Mijn jongen... of mijn meisje liegt!... Politiek I Grote etages te Brussel... te Overzicht Denderhoutem... en te Rouse. VOLHARDEN-ADELAARS ONTWERP VAN EEN TE LEVER BINDINGSTOREN DE GAZET VAN A EN OMSTREKEN verschijnt de donderdag en zondag van iedere week. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. - TEL. nr. 241.14 P. C. „r. 881,72 14- JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 13 JANUARI 1957 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) NUMMER 4. Al is de leugen nog zo snel de waarheid achterhaalt ze wel (Cats). Ja, ja, mijnheer, mijn jongen liegt, Vader heeft een dag verlof. Hij gaat wat mijn meisje liegt... Ze liegen allebei in zijn hofke werken. En hij zegt aan moe- Ach, moederke, laat ons niet overdrij- der, en aan al de kinderen ven Is dat wel werkelijk liegen dat uw kind doet We weten wel dat bij sommige kinderen en niet alleen bij kinderen, maar ook bij grote mensen een neiging tot liegen bestaat, maar laten we eerst eens goed onderzoeken wat eigenlijk liegen is, wat wezenlijk een leugen is, vooraleer ie mand te beschuldigen van leugenaar We slaan het verklarend woordenboek open en lezen daarin «Liegen is onwaar heid spreken. Een leugen is een onware be- i<'k ben van daag voor niemand thuis, hoor Er wordt gebeld. Moeder zegt aan kleine Jan «Doe eens open, manneken. Maar, U weet het, vader is voor niemand thuis De kleine bengel doet de deur open. Er wordt naar vader gevraagd en de kleine antwoordt... 'een beetje bedeesd Vader is niet thuis, mijnheer Gebeurd of niet gebeurd Moeder zit met de grote was. Zij heeft haar werktenue aan... en zegt Madame X cnaai wcirvicnuc dein... en zegt lviaaame zv wering, doorgaans met het doel om te mis- of Madame Z, die gewoonlijk op deze dag leiden. Als u denkt dat uw kind liegt spreekt het dan immer onwaarheid Zet het een onware bewering vooruit, met het doel u te misleiden Wat wij maar al te gemakkelijk als leu gen aanzien is in zeer veel gevallen geen wezenlijk liegen met het doel te mislei den... Er wordt zeer veel zo gezegd gelo gen uit... bluf, om zich in reliëf te zetten, om de aandacht op zijn persoontje te vesti gen, zonder dat daarin juist de kwade be doeling ligt onwaarheid te verkopen en staand te te houden met het doel te mis leiden. Het is zeker dat bij sommige kinderen, wij zegden het reeds hierboven, de neiging bestaat tot liegen. Dat weet elke ouder, dat i weet elke opvoeder. Dat weet ook de wijze volksmond die dat soms zeer guitig en ker- nig zegt onder vorm van spreuk of gezeg de. Luister maar Hij liegt, dat hij het zelf gelooft Hij liegt als een almanak Hij liegt als een gazet, ais een ketter, als een schelm, als een scheper, als een tanden trekker Soms wordt zelfs van iemand ge zegd of beweerd Gans zijn leven is één grote leugen En tussen haakjes laten wij hier opmerken dat het hier altijd gaat om hij en nooit om zij of haar Juist of 't vrouwvolk immer de waarheid zegt Als wij nu werkelijk vaststellen dat onze kinderen om maar van hen alleen te spreken werkelijk liegen, dan hebben wij, opvoeders, tot plicht dat gebrek, die ondeugd te keer te gaan. komen, kan ik niet ontvangen, hoor. Ik ben uit de stad, tot vanavond laat... De rest weet ge. 't Klein meisje gaat de deur ope nen en zegt Ons moe is voor gans de dag naar Brussel Die lapt er dan nog wat bij... en waarom niet Lieg ik of zeg ik de waarheid Zo wijzen sommige ouders het pad van de leugen aan hun kinderen. Zij vermoe den het niet, maar het kwaad geschiedt. Als va en moe niet altijd moeten zeggen wat waar is, waarom zouden de bengels dan niet eens mogen liegen als een leugen in hun kraam past Oppassen dus, beste vaders en moeders Geven wij zelf niet het slechte voorbeeld De kinderen leren ook liegen onder de invloed van de gezellen en de gezellinnen. ,Wij hebben dit en dat thuis... en wij heb ben nog véél meer U kent dat, he Er wordt ook en dikwijls en veel gelogen om zich uit de nesten te trekken tegenover ouders, oversten, werkgevers, geburen, vrienden en kennissen, contró- leurs van de belastingen... enz. enz. SUEZ-KWESTIE. Te New-York hebben voorafgaande con tactnemingen over de kwestie van het Suez- kanaal plaats gehad tussen de vertegen woordiger van Groot-Brittannië en de Uno- secretaris-generaal, zo heeft de woordvoer der van het Foreign Office medegedeeld. Die contactnemingen worden voortgezet. Als antwoord op vragen verklaarde de woordvoerder dat de gesprekken liepen over de vraag welke het beste middel is om onderhandelingen aan ie vatten met het oog op een regeling van de Suez-kwestie. groot-brittannie. Te Londen is officiëel gemeld, dat de Britse Eerste-minister sir Anthony Eden, zijn ontslag heeft ingediend bij koningin" Elizabeth en dat de koningin zijn ontslag heeft aanvaard. Als zijn opvolger werd aangeduid de heer Mac Millan. De lust bekroop me om te verkennen wat Brussel ons zou te zien en te gehore geven op de grote dag van Kerstdag, dit in het teken der herdenking van het Groot Gebeuren. Ik moet rechtuit bekennen toen we aan landden op de Grote Markt boodt deze een schitterend vertoon. Midden het plein een rijk beladen en verlichte kerstboom ge schonken door een bevriend land, gans de Markt badend in toverachtig licht en be zijden een groots opgevatte kribbe, waar om het half uur kinderkoren, zo jongens als meisjes, in koor kledij getooid, zich lie ten horen. Verwarming zo voor de zangers als voor het publiek werd aangebracht. Waarlijk bij het horen der kerstliederen de gedroomde kerstatmosfeer en gezien het redelijk zacht weder, de grote massa. En ik dacht bij me zei ven, wij, die hier in onze stad meerdere drie koningen groe pen zien opdagen en onze straten al zin gende doortrekken, andere de huizen be zoekende, waarom zouden we deze ook niet aanmanen tot enig mooie groepen zich op te werken om ook dan op onze markt, rond de kerstboom en voor een stalleken meer luister aan die dagen te geven door het zingen hunne liederen. Meteen kunnen er aanmoedigingspremiën geschonken worden om de besten onder hen te belonen. Hier ligt iets weggelegd voor ons feestcomité, om een stuk folklore in ere te houden. OORZAKEN VAN HET LIEGEN. Doch laten we eerst eens nagaan welke wel de oorzaken wezen kunnen van het liegen. Ze kunnen van allerlei aard wezen, die oorzaken. Sommige kinderen (en grote mensen) hebben werkelijk «aanleg» tot liegen Dat zijn er gewoonlijk met een grote verbeel- ding, fantasten, jongens en meisjes die kunnen fantaseren zódanig dat zij het zelf geloven en dat anderen het ook wel zou den geloven Sommigen liegen uit grootsprekerij Zij willen groot doen. Zij willen daardoor de aandacht op zich trekken Sommige kin deren liegen of zeggen niet altijd de waar heid zonder dat ze eigenlijk aan liegen willen doen omdat zij daarvan thuis en op een ander het voorbeeld krijgen Wat horen wij daar een moeder zeggen, op den duur zullen wij het nog gedaan heb ben Wij zullen er weer eens te meer de oorzaak van zijn Kalmkens aan moeder. Het kan zowel va der zijn als moeder die het kind de weg wijst naar de leugen. Verlangt U een voorbeeld, één uit de duizend EN DE GENEESMIDDELEN Tactvol doch... als het moet streng op treden Bij kinderen die reeds redeneren kun nen de waarheidsliefde prijzen. Bij bekentenis minder streng optreden. Doen aanvoelen dat liegen pijnlijk inwerkt bij de ouders. Bij kinderen die nog niet vatbaar zijn voor redenering bij jongere kinderen dus wijzen op het lelijke van de leugen, aanzetten tot waarheid spreken ook als er gebeurlijke straf mede bemoeid is en straf fen wanneer het moet. De neiging tot liegen kan ook voorkomen worden en bestreden op volgende wijze Laten wij geloof hechten aan wat het kind ons mededeelt, zolang men geen leu gen ondervindt. Er zijn ouders die abso luut verkeerd handelen met immer maar, en dan nog op bedreigende toon te vragen: is het wel waar wat gij daar zegt Pas op, zullen, als 't niet waar is. Wij mogen zeker nooit de leugen van het kind aanmoedigen door gelach, door goed keuring, enz. Voornamelijk moeten wij immer het voorbeeld geven aan onze kinderen en de waarheid spreken In speciale gevallen dient het kind on derworpen aan de kinderdokter-zielkundi ge. Dat is het geval als het kind liegt en blijft liegen en wij niet weten wat er mee aan te vangen. Aan de basis ligt hier andermaal het onderling vertrouwen dat heersen moet tussen Gezin en School En aan de basis van alles de goedheid, de grote, schone liefde voor onze kinderen! OPVOEDER. HONGARIJE. De delegaties van de Verenigde Staten, i' rankrijk, Groot-Brittannië en van bijna 20 andere landen hebben bij de algemene Uno-vergadering een ontwerpresolutie in zake Hongarije ingediend, waarbij wordt verzocht voor de oprichting van een vijf landencomité dat tot opdracht zal hebben met alle mógelijke middelen een onderzoek in te stellen naar de toestand in Hongarije. De resolutie tot oprichting van een vijf landencomité werd goedgekeurd. De Hongaarse regering heeft heftig ge protesteerd tegen de oprichting van een vijflandencomité inzake Hongarije. Premier Kadar heeft bij de op inspectie geweest zijnde missie der V. N. te Boeda pest geprotesteerd tegen het Amerikaanse besluit geen leningen of economische hulp aan de Hongaarse regering te verlenen, zolang deze onder leiding staat van Kadar of iemand anders, die in '.et westen als een tussenpersoon voor de Passen worden be schouwd. ALGERIE. De Franse premier Guy Mollet, heeft het standpunt der Franse regering uiteengezet dat bij het debat in de algemene vergade ring der Verenigde Naties over Algerië zal worden ingenomen. Mollet herhaalde dat hij een liberale op lossing wenst voor de reeds twee jaar du rende opstand doch dat Frankrijk nimmer haar Noordafrikaans gebied zal prijsgeven. éaÊÊP - ,7 é&zsr aïszt kseu HET ELEKTRSCITEITS- VERBRUIK Het ministerie van Economische Zaken deelde zopas de netto-produktie van elek trische energie voor de maand oktober mede. Hierin is begrepen de voortbrengst van private- en openbare ondernemingen en de industriële zelfproduktie. De totale nétto- voortbrengst van oktober bedroeg 1.090.992 m.w.h. (milj. w.h.), waarbij enerzijds 30.777 m.w.h. aan invoer dient toegevoegd en anderzijds 38.564 m.w.h. aan uitvoer dient afgetrokken te worden. Het totaal der opgenomen energie en der I - verliezen bedroeg derhalve 1.083.205 m.w. !m' ho°Ste voorbereid, die in 't bijzonder h. bestemt is om op zijn top een televisie an- Op Driekoningenavond wilden we zien wat de onmiddellijke nabijgelegen dorpen 'ons boden, Terjoden, Mere, Kersken, Haal- tert, Aaigem, Burst, Heldergem, en ja Den derhoutem spande de kroon. We waren verstomd van het spektakel welke deze ge meente ons bood. Gemaskerden en nog gemaskerden in al lerlei kleurige kostumen. Onmogelijk een herberg of zaal binnen te geraken. Talrijke deuren van partikulieren stonden open om de verkleden te ontvangen en te trakteren, zoals het daar een gebruik is. We zagen er talrijke Aalstenaars... aan het rijpen van onze vastenavond, met ganse slierten de parochie op en af, verwijten niet veel, maar dansende en joelende, effenaf een verbroederingsfeest aller standen en ouder- dommen. Wanneer we op de morgen Den derhoutem verlieten, ook tip-top gemas kerd, was het overal nog vollen bak... Dan maar eens gaan kijken te Ronse, op maandag na Driekoningen. Toen we daar toekwamen, ook in onzen tenue... met Aalst-Alost op onze rug... was feest der bommossen stoet in aantocht. De massa toeschouwers weerhouden door barrière- nadars kregen een enig spektakel te zien. Door een welwillende kommissaris gehol pen konden we achter de reuzen in de stoet opstappen en zo gans het verloop van na bij beleven. De vorst van Ronse's zotten met zijne gemalin en zijn gevolg van circa vijftig fijn uitgedoste verkleden, deed midden een grote geestdrift zijn intrede op de Grote Markt, gevolgd van de honderden en nog honderden gemaskerden. Hij besteeg zijn acht meter hoge troon en sprak in luimige verzen en in de twee talen zijn bommossen en toeristen toe. Gedurig onderbroken door luid applaus wenste hij allen een vro lijke zotte maandagnacht. Daarop hief de fanfaren het bommossen lied aan, medege- danst en gezongen door de massa terwijl een knetterend vuurwerk over de menigte het geheel belichtte. Na deze plechtigheid verspreidde zich de menigte in de straten en café's waar on- ophouden de jass-muzieken of pick-ups het Ronselied herspeelden. Geen dominos te zien maar ik moet het eerlijk bekennen fris uitgedoste verkleden en rijke kostu men. Het geheel, het driedaags vertoon te Ron se, steekt flink ineen en naar een lid van de feestcommissie aldaar ons zegde is er nauwe samenwerking met de handelaars. Als vreemdelingen ondervonden we bij het binnenrijden in de stad de gewenste hulp der politie voor het gareren der au to's. En ook toen we na het spektakel op de Markt een politieagent aan zijn bureel op merkzaam maakten dat de... wettige macht in dienst... geen pakje frit mag kopen, be leefden we enkele ogenblikken echte Aalst- erse zwams met hem, tussen haakjes, het was misschien een ajuin. Kortom het feest van Ronse welke eindigde te 5 uur 's mor gens is iets voor de fijnproevers van kar- navalpret. Tu crfé's deden gouden zaken en men moest effenaf stormloop doen om binnen te geraken. Zo komen we stilaan in het verschiet van onze karnaval en naar ik vernam van leden onzer feestkommissie, die met hunne sym pathieke secretaris daar ook waren, blaast er nieuwe wind in hunne zeilen. Goed heil, en vooral vergeet niet dat kommissaris-ge- neraal, Heer Moens de Fernig ter gelegen heid der wereldtentoonstelling en dit vol gens het Staatsblad, honderd miljoen frank verdeelt aan de feestcomité's welke een fol klores feest of nacht inrichten tijdens de duur der wereldtentoonstelling. Pierre De Winter. In september 1956 was dit totaal 966.002 m.w.h. en in oktober 1955 925.923 m.w.h., hetgeen wijst op een gevoelige stijging van het elektriciteitsverbruik. oOo WEEK VAN de SOLDAAT 1957 te 14 uur 45.. HEDEN ZONDAG. 13 JANUARI 1957, op het terrein van Volharden, ASSERENDRIES. DE GROTE AALS TERSE DERBY Sportliefhebbers en Supporters allen op post Te 10 uur Scholieren VOLHARDEN—SCELA ZELE. Ill 1957 zal door M1LAC, de Militianen- actie van het Jeugdverbond voor Katolie- ke Actie, de «Week van de Soldaat» wor den gehouden van 3 tot 10 februari. Tijdens deze week zullen o. m. in de pa rochiekerken van het land sermoenen wor den gehouden over de problemen, die het soldatenleven aanbelangen. Verder zal een speciaal nummer van Marsch het maandblad voor de soldaten, worden ver spreid. Een inzameling van pakketten voor de zieke soldaten in België en Duitsland zal eveneens worden georganiseerd. De Week van de Soldaat 1957» staat onder het motto «Hij waakt voor uw vrij heid, breng hem blijheid BERICHT AAN ONZE ABONNÉ'S Indien U een abonnement van 3, 6 of 12 maand wenst, gelieve dit mede te delen bij het eerstvolgend bezoek van de bode. r is een ontwerp van een toren van 650 mogelijkheid, door dit middel de grondves- 002 e vonrhereid ri.o o tingen der gebouwen te verenigen met de geconcentreerde zware lasten en de trek- tenne te dragen, en met de mogelijkheid in gericht te kunnen worden in het gezichts punt, met restaurant, bar, enz. De opvatting van het geraamte vloeit voort uit het princiep van de met touwen vastgezetten toren, met als hoofdtouwen stevige staven. Dit systeem iaat toe een zeer brede en goed gegrondveste basis te hebben, met er bovenop een smalle zuil, die de beste uitslagen geeft aan proeven in een aërodynamische tunnel. De driehoekige snede van de toren is ge kozen om aesthetische en logische redenen van het metalisch geraamte, alhoewel uit aërodynamisch oogpunt beschouwd, niet de beste vorm is. De vier voeten zouden verbonden worden met de gebouwen van de administratie, die alzo op een logische wij ze geplaatst zijn, en die tevens in recht streekse verbinding staan met de basis van de zuil, die uitloopt in een grote ingang zaal. In deze zaal bevinden zich de toe gangen tot de drie liften, die de top zullen bedienen. Een van die liften is voorbehou den uitsluitend aan de administratie, en bediend rechtsreeks de verdiepingen en het gebouw van de administratie, evenals de technische hoogten die grenzen aan de top. Deze naatsten, belangrijk of beperkt, mo gen naar keus zijn en maken deel uit van de korf van de top. Buiten deze vooraf gaande redenen, ligt het voordeel, de vier voeten te verbinden met gebouwen, in de krachten die de voeten veroorzaken. Dit systeem maakt een grote besparing uit, met betrekking tot degene die de toren op massieve en speciale afgezonderde bal ken zou grondvesten. De tonnemaat staal die nodig is voor de opbouw, wordt geschat op ongeveer 5.000 ton, wat een benaderende prijs geeft van 110.000.000 franken. Daarbij komen nog de liften, de vloeren en de wanden der loka len, en de bekleding, wat met de fundamen ten samen eveneens op een honderd mil joen komt. Het zou bovendien wenselijk zijn de metalen delen te zanden en met zink te overdekken, hetgeen een zekere aanvul lende uitgave zou verooraken. Wat de bekledingen betreft, dezen zou den verwezenlijkt worden in geëmailleerd plaatijzer of in plaatijzer bekleed met plas tiek. Het voorgesteld ontwerp zou het voor deel hebben, het land binnen zeer korte tijd, en voor een zeer redelijke prijs te voorzien van een toren, die terzelfder tijd van een nieuw en aesthetiseh type zou zijn. Inderdaad, hij gelijkt noch op een toren die reeds gebouwd is, noch op een recht hoekige toren met kabels vastgezet, noch op een vuurtoren min of meer kunstvol vergroot. Centre Belgo-Luxembourgeois d' Information de l'Acier.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1