De zeven flessen van de Kanunnik. LOTENLENING 1953 NUTTIGE WENKEN. Ook klederen- en tapijtenborstels heb ben wel eens een flinke reiniging nodig. Het nadeel hiervan is echter dat de haren zo slap worden. Dit kan men voorkomen door de haren in een sterke aluinopiossing te dopen en ze daarna goed te laten drogen. Zout is een ideaal middel om de kleu ren van een veel gebruikt tapijt weer op te fleuren. Het zout, dat min of meer vochtig moet zijn, wordt op het tapijt gestrooid en moet daar enkele uren op blijven liggen. Daarna borstelt men het met een harde borstel weg. Het resultaat is verrassend. Zout is eveneens een uitstekend rei nigingsmiddel voor kookpotten. Vooral voor deze, waarvan de bodem is aangezet. Laat in zo'n pot gedurende een paar uur een sterke zoutoplossing weken en ver warm deze vervolgens langzaam. Zonder moeite laat de pot zich nu volkomen reini gen. Is de onderkant van uw strijkijzer min of meer gaan roesten Wrijf de plek jes dan weg met wat zout. Laat het lichtjes verwarmen, bestrijk de onderkant met kaarsvet en haal het ijzer vervolgens en kele malen stevig over grauw papier. Door deze laatste bewerking wordt het strijk ijzer weer. heerlijk glad. De mooie tulpen zijn er weer Helaas nog peperduur en daarom zullen we ze met des te meer zorg omringen. Weet dan dat U deze bloemen veel langer mooi kunt hou den door elke avond een klein stukje van de steel af te snijden, ze in krantenpapier te wikkelen en ze op een koele plaats te la ten overnachten. De volgende morgen krij gen ze dan, in vers water, weer een ere- plaatsje in de woonkamer. Wanneer U een heel vuil karweitje hebt verricht en uw handen zijn erg smerig geworden, was ze dan met zachte bruine zeep en koffiedik en wrijf ze daarna af met de binnenkant van een citroenschil. Weet U dat fijne kolenas, dus zonder steentjes, die met wat olie vermengd wordt tot een brijachtige massa, een uitstekend poetsmiddel is voor tin En dat zwart ge worden (geoxydeerd) koper weer ais nieuw zal gaan blinken als het gekookt wordt in water met een flinke schep kolenas. Er mag dan evenwel geen tipje van het koper bo ven het water uitsteken, het moet geheel onderliggen. Zo ziet men dat as ook nog voor iets goed is. KLANKJES UIT DE MODE-WERELD De best geklede vrouwen van 1956 Bij de jaarlijkse aanduiding door het New-1 Yorks Dress Institute van de best geklede vrouwen ter wereld, ziet de lijst van 1956 er uit als volgt 1. Mevr. William Paley; 2. De Hertogin van Windsor; 3. Prinses Grace van Monaco (waaruit men mag besluiten, dat ook een toekomsti ge moeder zich tegenwoordig elegant kan kleden) 4. Mevr. Winston Guest; 5. Audrey Hepbrun en Mariene Dietrich; 6. Mevr. William Randolphhearst; 7. Gravin Sonsuelo Crespi; 8. Rosalind Russell; 9. De Hertogin van Kent en Prinses Mar garet; 10. De gravin van Quintanilla (Madrid); 11. Mevr. Henry Ford II; 12. Gravin Mona von Bismarck. Mevrouw Mamie Eisenhower en Konin gin Elizabeth van Engeland, die verleden jaar ook op het lijstje voorkomen, komen dit jaar niet in aanmerking. Een nieuw soort schoen voor auto-rijden de dames Voor de vrouw achter het stuur heeft men een nieuw soort schoenen in de handel gebracht, die er op berekend zijn dat het bovenleer niet meer door de aanra king met de pedalen kan worden bescha digd. Deze schoenen hebben een onder zool van dun crêpe-rubber, dat tot een hoogte van een paar centimers tegen het fOGOGGOGGGGOGG©©©©©©©©©©©©©©©©© DOOR JAN BOSCH MANS. Uit de eorlogskroniek van een Westvlaamse familie. 5de Vervolg. Vijf van zijn strijdmakkers zijn gister avond uit Duitsland teruggekeerd. Daar onder zijn twee persoonlijke vrienden van mij Udo Gallant en Gillis Vanderpere- boom. Nog amper negen blijven er achter. Van de circa tweehonderd soldaten die ons dorp telde, viel er enkel één. Een ander werd verdwenen vermeld. Is Jos Opsomer er nu inderdaad bij vraagt Fifien. Broer knikt. Opeens begint hij te grinniken En denken dat die olijker op nog geen tien minuten hier vandaan is voorbij gereden. Hij had al vijf maand thuis kun nen zijn. Met wat mierenverstand. Zijn compagnie werd gevangen genomen ergers achter de Leie, op den vooravond van de kapitulatie. 't bevel luidde met het ganse corps naar Antwerpen. Vooruit Er werd even gestopt in Kerkhove, om te eten. En hier kreeg Opsomer zijn kans. Hij stond net een boom in brand te steken, toen de colonne opnieuw vertrok. Zonder zijn on- bovenleer van de schoen is gelegd. Naar achter loopt dit rubberlaag je eveneens tot de hiel toe door. Afglijden van de pedaal en beschadiging van de schoen is hierdoor uitgesloten. Toch zijn de aldus geconstrueerde schoenen uit erst licht en zeer elegant, temeer omdat net crepe-laagje meer op een garnering lijkt dat oi in dezelfde kleur als het schoen- leer of in een afstekende maar goed har moniërende tint gekozen kan woraen. Voorwaar een schoentje, waarmee Me vrouw de Automobiliste tevreden mag zijn en waarmede zij ook uit de wagen een goea uguur zal slaan. Lederen Jasjes Vooral onze jonge meis jes hebben het lederen (daim) jasje als een praktische aanwinst in hun garderobe ge accepteerd. De nieuwe modellen voor het Komende voorjaar zijn vrij lang, sluiten nauw om de heup, en staan aan de hals even af. Modieuze effecten werden bereikt, door de zakken hoog van voren te plaat sen, of door ze in te zetten in plaats van op te stikken. Naast het bekende grijs-bruine kleuren gamma, zien we nu ook gerafineerde kleu ren, die grotendeels alkomstig zijn uit het zonnige Spanje. Veel meisjes en jonge vrouwen zouden nog meer plezier van hun lederen jasjes hebben als ze beseften dat daim een goed onderhoud nodig heeft, en iedere dag na het dragen opgeborsteld moet worden. En wacht niet te lang met een chemische rei niging want vuil dat diep in het leer zit, is moeilijk te verwijderen. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. Eerste hulp-armDand Eén Londense ju welier verraste de Engelse vrouw met een origineel geschenk. Hij vervaardigde een gouden armband waaraan in de geest van onze bedeltjes een miniatuur poeder doosje bungelt. Voorts verborg hij in de armband een vleugje mascara, lippenstift, veiligheidsspelden, een doosje voor hoofd pijntabletten en een houdertje voor de on vermijdelijke penny zonder welke men in de Britse hoofdstad geen toilet kan betre den... Snuifdoos wordt poederdoos Een ande re juwelier inspireerde zich op de ouder wetse snuifdoos, die nu als poederdoos wordt gepropageerd. Zoals men weet waren ook de vrouwen in vroeger eeuwen niet af kerig van een snuifje. Haar snuifdozen waren echter kleiner dan die welke door mannen werden gebruikt. Dergelijke oude snuifdozen worden thans met gekleurde stenen bezet niet alleen als poederdoos ge bruikt, maar eveneens door vermagerings- kurende vrouwen die daarin haar saccha- rinetabietten meenemen als zij ergens op theevisite gaan. Huishoudelijke meisjes Toen 300 meis jes van een middelbare school in Birmin gham gevraagd werden naar haar liefheb berijen antwoordden 18 van haar met «jongens», zes gaven de voorkeur aan snel le auto's, vier aan partijen, terwijl één meisje graag geld uitgeeft. Zestig percent van de meisjes zeiden dat zij het liefst in de huishouding thuis helpen, wat bewijst dat in de meeste meisjes nog steeds de HUISVROUW schuilt. ONS WEKELIJKS PRAATJE. De linker- en de rechterhand Waarom kunnen we niet beide handen op even doelmatige wijze gebruiken? Komt dit enkel door verkeerde opvoeding of door gewoonte, een slechte gewoonte Waarom kan men beter werken met de rechter dan met de linkerhand De grote meerderheid der mensen houdt het met do echter, een minderheid met de linkerhand en een kleine minderheid kan beide handen gebruiken om gelijkwaardig werk te doen. Mannen van de wetenschap beweren, dat wij «rechts» zijn door over erving, en dat de gewoonte de rest doen. Er zijn trouwens tal van omstandigheden, ©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©SGGGGGGG©©© beduidend persoontje. Ze hadden hem glad vergeten. M. :r wat deed hij nu, de slim merd Stil!, kens de plaat poetsen Nee, niet zo. Hij schreeuwde moord en brand, liep al wat hij lopen kon, en kon nog op 't nippei :e op den laatsten wagen springen. Wat 'n idioot Pats Greta barst los. Ze is kwaa.l als een belg. Wie zegt e dat Jos een idioot is En de gewonden die de colonne meevoerde Be hoorde hij ni-l tot de ambulance Deed hij niet zijn pliti t Nu valt m.'.a onverschrokken zus broer rechtstreeks cj het dak En gij, \,at deedt gij Uw kameraden in den steek I ten, he Gij heldentenor Het gebeur; niet alle dagen dat Greta zo rumoerig uit l aar schelp komt. Er zit toch pit in dat bruinharige, gewoonlijk stille kind. Zoals te ve."wachten was, springt Frans zo meteen uil zijn vel. Djt keer met een knal dat de uiten er van rinkelen. Wat Ik mijn kameraden in den steek gelaten Ik een egoïst Ik een lafaard Zijn staalgrijze ogen staan in lichtelaaie. Wanneer hij in zijn wiek is geschoten, lijkt hij precies een leeuw met een doom in den poot. Hij gaat even woest en nutteloos te keer. Een eigenaardig schouwspel. Het paard is goed van stal. Frans viert de teugels Roep Frank Meersonne brult hij, die de mens, over het algemeen, ertoe aan zetten zijn rechterhand liever dan de linker te gebruiken. Bijvoorbeeld, wanneer men pas gegeten heeft, en de spijsvertering aan gang gaat, is men aan de linkerzijde «ltijd als het ware vermoeid. Ons instinct dwingt ons dan, bij voorkeur de rechterhand te gebruiken. De moeder legt, na de geboorte, de zuige ling zo aan de borst, dat deze de rechter hand vrij heeft, terwijl zijn linker niets kan ondernemen. Hiermede krijgen alle zuigelingen als het ware een hypotheek mede, die hun linkerhand bezwaart. Dit is spijtig, want hoeveel mensen zou den er niet bij winnen als zij beide handen op even doelmatige manier moesten kun nen aanwenden. Afgezien van de grote meerderheid der arbeiders, denke men maar even aan de specialisten, chirugen, geneesheren, mechaniekbouwers. Dadelijk ziet men in, dat het rendement veel groter zou worden dan nu het geval is. Men bedenke ook het lot van de invalie- den die, hetzij op het slagveld, hetzij in de arbeid dat andere veld van eer hun rechterhand verloren hebben. Zij zouden, haast zonder overgang, weer volwaardige mensen worden. Eigenaardig genoeg is het vooroordeel, volgens hetwelk ook in deze moderne tijd; naast alle opvoeders de strijd menen te moeten inzetten tegen het gebruik van de linkerhand bij voorkeur. Zij trachten het zelfs als iets minderwaardigs, iets schande lijks voor te stellen. Toch zou de regel moe ten zijn, dat «normale» kinderen zich leren oehelpen met de linker, terwijl zij die het liefst met de linkerhand werken, ertoe zou den dienen aangezet te worden, ook hun rechterhand te gebruiken voor alles wat zij ondernemen. De hele gemeenschap zou er immers bij winnen. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID WEEK VAN 20 TOT 26 JANUARI Tijdens de week van 20 tot 26 januari werden er per dag gemiddeld 101.994 volle dig werklozen gecontroleerd, d.i. een ver meerdering met 382 tegenover de vorige week. Verder werden er tijdens dezelfde week per dag gemiddeld 117.012 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecontroleerd, d.i. te genover de vorige week een vermeerdering met 23.399. Deze vermeerdering is vooral te wijten aan de slechte weersgesteldheid bij het be gin van de week waardoor het werk in de openluchtindustrieën belemmerd werd. Tijdens de beschouwde week werden in het totaal per dag gemiddeld 219.006 werk lozen gecontroleerd, d.i. een vermeerdering met 23.871 tegenover de vorige week. c^||£oOo CVP VOORSTELLEN OVER PENSIOENEN EN KINDER TOELAGE INGEDIEND De Kamerleden hebben Zaterdag de tekst ontvangen van de twee C.V.P.-voorstellen in zake de pensioenen en de gezinstoela gen. Het ontwerp over de pensioenen, onder tekend door dhrn Van den Daele, Dewulf, Behogne, De Paepe, Eeckman en De Clerck, voorziet dat de pensioenen der loontrekken- den op 31.500 fr. gebracht worden voor ge huwden en op 21.000 fr. voor alleenstaan den of weduwen. Het neemt verder een reeks onrechtvaardige bepalingen weg van de huidige pensioenwet, ten nadele van de gemengde loopbanen. Het pensioen der zelf standigen wordt met 2.000 frank verhoogd en komt op 20.000 frank voor gehuwden en 13.333 frank voor alleenstaanden. Het voorstel over de kindertoelagen, die met 20 t.h. verhoogd worden, zowel voor zelfstandigen als voor loontrekkenden, werd ondertekend door dhrn Van den Dae le, Behogne, De Paepe, Dewulf en De Clerck en door Mevr. De Riemaecker. ©c©©©©©©Od©©©©©©©©©©©^ dondert hij, haal hem Hij zal u ver tellen hoe ik hem in den steek heb gela ten. Hij en nog een kameraad. Zonder mij allebei in Duitsland. Gelooft ge me niet Roep Frank Meersonne Roep hem Moeder wuift kalmerend de hand Kalm, jongen, raadt ze goedig aan, niet zo opvliegen. Dat is zeer ongezond. Het brengt te veel gal in 't bloed... Dat helpt. Onze pientere huisvrouw houdt er de juiste manier op na om haar kinderen in eer en deugd op te voeden. Daarenboven verliest ze nooit de hygiëne uit den kijker. Goed, zegt Frans, reeds half geblus.t, maar wil ik het zelf eens vertellen De gehele geschiedenis Ja, vent, vertel maar. Gelaten stop ik mij een pijp, keurig met een afhangend pruikje. Het zal een helden dicht worden, dat ruik ik al uit de verte. We kwamen uit den laatsten slag bij Maldegem, vangt broer aan, een ordelo ze, moegevochten troep. De overgave was getekend. Gedaan de oorlog. In groepjes zakten we te voet naar Brugge af. Frank Meersonne, Walter De vos en ik bleven bij elkaar. We waren alles kwijt, hadden noch geld noch eten meer. Drie arme, berooide kerels, verslagen soldaten. Net als de vele, vele anderen wierpen we helm, bajonet en geweer op den hoop, daar op de koer van het hotel Memlinc. Dat is kapituleren. Echt triestik, hoor. 't Snijdt u door de ziel. Doch wat nu gedaan Nach Haus A la WERKELIJKE SOCIALE INITIATIEVEN Werkelijke sociale initiatieven zijn sedert 1 mei 1955 alleen langs de kant van de C.V. P. te vinden geweest. Oud-Minister Vanden Daele diende wetsvoorstellen in om de ver goeding voor de moeder thuis te behouden, om de kinderbijslagen met 20% te verho gen, om de werkloosheidsvergoeding met 10% te verhogen en toen de regering dit allemaal saboteerde om al de sociale vergoedingen aan te passen. In de Kamer stelde Placide De Paepe en in de Senaat, stelde Léon Servais voor eindelijk aan de bedienden de pensioenverhoging te geven waarop ze sedert lang recht hadden. Toen die voorstellen ingediend werden was de levensduurte nog niet zo verschrik kelijk gestegen. Die verhogingen zouden de toestand voor de arbeiders werkelijk ver beterd hebben. En de socialisten moeten niet komen zeggen dat ze geen geld had den de belastingsopbrengsten sedert 1954 hebben zo maar eventjes 13 miljard meer opgebracht. Had de regering werkelijk de sociale voordelen op het oog gehad,dan had ze daar het nodige geld wel gevonden. Maar dan deed ze liever 3,5 miljard cadeau aan de kapitalisten. Waarom heeft ze haar houding nu veran derd Omdat ze de ekonomie door haar wanbeheer op stelten gezet heeft en de za ken alleen nog meent te kunnen redden door volmachten. Maar volmachten, dat be tekent een soort diktatuur en die krijgt men niet zo gemakkelijk... dan maar in de volmachtwet een reeks sociale voordelen opgenomen om de mensen een verbetering van de toestand voor te spiegelen. Anders gezegd, de sociale voordelen zijn niets an ders dan het lokaas dat de Belgische bevol king een socialistische diktatuur moet doen slikken 1 Het bewijs voor deze bewering is gemak kelijk te leveren. De C.V.P. kamergroep heeft aan oud-minister Vanden Daele op dracht gegeven wetsvoorstellen in te die nen om dezelfde sociale voordelen langs normale weg toe te staan, dus los van vol machten. Als het de socialisten om de so ciale voordelen te doen is, dan zullen ze die voorstellen aanvaarden. Maar ze zullen het niet doen, want het gaat hen niet om die voordelen, maar om de volmachten. oOo DE LIBERALEN IN HET NAUW Wie met deze historie lelijk in het nauw zitten, dat zijn de liberalen. Op zichzelf is het ondenkbaar dat zij de volmachtwet zou den goedkeuren. Want 1°) zijn het geen liberalen maar uiterst gevaarlijke socialis tische ministers die volmacht krijgen, ge-' lijk Troclet, die door de liberalen zelf ten zeerste gewantrouwd wordt en 2°) zijn de liberalen volgens traditie toch altijd nogal bekommerd geweest o mde wettelijkheid en de grondwettelij kheid Maar langs de andere kant valt de rege ring als ze de volmachtwet verwerpen. En dan hebben ze geen ministers meer. En dan kunnen ze geen kreaturen meer plaatsen. En dan zijn het nieuwe verkiezingen. En daarop komt boontje om zijn loontje, an ders gezegd krijgen de liberalen een ram meling. En dan... adieu portefeuilles. De liberalen gaan nu vrijelijk stemmen, volgens hun geweten voor zo ver die mannen ooit veel geweten gehad hebben. In feite zullen ze stemmen naar gelang ze nog liberaal zijn of niet. Want wie nu voor de volmachtwet stemt die begint best van af vandaag te manceuvreren om tegen de volgende verkiezingen een plaatsje op een socialistische lijst te krijgen oOo Bij de 200e trekking van de Lotenlening 1953, is een lot van 2 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 653 nummer 131 en een lot van 1 miljoen fr. op obligatie reeks 1087 nummer 520. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. ©©©9SG©©©©G©S©©0©©©©©© maison riep de Duitse luitenant. Was het een vergissing? Of kwam er naderhand een tegenbevel Nooit geweten. In alle geval, het was duidelijk: we mochten gaan. Goed. Voor mij persoonlijk had ik het zaakje gauw voor elkaar gekregen. Indien ik maar had gewild De kanunnik in Assebroek had me wel een fiets kunnen bezorgen, geld en brood. Dan zou ik reeds dadelijk, den zelfden dag nog, bij u zijn geweest. Maar daaraan dacht ik niet. Geen ogenblik. Nee, Greta-kind, ik liet mijn kameraden zo maar niet in den brand. Te zamen in den slag, te zamen uit den slag. Drie soldaten, drie kameraden Frans laat zijn groote vuist op de tafel neerkomen. De kopjes tikken ontzet tegen elkander aan. Bobs blaft Nogmaals, herneemt de ex-brigadier, nogmaals, zonder mij waren ze verloren geweest krijgsgevangen. Ik, ik alleen heb hen gered. Meersonne, bijkans tegen zijn wil en dank. Gij zult horen... Twaalf uren ver waren we van huis, twaalf uren met den Adamstrein. Maar we hadden honger. Eerst aan den inwendigen mens gedacht. Voor den zoveelsten keer telden we na wat ons nog aan duimkruid overbleef Gans Walters fortuin bestond precies uit 1 frank 35. Hij was de armste van de drie. Frank was nog een cresus bij ons vergeleken, die bezat nog vier hele franks en één kwartje. Dit alles gevoegd bij hetgeen ikzelf nog in mijn zakken bij elkaar vond, maakte juist de indrukwek- WELK IS DE STAND VAN DE WERKEN VOOR DE VERRUI MING VAN HET MARIA- HEILIGDOM TE LOURDES OOSTAKKER De groeiende belangstelling en de vele aanvragen die wij ontvangen aangaande de verruimingswerken in het Mariaheiligdom van Lourdes-Oostakker bewijzen ons eens te meer dat de bekomen uitslag bij de mas sa zeer sympatiek is en beantwoordt aan de verlangens van de ontelbare Mariavereer- ders. Sedert de maand Oktober aangevangen, werden de werken door het zacht weder be gunstigd en kon men tot hiertoe onophou dend bijna de werken doorzetten. Wie naar Lourdes-Oostakker ging sedert dien kon bemerken dat op Slotendries al het klein-groen tussen de bomen in ver dween, de droge beken werden opgevuld en weldra zal tussen de bomen een effen plein bestaan, dat de toegang tot het heilig dom zeer bevoordeligt. Van het hekken tot de Calvaire en ver der op tot het groot plein vóór de baziliek zijn langs beide kanten van de weg al de bomen verdwenen. De wegen werden ver dubbeld en op zulke wijze dat aan de Cal vaire de weg is afgerond en langs de ban ken kleinere boompjes werden aangebracht om de vereerders van het kruis niet meer te storen. De 18 m. brede baan van het kruis naar de Esplanade gaat in zijn breedte tot voor bij het gebouw van de vroegere W.C. Dat geeft U een gedacht van de ruimte welke de nieuwe weg beslaat. Met de Lente zal dat onhebbelijk gebouw reeds gesloopt zijn. In de hof van de EE. Paters beginnende voor bij het «Hotel de Lourdes» werden 17 m. langs beide zijden genomen (dat is 289 m2) daar komt de winkel en daarnaast met een brede deur toegang tot de sanitaire-instel- lingen. Alles wordt «modern» aangelegd afzonderlijke kant voor Heren en Dames met middenin een toiletplaats om zich op te knappen. Die instelling is men reeds aan het afwerken Eens die W.C.'s weg en de brede beken opgevuld is de nieuwe baan afgebakend, zal zij toekomend jaar gans de zomer kunnen verharden, zodat met het najaar de nieuwe banen kunnen definitief en stevig aange legd worden. Alsdan zal ook tegen het bestaande be boste deel van de Esplanade, heel in de diepte op een verhoogd terrein het vast openluchtaltaar geplaatst worden in zulke afmetingen dat tienduizende bedevaarders de pontificale diensten gaan bijwonen, de sermoenen kunnen beluisteren en de mu ziekleider voor de samenzang zien. En nu een laatste vraag te beantwoor den Zal het mooie natuurschoon er be waard blijven Hierop mogen wij antwoor den dat was een eer.^ bezorgdheid en het natuurschoon gaat er nog bij winnen. Reeds zijn de bomen geplant langs weers zijden van de weg. Het zijn vijftig wilde kastanjelaars (CEsculus hippocatanum), dat zijn bomen die met de meimaand witte bloemen geven, zodat juist met de Maria maand de wegen als in feesttooi zullen staan. Tussen de op gelijke afstand geplan te bomen, komen met hun verschillende schakeringen van groen, zomer- en winter- biijvende planten in blok geschoren. Ter wijl in het midden van de brede baan een groene band wordt aangelegd met daartus sen bloemenbepianting. De verruiming van ons Mariaheiligdom te Lourdes-Oostakker gaat iets prachtig zijn; doch onverwachts krijgen wij tevens een mooier aanschijn van de omgeving, een heerlijk natuurschoon Raym. VAN BOSSUYT. oOo MARY-ROSE is een wonder verhaal, het boeit, ontspant, ontroerd, het is een fantaisiespel van zuiver gehalte. >G£©GGG©Q©©©GGG©£ --©©©©©GGGOGGG kende som uit van zeven frank en vijftig centiem. Walter, een knaap met pit achter de oren, was van mening dat dit wellicht volstaan zou om een van ons een klein ont bijt te bezorgen. Indien de twee anderen zich derhalve voor den derden wilden opof feren, zoals het goede kameraden be taamt... Oprecht, ik achtte het idee schitte rend. Nooit zou ik hun goedheid vergeten. Ze hoefden slechts tien minuten geduld te oefenen. Hier was een restaurant... Helaas, het bleek alras dat ik Walter verkeerd be grepen had. Ook Frank ging niet akkoord met mijn voorstel. Helemaal niet. «Heb ik niet het meeste geld wierp een gladde boerenzoon tegen. En wie kwam op den inval zei toen de andere, niet minder verontwaardigd. Zover waren we al geko men, wanneer de Voorzienigheid er einde lijk toe besloot in te grijpen. Zoals ik reeds vermeldde, waren we vóór een spijshuis blijven stilstaan, aangelokt door het ge moedelijk voorkomen van de kleine, nette gelagzaal. Op alle uren van den dag biefstuk met frites, 7 fr.» stond er op het raam geschilderd. Er was bovendien nog iets meer. In de gelagzaal liep er een meis je rond, zo blond, slank en lieftallig, dat ons jeugdig soldatenhart er van klopte. Nu, dat meisje was het juist dat door het lot werd uitverkoren om ons van den honger-* dood te redden. Ze was achttien jaar, ze was een schalks ding, versnoekt op grap pen, en ze heette Diana. Maar, natuurlijk, dat alles wisten we op dit ogenblik nog

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 2