de en omstreken Zeg hebt Je 3fal gehoord? DE GIJZELAAR Is de verkiezingsstrijd ing ezet In het land der ajuinen Paul Claudel te Aalst De werking van de Uilenspiegel-Jeugdgroep in 1956 van aals VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,12 14° JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 10 FEBRUARI 1951 NUMMER 12 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) HANDLEIDING BIJ HET RODDELEN. We ontvingen, als naar gewoonte, van «De Bond zonder Naam (zijt U er reeds lid van Het kost U niets, geen cent Adres: Bond Zonder Naam, Lange Claren- straat, 24, Antwerpen) de maandkaart mét een prachtcliché er op een reeks «rodde lende» vrouwen en mannen (9 vrouwen en 6 mannen met als titel Zeg hebt je 't al gehoord Wat zeggen wilde Heb ge ze al horen «roddelen Wat is roddelen Wij hebben het ver klarend woordenboek genomen en... we troffen er het woord «roddelen» niet in Dan maar naar een andere woordenboek gegrepen Nederlands-Frans... Ook niet gevonden. Geen algemeen beschaafd Best zó Toch weten we wat roddelen is, en gij allemaal weet het roddelen is ach terpraat vertellen, een ander zwart en vuil maken, kwaadsprekerij En toen dachten we Er wordt veel geroddeld door arm en rijk, door geleerd en ongeleerd, in alle ta len, in alle landen Wij moeten onze kinderen leren niet te roddelen, geen achterklap te vertellen, niet immer het kwaad te zien waar het niet is... En daarom dan dit opvoedkundig praatje Steken we dan maar onmiddellijk van wal! 1. U zoekt de juiste gesprekspartner uit. De man of de vrouw die naar uw gerod del luisteren wil en er graag naar luisteren zal Een man of een vrouw netjes, vooral niet te breeddenkend, liefst met een zekere fantasie Dat is de geschikte bodem om het zaad op te nemen De roddelaar of de rod delaarster weet tegen wie hij of zij rodde len moet Verstandige mensen laten zich niet «be- roddelen», zij zijn daarvoor te verstandig en denken met hun eigen verstand Be sluit Luisteren wij niet naar roddelaars, wezen wij niet de gepaste gesprekspart ners 2. Geheimzinnig en zwaarwichtig fluis tert U... Zo tracht de roddelaar het terrein voor te bereiden Hij fluistert... in vertrouwen. Met dit vertrouwen voelt de ander zich ge vleid... Eens het vertrouwen gewonnen komt het roddelen en vindt het een voed zame bodem... Het kwaad wordt gefluis terd, heel zachtekes en stillekens,... Het kwaad, de kwaadsprekerij, gaat haar gang. 3. Ze zeggen... Ze zeggen of Men zegt... Zo be gint het. Ze of Men is de betrouw baarste bron van alle geruchten. Die bron is tevens naamloos, dus veilig. Psycholo gisch fijn bedacht, niet U hebt het alle maal reeds ondervonden... Weet ge 't reeds Ze zeggen dit en ze zeggen dat... «Men» heeft me van die of van gene dit of dat verteld en het geroddel gaat zijn gang 4. Ge weet, ik houd niet van kwaadspre ken... Ge weet, ik houd niet van kwaadspre ken Een allerbeste inleiding tot roddelen! Ik houd niet van kwaadspreken, dus niet verder vertellen... Dat wordt zo aange bracht omdat het verder zou verteld wor den... «Ze», de onbekende aanklager. «Men», de onbekende die reeds zoveel kwaad heeft gesticht, zo veel mensen heeft Ze zeggen Verschikkelijk toch, de mensen roddelen maar bezwadderd, zovelen zwart gemaakt die heel wit waren... Passen wij op als iemand begint met Ze zeggen 5. Niet bang voor teveel pikante détails- De roddelaar is niet bang, absoluut niet, voor teveel te pikante détails. Hij weet goed dat de ander, die naar hem luistert, er heus wel altijd een paar pikante détails zal bij fantaseren als hij op zijn beurt aan 't roddelen, aan 't kwaadspreken gaat. De fantasie der roddelaars is groot, sterk, on uitputbaar Luister maar... De eerste ver telde het zó en als de tiende het verder vertelt is de zaak reeds veel omvangrijker! 6. Niet dat ik het gelóóf, hoor Niet dat ik het geloof, hóór zegt ons de roddelaar om te eindigen Daarmee ver heft hij zich, meent hij, boven de goedge lovige massa. Bovendien het staat nog zo kristelijk Hoe schijnheilig, niet waar Niet dat hij het gelooft Maar waarom vertelt hij het u dan Opdat U het niet zoudt geloven... even als hij Als iemand U kwaad ver telt van een kennis, een vriend, een ge- buur, een familielid of van wie ook, op een eeuwig zwijgen, denk dan maar die is aan 't roddelen en antwoordt hem, recht in de ogen kijkend Dan moet u het zelf niet voortvertellen 7. Als ik lieg, lieg ik in commissie, lieg ik in opdracht... Ook nog een gezegde van de roddelaar. Hij durft de verantwoordelijkheid van zijn geroddel niet op zich nemen Hij liegt in commissie, in opdracht... omdat hij het zo gehoord heeft van... van een zeer geloof waardig persoon Die huichelaar 8. Jammer toch, maar ik heb het altijd zien aankomen Na al zijn gal uitgeroddeld te hebben, wij gingen haast schrijven uitgespuwd, zegt de roddelaar meewarig «Jammer toch maar ik heb dat altijd zien aankomen Hij wil zich doen doorgaan als een persoon die medelijdend ziet gebeuren wat hij reeds lang voorzien en verwacht had Kan het valser 9. Ik heb dat nooit gezegd Komt het slachtoffer de roddelaar ooit beschuldigen, dan heeft hij natuurlijk dat nooit gezegd Altijd is hij klaar met een verhaal, dat er niets op lijkt Een rodde laar is een leugenaar En van 't ergste soort 10. «Verschrikkelijk toch, hoe de mensen roddelen Ja, U zult het nooit geloven kunnen, bes te lezers en lezeressen, als u het niet aan den lijve ondervonden hebt. De roddelaar wast zijn handen in onschuld, gelijk Pila- tus. Hoogstens zal hij schijnbaar hoogst ge schandaliseerd uitroepen Verschrikke lijk toch, de mensen roddelen maar En de grootste roddelaars, wij noemen ze eenvoudig weg valsaards, zijn deze die rod delen langs de weg van de naamloze brief Gewetenloze kerels of rekels Maar één maal toch komt het uit ook als hun naam loze brief getypt is... want elke schrijfma chine heeft haar «defect», hoe splinter nieuw ze ook wezen moge De les, de grote les voor ons allen niet roddelen Onze kinderen opvoeden tot op rechte mensen OPVOEDER. Tekst Tijl Vlaming. 1. In Vlaanderen is er een stadje Aantrekkelijk en schoon Ik vind het een lieflijk schat je, Misschien omdat 'k er woon. Het zonnetje schijnt er zo rustig, Op d' hop en den ajuin Ons mensen die zijn er zo lustig, Voor hen is 't een fortuin REFREIN In het land der ajuinen, daar is het karnaval. In het land der ajuinen daar is het dikwijls bal. In het land der ajuinen, daar is vlaai zo goed. In het land der ajuinen, daar geeft het bier nieuw bloed. 2. Een Belfort met oude kantelen, een toren uit graniet, een beiaard die feest'lijk kan spelen, het echte Vlaamse lied. De «Cerkel» met al zijn kolonnen, een keizerlijk hotel Dirk Martens, die 't eerst is begonnen met drukken, weet het wel. 3. Toneelkringen, schutters, muzieken, bilj arden en belot, en voetbal en handbal en pikken Een duivenmelkerskot. Kanaries en kreupele vinken En vissers per dozijn Dat alles is «eten en drinken», daar moet g' in Aalst voor zijn. 1 4. Ja, Aalst is de primus der steden, dat ziet g' in 't A. B. C. Een geur rijke Dender, waarmede verbinding naar de zee. Vermelmde museu reuzen. Een melkhuis onvervalst. Toeristen die vinden hun keuze In onze stad van Aalst. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 417e trekking van de lening voor wederopbouw, 2e groep is een lot van 5 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 4063 nummer 371 en een lot van 1.000.000 fr. op obligatie reeks 4187 nummer 976. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. De Aloude Rederijkerskamer Jhesus met de Balsemblomme van Gent, win naar van het Koninklijke Landjuweel treedt op in de feestzaal van het Stadhuis te Aalst met het prachtwerk van de grote Franse toneelschrijver Paul Claudel (l'Otage). Het spel gaat door onder de gans speciale vorm van Arenatheater (Theatre en Rond). Datum der opvoeringen Zaterdag 23 februari aanstaande Te 13.45 u. SCHOOLVJERTONING (Enkel toegankelijk voor de leerlingen van Poe- ai*. Retorica en A2 (Tech OmLj Te 19,30 u. AVONDVERTONING. Het aantal plaatsen is beperkt Wij kregen deze week een propagandablaadje in de handen uitgegeven door de socialistische partij van het arrondissement Aalst of liever door hun twee volksverte genwoordigers. Zou het ongegrond zijn van onzentwege te veronderstellen dat de twee gekozenen hun «vel duur zullen verkopen» en dat zij dus op eigen liout de kiesstrijd, hun kiesstrijd, hebben ingezet niet alleen tegen de CVP (want van de an dere partijen wordt er niet gesproken), maar ook tegen de mogelijke liefhebbers uit de eigen rangen Onze «vrienden» Van der Bruggen en Van Trimpont willen ons' overtuigen dat de regering Van Acker meer welstand in het land heeft gebracht, dat zulks te danken is aan het feit dat Van Acker socialist is en dat de CVP-regering in haar tijd niets ge daan heeft. Dat de welstand bij onze mensen in de laatste drie jaar gestegen is Dat is wel mogelijk voor een groot deel van de bevolking; maar er zou slechts aan mankeren dat deze jaren van uitzonderlijke economische bloei voor de Belgische bevolking een achteruitgang zou zijn In alle landen van West-Europa, ja van de wereld, is de produktiviteit gestegen en het is niet om wille van het socialisme van Van Acker dat zulks gebeurt, maar wel dank zij de machines en produktiemethodes. In alle landen van de wereld zijn ei in 1956 min werklozen geweest dan in 1953, in België zijn er in verhouding het meest, meer als in Nederland, meer als in Luxemburg, meer als in West-Duitsland, meei als in Frankrijk. In Antwerpen zijn meer schepen binnen gelopen als vroeger, maar dat gebeurde in nog sterkere mate te Rotterdam, te Hamburg, te Londen. Al die resulta ten zijn in hoofdzaak te danken aan de gunstige internationale toestanden, daar zit het socialisme voor niets tussen Dank zij die gunstige internationale toestanden heeft de regering Van Acker vooi meer dan 26 miljard meer geld in de staatskas ontvangen, zijn de uitgaven voor de werkloosheid gevoelig verminderd. En wij mogen ons integendeel afvragen wat zou Van Acker gedaan hebben zonder die 26 miljard Want het is toch niet alles goud dat blinkt Indien de lonen verhoogd zijn, indien de pensioenen voor de loontrekkenden vanaf 1 februari met 1400 fr. verhogen, dan is het omdat Van Acker daartoe verplicht is. het leven is opgeslagen; alles is duurder geworden en bij ons is die stijging veel groter dan in de naburige landen. Van Acker en Rey hebben twee jaar geleden de index van de levensduurte vervalst Waarom Omdat de CVP wetten gestemd heelt én voor de werknemers uit de privé én voor de staatsbeambten én voor de gepensio neerden waardoor hun loon of hun vergoeding gebonden is aan het indexcijfer. Van Acker heeft sommige vergoedingen vermeerderd; maar dat doet toch iedere re gering De CVP verhoogde het ouderdomspensioen der loontrekkenden van 20.U00 fr. naar 26.000 fr.; de CVP. stemde een nieuwe pensioenwet voor de zelfstandigen die het. zelfde pensioen deed uitkeren reeds in 1953 als Mundeleer nu in zijn wet van 1956 en dat niettegenstaande het leven met ongeveer 10% is opgeslagen. Wat deed Van Acker tot hiertoe voor de gezinsvergoedingen Niet,, idi x.es oei? de premie voor de moeder aan de haard verminderen Door wien schuld worden er in 1956 maar half zoveel premies De Taeye uitgekeerd als onder de CVP. Door wiens schuld zijn de ouders katolieken en socialisten die een vrije school verkiezen voor hun kinderen, verplicht schoolgeld te betalen Door wiens schuld is de staatskas ledig Met nieuwjaar was er geen geld meer in de kas en de staatsbe ambten die altijd voor nieuwjaar betaald worden, moesten wachten tot de 3de janua ri. De bankiers hadden Van Acker eerst moeten redden Van Acker geeft meer voordelen aan sommige mensen, maar zij moeten er ook voor betalen. De bedragen die aan onze mensen worden afgetrokken voor de maat schappelijke zekerheid, de bedragen die de patroons moeten betalen zijn gevoelig ver meerderd; het is dan ook geen kunstwerk met die miljarden meer inkomsten sommi ge voordelen te kunnen verhogen. Laten de arbeiders en bedienden niet vergeten dat de bedragen die de patroon betaalt, ook een soort loon zijn die de patroon anders aan hen kon uitkeren of die de kostprijs van de goederen kon doen zakken. De ploeg Van Acker is een kleine ploeg Wie de jeugd bezit, Beheerst de wereld.. De Uilenspiegel-Jeugdgroep, -onderafde ling van het Davidsfonds-Aalst, is zeker geen onbekende meer bij de jeugd en hun ouders hier te Aalst. De werking is gericht tot de volksjeugd van onze stad. Haar me thode is aangepast aan de huidige mentali teit en afgestemd op de eigen jeugdpsyche. Het is een reaktie, vooral tegen de «Grote mensen cinema». We willen niet pessimistisch zijn, doch wanneer gij volgende cijfers zult gelezen hebben, zult gij zelf kunnen oordelen of onze jeugdzorg gegrond is. Bij een beperkt onderzoek werd er vast gesteld, dat ongeveer 80% van onze volks jeugd, minstens eenmaal per week naar de cinema gaat. Er zijn er zelfs die in één week niet minder dan 4 filmen gaan kij ken. Verder werd er vastgesteld dat er van die cinemalopers, ongeveer 15% filmen gaan kijken welke door de katolieke film leiding worden gekwoteerd als Volwasse nen streng voorbehoud of te mijden. U ziet dus dat het probleem der «Kinderontspan ning» zeker niet onderschat mag worden. De Uilenspiegel-Jeugdgroep tracht die jeugd iets in de plaats te geven. De pro- grammas worden met zorg in elkaar gesto ken, en het kind krijgt er een zekere ont wikkeling langs de aangepaste ontspan ning. Dit jaar mocht de jeugdgroep terugblik ken op een vruchtbare werking, en gaf in eigen stad meer dan tien Jeugdnamiddagen 15 januari Het poppenspel Tijl uit Heide-Kalmthout kwam vooor onze jongens en meisjes «Wonder hart je» opvoeren. De kinderen leefden werkelijk mee en verge zelden Tijl op zijn tochten, waren bedroefd als Tijl werd geslagen en juichten mee wanneer hij overwon. De kinderen leerden dat het kwaad steeds wordt gestraft en het goede wordt beloond. 19 februari In de zaal van de Sint-Jo zefskring ging er een filmnamiddag door. «De Gevaarlijke berg», Een bende schur ken wilden een brave familie hun garage doen verkopen, doch door de hulp van twee moedige kinderen werd dit plan in de war gestuurd. De jongens juichten omdat die brave familie het won. 26 februari Poppenspel Tijl van Aalst speelde «De dolle avonturen van Tiji Uilenspiegel. De kinderen vermaakten zich aan Tiji zijn Fratsen en waren zeer tevreden. il maart Een bonte namiddag met filmpjes, vertelling, zang, toneel en poppen spel onder de veel belovende titel «Er was eens...» Het was een programma gewijd aan de sprookjesschrijver H. C. Anders en de zaal liep bomvol, en gedurende de ver toning hoorde men de kinderen werkelijk luisteren. Een jeugdleidster schreef ons toen «...De jeugdgroep verdient oprechte bewondering en dank het heerlijke initia tief genomen te hebben om aan onze kleintjes een gezonde en aangename ont spanning te geven.» (M. C.) 15 april Gesteund door het eerste suc ces gaven wij een tweede namiddag op Sint-Martinusparochie. Op het programma stonden andere sprookjes en ook deze na middag werd een nieuw succes. 22 april Het poppenspel Kapoen speelde in de Sint-Jozefskring «Tijl wordt wonderdokter». Het spel was werkelijk hoogstaand, hetgeen niet te verwonderen is ,als wij zeggen dat dit poppentheater uit Sint-Niklaas de eerste prijs behaalde in het tornooi te Gentbrugge. 13 mei Er werd een Rodenbachnamid- dag gegeven met het poppenspel Antigoon uit Merksem. Op het programma stond «Crochet bij de kabouters Hiermede werd er een paar maanden stopgezet, om terug te starten op 7 oktober Ons eigen jeugdhheater voer de een spannend sprookje op De Spre kende Haas geschreven door onze mede werker Jan Seertaeye. De zaal liep goed vol en de kinderen waren heel tevreden. 21 oktober Een filmnamiddag in de St- Jozefskring De film «Bim» is een zeer ge schikte kinderfilm, en een moeder daar aanwezig kon niet nalaten haar tevreden heid en waardering te zeggen. Dit deed ons besluiten de film een tweede maal te draai en in de zaal van de Sint-Lievensschool op het Heilig Hart, dit op 4 november. 10 november Ons traditioneel Sint Maartenfeest met het poppenspel «Pats» en de kindervrienden Suske, Wiske, tante Sidonie, Lambik en Jeromeke in «Ping- Pong de Chinese prinses». Sint Maarten deelde nadien geschenken uit. 25 november Een bonte namiddag filmkes met vertelling over Duimke, Don Quichotte en Uilenspiegel. Toneel «De dief ontdekt» van Jan Seertaeye, opgevoeisd door de Roodkapjes van de V.K.S.J. 16 december Een programma gevuld met zang, toneel «Wie een put graaft van Jan Seertaeye, en filmkes met vertelling. U ziet dus dat de Uilenspiegel-Jeugd groep een rijk afwisselend programma bracht gedurende het verlopen jaar. We moeten er ook nog aan toevoegen dat we gevraagd werden een programma te verzorgen in Hekelgem (2 maal), te Hof- stade, te Borsbeke, te Aaigem en te Sint- Genesius-Rode bij Brussel. Onze jeugd groep verzorgde ook het kerstfeest bij de «Catharinisten» op Kerstdag 1956. Thans blijft er ons nog een dankbare taak over, en die is alle ouders, jongens en meisjes te danken voor hun gestelde vertrouwen. We hopen dat vertrouwen nooit te beschamen en houden graag reke ning met de wenken van buitenstaanders. Het zou ons ook veel genoegen doen, moch ten wij de samenwerking hebben van de verschillende jeugdverenigingen... moest U een of ander programma hebben, laat het ons gerust weten Secretariaat Uilenspiegel-Jeugdgroep. Val. de Saedeleerstr., 24, AALST. UILENSPIEGEL.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1