Léon CAMU De zeven flessen van de Kanunnik. L0TENLCMN6 1953 STATISTIEK DER KE U KEN GEHEIMEN ASPIC KUNT U ZELF MAKEN Aspic is een koude, fijn gekruide vlees gelei, zachtzuur van smaak, die vooral ge bruikt wordt voor fijnere schotels. Vis eie ren, ossentong of groenten in aspic... het smaakt allemaal even lekker. Ook gehakt of in figuren gesneden wordt aspic vaak gebruikt voor het garneren van koude vlees- of visschotels. Maar helaas, er zijn slechts heel weinig huisvrouwen, die graag zelf aspic maken. Wat is hiervan de oorzaak Waarschijn lijk omdat reeds vele kooksters het wel eens beproefd hebben, maar dat het nog maar zeer weinigen is gelukt een goede aspic te bereiden. Want een goede aspic, die zowel aan smaak als van uitzicht aan alle gestelde eisen beantwoordt, moet stevig maar niet hard, en vooral glas-helder door schijnend zijn. Denkt nu niet dames, dat dit zo moeilijk is. Wanneer U de juiste re gels, die hier volgen, in acht neemt, zal ook uw aspic in de toekomst zeker lukken. BENODIGD 1 liter koude bouillon (liefst getrokken van een flinke kalf spoot), 55 gram witte gelatine, 2 eiwitten, 2 eier schalen, een stukje uit, een stukje wortel, enige takjes peterselie, 1 laurierblad, 2 a 3 kruidnagelen, 4 peperkorrels en dl. azijn. BEREIDING Klop de eiwitten even MET de eierschalen door elkaar en voeg ze met de in koud water geweekte gelatine in de bouillon. Zet nu de bouillon met alle overige ingrediënten op het vuur en breng dit mengsel, flink kloppende met een garde aan de kook. Zodra de massa begint te ko ken, neemt ge de pan onmiddellijk van het vuur en giet deze door een dubbel gevou wen, vochtig gemaakte katoenen flanellen of linnen doek, die in een paardenharen zeel' is gelegd, welke laatste weer in een kom moet geplaatst zijn. Giet dan de in houd der pan door het doek en laat de vloeistof langzaam doorlekken. Zeef haar nog één of meerdere malen, wanneer ze niet volkomen helder mocht zijn en laat haar daarna bekoelen. Zoals U opgemerkt zult hebben, hangt het welslagen van de aspic vooral af van het zeven der gekookte vloeistof. Het spreekt vanzelf, dat de eierschalen vóór dat de eieren stukgeslagen worden grondig gereinigd worden. NUTTIGE WENKEN. U wil tegen Pasen nieuwe overgordij nen ophangen Wanneer U deze gaat ko pen, neem dan een staaltje mee van de voornaamste kleuren, die in uw kamer voorkomen, zoals van behang, vloerkleed en meubelbekleding. U bespaart U dan de teleurstelling van het kopen van een niet bijpassende kleur. En neemf U vooral goed de maat. U hoeft daarbij niet altijd trapje op, trapje af te klimmen. Prik met een pu naise uw centimeter aan een flinke lat en U kunt van de grond af overal gemakkelijk bij. En houdt U er ook rekening mee, dat de stof als U uw gordijnen wast naar alle waarschijnlijkheid wel iets krimpt. Niets is vervelender dan een krakende trap. Wanneer ge echter in een krakende trap een drietal nagels timmert (flinke zal dit euvel heel vaak verholpen zijn. U moet deze spijkers slaan in het deël waar op U uw voeten zet en dan zo dat ze door dringen in het loodrechte deel van de tre de. Indien mogelijk moet U aan de onder kant van de trap hetzelfde (naar boven) doen. Wilt U er bij het gieten van uw ka merplanten vooral om denken, dat er meer planten dood gaan doordat ze te veel water krijgen dan doordat ze verdrogen. Te veel water maakt dat de wortels geen lucht meer kunnen krijgen. Eens per week wa ter geven is voor de meest planten voldoen de en vooral regenwater als u dat hebt. Lei dingwater kunt u het best een dag laten staan voor u ermee giet. Denkt U er ook om, dat het water op kamertemperatuur moet zijn. ®Ö©0©©000S0®0000Ö5©0©©0©©000©©® DOOR JAN BOSCMMANS. Uit de oorlogskroiiiek van een Westvlaamse familie. 8ste Vervolg. Of wij het ons herinneren Alsof het gisteren gebeurde. Het was op een zondag. Een prachtige morgen in Mei. Maar de lachende hemel ronkte van de vliegtuigen. Overal blafte het afweergeschut. Ver en bij. Oorlog! Onweer staanbaar als een orkaan rukten de Duit sers aan. Ze naderden Brugge. De Fransen waren druk in de weer de bruggen rondom de stad te ondermijnen, 't Belgische leger trok achteruit, in wanorde. «Oostende brandt zeiden de mensen, hele straten door de bommen wegge vaagd. Doden, doden... En de zon fonkelde boven de boomen, boven de wereld. Een dag, te schoon om te sterven. Geen dag om wijn te begraven, maar om wijn te drin ken en vrolijk te zijn. En toch stonden we daar in den tuin en maakten een kuil. Een diepe kuil, voor vijfhonderd-twintig fles sen. Het was warm. Het zweet liep ons tap pelings langs het gezicht. Maar we spitten als doollemannen, ongenadig, om alles te vergeten, om van vermoeidheid gevoelloos Onder stoelpoten, die krassen maken op uw mooie nieuwe zeil, moet u eens klei ne stukjes vilt van een oude hoed of stukjes van een oud karpet plakken. Dat is beter dan meubel- of glij nagels, want die maken veel krassen. Vindt U het ook zo lastig, dat de bandjes van uw schoentjes met een open hakje steeds maar naar omlaag zakken Dan kunt U dit ongemak voorkomen door een stukje kleef pleisters tegen de binnen kant van het bandje te plakken. Het op- en neerglijden over een glad-gekouste hiel is nu voorgoed van de baan. WIJ VRAGEN UW BELANGSTELLING VOOR IJSKAST JE IN HET BEREIK VAN DE MASSA. In Nederland is een «volkskoelkastje» op de markt verschenen, dat speciaal geschikt is voor alleenstaanden en kleinbehuisden. Voor een heel schappelijk prijsje nog niet de helft van de allergoedkoopste koel kast, die tot nu toe verkrijgbaar was kan men zich het apparaat aanschaffen. Het heeft een inhoud van bijna 16 liter en een diepte van 15^ cm. bij een lengte van 33 en een breedte van 31 cm. van binnen. Natuurlijk is die inhoud niet groot. Maar dat is ook niet de opzet geweest en zeer kleine gezinnen en alleenstaande zullen vaak ook niet meer eisen. Kleinbehuisden zullen al blij zijn, dat ze hun ijskast overal kwijt kunnen, zelfs aan de muur hangen. Ook als tafeltje is het te gebruiken, want het bovenblad is van Linofelt. Voor wat grotere gezinnen kan deze V. K. zoals het handelsmerk luidt, uitkomst brengen als moeder de vrouw er maar rekening mee houdt, dat ze alleen de meest bederfelijke levensmiddelen er in opbergt. Vier flessen melk, boter, vlees, kaas en eieren en nog wat andere kleinigheden gaan er gemakke lijk in. Bovendien kan de V.K. door een eenvoudige handgreep geschikt gemaakt worden voor elk voltage, en werkt ook op een accu. Het is gemakkelijk te verplaatsen en kan aldus in de auto mee worden geno men naar buitenhuisje, boot en kampeer terrein. Het kastje wordt levenslang gega randeerd en kost 149.50 gulden (2.000 frank). Het maakt zes kleine ijsblokjes en en heeft een minimum aan stroomverbruik. Ongetwijfeld zullen ook onze Vlaamse huismoeders verlangend uitzien naar een dergelijk koelkastje. SUIKERZEEP Eén van Engelands grootste suikerfabrie ken is er in geslaagd volkomen volwaardi ge zeep te fabriseren uit suiker, en voor zo ver deze voor lichaamswassingen gebruikt wordt, biedt zij de volgende voordelen 1) Zij veroorzaakt geen pijn aan de ogen I en smaakt niet «vies» als men per ongeluk zeep in de mond krijgt. I 2) Zij schuimt niet of zeer weinig, doch ihaar reinigende werking is er niet minder om. Het zal dus niet lang meer duren of de kinderen zullen zelf gaan vragen om een flinke wasbeurt. Ja, wellicht is de tijd niet ver meer, dat dit wasuurtje de genoegelijk- ste tijd voor een kinderleven wordt. ONS WEKELIJKS PRAATJE. MODEBEELD ZOMER 1957. Nu alle grote Haute-Couture-Huizen hun voorjaarcollecties getonod hebben, kunnen we ons gemakkelijk voorstellen hoe we het komende seizoen gekleed zullen gaan. DIOR, sedert 10 jaar onafgebroken dé grootmeester van de Parijse Haute-Coutu- re, heeft een charmante collectie gebracht onder de naam «ligne libre». Deze vrije lijn wil zeggen, dat alle stijfheid en gekun stelde constructie is verdwenen en plaats heeft gemaakt voor gemakkelijk zittende soepele kleding. Het lichaam wordt vrij ge laten en de draagster kan zich in de nieuwe modellen aangenaam bewegen. Het zijn kleren om in te leven, niet alleen flaterend voor de slanke, maar ook voor de wat zwaardere figuren. Een vaste lengte voor de rok bestaat niet, men maakt hem een- ©©©O*' te worden. We dachten vooral aan Frans, onzen soldaat. Leefde hij nog Lag hij niet ergens gewond Ach die angst Soms sloeg er ergens een bom in, een doffe slag in den heerlijken morgen. Een enkele Franse jacht vlieger cirkelde over het dorp, laag, rakelings over de daken. Telkens en telkens kwam hij terug, keerde weer, onver moeid, als 'n bromvlieg om 'n brandende lamp. De meisjes droegen de flessen aan, een korf vol met één keer. Met moeder kon den we niets uitrichten. Die was naar de kerk gelopen, lag geknield vóór de Mater Dolorosa, prevelde Ave Maria's. Terwijl het afweergeschut baste en de grond dreun de onder den stap van ons leger, dat ver slagen vluchtte Aan den hoek van de straat, daar juist over de haag, stond een Belgische schildwacht, bajonet op 't ge weer. Oolog 't Was oorlog... Nee, nooit zullen we het vergeten hoe wij daar, in den vrolijken tuin, den lustigen Bacchus zijn oorlogsgraf dolven. Nog zie ik Ze daar lig gen, in den diepen kuil, dof glimmend de honderden flessen, de bourgogne, de bor deaux de granaten des vredes... Vader zwijgt. Er heerst een poos stilte in de kamer, de opgeroepen beelden filmen tegen den wand voorbij. Heerom zuigt aan zijn sigaar. Waarom geen paar van die vredesgra- naten den nek gebroken bromt Frans. In uw plaats... Haal eens den korf I voudig op die lengte welke het best bij de figuur van de draagster past, soms zelfs met een kort sleepje. De taille kan zowel op de natuurlijke plaats worden aange bracht of volledig ledig worden weggela ten. Men is ook vrij in de keuze van het décolleté. De décolletés hebben vaak in de breedte losse en opstaande randen over de hel schouder en dan weer een ongelooflijke diepte. De buste is nauwelijks aangegeven en de mouwen zijn zelden of nooit lang. Het duidelijkste komt de nieuwe mode lijn tot uiting bij de tailleurs en de deux- pièces. De vestjes van de tailleurs zijn over het algemeen iets langer geworden, zijn nooit meer getailleerd, maar evenmin wijd of slobberig. Zij zijn eenvoudig losjes naar het lichaam gemodelleerd. Heel vaak heb ben de vestjes een afstaande kraag of een even uitgesneden hals. Het gevolg hiervan is, dat er geen enkele tailleur meer gedra gen wordt zonder blouse eronder. Deze blouses zijn wit of pastelkleurig, gemaakt van luchtige stof en niet zelden gedrapeerd. De rokken van de tailleurs zijn recht of hebben een paar plooien in de voorbaan. De deux-pièces, bestaande uit rok en kiel, kunnen zowel als japon als bij wijze van matelpak gedragen worden. Het rokje is lichtjes gegeerd (iets wijder uitlopend aan de onderkant) of is recht en strak met splitten, om het lopen te vergemakkelijken. De kiel is recht en vlot en rust als het wa re op de heupen. De mantels zijn meestal zevenachtste recht en tamelijk breed, tegelijk rond zijn, en dat de mantel vaak onder nauwer toe loopt, het is te zeggen van boven aan de schouders, breder is dan aan de zoom. Aan gesloten mantels zijn er slechts zeer wei nig. En als ze er zijn worden ze gedragen met een brede ceintuur, die de ruimte in de taille vasthoudt. Zelfs de zogenaamde lange mantels zijn nog zo kort dat een stukje van de japon of de rok er onder uit komt. Bijna alle man tels hebben driekwart mouwen. Over de japonnen valt weinig te zeggen. De klassieke chemisier komt bijna in alle collecties voor. De rok is recht of valt in brede plooien. Dikwijls ontbreekt de kraag en is de hals even rond uitgesneden. De centuur is terug in ere hersteld, ze is zelfs vrij breed en vaak gedrapeerd. Opvallend zijn de korte feestelijke japonnen met sleepjes, die gracieus zijn, onder het sleep je een logisch geheel met rok of overrok vormen, waar ook wel eens meer lastig dan mooi. De modekleuren zijn wit, alle kleuren blauw, van lichtblauw tot marine, beige, zwart en grijs, terwijl ook veel rood wordt gebracht. Voor geklede toiletten worden veel zachte pasteltinten gebruikt, zoals ro se, hemelsblauw, geel en turkoise. Veel stoffen hebben een ingeweven pa troontje. Voor sportieve kleren worden pied-de-pouJe^Valgte Prince de Galle-ruiten en hand weef tweeds gebruikt; voor de ge klede japonnen imprimé's met stippeltjes en bloempatronen. Rozen in grote boeket ten sieren de avondtoiletten. En van de vroege movgen tot de late avond zweven kleine en grote uiterst vrouwelijke strikjes overal rond. De nieuwe mode kunnen we van harte toejuichen voor iedere type vrouw voor elk figuur, is er iets flatterends te vinden. oOo HET INDEXCIJFER VOOR FEBRUARI EEN NIEUWE STIJGING Volgens de eerste niet-officiële ramingen zou het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor Februari opnieuw een lichte stijging ten belope van 0,2 punt vertonen. Hierbij is echter nog geen rekening gehouden met de evolutie in de grote centra. Verwacht wordt, dat ingevolge de prijzenstijging die in deze centra waar te nemen valt, de in dexstijging iets hoger zal liggen dan 0,2 punt. Ze zou te wijten zijn aan een stijging der prijzen van kalfsvlees, melk, boter, kaas, verwarming, zekere diensten en tex- telprodukten. Anderzijds wordt een prijs daling gemeld van eieren en ossenvlees. De doek gaat van de mand. Tussen het hooi meesmuilt Bacchus. Hij is verrezen. Zoals hij altijd verrijzen zal, tot het einde der tijden, Bacchus, de ontsterfeüjke geest der Vreugde. Kanunnik Dr. August Devuyst schraapt, om te beginnen, eens grondig zijn keel Alle arbeid, vangt hij, half-jokkend, half-ernstig aan, moet betaald worden. Toenmaal, in die beroerde Meidagen, ver gat ik het. Thans herstel ik mijn verzuim. De kist in de keuken bevat dertig flessen goeden, belegen tafelwijn vijftien witte, vijftien rode. Voor u allen, ten gebruike van het gehele gezin. In dezen horf echter zit er voor ieder van u persoonlijk iets spe ciaals, iets waarmede elk van u doen mag wat hij verkiest, 'k Vraag slechts één ding: kies uw moment goed. Spreekt uw fles niet aan op onverschillig welk ogenblik. Wacht op een of andere omstandigheid op een blijde, een plechtige, een treurige gebeurte nis. Gelegenheden zullen er wel komen, daar zorgt het lieve leven altijd voor. Is het op een vreugdedag, de fles zal vrolijk zijn met u. Is er iets plechtigs te doen, dan zal de fles van heerom, indien het niet an ders kan, zijn persoon vervangen. Gebeurt er iets treurig, dan vooral, vrienden, denk aan mij, aan de fles van den kanunnik 1 Troost zal u dan geschonken worden, de zeer menselijke troost, die ook de machti gen der wereld niet versmaden Geestdriftig klapt Elsje in de handen. Een pracht van een preek. EVOLUTIE VAN DE BELGISCHE BEVOLKING Volgens de cijfers van het Statistisch jaarboek van Volksgezondheid» strekkende over het dienstjaar 1955, dat zopas door het ministerie van Volksgezondheid en het Ge zin werd rondgedeeld, beliep de Belgische bevolking op 31 december 1955 8.896.246 zielen, tegenover 8.804.704 op 31 december 1954, hetgeen dus een aangroei betekent van 55.542 zielen. De aangroei van de bevolking was tijdens de periode 1947 tot en met 1955 het sterkst uitgesproken in de provincies Brabant, Antwerpen en Limburg, en het zwakst in de provincies Namen en Luxemburg. Wat betreft het aantal geboorten en overlijdens, bedroegen deze in de Vlaamse taaistreek gedurende het jaar 1955 respec tievelijk 83.845 en 48.551, voor de Waalse taaistreek 46.450 en 443.119 en voor het arrondissement Brussel 18.503 en 16.646. Steeds onderscheid makend tussen de taaistreken, was de natuurlijke aangroei, d.w.z. het geboorte-overschot voor Vlaande ren 35.294 zielen voor Wallonië 3.331 en voor het arrondissement Brussel 1.857. «®o Bij de 203e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 3473 nummer 214. De andere oblogaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. VERKEE RSON GEVALLEN VAN 18 TOT 24 FEBRUARI Gedurende de periode van 18 Febr. te 0 uur tot 24 Febr. te 24 uur, deden zich op de Belgische wegen en in de agglomeraties, waarvan het toezicht aan de rijkswacht is toevertrouwd, 781 ongevallen voor waarbij 12 personen op slag gedood bleven, 86 zwaar en 363 licht gewond werden. Tijdens het weekeind deden zich 201 ongevallen voor waarbij 5 personen om het leven kwa men en 31 ernstig gewond werden. De oorzaken van de ongevallen met do delijke afloop zijn de volgende overdreven snelheid, 1; niet stilhouden voor signaal «stop», 1; klaarblijkelijke dronkenschap, 1; slippen, 3; zonder voorzorgen oversteken der voetgangers, 1: andere oorzaken, 5. De ongevallen deden zich per provincie aldus voor Brabaant 171; West-Vlaande ren 72; Oost-Vlaanderen 94; Antwerpen 90; Limburg 65; Luik 75; Luxemburg 37; Hene gouwen 12; Namen 66. eOo LENING TOT WEDEROPBOUW EERSTE GROEP Bij de 481e trekking van de Lening voor Wederopbouw, eerste groep, is een lot van 1 miljoen frank gevallen op obligatie reeks 1916 nummer 118. DERDE GROEP Bij de 355e trekking van de lening voor wederopbouw, 3e groep, is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 10.361 nummer 774 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 7.292 nummer 500. De andere oblogaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Mijnheer en Mevrouw Louis CAMU, Mijnheer en Mevrouw Alain CAMU, Mijnheer Bernard CAMU, De familiën DE CLERCQ en GOETHALS-CAMU, Mevrouw Albert DE BRUECKER, hare trouwe dienstmeid, melden U met diepe droefheid het overlijden van DAME geboren ESTHER DE CLERCQ, godvruchtig overleden te Aalst, de 26 februari 1957 in het 78° levensjaar. Versterkt door de Troostmiddelen onzer Moeder de H. Kerk. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben op vrijdag 1 maart 1957, te 11 uur in de Dekenale kerk van St. Martinus te Aalst Bijeenkomst aan de kerk. Aalst, de 26 februari, 1957. Noch bloemen, noch kronen. Begr. Arijs en Z., Hoogstr., 17. Tel. 211.47. >Ö©©©©©©«©©©©©©©©©©©©©©©#©©9®«©< Hier, herneemt heerom, heb ik iets voor Edward. Te zamen met dit kistje Hen ry Clay's. Champie gaapt broer. Sakkerloot en wat krijg ik Vader dankt correct. Hij heeft een betere opvoeding genoten dan zijn zoon. Dat springt onmiddellijk in de ogen.Zijn drank je, weet hij dadelijk, zal hij voor den gro ten dag van de Bevrijding bewaren. Vóór moeders neuc wordt een mooie, in Venetiaans stroo verpakte fles neergezet. Rum, klinkt het sonore geluid in de luisterende kamer. rum van Jamaica. Herkomst gewaarborgd. Ik hoop, mijn beste Elvina, dat er niemand in huis de griep krijgt, maar als het gebeurt... Heerom glimlacht fijntjes. Hij is een psycholoog, hij kent de ziel van den wijn en de ziel van de moeder. Blijkbaar koestert hij weinig begoochelingen, wat de bestem ming van zijn rum betreft. Nu komt mijn beurt, als oudste zoon. Misschien zal het Franse cognac zijn. Ik ben niet kieskeurig. Ik vergis me, maar niet in den cognac... Frans Zie, dat is weer mijn noodlot. Had ik het niet gedacht Triomfantelijk springt broer overeind. Maar slaat hij aan Present 1 In de witte hand van den kanunnik glinstert donker een zonderling gevormd ding een achthoekige, dikgebuikte fles, ongewoon hoog, met een korten hals, als van een lijvigen vijftiger met beroerte be dreigd. Op het etiket staat te lezen, één en kel woord Krambamboli. Daaromheen een kroon van gevlochten koornaren. Op den achtergrond ,in onderdruk, een Russisch landschap steppen, sneeuw, een troika, 'n Soort van wodka Kozakkenborrels Krambamboli, glundert h eeroom, iets voor kogelvreters, zeeschuimers, leeu wenjagers. Geheimzinnig, verraderlijk oc cult. Maar vooral anti-cafard. Denk er aan vriend, anti-cafard Begrepen, generaal Frans gaat zitten, onderzoekt de fles grondig, ruikt aan de zwart-verlakte kurk en wordt dromerig. Nu weet ik opeens waarom Kaïn Abel neerknuppelde. Ligt hier nergens een ezelskaaksbeen Ah Liebfrauenmilch Voor Greta. Edele wijn, nichtje, niet zoet, niet zuur, maar elegant, fijn beschaafd, vol ver borgen goedheid, bescheiden en deugdzaam. Net iets voor u. Met mijn hartelijke wensen voor uw geluk in de liefde. Dank u, heerom, bloost bruine zus, een tikje ontroerd. Lacrimae Christi Witte fond, zwarte letter. Een voorname, een godvruchtige fles. Gelukkig niet voor mij. Fifien 1 Ja, heerom 1 'T VERVOLGT,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 2