en omstreken OPGERUIMDHEID... ZON IN 'T GEZIN CARNAVAL De leperse Kattestoet en Frans Van Immerseel van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14" JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 10 MAART 1957 NUMMER 21 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Door mijn woning speelt een zonnig licht René De Clercq. DE MOEDER MOET DIE ZON WEZEN Het valt niet te betwijfelen dat ccn at mosfeer van opgeruimheid die heerst in een gezin tal van voordelen meebrengt, 't Is vooral de taak der moeder die zonnige at mosfeer te scheppen in het gezin en ze te onderhouden Wat kan de moeder daarvoor doen Wij kunnen dat zeggen met twee woor den 1. Haar huisinrichting moet zonnig we zen 2. Haar toon bij het spreken moet immer zonnig-warm klinken. Gij ket van die vrouwkens, van die moe- derkens die met eenvoudige middelen want ze hebben het niet al te breed hun huisinrichting tot een klein paradijs weten om te vormen. Biezonder de woonkamer moet het centraal aantrekkingspunt wezen voor al de gezinsleden Een heldere muur bekleding, grote vensters, voldoende licht, ook 's avonds als er b.v. gelezen wordt of gespeeld. Orde en netheid overal Bloemen gans het jaar door,, van de vroege lente tot de late zomer. En 's winters zal een groene plant de bloemen vervangen. Laat daarbij om de liefde Gods toch niet de Godsgansedag de radio spelen en... janken, 't Is soms om lopen te gaan Lawaai en vreugde zij niet hetzelfde Verder zal moeder er voor zorgen dat zij immer, in alle levensomstandigheden, een opgewekte toon spreekt 's morgens bij het opstaan 'n vriendelijke goeie dag aan ieder een; 's avonds bij 't slapen gaan wel te ruste wensen; als vader naar 't werk ver trekt, als hij terug thuis komt van 't werk; als de kinderen naar school gaan of ervan thuis komen. Moeder, hebt in alle levensomstandighe den een vriendelijk aanmoedigend woord voor ieder van uw huisgenoten, moedigt veel aan en... als gij afkeuren moet doet het dan met een vriendelijk woord Ge deelde vreugde... dubbele vreugde Ge deelde smart, halve smart WAAR EN HOE VOEDT DE MOEDER DIE BLIJMOEDIGE STEMMING Wij horen daar een moederke zeggen «Ik heb geen blijmoedig karakter 't Le ven brengt zoveel moeilijkheden bij, dat het niet mogelijk is immer blijmoedig te wezen Gij zijt wat ge wilt zijn, moederke Blij moedig, triestig,... een zon of... een zaag'! Wij moeten ons eigen opvoeden tot blij moedigheid. Last en kommer zijn sneeuw, wij moe ten ze laten smelten door de zon van ons blijmoedigheid. Met kristelijke ogen gezien wordt onze last zeker minder zwaar en mis schien een zegen Wat staat er ons te doen om zonnemen- sen te worden, om de lasten van 't leven licht te dragen Een groot opvoedkundige geeft ons daar toe drie middelen aan 1. Oefenen wij ons om de zonnige kan ten in het leven te zien De Schepper van het heelal maakte alles mooi om ons te verblijden de vogels, de bloemen, de planten, de dieren, de vruch ten, gans de heerlijke natuur Leren wij in die natuur zien er het schone uitpuren en ervan genieten Brengt elk jaargetijde niet zijn specifie ke schoons mede De lente die wenkt en lacht in al haar jong opborrelend leven De zomer die warmt en met zon overgiet al wat rijpt en groeit De herfst die schildert heerlijk mooi de stil inslapende natuur in al haar kleurenpracht De winter die toe dekt met een sneeuwwit kleed de rustende natuur, die wacht op de reeds van verre wenkende lente! Zo gaat de krans der jaargetijden ons voorbij om er ons van te laten genieten De schoonheid der ziel staat nog verre boven de prachtige natuur Moeder is de bevoorrechte in het gezin Zij ontvangt en baart haar kinderen bloed van haar bloed vlees van haar vlees Dag na dag ziet zij ze opgroeien Wat een voorrecht haar lievelingen te mo gen koesteren en te zien gedijen Zou men honger lijden om een mondje meer «Daar waar mensen strijden, helpt de Heer zong René De Clercq, onze Vlaamse dichter! Om zonnemensen te worden, beste moe ders, smaakt mede de vreugd van uw kin deren Blijft kind met uw kinderen, ook als ze groter worden want... anders ont- 1 vallen ze U Gij moet, beste moeders, niet alleen uw kleine kinderen lieven, bemin nen, maar vooral uw groot-wordende jon gens en meisjes moet gij trachten te be grijpen Dat is de kunst in de opvoeding der kinderen 2. Zien wij de lichte zijde en niet de schaduwzijde der dingen Er zijn mensen, men noemt ze terecht zwartkijkers, die immer en altijd het zwart van de zaak zien en nooit de glanzend lich tend Vele personen, vele zaken hebben ook een goede kant Bezien wij die kant en niet de andere Trachten wij de donkere dagen in het leven en die komen er onvermijdelijk weg te doezelen. Na regen komt immer zonneschijn Na vorst en sneeuw wenkt de zon die alles wegwarmt Wezen wij opti misten in het leven en geen pessimisten. Optimisten mensen die immer en altijd de goede kant trachten te zien en geen pes simisten, geen zuurkijkers die nooit kun nen zeggen dat het goed en schoon is Een halve fles wijn stond op tafel. De pessimist, de zuurkijker, zei De fles is half-léég De optimist, de zonnemens, zei de fles is half-vól Onthouden wij die spreuk, passen wij ze toe in al ons doen en laten ook al kost dat af en toe wat moeite 3. De diepste en nooit falende bron van onze vreugde is God Inderdaad, beste moeders, Uw kindschap van God moet de diepste en nooit falende bron van vreugde wezen in alle levensom standigheden Ieder van ons ontving van God zijn zen ding. De zending van een moeder is énig mooi 1 Die zending brengt haar af en toe beproeving en lijden, doch ook troost en vreugd langs de weg van het gebed Moe ders wordt er nog gebeden bij U thuis Vóór en na het eten, des avonds het geza menlijk gebed bekroond met de rozen krans Bidden is vreugde in huis brengen, weet U dat Gij moeders, moet er voor zorgen dat er gebeden wordt bij U thuis. Langs de weg van het gebed brengt gij zon in uw huis, in het hart van uw man en van uw kinderen Zon en licht Beste Moeders, Bidden, Zich zelf vergeten, Zich geven in heilige huwelijkstrouw, Dat is Uw taak opdat in Uw woning en in uw hart en ziele spelen zou een zonnig licht OPVOEDER. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 421e trekking van de Wederop- bouwlening, 2e groep, is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie Reeks 6103 nummer 447. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar aan 1.000 frank. JEHANNE D'ARC, de nieuwe succesfilm van volgend 8 jaar, weidra. in de oorspronkelijke 8 8 toneelbewerking in onze stad opge- 8 voerd. NABESCHOUWINGEN Nog nooit heeft Aalst een Carnaval be leefd met zoveel nieuwe initiatieven, zoveel belangstelling bij de bevolking, zulke ge slaagde optocht, en vooral met zulk prach tig weder. En misschien zullen we nooit meer zulke Vastenavondvieringen meema ken. Voor de leden van het Feestcomité is het eindelijk een voldoening geweest op de ganse lijn, en een aanmoediging om hun te loven werk in de toekomst verder te zetten. Schepen Cornelis heeft tijdens de prijs- uitdeling voor de Aalsterse groepen op ver dienstelijke wijze de vinger gelegd op een jaarlijks weerkerende wonde, zonder de welke de Aalsterse Carnaval zo goed als volmaakt mag geheten worden. Te veel lokale groepen denken dat ze grof moeten zijn om plezant te dóen. Humor heeft niets te maken met sommige platheden die enke lingen zich jaarlijks permitteren. Vreemde lingen mogen niet geërgerd naar huis gaan. Een onvergetelijk hoogtepunt van fijne geestigheid was ook in dit opzicht de groep «De Sloebers» die de onthulling van het monument met eeuwige vlam, en 't bezoek der schotse muziekkapel uitbeeldde. De tot in de puntjes verzoj-gde kledij, elke Schot was op zichzelf een bezienswaardig heid, de perfekt gedrilde en zo dol-komi- sche marsoefeningen, de obsederende mu zieknoten uit kinderinstrumenten, en daar bij de Aalsterse drijpikkel zelf brachten ons een daverende en typisch Aalsterse klucht zoals we er niet veel meer moeten verwachten. De verwachtingen v^ntrent de Napels CHangaï Boiuo-ca^l^Ï Oickcix te groot te zijn. De aankondiging van deze groep heeft veel mensen naar de stoet gelokt, maar het is een ontgoocheling geworden wegens alle gebrek aan spiritualiteit. De personnages zaten ook weggedoken in een donkere trein, en de opschriften, zoals bv. W. C. den Berd (sic) waren alles behal ve duidelijk. Voeg daarbij dat gemeente raadslid Smekens, van Lede afkomstig, sommige dingen ten onrechte verboden had omwille van de zg. reputatie van zijn par tij, waaraan hij in andere omstandighe den helemaal niet schijnt te houden, en men zal begrijpen dat deze als «clou» be doelde groep er niet veel van terecht bracht. De reuze-appelsienenworp heeft weinig effekt gehad en een betere enscenering wa re gewenst voor volgend jaar. Het lijkt ons noodzakelijk dat gedurende verschillende jaren zowel in 't Carnaval boekje als in de dagbladen een Code voor Carnaval-vierders verschijne, met elemen taire doch in de vergeethoek rakende be grippen. Zo bv. moet beklemtoond worden dat ge- maskerden hoofdzakelijk moeten verwijten en intrigueren, dat het streng verboden is de naam van een herkende verklede te noe men, dat een masker door niemand mag afgerukt worden tenzij door de politie, dat het idioot en onzinnig is jonge meisjes in 't haar te vliegen, enz. Aalstenaars, juicht Nog drie honderd negen en vijftig dagen, en 't is opnieuw Carnaval De Panoramist. DE STORM VAN 'T GEWETEN Storm geselt de bomen lam, kapt en kerft en klieft hun stam; rukt en trekt aan 't ranke riet, het buigt maar breken doet het niet. Storm steigert over de dorre hei, legt de vleugels lam der noeste bei, jaagt stof met zinderend geluid, door berk en door brem en door kruid. Storm scheert over 't geelgroene veld, met wilde woede en woest geweld, valt hij aan uit 't zilte Westgat, wentelt zich in rijpend koren zat. Storm dikwerf tempeestend rolt op zee, blijft daarom de zeeman in de ree neen oh neen, al is 't er veilig, hij gaat te water, plicht is heilig. Alle stormen luwen en bedaren, één is er, die duurt soms vele jaren; de storm van ongerust geweten, dat door de duivel is bezeten. MICHIEL VAN RODE. Het reuzenwerk met zoveel liefde gele verd door Frans Van Immerseel bij het boetseren van de Kattestoet, en de sterk persoonlijke stempel van deze Antwerpse kunstenaar op dit scheppingswerk, maken dat beider naam voor altijd verbonden blij ven. Sedert 6 maart 1955 heeft leper zich aan de buitenwereld geopenbaard als de stad der katten en zal zonder twijfel in deze hoe danigheid de verdere geschiedenis ingaan. Vorig jaar was het de Eurovisie die de leperse faam nog verder zou uitdragen. Daaarom bezochten we nu Frans van Im merseel om ons licht aan de bron zelf op te steken. Dat we bij de meest gekende kat- tenspecialist waren, ondervonden we snel. We verrasten hem te midden van zijn werk: en 't waren al kattentekeningen die we za gen, t.t.z. een honderdtal bestemd voor het programmaboekje. Doelmatiger reklaam veronderstelt een grote dosis mensenken nis en een ruim begrip van mensenpsycho- logie. De wijze waarop deze kunstenaar de handels-advertenties uitgewerkt heeft is zo veel als een nieuwe lente en een nieuw geluid Het is dank zij zijn opborrelende fanta sie, zijn talent en ervaring dat leper zulk- danige vermaardheid heeft gekregen en deze stad op 17 maart een stijlvolle stoet voor Z. M. Koning Boudewijn zal doen marscheren. Het was wijlen de Hr. Burgemeester Van der Ghote die met een klein folkloristische stoet begon. Onder de stuwkracht van de vernieuwingsgezinde Burgemeester de Hr. Albert Behem, schoot de tot dan toe in ren- terust luierende leperse bevolking wakker en voelde opeens de koortsige aderklop van een rijpend idee. De begonnen Kattestoet zou op een gróóts plan worden omvormd en uitgewerkt. Men besefte de dringende noodzaak om een be voegde specialist in de dans te brengen. En zo kreeg Frans Van Immerseel zijn aan deel. De taak die hem toegewezen werd was van aard om de Kattestoet tot de hoogste isotermen op te voeren ofwel om hem te doen mislukken. Aan de hand van historische en folkloris tische gegevens van de Hr. O MUS, de stad- archivaris, leverde de Hr. D. MERLEVEN- DE een voorontwerp voor een nieuwe stoet. Deze beide heren belanden bij Frans Van Immerseel en Antoon Vander Plaetse met de opdracht. Deze laatste zou zich vooral te bekommeren hebben om de regie van de stoet 1955, en leverde buitendien in het ont werp een deel der inleiding van de optocht. In 1956 en dit jaar werd en wordt de regie waargenomen door de Hr. G. Vermeersch. F.V.I. bracht vele nieuwe elementen bij. Alleen reeds over de kat in de folklore, ge schiedenis en in spreekwoorden bezit hij een eerbiedwaardige dokumentatie, die hij sedert jaren verzamelde en bestudeerde, en in 1955 belangloos ter beschikking stelde voor het ontwerp, de regie en de propagan da van het Kattenfeest. Zijn genie gaf kleur en relief aan de stoet. Wist u dat hij alleen reeds voor één wa gen, nl. de Egyptische boot, verschillende dagen heeft doorgebracht in de Egyptische afdeling van het kunsthistorisch museum te Brussel, om zich te documenteren en op de meest accurante wijze een trouwe re- konstruktie te geven van de boot (en de kleuren), die op de Nijl de grote processie voerde naar de Kattestad Bubastis. Zo ook verzamelde deze kunstenaar, alle documenten over de Kelten, de Germanen, de Middeleeuwen, de leperse folklore zelf, en dies meer. Hij is de geestelijke vader van Pietje Pek, de duivel, en van Cieper de reuzekat, die hij eigenhandig mee boet seerde en verbeterde. Zo kreeg het meer verantwoorde ontwerp, door de studie van F. V. I. meer vorm, grotere levendigheid en een rijpere afwisseling. Maanden lang was hij dag en nacht aan de tekenplank, en met de Hr. Mus op de werkplaatsen te leper. De aesthetica ver dedigde haar rechten «Eerst nog een spui tje in de nek van de maskers», zei de schil ders, anders krijg ik het aan de stok met Frans van Immerseel. In de fotodocumen tatie zien wij F. V. I. zelf de verfkwast hanteren om de juiste kleuren te bepalen. Onder zijn strenge leiding werkte meester Vandroemme mee om honderden katten- muizen- en hondenmaskers met papierbrei te kneden. F. V. I. verbeterde stuk voor stuk verlangde een sterke uitgesproken vormgeving, want maskers moesten bere kend worden aan de grijze winterperiode, alwaar reliëf en warme kleuren de zon moesten vervangen. De medewerking der Ieperlingen was buitengewoon, vooral wan neer de opdrachten werden uitgevoerd door beroepsmensen. Het is te wijten aan de toenmalige streng heid en kontrole op de uitvoering, dat le per een stijlvolle stoet kan tonen zoals ner gens. Alras mocht het stadsbestuur ondervin den dat het zich aan de persoon van Van Immerseel niet misgrepen had. Daarneven nog ploegde en zwoegde de kunstenaar op een terrein dat minstens zo belangrijk was als de stoet zelf, namelijk het bekendmaken ervan onder alle, anders gezegd, de propaganda. En of hij van zijn rijke gaven kwistig gebruik gemaakt heeft. Voorzeker heeft de Hr. Burgemeester De als gevolg van de keuze van de tekenaar F. V. I., naar Camogli in Italië zou reizen, om aldaar op uitnodiging, aan een ander be kend folkloristisch feest deel te nemen. Tot slot vroegen we aan de kunstenaar of hij nu tevreden is met de stoet, en of hij volledig beantwoordt aan zijn verbeelding. Kon ik het maar gedaan krijgen, enkele Ieperlingen een technicolorprojectie te geven van de Kattefilm zoals hij zich in mijn hoofd en voor mijn ogen afrolt, en... die uit te voeren is. Dan zouden we zien dat de stoet zoals hij zich nu beweegt nog maar een geraamte is van hetgeen hij wor den moet. Grotere levendigheid op bepaalde plaat sen door goede akteurs, intesere geestigheid in de spreukenuitbeeiding en de kattenbe- grafenis, meer verbeelding, meer kleur, meer discipline. Dit alles aangevuld met een grote slingerende draak; een uitbundi ge fantastische duivelsgroep als versterking van het heksenmotief; een grandiose kat- tenorgel alwaar het verzet van ons gezonde volk de dwingelandij van Filips II tot uiting zou komen. Buiten de optocht, met de handelskamer en onder sterke leiding, het Kattenfeest uit breiden met typische volkse taferelen, in uitgezochte kostumen. Alzo zouden de tal rijke bezoekers na de optocht, verplicht zijn langer in de leper stad te verblijven en aan de vreugde deelnemen. De middenstand zou er goed bij varen en de levende folklo re eveneens En met een zucht «Er is nog zoveel werk in leper. Hopen we dat het jaar van de wereldtentoonstelling nieuwe vooruitzichten zal geven en vooral nieuwe gedurfde initiatieven In de overtuiging, dat leper nog veel van de onvermoeide kunstenaar te verwachten heeft namen we afscheid en wenste hem een rendez-vous op 17 maart te leper. De praalwagen van Tybaert de Kater is een dubbelgebouwde speelscene naar voren is het de schuur van de Paepe. alwaar tybaert in de strop terecht komt* aan de achterzijde is het de hele hofhouding van koning Nobel, waarin Tybaert en Reinaert verschijnen. De wagen kledij werd ontworpen door folklorist en tekenaar Frans van Immerseel.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1