en omstreken Jeugdmisdadigheid en moederlijke zorg f. 'n Moedertraan Vreselijk drama Politiek Het Katteleest te leper relt ÖVfeïZiCjfla. wordt een ware triom van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORIS STRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14= JAARGANG: 1,50 Fr het Nr. DONDERDAG 14 MAART 1957 NUMMER 22. KINDEROPVOEDING IS EEN FULL-TIME JOB De campagnes *voor de terugkeer van de moeder naar de haard, hebben de laatste tijd heel wat verzet uitgelokt van linkse zijde. De toelage voor de moeder thuis werd aanzien als een «rcaktionaire» maat regel en een achteruitgang. Sommige mi lieu's menen dat een up-to-date-mentaliteit eist buitensporig de arbeid buitenhuis op te hemelen en de waarde van de moeder en huishoudelijke taak dood te zwijgen, zo ze geen kritiek uitbrengen tegen de moe ders die zich uitsluitend met hun gezin be zighouden. Met veel genoegen kregen we dan ook een tekst onder de ogen, van een zeer voor uitstrevend land inzake de emancipatie van de vrouw, maar die duidelijk aantoont dat kinderopvoeding een «full-time job» is. De studie, waaruit we enkele uittreksels willen publiceren, is de inleiding tot het jaarverslag 1955 van de kinderrechtbank te Cleveland in de Verenigde Staten. Het do- kument toont duidelijk de bezorgdheid aan welke de Amerikaanse kinderrechters aan den dag leggen ten overstaan van het probleem van de fabrieksarbeid van de moeders. De kinderrechtbank te Cleveland neemt kennis van alle misdrijven van minderja rigen van een gebied dat ongeveer met een van onze provincies overeenkomt. In 1955 werden er totaal 6.071 gevallen van jeugd misdadigheid behandeld. Ziehier enkele paragrafen uit dit verslag: DRANG NAAR WELSTAND. We denken er niet aan kritiek uit te brengen op de huismoeder die uit werken gaat; immers alle leden van het gezin zijn betrokken in de inspanning die moet gele verd worden voor het gezinsinkomen; en we weten daarenboven bij ondervinding dat een grote armoede of ontbering eveneens een sterke weerslag kan hebben op de mis dadigheid. Maar het hof is van mening dat zeer vele werkende huismoeders, wier kinderen met de kinderrechtbank in kontakt kwamen, de loonarbeid hebben aangevat niet omwil le van dwingende financiële redenen, doch veel meer omwille van een vermeende fi nanciële nood ekonomische behoeften beantwoorden niet langer meer aan de werkelijke behoeften van hun toestand. De gemeenschap waarin ze leven, legt immers meer en meer de klemtoon op geld en materieel bezit; vele gezinnen zijn het slachtoffer van deze algemeen geldende opinie, en laten zich bijgevolg verleiden tot een inspanning om hun gezinsinkomen te brengen tot een verlangd peil, eerder dan op een noodzakelijk peil. Hun wensen zijn onbegrensd, en welstand is voor hen een noodzakelijkheid geworden. Onze ekonomie biedt en belooft zoveel dat wensen tot noodzakelijkheden zijn geworden... INVLOED OP GEZINSLEVEN. Gezinnen waarvan de moeders werken zijn meestal sociaal ontredderd. Arbeiden de moeders komen vermoeid thuis na een harde werkdag; hun avonden en weekends zijn gevuld met de zenuwslopende taak om toch maar klaar te komen met het huishou delijk werk. Er blijft weinig tijd noch ener gie over voor de kinderen, en in vele ge vallen moet de belangstelling van de moe ders voor het werk van de kinderen ver minderen. De kinderen vinden geen enkele gelegen heid om aan hun ouders hun kleine proble men toe te vertrouwen, om met hen een of ander plannetje op te maken. Ouderlijke aktiviteiten en ontspanning met de kinde ren is praktisch uitgesloten. Wanneer de kinderen van school komen staan ze voor een ledig huis, en niemand bekommert zich om hen. Aan hun eigen lot overgelaten ver mijden ze de weinig aantrekkelijke wo ning, en om de eenzaamheid te breken zoe ken ze elders hun gezelschap. Zonder de voortdurende zorg en kommer van de jonge moeder moet het kleine kind de indruk krijgen onbemind en dus over bodig te zijn. En wanneer het eenmaal de indruk heeft dat moeder niet veel om hem bekommerd is, zal er dan wel één andere waarde zijn waaraan het kind een groot belang kan hechten Niettegenstaande alle wetenschappelijke vooruitgang blijft de huishoudelijke zorg voor de kinderen nog steeds «full-itme job» Terzelfdertijd loontrekkende en huishoud ster zijn is, op zijn minst, zeer moeilijk; zeer weinig moeders zijn bekwaam om de ze dubbele zorg en dubbele verantwoorde lijkheid te dragen. En in deze dubbele verantwoordelijkheid is het niet het werk dat zal verwaarloosd worden, doch het ge zin zal het eerste slachtoffer zijn... JEUGDMISDADIGHEID. Zoals men weet is misdadigheid steeds het gevolg van een gans kompleks van psy chologische en sociale faktoren. Het zou volstrekt verkeerd zijn om de misdadig heid van kinderen uit gezinnen waarvan beide ouders loonarbeid verrichten, volle dig toe te schrijven aan de afwezigheid van de moeder. We weten zeer goed dat niet alle kinde ren van arbeidende moeders met de kinder rechtbank in kontakt komen, doch zelfs in deze gunstige gevallen, kunnen we onmo gelijk op de hoogte zijn van de werke lijke invloed van moeders afwezigheid op de karaktervorming van het kind. Naar onze mening zullen de moeilijkhe den voor het opgroeiende kind veel groter zijn in de gevallen waar de moeder arbeid verricht buitenshuis; deze moeilijkheden betekenen dikwijls voor het kind een bij komende last die zijn krachten te boven gaat. i. d. Wat ik zeggen wou... wat me beroerde, diep schrijnend leed toebracht, 'n moedertraan; en 'k zeg u nog... nooit meer vergeet ik dat want zelden vloeit een traan, of 't was, omdat 'k misdeed en 'k zeg voor laatst... wanneer u dan verliest uw moeder, liefst op aard' dan eerst beseft u, 'n moedertraan. JOOSTENS. Op vijftig km. van Ndekesha, in de streek van Luluabourg, Kasaï, Belgisch Kongo, werkten negerinnen en kinderen in de broesse. Plots werden ze door twee grote luipaarden aangevallen 21 vrouwen en 2 jongens van 14 jaar werden doodgebe ten, verscheidene negers gewond, eer de wilde dieren konden gedood worden. Onze stadsgenoot, dokter Hugo Walgraeve heeft de gekwetsten verzorgd en naar het hospi taal van Ndekesha doen voeren. AANGIFTE IN DE DIREKTE BELASTINGEN VOOR HET DIENSTJAAR 1957 Het ministerie van Financiën deelt mede: Het is thans de periode gedurende de welke de aangifte voor het dienstjaar 1957 (inkomsten van 1956) onderschreven wor den. De titularissen van vrije beroepen en de handelaars, ambachtslieden en andere leden van de middenstand die geen boek houding voeren, mogen in antwoord op de desbetreffende vraag in het aangiftefor mulier gesteld (vakken VI, VIIIB en X) de wens uitdrukken dat hun inkomsten en baten van 1956 die als basis zullen dienen bij de belasting voor het dienstjaar 1957, ook forfaitair zouden aangenomen worden voor de taxatie over de dienstjaren 1958 en 1959. Het blijkt dat deze personen nog niet voldoende ingelicht zijn omtrent het ge mak voortvloeiend uit deze vereenvoudi gingsmaatregelen vastgelegd in de wet van 16 Juni 1955. Dientengevolge werd het nut tig geoordeeld de nadruk te leggen op het feit dat het forfaitair taxatiestelsel voor drie jaren, zo het aangenomen wordt én door de kontroleur én door de belasting plichtige, voor deze laatste volgende voor delen biedt 1) Taxatie in 1957, 1958 en 1959 zon der fiskale kontrole voor 1958 en 1959 op hetzelfde bedrijfsinkomen van zelfstandige arbeider, in zoverre het 60.000 fr. niet over trof in de loop van 1956 (en dit ongeacht het bedrag van de bezoldigingen of lonen eventueel door de echtgenoot in supple ment genoten); 2) betaling van een zelfde bedrag aan bedrijfsbelasting voor drie jaren, bedrag zelfs op voorhand gekend voor de dienst- jaren 1958 en 1959; 3) geen aangifte in 1958 en 1959 a) indien het gezin geen andere bedrijfs- inkomsten heeft dan deze als zelfstandige arbeider, die geen 60.000 fr. overtreffen zo als hier voren gezegd; b) indien het gezin buiten deze bedrijfs- inkomsten eveneens inkomsten geniet uit immobiliën, titels enz., zonder dat het al dus bekomen totaal, na aftrek van de las ten aanneembaar in zake aanvullende per sonele belasting, 80.000 fr. overschrijdt voor 1956; 4) zoals in zake bedrijfsbelasting, gedu rende drie jaren behoud van een zelfde bedrag aan aanvullende personele 'belasting zo geen aangifte dient onderschreven De personen op dewelke deze vereenvou digde taxatieproceduur toepasselijk is, kun nen vragen om er van te genieten zelfs zo zij reeds hun aangifte voor het dienstjaar 1957 teruggezonden hebben. Het volstaat dat zij zich tot hun controleur der belas tingen wenden; deze zal hen, zo nodig, alle nuttige bijkomende inlichtingen verstrek ken. GAZA Na afloop van een lange vergadering tus sen president Nasser, generaal Amer, mi nister van Oorlog en Ali Sabri, directeur van het politiek kabinet van het presidium der republiek, heeft een officiële woord voerder van de Egyptische regering de vol gende verklaring afgelegd. De Egyptische regering heeft besloten het bestuur over Gaza onmiddellijk in han den te nemen en generaal Mohammed Has san Abdel Latif tot gouverneur van deze enclave benoemd. De Egyptische regering heeft voorts aan Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de Uno, een officiëel protest doen geworden tegen het optreden van de Uno-politiemacht te Gaza, in strijd met taken, die bij een ge meenschappelijk akkoord tussen Egypte en de Uno waren aangegeven. De Uno-politie macht heeft het eveneens geoorloofd ge acht te schieten op de betogers die voor standers waren van de terugheer der Egyp tische administratie. In haar protest, zo besluit de verklaring, wees de Egyptische regering Hammarsk joeld er op dat het gesloten akkoord inhield dat de Uno-politie enkel zou waken over de toepassing van het staken van het vuren en op de evacuatie van de Israëlische aan- valstroepen. Egypte kan niet dulden dat de Uno-poli tie zich andere taken aanmatigt dan die welke boven zijn aangegeven. De Uno-politiemacht logenstraft echter wat haar ten laste wordt gelegd. ZOAVO-PACT. De Australische eerste-minister Robert Menzies heeft te Canberra de derde zitting van de Zaovo-raad geopend. Frankrijk, Australië, Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Filippijnen, Siam en de Verenigde Staten nemen deel aan de werkzaamheden van de conferentie, die drie dagen zal duren. Op het prgramma strijd tegen commu nistische insijpeling. HONGARIJE. Kadar verwijt Rakosi de zuivere partij- leer nooit anders dan met woorden te heb ben verdedigd, de oude communistische leiders te hebben opzij geschoven, door zijn laksheid de partij voor baantjesjagers te hebben opengesteld en aldus Imre Nagy en zijn ploeg de toegang tot de regering en daardoor de «contrarevolutie» van Oktober 1956 mogelijk gemaakt te hebben. HET BEZOEK VAN DE KONING AAN IEPER 250-JARIG BESTAAN VAN IEPERSE HANDELSKAMER. HET KATTEFEEST EN KATTESTOET DÉ DELEGATIE MET DE REUZENPAN VAN CAMOGLI MET DE VISWORP. Uit bovenstaande titels maakt men op, hoe 17 maart a. s. in het teken van een giootse viering staat. leper het toeristisch centrum werkt zich op onder het doorzettingsvermogen van de sterk agerende burgemeester Hr. A. DE- HEM, en als gevolg van de sprenkelende fantasie waarmede de Hr. Frans van Im- merseel de grote internationaal be faamde stoet ontwierp en uitbouwde. In leper is er iets aan het veranderen. Men sen met talenten worden aangeworven en kregen dankbare opdrachten. Alzo moet verder gewerkt worden. De goed gevoerde propaganda van 1955, de aanwezigheid van Eurovisie verleden jaar en de tegenwoor digheid van Z. M. Koning Boudewijn op 17 maart, betekenen een spoorslag voor de ge hele Ieperse bevolking. De komst van de Italiaanse afvaardiging uit het vissersdorpje Camogli, met burge meester Mari aan het hoofd, en... last not least, met de reuzenbraadpan zijn nieuwe folkloristische elementen evenals het motief vis en kat. Hierna volgt een zeer schematische sa menstelling van de stoet. I. Inleiding Herauten te voet met volks massa. Middeleeuwse groepen met landknecht- trommels, klaroenen, edelknapen dragen wapenschilden van Ieperse families, vlag- gezwaaiers en harmonie. II. De volkeren der oudheid brengen hul de aan de kat. De Egyptenaren met praalwagen en de godin Bastet. De Kelten met de grot waarin de kat werd vereerd. De Germanen, de vissers met net, de krijgshoofden en krijgers. De 6,5 m. hoge praalwagen waarop Go din Freya zit. III. In de Middeleeuwen wordt de kat onttroond. De kat als gezellin van de oude heks, met de 8 m. hoge heksenkeukenwagen, bezeten heksen en grimmige zwarte katten voeren een huldedans aan Pietje Pek, de sympa thieke duivel. Tybaert de Kater tweemaal door Rei- naert gefopt. De poëtische wagen werd in twee speelplannen opgebouwd de schuur van de Paepe, de hofhouding van Koning Nobel in de Meimaand. De Gelaarsde Kat met de molen, ezel en de gouden koets. IV. Kattenspel en Kattenspreuken «Ka tje-drink»; Als de kat van huis is, dansen de muizen; de kat in de horloge: Een kater hebben; De kat op het dak; Omwille van het smeer, likt de kat de kandeleer; Een vogel voor de kat. Dit alles met vele attri buten. V. Een oud Egyptische legende in onze streken voorgesteld; De belegering van de Kattenburcht, met de 8 m. hoge verster king, Karamellen en oranjeappels worden naar het publiek geworpen. VI. Een Russische Karikatuur Begrafe nis van de kat. VII. Onze eigen folklore de Groep der reuzen, de Reuze Kat Cieper; Reus Ro brecht de Fries, Reus Golliath. VIII. Het Kattenwerpen te leper, waarin de groep van Graaf Boudewijn en de oude middeleeuwse Lakenhalle, waaruit katjes, karamellen en oranjeappels worden gewor pen. De vrachtwagen met de reuzenbraadpan zal mede rijden en men zal kleine visjes in stof naar de massa werpen. Na de ver oordeling van de kat en de heks, aan de voet van het Belfort gaat op de Grote Markt een gratis uitdeling door vanwege de Italianen. WEGWIJZER van de stoet Vertrek te 15 u. op de Polenbaan. Dixmuidestr., Grote Markt, d'Hondtstr., Merghelyckstr., Rijsel- straat, Neermarkt, Boterstr., Tempelstr., Stationstr., Colaertplaats. Ontbinding op de Maloulaan. Onder de nieuwe groepen vormen de mu ziekverenigingen het grootste deel. Zo de Harmonie Ste Cecilia van Blankenberge, de maatschappijen van Ploegsteert en Proven, alsook de Harmonie van het Aloysiuseolle- ge te Menen. De velschillende Muziekmaat schappijen bleken nodig om meer levens vreugde en klank aan te voeren. Zijn Majesteit zal naar alle waarschijn lijkheid met de koninklijke trein de Halle stede bezoeken en vooreerst genieten van de folkloristische bouwvallige statie. De aankomst is voorzien te 11,15 u. Langs de Colaertplaats, G. de Steurs- Boterstr. en Neermarkt gaat de optocht naar de Grote Markt. Alwaar te 11,30 u. ontvangst op het stadhuis. Te 12 u. brengt Z. M. de Koning in de Coomansstr. hulde aan het gedenkteken der gesneuvelden en begeeft zich vervol gens naar de stadsschouwburg, waar te 12,15 u. een akademische zitting volgt, bij het 250-jarig bestaan der Handels- en Nij verheidskamer. Te 15 u. eerste steenlegging van het nieuw stadhuis en banket in de Lakenhalle. Te 15 u. neemt Z. M. de Koning de Kat- testoet in ogenschouw van op de tribune op de Grote Markt. Rond 16 u. vertrek. De vorst wordt vergezeld door de eerste- minister en de ministers van openbare werken, ekonomische zaken en midden stand. Het programmaboekje 1957 stelt de vori ge in de schaduw. Met bijzondere zorg en liefde heeft de glazenier en kattespecialist Frans van Immerseel, het programma en de honderd reklamen geestig in katten- beeld gebracht. Het wordt een traditie zich deze boekjes van F. V. I. aan te schaffen en... niet weg te werpen zoals het door gaans gewoonlijk met programmaboekjes gebeurt. Ook de folklorist bewaart ze regel matig. Het Kattelied van onze volksgeliefde komponist Armand Preud'Homme naar de tekst van Jef Lesage heeft burgerrecht verkregen en zal op 17 dezer niet uit de lucht zijn. De verwachtingen bij de Ieperse kinders zijn hoog gespannen. Het zal krioelen van vreemde toeristen. Maar het zal niet ge beuren dat ze de Vlamingen voor zijn. Al zo zal op 17 dezer, voor de derde maal, de kat van Frans van Immerseel weer koning zijn in de Ieperleestad. >4 JEHANNE D'ARC van G. B. Shaw weldra in onze stad. Te Aalst vierden de echtgenoten P. Meganek-Seminck hun gouden bruiloft. Hier de jubilarissen met kinderen en kleinkinderen. (Cliché «Het Volk»)

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1