en omstreken 7)e tnadeïm GebecI Zijn de gepensionneerden nufteiczen DE REGENMilKER VOOR DE SOCIALISTEN ZIJN ER 2 3 VAN DE BOEREN TEVEEL azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14' JAARGANG: 1,50 Fr het Nr. ZONDAG 17 MAART 1957 Nummer 23. I. Het jeugdprobleem stelt zich buitenge woon scherp en bekommert al degenen die met de jeugd begaan zijn. In de parlemen ten wordt het probleem dikwijls besproken, schrijven en niet dulden dat hun lievelin gen moeten blijven na de klasuren. En wee de meester of de meesteres die eens zeer uitzonderlijk hun hand gebruiken Zelfs de politie wordt aangesproken. Moesten onderzoekskommissies worden gelast de wij ooit thuis gekomen zijn met klachten oorzaken van het verworden der jeugd op te sporen en middelen aan te duiden om aan de kwaal te verhelpen. Procureur Vossen te Brugge kreeg tien tallen gevallen van jeugdmisdrijven te be handelen; hij hield tientallen voordrachten over «de moderne jeugd»; wekelijks ver schijnen dagbladartikels die de jeugd van onze tijd ten voete uit tekenen; het tijd schrift «Kuituur» wijdde een gans num mer aan de verlopen jeugd en zeer bevoeg de personen bespreken de oorzaken van de buitensporigheden der hedendaagse jeugd «die lichtzinnige, verwilderde, zedeloze, misdadige jeugd»; wij schrijven de niet begrepen moderne jeugd. De school, zeggen die bevoegdheden, heeft schuld aan het ontaarden der jeugd. Een Nederlands blad schrijft Leerlin gen van ene zekere school ironiseerden hun rektor en deze reageerde niet. Vorig jaar schandvlekten onze Vlaamse bladen het baldadig gedrag van «zekere scholen» gedu rende concerten voor Jeugd en Muziek te Antwerpen gegeven. Persoonlijk waren we getuigen in de "boot Dinant-Namen van het zuipen door jonge studenten van een «zeke re school» uit Namen, die hun leraars vier kant uitlachten en hen uitnodigden de vi- der un pot avec eux In 't hotel de la Se- mois te Bouillon verplichtten leerlingen studenten van een zekere school uit 't Brusselse én hun leraars én het perso neel de ganse nacht te waken om aan hun «gemene» buitensporigheden een einde te stellen. Zijn de MEESTERS dan geen meesters meer; kunnen zij de dag van vandaag de jeugd niet meer baas Wetenschappelijk zijn ze beter onderlegd dati de leerkrachten van de oude genera ties; de praktische opleiding wordt beter verzorgd meer zelf les geven aan de oe fenschool en stages aan de lagere of mid delbare scholen. De methodes worden aan gepast aari de nieuwste zielkunde, flinke lesgevers worden gevormd. En toch be weert men ten allen kante dat «het weten schappelijk peil angstwekkend daalt en de opvoeding grotendeels mislukt. Wij geloven niet wat algemeen beweerd wordt de leerkrachten werken alleen met de beste leerlingen en laten de rest lopen; zodra de klas uit is, zijn ze onverschillig voor wat hun studenten uitsteken; ze zijn handelaars, verzekeraars, enz. Gaarne brengen wij hulde aan de leer krachten die zich bewust zijn van hun zware verantwoordelijkheid; die, vol plicht besef met grote liefde werken aan de ver- standelij ke ontwikkeling hunner leerlingen, i aan de opvoeding der kinderen, die door hun voorbeeld de jeugd bezielen met een grote liefde voor het goede, het schone, het ware, die hun leerlingen kennen en bestu deren. Maar het is glad verkeerd de bewaking van honderden jonge mensen over te laten aan één of twee leerkrachten, terwijl de andere in de klas zitten of in groepjes ro kend praten, want op de speelplaats tonen de kinderen zich zo als ze werkelijk zijn. Verkeerd is het wanneer leerkrachten de ouders afbreken, kleineren in de ogen der kinderen of onbeleefd afsnauwen of niet kunnen vergeten dat een «ouder» eens on beleefd geweest is jegens hem of haar, de leerkracht. Even onpedagogisch handelen de ouders die de leerkrachten niet eerbiedigen, onge lijk geven in tegenwoordigheid der kinde ren, die hun kinderen verbieden straf te i VERPLICHTE STOPZETTING j VAN ELKE BEZIGHEID IS WREED. Hier droomde ik, uren, uren lang zonder af te dwalen Stilde iedere pijn, door ingetogen zang zonder af te vragen Of 't stille lied, was aangenaam. Hier tuurde ik, dagen, dagen lang hoop en vol betrouwen 'K leerde 't moeilijk wachten, met de min- [ste bang vroom, nederig beschouwen Toen was UW beeld zo heel nabij. Hier bad ik altijd, altijd maar dankend Uwe Name, Steeg mijn gebed, de hoogte in. vragend soms en klagend Mijn ziel die reikte heel alleen, tot aan de [Uw, Mijn Heer. JOOSTENS. DE STAND DER WERKLOOSHEID WEEK VAN 3 TOT 9 MAART Volgens de door het kabinet van de Eer- s te-minister versterkte cijfers bedraagt het aantal volledig werklozen onder de 66.694, en dit der vrouwen 26.343 zegge in het totaal 93.137. Tijdens dezelfde periode waren er 22.548 mannelijke en 9.839 vrouwelijke gedeelte lijke werklozen, zegge in het totaal 32.387. In verhouding tot devorige week ver minderde het aantal volledige werklozen met 2.201, dat van de gedeeltelijke werklo- We kregen dubbel. En 't heeft ons deugd gedaan, want, wie de roede spaart, bemint zijn kind niet. Welke ouders klagen meest over de school De «h» ouders» van een enig «ge wild» kind, van een «b»engelken van wie alle grillekens worden ingewilligd, van het enig kind-dvUingeland, nu dictator, later de nagels van hun ouders doodkist. Of de ouders die zelf hun kinderen ruw behande len, soms echte beulen zijn. Opvoeden is moeilijk, zeer moeilijk. C'est Tart des arts, schreef de grote op voedkundige Dupanloup. Zoveel kinderen, zoveel karakters, zeer verschillend. Daarom moet de opvoeding worden aangepast, indi vidueel «uitgewerkt». Kunstwerk. Was het niet de oude wijsgeer Plutarchus die schreef De kinderen zijn we de grootste eerbied verschuldigd. In de klassen moet een gezinsatmosfeer geschapen worden, zo dat kleine en grote leerlingen gaarne ge hoorzamen. Dat bekomt alleen de leer kracht die zijn leerlingen waarlijk lief heeft. Wat volgens ons een geweldige handicap voor het goed opvoeden der jeugd is, is het veranderen van leraar. In de middel bare scholen is een leraar voor elk vak, vier, vijf leraars voor dezelfde studenten, elke leerkracht heeft zijn manier van op voeden. Wat de ene leraar opbouwt, breekt een andere soms af, onbewust. Er loopt geen rechte, vaste lijn. Over de gemengde opvoeding spreken we niet, maar dat jonge mensen van zestien, zeventien jaar en min der, die een liefje hebben, dat liefje aan huis afhalen om te zamen naar school te gaan, van de school naar huis leiden, of achter hoek en kant elkaar staan te lekken en te kussen, niet veel zin hebben voor stu deren en grote zedelijke gevaren lopen, zal geen enkel gezond denkend mens dur ven loochenen. De statistieken bewijzen dat de misda digheid bij de arbeidersjeugd fel vermin dert, maar «angstwekkend» aangroeit bij de jeugd der hogere standen. Een andere faktor waaronder de school- tucht lijdt, is de leerlingen jacht, gegroeid uit de rampzalige schoolstrijd. Een voorbeeld om te eindigen. Voor en kele maanden keerden een vijftigtal leer lingen, vergezeld van twee leraars, terug van de zwemkom. De platen «40 km», de wegwijzers, de platen «school» enz. moes ten het ontgelden. Bonk Bonk En geen leerkracht reageerde. Waarom ver biedt u dat niet, heren Wat helpt het! Ze luisteren toch niet Zijn we streng, de ouders lopen bij de chef of dreigen hun kinderen naar een andere school te zenden, e sc^aa^ v©rspreid om door «zingend Vlaanderen» aangeleerd te worden. Gedich ten en liederen blijven eigendom van de auteurs. Mijnheer Peeters is bediende. Gedurende veertig jaar heeft hij hard gewerkt voor vrouw en kinderen en dank zij dit werk is mijnheer Peeters een man geworden van een zeker aanzien. De volgende maand zal In de toelichting die dit wetsvoorstel voorafgaat, schrijven de heren Charpentier en konsoorten o.m. 1. De voorwaarde van werkeloosheid is strijdig met de menselijke waardigheid. mijnheer Peeters 65 jaar oud worden en Het is niet te aanvaarden dat de Staat, na wordt hij op pensioen gesteld. Begrijpelij kerwijze ziet hij die dag met gemengde gevoelens naderen. Vooreerst ondervindt hij een intense vreugde en fierheid; eindelijk zal hij na een welgevuld leven eens kunnen uitrus ten, eens kunnen doen wat hij wil. Maar deze gevoelens worden vlug over schaduwd door ongerustheid. Gaat zijn le ven nu niet ledig en nutteloos worden Zal hij wel rondkomen met het pensioen dat hem zal worden uitbetaald En hij be gint reeds plannen te maken om hier en daar wat bijverdiensten te zoeken, bijv. de boekhouding van mijnheer Janssens of wat tuinieren voor mijnheer Smets of... Het geval van mijnheer Peeters is het geval van Jan en alleman, zowel van de beider, van de bediende als van de zelf de betrokkenen te hebben gedwongen tot stortingen in het kader van de pensioenre geling die zij niet meer vrij kiezen, hun het pensioen, waarvoor zij hebben gespaard, slechts uitkeert op voorwaarde dat zij de vernedering van een werkeloos bestaan aanvaarden. 2. Deze verplichte stopzetting van el ke bezigheid is wreed. De ouderdomspen sioenen, de kosteloze toeslagen en de aan vullende rente, welke de gemeenschap aan de betrokkenen kan geven, zijn beslist on toereikend. De arbeider, die eèn pensioen van 28.000 of 30.000 frank per jaar trekt en de zelfstandige, die per jaar 18.000 frank krijgt, ontvangen geenszins het minimum van levensonderhoud. Het is dan ook onaanvaardbaar en wreed dat hun een beroepsaktiviteit wordt ont mannen tijdens de week van 3 tot 9 maart standige.Alle gepensioneerden zoeken, zo ze !zegd, die hem in staat moet stellen hun lot (ia aciA J-.- nog over voldoende gezondheid en geestes- te verbeteren, kracht beschikken, een of ander werkje j Deze regeling is nog onbillijker in de om zich niet volkomen nutteloos te voelen 'gevallen waarin slechts een gedeeltelijk en ook om hun pensioengeld aan te vullen, pensioen wordt uitgekeerd 15.000 frank, Welnu de huidige wetgeving evolueert 10.000 frank zelfs 5.000 frank of minder, zó dat men meer en meer het pensioen als 3. In weerwil van de opvattingen die een uitkering ten laste van de gemeenschap bij een deel van de publieke opinie opgeld gaat beschouwen, die nog slechts kan be- doen, werd tot dusver aan de gewezen amb- rn" ll.ïl"231 een ver~ komen worden op voorwaarde dat elke be- tenaars nooit verboden een beroepsakiivi- roepsbezigheid wordt stopgezet. teit uit te oefenen. Wij menen trouwens Terwijl voor de arbeiders deze maatregel niet dat dit aanbeveling verdient. mindering met 19.501 eenheden. OQOk^c DE GULDENSPOREN- PRIJSKAMP VAN DE V. T. B. Onze lezers zullen zich herinneren dat de Vlaamse Toeristenbond, ter herdenking van Pol de Mont en René de Clercq, een prijs kamp voor liederteksten had uitgeschreven. Niet minder dan 59 gedichten werden inge zonden. Hiervan werden bekroond als na tuurgedicht, «Winter in ons Kempisch Dorpje», van Jozef Peys, uit Veltem-Bei- sem; als strijdgedicht, «Vrijheid», van J. Bosmans, uit Kalmthout. Een bijkomende niet voorziene prijs werd nog toegekend aan de liedertekst «Vlaanderen» door Jef de Keunynck, uit Gent. Thans wordt aan jonge toondichters, tot en met 30 jaar, gevraagd een melodie te komponeren bij een dezer drie teksten. Aan ieder eerst gerangschikt lied in de drie reeksen kan een prijs van 1.000 F. worden toegekend. De inzending moet geschieden vóór 1 mei. In «De «Toerist» en «De Autotoerist» van 1 juni verschijnen de bekroonde liederen (tekst en muziek). Daarna worden ze op En uw persoonlijke prestige heren? «Van geweten durfden wij niet spreken). Een onverschillig schouderophalen. Waar gaan we naartoe wanneer de leer krachten niet meer kunnen of durven ver bieden en gebieden, zich niet meer kunnen doen gehoorzamen Bevelen ook is een kunst. Een bevel moet klaar zijn en redelijk. De aankomende jeugd moet inzien dat het bevel voor haar eigen welzijn wordt gegeven. Samenwerking tussen «al de leerkrach ten ener school» en innige verstandhouding tussen school en gezin zijn de onmisbare grondslagen voor het wellukken der opvoe ding. Ouders, vergeet niet zes, zeven uur, zijn uw kinderen in de school; ongeveer 18 uur bij u Tot over een paar dagen C. B. reeds sinds 1955 van kracht is, is de ver plichte stopzetting van de beroepsbezigheid in de wetgeving op het bediendenpensioen ingevoerd bij de jongste behandeling ervan. Ook in de wet op het pensioen van de zelf standigen werd deze beperking gedeeltelijk ingevoerd. Voor de kosteloze ouderdoms rentetoeslag immers werd de verplichte stopzetting van elke bezigheid opgelegd, terwijl dit niet het geval was in de vroege re regeling voor de vrij verzekerden. EEN CVP. VOORSTEL. Om aan deze onaanvaardbare voorwaar de een einde te stellen hebben verscheidene C.V.P.-volksvertegenwoordigers een wets voorstel ingediend waarbij de uitoefening van de beroepsbezigheid wordt toegestaan aan alle personen die een ouderdomspen sioen genieten. Maar dit maakt het verbod, in de privé- sektor opgelegd aan de loon- en wedde- trekkenden en aan de zelfstandigen des te onbillijker. 4- Beweren dat de arbeid van mensen boven 65 jaar de werkgelegenheid voor on ze jonge arbeiders verminderd is totaal verkeerd. In werkelijkheid zullen de be jaarden, door de aangroei van inkomsten en koopkracht die zij aan het land en zijn bedrijfsleven verschaffen, bijkomende pro- duktiemogelijkheden scheppen, en bijge volg meer werkgelegenheid voor de jonge arbeiders. j Om al deze redenen stellen wij voor, dat voortaan de stopzetting van de beroepsbe- zigheid niet. meer als voorwaarde wordt gesteld in alles wat betrekking heeft op de ouderdomspensioenen. I. D. Na ANTWERPEN en BRUSSEL wordt het groot SUKSESSTUK opgevoerd in onze stad door DE CATHARINISTEN op ZONDAG 17 MAART MAANDAG 18 MAART ZONDAG 24 MAART in de FEESTZAAL te 19 uur te 20 uur te 19 uur GROEN KRUIS. Een première bij het liefhebberstoneel. Kaarten 30 Fr. en 25 Fr. zijn nog te verkrijgen in Het Paviljoen, Grote Markt (telefoon 225.72) en op het Sekretariaat, Eigstraat 50, (telefoon 225.72). Voor de maandagvertoning is de zaal uitverkocht. De laatste jaren beginnen de socialisten landbouwkongressen en dergelijke fraaie dingen meer in te richten, en laten ze volks vertegenwoordigers als dhr Chalmet de vu rigste liefdebetuigingen aan de boeren stand afleggen. Wat steekt daar achter Wel heel eenvoudig het is de taktiek van: kom hier en wordt mijn vriend opdat ik U des te gemakkelijker kapot make. Er zijn op dit ogenblik inderdaad 250.000 landbouwondernemingen in België. Volgens de socialisten zijn er daarvan 170.000 te veel. Volgens hen zou ons land ruimschoots voldoende hebben aan 85.000 landbouwbe drijven. Volgens hen zijn er teveel land bouwers die het moeilijk hebben om aan de kost te komen, ingevolge de konkurren- tie vooral van het buitenland. Maar die sociale maatregelen die voor die boeren ge troffen worden brengen mee dat de inland se landbouwprodukten zogezegd aan de ar beider teveel kosten. En dat kan het socia lisme niet aanvaarden... De socialisten stellen dus voor gedaan met alle beschermende maatregelen voor de landbouwers en dat de bedrijven die het niet meer kunnen houden maar kreperen. De 1 andbouwarbeiders en de kleine boeren die het moeten opgeven zullen immers ver plicht zijn werk te zoeken meestal als ongeschoold element in de industrie en zal een dankbare prooi worden voor de so cialistische propaganda. Nietwaar, het plan steekt goed ineen En men begrijpt waarom onder de rege ring Van Acker de rentabiliteit van de landbouw steeds verder naar beneden ge gaan is, waarom de levensstandaard van de De jury is samengesteld uit de toondich ters Frans d'Hayer, Emiel Hullebroeck en Renaat Veremans. Deelnemers aan de prijskamp kunnen de liederteksten en het reglement bekomen in het hoofdkantoor van de V.T.B., Astrid- plein 23, Antwerpen. oOo VOOR DE DIENSTPLICHTIGEN VAN DE LICHTING 1958 Overwegende dat 54003 dienstplichtigen die in aanmerking komen voor de samen stelling van het contingent 1958, in de loop van de maand januari 1957 een aanvraag om uitstel hebben ingediend, dat dit aantal te hoog is en een tekort in het contingent zou kunnen veroorzaken, werd in het Staatsblad van 15 maart een ministerieel besluit afgekondigd waarin bepaald wordt: De aanvragen om uitstel ingediend door de dienstplichtigen die in aanmerking ko men voor de samenstelling van het contin gent 1958 worden bij de militieraden aan hangig gemaakt. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 422e trekking van de Wederop- bouwlening, 2e groep, is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 6439 nummer 491 en een lot van 500.000 fr. op I boeren het meest gedaald is, waarom be- obligatie reeks 4871 nummer 171. j schermende maatregelen als de landbouw- De andere obligaties van die reeksen zijn kalender en het landbouwprotokol werden terugbetaalbaar aan 1000 fr. jopgegeven. OOK DE MIDDENSTAND MOET ER AAN Zijn er voor de socialisten teveel land bouwbedrijven, dan zijn er zeker ook veel te veel kleine bedrijven in handel en am bachten. Anders gezegd, er zijn teveel mid denstandszaken. Voor de socialisten is het ideaal de koncentratie. Koncentratie van de handel in de groot-warenhuizen. Koncentra tie van de nijverheid in de grote industrie ën. De Kleine winkeltjes moeten er dus aan en dat zal gemakkelijk genoeg bereikt worden door de opheffing van de grendel- wet. De ambachtelijke en kleine nijver heidsondernemingen moeten er eveneens aan en dat wordt bereikt door een voort durende verhoging van de fiskale en socia le lasten. Ook in deze sektoren zal dan heel wat personeel vrijkomen dat automatisch de rangen van de werknemers moet aan dikken, en dat zo hopen de socialisten in zijn verbittering gemakkelijk het oor zal lenen aan de marxistische propaganda. Andermaal wordt ons duidelijk waarom de regering straffeloos de grendelwet laat overtreden, waarom zij de belastingen ver hoogd heeft, waarom zij steeds geweigerd heeft de kleine werkgevers van de voortdu rende verhoging der sociale lasten uit te sluiten. Het is allemaal, volgens de geleer de bollen van de B.S.P., koren op de molen van het socialisme. Maar wat, als onze bevolking nu eens an ders reageert dat Marx het voorzien heeft? Als ze er nu eens feestelijk voor bedankt, gebroodroofd en gekoncentreerd te wor den ten voordele van het socialisme In ie der geval de meeste arbeiders, boeren en middenstanders die wij kennen weten hoe te reageren op die socialistische plannen door bij de volgende verkiezingen die man nen aan de deur te zetten en het hun duide lijk te maken dat ze dan pas weer enige kans zullen hebben als het socialisme er eens zal zijn voor de arbeider, de midden- j stander en de boer, en niet omgekeerd,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1