en omstreken tnbdMm Wsisldientocnstelling Een Grendelwet op het Cumulbedrijf? De Vlaming en de Heimwee naar begrijpen de gazet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14e JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 24 MAART 1957 Nummer 25 II. In ons eerste artikel wezen we op de grote verdiensten van de meerderheid der leerkrachten en op zekere tekorten in de opvoeding der schoolgaande jeugd te veel intellectualisme, te weinig opvoeding. Vandaag willen we de aandacht vestigen op een reeks andere oorzaken van de ont aarding der jeugd. Harde waarheden zul len we schrijven want het gaat over bron nen van bederf waar de verantwoordelij ken liefst over zwijgen en niet gaarne ho ren over spreken. De schoolwet verplicht de kinderen van zes tot veertien jaar elke dag in de schooi te zijn. Op het einde der maand deelt het schoolhoofd de onwettige afwezigheden mee aan de kantonale inspecteur, eerst wordt een verwittigingskaart gezondén, de twee de en de volgende maanden worden aan klachten gestuurd, die aan de politie of de vrederechter worden overgemaakt. Hoe wettigen sommige ouders de afwe zigheid hunner kinderen Zij bezorgen aan de schooloverheid een geneeskundig attest, maar meer dan éen geneeskundig getuigschrift werd atgeleverü uit vriendschap zullen we maar schrijven. De gezegenden-met-een-atteste-de complai sance lopen op straat soms wetten, maanden lang en leren er al wat niet deugt. Wie geen geneeskundig getuigschrift voorlegt, komt voor de politierechtbank, voor de vrederechter of voor de kinderrech ter, maar dit verschijnen voor de rechter lijke macht geschiedt of geschiedde maanden na het neerleggen der aanklacht, soms wanneer de kinderen niet meer schoolplichtig zijn Maanden aan een stuk soms slenteren de gasten rond, dwijien de straten af langs onbewoonde of niet be waakte huizen, wandelen langs boomgaar den, stelen fruit, zink, lood, geld, worden aangehouden en landen aan te Mol in het interneringshuis. Nu ontvangen de school hoofden formulieren en moeten antwoorden op ongeveer 200 vragen Of de geboorte, normaal verliep, of ijzers werden gebruikt of een ksnede werd toegepast. Werd het kind grootgebracht met moedermelk, met de fles Wanneer kreeg het kind zijn tanden, enz. enz. Hoe gedragen zich de ou ders, de zusters, de broers, de nonkels, enz. enz. enz... I Wie in verbeteringsscholen geraakt, komt er niet verbeterd uit. Herlees de artikelen van L. D. L. over St. Hubert en over de protistutie. Wat moet er gedaan worden De aan klachten rapper afhandelen, desnoods door een speciale rechtbank, strenger zijn. Beter nog en praktisch de politie pikke alle schoolplichtigen op die ze op straat ont moet, brenge ze naar huis of naar school of sluite ze een paar uur op. Dit voor de grote gasten die meer dan eens spijbelden. In zijn artikel over «Jeugdmisdadigheid en moederlijke zorg», wijst I. D. op de noodlottige gevolgen van het buitenhuis werken der moeder. Hij schrijft o. m. Aan hun eigen lot overgelaten, vermijden ze de weinig aantrekkelijke woning en zoeken el ders gezelschap. Wat moet er groeien uit kinderen wier ouders een hele dag afwezig zijn naar Brussel vertrekken te 9 u. 's voormiddags en 's avonds te 10 u. te Aalst weerkeren. Waar lopen die jongens en die meisjes Zoeken zij gezelschap en eenzaamheid, met al de vreselijke gevolgen van die gezel schappen in de eenzaamheid. Dat moeders, die zes dagen van de week zenuwslopend werk verrichten, geen ener gie meer hebben om zich met de opvoe ding der kinderen bezig te houden, is zeer begrijpelijk; ze verlangen naar rust, zijn .graag een tijdje van hun' kinderen verlost «n zenden ze naar de kinema. Daarem is het een echte schande, een Wraakroepende misdaad tegn gezin en land. dat de huidige regering de vergoeding voor de moeder aan de haard afschaft, dat ze Weigert de kindervergoeding aan te passen &an tijd en aantal kinderen. Welke grote invloed de kinema uitoe fent op de kinderen kunnen ouders en leer krachten gemakkelijk nagaan Sla de gas ten en gastjes gade op de speelplaats, op de straat, en u zal onmiddellijk weten wat voor een film gezien werd. Hoe kan de jeugd goed blijven, vroeg Mgr. De Smet, bisschop van Brugge; ziet rondom u, de wereld is rot. Luister naar de gesprekken van volwas senen, naar hun taal. Niets wordt verzwe gen, niets gespaard, niets geeerbiedigd. Iro nisch en dikwijls zeer plat spreken de volwassenen over het sexueel leven; over liefde, huwelijkstrouw, kroostrijke gezin nen. Dubbelzinnige zetten of verdachte zin spelingen worden met schaterlach begroet. Ook door christenen En dat in de tegen woordigheid van kinderen en jonge mensen. Ze verstaan het toch niet Maar kinderen vooral horen en zien scherp. Zie de affiches van de kinema Half naakte vrouwen waarvoor twee mannen dueleren, een vrouw op de grond met een man er boven op, een man die een vrouw wurgt, enz. enz. (Zie «La croisée du destin). Lees de titel van een film Een vrouw om uw eigen vrouw te vergeten VEEL SCHADUW EN WEINIG LICHT. De bladen hebben voor enkele dagen aan gekondigd dat in de schoot van de C.V.P.- kamerfractie 'n bijzondere commissie werd opgericht om het taalvraagstuk in het ka der van de Wereldtentoonstelling 1958 te onderzoeken. Van Vlaamse zijde kan dit initiatief slechts toegejuicht worden en kan slechts betreurd worden dat het géén twee jaa vroeger genomen werd. De vraag kan daar bij gesteld worden op de promotors van deze commissie geen contacten zouden moeten leggen met enkele overtuigde Vlaamse figuren er zijn er niet veel, maar toch enkele in de twee regerings partijen, om te trachten deze kwestie bui ten alle politieke bekommernissen te stel len. We staan inderdaad voor de kapitale kwestie of het mogelijk is in België in 1958 een universele manifestatie te organi seren, die noch in haar geest, noch in haar uitdrukking de stempel zou dragen van de meerderheid van de Belgische bevolking. B6LCIC Tot in den treure werd het herhaald en .genover 2 mannelijke handelaars één vrou- bevestigd, dat de distributie ten onzent |welijke telt Waarvan er dan nog 55 p.c. grotelijks is overbezet, daarom tegen over dreven prijzen moet verkopen en bijge volg hoogstnodig behoort gesaneerd te wor den. In diverse toonaarden wordt zowat in alle kringen van de ministerraad tot het stamcafé ditzelfde liedje afgedreund, waarbij nog komt dat het refrein telkens bij de stijging van het indexcijfer door vrijwel gans de bevolking nog eens extra fortissimo in koor meegezongen wordt. Wij zullen de laatsten zijn om te bewe ren, dat de distributie in ons land op een ideale manier is georganiseerd en voor geen enkele verbetering nog in aanmerking komt. Niets is minder waar. Trouwens zou den de distribuenten zelf, bij een gebeurlij ke hervorming der distributie door de uit dunning harer rangen, de allereersten zijn vóór de consumenten om uit deze nieuwe stand van zaken hun persoonlijk voordeel te doen. Hoewel de noodzakelijke correlatie tus- Lees de inhoud van de nieuwe Franse en zoals ze thans staan, is de vrees meer film van Grangier Le sang a la tête. dan gegroncj ^at 128 jaar na de Belgische Niets dat de huwelijksliefde zo zeer bevor- onafhankelijkheid, een dergelijke parado- dert, de verstandhouding tussen man en j xa^e toestand nog mogelijk zal zijn. vrouw beter herstelt en de familiebanden verstevigt als een kortstondig overspel En dat gaat onze aankomende jeugd zien! En men is verwonderd over het aangroei en van zedeloosheid en misdadigheid En als laffe Pilatussen wassen de ver antwoordelijke overheden hun handen en schrijven diep verontwaardigd over «pro- tistuee's van 16 jaar en minder. sen overbezette distributie en overdreven Nochtans, zoals de zaken geëvolueerd zijn verkoopprijzen nog dient bewezen te wor den, laat het voor niemand enige twijfel dat er iets onrustbarends steekt in het feit, dat geen land ter wereld verhoudingsgewij ze zoveel kleinhandelsondernemingen telt Ontucht Voor enkele jaren werd een ra- zia gehouden in een aantal scholen onzer stad. Wat in de boekentassen van kleine en grote kinderen (14 a 18 j.) werd gevonden, deed de getrouwde leerkrachten rood wor den tot achter hun oren. Klacht werd neer veel pornagrafische drukwerken werden aangeslagen. Flauwe opflakkering van de officiële strijd tegen de slechte pers; een paar weken na de grote kuis verkoch ten de zelfde geilaards de zelfde smeerl... Beste ouders, die dit leest bewaakt uw kinderen Zoekt niet alleen in de boeken tassen, houdt dikwijls grote keus in de ka mers van uw grote jongens en meisjes, snuffelt zelfs in de bedden, ressort en ma trassen I God geve dat u niet vindt wat zeer voor beeldige christene ouders vonden bij hun 1 «schijnbaar» zeer brave dochter, die zenuw ziek werd door het lezen van slechte boe ken. Geeft uw kinderen niet te veel geld Geld bederft de jeugd Lekte de handel in verdovingsmiddelen te A... niet uit omdat een jongen van veertien jaar die middelen niet meer kon missen en ze vroeg aan zijn nonkel dokter. Waar had dit ventje het geld gehaald Wie weet hoeveel kinderen van 14, 15 j., hoeveel jongelui tussen 16 en 20 j., vorig jaar werden aangetroffen in de danskoten ontuchtholen aan de kust, te Antwerpen, Brussel, enz. enz. Waarom grijpt het gerecht niet méér in? Waarom kontroleren de ouders niet beter het «uitgaan» van hun kinderen Ouders moeten weten waar en met wie hun kinde ren omgaan. Eens de pleziergewoonten ingeworteld, wordt de jeugd willoos. Ontbreekt het geld, het wordt gezocht door diefstal en protistu tie. Volg het proces van «Le grand Robert» en consoorten. Ouders, waakt, vooral geeft het goed voorbeeld. Gezinsopvoeding is en blijft de beste. Bidt voor uw kinderen, want opvoeden is een werk van genade. Een initiale en essentiële fout is geweest dat het Commissariaat-Generaal niet in handen is gegeven geweestvan een tweeta lige Vlaamse personaliteit. Niettegenstaan de onbetwistbare goede wil en het talent van baron Moens de Fernig, is zijn aan stelling onder dat opzicht blijvend voor critiek vatbaar. Alsiv.^'iit niet volstond, werd als secretaris-generaal een eentalig fransprekende ambtenaar aangesteld, dhr Everaerts de Velp, wiens bekwaamheid ab stractie gemaakt van de kwestie van taal evenwicht niet in twijfel dient getrokken te worden. En tenslotte werd als adjunct-secretaris generaal een charmante jonge advokaat, die het evenwicht zou moeten maken uit Vlaams standpunt uit, maar die nog steeds moet bewijzn dat hij meer is dan een geo grafische Vlaming. Als men nu de tendenties kent in het bedrijfsleven en vooral in de Brusselse zakenwereld, hoeft men dan verwonderd te zijn dat met zo weinig Vlaams gewicht in de hoogste leiding van de Tentoonstelling, de verschillende comité's en commissies een Brusselse en franstalige aangelegenheid geworden zijn Verscheidene Vlaamse organisaties heb ben nochtans verdienstelijke pogingen ge daan om de zaken een goede wending te geven. De Economische Raad van Vlaande ren en het Vlaams Economisch Verbond hebben herhaaldelijk aangedrongen opdat een Vlaamse en een Waalse adjunct-Com missaris-Generaal zouden aangesteld wor den. Ze hebben tenslotte toch bereikt dat een Comité voor regionale manifestaties werd opgericht, onder voorzitterschap van Gouverneur R. Declerck van Antwerpen, en beschikkend over een krediet van 100 miljoen frs. Ook de Vlaamse culturele organisaties zijn herhaaldelijk tussengekomen en heb ben concrete voorstellen voorgelegd aan het Commissariaat-Generaal. Het is nog niet te laat om de goede wil, die in Vlaanderen bestaat tegenover de Tentoonstelling, te valoriseren, maar het is ongetwijfeld meer dan tijd Moge de Vlaamse parlementsleden, van welke strek king ook, onverwijl deze zaak ter harte nemen. Want de nuttige weerslag, die de Ten toonstelling normalerwijze ook zal hebben op het bedrijfsleven in Vlaanderen, ris keert overschaduwd te worden en ook in het gedrang te komen door het flagrante gebrek aan evenwicht, dat in de ganse structuur van de Tentoonstelling van hoog tot laag aanwezig is. I. D. oOo Mogen wij dit artikel eindigen met woor den van een Nederlands protestants peda goog «Wij spreken met onze kinderen te veel over God en te weinig met God over onze kinderen. C. B. N. B. Deze week werd te Neeroeteren een jeugdbende opgerold. Leden jongens van 18 j., zoons van geachte families. Oor zaak van verderf geldzucht 1 als België (1 winkelzaak op 31 inwoners tegen bv. 82 in de U.S.A.) Daartegenover moet nochtans onmiddellijk deze bedenking gesteld dat de bezetting van de kleinhandel op stuk van in deze sector werkzame per sonen helemaal niet hetzelfde alamerend karakter vertoont wel integendeel (1 win kelpersoon op 22 inwoners tegen bv. 15 in Amerika). Ondanks dit correctief van de gangbare misvattingen ter zake, blijft het niettemin onloochenbaar, dat het doorsneeformaat en het gemiddeld verkoopsvolume van de Belgische winkel beduidend lager liggen dan in andere landen. Erger is nog een groeiende verschrompeling van ons win kelbedrijf vast te moeten stellen. Hierna mogen nu ter sprekende illustratie van dit gezegde enige cijfers volgen. Een eerste symptoon van verval ligt be sloten in het steeds afnemend aantal win kelondernemingen met personeel of helpers. Wanneer er in 1910 nog meer dan de helft (53,32 p.c.) van onze kleinhandelaars werk gever waren, verminderde dit aantal opvol- gentlijk tot 47,25 p.c. in 1930 en 34.37 p.c. in 1937 om bij de jongste telling van 1947 nog slechts 29.25 p.c. te bedragen. Op 10 winkels zijn er dus 7 die noch personeel noch helpers in dienst hebben. En zonder bezoldigden, eventueel wel met familiale hulp, werkt zelfs 96,63 p.c. van onze klein handelsinrichtingen. Het aantal helpers is trouwens met 15.5 p.c. in vermindering van 1937 tot 1947, terwijl het aantal bezoldigde werknemers in de kleinhandel in dezelfde tijdspanne daalde met niet minder dan een derde der effectieven. Even tekenend voor de verwording van het Belgisch winkelbedrijf is het feit, dat deze aktiviteit minder en minder als hoofd beroep wordt uitgeoefend. In 1937 was dit nog met ruim twee derden van het aantal kleinhandelaars het geval om tot beneden de 60 p.c. te dalen in 1947. Hetgeen zeggen wil, dat 2 op de 5 hun winkeluitbating thans als bijverdienste aanzien. Wanneer men bovendien bedenkt ,dat onze distributie te- gehuwd zijn dan moet het aantal cumul- bedrijven, uit familiaal oogpunt, nog ge voelig hoger worden aangemerkt dan bo venstaande cijfers aanvankelijk lieten ver moeden. Zoals wij reeds zeiden, kan het onze dis tributie hoegenaamd niet ten goede worden gehouden, dat zij zich in deze mate is gaan versplinteren. Gevolg is daarvan, dat de kleinhandel gevaar loopt straks voor geen enkele ondernemer nog een full-time bezig heid te kunnen wezen met evenmin ue mo gelijkheid in het winkelbedrijf zijn uitslui tende bron van inkomsten te vinden. Het is anderdeels voor eenieder duidelijk, dat de distributie in de economie van van daag een rol van toenemende betekenis speelt en dat speciaal het beroep van klein handelaar de constante bezorgdheid van de betrokken ondernemer van node maakt. Uiteraard kan nu het kleinbedrijf (beter gezegd het miniatuurbedrijf) zoals wij dit ten onzent kennen, uitgebaat ten titel van bijberoep, niet met alle gewenste vak manschap, zoals het in een expansieve ver- bruikseconomie hoort, worden gevoerd. Is het soms niet aan deze versnipperde con stellatie van ons distributieapparaat en aan de daarmee gepaard gaande onderontwik keling van onze talloze winkeliers te wij ten, dat ook de consumptie van velerlei goederen verhoudingsgewijze zo beduidend lager ligt dan in andere landen Om het lapidair uit te drukken, zouden wij kunnen zeggen, dat wij in dezelfde ma te als wij een teveel aan winkels tellen daarentegen een tekort aan (volwaardige) winkeliers kennen Gegeven deze omstandigheden mogen wij dan de vraag stellen of de gezonde krach ten uit de distributie niet evenzeer van on der uit door de randbedrijven worden aan gevreten als zij van boven uit reeds door de warenhuizen worden aangevallen. Zou dan m.a.w. de middenstand de echte, de ze van de beroepsmensen de eis van nog een tweede grendelwet moeten gaan stel len Misschien minder krachtig geformuleerd dan wij het hier nu opzettelijk deden, is deze kwestie nochtans de jongste tijd in verscheidene kringen ernstig te berde geko men. Sommigen gingen zelfs zover met het eenvoudige verbod van de cumulbedrijvig heid te overwegen. Dit zou gewis een niet onaardige verho ging van de gemiddelde bedrijfsinkomsten van de overblijvende beroepswinkeliers be tekenen, als men inderdaad bedenkt dat de zgn. marginale kleinhandelszaken geschat worden een jaarlijkse omzet te hebben van ca 25 miljoen frank, hetzij ongeveer de verkoop van alle grootwarenhuizen en ver bruikscoöperaties samen, d.i. gemiddeld en kele tienduizenden frank die zouden meer te verdienen zijn per beroeps winkelier. Zoals men ziet zou de uitschakeling van het cumulbedrijf bij overheidsmaatregel wel van aard wezen een aantal onderne mers, die alleen van hun kleinhandelszaak moeten leven, voor de verleiding van een tweede specimen van grendelwet te doen bezwijken. Het wil ons evenwel voorkomen, dat de oplossing van het vraagstuk der dis tributie hoegenaamd niet in deze richting Jos van den Poel. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 423e trekking van de lening voor wederopbouw, 2e groep, is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 5941 nummer 871. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Al mijn verdriet, heb ik hem verteld, en hij heeft met mij, er om geweend. veel goeds en onrechtvaardig lonen beschimpt, bespot, beneden, en hij heeft met mij er om gezucht. hij alleen begreep me* terwijl anderen afkeer toonden, hij gaf me nieuwe hoop en moed en troost. JOOSTENS. TENTOONSTELLING VAN BRITSE BOEKKUNST Op zaterdag 23 maart werdt in het Stede lijk Kunstsalon, Eiermarkt 43, te Antwer pen, een uitzonderlijke tentoonstelling ge opend, gewijd aan de Britse Boekkunst 1956. Deze tentoonstelling omvat 130 van de typografisch best verzorgde werken die in de loop van 1956 in Groot-Brittannië zijn gedrukt geworden. De tentoonstelling belooft voor de typo grafen en bibliofielen uiterst belangwek kend te zijn. Deze manifestatie, ingericht door «The British Council, het Musem Plantin-More- tus en het Plantin-Genootschap, blijft toe gankelijk tot 14 april e.k., elke dag van 10 tot 17 uur. De toegang is kosteloos.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1