de en omstreken De moderne jonge lui tegenover het huwelijk GEEN APRILMOP! HOeei 1 Vijfde Feest- en lieklaammarkt MAAR DANK ZIJ WIE? Wat moet U doen om kunnen geholpen te worden Welke moeilijkheden zijn opgelost geweest van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14e JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 7 APRIL 1957 Nummer 29 Wij danken priesters en leken voor de belangstelling en voor hun aanmoediging voort te schrijven al was het maar om hen, ouders en overheden te doen naden ken. (Woorden van een priester.) IV. Een der noodlottigste gevolgen van het ontaarden der jeugd is de lichtzinnigheid waarmede veel jonge mensen het Huwelijk aangaan. Wat is het Huwelijk Voor ons, christen mensen, is het Huwe lijk een Sacrament door hetwelk één man en één vrouw voor het hele leven verbon den worden volgens de wet van God en van de H. Kerk om kinderen tot Gods eer te krijgen en op te voeden. Voor de niet-gelovigen en, helaas, ook voor zekere moderne christenen is het huwelijk een burgerlijk kontrakt, dat kan ongeldig gemaakt worden wanneer man ot vrouw het beu is met «haar» of «hem» sa men te leven. Hoe staat de mens in zijn fysiek bestaan tegenover het huwelijk Dat vindt zijn oorsprong in de verbin ding van man en vrouw, welke tof hooid- doei heelt de voortplanting van ons ge slacht. Zal hierbij het verstand en met de hartstocht alleen heersen, zullen de noogste belangen van de mensheid niet m gevaar worden gebracht, dan moet de veinoudmg van de echtgenoten tot eikanuer, evenals de verhouding van de kinderen tot nun ouders, het karakter van een voortdurende zedelij ke vereniging, van een stevig gegrondveste maatschappelijke verhouding hebben. Al leen zó wordt de waardigheid van de mens hooggehouden. De echtgenote wordt verhe ven tot levensgezellin in wel en wee. Alleen zó ook kan het kind naar lichaam en ziel gedijen wanneer het veilig in de armen der moeder rust en in de ouderlijke woning als in een waar tehuis voortdurend liefde volle ©n zorgvuldige opvoeding ontvangt. Hoe zullen man en vrouw met al hun kracht het beiderzijds welzijn en de opvoeding hunner nakomelingen behartigen hoe tot de menigvuldige opofferingen, nodig tot het groot brengen der kinderen geneigd zijn, wanneer die gehele verhouding ieder ogenblik eindigen kan, in zijn voortbestaan van wisselende luimen afhankelijk zijn zou. Wilde daarom God de voortplanting van het menselijk geslacht .en zijn opvoeding, op een met de verstandelijke natuur der mensen in overeenstemming zijnde wijze, verzekeren, dan was hiervoor de enige weg: de voortdurende vereniging der echtgeno ten en der kinderen in de huiselijke maat schappij, de familie. Daarom is dan ook de menselijke natuur zó ingericht, dat de edel ste en hoogste macht, welke een menselijk hart beheerst de liefde tot de ziel der familie is geworden. Waar echte liefde en vriendschap de band tussen vader en moeder gelegd heeft, daar is van de aanvang af iedere gedachte aan scheiding uitgesloten, en deze zou slechts als verachtelijke trouwbreuk beschouwd kunnen worden. (Prof. Aalberse Katolieke Staats- en Maatschappijleer, Boek I bl. 2 en 3.) Hoe staan veel moderne jonge mannen tegenover het huwelijk Laten wij hen zelf spreken. In de Linie lazen we 1) Koloniaal, R. K., 27 jaar verlangt in kennis te komen om te huwen met Juffr., zelfde ouderdom, la ger onderwijzeres of kleuteronderwijzeres. 2) Jonge landbouwer verlangt te huwen ftiet juffr. van den buiten met schone ver wachtingen. 3) Jonge middenstander wenst te huwen met juffr., zelfde stand en met eigen zaak, om zich op te werken. 4) Ir. wenst in 't huwelijk te treden met zeer mooie intelligente juffr. uit hogere burge rij met vermogen. 5) Onderwijzer zoekt onderwijzeres W. H. om samen gelukkig gezin te stichten. Wij onderstrepen wij zoeken diploma's, zaken, ambten, geld plus een... vrouw. Zeer veel trouwlustige jonge mannen uit kleine en grote burgerij zoeken een vrouw; ze wegen die vrouw met juweliersnauwkeu righeid op een gouden schaal: hoe meer haar gewicht in goud waard, hoe vuriger die vrouw verlangd wordt: die jonge man nen nemen het goud, de diploma's, fortuin, eigendom... en de vrouw op de koop toe. Vroomheid, huishoudelijkheid, verlangen naar kinderen komen niet in aanmerking Dat alles is van de oude tijd Vrij zijn! Genieten Prachtig huis, rijke meubelen, alle mogelijke komfort, auto, reizen. Kinderen Geen tijd voor Kinderen zijn een last En komt er eentje, toevallig, gewild of niet gewild naar een kinder- krib ermee of toevertrouwen aan een vreemde. Vrij zijn Genieten Zijn 't sterke benen, die de weelde kun nen dragen, sterker nog moeten de benen zijn die de beproeving moeten torsen, het kruis dragen. Want beproeving en kruis komen, in elk mensenleven. Men leert el kaar beter kennen, ontdekt eikaars gebre ken gezien door een vergrootglas man of vrouw worden werkloos of ziek of be zwijkt zedelijk. Nu zou de liefde moeten handelen, de liefde die man en vrouw naar elkaar doet groeien, hen maakt tot een levende twee eenheid. «Van alle menselijke gevoelens voldoet de echtelijke liefde het meest en het best aan het verlangen in een ander te leven, te steunen op een ander... Steunend op een geliefd wezen, geloven we te leven, bemin nen we het leven, willen we leven. (B. Janet - La familie.) Maar er is geen liefde, er was alleen koude berekening die verkeerd uitvalt Men was elkaar onverschillig, nu haat men elkaar, zie rondom u Soms klopt «buiten echtelijke liefde» aan het mensenhart. «Ik kan mijn persoonlijkheid geheel en onver deeld slechts aan één andere persoonlijk heid geven, maar niet aan een meervoud van persoonlijkheden. (W. H. Riehl Die Fa milie. bl. 143). En ze gaan naar die andere persoonlijk heid... Het aantal echtscheidingen, wettelijke en stilzwijgende, groeit onrustwekkend. En 't ergste kwaad die mensen schamen zich niet, ze doen geen kwaad Sommigen gaan ter kerke en... communiceren. Wat groeit er uit de kinderen van zulke gezinnen Echtscheiding, bron van zedelijke ontaar ding bij de jeugd. Jonge mannen, die dit artikel leest, het Huwelijk is een ernstige heilige zaak Be reidt u tot die grote levensstap voor door ge bed en nadenken, laat uw gezond verstand spreken, trouw nooit uit «pure berekening»; alleen liefde die in Christus wortelt, geeft zekerheid en geluk, zelfs in tijden van be proeving. Neemt een ernstige vrouw, chris telijke door en door, een vrouw die houdt van kinderen en familieleven, die handen aan haar lijf heeft en kan «huishouden», en vergeet nooit de woorden uit het H. Schrift De vrouw bouwt het huis of breekt het af. C. B. HET ROOD KRUIS VAN BELGIE Dit jaar heeft het Rood-Kruis zich gewend tot verschillende drukkerijen om gratis propagandamateriaal te bekomen. Op de vrije scholen verspreid wordt 't Vrije Volksblad aangeprezen; in de officiële scholen werd propaganda gemaakt voor «Voo ruit» het beste modern dagblad. Zo brengt het onpartijdig Rood Kruis de politiek in de scholen en bewijst tevens wat onze Regering wil bekomen door het onzijdig officieel onderwijs. Wij betreuren de houding van het neutraal officieel Rood Kruii vlUi België. C.B. Dirk Martens kreeg op maandagmor gen gezelschap ener dame de Ame rikaanse Miss Liberty met wie hij in het huwelijk zou treden. Natuurlijk was dit een aprilvis. Cl. «Het Volk» vw STAD AALST. Op 13 april e.k. richt de Aalsterse Markt- kramersbond met de medewerking van het stadsbestuur zijn 5de grote Feest- en Re- klaammarkt in. Deze zal dit jaar in het te ken staan van het 35-jarig bestaan van de Aalsterse Marktkramersbond. Te dezer gelegenheid h*f ;ft een prijskamp plaats voor het mooiste Versierde kraam. Prachtige prijzen worden* eraan verbonden nl. de «Grote Prijs der Stad Aalst» ge schonken door het stadsbestuur, alsook ver schillende prijzen en bekers van de Markt kramersbond, de brouwerijen, en de pers. Tevens is er ook een prijskamp voorzien voor demonstreerders, terwijl het Monu ment van Koningin Astrid in de bloemen zal gezet worden door de marktkramers bloemisten die op de Keizerlijke Plaats hun standplaats hebben. Een speciale prijs wordt hiervoor geschonken door het Huis «Wasmachines Iral», Zonnestraat. Een jury samengesteld uit specialisten in het vak zal oordelen over de prestaties van de mededingers. De feestrooster ziet eruit als volgt ZATERDAG 13 APRIL te 10 u. Ontvangst van het College van Burge meester en Schepenen door het Bestuur van de Aalsterse Marktkramersbond. Neerleggen van bloemen aan het Mo nument van Koningin Astrid. Rondgang ddor de versierde markt. MAANDAG 6 MEI Plechtige Feestzitting in het Lokaal Adolf De Buck», Grote Markt, gratis aan geboden aan de leden. Plechtige ontvangst van het College van Burgemeester en Schepenen, de ge meenteraadsleden, de Marktcommissie en verschillende marktbesturen van Oost- Vlaanderen prijsuitreiking aan de winnaars. uitreiking van eretekens aan leden die 35, 40 en 45 jaar op de markt te Aalst staan hulde aan de stichters, de oudste le den en de gedecoreerden van den bond. uitvoering van muziekstukken door een symfonie. De bevolking wordt vriendelijk verzocht een bezoek te brengen aan de Feestmarkt op 13 APRIL e.k. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 425e trekking van de Wederop- bouwlening 2e groep is een lot van 2 mil joen frank gevallen op obligatie Reeks 5303 nummer 760 en een lot van 1 miljoen frank op obligatie Reeks 4235 nummer 106. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 frank. Wat U in de C.V.P.-partij alleen in de vorm van aprilmop vindt is dagelijks brood bij onze linkerzijde. De laatste tijd zijn zij allen socialisten, liberalen en kommunis- ten slachtoffer geweest van een (voor hen) treurig verlies. Verliezen die een diepe bres hebben ge slagen in hun partij en waarvan de omvang moeilijk omschreven kan worden. Wij weten niet in hoeverre de linksen zich, bij hun respectievelijk wedervaren, vernederd en verslagen hebben gevoeld; al leen een gemeenteverkiezing zou er hen be wust kunnen doen van worden. De socialisten hebben aan den lijve on dervonden dat zij hun verkiezings-idool (De Bunne) waarvan zij niet konden velen dat wij het een vreemd goedje noemden zelf niet kenden en het hen pijnlijk ontglipte. Een ruzie achterlatend onder de zovele socialisten die zich geroe pen waanden de burgemeesterssjerp te om gorden. Niettegenstaande de hoge dunk die ieder van de vijf kandidaat-burgemeesters over zich zelf had, heeft de hogere socialistische partijleiding gemeend de leegte, die De Bunne heeft achtergelaten, te moeten aan vullen en dit met niemand minder dan Bertje Van Hoorick waarvan zij in «Voor Allen» eens schreven dat het een Hitler- knecht, een huichelaar en een volksbedrie ger was. Met die huichelaar en die volksbedrieger hebben zij hun rangen aangevuld Twee is de liberale partij. Zij zal onder vinden dat het geval De Stoböeieir haar een sterk wapen uit de hand heeft geno men. Voor de partij is het een slag. Voor velen is het een les. De politiek of de politiekers is of zijn er niet om vuile karweitjes op te knappen. Er zijn er nog die zulks denken en bij wie 't ge voel van waardigheid te zetelen in één van beide Kamers omslaat in de overtuiging dat hén alles is toegelaten. Helaas en och arme er zijn treurige gevolgen. De verklaring in de gemeenteraad van Bertje Van Hoorick, dat hij voortaan dient beschouwd te worden als deel uitmakende van de socialistische fraktie heeft de kom- munistische partij definitief ingeschreven in de reeks der slachtoffers. De verklaring van M. Van Hoorick kan aan de werkelijke toestand niets verande ren en het laat ons om een terzake ge paste uitdrukking te gebruiken Sibe risch koud dat Bertje Van Hoorick vaan- delvluchtig is en dat de socialisten in hun rangen iemand opnemen die, niettegen staande alles, een verkozene van de kom- munistische lijst is en blijft tot na de ge meenteverkiezingen. Indien we M. De Smet, lijstgenoot van Bertje, mogen geloven, dan heeft Bertje om zijn overlopen mogelijk te maken, woordbreuk moeten plegen. De kommunistische partij mét Bertje was reeds een treurig geval. Zonder Bertje wordt het (voor hen) een ramp. Een para plu zonder baleinen. M. Van Hoorick heeft ons twee overwin ningen bezorgd. Een door de kommunisten een moeilijk te slikken pil op te geven. Twee door de socialisten te overhalen hem in hun rangen op te nemen tegen de wil in van de ruziemakende socialistische partij in dewelke de reeds onderling konkureren- de plaatselijke kopstukken het elleboog- werk van Bertje vrezen. Bertje van Hoorick heeft toen hij nog een jeugdbeweging wilde uitbouwen, ge schoeid naar de leest van deze van het Hitler-Duitsland nog verkondigd dat el ke partij-politiek rot was. Misschien denkt hij dat nog; weet hij er zich aan aan te passen en helpt er aan mede. Dit was een kijkje op de linkerzijde. Geen aprilmop. Laurent DE WOLF, C. V. P.-gemeenteraadslid. DA I in onze stad Aalst, dag en nacht, onbekende vrienden zich bezorgd maken om Uw gezondheid DA F zij, dag en nacht, waken om uw leven en de toekomst van uw familie te vrijwaren Het noodlot kan brutaal ingrijpen... een ongeval een bloeding De minuten tellen... V. V I I IllUCllil I het leven vliedt weg niet uw bloed U zult gered worden Het beminde wezen zal gered worden Dit alles zal U uitgelegd worden gedurende de veertien Rode Kruis Dagen. BEZOEKT DE GROTE TENTOONSTELLING IN HET STADHUIS HUGO LEFÈVRE ZAAL.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1