en omstreken De Staat kan zijn personeel op tijd niet betalen OUDE JONGE DOCHTERS De Kruiswijding op Goede Vrijdag Kleingeestige administratieve plagerijen hinderen ontplooing van missieonderwijs De landbouw wordt gewurgd van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P C. nr. 881,12 14« JAARGANG: 1,50 Fr. ZONDAG 14 APRIL 1951 Nummer 31 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) NABESCHOUWINGEN. We hebben in een reeks opvoedkundige praatjes de rol van de moeder trachten te omschrijven met het oog op het zonnig licht dat zij, als vrouw en als moeder, in haar gezin brengen kan en moet. Niet alleen de moeder, de gehuwde vrouw weet warmte en zon te brengen in vele har ten, ook menige ongehuwde vrouw, de zo gezegde oude jonge dochter, weet zeer dikwijls, door haar leven van opoffering, zonnewarmte en stralend licht te brengen niet in de harten van haar gezinsleden, van haar echtgenoot of kinderen, maar in het hart van vreemden, van zieken, van veria- tenen. Dergelijke vrouwen zijn zeer hoog aan te schrijven In 1954, menen wij, werd in Nederland een kongres gehouden van celibataires, voor ongehuwden. De oude jonge dochters en de jonggezellen stonden die dagen in het midden van de belangstelling. GEEN SPOT ALS 'T U BELIEFT MAAR EERBIED IN MENIG GEVAL De naam van oude jonge dochter wordt gewoonlijk met een tikje spot uitgesproken. De mensen denken dat ze doorgaans onge huwd bleven omdat ze geen man konden krijgen. Dat is echter lang niet immer waar, want menige jonge dochter is op tijd niet ge trouwd omwille van zeer verheven doelein den. Zo kennen wij persoonlijk een speci fiek voorbeeld daarvan. Mogen we het u vertellen Tante was drie en twintig en had kennis met een ernstige jonge man. Ze spraken zelfs al van trouwen. Toen stierf haar schoonzuster in het kinderbed. Ze liet een man en vijf kinderen na. Het oudste was pas zeven, het jongste enkele uren oud. Wat moes er van het huishouden gewor den Een wezenhuis was de meest voor de hand liggende oplossing. Maar daar wilde de man niet van weten. Bij elke zuster en broer een kind uitbesteden Iedereen was bereid een kind aan te nemen, maar daar kwam tante tegen in. Het is niet goed, re deneerde ze, dat het gezin verbrokkelt en dat de vader van de kinderen gescheiden wordt. Ik zal er bij intrekken en proberen de moeder te vervangen. Nog dezelfde dag haalde ze haar bundel kleren en trok bij haar broer in. Ze leidde het huishouden met vaste hand en de kinderen voedde ze op tot flinke mensen. Die schone daad kostte haar heel wat strijd. Haar verloofde was niet met de nieuwe regeling ingenomen. Hij drong er op aan volgend jaar met Pasen te trouwen. Ze weigerde. «Ge ziet Uw broer en zijn kinderen liever dan mij», zei de jonge man en daarmee brak hij zijn verloving af. Tante heeft nog moeten zien dat hij een poosje nadien met haar eigen vriendin be gon te verkeren en er, het volgend jaar met Pasen, ook mee trouwde. Nu is tante oud. Ze woont alleen met !haar broer, want al de kinderen zijn uitge trouwd. Maar is gelukkig, want van haar •eigen kinderen en kleinkinderen zou ze niet meer plezier kunnen hebben dan van haar pleegkinderen. Het geval van tante is geen uitzondering Ieder dorp, iedere stad kent dergelijke heldinnen. In de ogen van de mensen is hun daad vanzelfsprekend, maar wat al moed en sterkte is er niet toe nodig EEN ANDER SOORT HELDINNEN Er is nog wel meer dan een ander soort heldinnen onder de oude jonge dochters. Hun aantal is zelfs zeer groot. Het zijn zij die vrijwillig aan het huwe lijk verzaken om hun vader en moeder in hun oude dag op te passen. Terwijl hun ouders nog leven hebben zij het dikwijls zeer zwaar, want oude mensen zijn wel eens nukkig en lastig. En na hun dood wacht hun de eenzaamheid en zeer dikwijls de zware strijd om het bestaan. Er zijn dan verder de sociale werksters, de parochiale helpsters en verpleegsters, enz. die niet huwen om zich helemaal aan de evenmens te kunnen geven. Zij beoefe nen metterdaad de werken van barmhar tigheid, die bij Onze Lieve Heer zo hoog aangeschreven staan. Wij hebben veel respect voor dergelijke oude jonge dochters, die zich zelf om ande ren vergeten, en wij brengen hun graag onze hulde En moeten wij spreken van die talrijke kloosterzusters die zich door God geroepen voelden om zich gans het leven door te of feren in dienst van de evenmens Weet gij wat velen onder ons, gij, ik, uw kinde ren aan die Zusterkens-onderwijzeressen te danken hebben, en dat van in de kleuter school Beseft gij, goede lezers en lezeres sen, wat een verheven doch zeer vermoeien de taak het is dag in dag uit met tientallen kinderen soms te moeten omgaan, alle ver schillend van karakter, die men moet kne den en vormen om er schone mensenkinde ren van te maken Hulde aan die brave kloosterzusterkens-onderwijzeressen-opvoed- sters Zij en ook hun wereldlijke collega's verdienen onze hulde en dank Planten wij in het hart van onze kinderen die gevoe lens van dank en hulde die zij verschuldigd blijven, heel hun leven lang, aan deze vrou wen die zich offerden, ongemeten, in dienst van het Kind De grote Kindervriend van hierboven zal ze, we zijn er van overtuigd, weten te belonen voor al het goede dat zij deden En wat dan gezegd van dat ander soort heldinnen, die ook niet huwden, omdat zij zich geroepen voelden te «dienen» naar Gods wil, de zieken en de kranken, de onge- neesbaren, de geesteszwakken en krankzin nigen Wij zijn toch allemaal reeds in een hos pitaal geweest, in een kliniek, waar de zusterkens en de wereldlijke verpleegsters liefdevol de zieken verzorgen, helpen en opbeuren... Zouden wij immer het werk willen... of durven doen dat deze heldinnen dagelijks met blij gemoed verrichten, voor wildvreemde mannen en vrouwen Zou den wij Hebt U ooit een gesticht bezocht waar abnormale kinderen, lichamelijke en gees telijke wrakken, geliefkoosd en vertroeteld worden door liefdevolle zich offerende on gehuwde vrouwen, kloosterlingen of we reldlijke. Wij wel En 't is immer met die pe ontroering en waardering dat wij der gelijke instituten verlaten en denken Hel dinnen zijn het, in de ware zin van het woord Zo zouden wij verder kunnen gaan om en het soms droeve lot van eenzame oude jon- De jonge Aalsterse zanger, Willy Paul De Schrijver, die erg in de smaak valt. Cliché «Het Volk». HET KRUISBEELD TERUG OP DE EREPLAATS EEN KORTZICHTIGE EN GEVAARLIJKE POLITIEK DER LINKSEN. Het is niet de eerste maal dat de school politiek van de liberale minister Buisseret aanleiding geeft tot gegronde kritiek van katolieke zijde. Op die kritiek antwoordt Buisseret gewoonlijk met een communiqué waarin hij zijn goede bedoelingen uiteen zet, zijn bezorgdheid voor de schoolvrede in Kongo vooropstelt en alle moeilijkhe den wijt aan een of ander spijtig misver stand. Spijtig genoeg voor hem en nog spij- tiger voor de missies stapelen de laatste maanden deze misverstanden zich zo hoog op dat de missieoversten en ook buiten staanders zich verplicht hebben gevoeld, hiertegen krachtdadig protest aan te teke nen. Het bloeiende missieonderwijs is klaar blijkelijk een doorn in het oog der socialis ten en liberalen. Ten alle prijze willen zij in de korst mogelijke tijd een uitgebreid officieel lekenonderwijs in Kongo op richten om de zwarten te onttrekken aan de invloed van de missionarissen. Zij hou den hierbij geen rekening met de onmetelij ke offervaardigheid en de ongekende edel moedigheid der katolieke zendelingen en gelovigen die een volwaardig onderwijsap- paraat in dit uitgestrekt gebied hebben uitgebouwd. Neen, in plaats van dit onderwijs met al le middelen te helpen en geldelijk te steu- In zijn Vastenbrief van verleden jaar heeft Zijne Eminentie kardinaal van Roey er de nadruk op gelegd Het kan niet volstaan het kruis enkel te vereren gedu-j nen opdat het zijn taak des te beter kunnen rende de plchtigheid van Goede Vrijdag, vervullen en zich zou kunnen aanpassen het moet tot zijn volle recht komen in heel1 aan de steeds groeiende noden, trachten de het leven. In ieder christelijk gezin moet I huidige bewindvoerders door administra- kruisbeeld aanwezig zijn en er de tieve plagerijen en kleinzielige vitterijen een ereplaats bekleden. Waar zulks nog niet het geval is, hopen Wij dat deze vergeteJ heid hersteld moge worden bij gelegen heid van Goede Vrijdag. Ook keurt Zijne Er.ilnentie ten volle goed dat in aansluiting met de plechtige dienst, de kruisbeelden aangebracht door de paro chianen, gezamenlijk zouden gewijd wor den. Deze wijding harmonieert volkomen met de verheven Kruisliturgie van die dag. De proeven in de parochies van Groot- Antwerpen en Groot-Brussel hebben bewe zen dat alwaar het apostolaat van het kruisbeeld ernstig werd georganiseerd, tal rijke, ja honderden gezinnen een kruisbeeld te wijden hebben aangeboden om het vroom op te hangen op een ereplaats in hun woonst. Te Antwerpen in de volksparochie van St-Walburgis, werd het verheugend hoogte punt bereikt van de plechtige en gezamen lijke wijding van 1500 kruisbeelden. Alzo biedt Goede Vrijdag voor het herstellen van het kruis in huis een énige gelegen heid. Verleden jaar werd omwille van de alge hele liturgische hernieuwing van de Goede Week de aandacht van dit Kruisapostolaat en Kruiswijding enigzins afgewend. Doch wij hopen dat dit jaar deze plech tige Kruiswijding op Goede Vrijdag met verdubbeld ijver zal worden voorbereid en doorgevoerd. Moge het Kruisbeeld weldra prijken in vele familiekamers, kantoren, winkels enz. en de zegen van de Gekruisigde Verlosser ge dochters te beschrijven... Doch ook kun- |neerstralen op talrijke woonsten. nen wij aan de andere kant het vreugde vol bestaan schetsen van ongehuwde vrou wen die hun zielsgeluk zoeken in het ver zorgen der zieken, der misdeeld en, der ver iatenen, der kranken. Eén zaak vragen wij van U Eerbied voor die vrouwen Bewondering voor deze heldinnen die zich noemen Oude Jonge Dochters OPVOEDER. -s De R.T.T.-mannen belegden in de Aalsterse telefooncentrale een kaartprijskamp tegen de post. Zij wonnen het pleit maar schonken de beker aan hun genodigden. Foto toont post Aalst. (Cliché «Het Volki Kan. A. C- De Kamer heeft de begroting van Land bouw besproken Zoals ieder jaar, sedert de linkse regering aan het bewind is, werd het een helaas gegronde litanie van klachten. Algemeen werd er vastgesteld dat de rentabiliteit van de landbouw blijft dalen. De kostprijzen werden steeds hoger, de indeks van de opbrengsten vertoont daar entegen een dalende lijn. De richtprijzen worden niet geëerbiedigd, noch inzake tar we, noch inzake varkens. De regering grijpt niet in om die toestand te verbete ren. En de lange uitleg van de minister bleef grotendeels naast de kwestie. Eigenlijk verwondert dit niemand meer. Want het is duidelijk geworden dat de re gering inzake landbouw een socialistische politiek voert. En we weten sinds enkele weken dat het programma van de socialis ten er toe strekt 2/3 van de huidige land bouwers van het land te verjagen en te pro letariseren. Met de huidige politiek is men daarmee goed op weg. het leven van vele scholen te bemoeilijken. Dan is het natuurlijk gemakkelijk zich te beroemen op het betrekkelijk groot sukses van de lekenscholen in Kongo, vooral als deze laatste nog op een ondulbare wijze be voordeeld worden. Om aan te tonen dat bovenstaande kri tieken niet uit de lucht gegrepen zijn maar door feiten kunnen gestaafd worden willen we hier enkele feiten aanhalen, die staats minister De Schrijver trouwens ook heeft gebruikt in zijn interpellatie over de eng- geestige onderwijspolitiek van de h. Buis seret, minister van Koloniën. BESTAAN VAN SCHOLEN BEDREIGD De funktionering, het dagelijks leven van vele scholen wordt erg bemoeilijkt. Dit uitzicht is wellicht het pijnlijkste. Gedurig vertrekken uit Leo brieven met maatregelen die het dagelijks leven en zelfs het bestaan van de inrichtingen be dreigen. Zij werken ontzenuwend op dege nen die hun leven veil hebben voor de op voeding van de jeugd. Zo werd er in januari 1956 aan de mis sies beloofd dat zij in november 6956 het saldo van de terugbetalingen van de staat zouden ontvangen. Begin maart 1957 had den ze er nog niets van gezien. Dat be draagt miljoenen per vikariaat. Voor de pe riode september 1956-oogst 1957 werd een voorschot beloofd. Het beloofde voorschot was in maart 1957 slechts gedeeltelijk uit betaald. De missies zitten in geldverlegen heid en bijna alle moeten lenen en geld schieter zijn van de staat. Vele zijn niet meer in staat hun monitoren te betalen De reiskosten van de blanke leraars moeten op voorhand betaald worden door de missies. Veel later pas worden ze ver goed. Voor het kollege Albert te Leopold- stad betekendt dat jaarlijks bij de 2 mil joen; de Broeders van de Kristelijke scho len moesten verleden jaar bij die gelegen heid 3 miljoen ontlenen. De rente die de missies aan de bank te betalen hebben wor den door de Staat niet vergoed... De Zusters van Thysville betaalden sinds September jl. 180.000 F huurgeld voor de huizen van hun blanke leraressen. Tweemaal schreven zij naar Leo voor de vergoeding. Zij kregen noch antwoord, noch vergoeding tot hiertoe. De rektor van het kollege van Stanley- stad moest 120.000 F sociale lasten betalen voor wedden die door de Staat niet betaald waren. DISKRIMIN ATIE De blanke leerkrachten uit het algemeen onderwijs voor zwarten krijgen de uitrus tingspremie niet van 7.500 F die hun kolle ga's van het lekenonderwijs krijgen. Ook de zwarte leerkrachten worden onge lijk behandeld. Herhaaldelijk hebben de missies ge protesteerd tegen het feit dat de staat aan zijn monitoren met onvolledig diploma, de vergoedingen van hulpagent verleent, ter wijl dezelfde gediplomeerden in het missie onderwijs slechts de mindere vergoeding genieten. De aanpassing van de wedden van de monitoren uit het missie-onderwijs aan de grote verhogingen toegestaan aan de bezol digden van de staatsdienst, is nog steeds niet ingevoerd. Bij sommige monitoren die de werke lijke toestand minder goed kennen, veroor zaken deze ongelijkheden wantrouwen te genover de missies. Zij vermoeden dat deze laatste de ongelijkheid willen. Overal groeit de misnoegdheid bij de monitoren van de missies en ontstaan bedreigingen van staking. Het kan toch de politiek van het departement niet zijn, zulke ontevre denheid te willen kweken, zoals zij zich veropenbaarde te Leverstad en in de Ka- saï LEERLINGEN ACHTERUITGESTELD Men is zeer streng voor de leeftijds grens van de leerlingen bij hun opname in de missiescholen, vooral in de grote centra. Maar waarom niet voor de leerlingen van officiële scholen in de voorsteden van Leo? Te Lisala geeft de staat uit, per leer ling in het lekenonderwijs, voor hun onder houd in het internaat, 40 F per dag. Aan de missieschool, in hetzelfde centrum ge vestigd, wordt per intern, voor het onder houd 30 F per week toegekend. Moet het ons verwonderen dat de internen van de lekenschool prat gaat over hun behande ling Is deze stand van zaken gezond en rechtvaardig Vele andere voorbeelden zouden nog kunnen aangehaald worden omtrent het verschil in de toepassing van de reglemen ten op het stuk van de leeftijdsgrens, het aantal schooldagen, de aanvaardingsvoor- waarden, enz. Op al deze feiten en nog vele andere door Staatsminister De Schrijver aange haald, antwoordde Buisseret dat het slechts ging om lokale gevallen of om administra tieve missingen. Wij zijn nochtans van oordeel dat deze diskriminaties een onderdeel uitmaken van een sektaire politiek die met voorbedachte rade van het missieonderwijs een tweede- rangsonderwijs tracht te maken. Dat deze politiek de verontwaardiging van de inland se bevolking opwekt en een gevaarlijke verwarring schept bij de geëvolueerden, schijnt minister Buisseret zich niet aan te trekken. I. D. Einde verleden jaar kon de heer Liebaert ge vraag om uitleg, maar ze had de eigen zijn ambtenaren niet betalen, ondanks de!schap, de heer Van Acker in een blinde ko- lening bij de bankiers. Het rijkspersoneel j leire te plaatsen. Gans zijn uitleg, gans zijn moest tot begin januari geduld oefenen. verdediging, beperkte zich in feite tot de Men had kunnen hopen dat de toen opgere- herhaalde uitroep dat het een schandaal zen protesten iedere herhaling van een zo was, zo het krediet van de Staat aan te tas ten op een ogenblik dat een Staatslening is uitgsc-hreven. De heer Eyskens had klaar blijkelijk in de roos getroffen. schandalig feit in toekomst zouden onmoge lijk maken. Welnu, wie daarop gerekend heeft ,is be drogen uitgekomen. Einde maart, ja zelfs op 4 april, waren de wedden en weddetoe- lagen aan het personeel van het vrij mid delbaar en technisch onderwijs voor de maand maart nog niet uitbetaald. Bij ordemotie werd daarover in de Ka mer een vraag gesteld door C.V.P. groeps- Maar is het niet juist door een dergelijke woedende reaktie, die een slecht geweten verraadt, dat de verdenking wordt gewekt, dat de staatskas inderdaad op het punt staat haar bodem te laten zien Als de be volking een dergelijke konklusie heeft ge trokken, dan heeft de Eerste Minister dit voorzitter Eyskens. Het was een eenvoudi- alleen te wijten aan zichzelf.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1