De Vuyst Jaarverslag van de Bank van de Société Générale de Belgique Burgershuis Bouwgrond Wielernieuwsjes uit de Dendervallei Ziehier de voornaamste passages uit het Verslag van de Raad van Beheer over het boekjaar 1956. Het Belgische bedrijfsleven heeft in het afgelopen jaar een nieuwe ontwikkelings- en vooruitgangsfase gekend. De produktie en het handelsverkeer gaven een tot nogtoe niet bereikt peil te zien, terwijl de lonen aanmerkelijk verhoogden en de goud- en deviezenreserves van de Nationale Bank nog toenamen. Op het industriële terrein werd de toe stand gekenmerkt door een intense activi teit in de basisindustrieën. De staalproduk- tie overschreed met ruim 8% de reeds ho ge voortbrenging van 1955 en, behalve in sommige van haar sectoren, boekte de me taalverwerkende industrie eveneens een hoogtepunt in produktie, uitvoer en tewerk stelling. In de textielindustrie is een merk baar herstel ingetreden. De brandstoffen- voorziening daarentëgën ondervond zekere moeilijkheden. De uitvoer bereikte een nieuw hoogte punt in de economische geschiedenis van België. Hij bedroeg 158 miljard frank, een vermeerderoig van 13% ten opzichte van 1955 en 37% sedert 1954. De invoer nam nog in betrekkelijk snel ler mate toe, zodat het handelsbalanste kort 5 miljard overtrof. Door de onzichtbare inkomsten waarvan onze economie traditioneel profiteert werd dit dificit evenwel verder gedekt en ver toonde de betalingsbalans voor het gehele jaar een overschot waardoor de goud- en deviezenreserves van de Nationale Bank toenamen. De lonen werden verscheidene malen ver hoogd. De loonsverhoging overschreed ech ter de prijsstijging, zodat de reële koop kracht van de werknemers nog verbeterde, terwijl tegelijkertijd de arbeidsduur werd verminderd. Bovendien werden verschil lende sociale voordelen uitgebreid ten kos te van een nieuwe verhoging der door de werkgevers betaalde bijdragen aan de maatschappelijke zekerheid. Stemt de algemene verbetering in de welvaart van 's lands produktieve bevol king tot verheugenis, toch zal er voor ge zorgd dienen te worden dat door de aan de industrie opgelegde last haar expansiemo gelijkheden en haar concurrentievermogen op de buitenlandse markten niet in het ge drang komen, anders zouden de aan de werknemers verleende nieuwe voordelen maar schijn blijken te zijn. Welnu, het lijdt geen twijfel dat de sup-, plementaire lasten die de ondernemingen voortaan moeten dragen, hun financiële middelen zullen beperken en bijgevolg hun investeringsmogelijkheden zullen remmen, hun aanpassing aan de technische vooruit gang zullen vertragen en ten slotte riske- ren hun ontwikkeling en hun stabiliteit in het gedrang te brengen. Ons economisch beleid zou er in de eer ste plaats op gericht moeten zijn de finan ciële, fiscale en sociale voorwaarden te scheppen die nodig zijn om het nationale produkt op te voeren ten einde een stevige basis te kunnen leggen voor het verbeteren van de levensstandaard. Want, is het no dig er op te wijzen dat voor een economie als de onze die zozeer afhankelijk is van het buitenland, de verbetering van de le vensvoorwaarden steeds ondergeschikt blijft aan ons vermogen om voortdurend meer en beter te produceren ten aanzien van de buitenlandse concurrentie. Op het gebied van de overheidsfinan ciën zij vermeld dat het Rijk aanzienlijk meer fiscale inkomsten heeft gehad, waar door de belastingsontvangsten een nog niet geëvenaard peil bereikten. Deze ontvangs ten werden niettemin door de steeds toe- STUDIE VAN NOTARIS TE BORSBEKE. -oOo- OPENBARE VERKOPING VAN SCHOON EN WELGELEGEN EN te AALST, LEDEBAAN. Meester de CLIPPELE, notaris te Aalst, zal ter tussenkomst van zijn Ambtgenoot Meester DE VUYST, notaris te Borsbeke, ten overstaan van de heer Vrederechter van het Kanton Aalst OPENBAAR VERKOPEN op DONDER DAG 9 MEI 1957, te 14,40 u. namiddag ter gehoorzaal van het Vredegerecht te Aalst, Kapellestraat STAD AALST. Een zeer welgelegen en gerieflijk BUR GERSHUIS gestaan en gelegen aan de Le- debaan, gekend ten kadaster sectie C, num mers 769c en 769b groot volgens meting 13 a. 80 ca. palende Noord De Brucker, Meert en Bomon, Oost de Ledebaan op ene 1 breedte van 17,28 m., Zuid Uvin en West l' De Man. Te verdelen in 2 loten zie schets affiche. LOT EEN Het woonhuis met tuin groot tot nemende uitgaven geabsorbeerd, hetgeen aanleiding gaf tot een verder beroep op de kapitaalmarkt, doch in een trager ritme. De voortdurende toeneming der budge- taire lasten is een ernstig probleem van be zorgdheid voor de toekomst. Het valt te be treuren dat de Overheidsinstanties van de in 1956 gekende uitzonderlijk gunstige om standigheden niet hebben geprofiteerd om reserves aan te leggen, die hen in staat zouden stellen, bij een eventuele daling der conjunctuur, een anti-cyclisch begrotings beleid te voeren. Door de chronische krapte van de Schat kist kan de Centrale Bank bovendien op de vrije markt haast geen verrichtingen uit voeren en ontstaat er terzelfder tijd op on ze geldmarkt een overdreven spanning door het feit dat een groot deel der kortlo pende liquiditeiten door reglementaire voorschriften naar de Schatkist afvloeien. Een poging tot sanering der Overheidsfi nanciën en tot matiging in de openbare uit gaven zal ongetwijfeld weldra niet langer kunnen worden uitgesteld. Op monetair gebied bleef de geldmarkt ruim en onderging het rentetarief slechts een gematigde verhoging aan het einde van het jaar, doordat het disconto van de Na tionale Bank werd opgevoerd. De toegeno men behoeften aan kortlopende kredieten naar aanleiding van een zeer levendige han del werden door toedoen van een nieuwe vermeerdeering van de geldvoorraad ge dekt. Zoals voordien was de expansie van de circulerende koopkracht in hoofdzaak toe te schrijven aan het betalingsbalanssur- plus, terwijl het volume der kortlopende kredieten niet in belangrijke mate is toege nomen. Ter remming van de tendentie tot prijs stijging die zich in het laatste kwartaal ma nifesteerde, besloot de Nationale Bank het tarief van haar disconto- en voorschotten- operaties op 5 december met 0,5 te ver hogen. Deze verhoging lijkt gematigd als men ze vergelijkt met de evolutie van het disconto in het buitenland. Over het algemeen bleven de tarieven van het krediet op korte termijn en in het bijzonder der bankfaciliteiten in België immers lager dan in de meeste an- j dere landen. Verleden jaar werden op de daggeld- markt twee nieuwe regelingen ingevoerd ten eerste, in februari, het lenen van «call» op 5 en 10 dagen tegen een gering hogere rente dan voor het dagcall; ten tweede, met ingang van april, de «liberalisatie» van de j callrente op 1, 5 en 10 dagen die van toen af dikwijls meer fluctueerde naargelang van vraag en aanbod en respectievelijk 1,7 1,8 en 1,9 t.h. bedroeg aan het einde van het jaar tegen het eenvormig ta rief van 1,5 in januari voor het daggeld. Een ander initiatief werd nog genomen jm meer soepelheid te betrachten aangaan de de rente op zeer korte termijn, namelijk iet afgeven met ingang van mei van Schat- xistcertificaten op 5, 10 en 15 dagen. Deze af giften welke in hoofdzaak door de finan ciële parastatale organismen werden opge nomen, bereikten enige honderdtallen mil joenen frank; het doel is de zeer kortlopen de liquiditeiten waarover deze instellingen beschikken ten gunste van de Schatkist te absorberen. De tarieven vastgesteld door het Herdis- contering- en Waarborginstituut voor de verhandeling van handelswissels en bank- accepten ondergingen tot december geen wijziging. Zij werden daarna opgevoerd als gevolg van de verhoging van het disconto der Nationale Bank. De bij deze gelegen heid door het Herdiscontering- en Waar borginstituut toegepaste verhogingen lagen 7 a. 44 ca. Bevattende 4 benedenplaatsen waaron der beste voorkamer, woonplaats, keuken en achterkeuken, verders hall. Op verdiep 3 grote kamers met balcon en logia. Daarboven grote zolder en 2 mansarde kamers. Verders 3 waterdichte kelders. AFHANGEN tuin. In de achterkeuken pomp met pompwa ter en regenputwater. Verders is er plaats voor badkamer bo ven de achterkeuken en slaapkamer bo ven de keuken. Het huis is voorzien van elecl.riciteit, gas en drijfkracht. LOT TWEE bouwgrond gelegen aan de Ledebaan, nevens voorgaande, groot 6 a. 36 ca. breed aan de Ledebaan 7 m. SPOEDIGE INGEBRUIKTREDING. evenwel iets beneden de door de Centrale Bank ingevoerde verhoging van xk%. Wat meer speciaal de banken betreft, werd de toename van de deposito's, na tij dens het eerste halfjaar een normaal ritme te hebben gehandhaafd, nadien onderbro ken onder de invloed van een aantal facto ren in verband met de internationale toe stand. Het totaal van de aan het bankwezen toe vertrouwde derdengelden was van 79 mil jard per 31 december 1955 tot ruim 82 mil jard frank eind juni gestegen. Aan het ein de van het jaar bedroeg het nog 82 miljard. Ondanks de discriminatie van het fis caal regime ten opzichte van de Kasbons, zetten de banken de uitgifte van dit papier steeds voort. Het uitgegeven bedrag over trof 4,3 miljard frank aan het einde van het jaar. De deposito's op meer dan dertig da gen, de depositoboekjes en de Kasbons vormden eind december 1956 een totaal be drag van 25,5 miljard tegen 11,9 miljard eind 1950. Deze belangrijke toeneming van het kapitaal op vaste vervaldatum draagt bij tot de versteviging van de algemene stabiliteit van het bankwezen en verstrekt aan de kredietinstellingen een ruimer basis voor hun interventies op halflange termijn. Bovendien hebben de banken, overeen komstig de bestaande reglementering, Je verdeling van hun kredieten tussen de Staat en de private ondernemingen verder voortgezet. De vermeerdering van de discontokredie ten was gematigd en de banken konden al dus, mede dank zij de toeneming van de deposito's, hun herdiscontering van han delspapier bij de Nationale Bank vermin deren. Het bedrag van deze herdiscontering vermeerderde evenwel in niet onbelangrijke mate op de jaarultimo, toen de normale be hoeften aan liquiditeiten toenamen als ge volg van het verzoek van de Scha:kist aan de banken om op nieuwe certificaten in te schrijven. De levendige activiteit van de buitenland se handel gaf anderzijds aanleiding tot een aanzienlijke toeneming van de acceptver richtingen, wier bedrag per 31 december een nieuw hoogtepunt van ruim 11 miljard te zien gaf. In totaal zijn de door de banken aan de private sector verleende faciliteiten met 2,1 miljard toegenomen. Deze vermeerde ring is geenszins overdreven als men reke ning houdt met de intussen ingetreden ont wikkeling van de produktie, van het han delsverkeer met het buitenland, van cie bin nenlandse handelstransacties, evenals met de verhoging van prijzen en lonen. In het kader van de reglementaire voor schriften is de portefeuille Schatkistcertifi caten en Overheidsfondsen van de banken progressief toegertöntën als gevolg van de vermeerdering der deposito's. Daarenboven werden de banken aan het einde van het jaar verzocht een uitzonderlijke bijdrage te verlenen ter financiering van de Thesaurie door het opnemen van speciale certificaten, die buiten het kader der dekking vallen, voor een globaal bedrag van 2,5 miljard frank, waarvan er één miljard vóór 31 december aan de Schatkist werd overhan digd. Uit een onderzoek gewijd aan de ontwiK- keling van de kapitaalmarkt blijkt dat deze werd gekenmerkt door de toeneming der leningen van de Overheidsinstanties. De Staat en de andere publiekrechtelijke in stellingen (Provinciëin, steden, parastatale instellingen en Kolonie) namen voor 21,1 miljard nieuw kapitaal op, tegen 14,1 mil jard in 1955. Het Rijk deed driemaal een beroep op de markt voor een totaal bedrag van 13,6 mil jard frank, tegen slechts 9,1 miljard frank in 1955 (inclusief het Wegenfonds). De Ko lonie, harerzijds, plaatste een lening van 2,1 miljard in mei, hetzelfde bedrag als in december 1955. Het voortdurend intensiever beroep op de markt, samen met de grote behoeften aan kapitaal als gevolg van de levendige economische activiteit, brachten vanaf het tweede halfjaar een verhoging van de langlopende rente teweeg. De verhoging van de rente was een ver schijnsel dat zich niet alleen in België voordeed; overal in het buitenland is de rente aanmerkelijk gestegen. In tegenstelling met de uitgiften van de Overheidslichamen, bereikten de inschrij vingen op aandelen en obligaties van maat schappijen, ook al bleven zij belangrijk, evenwel niet het in 1955 geboekte record cijfer. Wat de obligatieleningen betreft, deze werden meestal direct geplaatst bij de in stitutionele beleggers, zonder een beroep te doen op het publiek. Voor de eerste maal sedert 1954 deden echter drie maatschap pijen beroep op de openbare emissie van obligatieleningen voor niet onbelangrijke bedragen. Telt men de netto kapitalen opgenomen door de Staat, de publiekrechtelijke li chamen, de Kolonie en de private maat- schappijen samen, dan constateert men aat de onttrekking van middelen aan de kapi taalmarkt aanzienlijk blijft en dat de om vang van de emissies in België gunstig kan worden vergeleken, alle verhoudingen in acht genomen wel te verstaan, met die van de internationale markten. Op de Beurs van Brussel kwam verleden jaar een einde aan de stijgende beweging die in 1954 bij de aanvang van de econo mische opleving was ingetreden. Nadat de koersen in het eerste halfjaar eerder stationair waren gebleven, zijn zij in het najaar gedaald en hebben zij zich in december gedeeltelijk hersteld. In totaal vertoonde het algemeen koerspeil aan het einde van het jaar slechts een zeer gema tigde daling ten opzichte van januari 1956. Aan de afwachtende houding van de Beurs liggen verschillende factoren ten grondslag, onder meer de internationale ge beurtenissen, de stijging van de kostprijs in de industrie, de algemene verhoging van' het rentetarief, het betrekkelijk hoge ni veau van sommige koersen en ten slotte voor de Belgische effeten, het vooruitzicht op een uitzonderlijke belastingheffing. De evolutie van de Beurs van Brussel is niet zeer verschillend van die der voor naamste buitenlandse plaatsen waar het koerspeil aan het einde van het jaar niet veel afweek van het in december 1955 ge registreerde niveau, met uitzondering even wel van Londen en Amsterdam waar de daling vrij aanmerkelijk was. Uit het onderzoek naar de schommelin gen die op de Brusselse Beurs in de ver schillende sectoren plaats grepen blijkt bo vendien dat de stabiliteit als geheel, verle den jaar was samengesteld uit belangrijke divergerende bewegingen. De aanzienlijke hausse in de sector der grootwarenhuizen mag worden toegeschre ven aan de algemene omzetvermeerderin'g die in deze ondernemingen plaats vond, ter wijl de koersstijging in de afdeling der transportmaatschappijen in verband staat met de verhoging der vrachtprijzen. Wat de baisse betreft, deze had vooral betrekking op de waarden die door het pu bliek in de voorafgaande jaren het meest werden gekocht. Nadat de Staatsfondsen gedurende het grootste deel van het jaar eerder stabiel waren gebleven, hebben zij in december op de disconto verhoging van de Nationale IBank gereageerd. Per eind 1956 waren zij met verscheidene punten gedaald in verge lijking met het begin van het jaar. De da ling der Staatsfondsen die het gevolg is van een algemene rentestijging, is een ver schijnsel dat zich op alle buitenlandse beurzen heeft voorgedaan. Op de Balans van de Bank komen de De posito's en Crediteuren voor met ruim 30 miljard frank. De Handelswissels bedragen in totaal 4.673 miljoen frank, tegenover 6.224 mil joen frank op 31 december 1955. De Prolongaties en Voorschotten op Ef fecten, Debiteuren wegens verstrekte Ac ceptaties en Diverse Debiteuren bereiken 9.751 miljoen frank. Voegt men daarbij de Handelswissels (4.673 miljoen) en de Her- disconteerde Wissels (3.712 miljoen), dan bereikt het totaal der ter beschikking van de private sector gestelde faciliteiten 18.136 miljoen, zegge een verhoging van meer dan 1.030 miljoen frank. Het Kapitaal en Reserves staan te boek voor 2.031 miljoen. Indien de gewone alge mene vergadering der aandeelhouders van 23 april 1957 het ontwerp van winstverde ling aanneemt, zal het totaal der Eigen mid delen 2.259 miljoen bedragen, dit is 5,82 van de Opvraagbare Passiva. De winst van het boekjaar bedraagt Fr. 323.427.150,70 Voegt men daaraan toe de overbrachte winst Fr. 63.170.041,74 dan beloopt de te verde- len winst Fr.386.597.192.44 Door de Raad zal worden voorgesteld een netto dividend van Fr. 85.per aandeel uit te keren. Voorts heeft de Raad het gepast geoor deeld, ten einde tussen de verbintenissen tegenover derden en het kapitaal van de Bank een goed evenwicht te handhaven, de structuur van het kapitaal te herzien. Derhalve wordt voorgesteld het maat schappelijk kapitaal van Fr. 1.000.000.000 Fr. 1.200.000.000 te verhogen door toevoe ging van 200 miljoen frank uit de Beschik bare reserve. Als tegenwaarde voor deze kapitaalsver hoging zullen 200.000 nieuwe aandelen zon- der vermelding van nominale waarde, van hetzelfde type worden gecreëerd, die vanaf 1 januari 1957 dezelfde rechten en voorde len genieten als de oude aandelen. Deze 200.000 aandelen zullen gratis worden toe gewezen aan de houders der oude aandelen in de verhouding van twee nieuwe aande len voor zeventien oude. Om over dit voorstel te beraadslagen werd op 4 april 1957 een buitengewone al- gemene vergadering bijeengeroepen. Daar op deze vergadering het quorum dat door de samengeordende wetten op de handels vennootschappen wordt vereist niet aanwe zig was ,zal op 23 april 1957, na de statu taire algemene vergadering, een tweede buitengewone vergadering worden gehou den die zal beraadslagen hoe groot het aan tal aanwezige of vertegenwoordigde aande len ook zij. Worden bedoelde resoluties aangenomen en de voorgestelde winstverdeling over het boekjaar '56 door de statutaire vergadering goedgekeurd, dan zal aan het nieuwe kapi taal van Fr. 1.200.000.000 een bedrag ad Fr. 1.059.260.339,81, zijnde de reserves en het onverdeeld saldo, dienen toegevoegd te worden, zodat de eigen middelen van de Bank Fr. 2.259.260.339,81 zullen bereiken. ADMINISTRATIEVE ZETEL AALST. BEHEERSCOMITE. R. VAN GANSBERGHE, Afgevaardigd Lid J. du ROY de BLICQUY, Lid J. EMSENS Lid P. GEERINCKX, Lid D. SCHELLEKENS, Lid R. VAN HAVERE, Lid J. van INNIS, Afgevaardigd Lid E. VERLINDEN, Lid DIRECTEUR, J. MARCHAL. ARRONDISSEMENT AALST. C.V.P. DIENSTBETOON AALST. Zaterdag 27 april Volksvert. Mo- riau in 't Groen Kruis» van 10 tot 12 u. GERAARDSBERGEN. Vrijdag 26 april Volksvert. A. Van Den Berghe in «Ons «Huis» van 10 tot 12 u. ZOTTEGEM. Zaterdag 27 april Volksvert. A. Van Den Berghe in de katolieke Kr., Markt, van 10 tot 12 u. MOORSEL. Donderdag 25 april Volksvert- Moyersoen bij Wve De Block, Dorp, te 20 u. 4 rf Magere oogst deze week. We kunnen niet hoog van de toren blazen. Enkel een mooie verrichting bij de beroepsrenners valt aan te stippen in de Omloop der Vlaamse Ar dennen, waar de Zonnegemnaar Michel VAN AERDE de zesde plaats weg kaapte. Marcel PATERNOSTER die in de twee daagse Omloop van Picardie startte, pres teerde er beneden onze verwachtingen, 69e in de eerste rit, terwijl we hem de dag daarop in de uitslag niet meer aantreffen. We hadden stellig meer verwacht. Verder nergens geen spoor van Paul BORREMANS, Ward DE BOITSELIER, Paul BORREMANS, Martin VAN DEN BROECK en Frans SYROIT. Met genoegen delen we mede dat de on geluksvogel Edgard SORGELOOS aan de beterhand is. Nog enkele weken en de on gelukkige val te Erpe op oefening behoort tot het verleden. Bij de onafhankelijken ook weinig zaaks, gewoon aan het overdonderend meester schap van Maurice MEULEMAN kan een 8e plaats te Impe ons nauwelijks bevredi gen. Enkel de flinke verrichting van Georges VOLKAERT valt er aan te Stippen. Zoals steeds was hij met de vluchters'mee, spijtig dat hij zich in de spurt zo slecht kan ver- dedigen, hij verdiende stellig beter dan de vierde plaats op vijf. Paul BRONSELAAR prijkt op een 19e plaats, met zijn eindschot hadden we hem dichter verwacht, Tenslotte haalde René DHONT een 24e plaats, terwijl Louis DE BRABANTER zich met een 27e plaats diende te vergenoegen. We verwachten meer van die sterke klep pers. Rie VANDENBOSCH was er bij de ongelukkigen en diende ten gevolge van bandbreuk de pijp aan Maarten te geven. Bij de liefhebbers was Willy RAES weer eens een der besten te Velzeke, hij spurtte er zich derde na Lambrechts en D'Hainaut. Wies PENNE die op het laatste nipperken een plaatsken kon bemachtigen in de Ron de van België haalde er een 15e plaats. Re- naat RAES was 16e .terwijl GULDMONT besloot met een 19e plaats. Te Impe hadden we ook niet veel in de pap te brokken. Een fel verbeterde René BAYENS, met wie in de komende Ronde van België zal af te rekenen vallen, had op het laatste zijn krachten wat overschat toen hij alleen vanuit de groep op twee vluchters springen wou. Hij werd terug bij gehaald en moest zich met een 7e plaats te vreden stellen. bio. een flinke wedstrijd. Een 10e plaats werd dan ook zijn deel, verder nog DE MIDDE LEER 18e, SONCK Remi 19e, terwijl sol daat MACHARIS de reeks sluit op 22e plaats.. PHLIPS die er flink op vooruitgaat had met bandbreuk af te rekenen. Willy ROGIERS kan na val terug aanpikken, had echter met een slepend voorwiel af te re kenen, zodat hij met ongelijke wapens op het einde diende af te stappen. De jongste telg van de Gebroeders Raes, ook Karei genoemd, kaapte de palm te Ge- raardsbergen, terwijl Joseph DE WILDE uit Schellebelle met de bloemen ging lopen te Haaltert. Te Haaltert was een flink verweer van Roger MELKEBEKE, die er derde werd, verder nog op de 4e plaats VAN HOLE uit Erpe, 10e Roger VANDENBROECK, 11e VAN DEN BREMPT, 12e TANCKERE, wiens ouders een sportcafé openen Op de hoek der Kerrebroekstraat en Dendermond- sesteenweg. 13e gelijk BELLON en STRAETMANS, terwijl DHAESE de reeks sluit op de 18e plaats. Louis DE BISSCHOP reed er voor de zoveelste maal plat. Te Lens vinden we Raoul VAN EYCK op de 7e plaats. Te Ressegem wisten de Gebroeders HAELTERMAN zich flink te onderscheiden, Willy werd er 5e en Julien 3e, verder nog 10e André BPYL, 11e STRAËTDANS, 14e Ronger SONCK, 15e BEECKMAN en 17e JANSSENS. MICHBEL VAfjTRCjDE. DRJ.TCK.,» OE G AZ ST- -V AN- ,AADflT* Gustaal SANDERS.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 4