en omstreken De laatste Schooltermijn meldt zich aan GROTE TENTOONSTELLING Dctvidsfonds Gewestbond-Aaist Aalstenaars in de kijker Voordelen voor de gezinnen T)it id mh maandeiiiitde ïuMiali umal w. li mh (MViic&t Ueh-pen 0-v-e.i da laaikiaatn- dadan de4 v4letapitipen in (ynie dlad van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORIS STRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14e JAARGANG: 1,50 Fr het Nr. ZONDAG 28 APRIL 1957 NUMMER 35 VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Het Paasverlof loopt naar zijn einde Over een paar dagen zal voor vele scholen de laatste schooltermijn van het schooljaar 1956-1957 aanvangen. Al de scholen zullen binnen een week aan 't werk gaan om, met een zeer korte trimester die amper een paar maanden duren zal, naar de eind meet te starten, om het nu eens in sportter- men uit te drukken. VAN KAPITAAL BELANG IS DEZE TERMIJN Van kapitaal belang is deze laatste schooltermijn en dat voor alle schoollopen- de jongens en meisjes... van en met be waarschool of kindertuin te beginnen tot en met de hogeschool. Voor de allerkleinste is het de eerste tre de die van huis gaat naar de school, naar de zogenaamde «zomerklasse», die opge richt wordt in menige kindertuin of be waarschool, die overbevolkt blijkt te zijn en ter ontlasting van het personeel en ten bate van de kleintjes gesplitst wordt. De nieuwelingskens worden ondergebracht in deze nieuwe klasse als men dat 'n klasse noemen mag waar zij zullen kunnen spelen en ravotten en al spelend school zul len leren schoollopen en stilaan hun geest en karakter zullen verrijken en vormen on der de toegewijde leiding van vriendelijke tuiniersters of bewaarschoolonderwijzeres sen om ze met de wettelijke naam te noe men. Voor de jongens en meisjes die de lagere school bezoeken is deze laatste schoolter mijn ook van kapitaal belang. Veel kan nog worden goedgemaakt, als met hart en ziel nog een paar maanden gewerkt wordt om helemaal op dreef te komen tegen de eind- eksamens. Van de uitslagen van die proef werken zal het afhangen of naar een hoge re klasse zal mogen worden overgegaan of wel of men de klasse zal moeten overdoen! Voor veel kinderen die nu het zesde leer jaar beeindigen dient een keuze gedaan op welke wijze zij hun verdere studiën zullen voortzetten Gaan onze jongens en meis jes naar de gewone vierdegraadklasse Dat is volkomen aan te raden als niet zal worden verder gestudeerd. Een degelijke vierde graad is de beste voorbereiding tot het werkelijke leven dat wenkt als niet wordt voortgestudeerd als het kind 14 jaar oud is geworden en derhalve dan voldaan zal hebben aan de leerplichtwet. Het is volkomen verkeerd iedere jongen en meisje middelbaar onderwijs te willen laten doen en zelfs aanvangen. De statistie ken wijzen er op dat 65 ten honderd van de leerlingen niet tot het einde van het mid delbaar onderwijs geraken Dergelijke jongens en meisjes zijn dan na die mis lukking - noch mossel noch visch... Zij moeten zich derhalve tevreden stellen met een positieken dat verre onder hun toe komstdroom wezen zal Wie mag dan middelbaar onderwijs aan vangen Alleen deze leerlingen die daartoe geschikt zijn en de nodige aanleg hebben. Daarover kan de school u inlichten en het is haar plicht zulks in geweten te doen ook al moet zij soms eens een vader- of moederhart pijn aandoen... ten bate van het,, kind Humaniteiten zijn niet voor een ieder geschikt noch moderne, noch Grieschs Latijnse, noch Latijnse Wiskundi ge... Het moeten sterke verstanden zijn die dergelijke studiën aanvangen De beroeps en studie-oriëntering kan hier ook wijze raad verstrekken. Worden geen humaniorastudiën gedaan dan ligt nog open de veelbelovende weg van het Technisch Onderwijs, dat nog spijtig genoeg door velen als minderwaardig wordt beschouwd... Dit staat toch vast Langs de weg van degelijk Technisch On derwijs liggen mooie toekomstmogelijkhe den open voor dezen die zeker zouden mis lukt zijn in de humaniteiten En laten wij de ouders ook dit nog zeg gen Velen onder ons zijn met hun kinde ren verkeerd uitgelopen inzake toekomst omdat velen onder ons zelf hebben gekozen, soms opgedrongen, welke studiën onze jon gen of ons meisje «moest» doen Verkeerd begrepen ouderliefde... Het is niet voldoen de te zeggen Mijn jongen moét voor dit studerenen mijn meisje moet dat worden Neen, Neen Eerst en vooral dient naar de aanleg en tevens naar de belangstelling van kind-lief worden uitgezien. Hierbij dienen wij, ou ders, ons te laten helpen en voorlichten door bevoegde en gewetensvolle personen Er moet een rem worden gesteld aan La chasse aux élèves», aan de «jacht op leer lingen», een plaag die zowat de kanker van de tijd is geworden De belangen van het kind worden over het hoofd gezien en uit sluiten worden soms wel de belangen van de school, haar leefbaarheid ten nadele van de jeugd op het oog gehouden. Dat is een kankerplaag Het moet en het mag wel eens worden gezegd..., hoewel wij we ten dat deze vooruitzetting zwaar zal liggen op sommige magen De school is er voor het kind en niet om gekeerd De school moet zich aanpassen aan het kind, en niet omgekeerd De beste school kan zich niet aanpassen als de student niet geschikt is om die of die school te bezoeken Van het allergrootste belang is het dus de goede keuze te doen van de aard van studiën, die de toekomst- weg van onze kinderen moet bepalen Aan de basis van elke schoolkeuze moet liggen de aanleg van het kind en in niet geringe plaats de belangstelling van het kind voor die of die studiën. Studenten die tegen hun goesting in een college, in een atheneum worden gestoken als hun plaats wezenlijk in 'n technische school is kunnen niet lukken De keuze is vrij groot na de lagere school Wij hebben het middelbaar onder wijs in al zijn vormen, van het lager mid delbaar tot het hoger middelbaar, daarne vens hebben wij het technische onderwijs met zijn onderscheiden richtingen. Ook kan het normaal onderwijs gekozen worden, dat mooie toekomstmogelijkheden biedt. Het komt er hoofdzakelijk op aan de goede keuze te doen en zulks kan noch mag licht zinnig geschieden omdat de toekomst van, ons kind ermede gemoeid is. EEN OPROEP TOT DE SCHOOLJEUGD Voor alle studenten, waar ze nu ook zijn opgenomen, gaat de derde en laatste school termijn in. Jongens en meisjes, gebruikt zeer goed de enkele weken die u nog resten om het schooljaar te bekronen met een flinke uit slag of het te zien eindigen met een ontgoo cheling niet alleen voor u maar ook voor uw ouders en meesters en meesteressen Waar een wil is, is een weg Hebt die wil, dan vindt gij de weg Niet één enkel uur meer verloren Van de eerste schooldag aan het werk Dag-in, dag-uit moet gij de eindproef voor bereiden Wij wensen u van harte een allerbeste uitslag bij voorbaat OPVOEDER. Het Bestuur van gewestbond Aalst heeft de eer en het genoegen, de voorzitters, se cretarissen, bestuursleden en belangstellen den van al zijn afdelingen uit te nodigen tot de eerste statutaire gouwdag die doorgaat te Gent, op zondag 28 april 1957 (Beloken Pasen) in de lokalen van het Sint-Paulus- instituut, Patijntjestraat, 47. (nabij St. Pie- tersstation). OP HET PROGRAMMA 9,30 u. H. Mis in de kapel van het Sint- Paulusinstituut. 10.u. Studievergadering Onderwerp «Wereldtentoonstelling Brussel '58. 12,15 u. Middagmaal. Prijs 65 F te storten op p.c.r. 1248.60 Davidsfonds gouw- bond Oost-Vlaanderen. 14.u. Algemene Vergadering Muzika le omlijsting Optreden voorzien van Herman Niels Paula Semer. Bij voorbaat heten wij u hartelijk wel kom Het Gewestbestuur deelt u tevens mede de Uitslag van de Gewestelijke Opsteiprijs- kamp. Sektie jongens 1. De Gendt Guy, afd. Aalst. 2. Schollaert Willy, afd. Aalst 3. Van de Putte Maurits, afd. Aalst 4. De Saedeleer Marc, afd. Mere 5. De Moor Omer, afd. Mere 6. De Pauw Julien, afd. Haaltert 7. V. d. Stockt Evarist, afd. Haaltert Rubbens Freddy, afd. Mere 9. Volckaert Etienne, afd. Haaltert Sektie meisjes 1. Roelants Christiane," afd. Haaltert 2. Vettenburg Marie-Josée, afd. Mere 91 p. 3. Stevens Juliana, afd. Aalst 89 p. 4. Bombeeck Frieda, afd. Aalst, '88 p. 5. De Moor Ghislain^. afd. Aalst 85 p. 6. V. Steenberghe Goé&lieve, afd.Mere 84 p. 7. De Bruecker Liliane, afd. Mere 78 p. Herreman Lea, afd. Haaltert 78 p. 9. V. d. Neucker Maria, afd. Haaltert 77 p. 10. V. de Weghe Nicole, afd. Haaltert 71 p. Het Gewestbestuur feliciteert de laurea ten met de bekomen onderscheidingen, ver hoopt voor hen een goede uitslag in de Gouwbond en in de Landbond, en zal de laureaten en de andere mededingers later uitnodigen op een plechtige prijsuitdeling. Een 2 a 3 weken na de Gouwvergadering van Beloken Pasen zal de Gewestbond Aalst een vergadering samenroepen, waar op de Besluiten van de Gouw zullen be sproken worden, een verslag over de Ge westwerking en toestand; verder een be langrijke uiteenzetting over de derde Sek- tievërgadering van de Algemene Davids fonds vergadering van september 1956. De Voorzitters, Secretaris en alle belangstellen de zullen op tijd verwittigd worden van juiste datum en lokaal. 93 p. 92 p. 89 p. 87 p. 86 p. 85 p. 84 p. 84 p. 83 p. 92 p. overlijden, hij werd vervangen door de Heer Emiel Tavernier. Ook Van den Eede j Gaston, sloot toen bij het bestuur aan, ter- Kaatsen, kaatsen en nog eens kaatsen te wijl Kamiel Van der Meirsch als scheids- KAATSKLUB H. HART VRAAGT DE AANDACHT. OOo— Biljartklub Iwein wpu de Beker der Stad Aalst. (Cliché «Hét Volta] Tegen 1 april 1957 verhoging van de' kinderbijslagen, had Van Acker beloofd. Die datum had iedereen moeten argwanend maken: inderdaad, het is een 1 april-mop geworden. Om te beginnen wordt de premie voor de moeder thuis afgeschaft!, en onder vorm van een premie voor de moeder tout court in de kinderbijslag ingeschakeld. Gevolg praktisch alleen voor het tweede kind is er enige merkbare verbetering, en vanaf het vierde kind blijven de bedragen gelijk Ten tweede wordt een verbetering vol gens de leeftijd ingevoerd, d.W.z. 100 F meer voor ieder kind vanaf het tweede dat de leeftijd van 6 jaar bereikt, en nog eens 75 F meer voor ieder kind dat fjO jaar oud wordt. Ten derde wordt de geboortepremie ver hoogd, tot 5000 F, voor het eerste en tot 2500 F voor elk der volgende kinderen. De nieuwe financiële middelen van het stelsel worden grotendeels opgeslorpt door de voordelen voor het eerste kind in het bijzonder, en voor het kleine gezin in het algemeen. De grote slachtoffers zijn de gro te gezinnen. De gevraagde en beloofde 20% verbetering zijn werkelijkheid nauwelijks 5% geworden. Nog niet voldoende dat de grote gezinnen door de huidige maatschap pij benadeeld worden, de korrekties die daaraan door de wetgeving waren gebracht, zijn nu door de goede zorgen van minister Troclet ook uit de wereld geholpen. Last not least voor de betaling van de kinderbijslagen volgens de nieuwe formule zullen de belanghebbenden nog enkele maanden mogen wachten. Inderdaad, het is een waardige belofte van Van Acker... Aalst. Wie kan zich een straat of plein inden ken in onze Dirk Martensstede, waar niet bij zomeravond tegen het witte balletje wordt geslagen. Vandaag zullen we het niet hebben over een grote kompetitieploeg, neen, we vragen enkel de aandacht voor de vereniging H. HART, zuivere liefhebbersklub, die tijdens de komende maanden met een korporatief tornooi uitpakt, waaraan niet minder dan 12.000 frank prijzen verbonden zijn. Hoe het wakker bestuur het klaar speelt om een dergelijke som bijeen te scharrelen is voor ons een raadsel. Stel U voor dat er nooit enig inkomgeld wordt gevraagd, en kel wordt er tijdens de matchen met een bus rond gegaan, elk geeft wat hij wilt. Het spreekt vanzelf dat het Bestuur weinig baat vindt, bij wat nikkelgeld, dat nog al te veel in deze bus, die toch niet spreken kan, terecht komt. Het zal hier zeker niet ongepast zijn ere te brengen aan wie ere toekomt en de ijve rige werking van het Bestuur dezer vereni ging eens nader te belichten. Tijdens het eerste bange bezettingsjaar 1941, toen de mensen als vanzelf s bij een troepten, als zochten ze instinktmatig steun voor een toen nog niet klaar te omschrij ven atmosfeer van bedreiging, haat en ter reur, werd deze vereniging gesticht en bracht het hare bij om de drukking, al ware het maar voor enkele uren, op zij te zetten en te vergeten. Op zich zelf was dit reeds een grote verdienste. Het stichtingsbestuur zag er als volgt uit: Voorzitter Karei Buys. Ondervoorzitter Vandespiegel Jan. Sekretaris Amant Theo. Schatbewaarder Coppieters Florimond. Leden Van Sinay Lucien, De Boeck Ri chard, Gabriel Cornelis. Verschillende mooie en spannende lut- ten, zelfs tegen de Excellentieploeg Hout markt grepen toen plaats. Na de oorlog sloot H. Hart aan bij de K. B.K.B. en bracht het zover dat er op zeker ogenblik zelfs twee ploegen in kompetie werden gesteld, een dezer trad op in Pro motie, terwijl insgelijks met een juniors- ploeg van leer werd gegeven. In 1946 kwam de juniorsploeg zelfs in fi naal voor het Kampioenschap van Belgie te Anderlues en verloor er nipt met 14 spelen tegen 15. Uitblinkers uit deze heuglijke wedstrijd waren Joseph Meert en Maurits De Brucker. Helaas stilaan kwam het verval, de sa menhorigheid onder het volk raakte zoek, }de kaatssport scheen te eentonig geworden I na al die bezettingsbelevenissen, de jeugd J keerde haar de rug toe, nog goed voor oude mannen. Er werd ontslag gegeven bij de Bond. Het nieuw gevormd bestuur, onder im puls van Prosper De Smedt, Flor. Coppie ters, Michel Ernst en Richard De Boeck gaf echter geen moed verloren, het volk zou en rrfbest eens naar de ballodrooms terug ke ren. Krachtdadig hielden ze voet bij stek en beletten dat het schip zinken zou. Thans plukken deze onbaatzuchtige sportlui de vruchten van een destijds moeizame en soms niet begrepen arbeid. In 1946 werden alleen nog plaatselijke kampioenschappen en tornooien ingericht. In 1947 kwam voorzitter De Smedt te rechter bij de klub aansloot en dus dit jaar zijn tiende kompetitieseizoen tegemoet gaat. Er scheen echter weinig wind in de zei len te komen. Sommige bestuursleden kwa men wel eens te kort aan zekere, welis waar vrijwillig aangegane verplichtingen, met dit al schoot men echter weinig op. Tot dat nog enkel de Heren Coppieters en de thans reeds overleden Michel Ernst moe derziel alleen de zware taak op zich namen om de zieltogende vereniging in leven te houden. Gemakkelijk was het zeker niet. Na het overlijden van de Heer Ernst die zoveel voor zijn klub had gedaan, weid hij als sekretaris vervangen door de Heer Ben. Goossens. Er kwam nieuw leven in de brou werij en de kwijnende vereniging van enkele jaren terug, gaat thans een kompe- tietieseizoen tegemoet die uit zuiver lief hebbersoogpunt gezien, nogal tellen kan. Het huidig bestuur ziet er als volgt uit Voorzitter Flo. Coppieters, Sekretaris Ben. Goossens, Scheidsrechter Kamiel Van der Meirsch, Leden Maurice Verbrakel en Leon Van der Meirsch. Het erevoorzitterschap berust in handen van de Heer Albert Steenhout, die steeds te vinden is, daar waar te stutten en te steu nen valt. De prijsbedeling der laatste jaren is een stellig bewijs dat het huidig dynamisch be stuur wind in de zeilen heeft. zie maar eens en oordeel zelf in 1954 5.500 fr. aan prijzen. in 1955 7.750 fr. In 1956 10.000 fr. en het huidig seizoen niet minder dan 12.000 fr., terwijl men voor het toekomstig wereldtentoonstellings jaar van nuaf reeds 15.000 fr. voorop zet. Van dynamisme gesproken, kan er dit nogal door. Klassement der laatste drie jaren 1954 1. Nestor Martin. 2. Firma Van Cauter. 3. H. Hart. 4. Eendracht. 5. Spoorweg, 1955 1. Stad-Politie. 2. Nestor Martin, 3. SAF. 4. P.T.T. 5. Pompiers. 1956 1. Nestor Martin. 2. Fil. du Canal. 3. Stadsdiensten. 4. Spoorweg. 5. Firma Van Cauter. 6. SAF. Tot besluit goed heil aan deze ijverige vereniging en felicitaties aan zijn wakker bestuur. Tot slot ziehier de speelkalender 1957 Heen Terug 14 mei S.A.F. S. C. Eendracht 19 juni 15 mei Stad Aalst Nest. Martin 20 juni 16 mei Firma V.Cauter Fil.du C. 25 juni 21 mei Fir. V.Cauter Stad Aalst 26 juni 22 mei S.C.Eendr. Nest. Mart. 27 juni 23 mei Fil. du Canal S.A.F. 9 juli 28 mei S.C. Eendr. Fil. du Can. 10 juli 29 mei Nestor Martin F. V. Caut. 16 juli 4 juni S.A.F. Firma V. Caut. 17 juli 5 juni Nestor Martin Fil. du C. 18 juli 6 juni S. A. F. Stad Aalst 23 juli 11 juni S.C. Eendr. Fir. V. C. 24 juli 12 juni S.A.F. Nestor Martin 25 juli 13 juni Stad Aalst Fil. du C. 30 juli 18 juni Stad Aalst S.C. Eend. 31 juli MICHIEL VAN RODE. PAROCHIALE ZAAL MOORSELBAAN, AALST. VAN Antiquiteiten zeldzaamheden en merkwaardigheden. Ook een Prachtige Stand over CONGO en DE MISSIES. Meer dan 260 exposanten Een mooie verzameling van honderden kostbare voor- Twerpen. -Bezoekt de Tentoonstelling, ingericht ten voordele van de herstellingswerken aan üïe kerk. ZONDAG 28 APRIL en WOENSDAG 1 MEI van 16 tot 12 u. en van 3 tot 9 uur. MAANDAG 29 APRIL van 5 tot 9 uur.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1