de en omstreken Opvoeding tot55 TUCHT inzake verkeer l SMALL BUSINESS DE DOOD LANGS DE BAAN Oud - Minister Moyersoen over de zetelaanpassing. van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14" JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 9 JUNI 1957 NUMMER 47 VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) HET HUIDIG VERKEER DOODGEVAARLIJK Wij lezen wekelijks in ons blad het aan tal verkeersongevallen dat zich voordeed in de loop der zeven laatste dagen. Wij zien met angst van week tot week schier dat aantal stijgen. Wij vragen ons af waar gaat dat heen Zijn wij nog langer veilig op een openbare verkeersweg Via Secura, hierbij gesteund door officië le organismen allemande, doet zijn best om iedereen in te lichten en aldus het aantal verkeersongevallen tot een volstrekt mini mum te beperken. Was het niet verleden week dat doorging: «De dag zonder ongevallen...» En hebt gij, beste lezer en lezeres, niet met angst gele zen dat het aantal ongevallen niet was ver minderd, wel integendeel. Overal noch tans waren aanpiakorieven aangebracht op de plaatsen, gans het land door, waar zich ongevallen nadden voorgedaan. Zo konden wij lezen Hier 4 dodelijke ongevallen, 16 zwaar gewonden, 25 licht gewonden... En zo ging het maar verder, immer maar door Het verkeersprobleem wordt dus van het allergrootste belang, het groeit in belang stelling van dag tot dag aangezien het aan tal verkeersongevallen ook van dag tot dag in aantal stijgt. OORZAKEN DER ONGELUKKEN Als wij de toestand nagaan is het plicht er de oorzaken van op te zoeken opdat na dien de middelen zouden kunnen worden beraamd die het aantal verkeersongevallen zouden verminderen. Welke zijn dan, over 't algemeen de oor zaken van de vastgestelde verkeersongeval len Zij zijn menigvuldig en van allerhanden aard. Wij moeten ons beperken met er en kele naar voren te brengen. Naar onze bescheiden mening liggen de oorzaken van menigvuldige verkeersonge vallen niet alleen bij de VÜERDEkS die het ongeval voor hebben, maar in zeer veel ge vallen bij ae voerders van weikdanig voer tuig die het ongeval veroorzaken. Gij kent voerders die twintig, dertig jaar sturen en nog nooit een ongeval hebben voorgehad, zowel als gij voerders kent die twintig of dertig dagen sturen en die reeds een bot sing hebben of... veroorzaken Dat is een eenvoudige vaststelling Doch... een waar heid als een koe Het temperament van de voerder, het reactievermogen speelt hier een zeer grote rol Immer kalm blijven is hoofdzaak De cisief zijn, wat niet betekent roekeloos Een voerder moet onmiddellijk kunnen een decisie nemen als hij voor een op te lossen probleem staat inzake verkeersregeling Veroorzaken in zeer veel gvallen ongeval len de twijfelaars, de mannen of... de vrou wen die niet weten waaraf of waaraan doorrijden stoppen remmen gaz ge ven of... wat Ogenblikkelijk moet kun nen worden gereageerd Ogenblikkelijk De minste twijfel kan een ongeluk veroor zaken Doch 't zijn niet immer de voeders die oorzaak zijn van verkeersongevallen. Ge moet maar per auto rijden om zulks te we ten Ons mensen kunnen zich maar niet on derwerpen aan reglementering. Een Belg wil «zijn» goestingsken» doen La liberté (du père de familie) Een wet is gemaakt... en onmiddellijk is een achter poortje gevonden om de wet te ontduiken Dat is nu eenmaal zo... en 't is verkeerd Ook de FIETSERS en de VOETGAN GERS zijn zeer dikwijls oorzaak van ver keersongevallen Kijk langs de steenweg. Op de openbare weg, zelfs daar waar geen iietsbaan werd voorzien (wat ook verkeerd is; dat weze tussen haakjes gezegd rij den twee, drie en soms meer fietsers neven mekaar, als ze wel weten of zouden moeten weten, dat ze in de rij moeten rijden om de weg gedeeltelijk vrij te laten voor het verkeer En de voetgangers We gaan er niet te veel kwaad van zeggen, want zij zijn de sukkelaars inzake verkeer Doch het gaat soms toch te ver met de onoplettendheid of de onachtzaamheid of zelfs de kwade wil van sommige voetgangers... Zo kwamen wij voor enkele dagen aan een verkeers punt waar zes straten elkander kruisen. Er ■zijn pinklichten voorzien, geen groene of rode doch gele die er enkel op wijzen dat de doorgang gevaarlijk is. Een vrouwke ging zo maar op haar duizend gemakskens de straat over... zich niet bekommerend met hetgeen rond haar gebeurde, inzake verkeer. Het scheelde weinig of ze werd aangereden door een zware vrachtauto... weet ge wat ze zei «Hij moet maar toeten, he i» Gaat daar eens mee te biechten Verder staat het vast dat veel verkeers ongevallen te wijten zijn aan het GEeREK AAN KENNIS VAN DE VERKEERSRE GLEMENTEN. Gebrek aan kennis die werd vastgesteld zowel bij de voerders als bij de passagiers, ae voetgangers, de fietsers, enz. Hoe daar aan verholpen Daartegen is maar éen middel Opvoeden inzake ver keersreglementen... Zulks zou niet alleen op school dienen te geschieden maar in alle jeugdorganismen. Op school wordt nu alle jaren een dag of een week van het ver- iceer ingericht. Zeer goed Doch dagelijks zouden op elke schooi enkele minuten moe ten gewijd worden aan het leren kennen van de verkeersreglementen en aan het in oefenen er van Da-ge-lijks, alle dagen dus! Dat is het énige middel om ons volk op te voeden inzake tucht voor wat het verkeer betreft. Een prachtig initiatief zagen wij voor en kele dagen in een der grote gemeenten van de Limburgse koienmijnenstreek. Te Zwart berg (Genk) namelijk regelen de kinderen van de hoogste klassen om de beurt het bin nenkomen en het verlaten der school der leerlingen. De kinderen die als dienstdoend verkeersagent worden aangesteld dragen een witte overjas en hebben in de hand een signalisatieplaatje, Naar de officiële reglementen worden deze leerlingen opge leid en om de beurt regelen zij het verkeer vóór de ingangen de uitgang van de school. Sedert die regeling getroffen werd is er in die stad aan die scholen, die meer dan 40 klassen tellen, niet één enkel verkeers ongeval meer geschied. Dat is opvoeden in zake verkeersreglementen. En zeg ons nu Waar zou dat niet alzo kunnen geschieden Kwestie van organisatie, kwestie van wil len Zo wordt gans de school van dag tot n ig opgeleid ten bate van het verkeer zelf! Wij zouden nog verder oorzaken kunnen aanhalen van de menigvuldige verkeerson gevallen. Veel ongvallen zijn te wijten aan de ONVOORZICHTIGHEID zowel van de voerders als van de andere weggebruikers. En die onvoorzichtigheid vindt in de mees te gevallen haar oorsprong in de haast, die als een besmettelijke ziekte de dag van vandaag woedt En weet u dat het aantal der verkeers ongevallen met een zeer groot procent zou verminderen als eindelijk hier in ons lan- deken van de bandeloze vrijheid niet ieder- een-die-wil achter een stuur van een auto zou mogen kruipen en... de weg opvliegen. Waarom geen verplicht RIJBEWIJS inge voerd af te leveren na een grondig eksamen inzake kennis der wegcode In andere landen is het zo, gaat het daarom slechter Wie een auto stuurt rijdt niet alleen met zijn eigen leven maar ook met dat van an deren Hoofdzaak blijft nochtans OPVOEDEN INZAKE VERKEERSREGLEMENTEN EN VRIJWILLIGE ONDERWERPING FR AAN I OPVOEDER. Tijdens het debat dat verleden Dinsdag in de Kamer der Volksvertegenwoordigers neeit plaats gegrepen, betreiiende bet wets voorstel Van den Daele, streKkende tot aanpassing van de parlementaire vertegen woordiging aan de nuiaige stand der bevol king, heelt oud-Minister Moyersoen op ge vatte wijze de bezwaren van Minister VerT meylen weerlegt. Hij toonde eerst aan hoe de Heer Ver- meylen verwarring wil stichten met over de nationale apperentering te spreken. Het «gaat daar niet over, betoogt hij, maar wel over de toepassing van art. 49 van de grondwet dat zegt dat het aantal afgevaar digden naar de bevolking wordt bepaald. Stellig heeft de wetgever beslist dat die aanpassing niet alle vier jaar moet ge schieden, maar wel alle tien jaar. Welnu er zijn nu tien jaren verstreken sinds de laatste aanpassing geschiedde op grond van de telling van 1947. Weliswaar wordt er dit jaar geen alge mene telling gehouden; doch dit is de schuld van de regering die geweigerd neeft de telling te laten plaats grijpen. Maar in de plaats hebben wij de jaar lijkse bevolkingsstatistiek die opgesteld wordt door de gemeenten en onder het toe zicht staat van de Nationale Dienst van de statistiek. Deze gegevens zijn waardevol, daar zij door dit Instituut nauwkeurig worden ge controleerd. Overigens technische bezwaren wegen niet op tegen het feit dat thans meer dan 400.000 inwoners niet in aanmerking komen voor de vaststelling van het aantal zetels in het Parlement. Erger is het feit dat dit vermeerdering van bevolking zich slechts voordoet in be paalde arrondissementen die aldus blijk baar verongelijkt worden tegenover andere arrondissementen. Is het duldbaar dat het arrondissement Brussel twee gekozenen te kort heeft, dat in dit arrondissement er 43.000 inwoners nodig zijn om één afgevaardigde te hebben in de Kamer, terwijl in het arrondissement Thuin bijvoorbeeld er slechts 34.000 nodig zijn. Nog veel nadeliger is de toestand in Limburg, waar thans een afgevaardigde 48.000 inwoners vertegenwoordigt. Dit is onrechtvaardig. Het voorstel Van den Deale neemt deze onrechtvaardigheid weg. Het is democratisch, en eerbiedigt de fun damentele eenheid van België, die geen on derscheid maakt tussen de inwoners vol gens dat zij tot het een of hef ander arron dissement behoren. Men kan discussieren over de kwestie of het aantal zetels moet verhoogd worden of hetzelfde moet blijven. Dit is van ondergeschikt belang. Het enige dat thans in discussie is, is het princiep van de aanpassing. De C.V.P.-ers hebben anoniem dit be ginsel in de commissie goedgekeurd. Socia listen en liberalen zijn anoniem tegen standers ervan. Eens te meer blijkt dat de aanspraak op rechtvaardigheid op deze laatsten zonder invloed blijft. li Tijdens een voordracht gehouden in hei Instituut voor Documentatie gaf de heer Jos Raemaeckers, Algemeen Aigevaardigde van het Comité ter verdediging van de Vrije Onderneming, enkele indrukken weer die hij had opgedaan in de loop van een re cente reis in de Verenigde Staten. Als lid van de Europese zending die belast werd met de studie der problemen van de kleine en middelgrote ondernemingen in Amerika, heelt de voordrachtgever enkele interes sante aspekten van de handelspraktijken in de nieuwe wereld belicht die ook voor on ze kleine bedrijven zeer leerzaam kunnen zijn. Bestaat er wei een vraagstuk der kleine onderneming in de Verenigde Staten V Hei antwoord op deze voorafgaandelijke vraag zal heel wat misverstanden uit de weg rui men. Ai te dikwijls beschouwen wij Ame rika uitsluitend als het land van wereldste den, van ontzaglijke ekonomisclie onderne mingen en inassaproduktie en met een ze ker fieimwee denken we dan aan ongehoor de mogelijkheden die de Amerikaanse markt biedt. Maar, aldus dhr Raemaekers, de vermaardheid der «big business» moet ons de belangrijkheid en de verdiensten van de kleine onderneming niet uit het oog doen verliezen zonder dewelke de «Vrije Onder neming» slechts een ij del woord zou zijn. Wat de belangrijkheid betreft, spelen de kleine ondernemingen in Amerika dezelfde rol die ze in een geïndustrialiseerd land als het onze spelen. Meer dan negentig t.h. van de industriële- en handelsbedrijven hebben minder dan 50 werknemers, en het personeel dat in deze ondernemingen wordt te werk gesteld vertegenwoordigt ongeveer de helft der arbeiderseffektieven. Het is een feit dat de grootindustrie een zeker aantal kleine ondernemingen heeft opgeslorpt maar daar tegenover staat dat deze industrie een hele reeks kleine bedrij ven in het leven heeft geroepen. Zo zijn er ginder juridisch onafhankelij ke ondernemingen die uitsluitend een heel klein onderdeel vervaardigen voor de re kening van een grote onderneming. Deze fabriekjes schijnen er niet voor terug te deinzen in zo een nauwe afhankelijkheid te leven, die bij de minste konjunktuurwisse ling gans hun bedrijf kan doen stopzetten. Het optimisme is immers kenmerkend voor de Amerikaanse bevolking. Het geloof in de toekomst is er algemeen en legt bijvoor beeld de algemene voorliefde uit van de Amerikaan, hoe welstellend deze ook moge zijn, voor de aankoop op krediet. De voordrachtgever verklaarde zich voor al getroffen door het uitzonderlijk belang dat men hecht aan de bevordering van de verkoop. De bezorgdheid om te verkopen wat geproduceerd wordt is natuurlijk niet eigen aan de Amerikaan alleen, maar in de rangorde der waarden bekleedt de verkoop er een voornamere plaats dan bij ons. De mentaliteit is er anders. Zo zal een ondernemingshoofd er prat op gaan dat zijn verkoopsdirekteur meer verdient dan hij zelf want dat bewijst de «efficiency» van de man en bijgevolg de hoge standing van de ondernëming. De vindingsrijkheid van de verkoper wordt er opgehemeld. Zelfs aan de universiteit wordt er dikwijls het voor beeld aangehaald van de Italiaanse inwij keling die zich in een stad wilde vestigen als kruidenier maar geen cent bezat. Om in zijn onderhoud te voorzien was hij ver plicht de vuilnisbakken te onderzoeken. Hij. ELEKTRICITEIT DOET MEER EN KOST MINDER DANK ZIJ HET NATIONAAL TARIEF. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 434e trekking van de Wederop- bouwlening, 2e groep, is een lot van 2 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 6326 nummer 300 en een lot van 1.000.000 fr. op obligatie reeks 6628 nummer 484. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. deed dit echter op een verstandige manier en noteerde nauwkeurig de produkten met hun merken, die elk gezin in deze wijk ge woonlijk gebruikten. Toen hij er eenmaal in geslaagd was een winkel te openen wa ren de huisvrouwen zeer tevreden de pro dukten, waarvoor ze anders drie a vier win kels moesten afdoen, in de zaak van onze vindingrijke Italiaan te kunnen kopen. De zakenman in de States zal bovenal be zorgd zijn de markt te besiuderen. Deze «market research» gaat niet noodzakelijk gepaard met grote kosten. Zo bemerkte een zekere restauranthouder dat wanneer hij zijn instelling dag en nacht opennieid, hij klienten ontving tot laat in de nacht ter wijl hij tot vóór het middaguur bijna geen mensen meer te bedienen kreeg, in plaats van gedurende deze stilie uren een groot aantal personeelsleden in dienst te houden, besloot hij eenvoudigweg zijn restaurant gesloten te houden tot op het middaguur. Tot de kleinste handelaar toe wordt in Amerika verplicht een boekhouding te hou den. Hij doet dat zoals hij zelf wil omdat de fiscus slechts enkele elementaire gege vens eist. Alhoewel dat heel wat werk mee brengt is de handelaar er van overtuigd dat deze boekhouding hem in staat stelt zijn zaak beter te volgen. Het belang dat aldus gehecht wordt aan de verkoop wordt gerechtvaardigd door de vinnige konkurrentie die kenmerkend is voor de Amerikaanse markt. Deze strijd wordt over het algemeen met «fair play» uitgevochten maar is tevens hard en veel eisend. De kleine Amerikaanse ondernemingen worden gesteund en verdedigd, niet door een louter platonisch ministerie, maar door een departement Small Business Admi nistration dat hen tracht te helpen door de vereenvoudiging van de administratieve formaliteiten, door de waakzaamheid ten overstaan der monopolies door fiskale ont lastingen van interessante gevallen. Dit de partement houdt in de meeste gevallen geen rekening met aanvragen om de aktiviteit van een of andere instelling te beperken maar zal wel stappen doen bij het Witte Huis om de misbruiken en overtredingen te bestrijden die het normale regime der marktekonomie in gevaar zouden brengen. De maatregelen en reglementen door de lokale besturen, de Staat of de Federale re- regering uitgevaardigd, zijn geen genees middel tegen alle kwalen, doet de heer Rae maeckers nog opmerken. Want hoe zou men door middel van een wetgeving kunnen voorzien in alle nood wendigheden tegenover dewelke een be drijfsleider in de huidige tijd dagelijks wordt geplaatst Deze moet zeer dikwijls in staat zijn te kopen, te verkopen, een werkplaats te leiden, te onderhandelen met 'de syndikaten, publiciteit te voeren, de ver- 'koop te bevorderen, als boekhouder op te 'treden, allerlei taksen te betalen, krediet waardig te blijven en zich op de hoogte houden van een steeds groter wordende hoeveelheid wetten en reglementen. Bijgevolg is het niet te verwonderen dat van 1946 tot 1955 jaarlijks ongeveer 290.000 firma's verdwenen terwijl niet minder dan 430.000 anderen van eigenaar veranderden. Nochtans moet hieraan toegevoegd dat er ook jaarlijks 393.000 nieuwe ondernemin gen in Amerika worden gelanceerd. Deze cijfers geven ongetwijfeld blijk van het op timisme en de ondernemingsgeest van het Amerikaanse volk I. D. Tijdens het B.J.B.-Kuitertornooi te Haaltert voerde de rijvereniging St. Jan, Brussegem en St. Joris, Haaltert, deze prachtig geslaagde Piramides te paard uit. Cliché «Het Volk»,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1