de en omstreken Driekwart tijd liberaal middenstandsbeleid Politiek Overzicht i Jonge Kunst uit Pajottenland Gaat het Spel werke lijk op de W agen Naar de ijzervlakte op 18 augustus Fotos genomen van het H. Vormsel in de St-Martinuskerk te Aalst op 10 juni kunnen afgehaald worden in het huis; TH. VAN NUFFEL (rechtover st. martinuskerk) van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14' JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 13 JUNI 1957 NUMMER 48 Achiel Van Acker heeft voor kort zijn 1 studie en inwerking van doen en wij heb- kabinet in een speciale zitting bijeengeroe- oen de minister daarom graag het nodige pen. Niet, zoals de loffelijke gewoonte dat respijt gegund. wil, ging deze vergadering door op een Maar na drie jaren koers moet de roda- Vrijdagvoormiddag, in het vermolmde he renhuis aan de Brusselse Wetstraat. Maar nu waren de excellenties op een Zondag avond rond de feestelijke dis in een luxueus restaurant geschaard. Zou het een ogenblik hebben kunnen lijken alsof het kapitalisme van de liberalen en het marxisme van de socialisten als twee tegengestelde krachten middelpunt vliedend gingen optreden, dan is het ver loop van tijd steeds vaster komen te staan dat het gemeenschappelijk teken van pas ser en winkelhaak als middelpuntzoekend element elke beproeving wist te overwin nen. Zo kon het geschieden, dat de rood-blau- we heren op 4 mei jl. broederlijk waren samengekomen om met ate en dronk het «heuglijke» feit te gedenken van het drieja rig bestaan van de regering-Van Acker. En zoals het heet, werd er gehouden een groot banket en werd het hoofd (van minister Spaak) op tafel gezet. Of er veel tranen ;het hoofd van de minister zelf en zijn on- werden geplengd rond het vertrek van onze middellijke medewerkers een ontstellend minister van Buitenlandse Zaken (liberaal tekort aan in2icht in de meest essentiële van afkomst, socialist van overtuiging en christelijk van kuituur) naar de NATO geperiode definitief tot het verleden beho ren. De middenstand kan de lankmoedig heid niet zoverre drijven zijn minister nu nog langer in de luiers te zien liggen, hul peloos te spartelen met kinderziektjes al lerhande die geen einde schijnen te nemen. De groeiende ontevredenheid van de middenstand ten aanzien van het beleid van hun minister vindt dan ook haar voed sel, niet zozeer in de vaststelling dat tijdens de afgelopen drie jaar niets positiefs voor hen werd verricht, maar veeleer nog in het vooruitzicht dat het er in de toekomst niet op verbeteren zal noch kan. Zulks bepaal delijk omwille van de structuur en de or ganisatie van bewust departement. Van bij de aanvang, wij zouden zeggen congenitaal, was er iets mis aan dit minis terie van Middenstand. Ingevolge menig vuldige fouten van constructie kon het mi- nistedieel mechanisme nu eenmaal niet ge- i smeerd lopen. In eerste linie was daar in DAVIDSFONDS AALST durven wij te betwijfelen. Daaraan hechten wij ook minder belang, omdat wij bij deze gelegenheid alleen wen sen stil te staan bij de verjaardag van de Benjamin der ministeries (niet van de mi nisters) met name dit van Middenstand. Als alles voor dhr Mundeleer ten beste verloopt, dus rekening houdende met ver kiezingen in April 1958, dan heeft zijne Excellentie nog hoogstens een jaartje te «leven» en is minstens driekwart tijd van liberaal middenstandsbeleid verstreken. Voor het opmaken van een nieuwe proef balans is de tijd dus wel ongeschikt. Laten wij ons echter deze keer niet vastklampen aan, hetgeen in boekhoudkundige termen zou luiden, het zakencijfer noch de winst en verliesrekening. Deze geven anders deer niswekkende resultaten genoeg te zien om er in lengte van dagen over te jeremiëren. Maar naar ons gevoelen geeft deze te leurstellende earentie van de liberale minis ter op stuk van middenstandsbeleid nog niet de meeste stof tot bekommernis. Veel meer bezorgd dan het deficitair saldo van de aktiviteit moet ons de deficiënte orga nisatie zelf van dit Departement integen deel stemmen. Bij de boeren heet het, dat een slechte oogst nog geen slecht jaar betekent. Een mislukking van tijdelijke duur onder in vloed van allerlei externe omstandigheden biedt geen reden tot wanhoop. De goedge- leide onderneming komt dergelijke tegen spoed alras weer te boven. De toekomst ziet er evenwel heel wat somberder uit, wanneer misstanden van binnen in een heropbeuring quasi a priori onmogelijk ma ken. Zulks is nu met ons ministerie van Mid denstand het geval. Wijlen dhr. Bossaert kon bij zijn start in mei 1954 als eerste minister van Middenstand op het gunstig vooroordeel van alle zelfstandigen in dit land betrouwen. Deze waren ook niet zo veeleisend van dit nieuwe departement bin nen de eerste maanden van zijn bestaan wonderen te gaan verwachten. Daar was vanzelfsprekend de traditionele termijn van STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Tijdens de week van 3 tot 10 juni zijn bij verkeersongevallen op wegen, die door de rijkswacht gekontroleerd werden, 18 personen omgekomen, 163 werden zwaar en 612 licht gewond. De ongevallen met dodelijke afloop wa ren te wijten aan voorbijsteken 1 dode; overdreven snelheid 5 doden; infrreuk op de voorrangregeling 3 doden; nagelaten rechts te rijden 1 dode; oordeelf out 4 doden; slip pen 1 dode; onvoorzichtigeheid van voet gangers 3 doden. De indeling per provincie is als volgt Brabant 196 ongevallen, West-Vlaanderen 118, Oost-Vlaanderen 123, Antwerpen 106, Limburg 74, Luik 142, Luxemburg 57, He negouwen 177, Namen 126. Tijdens het Pinksterweekeinde zijn bij ZAAL BELFORT van 9 tot 16 juni 1957. FRANKRIJK. De h. René Coty heeft het ontslag van de h. Guy Mollet aanvaard, na afloop van het onderhoud, dat de president van de re publiek maandagochtend met de h. Bour- gès-Maunoury heeft gehad, j Zodoende wordt de aangezochte minister- van een Ministerie van Middenstand», die president tot minister-p - ident aangesteld. middenstandsvraagstukken Voorts heeft een weldoordachte doctrine het liberaal middenstandsbeleid nooit voorgezeten. Tenslotte heeft de minister in kwestie nimmer meer dan een rompdepar tement onder zijn bevoegdheid weten te krijgen, dat alleen heeft gediend om aan vriendjespolitiex te doen. In dit verband is het nuttig te herinne ren aan de «nota betreffende de oprichting in 1953 door het N.C.M.V7 werd opgemaakt en door 31 C.V.P.-parlementairen mede werd onderschreven. De huidige inrichting van des heren Mundeleers departement be tekent eenvoudig een aanfluiting van het destijds ontworpen schema van structuur. Het is nl. op de huidige dag nog steeds bij die ène Algemene Directie gebleven met diensten voor studie en documentatie, voor wetgeving, reglementering en verte genwoordiging, voor het Centrale Handels- I register en de Raad voor economisch onder- zoek in zake vreemdelingen plus een technische administratie met harerzijds diensten voor technische bijstand, krediet en beroepsopleiding. Genoemde N.C.M.V.-nota voorzag daaren tegen de opbouw van een volwaardig de- partemnt met een le Algemene Directie voor organisatie en opleiding, een 2e Alge mene Directie voor handel, ambachtswezen en kleinnijverheid (inclusief de diensten voor maten en gewichten, handelsreglemen tering, economische inspectie en visserij we zen) en een 3e Algemene Directie voor So ciale Zaken (pensioenen, gezinsvergoedin gen, ziekte en invaliditeit) alsmede toevoe- Mijn Waarde Dirk, Ik weet niet of je Martens heet, of Van den Elzas of hoe ook. Ik weet het niet maar het doet er niet toe. Ik vind je simpatiek en daarom noem ik je Dirk, tout court. Waarom ik je simpatiek vind Wel om dat je met zoveel entousiasme een lans ge broken hebt voor «HET MIDDELEEUWS WAGENTONEEL». Met veel entousiasme zeg ik, ja maar ook met weinig kennis van zaken, als je me die uitdrukking permitteert. Wat je scheen zo met al je entousiasme uit de lucht te vallen en niet eens te begrijpen waarom het ging. Maar laat dat onder ons blijven de lezers hebben dat niet gemerkt. En laat mij dan ook de eerbiedige vrij heid nemen, op mijn beurt een lansje te breken voor dat schoon initiatief dat, naar ik vermoed, door een onze Aalsterse Toneel maatschappijen wordt genomen. Ik vergeet een ogenblik in welke eeuw jwe leven en verplaats mij in gedachten (o, kon het maar werkelijkheid) naar de late middeleeuwen. Wat de toneelprestaties be treft, deze beperken zich in onze streken voorlopig tot mistieke- en mirakelspelen, die in de kerken worden opgevoerd en een of andere fase uit het Oud of Nieuw Testa ment als tema hebben. Om afwisseling te brengen in deze zeer ernstige spelen, laat men tussen door, duivelen op treden, die voor de kluchtige noot dienden te zorgen. Alras wonnen die intermezzi de simpatie van de toeschouwers zozeer en werden onze duivelkens zo driest en boertig, dat de geestelijkheid het nodig acht die duivela rijen uit de kerk te bannen. Onze duivelkens gaan dan op eigen houtje De leiding van de M.R.P. besliste dat de partij in geen geval wenste mee te regeren, wat de socialisten wel een beetje tegen viel. Hadden de volksrepubliekeinen voordien niet geëist dat de socialisten in de rege ring zouden worden opgenomen, en hadden de socialisten op aanzeggen van Mollet, het aanbod van Bourgês-Manoury niet aan vaard De beloften der socialisten moeten echter als louter formeel beschouwd worden, zo dat de volksrepubliekeinen nu maar een revanche genomen hebben. Wat eens te meer bewijst dat het in Frankrijk steeds erger wordt en dat er tus sen de politieke partijen zeer weinig ge meenschap is. En dit alles wijl er twee dreigende pro blemen hangen, die een zeer snelle oplos sing nodig hebben, nl. het vraagstuk van Algerië en het financiëel probleem. ITALIË. De regering van premier Zoli heeft ont slag genomen. Het onderzoek ingesteld naar aanleiding van de vrijdag gemaakte vergissing bij het opnemen der stemmen in de Italiaanse spelen, buiten de kerkmuren natuurlijk, en zo ontstaan de cluyten of sotternieën, die meestal de strijd tussen man en vrouw om de heerschappij in het huishouden tot on derwerp hebben. Wat nu het Wagenspel zelf aangaat, dit is een vereenvoudigde vorm van het simul taantoneel. Dit laatste bestaat in het bou wen naast elkaar van verschillende décors op een tot soms honderd meter lang po dium, waar langs de toeschouwers zich, naar gelang de evolutie van het stuk bewe gen. Om de toeschouwers die verplaatsing te sparen, bouwt men de verschillende scènes op wagens die beurtelings tot voor het publiek worden gereden. Deze techniek wordt ook toegepast om een toneelspel op verschillende plaatsen, bvb. aan verschil lende staties van een kruisweg op te voeren. Overblijfsels hiervan vindt men nog in sommige processie als de Boetprocessie te Veurne en de H. Bloedprocessie te Brugge. Dienvolgens, Waarde Dirk, kan ik het genomen initiatief slechts uitbundig toejui chen. Want toneel is gemeenschapskunst bij uitstek. Deze dient ten dienste te wor den gesteld van de gemeenschap en die ge meenschap moet bereikt worden tot in haar verste geledingen. En daartoe is WAGEN TONEEL een zeer geschikt middel en wens ik de Toneelkring, die dit onderneemt on eindig veel succes. En U, Waarde Dirk, vraag ik dringend mij op de hoogte te willen houden. Want die opvoeringen wil ik onder geen enkel voorwendsel missen, al moest ik er mijn Kermisuitstap voor laten. Dank op voorhand en beleefde groeten. PIETER. DENKT AAN DE DODEN DIE VOOR VLAANDEREN GEVALLEN ZIJN ging van het Commissariaat Generaal voor [Kamer heeft mogelijk gemaakt te bewijzen Toerisme. j ^at het kabinet Zoli de investituur niet In deze omstandigheden had constructief iZ0U ^e^Ten ëekregen zonder de stemmen werk ten bate van de zelfstandige onderne- ^an e e°-fascisten. Premier Zoli weiger- mer in dit land kunnen geleverd worden. e stemmen van de afgevaardigden van De vraag rijst of men van hogerhand niet °ie bew^ng in aanmerking te nemen en moedwillig het ministerie van Midden- j eS US on^s^aS- De reactie van de stand in deze stuntelige vorm heeft willen ne°-fascistische beweging op de beslissing knellen om het bij voorbaat tot onmacht ^an de stemmen van hun afgevaardig- te doemen en de middenstand er aldus toe fn ,me ln aanmerking te nemen, worden te bewegen dat hij na verloop van één le- S Ce er&er> zodat men er reeds van gislatuur niets liever zou verlangen dan spreekt staPPen te doen bij de president, weer van zijn ministerie af te mogen gera- MIDDEN-OOSTEN, ken... Jos. VAN DE POEL. In 6611 officiëêl communiqué wordt me degedeeld dat de Jordaanse regering vex- klaard heeft dat de Egyptische militaire attaché te Amman beschuldigd wordt van samenzwering tegen staatsveiligheid, en dat zij de Egyptische regering verzoekt hen terug te roepen. oOo de 631 verkeersongevallen (tegen 553 in 1956) 7 personen omgekomen (tegen 3 in 1956) en waren er 80 zwaargewonden (89 in 1956) en 357 lichtgewonden (278 in 1956) De indeling per provincie van deze laat ste ongevallen is als volgt Brabant 103 met 9 zwaargewonden; West-Vlaanderen 67, met 2 doden en 7 zwaargewonden; Oost- Vlaanderen 85, met 1 dode en 9 zwaarge wonden; Antwerpen 66, met 1 dode en 11 zwaargewonden; Limburg 39, met 1 dode en 9 zwaargewonden; Luik 71, met 1 dode en 11 zwaargewonden; Luxemburg 35, met 14 zwaargewonden; Namen 82 met 5 zwaar gewonden en Henegouwen 83, met 1 dode en 12 zwaargewonden. Tijdens het Pinksterweekeinde hebben 7127 manschappen met 847 voertuigen in dienst van de rijkswacht 2.471 processen- verbaal opgemaakt en 5.080 opmerkingen en 410 gekontroleerde waarschuwingen ge- maakt. LENING TOT WEDEROPBOUW derde snede Bij de 370e trekking van de Wederop- buwiening, 3e snede, is een lot van 1 mil joen fr. toegewezen aan obligatie reeks 7845 nr. 436 en een lot van 500.000 Jr. aan obli gatie reeks 9099 r. 649. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. WAAROM WIJ TER BEDEVAART GAAN Geen passender inleiding voor de e. k. Ijzerbedevaart dan onderstaande samen vatting uit de toespraak die oud-strijder Joris Lannoo verleden jaar tot de Bede vaarders richtte Op deze heilige grond tussen beide bruggen, waar de eerste IJzertoren laffe- lijk opgeblazen werd en waar ook de nieu- I we zai oprijzen ais de vuurbaken van de Vlaamse bewustwording, is er geen moge lijkheid een voet te zetten, waar niet een onzer makkers gevallen is. Hier zouden we steeds moeten ingetogen knielen in dank- bare herinnering aan de duizenden, die het offer van hun leven brachten. Op dit zeer kwetsbare Diksmuidse front werd vier jaar standgehouden door ons IJzerleger met zijn ruim 80 pet. Vlamingen. En het te weinig genoemde en onschatbare ligt in de eenvoud en de eerlijkheid van de ze 80 pet., al werden ze door hun oversten in een vreemde taal bevolen als tweede rangssoldaten. Onbewust van hun uitzonderlijke held haftigheid hielden deze eenvoudige Vlaam se jongemannen stand.Ze trokken de schou ders op voor holle leuzen en bespottelijke slagwoorden van de bladen uit het achter land of van zogezeide vaderlanders, die vei lig uit het gevaar wegbleven Dat vooral het voetvolk het vier jaar vol gehouden heeft, is op zich zelf reeds bo venmenselijk. Deze weinig militair-voelen de jonge mannen misten vooral een harte lijk woord van hun gegradueerden en het was dan ook natuurlijk dat studenten, brankardiers en aalmoezeniers, die door de oorlogsomstandigheden in het leger waren terechtgekomen, genegenheid en gezag had den verworven. Zij tenminste konden met de 80 pet. spreken, en hun noden verhelpen en in alle moeilijkheden hulp verlenen. De soldaten werden opnieuw bewust dat ze redelijke mensen waren en zagen geluk kig op naar die eenvoudige en dappere jon ge mannen, die de 80 pet. als hun broeders aanzagen. Hun voornaamheid en hun voor beeld als fiere, reine kerels wekte ongemeen vertrouwen en onder impuls van de ons steeds dierbare Prof. Daels, groeide deze gedachte tot een weldaad voor het hele le ger. IJzerbedevaarders Van op deze tragische aarde van offer en liefde, van miskenning en haat roepen de Vlaamse Oud-strijders van 1914-1918, sa men met hun jongere makkers, de oud-strij ders van '40-45, verenigd door een band, gesmeed door hen die vielen voor 't land dat ons zo dierbaar is, om de eigenlijke volledige erkenning van het grote offer, dat werd gebracht en eisen dat de verdienste ervan worde omgezet in de totale vervul ling der koninklijke belofte van gelijkheid in rechte en in feite. Want het is DE grote tekortkoming van hen, die verantwoordelijk zijn voor 's lands bestuur in al die jaren, dat die belofte niet of gedeeltelijk werd ingelost, schoorvoe tend, onwillig en slechts na verbeten kamp. Waren de Vlamingen in 1914 als volwaar dige burgers behandeld geweest dan zou den er geen aktivisten geweest zijn als de edele Dosfeld en zoveel andere eerlijke mannen. Want als aan de ene zijde uit vurige lief de vergissingen zijn begaan die men als schuld heeft bestempeld en onmenselijk zwaar heeft gestraft, dan heeft men aan de andere zijde door gemis aan liefde ten min ste even grote schuld op zich geladen. Als er schuld is, dan is die schuld gedeeld Het zal niet alleen een daad van staats manswijsheid zijn door AMNESTIE een klimaat van verzoening te scheppen, doch tevens blijk geven van elementaire eerlijk heid en plichtsbesef Kameraden, Oud-strijders, Bedevaarders, laten we intussen eensgezind en strijdvaar dig optreden ter verovering van de volledi ge rechten voor het Vlaamse Volk, opdat het vers van Cyriel Verschaeve, doelend op de doden uit het IJzerleger «Welk nut is er geweest in 't storten van hun bloed» niet een blijvende aanklacht worde Komt dan eensgezind op 18 AUGUSTUS naar Vlaanderens Dodenveld om in die geest te herdenken te bidden en te strijden. Laten wij alle meningsverschillen terzijde om alleen maar te denken aan onze dierba re doden en aan Vlaanderens toekomst. HET BEDEVAARTCOMITE.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1