en omstreken Gezonde Evolutie Mariages de Raison van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORIS STRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14" JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 16 JUNI 1957 NUMMER 49 VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Het is bewezen, het is rationeel, het is maar redelijk dat de opvoeding van het li chaam in dienst staat van de algehele op voeding Het lichaam is het werktuig immers, de ziel de motor, de kracht. Dat is men sedert enkele jaren althans gaan inzien in al de scholen. W aar het vroe ger in veel van onze scholen waar was dat de lichamelijke opvoeding, en om daar nu maar één facet van te belichten namelijk de lessen in de lichamelijke opvoeding oi eenvoudiger gezegd, de lessen in het turnen of de gymnastieg, slecnts als tweede of der de rangsvak werd behandeld, zien wij nu dat in al de scholen deze zelfde lessen met zeer veel zorg worden gegeven, en regelma tig naar een wel omschreven rationeel leer plan. Het is maar goed ook want niemand zal ons tegenspreken dat niet op school alleen het verstand moet gevormd en ontwikkeld worden, dat nevens die verstandelijke vor ming ook de zedelijke vorming haar aan deel krijgen moet, het leeuwenaan deel. Ook het lichaam moet wor den opgeleid, opgevoed maar wel omschre ven regels aangepast aan de ouderdom en aan het geslacht der kinderen... DAT BEGINT REEDS ZEER VROEG... De lichamelijke opvoeding begint reeds zeer vroeg in de huidige samenleving... La ten we even terug gaan naar veel jaren vroeger. Hebben de ouderen onder ons ooit horen spreken van kintertehuizen, kinderkrib- ben, waar de kleintjes van bij hun geboor te worden opgenomen en verzorgd en ver troeteld De aanstaande moeder reeds wordt spe ciaal regelmatig onderworpen aan een ge neeskundig onderzoek. De prenatale diens ten zorgen daarvoor. Een sociale instelling van kapitaal belang 't ls niet alleen met het oog op het welzijn van d3 moeder dat dergelijke diensten heden schier in elke stad werden opgericht, maar ook en vooral met het oog op het kindje dat moet geboren worden en dat wil men zien geboren wor den in de best mogelijke omstandigheden. En eenmaal dat het zover is worden on ze moeders over 't algemeen in zeer veel «teden en dorpen overgebracht naar wat men met de zo welluidende naam noemt Moederhuis Daar worden voor als na de geboorte moeder en kindje verzorgd als prinsessen en prinsjes En kijk dan na de geboorte. U kent de inrichtingen ingericht door het Nationaal Werk van Kinder wel zijn en andere dergelijke. Regelmatig weke lijks of ten minste maandelijks komen de moeders met hun jonge kinderen ter raad pleging bij de geneesheer, die aldus in de gelegenheid wordt gesteld elk kindje van nabij te volgen en wanneer en waar het past de nodige raadgeving te verstrekken aan de moeder der jonge kindjes. De ver pleegsters van het Werk komen daarbij re gelmatig ten huize waar het past en nood zakelijk blijkt om persoonlijk de nodige lichamelijke zorgen aan moeder en kind toe te dienen... En zo gaat het immer maar verder met het oog op een flink opgroeien van het kleintje dat eens een flinke jonge man of een gezond jong meisje, zelf aan staande vader of moeder gebeurlijk wor den zal Komen dan na die plaatselijke inrich tingen, die nog rechtstreeks met het gezin EEN GEZONDE ZIEL IN EEN GEZOND LICHAAM. betrokken zijn en die het gezin bezoeken met het oog voornamelijk op de lichamelij- xe opvoeding van de kinderen, komen dan de scholen vanaf de kindertuin of de be waarschool tot en met het Hoger Instituut voor de lichamelijke opvoeding U ziet, beste lezers en lezeressen, er is vooruitgang te boeken, Goddank We ko men inderdaad van verre, van zeer verre inzake lichamelijke opvoeding van onze kinderen. In elke school wordt regelmatig en ver plicht aan lichamelijke opvoeding gedaan. In zeer veel gevallen worden de lessen in de lichamelijke opvoeding gegeven door speciale leerkrachten, die voor het geven dier lessen regelmatig en speciaal werden opgeleid en het is best zo Het zijn de speciale leermeesters of leermeesteressen in de lichamelijke opvoeding. En ze doen het goed, ze doen het zeer goed Laten wij, ouders, dit vak, dat op het of- ficieel programma staat, niet onderschatten. Onze kinderen kunnen niet leren, niet stu deren; onze kinderen kunnen zich geen toe- komst opbouwen als ze geen sterk lichaam hebben als ze geen goede gezondheid heb ben De lessen in de lichamelijke opvoe ding, die soms nog en ten onrechte lessen in turnen worden genoemd, dienen opperbest gegeven en gevolgd ten bate van onze jeugd MAARER IS EEN «MAAR» Maar... Men mag nu ook niet in over drijving vallen Er is ook nog wat anders te doen dan de lessen in de lichamelijke opvoeding reglmatig en degelijk te geven. Tegenwoordig overdrijft men wel wat hier en daar... Demonstratie in de lichamelijke opvoeding hier, optreden van de kernploe gen daar enz. enz.... En wij weten bij on dervinding hoeveel tijd, hoeveel kostbare tijd aan het voorbereiden dezer demonstra ties wordt besteed Wij hebben daar absoluut niets tegen, zeker niet. Wij willen enkel hier maar op wijzen dat men nu ook langs die kant niet in overdrijving moet vallen. In sommige scholen werden vroeger ja ren nooit de lessen in gymnastiek, zoals men dat toen noemde, gegeven en in die zelfde scholen worden thans, zeer flink ge slaagde wij houden er aan dit hierbij te voegen demonstraties in de lichamelijke opvoeding gegeven. De zogezegde eindej aarstentoonstellingen, die als ze niet rationeel worden opgevat en dat gebeurd zo in tal van scholen ook een tijdrovend element daarstellen, worden nu stilaan naar de achtergrond gedreven door die schier overal thans vertoonde de monstraties in de lichamelijke opvoeding. TE MIDDEN IS DE GULDEN WEG Wij hebben niets tegen de tentoonstellin gen noch tegen de demonstratie allerhan- den, op één voorwaarde dat ze geen zand in de ogen zijn, maar het vertoon van de uitslagen van regelmatig gegeven lessen. Tentoonstelling zijn dikwijls grote leugens. Demonstraties allerhande zijn in zeer veel gevallen voor de leerlingen zeer tijdroven de en afmatende schoolperiodes. Wij weten dat niet iedereen met ons ak koord zal gaan. Dat mag Wij zeggen onze mening en kunnen die motiveren Te midden is de gulden weg... IMMER en in ALLES OPVOEDER. NIEUWE PARKEERGELEGENHEID GEOPEND TE BRUSSEL 18.000 m2 VERDEELD OVER ACHT PARKEERVLAKKEN. Waar eertijds aan de Bisschopstraat na bij de Beurs te Brussel het Zomerpaleis stond, werd 18 maanden geleden begonnen met de bouw van een ruime parkeergele genheid met verdiepingen, die Woensdag namiddag onder de naar «Parking 58» ge opend werd door burgemeester Cooremans in aanwezigheid van de schepenen Vanden Boeynants, Mertens en Van Leynseele, ver scheidene kabinetshoofden, dhrn Dewael,, voorzitter van de Brusselse Kamer van Koophandel, Eric Legrand, voorzitter van de Touring Club, Thienpondt, adjunkt-se- kretaris bij het commissariaat-generaal voor de wereldtentoonstelling, Haulot, com missaris-generaal voor Toerisme en talrij ke personaliteiten uit de automobiel-, de zaken- en de toeristische wereld. Schepen Vanden Boeynants hield een toe spraak, waarin hij wees op de parkeermoei- lijkheden in de hoofdstad, die de bouw van de huidige parking noodzakelijk maakten. Van zijn kant sprak dhr De Clercq, be heerder van de parking, zijn dank uit aan allen, die bijdroegen tot het totstandkomen van de nieuwe parkeergelegenheid in het centrum van de stad. Na deze toespraken verklaarde de burge meester de parking voor geopend en bezoch ten de genodigden het nieuwe gebouw, dat met zijn 18.000 m2 nuttige ruimte, verdeeld over acht parkeervlakken, plaats biedt aan 700 auto's Het gebouw kan bereikt worden langs de Grétrystraat, de Lakenstraat, de Manden makersstraat, de Bisschc^jstraat en de Zwarte-Maagdstraat. Ze is geschikt om da gelijks 2.000 tot 3.000 voertuigen te stallen. Gelijktijdig kunnen er 700 wagens gestald worden in enkele rij en 1.100 in dubbele rij. dit dank zij zijn uitgang van 26 m. breedte en zijn oprit van 8,30 m. breedte. Zonder zijn wagen te verlaten wordt de ge bruiker bij het ingangsloket ontvangen en zonder door iemand geholpen te worden kan hijzelf zijn wagen parkeren op de hem aangeduide verdieping, dan komt hij op nieuw naar beneden met een van de twee snelle lieften en verlaat de parking 2 minu- c^r^s^enen z^n onhandelbaar, veran- Een der noodlottigste bronnen van het haar ongelovige echtgenoot; bijna altijd ontaarden der hedendaagse jeugd is het hu- laat de vrouw zich leiden door de man, weiijk van christene jonge vrouwen, die neemt zijn gedachten over, deelt zijn opi- het fortuin of het ambt van hun toekomen- nie,wordt «bloot pratikerend - uit - de hoger schatten dan het Geloof. E. Rou- pain noemt dit soort huwelijken La plus funestes des complaisances» (Par la foi p. 21Het één-worden der zielen preludium van de ware liefde en enige waarborg voor de totale opvoeding der kinderen, is on mogelijk door het verschil in godsdienst of de ongelovigheid van de partner. Gebonden door een kontrakt, verenigd voor de men sen leven de twee echtelingen in totaal verschillende sferen, zedelijk voor God blijven die mensen gescheiden. Zij zullen kinderen verwekken, zorgen voor de licha melijke opvoeding van hun zoons en hun dochters, maar eens dat het probleem van de zedelijke opvoeding zich stelt, rijzen de moeilijkheden op. Nooit zullen de ouders die zedelijke moeilijkheden overwinnen, tenzij een der twee partners afstand doet van zijn overtuiging of de moeder verloo chent haar Geloof of de vader legt zijn on verschilligheid, zijn ongodsdienstigheid af. Konfükten kunnen niet uitblijven. Wie zal overwinnen Angstvallig en scherp-nauw- keurig volgen de kinderen de strijd tussen moeder en vader. Eens stellen ze zich de vraag Wie heeft gelijk Een praktisch voorbeeld genomen bij een familie die we zeer goed kennen. De chris tene moeder is gehuwd met een godsdiens tig onverschillige heer een voorbeeldig echtgenoot en goede vader. Zij hebben twee kinderen een jongen en een meisje. Moe der is baas over de opvoeding van de doch ter, zij zendt haar kind naar een vrije christene school. Vader regelt de opvoeding van de zoon, die een ateneum bezoekt. Godsdienstige opvoeding is nodig voor de meisjes; jongens moeten vrij opgroeien en later kiezen (metode J. J. Rousseau). On vermijdelijk zal de zoon eens oordelen en óf moeder óf vader veroordelen. Want een van beiden heeft ongelijk Zeker moet hij besluiten godsdienst is goed voor de vrou wen; mannen hebben de wetenschap. De Staatsscholen zijn humanistische scholen, beweren de verdedigers van het officieel onderwijs. Voor Collard zullen de Staatsscholen kweekscholen van socialisten worden, dus de weg voor het communisme voorbereiden. Onze tegenstrevers zijn zul ke fijne humanisten, zo verdraagzaam. Wij, ten na te zijn binnengekomen. De parkeer plaats, 5 fr. per uur, wordt betaald aan de uitgang. De parking 58 bestaat uit een kelder voorbehouden aan de abonnenten, een ben zinestation welke meer dan 150 wagens per dag kan smeren en vijf verdiepingen met een boventerras, die allen tot parking die nen. De eerste verdieping is bovendien voorzien van weelderige sanitaire inrich tingen. In de rotonde nabij de uitgang wer den een kapperssalon en een snackbar ge ïnstalleerd. De kliëntele kan ook over een bewaarplaats voor eventuele bagage be schikken. De ravitaillering van de wagens wordt verzekerd door tien benzinepompen, welke bij de ingang van de parking ge plaatst zijn in de baan van de opritten. Rond de parking werden 27 handelszaken ingericht, die in de onmiddellijke toekomst van deze reeds drukke wijk een nog druk ker handelscentrum zullen maken. oOo LENING TOT WEDEROPBOUW kerd als we zijn aan dat oude Geloof, dat Europa heeft grootgemaakt; wij, die trouw blijven aan zedelijkheid, eerlijkheid, recht vaardigheid, naastenliefde.Versteende prin cipes En wij, flauwe christenen chré- tiens flétris, schrijft, Roupain we zijn zo braaf, zo toegevend, zo neutraal. Wij zwijgen, we laten begaan, wij zenden onze kinderen naar Staatsscholen, uit arri visme, om gemakkelijker aan een officiële plaats te geraken. En «kinderen van chris tene Vrouwen worden onverschillig, on gelovig. gezinnen kind, zelfs als de Zelden bekeert een christene vrouw haar 1 vergeet dit niet gewoon te», onverschillig om eindelijk ongodsdiens tig te worden lijk haar echtgenoot. En 't kind 't Gebeurt wel eens dat ongodsdienstige ouders christene kinderen hebben, maar de uitzondering bevestigt de regel: zulke va der, zulke zoon, en «de vrucht valt niet ver van de boom. Een zeer groot deel onzer jeugd is gods dienstig onverschillig omdat de samenle ving ongodsdienstig is. Wat schreef Vol taire Une société sans religion est une nichée de bètes fauves. En de sociale pedagoog Vansleben voegt er bij Mensen zonder godsdienst zakken lager dan de laagste dieren. Hoeveel moeders wenen bittere tranen om 't ongeluk van een dochter of om een verloren zoon. Hun schuld, hun eigen gro te schuld. Nooit hadden ze mogen trouwen met een ongelovige, een goddeloze, Zij hadden «neen» moeten zeggen toen de jon ge man hun hand vroeg, al vroeg dit «neen- zeggen» het zware offer van een oprechte liefde. Maar zulke houding, zulk sterk Geloof, zul ke heldhaftigheid krijgt men niet in eens, ze zijn de vrucht van een echt christelijk le ven, van een diep christelijke overtuiging God eerst. Elk huwelijk dat de hoogmoed streelt, dat wordt aangegaan alleen omdat het een schitterende toekomst laat voorzien wordt gemakkelijk goed gepraat en aangeraden. Godsdienstige gesteltenis Bijzaak Maar de meeste van die huwelijken zijn bronnen van groot verdriet en geloofsafval en lopen zeer dikwijls uit op elk gaat zijn gang» of «elk leeft zijn leven» of... op scheiding. Arme kinderen van zulke ge zinnen. Jonge christene vrouwen overweegt. Zes deskundigen van de Brusselse uni versiteit deden een onderzoek naar de «oor zaken van het ontaarden van de heden daagse jeugd, van het aangroeien der mis dadigheid bij de jeugd. Hun besluit Hoofdoordzaak Het ontwaarden van het gezin, het tekort aan echt familieleven. Engelse onderzoekers kwamen tot het zelfde besluit en «Le comité pour la familie et la vie familiale en France» schrijft als besluit van zijn officiële enquête Om de jeugdmisdadigheid te bekampen, om de jeugd ernstig te maken en verantwoorue lijkheidszin te geven moet het familieleven versterkt worden.» (Eerste officieel onder zoek in Frankrijk). Jonge christene vrouwen, weest voorzich tig, neemt uwe verantwoordelijkheid. C. B. N. B. In België verwaarloost de Rege ring van socialisten en liberalen de grote de grootste toelage voor het enig moeder werkt. Ouders, De hh. E. Mathieu, Fr. Van Mulders, J. Nimmegeers en Ferd. Jansegers werden gevierd als kampioenen van de kaartersclub der Sint-Jozefsparochie te Aalst. Deze club won tevens de interparochiale kaartprijskamp 1957. (Cliché «Het Volk») Bij de 435e trekking van de lening van wederopbouw, 2e groep, is een lot van één miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 3858 nummer 350 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 3988 nr. 563. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. oOo NIEUWE POSTZEGEL Krachtens een ministerieel besluit wordt een bijzondere postzegel zonder toeslag uit gegeven ter gelegenheid van het vervoer per helikopter van de 100.000 passagier. De zegel, ter waarde van 4 F, zal in veel kleurige diepdruk vervaardigd worden: blauw, grijs en groen, vellen van 50 ex. Hij zal een helikopter Sikorsky S 58 in vlucht voorstellen. De zegel zal in al de postkantoren van het Rijk te koop gesteld worden van 15 ju ni tot 31 juli 1957 en in binnen- en buiten landse dienst voor frankering geldig blijven tot een ministeriële beslissing hem buiten gebruik stelt. De echtelingen Domien Den Herder-Maria Lammens, die te Mere hun gouden bruiloft vierden, omringd van hun kinderen. (Cliché «Het Volk» GOUDEN BRUILOFT te MERE De gelukkige echtelingen Domien Den Herder-Maria Lammens, wonende Spoor wegstraat, 6, te Mere, respectievelijk gebo ren op 2 januari 1877 en 13 april 1884, vierden in intieme kring hun gouden ju bileum. Hun huwelijk werd gezegend met 10 kin deren, waarvan 7 jongens en 3 meisjes. Al len genieten nog een goede gezondheid. Van de 7e zoon Gilbert is Koning Albert peter geweest. De 2e zoon Frans is gemeente raadslid. Er zijn 26 kleinkinderen. Een H. Mis werd opgedragen uit dank baarheid gans de familie was aanwezig. 's Namiddags, in de ouderlijke woning, was het een gezellig familiaal samenzijn. De lieve jubilarissen werden overstelpt met bloemen en geschenken. Uit frisse en onschuldige kindermonden werden harte lijke en innig-ontroerende brieven voorge lezen. Zowel over hun hard en moeilijk be staan als over de liefdevolle goedheid waar mede zij hun kinderen steeds hebben om ringd en bijgestaan.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1