en omstreken De K.A.J. en Rome Zangfeest Müac-JLC.V. Met de Kajotters ter voorbereiding van de Wereldbijeenkomst te Rome Soldaten- Belevenissen bij Aalst-Kermis. Plechtige inhuldiging der bondsvlag van de Aalsterse Vriendenkring der Postman. De Grote juli bedevaart naar Lourdes. Gazetten praatje de gazet van aalst m VERSCHIJNT UE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK, Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14« JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 18 JULI 1957 NUMMER 58 HAROP WIJ BOUWEN «Samen bouwen» ziedaar een idee dat in onze hedendaagse wereld meer en meer werkelijkheid wordt. Denken wij slechts even aan de enorme inspanningen op finan cieel en ander gebied, die men zich getroost in het vooruitzicht van de aanstaande we reldtentoonstelling die in april '58 in ons land geopend wordt. En waarom dit al les Om de meest vooruitstrevende ideëen en verwezenlijkingen SAMEN te brengen, en dit van overal en ten aanschou- we van de ganse wereld. Verheugen wij er ons dus over, dat de mensheid ondanks de vele moeilijkheden die zich nog stellen, de materiële en geestelijke waarden ontdekt van een wereld waarin allen samenwerken voor het welzijn van de mensheid. Samen bouwen, zich inzetten om deze we reld meer menselijk te maken, is beant woorden aan de wil van de schepper. Het is de mensen bereid maken om te antwoorden op de oproep en de liefdeboodschap van Christus. De K.A.J.-bewging van jonge arbeiders verwezenlijkt dit in de werkmiddens. Ze bereikt dit elke dag en iedere keer, dat een jonge arbeider, als Kajotter en in naam van de K.A.J. andere jonge arbeiders aan spreekt. De vereniging met Christus willen de Kajotters beleven in al hun arbeidsmid- dens en daartoe vinden ze de kracht en sterkte in hun onderlinge vriendschap en wederzijdse steun, in de ontdekking van Christus zelf, zijn liefdeboodschap tot wer kelijkheid makende. ONZE TAAK IS SCHOON EN VRUCHTBAAR. Aan iedereen het doel wijzen van zijn le ven, zijn arbeid. Iedereen oproepen tot het opnemen van zijn persoonlijke en gemeen schappelijke verantwoordelijkheden. Het vertrouwen in iedere jonge arbeider ook in de geringste, ziedaar het geheim van een innerlijke revolutie, waardoor het leven van een jonge arbeider volledig kan verande ren. Het levensideaal van de Kajotters, is, naarmate zij het zich meer en meer bewust worden, zich elke dag te beijveren om in ie der van hun woorden en gebaren, meer lief de te betonen aan hun werkbroeders. Deze ontdekking zal voor hen persoonlijk het vertrekpunt zijn tot het uitvoeren van een ganse reeks persoonlijke en gezamelijke ac ties op sociaal-, kultureel-, beroeps-, en godsdienstig plan. VERENIGD MET DE GODDELIJKE WERKMAN. Christus als mens, kon hier op aarde niet blijven. Daarom stelde Hij zijn Kerk in. Ook vandaag nog moeten de vruchten van Zijn Verlossingswerk langs de Kerk om, de mensen bereiken. De mens zelf moet mee werken. De K.A.J. nu, is een apostolaatbe weging, want zij doet beroep op al haar le den om zich open te stellen voor Christus en de anderen voor Christus te veroveren De K.A.J. brengt aan al haar leden de blij de boodschap van hun kindschap Gods. WIJ BOUWEN EEN NIEUWE WERELD Deze oproep, die boodschap is niet be perkt tot een minderheid, een land, een ras. Vanaf het eerste ogenblik van haar bestaan heeft Mgr. CARDIJN de K.A.J. beschouwd als een missionneringswerk. De priesters de Kajotters, zij hebben dit begrepen. En met dit begrip, dat de K.A.J. geen «tijdver drijf tijdens de jeugdjaren» is, maar een blijvend ideaal, dat het leven van een jon-1 ge arbeider verandert, hebben zij het mid- del gevonden om in meer dan 80 landen, een nationale K.A.J. te stichten. Nationaal jawel, maar overal bezield met een zelfde J geest, eenzelfde christelijk ar beider sideaal. In augustus '57 zullen 30.000 Kajotters j van al de landen elkaar te Rome ontmoeten, j Daar waar de wieg van het Christendom stond zullen ze, als afgevaardigde van al die landen, in tegenwoordigheid van de Paus, en ten aanschouwe van de gehele we reld, plechtig hun geloof in de Kerk belij- den. Ze zullen er zich verbinden om mét nieuwe wilskracht, samen met al hun broe ders, te bouwen aan deze nieuwe wereld, waar er liefde en rechtvaardigheid zal zijn onder de mensen, waar Alle mensen broers» zullen zijn. LIJST DER DEELNEMENDE LANDEN. EUROPA België, Denemarken, Duits land, Engeland, Frankrijk, Gibraltar, Ier land, Italië, Malta, Nederland, Noorwegen. Oostenrijk, Portugal, Schotland, Spanje. Zwitserland. AZÏE Ceylon, Formosa, Hong-Kong, In dia, Japan, Jordanië, Libanon, Philippijnen, Singapore, Syrië, Viet-Nam, Malaka. AUSTRALIË. AMERIKA. NOORD Kanada, V.S. MID DEN Costa Rica, Cuba, Dominica, Domi- nika (rép), Guatemala, Haïti, Honduras (Brits), Martinique, Mexiko, Nicaragua. Panama, Porto-Rico. ZUID Argentinië, Bo- livië, Chili, Columba, Ecuador, Paraguy, Peru, Uruguay, Venezuela. AFRIKA Algerië, Angola, Cameroen, Belgisch Kongo, Dahomey, Egypte, Gabon. Ghana, Guinea, Haute Volta, Ivoorkust, lie de la Réunion, Kenya, Madagascar, Mau- ritiuseiland, Madera, Marokko, Mauretanië, Midden Kongo, Mozambique, Nigeira, Ni ger, Nyasaland, Oubangui, Rhodesië, Ruan da Urundi, Senegal, Soudan (Fr.) Tangani- ka, Togo, Tunis, Uganda, Zuid Afrikaanse Unie. AALST-KERMIS AAN 'T FRONT IN 1915. Het was de eerste Zondag van Juli 1915 De vijfde Divisie, toen bestaande uit het eerste Linie, het tweede en derde jagers be zette de sekteur van Diksmuide. Vier piot ten van II/1, schachten van de klas van 14 van aan de «blok Borreman», lagen na vier vermoeiende dagen «tranché» aan de «tète de pont» in rust voor een paar dagen Deze vier waren Remiken, Peken, Fons en Jaak. Smakelijk paffend aan hun pijpke zaten zij gezellig te kouten in hun vunzig stroo op het zoldertje van een klein achtergebouw- ke van de beenhouwer aan de kerk van Al- veringem. En opeens sprak Jaak «Weet gij dat het nu Aalst-Kermis is Zouden zij ginder nog Kermis vieren Zouden zij gin der nog dansen op het orgel van «Mieken Geladen» op d'Hoogstraat Gij moet we ten onze Piot Jaak was vroeger een echte dansmeester en hij had reeds vele zolen versleten op de tonen van Mieken Geladens orgel. En toen sprak Remiken En waar om zouden wij hier geen Aalst-Kermis vie ren op onze manier Ik heb een voorstel wij zorgen samen voor een lekker maal. Fons en Peken moeten maar zien dat ze aan Patatten en erwten geraken, die zijn er nu genoeg te ratten in het veld; ik en Jaak zullen wel trachten ergens een vette kiek te lijmen Het voorstel was dadelijk aangenomen. Wij waren onmiddellijk in aktie elk koppel trok een andere weg op met een «vaderlanderke» onder de arm Binnen hoogstens een paar uur terug was de afspraak. Langs de weg naar Izenberge stond er een oude hoeve omgeven door brede wallen en op deze wallen zwommen en ploeterden zeer vette en zware ganzenj. dit was het te be machtigen wild RérJpën lag geslrekt irT het lis met een ferm™knuppel in de hand, terwijl Jaak de beestjes met aardkluiten in zijn richting dreef en opeens rees en daalde de knuppel op de kop van zo een gansje van wel vijf kilos. Holder en bolder sprong Re miken in het drassige water greep de gans bij den bloedende kop en snelde er mede weg gevolgd door Jaak. Niemand had iets bemerkt, de gans zat in het «vaderlanderke» en wij trokken naar ons kantonnement. En kele tijd later kwamen Peken en Fons aan met een «vaderlanderke» aardappelen en erwten. Onze beenhouwer speelde kok voor ons, en Braem, een Gentenaar steeds goed bij kas, gaf een volle emmer bier ten beste omdat hij mocht meesmuilen. Was me dat een feestmaal en goedkoop want het kostte ons enkel vijf minuten schrik Wat werd er daar gesmuld het vet droop in dikke druppels ons van de kin. Wij vierden Aalst-Kermis op ons manier aan 't front R. y. Een zicht tijdens de Grote brandweermaneuvers te Aalst. (Cliché «Het Volk») Zondag voormiddag had te Aalst de plechtige inhuldiging plaats van de bonds vlag van de Aalsterse Vriendenkring der Postmannen. Om 10 u. werd in de Dekenale kerk van St. Martinus een plechtige H. Mis opgedragen waarna de vlaggewijding plaats greep. Na de mis werd met het muziek van het Bestuur der Postchecks opgestapt naar het stadhuis, alwaar een korte ontvangst in de trouwzaal werd gehouden. Dhr. Burgemees ter Blanckaert verwelkomde de feestvieren den en onder de personaliteiten bemerkten wij Dhr. Lemmens, Directeur-Generaal van het Bestuur der Posterijen; dhr. Baele, Inspecteur-Generaal; Dhr. De Waele, direc teur der Postcheks en tevens voorzitter van het muziekkorps van het bestuur der Post cheks. Hierna dankte dhr. Provost Albert, voor zitter van de Vriendenkring om het gulle onthaal. Nadat de erewijn was gedronken had op de koer van het stadhuis de officiële overhandiging der bondsvlag plaats. Burgemeester Blanckaert schetste de gro te verdiensten van de postmannen en felici teerde hen om de prachtige werking van de vriendenkring. Hij overhandigde de vlag aan dhr. Directeur Generaal Lemmens. Deze sprak op zijn beurt een feestrede uit en overhandigde de vlag aan de plaat selijke voorzitter. Dhr. Provost, plaatselijke voorzitter dankte en spoorde de postmannen aan om nog inniger samen te werken en deze wer king in de randgemeentn uit te breiden. Hierna werd door het muziekkorps van het Bestuur der Postchecks op de Grote Markt een prachtig concert ten beste gege ven. Vervolgens had een korte optocht door de stad plaats en werden bloemen neerge legd aan het monument van wijlen Konin gin Astrid, de Eeuwige Vlam en het Her denkingsmonument der gesneuvelde pupil len. In de loop van de namiddag werd een op tocht door de stad gehouden met het mu ziekkorps der Koninklijke Gentse posthar- monie. Deze laatste voerde eveneens een kunstconcert uit op de Grote Markt. De dag der postmannen uit het Aalsterse werd besloten met een gezellig samenzijn in het lokaal van de Vriendenkring. Stippen wij aan dat de vlag die zij inhul digden een prachtige is. Op groene veld met driekleur omlijst komen de emblemen van de stad, Belfort, Dirk Martens en wapen- schil voor evenals de hoorn met koninklij ke kroon in het midden. Wij wensen deze jeugdige kring nog meerdere bloei en onder het impuls van het huidige bestuur nog meerdere successen bij de sportcompetities onder hun kringen betwist. DE AALSTERSE POSTMANNEN GESCHAARD ROND HET NIEUW VAANDEL. (Cliché «Het Volk») LEZERSTRIBUNE. Door een toeval kwam ik op het twintig ste vlaams nationaal zangfeest te Antwer pen terecht, en kan me niet weerhouden U een bijdrage hieromtrent te sturen. Onze belgische radio-omroep heeft over dit feest, enig ter wereld in zijn genre, een zodanig vals beeld gebracht, en dan nog op een uur dat de meeste mensen reeds sliepen, dat U mij deze ontboezeming zult willen veroor loven. De laaiende geestdrift van die massa, de ontroerende uitbeelding en de stijlvolle uit voering der liederen, de bedoeling der in richters en de verheven stemming waarin alles verliep hebben mij een onuitwisbare indruk van schoonheid meegegeven. Te half negen zendag-avood reeds had de K.R.O. Hilversum nochtans een reportage gebracht die de juiste geest ongeschonden weergaf, zonder moedwillige weglatingen. De belangrijkste uitlatingen van de rede voering werden uitgezonden evenals de bindteksten die het feest typeerden. Het kommentaar van de hollandse speaker was in heel wat minder woorden veel waar heidsgetrouwer dan dat van zijn brusselse kollega. Brussel gaf geen woord van de fel opge merkte rede van voorzitter Portier, waarin dingen van kapitaal en aktueel belang werden gezegd, zoals over zelfbestuur en de wereldtentoonstelling. Brussel vervalste het beeld van dit feest zelfs zover dat uit bind teksten alleen de neutrale en minder be langrijke passages werden uitgepikt om uitgezonden te worden. Zoiets is niet fair. Iets wou ik nog onderlijnen, omdat wel eens gedacht wordt dat de deelnemers aan dit zangfeest zwarten en incivieken zijn. In de historiek ter gelegenheid van dit 20e zangfeest werd o.m. herinnerd aan de vran ke taal welke Borginon in 1942 in het pro gramma-boekje van het zangfeest schreef, dat toen te Brussel op de markt plaats had. Die publieke tekst was vooruitstrevend vlaams, maar scherp anti-duits. Toen zon dag aan die tekst herinnerd werd, steeg een ooverdovend applaus uit het Antwerps sportpaleis op. Toekomend jaar ga ik weer naar Antwer pen. D. Het A.C.V. acht het zich tot plicht over gans het land een campagne te voeren ten einde de soldaten, toekomstige soldaten voor te lichten over hun rechten en plich ten bij het vertrek naar en de terugkeer uit het leger. Deze rechten en plichten werden verzameld in een boekje Mijn rechten vóór tijdens en na mijn legerdienst». Aan de hand van dit boekje bereikte het A.C.V. heel wat jongens en hun ouders. Om deze actie in de stad door te voeren richt het A.C.V. twee voorlichtingsavonden in. Eén op woensdag 31 juli in het Groen-Kruis te 19 u. 30 een tweede op woensdag 7 augus tus, zelfde uur in de Parochiale zaal van Mijlbeer (Jongensschool). Naast een spreekbeurt door de Heer Hen ri Van der Veken over bovenvermeld boek je, hebben we in het Groen Kruis het af draaien van een film over het kazerneleven: nl En zo zijn alle dagen. Als ontspanningsgedeelte op de avond te Mijlbeek treedt het K.A.J. kabaret van Aalst St. Jozef op. In dienst van onze jongens beveelt Milac- Aalst U deze avond als zeer leerrijk en nut tig aan en wenst U, ouders en soldaten met I verlof, er veelvuldig aan te treffen. Op dinsdag 16 juli vertrok uit Gent St. Pieters de Roze trein naar Lourdes via Lyon, Ars, Grenoble en La Salette. Deze trein wordt gevolgd door de Blauwe trein waarvan de afreis is voorzien op Don derdag 18 juli en welke via Lisieux en Mont St. Michel, Lourdes als eindbestemming heeft. Een ganse schare chiroleidsters rei zen met deze bedevaarttrein mede. Tot slot zal dan op vrijdag 19 juli de witte trein naar Lourdes vertrekken. Deze trein, de ziekentrein genaamd, brengt 130 zwaar liggende zieken naar het heiligdom van Lourdes. Op twintig juli in de voormiddag komen deze drie treinen, bevattende circa twaall' honderd bedevaarders, te Lourdes aan. Aldaar worden zij opgewacht door Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr. K.J. Cale- waert, alwaar Zijn Excellentie samen en midden zijn diocesanen het nationaal feest zal vieren, de godsdienstige oefeningen voorzitten en twee prachtige nieuwe vlag gen wijden zal. Onder impuls van haar Geestelijk Dioce saan Directeur, Z.E.H. Deken R. Van Bos- suyt, bijgestaan door Z.E.H. Reyntens, ad junct-Directeur en door Z. E. H. M. Lip pens, predikant, gaan de bedevaarders van het Bisdom Gent schone dagen van geeste lijke rijkdom en vernieuwing beleven in het grote genadeoord van O. L. Vrouw van Lourdes. -oOo- Opnieuw zijn katolieke vlaamse bladen samengesmolten. Enkele jaren geleden reeds werd «'t Vrije Volksblad» door «Het Nieuws van den Dag» gekocht terwijl «De Nieuwe Gids» op 't zelfde ogenblik door «Het Volk» werd beheerd en beheerscht. Thans werd «Het Nieuws van den Dag» zelf opgeslorpt door de N. V. Periodica, die reeds «De Standaard» en «Het Nieuwsblad» uitgaf, en vorige maand ook nog «Het Han delsblad» kocht. De N. V. Periodica, waarvan de directeur een aalstenaar is, bundelt dus dagbladen die op zeker ogenblik door vier verschillen de maatschappijen werden uitgegeven. In andere woorden, door vier verschillennde directeurs, hoofdopstellers, administratieve diensten, een leger van redakteurs, plaatse lijke medewerkers, auteurs van ver volg ver- halen, tekenaars, verkopers. Voeg hierbij het zetten, het drukken en het verdelen met eigen kamions, enz. Wanneer men dan nog .weet dat sommige onzer katolieke vlaamse dagbladen zich de luxe permitteren hun 'propaganda-machine en hun konkurrentie hoofdzakelijk tegen elkaar te richten, dan zal men begrijpen wat een fusie zoals ho ger beschreven, voor de goede zaak kan be tekenen. Afgezien van de persoonlijke nadelen van sommige rechtstreeks betrokkenen, kunnen we niet anders dan dergelijke sa mensmeltingen toejuichen. Meerdere jaren geleden ook, had de hogere geestelijkheid tevergeefs op samenbundeling der katolie ke krachten op pers-gebied aangedrongen. Moge de degelijkheid en vooral de in vloed onzer grote dagbladen er bij win nen. En mocht men ook op lokaal plan de problemen van plaatselijke bladen inzien. Te Aalst werd begin van vorig jaar zelfs maandenlang een kampagne gevoerd met een massa proefnummers en met gemanda teerde kolporteurs, om een vreemd katoliek weekblad in te voeren. De Gazet van Aalst heeft de proef schitterend doorstaan dank zij het gezond verstand van haar le zers, die terecht oordeelden dat elke onder linge strijd een aanslag op de goede zaak betekent.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1