en omstreken I e weinig Kinderen uit Grote Gezinnen kunnen Voortstuderen C.V.P. activiteit in het Arrondissement Aalst. Diocesane Lourdesbede vaart van liet Bisdom Gent. Van 16 tot 26 juli 1957. 4e Nationale Bedevaart van de Kristelijke Mutualisten naar O. L.Vrouw van Scherpenheuvel. azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AAL ST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14" JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 25 JULI 1957 NUMMER GO KOSTELOOS ONDERWIJS TOT 18 JAAR EEN NOODZAKELIJKE STAP. Thans wordt het wel niet meer betwist dat elk kind het recht heeft het leven in te gaan met gelijke kansen, ongeacht de fi nanciële toestand van het gezin waaruit het komt. Alhoewel dit mooie beginsel door ie dereen aanvaardt wordt, staan we nog ver verwijderd van de werkelijke toepassing. Als men even rond kijkt, merkt men onmid dellijk dat het sekundair onderwijs en voor al de hogeschoolstudies hoofdzakelijk weg gelegd schijnen voor kinderen uit meer be- goede families. De heer P. Vermeire, direkteur van de Studiedienst van de Bond der Kroostrijke Gezinnen, heeft dit probleem van meer na bij onderzocht en kwam tot de vaststelling dat tegenover het beginsel «gelijkheid bij het vertrekpunt», in feite vele kinderen de studies waarvoor zij begaafd zijn, niet kun nen aanvatten of voortzetten omwille van het milieu waaruit ze komen. Hij onder scheidt hierin het sociaal milieu, het gezins milieu en het Vlaams milieu, maar staat vooral stil bij het gezinsmilieu. GROOT GEZIN EEN HANDICAP. Een groot gezin vormt dikwijls een hin dernis voor de gelijke kansen van alle kin deren. Vele van deze gezinnen, die reeds moeten scharrelen om de eindjes aan me kaar te knopen, durven aan voortgezet on derwijs niet eens denken. Een onderzoek bij honderden grote gezinnen in de Kem pen en in de grote steden bevestigt dit. Op 100 kroostrijke arbeidersgezinnen uit Aalst bijvoorbeeld met 205 kinderen boven de 14 jaar, zijn er hoop en al 19 kinderen rjie voortstuderen. Verder wijzen deze onderzoeken uit dat bij de arbeiders 11% jongens en 12% meis jes onmiddellijk na de lagere school inge schakeld worden in het bedrijfsleven, de fabriek of het atelier. De gevolgen hiervan voor de jongens zijn gemakkelijk te voor zien sterke beroepswicseling, onvoldoende geschooldheid en veelvuldige werkloosheid. De meisjes werken meestal op een of ander atelier tot aan hun huwelijk. Zo hel pen ze mede het grote gezin financiëel te schragen, maar staan eerder onvoorbereid voor het leven en de taak van een moeder. Ze hebben vaak weinig begrip van een huis houden en van een kind. Door het werk wordt hun mentaliteit eerder bekrompen en materialistisch. Bij de middenstanders, welke trouwens het meeste begrip tonen voor de scholing van hun kinderen, komt het thuis blijven na de lagere school eerder sporadisch voor. Het meisje moet wel eens bijspringen in het huishouden terwijl de jongen bij gemis aan enige studie-ijver, v/el eens onmiddel lijk in het bedrijf tewerk gesteld wordt. Bij de landbouweis is de toestand weer anders, zeer weinig (4 a 5%) kinderen vol gen sekunuair onderwijs terwijl het be roepsonderwijs er uo voorkeur geniet, 17% bij de jongens en L ,5% bij de meisjes. Voor de jongeren is er immers na de lagere school veel werk op de doening. De kinde ren, fle meisjes zowel als de jongens moe ten bijspringen, de oudsten oerst, de jon geren later Deze laatsten hebben echter enige kans tot studeren. Komt er te veel Niet zo lang geleden schreeft de «Libre Belgique» een hoofdartikel waarin de C.V.P. werd verweten dat zij in slaap was geval len. Wij weten niet in welke streek de schrijver van dit artikel zijn verblijf houdt, zeker niet in ons arrondissement, want dan zou hij moeten weten tenzij hij zelf on verschillig bleef dat de C.V.P. van ons arrondissement geen dag hare werking heeft gestaakt. Ongelukkiglijk is die werking niet vol doende ruchtbaar gemaakt. Onze afdelin gen zouden in de eerste plaats daar moeten voor zorgen. Laten we nu enkele voorbeelden geven. DE LEDENWERVING is volop geslaagd. Nieuwe afdelingen werden gesticht. Ande re die slabbakten kenden een nieuw leven. In sommige plaatsen zijn oude veten bijge legd of bruggen geslagen waar vijandschap volk op de boerderij dan zien we de jongens overgaan naar de fabriek als losse arbei der of ook wel in vakken als hout en bouw hun geluk beproeven. De meisjes die vrijkomen gaan over naar de fabriek en ook wel naar het beroep van meid. Daar ze dikwijls beter kunnen gemist worden op de boerderij dan de jongens, ligt de studiegelegenheid hier enigszins hoger dan bij de jongens. ANDERE MOEILIJKHEDEN In het kroostrijk gezin rijst dikwijls nog een berg andere moeilijkheden op, wanneer de kinderen willen studeren. Kinderen van kroostrijke gezinnen moeten buiten de schooluren vaak werken. Ze zijn verplicht te studeren op de hoek van een keukentafel in een storende omgeving, moeten op de kleintjes passen, voortdurend boodschappen doen, enz... Vele van deze kinderen zien niet konkreet genoeg wat ze kunnen bereiken met verder te studeren en worden maar zeer slecht be grepen door hun ouders, broers of zusters die niet het geluk hadden nog te m< gen studeren na de lagere school. Uit dit alles blijkt zeer duidelijk dat bij de demokratizering van het onderwijs een gans bizondere aandacht moet besteed wor den aan de specifieke problemen van de grote gezinnen. KOSTELOOS ONDERWIJS TOT 18 JAAR. Kan een hervorming al deze moeilijkhe den voor de gezinnen in een handomdraai wegwerken Natuurlijk niet. Noch 'Harmel, noch Collard zou daartoe in staat zijn. Hierbij moeten we nochtans het volgende doen opmerken op gebied van demokratizering van het onderwijs zijn we op dit ogenblik in een sukkelstraatje geraakt en het ziet er niet naar uit dat we er de eerste tijd zullen uitgeraken. Meer dan drie jaar houdt minister Collard schit terende en meestal ontroerende redevoerin gen over het kind van de arbeider dat geen hogere studies kan doen. Maar drie jaar ook wachten we op een wetgeving die in deze toestand enige verandering zou kun nen brengen. Minister Collard deed en doet echter niets. Integendeel, hij maakte het voor meer dan de helft van de arbeidersge zinnen nog moeilijker hun kinderen voort gezet onderwijs te laten volgen. Zonder een remedie te zijn tegen alle kwalen, is het C V.P.programma op onder wijsgebied aan toch heel wat meer demo- kratisch kosteloos onderwijs tot 18 jaar, 20.000 studiebeurzen van 5.000 F. en 5.000 studiebeurzen van 20.000 F. Indien dit pro gramma wordt verwezenlijkt zullen nog niet al de kinderen der grote gezinnen kun nen voortstuderen tot hun 18 jaar, omdat heel wat kinderen vanaf hun 14 jaar het gezinsinkomen moeten helpen verhogen, toch zullen de ouders er gemakkelijker toe overgaan hun begaafde kinderen naar mid delbaar, technisch of zelfs hoger onderwijs te sturen, vooral als ze dan nog kunnen ge nieten van een mooie studiebeurs. Kosteloos onderwijs voor iedereen tot 18 jaar, het is de eerste en voornaamste stap op de weg der demokratizering van het on derwijs, maar ook op de weg der werke lijke schoolvrede in België. I. D. HET ZOMERFEEST VAN LEEUWER- GEM was een groot succes. Bij de drie dui zend deelnemers. De PROPAGANDATOCHTEN IN HET NINOOFSE. We trekken vooral de aan dacht op de nieuwe formule die in het Kan ton Ninove door onze vrienden M. Roossens en advocaat De Riemaecker met succes werd beproefd. Eens per week wordt in een bepaald dorp verzameling geblazen. Ieder afdeling moet een contingent deelnemers leveren. Ter plaats wordt een propaganda- tocht opgeluisterd door een muziekkorps gehouden en besloten door ene algemene vergadering waar een bepaald actueel on derwerp wordt besproken. Op de ene plaats werd gesproken over de pensioenwet voor de zelfstandigen door volksvertegenwoordi ger De Paepe, te Ophasselt sprak oud-mi nister Moyersoen over de algemene poltiek en de diensttijd. Aanstaande Vrijdag wordt vergaderd te IDDERGEM, alwaar oud-minister De Taeye ene uiteenzetting over de familiale poli tiek ten beste zal geven. De werking van onze vrienden van Nino ve slrekke de andere kantons tot voorbeeld^ 1. MET DE ROZE TREIN LANGS LA SALETTE NAAR LOURDES. Het geluk van de 300 bedevaarders van de Roze radiotrein beschrijven is totaal on begonnen werk. Van meet af aan heerste over gans de trein een echte familiegeest, 't is waarlijk een droom in zulk uitgelezen maken... Dinsdag 16 juli juist op het uur te 7,28 Dinsdag 166 juli juist op het uur te 7,28 u. is de trein vertrokken uit Gent St. Pie- ters, onderweg moest nog een hele massa worden opgepikt, zodat we te Bergen vol tallig waren. Met het kerkelijk reisgebed stelden wij ons zoals eertijds het volk van Israël onder Gods bescherming, en werkelijk «de vrede van de Heer» vergezelde ons en bracht ons in de haven van zaligheid en geluk. Sommigen waren verwonderd over de vriendelijkheid van de douaniers en weldra doorkliefde onze Roze trein de landschappen van Noord Frankrijk. De directie zorgde voor zeer interessante beschrijving en gege vens over de beroemde centra die we door kruisten Laon, Reims, de stad van St. Re- migius, van Jeanne d'Arc, van Eisenhower en ook van de fijne champagne; Chalon-sur- Marne of het oude Romeinse Catalaunum, Dij on, hoofdstad van de «Cote d'Or» met tal van merkwaardigheden, Macon het pa radijs van de fijne bourgognewijn, tot Lyon waar we juist op uur, te 20,35 u. belanden. De dag was toch zo vlug verlopen, meer dan gevuld door diep ernstig gebed, historische en topografische gegevens en zeer interes sante fonoplaten opgedragen aan vrienden en kennissen. Lyon was de terminus van de eerste dag. De cars brachten de bedevaarders naar hun hotels. Iedereen was blij, tevreden en ge lukkig. Woensdag 17 juli, stemmige gemeenschap pelijke communiemis in het prachtig gele gen heiligdom van O. L. Vrouw van Four- vière, dat als de toren van David, de stad van een half miljoen inwoners domineert, per car werden de bedevaarders aan hun hotel afgehaald en van af de kerk van St. Augustinus ging de beklimming van de heuvel per funiculaire. Het machtig heiligdom heeft ons volk tot in't diepste van de ziel aangegrepen. Hoe stemmig, hoe diep ontroerend die gezamen-1 lijke communiemis in echte familiegeest. Na een kort ontbijt terug naar de Cars die ons langs de heerlijke boorden van de Rhone verder brachten naar de basiliek van de Pastoor van Ars. Ars klein dorpke maar stemmig, nog steeds zweeft de geest van de Voor de vierde maal gaan duizenden mu tualisten naar 't steeds geliefde genadeoord te Scherpenheuvel. Velen onder hen leerden deze weg kennen aan de hand van moeder, velen zullen op hun beurt aan hun kinde ren de gestemde koepel wijzen waaronder de Moeder van troost haar genadentroon heeft gevestigd. Zoals de vorige keren bren gen wij honderden zieken mee. Scherpenheuvel zal op 4 oogst het levend beeld bieden van de echte mutualistische familie allen bidden we voor mekaar, voor onze geestelijke en lichamelijke gezondheid, onze bijstand in alle nood. Niemand zal on geholpen of ten minste ongetroost weggaan van Maria. Miljoenen bedevaarders kunnen getuige dat onze hemelse Moeder altijd iets meegeeft aan haar kinderen; de vreugde in het hart en het vertrouwen in het leven. In 1947 hebben wij voor de eerste maal onze schone sociale-familie-instelling aan de goede zorgen van de heiligste der moeders toevertrouwd, al onze werkzaamheden en onze uitslagen onder haar bescherming ge steld. Deze plechtige daad zullen wij hernieu wen onze personen, families, primaire ver enigingen .verbonden en Landsbond willen groeien en bloeien onder de zegenende hand van de machtige en liefdevolle «Behoudenis der kranken» Thans zullen wij deze toe wijding aan Maria doen met diepe gevoe lens van dankbaarheid voor al hetgeen on ze leden, vooral de meest beproefden onder hen en hun instellingen door haar genegen voorspraak hebben bekomen. Wij beloven van onze kant trouw aan on ze goede Patrones, aan haar lieve Zoon en zijn reddende lering. In gebed verenigd met gans de katolieke wereld, vragen wij aan de Koningin der H. Kerk het geloof te verspreiden en te ver sterken, de zielen te beschermen en te red den, het mensdom te sparen en te helpen, ons landje te vrijwaren van de boosheid en het verderf, onze instelling te zegenen en vruchtbaar te maken, onze leden gezond te bewaren of hun ziekte te lenigen en ons al len te behouden in de voorwaarden ter za ligheid. Maria bekome de vrede en vreugde der geesten en der harten. Onze zieken zul len hun lijden dragen als een gebed voor hen die niet kunnen bidden in het lijden. Ons groot gebed van ruime onderlinge bij stand zal onfeilbaar verhoord worden door Haar, dia ia Scherpenheuvel sinds meer dan vijf eeuwen, haar liefde voor ons volk, vooral voor het lijdende volk, bewijst. Kan. V. HEYLEN. VERBOND DER CHRISTELIJKE MUTUALITEITEN VAN HET ARRONDISSEMENT AALST 26, St. Jorisstraat, Aalst. ZONDAG 4 AUGUSTUS 1957 IV NATIONALE BEDEVAART NAAR SCHERPENHEUVEL ingericht door de Landsbond der Kristelijke Mutualiteiten Op zondag 4 augustus gaan wij op bede vaart naar O. L. V. van Scherpenheuvel. Te 11 uur Pontificale H. Mis. Te 15 uur Pontificaal Lof. Deze H. Mis en dit Lof worden gezongen door het zangkoor van Aalst en begeleid door de Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak» van het Groen Kruis, Aalst. Iedereen, zelfs niet-mutualisten, kunnen aan deze bedevaart deelnemenen zich on middellijk laten inschrijven bij de boden of op de secretariaten onzer mutualiteiten. EEN SPECIALE RADIOTREIN wordt ingelegd. Hierna votgt een lijst met de stopplaatsen en de kostprijs Geraardsbergen 98 Fr. Schendelbeke 94 Fr. Idegem 94 Fr. Zandbergen 90 Fr. Appelterre 90 Fr. Eichem 90 Fr. Ninove 86 Fr. Okegem 86 Fr. Iddergem 82 Fr. Denderleeuw 82 Fr. Erembodegem 82 Fr. Aalst 86 Fr. Hofstade 90 Fr. Gijzegem 86 Fr. Deze trein zal aansluiting geven a) te Denderleeuw, met de trein komende uit Zottegem. b) te Aalst, met de trein komende rit Lede en Burst. De deelnemers van de lijnen Zottegem en Burst zullen door ons toedoen van uit hun vertrekstation een reiskaart je ontvan gen, voor de speciale trein aan verminderd tarief. De dragers van een vrijkaart be talen 15 Fr. Gelieve onmiddellijk uw inschrijving te doen, ten einde alles bij voorbaat ten beste te kunnen regelen. H. Pastoor over het dorp. Het eenvoudig lof, opgeluisterd door de kleine schola van het St. Amandsinstituut van Gent ontroer de ons tot in het diepste van onze ziel. We namen kennis over het leven van de grote heilige en brachten een bezoek aan de oude pastorij als een kostbare relikwie daar be waard. Tevens had het bestuur ter plaatse ge zorgd voor een stevig middagmaal en wel dra bolden we verder naar het machtig massaoord van onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart te «Le Mas Rillier». Het reu zenbeeld van 38 m. hoog van le Moeder maagd trof iedere bedevaarder; onze jeugd was er vlug bij om langs de wenteltrap naar boven te klimmen, om boven de kroon van het machtig beeld de heerlijkheid van de Rhönevallei te bewonderen. Langs slingerwegen bereikten wij weer om de stad Lyon, waar we met uitzonder lijke toelating met ons cars het enig mooie park mochten doorkruisen. Zo bereikten wij het station waar onze Roze Radiotrein op ons stond te wachten. LYON-GRENOBLE prachtige treinrit! Door de «contreforts van de Alpen» bereik ten wij weldra de grote bergmassieven van de Chartreuse en van het Vercorps om na een rit van 2 uur Grenoble binnen te sto men. Grenoble hoofdstad van de Dauphinese Alpen, prachtig gelegen tussen hemelhoge bergreuzen. Hier ook brachten de Cars ons naar het hotel, waar we na een deugdoend avondmaal nog van een aangename avond wandeling konden genieten. Donderdag 18 juli te half zeven hadden wij reeds koffie gedronken en vertrokken de cars langs de zwierige route Napoleon naar het heilig gebergte van La Salette. Onbeschrijfelijk schone bergrit, onze be devaarders hadden geen ogen genoeg om al de pracht en de heerlijkheid van die tocht op te vangen. Ze zaten werkelijk verpletst door de wonderen van Gods natuur de vallei van de Graissivaudan, het mas3fèfu van de Belledonne, de prachtige meren van Laffrey met het ruiterstandbeeld van Na poleon en de heerlijkheid van de bergreus de OBIOU. Te Corps stapten wij over in kleinere bergcars om dan de beklimming te begin nen. Onbeschrijfelijk schoon en eindeloos machtig. Na een uur bollen door Gods prachtige bergnatuur bereikten wij einde lijk het heilig gebergte van O. L. Vrouw van La Salette. De vriendelijke paters van La Salette waren gelukkig ons te mogen ontvangen. La Salette werd ingenomen door de Vlamingen. We kregen vrij spel, we mochten alle plechtigheden organiseren naar ons verlangen. Of ons volk er van genoten heeft in 't Vlaams gecommenta rieerde communiemis, gezamenlijk bezoek aan de «Wenende Lieve Vrouw», verhaal van de verschijningen, indrukwekkende kaarsenprocessie vulde de namiddag. Vol gende dag weerom vlaamse communiemis, plechtige hoogmis gezongen door het kna penkoor van het St. Amandsgesticht en gevolgd door een diep ontroerende H. Sa- kramentsprocessie met de aanroepingen. Geknield op de harde keien vroeg iedereen aan O. L. Heer vergiffenis voor persoonlij ke fouten en voor de fouten van anderen. Tranen van ontroering en van innig zielsge luk vloeiden bij overvloed. Echt onze men sen voelden zich reeds in de voorhalle van de hemel. Geen pen is in staat de indruk ken hiervan te beschrijven, onze bedevaar ders straalden van innig zielsgeluk. Toen het ogenblik van afscheid aanbrak had ieder een krop in de keel en met veel heimwee zegden ze aan de Wenende Lieve Vrouw hun afscheid, geen vaarwel, tot we- derziens tot volgend jaar als 't God belieft. Langs een andere weg, onbeschrijfelijk schoon, langs de boorden en de steile oevers van de Drac, kwamen we weer te Grenoble. Nu volgde een nachtrit, doch van puur geluk over al de heerlijkheden, vergaten velen de ogen dicht te doen. De nacht vloog voorbij en zonder iemand er aan dacht, heel op 't onverwachts stopte de Roze trein te LOURDES. Hier zullen wij nog vijf dagen verblijven in de volle heerlijkheid van Maria's Heilig dom, samen met de bedevaarders van de Blauwe en Witte trein en ook samen met onze geliefde zieken. Hier ook hebben wij onze geliefde Bisschop Mgr. Calewaert, die de zalige atmosfeer aanvulde door zijn te genwoordigheid, zijn opbeurend woord en onze bedevaarders nog meer begeesterde voor onze machtige Hemelmoeder. Al de bedevaarders van La Salette-Lour- des getuigen eensgezind dat ze zulke bede vaart nog nooit van hun leven hebben mee gemaakt. De meesten hebben reeds de be slissing genomen om volgend jaar terug te keren langs LA SALETTE naar Lourdes. 'T VERVOLGT,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1