en omstreken Week dei Ouden van dagen Politiek Overzicht Plechtige Eremis m PENSIOEN Der Zelfstandigen Al reis der V.K.AJ. en K.A.J.-Aalst naar Rome. M&- gen- van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JOKISSTRAAT, 25, AALST. - TEL. nr. 241.14 - P. C. nr. 881,72 - 14' JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 NUMMER 08 VAN 17 TOT 24 NOVEMBER 1957. Dit jaar weer, zoals de vorigen, zal in de omringen met genegenheid en erkentelijk- Herfst de Week der Ouden van Dagen j plaats hebben... en het is niet per toeval I dat deze week in de Herfst doorgaat. Herfst van het leven Zinnebeeld Herfst van hun leven., en aankondiging: van de Herfst van ons leven... want ja, ook wij zullen eens oud worden, en wellicht vragen wij dan «Waarom wordt er niet aan mij gedacht, in mijn oude dag Heel zeker zijn de huidige tijdsomstan digheden bijzonder hard voor de ouden van dagen. Zo een lang leven een voorrecht mag ge noemd worden en zo sommige dagen voor allen feestdagen zijn, zijn er vele dagen ook waarop het zwaar valt oud te worden... Voor velen betekent dit armoede, voor meer nog eenzaamheid. Stoffelijke eenzaamheid niemand om te helpen bij het aanmaken van de kachel, bij het verplaatsen van een meubel. Sociale eenzaamheid niemand om raad te vragen als een speciale beslissing moet genomen heid Hiertoe werd «de Week der Ouden van Dagen» in het leven geroepen. Zij wilt door gans het 'land eeen grote nationale aktie voeren voor hulpverlening en eerbied aan de ouden van dagen. H. M. Koningin Elisabeth verleende Ha re Hoge Bescherming aan dit initiatief, dat ook aangemoedigd wordt door HH. EE. de Bisschoppen van Belgie. Deze propagandaweek wordt met een na tionale geldomhaling besloten op zondag 24 november. De opbrengst hiervan wordt, door bemid deling van de werken, benut om aan de minst begoeden ietwat vertroosting te bren- En dit jaar, zal zij heel speciaal haar aandacht wijden aan de gezinshulp bij ou den van Dagen. Enkele diensten werden reeds tot stand gebracht: er zouden veel meer familiale helpsters moeten gevormd worden... iedere worden of een aanvraag moet gedaan. Een- j Qu(.je yan j)agen> die er behoeffte aan heeft, zaamheid van iedere dag: niemand om eens mee te praten... En nog pijnlijker als al de andere de eenzaamheid van harte nie mand die U lief heeft en niemand om lief te hebben... Oud worden in ontbering en eenzaamheid n-et haaf eni. is een kunst die elke dag heldenmoed vraagt... Ja, de eenzaamheid, de armoede, het ge brek aan bezigheid voor vele oudjes, is een schrille tegenstelling met de overwerktheid, de zenuwslopende haast en de levensvoor waarde van de meeste volwassenen. Het is indrdaad een plicht diegenen te eren die ons zijn voorafgegaan en aan wie wij het leven dat wij thans genieten ver schuldigd zijn. Is het niet billijk dat wij hun oude dag zou er moeten kunnen op beroep doen. Maar, zo de «Week der Ouden van Da gen» ertoe bijdraagt de aanvullende noden te lenigen van dezen, voor wie het ouder domspensioen ontoereikend is, toch is dit doel. Om de Ouden van Dagen op te beuren is er liefde nodig. De Week der Ouden van Dagen heeft tot doel hen te bewijzen dat zij bemind worden. Aan al die kleine voorkomendheden, waardoor zij omringd zullen worden, zullen zij heel zeker zeer gevoelig zijn, daar deze hun zon brengt in hun levensavond. VAN E. P. WILLY DE CLERK TE AALST Opnieuw genoot de St-Jozefsparochie zondag de uitzonderlijke eer één harer zo- j nen de altaartrappen te zien bestijgen als priester Gods. Eerwaarde Pater Willy De j Clerck, zoon van dhr. en Mevr. De Clerck- Van Hauwe, inspecteur in het onderwijs en voorzitter van het Christen Onderwijzers Verbond van Oost-Vlaanderen. De E. P. werd op zondag 10 augustus te Leuven sa men met nog 16 andere Jezuïeten tot pries ter gewijd door Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond. De Arbeidsstraat, Withuisstraat en de weg naar de St.-Jozefskerk was te dier gele genheid feestelijk bevlagd en aan verschei dene woningen waren mooie huidespreu ken opgehangen. Te 9,15 u. werd de jonge priester aan de ouderlijke woonst afgehaald door de pa rochiale geestelijkheid, het knapenkoor van St-Jozefscollege, maagdekens en engelkens van St-Jozefsschool, een K.S.A.-afdeling en een formatie van scouts uit Leuven, alwaar Pater De Clerck aalmoezenier was, de ge- buren en parochianen. Stoetsgewijze ging het naar de kerk, waar geen stoel onbezet bleef. Aan het altaar werd de jonge priester bijgestaan door E. P. Schuermans, S.J. als diaken en door E. H. Ascoop, onderpastoor als subdiaken. Als Index fungeerde Z. E. H. Verbraecken, pastoor van St. Jozefsparo chie. De cantoren waren E. H. Pannier, Inspecteur en E. H. de Waepenaert, dioce saan inspecteur. E. H. Jozef Limpens, pro fessor aan het. St. Maarteninstituut was ce remoniemeester. Het plaatselijk kerkkoor onder leiding van E. H. Weyn, onderpastoor in samen werking met het knarj^nkoor van het St- De erewacht van O. L. Vr.-ter Druiven te Aalst, kreeg een nieuw vaandel (Cliche «Het Volk») Vergeet ook het Gironummer 600.00 van Jozef college onder leidïng van E. P. Block, de Week der Ouden van Dagen niet. Adres: Guimardstraat, 5, Brussel. VOORLIEFDE VOOR DIEREN Dat er niet alleen in het Belgische parle ment al eens grove woorden en misplaatste krachttermen door de achtbare leden gen als gewone lieden. «Doe u niet voor als- j of ge tot een biezondere klas behoort; ge bruik bij voorkeur tram of autobus voor uw verplaatsingen en meen niet dat een worden gewisseld bewijst wel volgende ge- auto essentieel is voor een hoge ambte- schiedenis die zich onlangs in het Japanse naar» heet het in deze omzendbrief, parlement voordeed. Ter overweging aan onze Belgische parle- Tijdens een hoogoplopende diskussiementairen... heeft minister Yoshida de Volksvertegen- BELASTINGPLICHTIGE PRINS woordigers «apen» genoemd, nadat hij te- De 71-jarige Indische prins De Nizam voren reeds een socialistisch lid voor «ezel» j van Hayderabad, die bekend staat als de had uitgescholden. Toen de afgevaardigden rijkste man ter wereld heeft de jongste des volks» verzet aantekende weigerde de minister zijn verontschuldigingen aan te bieden daar hij zo beweerde hij althans de grootste eerbied heeft voor alle leden van het parlement, en het nooit zijn bedoe ling was geweest iemand te beledigen. OP ZIJN AMERIKAANS In de Verenigde Staten gebeurt het wel meer dat automobielhandelaars, bij wijze van reklame-stunt, een televisie-ontvangst- toestel schenken aan elke koper van een auto. Het laatste snufje komt evenwel van de eigenaar van een grote meubelzaak uit Boi se, in de staat Idaho, die gedurende een ganse week bij aankoop van een televisie apparaat een tweede-handsauto als ge schenk aan zijn klienten aanbood. Volgens deze «zakenman» zou het ver koopcijfer van die bewuste week de stout ste verwachtingen hebben overtroffen. Wat We geen ogenblik betwijfelen SPAARZAME VROUWEN. Van de vrouwen in 't algemeen wordt wel eens beweerd dat zij doorgaans nogal kwistig met het huishoudelijk budget om springen en moeilijk iets kunnen sparen. Recente statistieken hebben echter aan getoond dat deze bewering geen steek houdt, althans wat de Amerikaanse vrou wen betreft. Inderdaad blijkt dat 75 procent van alle Amerikaanse rijkdom kapitalen, roeren de en onroerende goederen in handen is van de vrouwen. Daarbij komt dat zij ook circa 60 van de aandelen der grote maat schappijen zoals Elektriciteit, Gas en Spoorwegen bezitten. Bovendien behoort de helft van het kapitaal der Spaarkassen aan het zwakke (maar rijke) geslacht trammende parlementslelden Onderstaande geschiedenis komt uit de Indische staat Bombay waar de regering aan alle parlementsleden en hoge funktio- narissen een circulaire heeft gezonden y aarin zij worden verzocht zich te gedra- tijd narigheden met de fiskus. Waar tot voor kort de Indische prinsen vrijgesteld waren van alle belastingen, heb ben de wetgevers daar verandering in ge bracht, zodat De Nizam nu een inventaris moet opmaken van al zijn bezittingen. Zijn dienaren die opdracht hadden gekregen zijn aardse goederen te schatten konden dit werkje niet af. Tenslotte vulde de prins dan maar in «mogelijk ligt het juiste bedrag ergens tussen de 150... en 750 miljard. In welke richting men bij de fiskus het bedrag heeft afgerond, vertelt de geschie denis helaas niet. HOE HOUD IK MIJN GEHEUGEN FRIS Aldus luidde het onderwerp van een voordracht die Sigmound Blomberg, profes sor in de experimentele psychologie aan de Universiteit van Los Angeles, onlangs hield in een studentenklub. Spreker insinueerde o.m. op de onaange name gevolgen van de vergeetachtigheid. Na afloop van zijn rede viel hem zoals steeds een daverend sukses te beurt. Toen de professor de zaal verliet vergat hij echter zijn hoed. Zijn studenten heb ben hem het hoofddeksel de volgende dag in optocht teruggebracht... DE WET IS HARD Een ongeluk komt nooit alleen heet het in de volksmond. Dat ondervond dezer dagen Mr. R. C. Ray uit Missouri (V.S.) die op kantoor door zijn vrouw werd opgebeld. Kom dadelijk, ons huis staat in brand schreeuwde zijn echtgenote. Mr Ray sprong dadelijk in zijn wagen en joeg huiswaarts. Agenten hielden hem staande wegens te snel rijden. Toen de overtreder zijn relaas deed, vergezelden de wetsdienaars hem en hielpen zelfs bij de blussingswerken. Groot echter was Ray's verbazing toen hem daarna twee processen-verbaal voor gelegd werden, voor overdreven snelheid en om door de verkeerssignalen te zijn ge reden. Dura lex, sed lex.,, s.j. voerde de Missa Pacis van Ghesquière uit. In een diep doorvoelde kanselrede han delde Z. E. P. Verhaeghen, rector van het St. Jozefscollege te Aalst over de verheven waardigheid van het priesterschap en wees voornamelijk op de grote genade die hier mede gepaard gaat. Na de H. Mis en een juichend Te Deum zou men naar de feestzaal van de St. Jo- zefsschool gaan, alwaar een plechtige feest zitting zou plaats grijpen. De weermaker was echter niet van de partij, de stoet werd afgelast en in vlucht ging het naar de feest zaal. In aanwezigheid van talrijke perso naliteiten werd door dhr. Amant vanwege de geburen een monogram voorgelezen die door dhr. Van Tittelboom meesterlijk werd gemaakt. Bloemen en geschenken werden door de geburen aangeboden. Vervolgens sprak dhr De Fruytier namens het C.O.V. van Oost-Vlaanderen. Door een juffrouw werd de broedergroet uit West-Vlaanderen gebracht. Door een scout uit Leuven werd eveneens een huldespraak gehouden. Diep ontroerd door zoveel blijken van ge negenheid dankte de nieuwe priester allen voor de gebrachte hulde en gaf hen zijn priesterzegen. We wensen E. P. Willy De Clerk een lang en vruchtbaar apostolaat in zijn priester loopbaan. Het sekretariaat van het N.C.M.V. deelt mede l Aanvraag verminderde Solidari teitsbijdrage Zelfstandigen, die nagelaten hebben in het jaar 1956 een aanvraag in te dienen voor vermindering van Solidariteitsbijdra ge of die sindsdien een nieuw definitief BREUGELFEESTEN MEULESCHETTEKRING 14, 15 en 16 SEPTEMBER. -w- Cathcüca r«Umr. u miUss aanslagbiljet hebben ontvangen voor hun belastbare bedrijfsinkomsfen moeten voor 1 september a.s. een aanvraag indienen bij het Solidariteits- en Waarborgfonds. Zo zij dit niet doen zal van hen de hoogste bij drage gevorderd worden of dezelfde van verleden jaar. Onze gewestelijke sekretariaten staan ter beschikking van alle zelfstandigen voor alle inlichtingen ter zake. De aanvraagfor mulieren zijn eveneens op deze sekretaria ten te verkrijgen. 2. Laattijdige aansluitingen 82.324 zelfstandigen hebben tot nog toe hun vertrouwen geschonken aan de N. P. M. B. voor het verzekeren van hun pen sioen in het kader van de wet van 4 juli 1956. De Kas telt aangeslotenen over heel het land, zowel in de Waalse als de Vlaamse provincies en te Brussel. Er werd een orga nisatievorm gekozen, die het persoonlijk kontakt met de aangeslotenen in de ver schillende streken van het land waarborgt. Er zijn zes sukkursales, 14 innende direk- ties en 12 corresponderende direkties. Dagelijks komen nog nieuwe aansluitin gen binnen en onze Diensten zijn tot de vaststelling gekomen dat er nog duizenden zelfstandigen zijn, die nagelaten hebben zich met de wet in regel te stellen. Wij raden de zelfstandigen aan, die nog aan hun wettelijke verplichtingen niet vol daan hebben onverwijld het nodige te doen. Zij lopen gevaar in de eerstvolgende weken ontdekt te worden door de kontrole-diens- ten van het ministerie of het Solidariteits- en Waarborgfonds met het gevolg dat zij met heel wat moeilijkheden en lasten zul len af te rekenen hebben. Stel niet langer uit. Breng een bezoek of schrijf aan één van onze gewestelijke di rekties of sukkursales. Gij zult er alle ge wenste uitleg en hulp ontvangen Voor het gewest Aalst N.C.M.V., Grote Markt, 28, (achter het Belfort), Aalst. oOo JEF POTJES SPEKULEIRT wordt heropgevoerd op ZONDAG 8 SEPTEMBER in ST. MARTINUSKRING. Houdt die dag vrij Pius XII in brandglas, een werk van Theo Meersman, dat door het K. A. J - verbond Aalst,samen met een kenteken, Z. H. de Paus zal aangeboden worden. (Cliché «Het Volk») RUSSISCH-WESTDUITSE BESPREKINGEN De twee delegaties hebben vier uur ach tereen besprekingen gevoerd over het vraagstuk van de repatriëring van Duitsers de Sovjet-Unie. Het bleek toen dat de twee standpunten lijnrecht tegenover el kaar stonden. De Westduitse woordvoerder zei, dat zijn delegatie de Russen niet had verzocht om een nieuwe datum vast te stellen voor bespreking van politieke of economische problemen. De leider van de Westduitse delegatie, dr Rolf Lahr, is door zijn regering naar Bonn teruggeroepen voor nieuw overleg. Dit is de tweede keer sedert de bespre kingen op 23 juli zijn begonnen. De eerste maal kon een volkomen mislukking worden voorkomen doordat bondskanselier Ade nauer een compromisregeling voorstelde met betrekking tot de repatriëringskwestie. ALGERIJNSE VRAAGSTUK. Op een openluchtmeeting verklaarde Mi nister Pineau «Wij zijn volkomen bereid alle inlichtingen en alle bijzonderheden te verstrekken, waarom men ons in verband met Algerië zal verzoeken. Doch wij zullen geen inmenging van de Uno in ons bin nenlands leven dulden. De minister zei verder «Sommigen den ken dat de internationale organisatie het Algerijns probleem kan wijzigen. Ik stel er prijs op te zeggen dat hoewl Frankrijk be reid is dit probleem uiteen te zetten, het nooit bevelen zal aanvaarden. Er is geen sprake van de Uno te verlaten. Wij achten het handvest nodig doch het moet door al len worden nageleefd en niet eenzijdig door de enen, terwijl de anderen het steeds in hun voordeel interpreteren. VEILIGHEIDSRAAD. Het verzoek van 11 Arabische landen ter vergadering van de veiligheidsraad voor onderzoek van het Britse optreden in het sultanaat Oman en Maskate werd verwor pen. Jordanië vraagt om een spoedzitting van de Veiligheidsraad ter bespreking van een Israëlische schending van de bestandsover eenkomst. Jordanië beschuldigt Israël er van in een gedemilitariseerde zone bij Je ruzalem landbouwwerkzaamheden uit te voeren en wegen aan te leggen. UNO-BIJEEN KOMST. De secretaris-generaal van de UNO heeft er de afvaardigingen van in kennis gesteld dat de voorzitter van de 11e zitting van de algemene UNO-vergadering besloten heeft, deze bijeen te roepen op 10 september om het onderzoek voort te zetten van de Hon gaarse kwestie. Dinsdag vertrokken 184 Kajotsters naar Rome. In Sint Martinus had vooraf een plechtigheid plaats, geleid door E. H. De Vos. De samenzang werd gedirigeerd door Yvonne de Wolf. Enkele minuten voor het vertrek kwam de afvaardiging van het gewest Dender- monde aan met tientallen personenwagens en drie cars. Zij sloot aan bij hét gewest Aalst. Onder handengewuif en luidruchtig ge roep vertrok de trein naar Brussel en van daar naar de eeuwige stad. Woensdagnamiddag vertrokken 153 Ka- joters. Om 2 u. waren ze samengekomen in het Groen Kruis, waarvan ze in optocht naar St. Martinus togen, waar ook een kor te plechtigheid plaats had, vervolgens ging de optocht naar de statie waar ze rond 15 u. 29 vertrokken naar Rome. Aan alle kajotsters en kajoters goede reis.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1