en omstreken Een richting kiezen l Brief van Pater Cipriaan VERHULST Berlare heeft een nieuwe herder van aalst NUMMER 71 VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14« JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr ZONDAG 1 SEPTEMBER 1957 Het pavujuEu van v .liiit,jj uu gaanderij uit de voor-anghorische tij (Cliché «Het Volk») Schoonaarde kwam, algemene wereldtentoonstelling te Brussel ui 1958, is een afbeelding van een d. Dit gebouw is opgetrokken na studie van bestaande documenten uit de IXe en X« eeuw van de noordoost sector van Anghar. iCliché «Hst Volk») E. H. De Bruyn met de personaliteiten van Berlare. Onder grote belangstelling werd de nieuwe pastoor, die van mét begeleiding van de B.J.B.-ruiters afgehaald. In de Emiel Hertecantlaan begroette hem de h. Van den Berghe, burgemeester waarna de muziek het nationaal lied speelde en de nieuwe herder talrijke bloemen en geschenken mocht in ontvangst nemen. Aan de kerk verwelkomde hem de h. Maurice Van Driessche in naam van de kerk- raad E. H. De Bruyn ontving tevens een nieuw misboek, bloemen en gewaden. De- en Rooms van Zele deed de aanstelling, waarbij deken Bauwens van Lokeren en pas- oor De Craene uit Aalst, geboortestad van de pastoor, als getuigen optraden Een plechtig lof besloot de aanstelling. VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) VOOR ONZE JONGENS NU Aanleg en drang bepalen dikwijls de toekomstmogelijkheden.» P.R. In ons laatste Volks Opvoedkundig Praat- j zeer nadrukkelijk dat wanneer dergelijke je hadden wij het over de toekomstmoge- i leerlingen hun studiën voortzetten in het lijkheden van onze jongens, nadat zij de 4e Ue leerjaar (le leerjaar der hogere sekun- Moderne Humaniora hadden met vrucht j daire technische school) zonder vooraf drie beëindigd. (6e, 5e en 4e Mod. Hum.) Wij bepaalden een twaalftal toekomstmo gelijkheden, wegen leidend tot een carrière die de toekomst verzekeren kon, indien na tuurlijk verder werd gewerkt om het eind doel te bereiken. Wij wezen onder meer op de rijke gamma van mogelijkheden die het Technisch On derwijs biedt. Wij stelden de vraag of na het zesde leerjaar van het lager onderwijs diende overgegaan naar de vakschool of naar de technische school, ofwel of het soms beter is onze jongens eerst enkele ja ren naar het algemeen vormend middel baar onderwijs te zenden, o.a. de moderne humaniora. Wij willen hierop terugkomen en met reden wat blijken zal uit wat volgt, namelijk uit de HERVORMING VAN HET TECHNISCH ONDERWIJS. Het technisch onderwijs groeit inderdaad uit tot de moderne onderwijsvorm bij uit stek, die tegelijkertijd een technische be kwaamheid verschaft en de toegang tot de volledige jaren met vrucht te hebben door gemaakt in een lagere sekundaire school, de" schooldirektie aan het gezinshoofd een verklaring moet. laten onderetekenen, waar in deze erkent te" zijn gewaarschuwd dat zijn zoon niet voldoet aan de vereisten om het diploma te verkrijgen. Maar ook de overgang uit het Middelbaar Onderwijs (kollege of ateneum) zal heel wat risico's meebrengen, doordat deze leer lingen moeten slagen in een «heroriëte- ringseksamen» dat loopt over al de vakken die in het Middelbaar Onderwijs niet of niet voldoende werden onderwezen. De helft der punten is in ieder dezer vakken HET DIAMANTEN PRIESTERJUBILEUM VAN KARDINAAL VAN ROEY Twintig bisschoppen zullen de plechtige dankmis bijwonen die op zondag 8 septem ber te 16 u. te Koekelberg-Brussel in de Nationale Basiliek van het H. Hart zal wor den opgedragen ter gelegenheid van het diamanten priesterjubileum van Kardinaal van Roey. Het zijn Mgr. Calewaert, bisschop van Gent, Mgr Charue, bisschop van Namen, Mgr Himmer, bisschop van Doornik, Mgr De Smedt, bisschop van Brugge, Mgr Van Zuylen, coadjutor van Luik, Mgr Suenens, hulpbisschop van Mechelen, Mgr Van Way- enbergh, hulpbisschop van Mechelen en rector-magnificus van de Leuvense univer siteit, Mgr Schoenmaeckers, hulpbisschop van Mechelen, Mgr Joliet, hulpbisschop van Gent; als missiebisschoppen de oud-missie- bisschoppen Mgr Stappers, Mgr Morel, Mgr Cuvelier en Mgr Lagae; de missiebisschop pen Mgr Cuvelier, Mgr Geeraerts, Mgr. Ma- St. Boniface, zaterdag 10 aug., BESTE STADSGENOTEN, 1957. Twee andere waren T.B.C. ziek geweest, al- 1 len waren zwak. «Ik zal schrijven naar Ko ningin Elisabeth, Ik ga deze keer weer eenseen woorde- betalen zQu gn daar ken zeggen over de immigratie. Ge zult misschien vinden dat ik een beetje- zaag het is de eerste keer niet dat ik over deze j kwestie schrijf. Maar geloof me het is no dig. Ik heb hier weer te doen gehad met een van de schrijnendste immigratie gevallen die ik hier geweten heb. En dit komt, door dat de immigranten uit Kun land vertrok ken zijn met de valse gedachte in Kanada een aards paradijs te zullen vinden. Och, dierbare lezers er is geen aards paradijs meer op deze wereld, sedert onze eerste ou ders hun zonden bedreven. En het is dus gans verkeerd zich het hoofd op hol te la ten brengen door een leugenachtige publi citeit. Laat het volgende gevalletje u als les dienen. Over enkele weken werd ik telefonisch ontboden naar het bureel van een vlaams vereist. Dit betekent onder andere dat jon-thijssen, Mgr Morlion, Mgr Vermeiren, Mgr I onde™el™r iuer in St. Boniface. Er waren ens die slaagden in liet 6e, 5e of 4e van j Verwimp, Mgr de Jonghe d'Ardoye, oud- twee Bel®lsche immigranten. De onderne- mer zelf was niet thuis, ze spraken alleen maar frans (het waren walen), de bureel klerken kenden slechts het engels en... of ik als tolk dienst wilde doen, want niemand verstond die mensen. Ik reed er naartoe openbare diensten en verdere studie open- ^er geval één of twee jaren verlies mee- houdt. j Verwimp, Mgr de Jonghe d'Ardoye, oud- het kollege of het ateneum en dan willen apostolisch internuntius in Egypte, en Mgr overgaan naar de technische school (zoals Sloskans, apostolisch administrator van dit thans nogal gebeurt) veel gevaar lopen Minsk. één op meer jaren te verliezen, willen ze j Deze bisschoppen zullen> getooid met wit_ het recht op het diploma behouden. te koorkaPi stola en mijter> processiegewijs Op te merken^is nog dat vergang na de J van het H Harteollege naar de basiliek op- stappen en daar in het koor plaats nemen OQO 3e of 2e van het kollege of ateneum in ie- met iets wat vroeger een auto geweest was dienst en werken aan verschillende grc- opdat ze mijn reis naar zal ik werken als een slaaf, tot ik geld genoeg heb, om mijn familie terug naar België te laten komen» zo sprak de man en de sukkelaar snikte als een kind en was dé wanhoop na bij. Want hij wist dat dit plan onuitvoer baar was. Ik sprak hem moed in en zei dat ik met hem naar werk zoeken zou. Ik bracht hem naar huis, samen met zijn vrouw. Maar wat ik daar te zien krijg, zag nooit in een van de krotwoningen van de oude markt te Brussel. Geen bedden, geen meubelen, geen geld, geen eten. De regen druppelde binnen. Onmiddellijk hulp was absoluut nodig. Het koppel sliep op de grond op een gescheurde matras. De kinde ren sliepen in zeepkisten. Lezers, ik had kunnen wenen. Zonder een minuut langer te wachten ben ik enkele Vlaamse families gaan op de hoogte brengen van de; toestand en tegen 's avonds was er het meest nood zakelijke van eten, meubelen en kleergoed. Nog dezelfde dag ben ik een van de groot ste ondernemers van Winnipeg gaan opzoe ken. Een Vlaming en een van de glories van ons volk. Verschillende honderden werklie den (misschien wel twee duizend) zijn in De Koninklijke Besluiten van 1 juli 1957, j brengt. Ouders met aankomende jongens dienen in het Staatsblad verschenen, zetten een zich Soed rekenschap te geven van deze nieuwe zeer vér dragende stap in die rich ting. Het is nodig dat de ouders nuchter dé be tekenis overwegen van deze wetgeving die zwaarwichtige gevolgen zal dragen voor de toekomst van hun jongens. De meest markante bepalingen vatten wij hierna samen. 1. Het onderscheid tussen de beroeps- school (eigenlijke vakschool) en de techni sche humaniora) wordt definitief voltrok ken. In de beroepsschool, die een meer prakti sche opleiding verschait en waar de studie- eisen minder streng zijn, ontvangen de jon gens een BREVET van beroepsbekwaam heid. In de technische school daarentegen, die 'vooral is gericht op het wetenschappelijk- technisch onderwijs, zijn de studie-eisen zeer scherp afgelijnd. De leerlingen ontvan gen er een WETTELIJK DIPLOMA. 2. De ouders hebben er alle belang bij hun jongens reeds vanai 12 jaar (na het 6e TYL UILENSPIEGEL. In aansluting met onze Opvoedkundige Kroniek van 25 augustus 1.1. Een Richting- kiezen. Voor onze Jongens nu ontvingen wij een schrijven van een regelmatige lezer van onze Opvoedkundige Artikels. Schrijver van deze brief, die naar hij vermeldt met grote vrucht de vierde Moderne heeft doorgemaakt, en zijn studies zou willen voltooien in de richting van «Mo nitor in de Lichamelijke Opvoeding» wordt hierdoor vriendelijk verzocht ons zijn VOL LEDIG ADRES te laten geworden opdat wij hem dan persoonlijk zouden de ge vraagde inlichtingen verschaffen. Ten gerieve van een lezeres wier dochter met grote vrucht het Lager Middelbaar On derwijs heeft doorgemaakt en die ons vroeg of deze studente kon toegelaten wor den in de Voorbereidende Afdeling van een school voor Regentessen kunnen wij, na in gewonnen inlichtingen op het Departement leerjaar der lagere school) te zenden naar van Onderwijs, het volgende mededelen het eerste leerjaar tier technische school. Waarom Omdat het wettelijk diploma van de hogere sekundaire technische school (vroeger A2) door de minister van Open baar Onderwijs maar zal worden afgele verd wanneer de leerlingen met vrucht vol ledig 6 jaar sekundair onderwijs heeft doorgemaakt na de lagere school. Dit betekent onder andere dat begaafde jongens die na 7e of 8e leerjaar lager on derwijs mits eksamen zouden over gaan naar het 2e leerjaar der technische school nooit een diploma kunnen bekomen, zelffs ais ze de volgende jaren met vrucht doormaken. Ze zullen alleen een getuig schrift ontvangen, dat geen toegang geeft tot de openbare diensten en tot verdere studie. Het Koninklijk Besluit zegt trouwens 1. De voorbereidende afdelingen voor de scholen ter opleiding van toekomstige re genten of regentessen zijn, gezien de her vorming doorgevoerd in het Normaal On derwijs, afgeschaft. 2. Om toegang te verkrijgen tot het eer ste jaar der Regentenschool dient de kandi daat in het bezit te wezen a) ofwel van een diploma van onderwij zer of onderwijzeres, b) ofwel van een diploma van Middel baar Onderwijs van de Hogere Graad, (vol ledig middelbaar Onderwijs). 3. De minimum-ouderdom van toelating tot de regentenschool is 18 jaar. Er kan Itoestel, nochtans een tegemoetkoming worden toe- J gestaan van 6 maanden (geen dag meer), j 4. De studiën van regent of regentes du- venvermeld ren twee jaar. INTERPROVINCIALE FOTOWEDSTRIJD VOOR DE SCHOOLGAANDE JEUGD Dat de Interprovinciale Fotowedstrijd voor de Schoolgaande Jeugd een enorm sukses worrt, daaraan twijfelt niemand meer. Niet minder dan 38 verschillende prijzen werden geschenken door het minis terie van Openbaar Onderwijs; verder de prijzen van dhrn gouverneurs van de vol gende provincies Brabant, Antwerpen, Na men, Limburg, Oost-Vlaanderen, Luxem burg, Henegouwen, West-Vlaanderen en Luik. De volgende stads- en gemeentebesturen begiftigen de wedstrijd met bekers, schalen, plaketten of medailles 'Antwerpen, Lier, Lokeren, St-Niklaas, Nijvel, Dinant, Bergen Charleroi, Doornik, Hasselt, Brugge, Kort- rijk, leper, Aalst, Huy, Roeselare.Geraards- bergen, Mechelen, Tongeren, Berchem, Mortsel, Deurne, Vorst. Bovendien worden er voor 50.000 fr. prij zen voorzien per provincie aan de indivi duele inzenders en zijn er nog talrijke prij zen voor de interscolaire wedstrijd. De vijf best geklasseerde leerlingen per school ko men hiervoor in aanmerking. Voorwaar een massale opzet waaraan de jeugd in groot getal zal meedoen. De foto's met als onderwerp Vakantie genoegens, dienen uiterlijk vóór 30 septem ber te worden ingezonden aan de «Gevaert Fotoclub», Septestraat, Mortsel. Minimum formaat 6 x 6, Maximum 13 x 8 cm. Op elke foto moet vermeld staan 1. reeks v. deelneming (A., B., C. of D.-; 2. naam en adres van de inzender; 3. klas, school, gemeente of stad; 4. merk van het en vond daar in het bureel twee schamele mensjes. De armoe en de ontbering stonden op hun gezicht te lezen. Ze kwamen werk zoeken. Maar zeiden mij de klerken «Wij weten niet wat er mee gedaan, vermits de baas slechts binnen enkele dagen uit Sas katchewan terug keert. Ze keken mij hoopvol aan. Maar... maar... ik vroeg me af of ik ze zou kunnen helpen. Alle onder nemers danken nu veel werkvolk af, of schoon het volop zomer is, de ideale tijd dus voor de huizenbouw. En dat ofschoon de nood aan woningen nijpend is. Vele im migranten komen hier toe en moeten dus gehuistvest worden. Ik heb de indruk dat de Verenigde Staten stilaan naar de deva luatie gaan en in dat geval zal Kanada vol gen, anders zou het zijn goederen op de we reldmarkt niet kunnen verkopen de prij zen zouden te hoog zijn. Eki dat gebrek aan werk, terwijl er in een jong land als Kana da alles nodig is schijnt mij wel een der te kenen van de naderende devaluatie. Ik zeg niet dat het voor dit jaar al zal zijn, maar de toekomst schijnt niet te rooskleurig. Ten andere er is nog een teken. De Amerikanen zijn er kwaad genoeg voor. Als ik hier over een jaar en half toekwam stond de Kana- dese dollar verschillende 'centen lager dan de Amerikaanse. En de Amerikanen beza gen de Kanadezen vanuit de hoogte: velen zelf weigerden de Kanadese dollar in de Verenigde Staten. Nu reeds zijn de rollen omgekeerd de Kanadese dollar staat reeds vijf centen hoger dan de Amerikaanse. Maar ter zake. Ik nam die mensen mee naar de pastorij. En daar vertelde mij de man hoe hij reeds maanden naar werk zocht. En nu waren ze ten einde raad. Ook hun middelen waren op geen geld meer, geen uitweg meer en... zeven minderjarige kinderen. Twee ervan waren in een preven- j torium geweest tegen T. B. C. in België. bouwwerken in Winipeg City en in St. Bo niface. Die edele man geroerd door wat ik hem vertelde, heeft niet alleen de vader werk gegeven, maar heeft zelf werkjes ge vonden, aangepast aan de krachten van de twee zonen, 15 en 14 jaar oud. De kinderen zullen alleen maar tijdens hun vakantiedagen op een boerderij werk zaam zijn, waar ze ondertussen goed ge voed worden. Die mensen zijn nu door het ergste door, en ofschoon ze het alles behal ve breed hebben voelen ze zich de koning te rijk. Maar mei wat heimwee denken ze aan hup land terug. Maar het is voorals nog een onmogelijke droom. En tegen dat ze de middelen zouden hebben, zal die krisis wel voorbij zijn en zullen ze zelfs welstellende mensen geworden zijn. Ze zuilen zich on dertussen aangepast hebben aan de eisen van de moderne Kanadese samenleving. Zelfs is het mogelijk dat ze later niet meer zouden terug willen de ouders omdat ze bij hun kinderen willen blijven, de kinde ren omdat ze nu eenmaal Kanadees van mentaliteit geworden zijn. Ik zou aan een ongeschoolde werkman in de huidige omstandigheden niet aanraden naar Kanada te komen. Ik hoorde gisteren nog in de radio dat in de stad Vancouver nu met de zomer 15.000 werklozen zijn. In de winter zal dit aantal zeker verdubbeld zijn. Ik schreef vroeger reeds en herhaal het voor al de kandidaat immigranten het is niet al goud wat blinkt. Als ge kunt leven m België, wijk dan niet uit; en wijk niet uit nu in de tegenwoordige omstandighe den, nu we op de drempel van een ekono- mische krisis schijnen te staan. Father Cyprian VERHULST, Saired Heart Church 501, Plinquet street St. Boniface (Manitoba-Canada). Reglementen van deze grootse fotowed strijd zijn nog steeds te verkrijgen op bo- adres.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1