en omstreken L- flJIMfl 1 BI Een Elite ging naar Rome Een richting ki ing iezen Vlaand eren, land. oemen België neemt voorzorgsmaatregelen tegen Aziatische griep. breugelfeesten de gazet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORIS STRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14» JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1957 NUMMER 73 VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) VOOR ONZE JONGENS NU Wij willen heden de beschouwingen be- de meest geschikte weg. Latijn leren om sluiten die wij aan de belanghebbenden b.v. de kulturele waarde ervan, of omdat voorlegden inzake Studierichting te kiezen het kan te pas komen, kan een zeer mooie voor onze jongens met het oog op hun toe-zaak zijn, maar in het tegenwoordig tijds- komst. bestek en voor de meeste ouders" is dan een Wij wezen in onze laatste bijdrage op het luxe die onze kinderen best kunnen missen, overgroot belang dat het Technisch Onder- j Hierbij dient aangestipt dat niet elke stu- wijs in het complex der studiemogelijkhe-dent, na de lagere school, verstandelijk zo den inneemt en aan de hervorming ervan, zoals verschenen in het Staatsblad, vermel dend Koninklijke Besluiten van 1 juli 1957. Wij schreven «Het technisch onderwijs groeit inderdaad uit tot de moderne onder wijsvorm bij uitstek, die tegelijk een tech nische bekwaamheid verschaft en toegang tot de openbare diensten en verdere studie openhoudt. Wij maken er onze lezers attent op dat bovenbedoelde Koninklijke Besluiten slechts van toepassing worden te beginnen van het schooljaar 1958-1959. Voor het pas begonnen schooljaar 1957-1958 wordt dus- niets gewijzigd. Wij wezen er op dat de ouders in elk ge val er voor moeten zorgen dat ze volledige zekerheid hebben inzake kiezen der verde re studiën van hun kinderen en dat ze hun beslissing in volle vrijheid moeten kunnen nemen. maar geschikt is om met vrucht hetzij oude, hetzij moderne humaniora te volgen. Dat geldt trouwens ook voor het technisch on derwijs. Die kwestie dient dus vooraf uitge maakt te worden, b.v. door raadpleging op het bureau van Studie- en Beroepsoriënte ring, bureau dat nog maar al te weinig wordt geconsulteerd, en na het inwinnen van de raad bij de leraars. WAT NA DE 4e MODERNE De eerste en beste raad is hier als 't kan, voortstuderen in dezelfde richting, tenzij de keuze ten gunste van een andere richting uitgesproken verantwoord is. Voortstuderen in de hogere cyclus dus van de moderne humaniora, bepaald dan in één van de twee afdelingen de weten schappelijke (wiskundige» of de ekonomi- sche (handels-) afdeling. Van die keuze besturen de ouders elk jaar tijdens voor lichtingsvergaderingen over het belang van EEN GOEDE FORMULE. die ^euze zo volledig en op zeer objectieve Een goede formule bij het kiezen ten 1 wijze voor te lichten, gunste van het technisch onderwijs is m.i.1 £>e voordelen van een volledige humanio- de volgende wel^ technisch onderwijs, ra zijn té belangrijk, dat hier niet de na- maar dan samen mét en voorafgegaan van druk zou op gelegd worden. Niet het minst een grondig algemeen vormend middelbaar belangrijk zijn ze onder andere om de in- 1 onderwijs. Niet dat er in vakscholen geen teressante verdere studiemogelijkheden, ook tion voo water waar algemeen vormend middelbaar onderwijs jn bet technisch onderwijs (technisch inge- moeten nipt gegeven wordt: maar het is toch niet zo dat nieur); ook voor de grondiger gevormd-' het in dat opzicht evenwaardig is met het beid en bekwaamheid, waardoor een hoge- onderwijs aan de humaniora. re positie in de maatschappij veel gemak- Een minimum nu van algemeen vormend keiijker kan verworven worden, middelbaar onderwijs is de lagere cyclus J zó js bet inderdaad voor veel studenten van de moderne humaniora. Dat onderwijs ciie de volledige humaniora hebben uitge- sluit prachtig aan bij de hogere graad van daan, vergeleken met degenen die enkel het de technische scholen. Het beetje achterstel dat de student zou hebben op gebied van technische vaardigheid, wordt nadien wel vlug ingelopen. Ook kan de keuze van de student, na de 4e humanioraklasse (moder ne of oude) duidelijker uitgelijnd zijn. Hij is nu drie jaar ouder. Hij weet nu beter wat voor hem, ook in het technisch onder wijs, het best geschikt is. Een verborgen ta lent kan intussen naar buiten treden, enz. Ook kan hij, dank zij zijn meer algemene vorming, gewoonlijk beter volgen in de ho gere cyclus van een technische school. Die en nog andere redenen pleiten voor deze beslissing in zake technisch onderwijs: eerst het algemeen vormend lager middelbaar onderwijs. Ook hier wordt best elk geval afzonderlijk vooraf besproken en onder zocht. lager middelbaar hebben beëindigd; enkele uitzonderingen natuurlijk niet ten na ge sproken. NAWOORD. Beste ouders, beste jongens en meisjes, het schooljaar 1957-1958 is aangevangen. Gij hebt die richting gekozen die u leiden zal naar een degelijke algemene vorming en gebeurlijk naar de specialiteit die gij hebt gekozen. Vergeten de jongens en de meisjes niet dat aanleg en goesting of drang niet vol doende zijn op zich zelf om naar een vruchtbaar einde jaar te leiden. Regelma tig, dagelijks dient er gewerkt, aanhoudend gewerkt. Van bij de aanvang van het stu diejaar dient gij, jongens en meisjes, uw leerstof bij te houden Ten andere, verschillende specialiteiten herhalen Vergeet niet dat de herhaling de Lt r w 0n?erw«s tz»n maar toa- moeder is van de studie en dat gij op het mend TT! f algemeen vor" eksamen maar zoveel zult weten te ant- mend lager middelbaar onderwijs. woorden als gij zult onthouden hebben en OF OUDE OF MODERNE HUMANIORA Die beslissing kan in bepaalde gevallen zeer lastig zijn. In dat geval raad vragen. In 't algemeen kunnen de ouders hierbij het volgende bedenken: voor wie de kennis van het Latijn en van het Grieks (tegenwoor dig minder het Grieks) in verband met ver dere studiën onontbeerlijk is, zal de oude humaniora de meest geschikte weg zijn. In al de andere gevallen is de moderne men onthoudt door het regelmatig herha len van de leerstof. Beste ouders, volgt regelmatig uw jongen of meisje in de studiën. Wij verstaan hier door controleert de taken, moedigt aan en gaat naar de school als gij het nodig acht om raad of wenk in te winnen. Als School en Gezin samen werken kan men met vertrouwen de toekomst te gemoet zien OPVOEDER. Tekst Tijl Vlaming. 1. In het land van Tijl en Nele, Groeit een schat van bloemenpracht. Witt' en blauw' en rod' en gele, Alle kleuren, scherp en zacht. Rozen, tulpen anjelieren, Gladiool, sering, iris, Fijn chrysanthen, violieren, Lelie, hyacint, narcis. KEERVERS. De bloemen van mijn Land Zijn bloemen om te sieren. Die bloemen in de hand, Zijn bloemen om te vieren. Die bloemen zacht van kleur, Zijn bloemen voor de vrienden. De bloemen fris van geur, Zijn bloemen voor beminden. 2. Als een kindje wordt geboren, Worden bloemen aangebracht. Als wij bruilofts' klokken horen, Wordt aan 't bruidsbouquet gedacht. Bij een naamdag of verjaring, Bij een rouw of feest'lijkheid, Brengt de bloem wel de verklaring. Bloemen spreken 't allen tijd. 3. Op de veiling van de bloemen, Waar die oogst wordt voorgesteld, Hoort men Vlaand'rens' bloemen roemen, Krijgt men waarde voor zijn geld. Onder glas en zonnestralen, Houdt de kweker moedig stand. Taaie arbeid zal het halen. Vlaand'ren bloeiend bloemenland. A'alsï, ï-9-57. Ja... zij gingen het eens beter doen Toen de huidige leden van ons stadsbe stuur in de oppositie zaten... schreeuwden zij... van alles Het C. V. P.-Bestuur kon niet goed doen ZIJ «beloofden» 25% vermindering op de belastingen; ZIJ eisten de afschaffing; van de taksen op de velo's dat «voertuig van de werkman», zoals zij dat, schijn-bezorgd, noemden En nu dat zij eens mogen to nen wat zij eigenlijk «kunnen»... nu is er geen sprake meer van vermindering maar (lees ik in «De Gazet van Aalst van Don derdag, een boeiend artikel waarin be weerd wordt dat ze (de liberale en socialis tische vrienden van de werkman) zodanig met de brave man zijn centen hebben ge speeld) dat ze met 11 miljoen schuld zitten en zelfs de Heer Minister (die ook van hun kleur is) het te bar vindt en zegt dat ze de taksen op de velo's (het voertuig... van de werkman) nog kunnen en moeten verhogen. Waar is nu hun... liefde voor die «...ar me werkman». Waar zitten nu de commu nistische schreeuwers Waar de socialis tische kassei-werpers en knook-ploegba zen Waar de liberale «al-weters» Een grote mond... dat hadden en dat heb ben ze. Maar waar zijn hun daden Na zoveel schuld gemaakt te hebben zouden zij toch werken moeten uitgevoerd hebben die de ogen uitsteken Maar waar Waar is het nieuwe kerkhof Waar de stadsschouwburg Waar het zuiveringssta- Neen, wij zoeken. Behalve een Pieter- Coueke^cabinet (waar meubels van een vreemde stad in staan) en een statieplein dat een echt zwembad is (als 't regent) is er niet veel van hun «opbouwend» werk te zien Wel van hun afbrekend werk de le ge plekken (waar vroeger de bomen ston den) van de ringlaan en de Graanmarkt; de verdwenen vijvertjes vóór 't Belfort en op de Graanmarkt Ja... schreeuwen is gemakkelijk, zelfs op ruien gaat nogal... maar wijs besturen en beheren... dat is wat anders Nu komt loontje om zijn boontje... Zullen de liberalen weer boven hun lokaal schrij ven «Kiezers doet uw ogen open Zul len de kiezers die vermaning nodig heb ben Ik meen dat de heren liberalen en so cialisten wel een toontje lager zullen zin gen Misschien Want schaamte kennen zij niet Waar is de tijd dat de muren van onze stad vol hingen met triompherende brief jes «In het kader der vier verwezenlij kingen 1° De 18 maand dienst (nu willen ze niet van de 12 maand) 2° Het pensioen op 28.000 fr. (Nu zwijgen zij over het pensioen voor Bedienden v. Troclet) en dat was twee... waar bleven de andere twee Of waren het die van De Bunne en die van De Stobbeleir Maar daar plakken ze geen briefjes voor Stobbeleir's phototoe- stel is kapot om de «bomen» van de C.V.P... op het Belfort, te trekken. Hun kas is leeg om zegevierende jubel - eigen - lof - bazui- nende briefjes te drukken... Ze voelen het zelf... das Lied ist aus Weet gij nog, lezer, hoe zij, in de ge meenteraad vroegen hoelang die stelling rond de Watertoren, met de woorden «ge vaar», daar nog ging blijven staan Nu zijn zij reeds bijna zes jaar aan 't bestuur en die afsluiting staat er nog. Alleen het WOORD «gevaar» is verdwenen. Zij deden Na twee jaar van voorbereiding heeft de K.A.J. voor gans de wereld een unieke daad gesteld zij stuurde afgevaardigden uit ie dere gemeente van het vlaamse land naar Zijne Heiligheid de Paus. Zo hebben er dui zenden uit gans de wereld allen dezelfde boetetocht ondernomen. Dat was geen uto pie en geen overmoed, maar een zeker te ken dat er voor de arbeidersstand maar één weg en één waarheid is... Dinsdag 20 oogst waren er 185 meisjes vooropgegaan. Daags nadien vertrok een zingende trein met 153 jongens. Sommigen hadden met veel moeite de nodige verlofda gen bekomen van hun arbeidsmidden of van het leger. Anderen hadden het lastig gehad om de nodige financies bij elkaar te krijgen. Bereikt doel is dubbel vreugde... Neen, de trein reed niet te snel Brussel, i het Waalse land, de Franse grens en steeds 1 maar verder, Rome tegemoet... De natuur- pracht van Zwitserland met zijn volste daad van de Wereld-Romebedevaart! Zondagnamiddag, terwijl in ons verre Vlaanderen al onze moeders en naastbe- staanden radio en televisie afstemden op de rechtstreekse uitzending van uit Rome, stonden wij allen, op ons paasbest, onder een gloeiende Italiaanse hemel met hon derdduizend op het St. Pietersplein. Gans de wereld was daar voor 't eerst in de ge schiedenis vertegenwoordigd. Wat een ge beurtenis voor de Kerk, voor de arbeiders stand, voor de Wereld-K.A.J. Het Rome- spel met zijn uitbeelding van het arbeids leven, zijn bevestiging van «wij zijn allen broeders in Christus», zijn machtsontplooi ing van de Wereld-K.A.J., was een aanloop voor het langverwachte en onbetaalbare moment de aankomst van Zijne Heilig heid de Paus Nog nooit zulke onbedaarlij ke en vooral oprechte toejuichingen ge hoord... Daarna werd de Pauselijke toe- bonkige spraak in eerbiedige stilte aanhoord. Het bergen was voor de vlaamse kerels een top- j was een bevestiging van het programma sensatie. Velen ontdekten er een nieuwe we- en de methode van de K.A.J. De Heilige Va- reld Twee dagen en twee nachten duur-, der kon na zÜn Toespraak moeilijk Zijn de de grote tocht, maar in Genua en in Pi- kinderen, hier verenigd in wereldvriend- sa werden de beroemde aantrekkelijkheden i schap verlaten want naderhand toonde Hij bezocht. Overal een goeie ontvangst voor de Vlamingen. Meer dan eens werd het Ro me-lied en de Vlaamse Leeuw gezongen. Vrijdagavond bolde onze Rome-trein met 650 jongens, die blaakten van gezondheid en geestdrift, het reusachtig station van Ro- me-Ostiense binnen. Opmerkelijk, en dat gold voor gans de bedevaart, was de dege lijke organisatie en de tucht!Een interessan te autocar-rit doorheen Rome wat werd er gekeken, gewuifd en zelfs gezongen naar het logement. Een verkwikkende nachtrust was de beste aanloop voor de eer ste grote dag in Rome. Zaterdagmorgen wa ren al de bedevaarders er al vlug bij voor het bezoek aan het Oude Rome. Het Collos- seum, dat van circusplaats omschapen werd in een martelaarsoord, maakte ons stil en ingetogen. Hier stierf het goede zaad... De puinhopen van wat eens het onverganke lijke Keizerrijk was, gaven ons de beste geschiedenisles 's Nomiddags was iedereen vrij om persoonlijk door biecht en gebed zich voor te bereiden op de grote boete tocht van zaterdagavond. Als lichtdragers in de nacht verlieten twaalf stoeten twaalf kerken om doorheen de drukste lanen en openbare boete-tocht naar het Collosseum te ondernemen. Onze eigen bede-tocht van duizenden vlaamse jongens en meisjes werd geleid door Mgr. Callewaert Als die 30.000 afgevaardigden aandachtig en meelevend de langdurige kruisweg volgden met zulke heilige ijver, dan moesten wij het erken nen: dat zijn allen jonge, christelijke mili tanten waarop een nieuwe arbeidersstand zal gebouwd worden Massa's en massa's mensen waren er daar samen, maar het was een stille avond omdat het stil was in ieders gemoed Internationale Hoogdag De droom van zich nog tweemaal aan het venster van Zijn werkkamer in het vaticaan. Wij hebben de Paus gezien en gehoord Wij zweren Hem meer dan ooit trouw Maandag brachten wij een geleid bezoek aan de vier grote basilieken. De imposante gebouwen met hun kunstschatten, hun mo- zaiek, deden ons klein worden van bewon dering... Maar de tijd vlied. Vlug was het dinsdag en dan werden de catacomben be zocht. Aan de kant van de stad, in een heu velachtige streek, waren de vroegere be graafplaatsen, nu geheiligd tot christelijke gedenkplaatsen. In het donker, de stilte en de rust van deze onderaardse smalle gan gen konden wij beter ervaren dat «het goe de zaad eerst moest sterven maar dat ook eens de dag van de Gerechtigheid zal ko men Dinsdagnamiddag konden wij gaan zien naar het museum van het vaticaan. Een sprookjeswereld De oude beelden, de tapijten, de Sixtijnse kapel, enz. enz. Wij hebben het geluk gekend dat alles te zien. In de allerbeste bedevaartstemming vlood de tijd verder... Het werd woensdag, ver trekdag. Een laatste grote af scheidsplech tigheid in de ruime kerk van St. Ignatius met al de vlaamse bedevaarders, die 200 vlaggen meegebracht hadden. En 's namid dags te 15 u. 30', overvoldaan, wat wij nooit hadden kunnen dromen en toch waar was geweest, verlieten wij de Eeuwige Stad met onze bedevaarttrein. Een lange terugreis, onderbroken door een bezoek van een ganse dag aan Floren- tië Verder door het heerlijke Zwitserland, waar wij een boottocht van twee uur maak ten op het Vierwoudenstedenmeer... Trouw aan Rome, vastbesloten meer en beter mili tant te zijn. Deze idee voerde onze kajotters naar de heimat, naar Vlaanderen, naar Aalst... Nu gaan wij het ei H. College, was de hoogste en waarde- spanningsmiddens, overal niets Ja, roepen... dat kunnen ze best. Maar. doen Luistert niet naar hun woorden («Geen taksen meer op de velo's) maar kijk maar eens naar hun daden (nog eens een verhoging) ,en oordeelt zelf Hebben zij het beter gedaan LOWIEKEN. MEULESCHETTEKRING 14 -15 EN 16 SEPTEMBER DE MISSIEVRIENDEN verwachten U toekomende zondag JEF POTJES SPEKULEIRT zullen ze voor U opvoeren, tot groot vermaak van eenieder, EPIDEMIE ZONDER KWAADAARDIG KARAKTER Dhr Leburton, minister van Volksgezond heid en Gezinszorg, heeft in zijn kabinet de adviescommissie ontvangen, die belast is met het onderzoek van de vraagstukken, die zich stellen in verband met de ontwik keling van de zogeheten «Aziatische griep»- epidemie. De dokters Goossens, sekretaris-generaal, Recht, kabinetsattaché en Halter, direkteur- generaal, woonden dit onderhoud bij, dat bijna drie uur duurde. Tot besluit van die gedachtenwisseling heeft het departement het volgende commu niqué uitgegeven «De adviescommissie is op het ministerie van Volksgezondheid en Gezinszorg bijeen gekomen onder voorzitterschap van minis ter Leburton. Waren aanwezig dhrn pro fessoren Bessmer, Fredericq, Govaerts, Hooft Lambin, Millet, Nihoul en Van Bene^ den, de dokters Goossens, Halter, De We ver en Recht. Uit de door de commissie ingewonnen ge gevens, blijkt dat de Aziatische griep ge kenmerkt wordt door haar goedaardig ka rakter. De kwaal duurt gewoonlijk slechts enkele dagen. Sterfgevallen komen vrijwel niet voor. Bovendien is er momenteel, voor zover aan de leden van de commissie be kend is, in België geen enkele infektiehaard wetenschappelijk vastgesteld. Wegens het groot aantal personen, die gelijktijdig getroffen zou kunnen worden, indien zich een epidemie zou voordoen, zou deze laat- ste toch een economische en sociale weer slag van een zekere omvang kunnen heb ben. VERSCHERPT TOEZICHT. De commissie heeft kennis genomen van de tot dusver reeds genomen beschermings maatregelen.Bovendien keurde zij de maat regelen goed tot versterking van het toe zicht, dat door de inspektie van gezond heidszorg in samenwerking met het ge- neesherenkorps wordt uitgeoefend. De commissie wijst er voorts op, dat de griepepidemies in het verleden geen enkel land hebben gespaard. Dat was onder meer 111 1951 het geval in België. Bovendien sproot het ernstig karakter van sommige epidemies in het verleden hoofdzakelijk voort uit bakteriologische verwikkelingen, waartegen de geneeskunde nu beter is ge wapend. Bij de huidige epidemie werden dergelijke verwikkelingen niet gesignaleerd GEEN ALGEMENE INENTING De commissie heeft over het vraagstuk van de antigriep-inenting grondig van ge dachte gewisseld. De ervaring heeft uitge wezen dat de veralgemeende inenting tegen de griep moeilijk is door te voeren, onder meer wegens de verscheidenheid van de griepvirussen. Op die gronden zijn er momenteel slechts geringe indikaties voor een inenting tegen de griep en blijven zij afhangen van het in dividueel oordeel der geneesheren. De commissie zal de ontwikkeling van die epidemie aandachtig volgen en desvereist eecé!UW bl,ee"komen' als over nieuws .- gegevens mocht beschikken.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1