de en omstreken 'Póiitlek \$ia.d<d.f»£aatie politiek Overzien! Dr. Goffcserts Boodschap van de Paus aan Kardinaal van Roey, naar aanleiding van zijn Diamanten Priesterjubileum. Intieme Hulde aan wijlen bij de tiende verjaardag van zijn verscheiden. van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK Burelen St. JORIS STRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14« JAARGANG: 1,50 Fr. bet Nr DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 NUMMER 74 «MOGE ONZE VERLOSSER U IN LENGTE VAN DAGEN MILD BEGUNSTIGEN Aan Onze Beminde Zoon Josephus Ernestus van Roey, Kardinaal van de Heilige Roomse Kerk, Aartsbis schop van Mechelen, PIUS XII, Paus. Beminde Zoon, Heil en Apostolische Zegen. Ons bereikte de tijding, Beminde Zoon, dat het weldra zestig jaar zal geleden zijn sinds gij, getooid met de lentelijke bloesem van een beloitevolle jeugd, tot priester werd bewijd. Voorzeker verheugt u ieder jaar de terug keer van een dierbare verjaardag welke God in Zijn milde goedheid u telkens weer gunt. Maar wellicht zal u ditmaal de her denking ervan op bijzondere wijze aange naam zijn in uw hart zult gij u bezinnen op de gave waarmee de Gever van alle goed u heeit overladen, en tevens op de in spanningen die gij u voor üe Kerk hebt ge troost. In geest van deemoedige dankoaar- heid jegens Hem, die bron en oorsprong is van leven en kracht, en niet zonder een rechtmatige vreugde in uw vroom bewogen gemoed moogt gij het bekende woord van Sint Paulus tot het uwe maken «Door Gods genade ben ik wat ik ben, en Zijn ge nade bleet in mij niet ijdel».(i Cor„ 15, 10). Immers, ook de landman verblijdt zich met reden wanneer hij het veld, dat hij be bouwde, goudgeel ziet worden van de oogst; de zeevaarder is ontroerd wanneer hij de zeeën, die hij doorkruiste, in de geest over- schouwt, en de som opmaakt van de orka nen waaraan hij het hooid heeft geboden. Het is Ons geenszins onbekend, met wel ke kommervolle waakzaamheid gij het wel zijn hebt behartigd van de kudde die u werd toevertrowd. Want krachtig en stand vastig van karakter, schrander en wijs bij het nemen van uw Deslissingen, vaardig en vastberaden bij het uitvoeren ervan, laat gij uw bezorgde blikken van goede herder ver in het ronde weiden. Van uw uiterst verdienstelijke bedrij vigheid leggen op welsprekende wijze ge tuigenis af het godsdienstig onderricht zorgvuldig aan de gelovigen verstrekt, de Katholieke Aktie, het werk Caritas Catholi- ca, de oprichting van het Sint-Jozefssemi narie voor uw seminaristen, alsook van het Seminarie bestemd voor Zuid-Amerika, de stichting van het Belgisch Verbond voor de hogere oversten van de vrouwelijke kloos tercongregaties, ee het opbouwen te Koe- kelberg van de Basiliek van het Heilig Hart, een heerlijk en groots monument van i geloof dat de eeuwen zal trotseren, j Wij mogen ook niet onvermeld laten de 'vaderlandsliefde waarmee gij, steunende op jGod, in woelige tijden, de waardigheid en 'het voorbestaan van België hebt beveiligd, en de moed waarmee gij de onaantastbare en heilzame rechten van uw katolieke scho len hebt gehandhaafd. Terwijl Wij met recht en reden uw apos tolische ijver roemen, willen Wij, bij dit feestelijk jubileum, als blijk van Onze toe genegenheid, Onze wensen niet achterwege laten. Moge onze Goeder tieren Verlosser, die de kroon is van de kerkelijke Oversten, u in lengte van dagen mild begunstigen met on verzwakte krachten naar geest en lichaam. Opdat gij u moogt biijven geven aan deze dubbele taak, het navorsen van de waar heid en het beoefenen van de liefde «want de liefde tot de waarheid zoekt wij- dingvolle ingetogenheid, en de noodzaak van de liefde noopt tot gepaste werken» (Sint Augustinus, De Civ. Dei, XIX, 19) en moget gij aldus rijkelijk gezegend wor den met de zielsgenoegens van de zuivere beschouwing en met de verdiensten van de herderlijke bedrijvigheid. Vol vaderlijke genegenheid smeken Wij voor u om al die gunsten. Op dat deze heuglijke dag des te meer zou strekken tot geestelijk nu van de aan wezige menigte, staan Wij u toe om, bij het slot van de Pontififcale Dienst, uit Onze naam en bij Ons gezag, aan de gelovigen de Apostolische zegen te schenken, waaraan een volle aflaat is gehecht, te winnen onder de gewone voorwaarden. Ten slotte, terwijl Wij de hulp van de Hemel over u afroepen, zegenen Wij u en al de schapen aan uw hoede toevertrouwd van ganser harte. Gegeven te Rome, bij Sint-Pieter, op 1 Augustus van het jaar 1957, het negentien de van Ons Pontificaat. PIUS XII, Paus. Na twee maand onderbreking is Dinsdag 1.1. een voltallige zitting van de Gemeente raad, en dit onder grote belangstelling doorgegaan. Pas had de stadssecretaris het verslag der vorige zitting voor goedkeuring opgera keld of de woordvoeder der B.S.P. vroeg in derdaad het woord bij motie van orde. Hij gaf lezing van de motie door de alge mene vergadering vroeger goedgekeurd en waarin De Stobbeleir nogmaals aange maand werd het af te trappen omdat de feiten waarvoor hij veroordeeld werd on verenigbaar zijn met de verdere uitoefening van zijn schepenambt. De socialisten zou den, aldus de woordvoerder, indien De Stobbeleir weigert te verzaken daarvan de volle verantwoordelijkheid wijten aan de liberale partij. En tenslotte betreurde spre ker met klem de houding van zijn partij genoten in het college die betrokkene vrij dag in zijn functie herstelden tegen het ad vies van de partij in. Beslissing, die in so cialistische kringen felle ontstemming heeft gewekt, besloot de B.S.P.-woordvoerder. Als woordvoerder van de C.V.P.-fractie bepaalde de h. Claus het standpunt van zijn groep, die enerzijds verwonderd is over de halsstarige houding van de h. De Stobbeleir door wiens gedrag een malaise in het be stuur van de stad werd veroorzaakt. Ook het college is niet consequent daar het de schepen eerst zijn portefeuille ontneemt omdat hij veroordeeld werd en nog vooral eer de zaak juridisch werd opgelost reeds die beslissing intrekt. En tenslotte onder- streepte de h. Claus het gemis aan durf bij de socialistische groep, die zonder meer het gezond bestuur van de stad opoffert aan louter links prestigebelang. De communist De Smet was met geen enkele partij akkoord. Hij laakte de hou ding van De Stobbeleir, die tegen aller be ter weten in zijn lunctie niet aan een colle ga wil overdragen; hij betreurt de houding van het schepencollege om zijn voorbarige oeslissing tot bevestiging van betrokkene in zijn functie; hij begreep de lakse houding van de socialisten niet; en hij viel de C.V. P. aan omdat het in haar bedoeling ligt de linkse meerderheid omver te gooien. «Maar», zei hij, «men zal toegeven dat er de jongste jaren in Aalst heef wat ge geurd is, dat ten voordele speelt van de C.V.P. Bert Van Hoorick, die de socialistische «aemocratuur» verkoos boven de commu nistische dictatuur, waardeerde de gematig- heid van de h. Claus maar waarschuwt, dat de C.V.P. Aalst naar de onbestuurbaar heid wil drijven... Terloops gaf hij zijn gewezen partijge noot een ferme veeg uit de pan met de be schuldiging Ik ben lang genoeg in de communistische partij geweest om te we ten aat men daar een lid in de schoenen van De Stobbeleir eenvoudig verplichten zou ontslag te nemen. Maar De Smet replikeerde gevat «Ik zie niet in waarom we tegenover De Stobbe leir strenger zouden zijn dat tegenover De Bunne. Maar de feiten blijven bestaan en daaruit moeten de consequenties getrokken worden. Voelend dat de uitbarsting dreigend was maakte burgemeester Blanckaert botweg een einde aan het incident met de naieve verklaring De zaak wordt als afgehan deld beschouwd». En onmiddellijk ving de raad zonder meer de bespreking aan der louter adminis tratieve punten van de agenda. Terwijl ik lijdend wacht naar 't eind van 't tweede politieke drama dat zich links achter mij in 't landhuis aan 't ontspinnen is en 't links gebroed aan onze stee een trieste faam bezorgt, waarvoor wij willens nillens 't gelag betalen zullen;... terwijl hoord' ik rechts-achter mij, 't gerol van ton nen. 'n Geluid dat mij steeds met vreugde stemt, omdat 't mij een feest verbeiden doet. 'n Feest de oude Breugel waardig; waar wijn en bier in overvloed val vloeien en brengen zal de goede oude Vlaamse geest; de leute die ons past. Kom, vrienden aalstenaars Ik roep U op om saam met 't christ'lijk volk der stee in onze Meuleschettewij k St. Jozefs kring te zoeken op 14 15 en 16 van dees maand en laat de kommer, die de linksen U bezor gen, thuis... doch denk eens melij'nd aan vriend Dirk die bij het feest wil zijn maar aan zijn voetstuk staat geklonken. DIRK. oOo BRITS-JOEGO-SLAVISCHE BETREKKIN GEN Joegoslavië en Groot-Brittannië hebben verklaard, dat de besprekingen van de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wijn Lloyd, met president Tito en andere Joegoslavische staatslieden in hoge mate overeenstemming over de aard van de hui dige internationale problemen opgeleverd hebben. De Britse minister verklaarde overtuigd te zijn, dat Joego-Slavië nog steeds een on afhankelijke buitenlandse politiek volgt. DUITSE HERENIGING. Te Bonn is een nieuwe Russische nota ontvangen betreffende het probleem der hereniging van Duitsland. In de nota, die te Moskou aan de ambassadeur van de bondsrepubliek was afgegeven, wordt ver klaard dat de enige weg naar de nationale eenheid, die is van directe onderhandelin gen tussen Oost- en West-Duitsland. Kanselier Adenauer heeft te Bad-Godes- berg commentaar gebracht op deze nieuwe sovjetnota. De kanselier verwierp de in die nota vervatte beschuldigingen volgens wel ke de bondsrepubliek zou bezig zijn een massa-leger op de been te brengen, de here niging van Duitsland onmogelijk zou ma ken door haar Europese politiek en dat haar bestaan alleen de voornaamste hinderpaal zou zijn voor de ontwapeningsonderhande lingen te Londen. HONGARIJE. De nationale alliantie van Russische so- lidaristen N. T. S. de grootste organisa tie van Russische emigranten, heeft mee- deeld gereed te zijn om te beginnen met de, verspreiding binnen de Sovjet-Unie en haar satellietstaten van het speciale rapport der V. N. over de Hongaarse opstand. De N.T.S. heeft secretaris-generaal Dag Hammarsk- joeld getelegrafeerd, dat zij haar distribu tieapparaat wil gebruiken, omdat de Sov jetregering het rapport geheim houdt. De Amerikaanse UNO-afgevaardigde heeft verklaard dat het vast staat dat de meerderheid in de algemene vergadering zich zal uitspreken voor een nieuwe Ameri kaanse resolutie, waarin de repressie van de Hongaarse revolutie wordt veroordeeld. MIDDEN-OOSTEN. Een lading Amerikaanse wapens is in Jordanië aangekomen. Nasser veroordeelt de Amerikaanse politiek in het Midden- Oosten. Syrië is niet communistisch gewor den, heeft Nasser verklaard. De jongste Amerikaanse campagne tegen Syrië is een poging om Israël te vrijwaren tegen het Arabisch offensief door het strijdtoneel naar Syrië te verplaatsen. In tegenstelling met de gangbare mening, als zou de Amerikaanse politiek in het Mid den-Oosten mislukt zijn, ben ik de mening toegedaan, dat die politiek tot dusver ge slaagd is en goed op weg om haar doel te bereiken, nl. oneningheid te stichten in het Arabische front, de aandacht van de Arabi sche vorsten en leiders af te leiden van hun enige vijand en bron van alle bedreigingen. Irsaël, en een nieuwe vijand en kunstmati ge bron van gevaar, nl. Damascus tot stand te brengen. Aan het geval De Stobbeleir moet onver mijdelijk binnen korte tijd een oplossing gegeven worden. Vorige week maakten wij er melding van dat het schepencollege maar niet bijeen geroepen werd omdat men niet goed meer wist of Dhr. De Stobbeleir nog wel gewenst was in dat bestuurslichaam. Wellicht heeft men hem de kans willen ge ven er zijn ontslag te geven. Maar dan kent men Staafken niet, want in alle rollen voelt dit mannetje zich in zijn schik op voor waarde dat hij maar pronken kan. Uit eer bied voor onze stad, voor de ambten die hij bekleedde en laten wij zelfs zeggen uit eer bied voor zijn eigen partij,had deze man zich reeds lang, zij het dan ook maar voorlopig en in afwachting van een definitieve uit spraak in zijn proces, uit het openbare le ven moeten teruggetrokken hebben. Nu valt het geenszins in zijn voordeel uit dat hij toch nog steeds, en tegen alle verwachtin gen in, als praalhans tracht te fungeren, net of er niels gebeurd was ondertussen. Wij Aalstenaars die hem reeds lang ken nen begrijpen zijn houding, wanneer wij bedenken dat hij steeds zowel onze goede stad, in al haar bonte aspekten als weer- j stand en vaderlandsliefde, om van flami- gantisme te zwijgen, uitsluitend in dienst stelde van persoonlijke ambitie. Alles en iedereen kon hem hiertoe dienen, de mid- denstandsbelangen inkluis. Aldus kan niets, ja ook zijn eigen eergevoel niet, hem van zijn aloud pad afbrengen. Maar kom, keren wij terug tot ons on derwerp zelf. BELANGRIJKE BESLISSINGEN Vorige week hebben nu het socialistisch partijbestuur en het schepencollege, dit moest dan toch tenslotte eenmaal bijeenko men, hun standpunt bepaald in deze aange legenheid. Eens te meer komen de socialis ten verdeeld te voorschijn. Vandaar dat er zeer weinig ruchtbaarheid werd gegeven aan beslissingen welke ons nochtans recht streeks aanbelangen. De partij gaat natuur lijk voor. Toch is. er een communiqué in de pers doorgesijpeld dat wij hier willen ver melden. De bron, een liberale krant uit de hoofdstad, staat borg voor de echtheid er van. Hier volgt de vertaalde nota Uit de Socialistische Partij te Aalst. De Aalsterse sektie der Belgische Werk liedenpartij kwam, dinsdag laatstleden in het Volkshuis in Algemene Vergadering bij een. De grote zaal was bomvol gelopen. (Men wist wel waarover het ging Nota van ons). Op de dagorde stonden de vol gende punten 1. De politiek in het algemeen. 2. Onderzoek over het geval De Stobbe leir. De Heren Van Hoorick en Deprez, aan gesteld als verslaggevers, gaven het stand punt weer van het Hoofdbestuur der afde- ling. Dit verkreeg de goedkeuring van de vergadering voor zijn werking tijdens het afgelopen jaar. Vervolgens heeft de vergadering eensge zind de socialistische gemeenteraadsleden ermede belast in de schoot van de gemeen teraad namens de partij een verklaring af te leggen waarin de schepen van financiën dhr. De Stobbeleir wordt uitgenodigd zijn mandaat van schepen neer te leggen net zoals hij het deed met dit van senator. Dit gezien hij voor de Rechtbank van Eerste Aanleg te Brussel een veroordeling opliep. De liberale partij zal bij voorbaat in kennis gesteld worden van deze stemming.» Deze opdracht betekent zonder meer dat de socialistische partij Dhr De Stobbeleir tot nader order aan de dijk wil zetten. Zijn eigen partij, zo redeneren ze juist, heeft hem ontslagen als senator en zij had daar reden toe, zijn plaats is dan ook niet meer aan het hoofd van onze stad. Doch dat is de uitspraak van de partij wier eensgezindheid, vooral wanneer het op daden neerkomt toch zo broos is. IN HET SCHEPENCOLLEGE Want een paar dagen daarop kwam de kwestie ter sprake in het schepencollege. Er werd gestemd. En de Heer De Stobbeleir werd in zijn ambt van schepen van finan ciën hersteld. De drie liberalen stemden voor, terwijl de twee socialisten zich ont hielden. Zeer duidelijk is de houding van deze laatsten niet, toch ligt ze in de lijn van de socialistische motie omdat ze hier toch stonden tegenover een collega. Wellicht hadden de socialistische schepenen moedi ger moeten zijn naar onze mening, en zo denken hun partijgenoten ook, die liever een eensgezinde en duidelijke uitspraak hadden gehad. Vooral de «jonge garde» is over deze handelswijze niet te spreken en is vast beslist die «oude koppigaards» op hun plaats te zetten. Dit alles tot groot jolijt van Bert Van Hoorick die achter een grote mond naar de allervoorste rij schuift. ROND DE GEMEENTERAAD Op het ogenblik dat wij deze woorden schrijven is de gemeenteraad van dinsdag laatstleden juist begonnen. Hier zal waar schijnlijk het beslissend woord vallen Zal de auti-Stobbeleir-fractie het pleit win nen Of zullen de socialisten om de schijn van eigen eensgezindheid te redden alles laten zoals het was, en teneinde de reeds zo krakende linkse coalitie te behouden De Stobbeleir van de ondergang te redden In beide gevallen zullen er op den Molen dries mistevredenen zijn. GASTON STEVENS. 10 jaar geleden overleed wijlen Dr. Gof- faerts, hoofdheelmeester aan de Kliniek der Zwarte Zusters te Aalst-Mijlbeke. Te dezer gelegenheid werd in voornoem de kliniek op gans biezondere wijze uiting gegeven aan de gevoelens van erkentelijk heid tegenover deze grote meester. Maandag 9 september werd te 10 u. de Plechtige Jaarmis opgedragen in de stem mige kapel van de kliniek tot zielerust van de overledene. Het was de Broeder van de aflijvige die het H. Misoffer opdroeg. Benevens Mevrouw Weduwe Goffaerts, haar achtbare Moeder, haar kinderen en kleinkinderen, haar broeder, de Z. E. Hr. Domkens en andere familieleden, bemerk ten wij talrijke personaliteiten o. m. de Weled. Heer Staatsminister Baron Romain Moyersoen, Dhr. Volksvertegenwoordiger Ludovic Moyersoen, gewezen minister, de E. H. Goethals, pastoor te Mijlbeke, de E.H. Diocesaan Inspecteur de Wapenaert, de E. H. Tysmans, pastoor van het stedelijke hospitaal, Eerw. Pater Bruno, Gardiaan der EE. PP. Capucienen, Dom Hildebrand van Affligem, Dr. Sierens, Dr. De Clercq, Dr. Cuvelier en meerdere andere geneesheren van de stad en omliggende gemeenten, Dhr. Jos. Borreman, gewezen burgemeester der stad, Dhr Etienne Eeman, gewezen Voor zitter van de C. O. O. Opvallend was de aanwezigheid van tal rijke gewezen patiënten van Dr. Goffaerts alsmede van tal van sympatizanten, bene vens de Eerw. Algemene Overste en Moe der van de kliniek en vele Zusters. Na de H. Mis had in de hall van de kli niek de onthulling plaats van het bronzen bas-reliëfbeeld van Dr. Goffaerts. De Z. E. Heer Buyle, Geestelijk Bestuurder van de Kliniek, wist in verheven en ontroerende bewoordingen het beeld van de grote heel meester, van de diepgelovige kristen en van de mooie mens op te roepen en schetste in gepaste termen al wat de kliniek, de Eer waarde Zusters, de geneesheren, de ver pleegsters, de zieken, aan de beminde over ledene te danken hadden gedurende de 20 jaren dat hij fungeerde als hoofd-churig te Aalst. Bloemen werden neergelegd aan de voet van het borstbeeld door de Z. E. Moeder Overste in naam der Zusters, door Dr. Sie rens in naam van het Geneeskundig Korps en door Mevrouw Goffaerts in naam der familie. Het was een diep inslaande hulde ge bracht aan hem die met apostolische geest zich zelf tal van jaren gegeven heeft aan zijn edel ambt ten bate van de lijdenden. Dat zijn mooie ziel in vrede ruste bij de Heer

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1