de en omstreken KONTAKT Wat doen om de A- Griep te vermijden OFFI - ELE SCHOOL(Sic) De Wereld Rond Vlaamse toneel spelers winnen De Christelijken zegevieren in Duitsland. Politiekorps van üalst in feest. öjt {mümxI ie Ohtouicó. - xirm 'i f. i" J in i." 1 mi iahj van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14« JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 22 SEPTEMBER 1957 NUMMER 77 VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Het is immer waar geweest dat een inni ge samenwerking tussen School en Gezin aan de basis liggen moest van een degelijke opvoeding en een vruchtbaar onderwijs. Lange jaren nochtans is die zogezegde sa menwerking, dat zogezegde noodzakelijke kontakt, passief gebleven. Wat wisten de ouders van de school bui ten het wekelijks of maandelijks rapport, de plechtige prijsuitdeling en... de straf Veel ouders hebben nooit een voet in de school gezet waar hun kinderen schoollie- pen. Dat is, Goddank, in de laatste jaren veranderd en wel door het inrichten der OUDERVERENIGINGEN. ZO WAS HET VEEL JAREN TERUG We lezen het in «Band», het orgaan van de oud-leerlingenbond van het instituut dat wij, nu zoveel jaren terug, bezochten. «Daar heb ik op gewacht Isidoor,... Ik wist dat gij mij die vraag ging stellen Maar dat ouderkomitee waar ge deel van uitmaakt, wat is dat eigenlijk en voor wat dient dat Ik wil met U terug gaan naar die tijd, die goede oude tijd, toen we zelf op de banken zaten en we gestolen weg zoveel plezier hebben gemaakt. Weet ge 't nog hoe we sa men daar een bezoek hebben gekregen van ons moeder En dat we daar samen in het spreekplaatsje werden gebracht... vier hoge muren en een venster matglas Herinnert Gij u ook nog hoe het gesprek is verlopen nadat we ons pakje met wasgoed hadden afgegeven Hoe het begon met «goed weer vandaag», hoe het voortging met «we heb ben geen klagen» en hoe het eindigde met «jaja Weet ge ook nog dat Mijnheer de Direkteur daar voorbij kwam gebrevierd en dat ons moeders toen vroegen «Is hem dat Ne mens ge zoudt zoal ne keer wil len klappen, maar ja, wie durft dat Voelt Ge't Toen reeds hebben we begre pen dat er iets haperde, maar we wisten niet wat en waar. We voelden dat er een kontakt nodig was tussen die twee uiters ten die in feite een eenheid diende uit te maken, vermits ze een zelfde doel nastreef den mijn en uw opvoeding. En ons moe^ ders moeten zich wel zeer verongelijkt ge voeld hebben en bestolen van het beste dat ze hadden hun kind. Langs de ene kant de schrijnende behoefte om eens te kunnen klappen», langs de andere kant... de vrees en... de gerustheid dat er niets te bepraten viel... we waren immers twee «brave» jon- wijs en onze innige samenwerking komt ten wil Welnee, traditie... ER IS VERANDERING GEKOMEN TEN GOEDE Nu zijn in vele plaatsen de ouderkomi- tee's tot stand gekomen, kreeg een afvaar diging van de gezinnen vaste voet in de school om samen met de Direktie de ver schillende opvoedingsproblemen te bespre ken... De School richt zich tot het Gezin en het Gezin richt zich tot de School. In «Kontakt», het tijdschrift voor leerlin gen en oud-leerlingen van een modelinsti tuut in het Vlaamse land, lezen we Geachte Ouders, De Schakel», de stevige band tussen «Gezin en School» voelt zich reeds thuis in «Kontakt», het degelijk tijdschrift van de oud-leerlingen van ons instituut. Dit school jaar ontvangt U nog een nummer rond Kerstmis, Pasen en 't groot verlof. 't Schooljaar is reeds enkele weken be zig. Uw jongens zijn reeds vertrouwd met hun onderwijzer en de heren onderwijzers hadden gelegenheid te over om uw kinde ren aan het werk te Zien. Ge weet, Waarde Ouders, dat U in ons instituut steeds welkom zijt om met de he- School en Gezin moeten EEN zijn p. R. ren onderwijzers over uw jongens te spre ken. Wij zorgen voor een degelijk onder wijs en onze innige zamenwerking komt ten goede aan de opvoeding van uw kinderen.» Dit schrijven werd genaamtekend door de Hr. Direkteur der school. We hopen dat veel schooldirekteurs zijn voorbeeld zullen volgen... Al even mooi en zeer gemoedelijk vinden wij volgend schrijven van een klasse-on derwijzer Aan de geachte Ouders van onze Nieuwe lingen in het eerste leerjaar Eerst en vooral wens ik, in naam van de E. H. Direkteur en van de onderwijzers van het eerste leerjaar, U van harte te dan ken omdat U ons Uw kindje toevertrouwde. Wij kunnen ons enigszins voorstellen wat er in het hart van zoveel moeders omging, toen ze de eerste dag hun zoontje in die grote school moesten achterlaten. Wij ho pen dat die begrijpelijke angst, voortsprui tend uit de ouderlijke bezorgdheid, plaats heeft gemaakt voor een geruststellend ver trouwen. Weest ervan verzekerd, beste Ou ders, we hebben uw hartedief met liefde op genomen in onze klasfamilie. Hij zal er steeds vinden een liefderijke bekommernis als van een goede goede moeder en een zachte strengheid als van een vader-opvoe- der. Evengoed als U, waarde Ouders, zijn wij bekommerd om uw baasje. Wij willen uw schoonste droom helpen verwezenlijken van uw ventje 'n flinke te maken. Dit flinke houdt in een stralende gezond heid naar ziel en lichaam, een vriendelijke voornaamheid in kristelijke geest en een zo volmaakt mogelijke ontwikkeling van zijn geestes- en gemoedsleven. Als wij alleen staan kunnen U noch wij dit verheven doel bereiken. Samen echter kunnen wij enorm veel. Laten wij daarom «eensgezind» werken aan de opvoeding van uw kind. Ongetwijfeld kunnen wij mekaar zeer veel helpen. Wij van onze kant vragen niet beter dan U van dienst te mogen zijn bij de opleiding van uw kind... Mogen wij, in het belang van uw zoontje, ook op uw steun rekenen Uw kind, dat gelukkig thuis en in de kin dertuin heel wat ervaring heeft opgedaan, moet in het eerste leerjaar «leren leren». Een leerhouding moet stilaan aangekweekt worden. Geleidelijk groeit het besef dat er dient «gewerkt» te worden in tegenstelling met de eerste kleurtijd waar het kind haast enkel spel kende. Allerlei klasaktiviteiten helpen uw jon gen een goede werkgewoonte verwerven Allengs moet uw kleuter «zelfstandig» le ren nuttig bezig zijn. De dagelijkse aange paste huistaak is een zeer goed middel om die opvoedende werkgewoonte aan te kwe ken. Mogen wij U dan vragen, waarde Ouders, even te kontroleren of en hoe uw jongen zijn karweitje opknapt U moet uw kinde ren dus niet onderwijzen, maar door uw re gelmatige kontrole hen helpn een goede werkgewoonte te veroveren. Het zou ons tevens genoegen doen U al len, waarde Ouders, bij gelegenheid eens te ontmoeten. Dan kunnen wij mekaars kennis omtrent uw kindje en ons klassevriendje, aanvullen en samen zoeken naar aangepas te middelen ter opvoeding van uw jongen. In de hoop, geachte Ouders, binnen kort met U te mogen kennis maken, groeten wij U zeer genegen en met achting. Namens de leerkrachten van het eerste leerjaar. genaamtekend Een klasseonderwijzer. Wij zeggen hierbij alleen maar Van harte proficiat En... laten we hopen dat velen het na doen OPVOEDER. In het lang en breed wordt over de A-griep geschreven. Hieronder wordt kort weergegeven wat eenieder over deze besmetting moet weten. Hoofdzaak blijft echter er het goe de humeur niet bij te verliezen. De zogenoemde aziatische griep wordt thans ook in ons land waargenomen. Wat kan men doen om zich daartegen zo goed als het kan te vrijwaren Met welke ver schijnselen gaat ze gepaard Hoe dient de behandeling te geschieden De ziekte begint met een zeer pijnlijke keelontsteking,gepaard met hevige hoofd pijn, misselijkheid, spier- en gewrichts pijn en hoge koorts gedurende drie tot vijf dagen. Ze is niet gevaarlijk (in de mate waarin ze zich thans voordoet) voor patiënten die normaal gezond zijn. Ze levert echter gevaar op voor verwikkelin gen wanneer de patiënt bejaard, suiker ziek of hartlijder is. Kinderen, zwangere vrouwen, longzieken zijn eveneens bloot gesteld wegens de verhoogde infectiemo gelijkheden. Een specifieke behandeling wordt voor geschreven. De zieke moet volstrekt rus tig te bed blijven. Aspirine, vitamine C, overvloedig drinken en antibiotica kun nen helpen. Buiten de inenting is geen probaat middel en dan nog heet het niet altijd afdoende tot voorkoming van de ziek te bekend. Aan te bevelen vallen het veelvuldig wasseu handen; het ver mijden van drukbezochte plaatsen als kinema, zwembad enz.; het zorgvuldig wassen van fruit en rauwe eetwaren; 't inspuiten van de neus met ontsmetten de producten; het dagelijks gebruik van passende vitamines. In nagenoeg al de gevalen herstelt de zieke zeer langzaam, en blijft geruime tijd een aanzienlijke mate van vermoeid heid de hervatting van zijn normale be zigheden in de weg staan. Verwacht wordt dat minstens tien pro cent der bevolking zal aangetast worden, met onvermijdelijk daaruit voortvloeien de storingen van de normale bedrijvigheid in de betrokken gebieden of bedrijven. Ieder doe nu wat hij kan om... niet bij die 10 procent te zijn. Wij hebben smakelijk gelachen op de gevel van een onzer vrije scholen hebben «onze vrienden» deze woorden gewitkalkt, en natuurlijk heeft niemand van ons er aan gedacht deze welgekomen tekst te doen verdwijnen. En waarom ook Wij hebben het toch steeds herhaald dat de diploma's welke afgeleverd worden door onze christelijke scholen OFFICIEEL zijn. Dat de leraars er daarenboven OFFICIEEL zijn erkend, en dat onze leerlingen die deelnemen aan OFFICIËLE examens, met succes OFFICIËLE betrekkingen in dé wacht slepen. Waarom zouden wij dan ook nauw niet steken, nietwaar. het vrije en officieel aanvaard onderwijs niet kortweg als officieel onderwijs kunnen beschouwen Wij hebben daar in alle ge val allerminst iets of tegen, waarde Heren Mogen wij U dan ook, beste vrienden, langs deze weg dank zeggen voor dit, zij het dan ook laattijdig, doch welgemeend en hoffelijk eerherstel. Iets nochtans moeten wij U echter nog vragen in de toekomst verwachten wij van U een JUISTE schrijfwijze, opdat wij het werkje niet zouden moeten herdoen. Maar kom, onder vrienden mag het zo G. S. GROEP TIJL UIT AALST AAN DE EER. Zopas vernemen wij dat de trofee, ver bonden aan het eerste internationaal to neelfestival voor liefhebbers, gewonnen werd door de Vlamingen, met de opvoering van ELCKERLYC van Pieter Van Dorlant. België was het énige land dat twee groe pen mocht sturen, nl. een vlaamse en een waalse, omdat de inrichters, in tegenstel ling met baron Moens de Fernig van de Wereldtentoonstelling, de dualiteit van de volksgemeenschappen in België erkent. Namen eveneens deel Duitsland, Grie kenland, Zweden, Oostenrijk, Verenigde Staten, Italië, Schotland, Ierland, Engeland en Spanje. Een keurgroep van het Nationaal Vlaams Katoliek Toneelverbond trad te Monaco op namens gans het nederlandssprekend taal gebied, dus namens Vlaanderen én Neder land. De zware hoofdrol van ELCKERLYC werd gespeeld door de Aalstenaar dhr Jef Guns, en een der bijzonderste bijrollen werd vertolkt door mevrouw H. Siau, even eens uit Aalst. Beide spelers zijn werkend lid van «Groep Tijl», en we mogen aldus zeggen dat Groep Tijl het leeuwenaandeel had in de verove ring van de trofee, waardoor het neder- landstalig toneel zeer in aanzien steeg ten overstaan van de gehele ton eel-wereld. Onze zeer hartelijke gelukwensen aan beide Aalstenaars We hopen hier kortelings meer bijzonder heden over dit wereld-festival te kunnen geven, Onder deze rubriek zal een vaste medewerker voortaan algemene beschouwingen wijden aan feiten en gebeurtenissen op het gebied der INTERNATIONALE POLI TIEK. De schrijver van deze artikels is niet alleen specialist op dit gebied, maar werkt als dusdanig ook mede aan bladen van binnen- en buitenland. De Redactie. Zoals alle voortekens erop wezen, en zoals de feiten hebben uitgemaakt, heeft Kan selier Adenauer's christelijk-democratische partij een schitterende overwinning be vochten, die én voor Duitsland, én voor Europa, én voor de gehele wereld van uitzon derlijke betekenis zal wezen. Voor DUITSLAND betekent deze zegepraal vier jaar politieke stabiliteit, zoals de oude kanselier het zelf zegde. Ze levert het bewijs voor het feit dat de Duitsers de kanselier hun dank wilden betuigen voor de weergaloze wijze waarop hij van zijn verslagen land land straks een overwegende Europese mogendheid heeft gemaakt. Zij staan erop, onder zijn leiding, aan de opbouw van hun land te arbeiden. Voor EUROPA betekent deze zegepraal de voortgezette samenwerking van West- Duitsland met de landen van de West-Europese Unie, zo in militair als in politiek en economisch opzicht. Hadden de socialisten ook maar enige kans gekregen om invloed uit te oefenen op 's lands beleid, dan ware dat niet goed geweest voor de plannen tot Europese samenwerking. Men moet maar even nagaan hoe in ons eigen land Minister Van Acker de bespreking van de Europese verdragen vertraagt, zodat we nu het laatste land zullen zijn om deze goed te keuren om zich een gedacht te vormen over de weg terug, die Duitsland had kunnen opgaan. Voor de WESTELIJKE WERELD betekent deze zegepraal de getrouwheid van West-Duitsland aan de Nato en de handhaving van de militaire samenwerking tegen de communistische dreiging uit het Oosten. Moesten de socialisten het hebben gehaald dan zouden de banden, die West-Duitsland met de Noord Atlantische Unie verbinden, spoedig verslapt zijn, daar de marxistische leiders een neutralistische politiek tussen Oost en West zouden gaan voeren, om bij de Russen die toch ook marxisten zijn op een goed blaadje te staan. Voor de KATHOLIEKE WERELD betekent deze zegepraal de handhaving van een christelijke staatsman van zeer groot formaat, aan het hoofd van een mogend heid, die zich in Europa tot een grote mogendheid wist op te werken en in menig op zicht een leidende positie ging innemen. Ze bevestigt de aantrekkingskracht die voor de oude christelijke idealen van het Westen, gegrondvest op het Christendom, steeds wordt uitgeoefend op de bevolking ook op de arbeidende massa wanneer die vastberaden, grootmoedig en volhoudend beleden worden door een sterke personaliteit, die durf bij ervaring en moed bij door zettingskracht paart. Voor de CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ in ons land ligt in deze zegepraal aanlei ding tot vreugde om het succes der zusterpartij en tevens een opwekking besloten, om tijdens de maanden die komen, met een grote inzet van alle krachten de strijd aan te binden tegen dezelfde socialisten die hier, helaas, tot ons aller ongeluk, het be wind wisten te veroveren, dank zij de vernederende volgzaamheid van een handvol liberalen. Voorzitter Lefèvre heeft de Duitse Kanselier terecht geluk gewenst. Moge de zegepraal der Christelijke Democraten in West-Duitsland een voorbode weze voor het succes der C.V.P. in eigen land. Dr. B. Voor de derde maal vierde de politie van Aalst haar korpsdag. De feestelijkheden werden ingezet met een sportnamiddag en s avonds met een prachtig bal in de zaal Rink. Onze politiemannen mochten zich over een talrijke opkomst van het publiek verheugen. Op de hoofddag zelf werd reeds om 9.30 u. aan het politiecommissariaat verzameld. Allen mooi uitgedost in nieuwe uniformen, samen met de politieharmonie van Meche- len ging het in optocht naar het monument der gesneuvelden in Mijlbeek voor het neerleggen van bloemen. Vervolgens naar de H. Hartkerk alwaar een plechtige H. Mis werd opgedragen tot lafenis der ziel van overleden politiemannen en familie. De kerk liep bomvol. Talrijke afvaardigingen van verenigingen waren tegenwoordig met vaandel. Na de H. Mis werden aan de verschillen de monumenten bloemen neergelegd. Op onberispelijke wijze werd vóór de persona liteiten op de Grote Markt gedefileerd. In de feestzaal van het stadhuis zaten al len des middags bij een lekker feestmaal vergaderd. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij dhr. Smetrijns, eerste Sub stituut van de Procureur des Konings; dhr. Volksvertegenwoordiger Moriau; dhr. Bur gemeester en schepenen; Plaatscomman dant Busseneers, Rijkswachtcommandant Willems; dhr. De Vidts Emiel, bevelhebber der Brandweer en nog andere. Tijdens het feestmaal werd een spreek beurt gehouden door hoofdpolitiecommis saris Bombeeck dewelke handelde over het solidariteitsgevoel van het politiekorps. Van jaar tot jaar is deze korpsdag uitgegroeid tot één groots feest. Hierna sprak dhr Burgemeester Blanc- kaert en brengt hulde aan het inrichtend komitee van het politiekorps. Het korps van Aalst is flink en met fierheid mag er over worden gesproken. Is het nog niet het elite korps dan is het wel op weg het te worden onder de bekwame leiding van zijn over sten. Hij dankt het korps om de geleverde prestaties gedurende het verlopen jaar .en drukt de hoop uit dat zij zouden verder gaan op de ingeslagen weg. Vervolgens werd des avonds door de po litieharmonie van Mechelen op de Grote Markt een concert gegeven onder de kundi ge leiding van dhr. Vervaeck Hubert. Tot besluit van deze korpsdag werd nog een taptoe gehouden door de bijzonderste straten in het centrum. Wij wensen het politiekorps van Aalst van harte proficiat Een zicht tijdens het défilé op de Grote Markt door de Aalsterse politie bij haar jaarlijkse korpsdag. (Cliché «Het Volk»),

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1