Ifoomtenkïóniek N.C.M.V. Jaarprogramma voor beter bedrijfsbeheer bij de Middenstand. De zeven flessen van de Kanunnik. heeft adem. De mogelijk ge- KEUKENGEHEIMEN. VAN ALLES EN NOG WAT Prei en uien zijn wel erg lekker, maar ze maken de adem onfris.Wanneer men ech ter dadelijk na het eten van deze spijzen een tasje warme melk drinkt, dan men geen last van ruikende melk moet dan wel zo heet dronken worden. Het gemakkelijkst snijdt men uien fijn op een houten plankje. Wanneer we nu dit plankje van te voren even vochtig ma- kan, hoeven we bij dit werk geen traan meer te laten. Bij het stoven van vis komen altijd een paar schijfjes citroen te pas. Vergeet dan nooit eerst de pitjes uit de citroen te verwijderen, want deze geven een bittere smaak aan de vis, wanneer ze meegestoofd zouden worden. Om een tomaat vlug en goed van zijn velletje te ontdoen, prikken we hem aan een vork en houden hem even boven de gas vlam. In een ommezien is de vrucht daarna gepeld. Wanneer u het mesje, waarmee ge vis hebt gekuist, dadelijk met een stukje pa pier en wat zout afwrijft, is de onaange name vislucht meteen verdwenen. Ook bakblikken kunnen, als ze nog warm zijn, gereinigd worden met zout. Het beste is om ze daarna een weinig in te vet ten. HUISHOUDELIJKE WENKEN. ZOUT EN AZIJN WORDEN NIET ALLEEN IN DE KEUKEN GEBRUIKT Wollen tricot kleding kan men gemak kelijk zelf wassen, mits enkele wenken goed in acht te nemen. Om te beginnen gebruik nooit een zelfwerkend blekend waspoeder maar wel een speciaal voor fijn weefsel ge prepareerd wasmiddel, ofwel een goede huishoudzeep. Het sopje mag hoogstens handwarm zijn. Een wollen vestje, jumper of wat dan ook, welke in een té warm sopje wordt gestoken, krimpt onherroepe lijk, hoe goed de kwaliteit ook zijn mag. Eventuele knoopsgaten worden van te voren met een witte rijgdraad dichtgenaaid. Dit om te voorkomen, dat ze tijdens het drogen lelijk open trekken. Wring wollen goed nooit uit. Druk het laatste spoelwater er zo goed mogelijk uit, leg het dan tussen een paar badhanddoe ken, rol stevig op en drukt nog eens flink. Zeer aan te raden is het om van zeer rekbare wollen kleding voor het wassen de maat te nemen. Het kledingstuk wordt dan nacht weken in water en azijn, alvorens ze op de gewone manier worden gewassen. KLANKJES UIT DE MODEWERELD. GOUDEN BENEN Het was te verwachten dat, nu de rokken korter zijn geworden, men nog meer aan dacht zou gaan besteden aan de kousen. Een paar maanden geleden lanceerde Christian Dior reeds een nieuw soort kous, die hij de «Gouden Pijl» noemde. De ko perkleurige nylondraad, die voor het we ven van deze kous wordt gebruikt, is zo uiterst fijn, dat het lijkt of een gouden zonnestraal de benen van de draagster streelt. Op dit gebied is de grootmeester der haute-couture echter geklopt door een an dere bekende uit de modewereld, nl. door Madame Carven, die een kous lanceert van een nylonweefsel met een echt gouden draad erdoor. Een geraffineerd nieuwig- heidje en uiteraard zeer kostbaar. Want, wie zich zo'n paar gouden kousjes wil aan schaffen, betaald er evenveel voor als voor twintig paar gewone fijne nylon. Het is dan ook vanzelfsprekend dat dergelijke kousen voorbehouden zijn om te worden gedragen bij het moderne korte avondtoilet. SCHOE^EN 1 zijn nu grotendeels vervangen De schoentjes dre we b.j ons nieuwe win- mgt Qf zon(Jer pQny maar het schijnt, dat de Europese mannen (en dus de vrouwen) juist die naden in de overigens nauwelijks zichtbare beenbekle ding pikant vjnden. Zwarte naden en hie len, bloemetjes op de enkel, hebben daarte gen nooit het sukses gevonden, wat de fa brikanten er van hadden verwaccht. De meeste vrouwen vinden dergelijke kousen smakeloos. En terecht De laatste tijd wint de stretch nylon snel veld. Niet, omdat ze sterker zijn (want dat zijn ze niet), maar omdat ze beter zitten. Het gemiddelde verbruik wordt op acht paar per hoofd (vrouwenhoofd dan) per jaar geschat. Maar de beste klanten zijn en blijven de jonge dames tussen 16 en 25 jaar die op een bureau werken. Vooral wanneer ze 's avonds veel gaan dansen. VLUCHTIGE AANTEKENING. VROUWELIJKE SMID Een tweeëntwintigjarige Noorse, die ge slaagd is voor het smidsexamen wil vooral de artistieke kant van het beroep gaan be oefenen. ROOD HAAR GENIET VOORKEUR De Franse dames schijnen meer dan die van andere landen heur haren te laten kleuren, verven of bleken. Roodachtige tinten genieten dit jaar de voorkeur. De bakvissen kijken naar Amerika en de paardestaarten van enkele jaren geleden door lange tertoilet zullen dragen, zijn spitser dan ooit en hebben altijd zeer hoge, dunne hakjes. Gelukkig zijn die hakjes van metaal, zo dat we ons geen zorgen meer behoeven te maken, dat ze zullen breken. Wat de kleu ren betreft, mogen we wel zeggen dat er praktisch geen enkele tint taboe is voor de schoen. LANGHARIGE BONT Na jarenlange afwezigheid is voor deze winter de terugkeer aangekondigd van lang harige bontsoorten als Vos en Lynx. De Lynx is een zoogdier, dat tot de familie der katten behoort. De meeste van deze beestjes hebben een gevlekte huid. Kort en gladharig bont wordt veel ver werkt tot kleine cols en krawatten. ONS WEKELIJKS PRAATJE. O, DIE NYLONS Nylon kousen Welk een aantrekkings kracht oefende zij uit op de vrouwen vlak na de twee wereldoorlog Om in het bezit van één paar te komen stonden vele oude ren onder ons urenlang in de rij wij heb ben er kou en honger voor geleden, er bij Wat de heren betreft de rage om de hoofden kaal te laten scheren in navolging van Yul Brynner, schijnt fel te luwen. De kuif of brosse vinden ze toch weer mooier dan de kale schedel. oOo DE DAG DER GROOTMACHTEN 1957 Op zondag 29 september e.k. wordt door het Belgisch Episcopaat de NATIONALE DAG DER GROOTMACHTEN georgani seerd. De Bisschoppen willen hiermede de aandacht van de gelovigen vestigen op de grote invloed die in ons land uitgaat van 3.000.000 dagbladen, 1.600 bioskopen, 2.500.000 radiotoestellen en 200.000 televi sie-ontvangapparaten. Het is een feit dat deze technische mid delen door de menselijke inzichten kunnen aangewend worden ten goede of ten kwa de. Kan men van verkeerde en moedwillige inzichten het slachtoffer worden, dan is het na voor gevochten; ja, er zijn zelfs vrou- j volledig geoorloofd dat de Kerk ingrijpt om wen die er voor flauw gevallen zijn. En nu We weten niet beter meer of we op deze maat plaat uitgespreid op een dik- hebben nooit van ons leven andere kousen ke badhanddoek te drogen gelegd. j aan onze benen gehad. Doch over die «on- Wollen kleding droogt men NOOIT aan een drooglijn, in de felle zon of bij een brandendekachel Voor het wassen van zwarte wollen kledingstukken gebruikt men liever geen zeepsopje, maar een oplossing van keuken zout in lauw water. Om de kleuren te fixeren en ook om de wol soepel te houden kan men bij het laat ste spoelwater van alle wolle tricot kleding «en scheut azijn toevoegen. Vlekken in een vilten rok of hoed kunnen verwijderd worden met grof keu kenzout. Bestrooi de vlekken met een flinke laag zout, laat het even inwerken en bor stel het daarna met een stevig borsteltje weg. Met het zout zullen ook de vuile vlek ken verdwijnen. U zult ook reeds ondervonden hebben, dat nieuwe keukendoeken slecht afdrogen Dat komt door het «apret» dat erin zit. Zet de nieuwe handkeukendoeken daarom eerst een nacht te weken in water waaraan een flinke scheut azijn is toegevoegd. Daarna met de gewone witte was meewassen. - Washandjes in badstof kunnen, ook al worden ze nog zo goed afgekookt, akelig glibberig blijven. Dergelijke washandjes verslijtbaarheid», waarvan men ons in den deze communicatiemiddelen tot heil van haar gelovigen en tot verspreiding en hand having van de Goddelijke opdracht aan te wenden. Het overdadig gebruik van radio, film beginne trachtte te overtuigen hebben wij en televisie moet geremd worden door een nu wel een andere mening opgedaan. Maar intussentijd wrijven de mannen, die deze kousen fabriceren, zich in de han den. En ze beijveren zich om de wens van hun klanten «kousen zo dun, dat het net lijkt, alsof je geen kousen draagt» te ver vullen. Waarom zouden ze het niet doen Hoe fijner de vrouwen haar kousen wensen, hoe liever. Des te vlugger immers zijn ze versleten, des te meer zal zij er kopen en., des te groter wordt de winst van de kou senfabrikant. En terwijl ze op dat punt al les doen om hun klanten terwille te zijn leggen ze glimlachend hun klachten terzij de over wat de Amerikaanse vrouwen «runs», de Franse «échelles», de Duitse «laufmasche» en de Engelse, Nederlandse en Vlaamse vrouwen «ladders» noemen. «Zolang kousen gebreid worden, zullen ze altijd ladderen», verklaren ze kalmpjes. O, ze zijn best bereid om steviger kousen te vervaardigen, die niet zo snel die kwaal hebben. Met drie paar crêpe nylons van de dikste soort zou een vrouw best een jaar toekomen. Maar naar dat soort kousen is 3 geen vraag. Zelfs 30 denier is tegenwoordig zullen er veel baat bij hebben als ze na hetal te,dik' De *ele fijne 15 denier zi>n het meest gevraagd wassen gespoeld worden in azijnwater. I - Tenslotte zullen badhanddoeken, die1, Maar waar ,s,dan de grens tussen wel na veel wasbeurten wat scherp en stug aan- k0Uf en gee" kousen dragen In Ameri" voelen hun soepelheid terugkrijgen na een >a dragen vee' vrouwe» "aadloze kousen, I 9000€ZOOCOCOGGGGOGOOOGOCOOOOOO& DO0R JAN BOSCHMANS. Hit de oorlogskroniek van een Westvlaamse familie. SloAjaA 3jsis In stoet begeleiden we het jeugdige bruidspaar tot buiten op het voetpad. Ver der kunnen we niet meegaan. Van hier af laten wij hen aan hun lot over. Moge de Almachtige hem met talrijk nakomelingschap zegenen. Amen. 24. CONFITUUR EN GOEDKOPE WAFELS. (Een treurig kapittel). Mijn eerste met pijl en boog geschoten polderhoen heb ik Nolla ten geschenke ge geven. Drie uren lang had ik tussen het lis op het beest zitten loeren. En toen ik het eindelijk met een nauwkeurig gemikte pijl •nschadelijk had gemaakt, toen eerst dacht ik er aan, dat er boter nodig is om een pol derhoen op de spijskaart te brengen. Nu, beter dat bezitten we voorlopig niet meer, geen pond, geen gram. Niks geen boter maal te mijnen laste zal vallen. Zoals ge ziet, is het mij bittere ernst; nooit te vroeg kan men beginnen aan het instuderen van zijn rol van echtgenoot. Dank u vreselijk, Stefaan, zei Nolla, Jawel. Een zeer gezonde spijs, naar het het hart op de tong. Ge hebt veel gebre- j schijnt ken, maar ge kunt ook edelmoedig zijn. Ik degelijke programma-keuze. De ouders hebben tot plicht hun kinderen in deze moeilijke wereld te leiden en moeten zelf een inspanning doen om te weten welke film- en televisie-programmma's dat hun kinderen zullen zien, welke radiouitzendin gen ze zullen beluisteren en welke lezingen hun geest beinvloeden. In deze tijd van materiële welvaart en technische verovering meent de mens dat hij geen leiding meer nodig heeft. Daar door wordt hij hoogmoediger dan ooit en heeft de Kerk tot plicht, hem de waarheid te leren over het evenwichtig gebruik van de grootmachten der opinievorming pers, film, radio en televisie. Het doel van de aanstaande «Dag der Grootmachten» bestaat erin, deze waarhe den en richtlijnen aan de katolieke bevol king van ons land mede te delen. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 233e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen frank gevallen op obligatie reeks 1509 nummer 565 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 0065 nummer 156. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. oor2©©©«©©©®©©#©©©©©« netelen uitvoeren Ge kunt er een soort spinazie van ko ken, lichtte boer Pamel mij in. Van brandnetelen De «werkbrochure» waarin het Natio naal Christelijk Middenstandsverbond zijn jaarprogramma 1957-58 voorstelt draagt de titel De Nieuwe Weg (1). Hiermede wordt bedoeld dat het N.C.M.V. zonder daarom afbreuk te doen aan zijn eisenpro gramma of zijn actie ter verdediging van de middenstand op het sociaal, fiscaal, eco nomisch en staatkundig terrein, dit jaar meer dan ooit de klemtoon wil leggen op de inspaningen die de middenstanders zelf moeten en kunnen doen om hun bestaan te verzekeren en hun welvaartspeil te verho gen Hiertoe is nodig dat de zelfstandigen een «nieuwe weg» inslaan die loopt langs stu die.. samenwerking en georganisatie van hun bedrijfsvoering, en die voor hun be dreigde ondernemingen een ware weg haar het succes» kan worden. Voortbouwend op zijn vroegere initiatie ven in verband met de beroepsopleiding en volmaking, de opvoering van de productivi teit en de collectieve reclame, wil het N.C. M.V. dit jaar bij zoveel mogelijk midden standers de belangstelling opwekken voor de totnogtoe in het kader van hun beroeps vorming verwaarloosde kennis en toepas sing van de BEDRIJFSLEER. Hiertoe werd een brochure samengesteld (die momenteel ter perse is) welke als leidraad zal dienen voor een reeks van vier voordrachten die in de meeste N.C.M.V. af delingen zullen worden gehouden, en waar voor momenteel een honderdtal lesgevers worden gerecruteerd, liefst uit het handels- en vakonderwijs. In deze vier voordrachten zal achtereen volgens worden gehandeld over boek houding en kostprijsberekening als basis van een gezond bedrijfsbeheer; de ondernemingsvormen en coöpera tieformules voor de middenstand en de pro blemen die verband houden met de vesti ging van een kleine onderneming; de organisatie van de onderneming en de interne bedrijfspolitiek; STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN de opvoering van het rendement der niiddenstandszaak door meer verkoopkun- de, betere «service», doeltreffende reclame, winkel-, werkplaats- en etalage-inrichting! In hetzelfde kader zullen de bij het N.C. M.V. aangesloten Nationale Beroepsverbon den (er zijn er 14, ingedeeld in 7 centrales) tijdens de winterperiode enkele studie- week-ends of «seminaries» voor vooruit strevende vakmensen inrichten, waar onder bevoegde leiding de uit de technische evo lutie voortspruitende beroepsproblemen zullen worden behandeld en besproken. Naast dit constructief programma zal ook de gewone werking van het N.C.M.V. wor den voortgezet en mag een nieuwe uitbrei ding worden verwacht van de diverse ne venorganisaties of diensten, zoals het Na tionaal Instituut voor Handel en Ambacht, de Nationale Dienst voor Beroepsopleiding, de Nationale Pensioenkas voor Midden stand en Burgerij (die reeds meer dan 80.000 aangeslotenen telt) en de samen werkende Maatschappijen voor Onderlinge Borgstelling. Momenteel worden in alle gewesten ka- derdagen gehoudn in voorbereiding van de aanstaande ledenwerving, waarop hoge verwachtingen worden gebouwd. Het jaar 1958 wordt voor het N.C.M.V. een jaar van actie en groei die op specta culaire wijze zullen tot uiting komen tij dens het nationaal en internationaal con gres van de christelijke middenstand dat op 7-8 en 9 juni te Brussel zal plaats vin den, in het kader van de wereldtentoonstel ling en rondom het thema «de zelfstandi ge mens in de wereld van morgen. begin stilaan van u te houden... Over ons botertekort thuis sprak ik met geen woord. Dat is mensenkennis. Doch de lente De lente die maar niet komen wil. April is reeds half voorbij. De luttele zonnedagen, die we al beleefd hebben kunt ge op de vingers van uw hand tellen. De lente is bedeesd dit jaar, met lood in de schoenen komt ze over de aarde getreden. De bomen staan te rillen van verlangen in hun naaktheid. De boeren slaan de jagende wolken aan den hemel gade en schudden mistevreden het hoofd. Trek het u niet erg aan, troostte Gus- ten Pamel, 't is oorlog, totale oorlog. Net of zulks een opbeuring is, te denken dat ook de natuur zich met het geval be moeit. Maar Gusten Pamel is een filosoof. En dat ben ik niet. Een oude dame wandelde langs de sloot, gewapend met een schaar. Ze knipte de meer. Alles opgebruikt op de schitterende oorlogsbruiloft von onze teerbeminde Gre- toppen van de jonge netelen af en borg ze ta. Wat zat er dan anders op, dan mijn [zorgvuldig in een korfje. Ze droeg hand jachtbuit te verkopen of weg te schenken schoenen, had mooi grijs haar en een sym- Daarom gaf ik het dode polderhoen dan I Pa*iek gezicht vol rimpels, maar aan het meisje dat later toch hele-1 Doch alle duivels, wat ging ze met die Zo Gaat het zonder veststoffen Nee, er is wat vet bij nodig. Alles is dus een vetprobleem. Wanneer een mens zelfs geen netelen kan verorberen zonder vet, dan laten me alle netelen van dit beklagenwaardige werelddeel Siberisch koud. Meewarig keek Gusten Pamel mij aan Ge krijgt toch nog altijd uw rantsoen? Lach niet, vriend. Maar sinds twee maand ongeveer leven we zonder boter noch margarine. In Februari hadden we nagenoeg nog vijf kilo boter in voorraad, we leenden er nog een paar pond bij op on ze distributiekaart, en dat alles verging op één dag in rook. Ge weet het, op de brui loft van Greta. Nu ligt de houten ham op de tafel, nu houden we ons op de been met aardappelen op de kachelplaat geroosterd; met marmeladeboterhammen, met bonen zonder saus en met soep zonder ogen. In waarheid, die bruiloft was 'n overheerlijke catastrophe. Bovendien kwam er nog een paprikaschnitzel boven, gevolgd door een niet minder merkwaardigen schotel waar veel rijst inging, van naam mij echter to taal onbekend. In één adem, Gusten, het was een verrukkelijke, een vorstelijke ver kwisting In de week van 16 september te 0 uur tot 22 september te 24 uur zijn op de wegen en in de agglomeraties waar het toezicht op het verkeer aan de rijkswacht is opgedra gen 921 ongevallen gebeurd, die 23 doden, 146 ernstig en 473 licht gewonden eisten. Gedurende het weekeinde bèdroeg het aantal ongevallen 412, met 11 doden en 74 zwaar gewonden. De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende buitensporige rijsnel heid 1; weigering om halt te houden bij het stopsignaal 1; weigering van voorrang bij de omgekeerde driehoek: 1; andere wei geringen van voorrang 1; nemen van een bocht zonder voldoende voorzorgen 3; andere oordeelsfouten of onoplettendheid: 1; geen of onvoldoende verlichting 1; ken nelijke staat van dronkenschap: 6; slippen: 4; voetgangers gaande op de rijweg of de berm 3; andere omstandigheden 1. Hier volgt de verdeling van de onge vallen per provincie Brabant 195, West- Vlaanderen 74; Oost-Vlaanderen 117; Ant werpen 85; Limburg 79; Luik 112; Luxem burg 35; Henegouwen 145 en Namen 79. 9oe9®es©eGoo©G®©o©©e©®®©o®®©®©e Dat kan ik mij voorstellen. Doch wat ge binnen hebt, hebt ge toch binnen. Juist, dat is een schrandere opmer king. Laat maar, die lag voor de hand. Is er iemand nederiger dan boer Pamel, vraag ik u Doch de herinneringen overstelpen mij. Ik hernam Ja, Gusten, maar daar is nog iets. Kijk, aan dien rijstschotel, daar was iets speciaals aan een soort van ideëelen bij smaak. Hij bevatte immers onze laatste rijst Hetgeen we vóór den oorlog niet kenden, kameraad, dat was de poëzie van het laatste. Hoe groot uw voorraad ook mag zijn, aan alles komt er ten slotte een einde. Dan zegt moeder Voor den laatsten keer eten we plumpudding, met onze laatste rozijnen en krenten en met on ze allerlaatste fles stout.» Ach, in welk een ingetogen stilte, met welk een zachten wee moed beginnen we dan aan het festijn Bleek van ontroering, als bij 't bed van een stervenden vriend, hebben we in de flikke rende vlammen van de brandende rum ge staard en gedacht dit is nu alweer het laatste, onze laatste plumpudding Na derhand, als alles voorbij is, als er niets meer van overblijft dan 'n vettig bord en de geur van verbranden alcohol in huis, dan werpen we gelaten een blik naar den hemel (ik bedoel naar het plafond), buigen het hoofd en zijn dankbaar dat we althans nog een enkele keer plumpudding hebben (1) De werkbrochure De Nieuwe Weg bestemd voor alle bestuursleden en belangstellenden, bevat 80 blz. nuttige inlichtingen over dit programma en is verkrijgbaar voor 20 F. op alle N.C.M. V. secretariaten en op het Nationaal Secretariaat, Spastraat, 12, te BRUS SEL. LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 Bij de 18e trekking van de Lotenlening van de tentoonstelling 1958 is een lot van 500.000 fr. gevallen op obligatie nr. 595.569, één lot van 100.000 fr. op obligatie nr 928.114 en één lot van 50.000 fr. op obliga tie nr. 1.082.371. Al de andere obligaties der groepen 595.501 tot 595.600, 928.101 tot 928.200 en 1.082.301 tot 1.082.400 zijn terugbetaalbaar a pari. °G° LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 385e trekking van de Lening voor Wederopbouw, derde groep, is een lot van miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 8856 nummer 378 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 7988 nummer 695. EERSTE GROEP Bij de 511e trekking van de Weder op- bouwlening le groep, is een lot van 1 mil joen frank gevallen op obligatie Reeks 0619 nummer 201. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. genoten. Want nooit smaakte hij ons zo fijn als juist deze laatste maal. Poëzie, in alles is poëzie Gusten Pamel, die oude, wijze boer, glim lachte zonder een grein ironie: er bestaan weinig dingen in het leven die hij niet be grijpt. Maar waarom stopte hij mij geen pond boter toe Ja, waarom niet Nee, dat was nu eens iets dat IK niet snapte. Helaas, wij mensenkinderen praten te gen elkaar, praten en praten en begrijpen elkander niet. Zo is het leven. Ach, het leven Gusten schraapte zich de keel. (Zou hij vragen is een kwart kilo ook voldoende? Of zouden het maar weer woorden zijn En zie, het waren maar weer woorden Bah, troost u, Stefaan. De toekomst behoort de jeugd. Voor u zullen de plum- puddings nog eenmaal terugkeren. En on? dertussen, ge hebt toch 'n lief Een lief En of... Ziet ge wel... Inderdaad. Soms doet ze me den plum- nudding vergeten. Ze is blond, 1 m. 69 groot rilde en buigzaam als 'n riet, levendig als buskruit en fris als 'n waterlelie. Een uit stekend middel tegen verveling, waarachtig. Boer Pamel knikte instemmend, een stil knikje dat naar weemoed zweemde. Mis schien dacht hij hier aan de vele, vele herfstdraden die reeds door zijn haar lie- !pen, en stond hem, glanzend als een ver verschiet,zijn lang voorbije jeugd voor ogen

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 2