Vw NATIONAAL Eenheid rond de C.V.P. pJlfwK Ruzie in het socialistische huishouden. Politiek Overzicht Hummmimm De Wereld Rond. Grote Kantonale C.V.P. - Meeting Voor een paar dagen verscheen in een o krant uit Brussel, een zeer merk- Vlaancl artikel van de hand van Mter Leo Undemans, de gekende Vlaamse voorvech ter uit het Brusselse. Wü menen dat de vraag «CVP of Volks- J door de schrijver, zo oprecht en met UnJ „nHiee aanvoelen der problemen, wordt k antwoord, dat wij niet kunnen nalaten deze bijdrage ruime uittreksels aan te halen. De indeling in rubrieken is van ons. rvFS VERSCHIL EN TOCII SPLITSING VAN KRACHTEN. Nadat Mter Lindemans heeft aangetoond Hat de programmapunten van de volksunie, L bestaan van een afzonderlijke partij niet verrechtvaardigen, en er tevens op ge wezen heeft dat de CVP als partij van al gemeen welzijn met eenieders belangen dient rekening te houden, stelt hij ons op onze hoede voor gemakkelijke doch on vruchtbare oplossingen. Men kan het zich in de politiek gemakke lijker maken door de formule Volksunie te kiezen. Last met de kiezer zal men dan ver meden hebben. Maar dan dient men om lo- omdat een groot deel van de strijdvaardige Vlamingen a priori iedere medewerking weigeren. Met welk recht zouden zij dan wonderen verwachten van diegenen die niet moedeloos worden, en niet wegvluchten naar de serene maar steriele regionen van de afzondering Anderen beweren dat zij het geprobeerd hebben met de C.V.P.maar er geen gehoor hebben kunnen vinden.Maar geven zij er zich rekenschap van dat men in een grote partij pas na een jarenlange ak- tiviteit enig gezag en invloed kan verwer ven En dan het verwijt, dat de C.V.P. niets gedaan heeft voor de Vlamingen. Het is wel potsierlijk dat verwijt te horen van de zij de van de Volksunie, die niet alleen nog niets verwezenlijkt heeft maar bovendien zo is opgevat, dat zij nooit de kans zal heb ben iets te moeten verwezenlijken. Het is gemakkelijk op de spits gedreven leerstel-, lingen aan het papier toe te vertrouwen, wanneer men de zekerheid heeft dat men nooit ter verantwoording zal geroepen wor den, omdat niets daarvan in werkelijkheid werd omgezet. Wanneer iets door de C.V.P. zal verwezenlijkt worden, zal het volgens de Volksunie natuurlijk te danken zijn aan gisch te zijn eenvoudigweg de formule van ide «zweepslag» die van haar uitgaat. Doet een partij van algemeen welzijn overboord I de C.V.P. niets dan zal de Volksunie haar te gooien en de voorkeur te geven aan het handen wassen in de onschuld; niemand zal ontstaan van een arbeiders-, middenstan ders- en boerenpartij, telkens met kriste- lijke inslag, want elk van die standen kan oplossingen voorstellen voor zijn eigen pro blemen vanuit een meer beperkte en der halve meer aantrekkelijke gezichthoek. De vraag die gesteld wordt blijkt dus niet te zijn «C.V.P. of Volksunie», doch wel «één kristelij£e partij of verschillende». Welnu, zolang ons kiesstelsel geen kans laat aan kleinere partijen, tenzij op een ontzaglijk stemmenverlies, zolang vooral de niet-kris- telijke opinie van ons land praktisch door één grote partij wordt vertegenwoordigd, betekent het eenvoudig zelfmoord het kris- telijke kamp te verdelen, om iedere groep toe te laten een gespecializeerd eisenpro gramma aan de kiezer voor te stellen, want tot nog toe gaat het alleen over de formulering van partijprogramma's. Gewoonlijk is men in Volksuniemiddens niet ongevoelig voor deze argumentatie, doch situeert men de vraag op een ander vlag, te weten dat van de partijorganizatie en dat van de politieke verwezenlijking. Aangenomen zijnde dat het Volksunie-pro gram integraal in de C.V.P. kan en mag verdedigd worden door de leden en verte genwoordigende organen van deze partij, blijft toch altijd het bezwaar, zegt men, dat zulk program geen kans heeft om door gans de partij aanvaard te worden, gezien de struktuur van de C.V.P., en dat het tij dens het homogeen C.V.P.-bewind gebleken is dat deze partij niet in staat is, al was het maar de meest dringende Vlaamse pro blemen een oplossing te geven. Aangezien de stem door een Vlaamsgezinde aan de C. V.P. gegeven toch een verloren stem is, waarom zou hij dan niet even goed stem men voor de Volksunie, zelfs met het risico dat die stem ook daar zou verloren gaan Op die wijze zou hij niet alleen een stem uitbrengen, die preciezer zijn verlangens haar vragen hoe het dan precies gesteld is met die «zweepslag». Welnu, het is juist het omgekeerde. In dien de Vlaamse CVP-ers zo weinig konden terecht brengen van het oplossen van Vlaamse problemen door de partij, dan is dat in de eerste plaats te wijten aan die on telbare Vlamingen die in de C.V.P. thuis horen, maar de gemakkelijker weg van kri tiek in de afzondering hebben verkozen. En indien de C.V.P. er ooit in slaagt iets van de Vlaamse eisen in te willigen, dan zal het zijn ondanks het bestaan van de Volksunie. Ongetwijfeld kunnen de politieke leiders en mandatarissen een aandrijving tot het verwezenlijke van Vlaamse doelstellingen best gebruiken. Doch deze kan niet méér doeltreffend zijn, dan wanneer zij van on deruit stuwing geeft. Laat een massa Vlaamsgezinden toetreden tot de C.V.P. en onvermijdelijk zullen zij Vlaamse eisen helpen inwilligen en aan de partijleiders en mandatarissen bezorgen die niet alleen iets willen, maar Ook kunnen doen voor Vlaanderen. En bovenal, laten onze kui tuurverenigingen ervoor zorgen dat gans Vlaanderen méér Vlaamsgezind wordt. Dan wordt een Vlaamse politiek mogelijk niet alleen dank zij de C.V.P., maar dank zij alle partijen die geroepen zijn om in 's lands beleid verantwoordelijkheden op te nemen. EENSGEZINDHEID EN POLITIEKE ZIN. Intussen verkiest de Volksunie haar rol letje uit te spelen, dat er hoofdzakelijk in bestaat de Vlaamse C.V.P.-ers te verkette ren. Zo wordt een vijftien-puntenprogram van doel tot middel verlaagd de aktie wordt niet meer voor doch tegen iets ge voerd. Iedere Vlaamse C.V.P.-er die zich laat vangen door het goedkoop doch weinig fraai gespeel van de Volksunie, verzwakt het licht van het Vlaams program in het PUBLICITEIT DEVALHENS DAG EN NACHT STAAT DE ELECTRICITEIT TOT UW DIENST Het is de gemakkelijkst te gebruiken en aan te passen vorm van energie U hoeft slechts in te schakelen EN ELECTRICITEIT IS GOEDKOOP dank zij het Raadpleeg het Inlichtingskantoor van de V. E. B. (Vereniging der Electriciteilabedrijven in België) Kantersteen, 7 Ravensteingalerij, 4, Brussel, tel. 11.19.70 of uw Stroomverdeler. DE RUSSEN IN HET OFFENSIEF. uitdrukt dan een stem voor de C.V.P., maar konkrete beeld van het algemeen welzijn het zou tevens een «zweepslag« zijn voor de zoals dit door Sans de C.V.P. moet worden C.V.P. om iets te doen voor de Vlamingen... gevormd en hervormd. En wanneer de j Vlaamse jeugd geen andere politieke oplei- Het is juist dat in een grote partij, waar in zeer uiteenlopende belangen gegroepeerd worden, waartoe in casu Vlamingen, Walen en Franstalige Brusselaars toetraden, men niet altijd en slechts zelden dadelijk gelijk haalt in vraagstukken die betwist worden. Vooraleer de C.V.P. als zodanig een Vlaam se eis op haar program kan nemen, moeten de Vlamingen in de partij het vooreest on der mekaar ééns zijn, en vervolgens de Franstalige leden kunnen overtuigen. Die moeilijkheid kent de Volksunie natuurlijk niet, maar zijn de Vlamingen daarmee een stap verder Het komt er toch niet op aan, het debat te ontlopen Wat baat het de Vlaamse zaak, dat tussen overtuigden nog maals een eisenprogram wordt opgesteld MET DE TWEE VOETEN OP DE GROND, VLAANDEREN TEN BATE. In werkelijkheid is het optreden van de Volksunie niet anders dan een ontstellende bekentenis van onmacht van haar aanhan gers. Dat men niet kome aandraven met het oude liedje, dat men als flamingant in de C.V.P. zelfs niet de gelegenheid krijgt om anderen te overtuigen. Dergelijke lichtzin nigheden worden alleen verkocht door lie den, die nooit het leven van deze partij van binnenuit hebben gekend. Indien wij in de C.V.P. zo weinig vermogen, is het precies ding moet krijgen, dan een louter negatie ve, een die als hoogste betrachting voorstelt het te brengen tot een oppositiepartij waarmede dient rekening gehouden te worden dan mag men zich afvragen hoe daaruit een generatie groeien kan die po litiek ook eens iets verwezenlijkt. De rol van de Volksunie is nog lang niet uitgespeeld. De socialistische partij heeft daar alle belang bij en zal er harerzijds voor zorgen dat het Vlaams eisenprogram steeds gesteld blijft. Het is voor haar veel interessanter het rechtse kamp verdeeld te weten, dan de hoop te mogen koesteren enkele stemmen op te halen in Vlaamsge zinde middèns. De C.V.P. bij gebrek aan voldoende ruggesteun bij de overtuigde Vlamingen zal die toestand niet kunnen verhelpen. Alleen is het voortbestaan van de Volksunie verzekerd. Maar wat gewordt er van Vlaanderen bij dit alles Op korte tijd kan er veel gebeu ren, bijvoorbeeld dat Vlaanderen alle ge lijkenis verliest met het land van Ruus- broec en Gezelle; en dat wij een soort Slo- venen geworden zijn in een Tito-België. Dan kunnen wij nog eens met weemoed terugdenken aan de goede oude tijd van het vijftienpuntenprogram en van de «zweepslag». Toen Nikisa Kroestsjov dat was op 4 juli zijn «stalinistische» collega's uit het Kremlin verjoeg en de personen-cultus ver oordeelde, waren er velen die meenden dat de internationale spanning ging afnemen omdat de Russen wellicht op vriendschap- pelijker verhoudingen tot het Westen zou den aansturen. Eens Molotov verwijderd, leek vreedzaam samenbestaan hun geen on mogelijkheid meer. Wij hebben die verwachtingen nooit ge deeld. Welke was, na de vestiging van Kroestsjov's heerschappij, het verloop der feiten Het buitenlands beleid der Russen werd offensiever dan ooit. Hun belangstel ling naar het vraagstuk der ontwapening verminderde met de dag. Adenauer kreeg een scherpe nota toegezonden om de naken de verkiezingen te dwarsbomen. Turkije ontving een brief vol bittere verrassingen in verband met zijn verweer tegen het Sy rische gevaar. De Verenigde Staten werden ervan beschuldigd oorlog te stoken in het Midden-Oosten. Een sovjet-generaal pakte uit met de nieuwe raket als het absolute wapen waarmede de Russen het Westen konden vernietigen. Russische kruisers en onderzeeërs voeren door de straat van Gi braltar naar de Oostelijke Middellandse zee, bezochten Syrië,trokken door het Suez- Kanaal en deden aan vlagvertoon in de Perzische Golf. Intussen verschenen in de «Prawda» talloze artikels, waarvan de toon op zijn minst even brutaal was als in de stalinistische periode of de tijd van Molo tov, terwijl de Westerse Marines nooit zo veel Russische duikboten op haar weg ont moetten, zelfs aan de kust van Amerika of in de Noordelijke IJzee, waar de Oosterse vloot haar herfstmanceuvers hield en er het gezelschap moest dulden van een Russisch eskader dat, op enkele mijlen afstand, eveneens «oefenen» kwam. Middelerwijl zetten de communisten hun ondermijningsactie en hun onrechtstreekse aanval op de posities van het Westen voort in Syrië en in geheel het Midden-Oosten. Ze strekken die uit tot de oeverstaten van de Perzische Golf, als Jemen, Egypte en de Noord-Afrikaanse gebieden, tot aan de Straat van Gibraltar. Ze spelen er de na tionalistische kaart, verlenen steun aan de Arabische wereld en zijn verder op reeds bedrijvig in Afrikaanse Gebieden, waar de bodem geschikt en de bevolking ontvanke lijk zou lijken. Zodoende volvoeren ze een grootscheeps opgevat en zeer listig uitgewerkte om- singelingsmanceuver, dat erop gericht is om Europa, langs het zuiden, van zijn koloniale gebieden en van zijn bondgenoten af te snij den, de overmacht van het Westen in de Middellandse zee te breken, de bestaande bondgenootschappen te ontzenuwen en, zon der oorlog, de vrije wereld een nederlaag toe te brengen. Hoe kan men Kroestsjov's durvende poli tiek verklaren Op de eerste plaats doordat hij de steun geniet van het leger.' Maar schalk Joekov verhinderde Molotov's plan nen, die de val van Kroestsjov beoogden. Sindsdien is de invloed der militairen ge stegen en die eisen een sterk Russisch be leid. Daarenboven is Kroestsjov iemand die risico's op zich durft nemen. Hij gelooft in het marxisme en het fatale verval van de kapitalistische wereld onder de drang van het communisme. Hij is grenzenloos fier op Ruslands technische veroveringen en pakt gaarne uit met de beslissende uitwerking der Russische wapenen. Hij zag en ziet de Westesrsen ontwapenen, oordeelt hun kan sen verloren en meent dat het nu geen tijd voor onderhandelingen is. Hij ware in staat alles op alles te zetten om de onder gang van het Westen te «bespoedigen». Intussen kijkt het Westen, dat voor eco nomische moeilijkheden staat, enigszins be ducht toe. Plannen voor onderlinge samen werking groeien slechts langzaam op mili tair, politiek en economisch gebied, terwijl klaarziende leiders waarschuwen en aan dringen op tucht, wilskracht en spoed tot verwezenlijking van een sterke eenheids- formatie die op grondslag van grote machts- I ontplooiing alleen in staat ware een ge beurlijk gevaar te ondervangen. Dr. B. 'k Heb gewacht... en 'k heb gezien 't ko mediespel der linksen onzer stee. Nu vraag ik U, wie kan begrijpen, dat de partij waar Bertje vandaag de dag toe hoort zich zelve zo besmeurt in de persoon die met hen de stad bestuurt; ge weet het toch De Stobbeleir. Ja, ja, de roodjes zaten op hun eigen kap., ze schonden hunnen neus, Zij en hun partij, zij eisten 't weggaan van 't blauwe kopstuk dat zwendelde met blauwe briefjes en tot |$§emaal toe de haan van 't gerecht liet kraaiën. Staafke deed niet wat ZIJ wilden; hij bleef. De roodjes, vurig als hun kleur, zij ble ven eisen, zij en de partij, en stemden te gen De Stobbeleir die moest verdwijnen. En Staaf bleef. In de gemeenteraad kreeg Staafke d'eer- ste stoot van zijne röje vrienden «In 't be lang der stad; verdwijn zo waren hunne woorden. Staaf bleef. En kwaad «Gij liberale Heren van de raad, gij steunt ons niet 't Is wat wij be treuren. Mijnheer Gustaaf die bleefen ook de röjen bleven metGustaaf. ik wacht, DIRK. ONTWAPENING. De Amerikanen zijn volop bezig met een uitgebreide reeks kernproeven. De Britten hebben zopas gemeld dat zij een proefne ming gedaan hebben met een kerntuig. En de Russen zijn in hetzelfde geval. Het is wel een scherpe tegenstelling, met de beweging tegen de kernproefnemingen, die veld wint in de wereld, met de plannen, behandeld op de ontwapeningsbesprekin gen te Londen, en met de onderwerpen die op dit ogenblik in de UNO ter sprake zijn: een Belgisch voorstel bedoeld om de bevol kingen nog meer bewust te maken van de gevaren dezer wapens, en een voorstel van India om de proefnemingen zonder meer te staken. Ten tijde van Stalin werden geleidelijk alle contacten verbroken en alle regelingen opgeschorst, maar de gebeurtenissen schre den voort, en er bleef steeds nog plaats voor beweging. Stalin heeft nog een en ander (moeten) toegeven. Toen was de superioriteit van de Verenigde Staten en zijn bondgenoten, on danks de demobilisatie op grote schaal, dank zij de atoombom, groot genoeg om stalin tot voorzichtigheid aan te manen en hem nu en dan een stukje te doen wijken. Op dit ogenblik echter, voelt Kroestsjev zich in de militaire macht de gelijke van de Westerse wereld. En de Westerse wereld is nog niet bereid, tot een compromis te komen waarbij beide kanten elkaar halverwege tegemoet komen (in de onderstelling dat Kroestsjev daartoe wel bereid zou zijn). WEST-DUITSLAND. Kanselier Adenauer zal in de komende vier jaar zijn huidige buitenlandse politiek voortzetten. Daartoe behoort in de eerste plaats de versterking van het streven naar de Europese eenmaking in het kader waar van. Adenauer ook de oplossing van het pro bleem der Duitse oostelijke gebieden mo gelijk acht. Op enonomisch gebied over weegt hij bevordering van de middenstand en de landbouw, vooral door de kapitaal vorming voor de middelgrote en hand- werksbedrijven te vergemakkelijken. UNO-VERG ADERING. De Algemene Vergadering van de Uno heeft dinsdagavond besloten, het vraagstug der toelating van Communistisch China tot de organisatie opnieuw een jaar aan te hou den. De heer Hammarskjoeld werd opnieuw tot secretaris-generaal van de Uno uitge roepen, Dit geldt voor een periode van vijf jaar. De secretaris-generaal sprak het be lang uit van de Uno voor de wereld en ver klaarde hervormingen in de Uno als nood zakelijk. De Luikse socialisten hebben Van Acker niet gevierd. De socialistische leider Renard zegde dat hem die viering onverschillig liet. Het kon niet anders of de heer Van Ac ker moest in zijn wiek geschoten zijn door die «onverschilligheid» van de heer Renard, en de trouwe bewierokers van onze Premier hebben alles in het werk gesteld om balsem over de wonde te gieten. Volgens Le Peuple», zou M. Major, verwijzend naar de jongste staking in het metaalbedrijf, gezegd hebben Ik houd er aan hier plechtig te verkla ren, dat Achiel Van Acker in deze laatste staking de metaalarbeiders tot het uiterste heeft gesteund. Als sommigen hierover ge ruchten verspreid hebben, is het uit onwe tendheid of kwaadwilligheid. Cok dc heer Buseï heeft te Brugge een even duidelijke zinspeling gemaakt op M. Renard. Hij had het over «zekere kleine po tentaten, die zichzelf voor het centrum van de wereld nemen.» Ook dat was een pijl naar het rechteroog van de heer Renard. Maar dit belet niet te erkennen, dat de heer Renard zich slechts verweerd heeft wat zijn recht was toen M. Van Acker hem op een meeting te Leuven voor «anar chist» had uitgescholden. De heer Renard is trouwens zeer deftig gebleven in zijn re pliek op de Premier, tijdens de eerste dagen van de staking in het Luikse. Hij zegde, dat hij een collecte zou houden tussen de sta kers voor de arme patroons en dat hij de opbrengst van deze collecte zou dragen aan hun voorzitter, Wetstraat, nr. 16. Dat was alles. Een, zij het ondeugende, dan toch behendige insinuatie dat M. Van Acker aan de zijde van de nijverheid tegenover de sta kers stond. GEMEENTE BAARDEGEM. ZAAL ST. MARGRIET. Zaterdag 5 oktober 1957 Rondgang in de gemeente met de muzie- ken van Baardegem en Moorsel. Spreker LEO VAN ACKERE, Nationa le Secretaris. Afvaardigingen van gans het kanton zullen aanwezig zijn. Aalst vertrekt op de Grote Markt te 7 u. 30 met personenwagens.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 3