de en omstreken 2)e Huaiiae s Kinderen kopen kost geld. PRIESTER DAENS Politiek Overzicht Gedenkteken van onder machtige belangstelling onthuld te fiaist. I besloot de zerk voor wijlen Pierre HENDRICKX op Allerheiligen op het Ereperk te onthullen en te patroneren. Kortelings een judo avond zonder weerga met judovedetten. van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14» JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 3 OKTOBER 1957 NUMMER 80 VIJFDUIZEND FRANK GEBOORTEPREMIE TEVEEL Bij de jongste hervorming en aanpassing der kindervergoedingen werd de geboorte toelage aanzienlijk verhoogd 5.000 F in plaats van 1,800 F voor de eerste geboorte en 2.500 F in plaats van 900 F voor ieder volgende. In de ogen van heel wat mensen schijnen deze bedragen overdreven hoog te zijn en dikwijls hoorden we zeggen dat men daar mede de kosten, die een geboorte mee brengt, ruimschoots kan dekken. Er zijn inderdaad gezinnen die deze som niet aanstonds gans moeten gebruiken als er een kindje bijkomt, maar zij vormen de uitzondering, zoals een enquête ingericht door de Bond der Kroostrijke Gezinnen ons leert. Het doel van de door de Bond gevoerde enquête was dubbel enerzijds de gemid delde kosten te berekenen van een geboorte en anderzijds de eventuele weerslag te ach terhalen van de rang van de geboorte op deze kosten. De ingewonnen gegevens lopen over 670 gezinnen uit verschillende streken stads en buitenwijken, vlaamse, waalse en brus- selse gewesten uit meestal bescheiden milieu's en met een verscheiden samenstel ling van 1 tot 15 kinderen. GLOBAAL BEDRAG van DE ONKOSTEN De globale uitgave veroorzaakt door de geboorte van een kind ging volgens deze enquête van 250 F (derde geboorte in een arbeidersgezin; noch uitzet noch enig an der voorwerp werd aangekocht) tot een maximum van 36.372 F (geboorte van een drieling die aanzienlijke medische kosten meebracht, zowel voor de moeder als voor de kleintjes). Houdt men geen rekening met dit uitzonderlijk geval, dan bereikt het maximumbedrag 35.838 F voor een eerste geboorte in een gezin van welstellende zelf standigen. Een rangschikking van de antwoorden volgens de omvang der onkosten wijst uit dat de helft van de gezinnen tussen de 3,500 en 8.500 F hebben uitgegeven en dat de ge middelde uitgave schommelt rond de 5.575 F. De medische kosten komen er voor veel tussen; ofwel omdat het gezin niet bij een ziekenkas is aangesloten, ofwel omdat de ziekenkas niet alle kosten dekt. Slechts 31 gezinnen vermelden geen bijkomende kos ten te hebben moeten betalen. Behalve de bevallingskosten hebben sommige gezinnen nog het hoofd moeten bieden aan uitgaven wegens ziekte van de moeder vóór of na de geboorte, of nog wegens de gezondheidstoe stand van de baby. KOSTEN WEGENS UITRUSTING EN UITZET. De uitrustingskosten zoals wieg, kinder wagen, beddegoed, klederen, enz. worden natuurlijk fel beïnvloed door de omvang van de geschenken. Vooral bij een eerste geboorte krijgt het gezin dikwijls menig vuldige uitzetvoorwerpen; zelfs kinderwa gen, kinderbed, beddegoed en dergelijke zaken worden door grootouders, peter of meter, aan de kleine geschonken. In de globale uitgave zijn er ook nog heel wat «diverse kosten» begrepen. Dat kan zo wat alles zijn kosten wegens huishoude lijke hulp, verplaatsingsonkosten naar het moederhuis, kosten wegens verwarming, meubilering, kosten van het doopsel, de sui kerbonen, de aankondigingskaartjes, enz... Indien we nu van de globale onkosten die we hierboven uitrekenden, de medische onkosten aftrekken, zodat slechts de kosten voor de uitrusting en uitzet overblijven, gaf deze enquête volgende uitslagen 25 gezin nen gaven niets uit (in 14 hiervan betreft het een tweede geboorte) terwijl er drie meer dan 10.000 F uitgaven. De helft van de gezinnen hebben van 900 F tot 4.000 F uitgegeven met een gemiddelde van onge veer 2.250 F. Een rangschikking van diezelfde uitgaven volgens de rang van de geboorte leert het volgende de onkosten bij een eerste geboorte lopen zeer hoog op; ze dalen gevoelig bij een tweede ge boorte; vanaf de derde geboorte gaan ze op nieuw de hoogte in om bij de vijfde ge boorte aanzienlijk toe te nemen. HET DOEL DAT DIENT BEREIKT Als we deze cijfers nauwkeurig bekijken, valt het op dat er nog wel een en ander te verbeteren valt in de politiek der geboorte toelagen en ziekteverzekering. Vooreerst zou de ziekteverzekering er moeten toe komen alle dokters- en apote- kerskosten bij een geboorte te dekken. De geboortetoelage zou dan de gemiddel de uitgaven voor uitrusting en uitzet moe ten dekken, benevens de kosten wegens verplaatsing, verwarming, meubilering, huishoudelijke hulp e. d. Als we nu de nieuwe geboortepremies (5.000 F en 2.500 F) vergelijken met de ge middelde uitgaven voor uitrusting en uitzet stellen we vast dat bij een eerste en tweede geboorte een overschot blijft van een goe de duizend frank, bij de derde en vierde ge boorte een overschot van ruim 500 F maar bij de vijfde geboorte een tekort ontstaat van iets minder dan 500 fr. Dit laatste lijkt ons zeer onrechtvaardig, te meer daar deze grote gezinnen veelal te kampen hebben met financiële moeilijkhe den om andere redenen. Als we daarnet spraken van een over schot van duizend en vijfhonderd frank, moet men ons goed begrijpen. Deze over schotten zouden er zijn indien de zieken kas al de medische kosten zou terugbetalen. Dit is echter niet het geval zodat een ge boorte nog steeds gemiddeld 5.575 F kost zo als de enquête van de Bond der Grote Ge zinnen heeft uitgewezen. Bijgevolg blijft de aangroei van een ge zin steeds een financieel offer, offer dat de sociale wetgeving wel grotendeels milder de, maar dat toch blijft bestaan, vooral voor de gezinnen dan met meerdere kinde ren. Er blijft dus nog wel een en ander te De ruime belangstelling bij de onthulling van het Priester Daens-monument te Aalst. Rechts de h. Fr. De Neve, voor zitter van het inrichtend comité, draagt het monument over aan de stad Aalst. (Cliché «Het Volk») j «Verdediger van het arbeidsgezin, uit de i jaren van zijn kamp voor de ontvoogding van de werkman, verheerlijkt door het ar beidersgezin van heden, in dank voor de sociale welstand waarvan hij de grondleg ger is geweest», zijn de symbolische woor den die het monument sieren dat ter ere van een der edelste figuren uit het Aalst- erse, priester Daens, op de Werf werd op gericht. Het monument zelf stelt priester Daens voor omringd door een arbeidersge zin, een kreatie ontworpen en gebeeld houwd door de Heer Mare De Bruyn, die mag worden gefeliciteerd om de schitteren de uitbeelding ervan. Was de onthulling van het priester Daens- monument de laatste faze van de herden kingsplechtigheden aan het overlijden van de volksvriend, welke dit jaar juist 50 jaar geleden gestoven was, dat had een talrijke massa er aan gehouden als huldeblijk op deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Vooreerst werd in de St. Maartenskerk, waar priester Daens zijn eerste H. Mis cele breerde, de herdenkingsvlag gewijd. In de namiddag trok een talrijke menigte stoets gewijze naar de Werf om er de monument onthulling bij te wonen. De familie was er ondermeer vertegenwoordigd door me vrouw Delafortrie-Daens, dochter van Pie- ter Daens die zijn broer-priester steeds ter- doen. I. D. De eerste opvoeringen van Leo Fall's OPERETTE kenden een reusachtig sukses Toneelkring «Arbeid en Kunst» geeft in Feestzaal Groen nog vertoningen op Leg NU de hand op de laatste kaarten van dit PRACHTIG MUZIKAAL SPEKTAKEL. ZONDAG 6 OKTOBER om 19 u. (uitverkocht) MAANDAG 7 OKTOBER om 20 u. DONDERDAG 10 OKTOBER om 20 u. Kruis| liteiten noteerden we de hhr. Mariën, gouverneur der provincie, Frans Blanc- kaert, burgemeester van Aalst, volksverte genwoordigers Eugeen Moriau en Verbaan- dert, professor R. Hulpiau, voorzitter van 't A.C.W.,dhr.Walgraeve, vertegenwoordiger van N.V. Drukkerij «Het Volk», pater Cale- waert, O.P., pater Walgraeve O.P., directeur van de sociale scholen te Heverlee, pater Van Isacker S.J., die een boek heeft gewijd aan het leven en werk van priester Daens, en schepenen en gemeenteraadsleden van de stad. Jammer werd deze plechtigheid te gengewerkt door een archi slecht weder, maar desondanks zag de Werf zwart van het volk. Na een openingstuk door de fanfare werd overgegaan tot de onthulling van het ge denkteken. De openingsrede werd gevierd door dhr. Frans De Neve, voorzitter van het inrichtend comité die in treffende woorden een beeld ophing van de edele priesterfi guur en ondermeer zijn offervaardigheid voor de werkman, zijn trouw aan volk en land, zijn strijd voor outer en heerd, zijn verdraagzaamheid, nooit versagende werk lust en idealisme, verheerlijkte. De volgende spreker was burgemeester Blanckaert, die het feestcomité dankte voor het genomen initatief en op zijn beurt hul de bracht aan de dierbare werkmansvriend. zijde stond in zijn heerlijke strijd, Dhr. Jef Talrijke bloemengarven werden neerge- Delafortrie, enz. Onder de talrijke persona- :legd aan de voet van het gedenkteken, on- i dermeer door de Daens-vrienden uit Moes- kroen en het inrichtend comité. Dan was het de beurt aan de zanggroep Iwein, die overging tot de uitvoering van het priester Daens-lied, waarna het dhr. Jozef Goosenaerts was die de toespraken vervolgde. Hij beschreef in een inwerken de rede de sociale mistoestanden en de ver waarlozing van de Vlaamse cultuur, het onderwijs en de technische opleiding op het einde der vorige eeuw, waarvoor na een ja renlange reuzearbeid van de edele priester Daens een gunstige oplossing kwam. Als slot bracht spreker een ontroerende hulde aan de heerlijke figuur van priester Daens. Daarna werden dankwoorden uitge sproken namens de familie door generaal Bouhon, militaire bevelhebber der provin cie en door dhr. Frans De Neve namens het inrichtend comité. Het einde van deze zo succesrijke herdenkingsplechtigheden kwam met het zingen van het lied Vaarwel mijn Broeder» en «De Vlaamse Leeuw». Na de intieme hulde gebracht op 28 juli op het graf van priester-Daens, de tentoon stelling op 4 augustus gehouden in de zaal van het Belfort, die aan de sociale voor man was gewijd, en de laatste en derde fa- ze van deze plechtigheden de monument onthulling, kunnen we deze herdenkings plechtigheden gewijd aan de sociale voor man priester Adolf Daens, als ten volle ge slaagd beschouwen. HET BESTUUR VAN DE JUDO JUI JUTSI HIRANO KWAI AALST KRING FRANKRIJK. Nadat de rondetafelconferentie met veel kunst- en vliegwerk tot een goed einde was gebracht, hebben de Franse volksvertegen woordigers alles weer overhoop gegooid toen het ontwerp over Algerië in de Assem- blée diende besproken. In de commissie van Binnenlandse Zaken zorgde men inderdaad voor een tabula rasa wat de partijleiders aan de rondetafel hadden besloten, werd ongedaan gemaakt en nu kon het grote spel beginnen. Volgens Franse traditie werd de bespreking van het ontwerp een echte jan boel, waarin de premier dra verstrikt raak te. Toen er een drietal artikelen waren be sproken, zag de premier echter dat er zo wat overal wolfijzers lagen: en daarom zet te hij er een streep onder. Het bestaan van zijn regering gooide hij op één vertrou wensvotum en maandag zou er worden ge stemd. Er zou dus over één enkel vertrouwens kwestie worden gestemd, zegge in blok over de 27 artikelen van het ontwerp, over het amendement betreffende de vertegen woordiging der minderheden in het enig college, en over enkele andere amendemen ten van minder belang. In de Assemblée werd de vertrouwens kwestie echter verworpen, zodat Bourgès- Manoury zijn ontslag aanbod aan presi dent Coty, die het echter weigerde. Van alle zijden wordt de huidige Franse regeringscrisis als een zeer lastige situatie voor Frankrijk beschouwd. ONTWAPENING. Groot-Brittannië heeft Japan te verstaan gegeven, dat de geallieerden hun proeven met kernwapens moeten voortzetten om Ruslands overmacht op het gebied van con ventionele wapens en legers te compense ren. Groot-Brittannië kan zich dus niet ver enigen met het Japanse verzoek aan de Verenigde Naties voor een onmiddellijk verbod voor proeven met kernwapens. Het Engelse argument is dat Ruslands conventionele strijdkrachten op het ogen blik sterker zijn dan alle beschikbare legers van de westelijke bondgenoten en de Ver enigde Staten tezamen, maar de geallieer den nog steeds een voorsprong hebben op het gebied van de ontwikkeling van kern wapens en geleide projectielen. Om die redenen durven de westelijke mogendheden hun superioriteit op het ge bied van de kernwapens niet op te geven. Dat zou wel het geval zijn als overeenstem ming bereikt werd over een verbod voor proefnemingen «met kernwapens voordat Oost en West overeenstemming over de ont wapening bereikten. De Verenigde Staten en Groot-Brittan nië zouden zich met een opschorting van hun programma voor proeven met kernwa pens kunnen verenigen zodra de Russen duidelijk te verstaan zouden geven, dat zij bereid zijn tot een algemene bewapenings overeenkomst toe te treden. Bij de Minderbroeders-Capucijnen te Aalst vierder pater Martinus (in de wereld Cyriel Janssens uit Kortrijk) zijn gouden kloosterjubileum. Pater Martinus trad in 1907 binnen in het klooster te Edingen en staat bekend als predikant en weldoener der Serafijnse Missiewerken.In de kerk van het kloos ter St. Job, werd door de jubilaris een dankmis opgedragen, bijgestaan door pater provinciaal, pater gardiaan en pater Damiaan, en met pontifioale as- sistenti van Mgr. Catry, missiebisschop. Cliché «Htt Volljy».

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1