enomstreben Aalst in het teken van de Personencultus. i 7te £udü#e "SóM luidt het seizoen in.. Het IJzeren Gordijn doorboord... HtT TOtlEEl U flfl LJT Hongaarse Moeder vindt, na dertig jaar, dochter terug te Erembodegem. Grote Kantonale C.V.P. - Meeting 1 I-W van aa st VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14» JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. TAMIJ A n C niCTARFP IOC"! 18 H3WWI1N ZONDAG 6 OKTOBER 1957 BMHawBi i'iwnmnea—a— Het is buiten onze wiv om dat wij slechts nu een nabeschouwing wijden aan de Achiel-viering welke te. Aalst doorging. Want, ligt het nu aan de gebrekkige pro paganda der socialisten of aan wat ook, zoals de meeste Aalstenaars zijn wij zeer slecht ingelicht geworden over de doortocht van dit illuster personnage in onze geluk kige stede, zodat wij op de bewuste zater dag te laat waren om boven het marktge woel uit, ons hart tot Achiel te kunnen ver heffen. Weshalve wij dan ook onze stem niet konden voegen bij het jubelkoor dat de rode pers, zeer spontaan zoals steeds, ter ere van «Achilles le Grand» mocht aanhef fen. Het spijt ons, doch wij hopen dat men ons hierom op de «Molendries» niet zal be schuldigen van «neo-incivisme». Moesten wij echter hierdoor het krediet van de staat in het gedrang hebben gebracht», dan blijven wij steeds bereid als eerherstel en penitentie een tricolore vlag te schenken aan de «nationale partaai» opdat overtuig de socialisten en patriotten, als dhrn Bert Van Hoorick, Herman De Geest en Brick Nichels dan toch eindelijk eens de zo lang ontbeerde gelegenheid zouden krijgen er zich, in één enkel gebaar van onverbreek bare kameraadschap, mee te tooien. Eer, welke hun vanzelfsprekend toekomt. Wellicht zouden wij dan ook eens het ge noegen mogen smaken ons nationaal em bleem aan de gevel van het partijhuis te zien prijken. Excuses, mijne Heren, maar dat is natuurlijk geen verwijt. Inmiddels willen wij met U Achiel, ten eeuwigen dage,verheerlijken en moesten wij onze voorbijgestreefde clericale gevoelens niet met marxistisch geweld onderdrukken, dan zouden wij hem geleiden tot in het ge zelschap van engelen en cherubijnen. Spij tig genoeg zijn wij nog niet gepensionneerd, zodat men ons nog niet de eer heeft gegund de gevierde bij de hand te nemen. Oh fortunate senese Gelukkige oude gepen- sionneerde Gij tenminste hebt dit mogen doen DE KERN VAN DE ZAAK. Doch met al dat gejubel hebben wij de reden van ons LAATTIJDIG berouw nog niet aangegeven. Hier volgt ze. Toen wij op de vooravond van de Brugse Hoogdagen niet beseffend welk groot eve nement wij op twee passen afstands in Aalst zelf hadden kunnen beleven, of met een Achilles-hart aan de dis waren gezeten, gaf onze nationale zender onmiddellijk na de weerberichten, op kop, het volgend com muniqué ten beste Te Aalst werd de Eerste-Minister Van Acker ten stadhuize ontvangen. Hij werd er door de massa spontaan toegejuicht, waar na Dhr. Vanderlieyden, voorzitter der plaat selijke Socialistische partij, een huiderede uitsprak.» Ongelukkiglijk hadden wij de eerste twee woorden «te Aalst» niet verstaan, zo dat wij niet onmiddellijk beseften waar de massa spontaan had kunnen toejuichen. Wij dachten zo maar alleen bij ons zelf «Van Acker doet een propagandatournée voor morgen. In de loop van de week echter vernamen wij dat de premier te Aalst was geweest en dat er een zekere Heer Vanderheyden voor zitter was der Aalsterse socialisten. Ons traag verstand knoopte die twee be grippen aan elkaar en het ganse communi qué schoot ons plots terug te binnen. Dus, dachten wij, Achiel werd te Aalst geest driftig ontvangen en wij waren er niet bij. Te laat echter, want reeds was de aandacht van onze bevolking voor deze gebeurtenis afgekoeld. En toch...... voor Achiel komt de dankbaarheid nooit te laat. NAAR DE MOLENDRIES. Wij grabbelden naar onze klak, zetten een proletarisch gezicht op en weg waren wij «naar de stad» in stilte prevelend van «Achiel waarom hebt ge mij toch verlaten». Op zoek naar late naklanken van de en- thousiaste ontvangst in het stadhuis van I wijlen Pieter Coucke Een toevallige vriend wist ons niets te vertellen over Achiel te Aalst. Een andere (had er slechts iets over vernomen in de ra dio, maar verder niets. Tot ik een vrouw te pakken kreeg die de ganse zaterdagmor- gend op de binnenkoer van het stadhuis had gestaan, doch slechts de schone kleren van de bruidsparen met hun suites in het oog had. Toen een volksvrouw mij ver telde dat Deurwaarder Timm. een kleer kast «Style Louis XV» had verkocht en een zinken bad had moeten inhouden op de bewuste zaterdagvoormiddag, hadden wij er genoeg van. En toch mocht Achiel op mij rekenen, want, al koste het mij dan nog een pint ik rende naar het Volks huis, daar moest ik iets vernemen.Ik draaf de de Molenstraat af, keek uit pure gewoon te het «Vlaams Huis» in, toen ik besefte dat Bert je achter een andere toog stond en kwam tenslotte op de Molendries terecht. Nu zouden de lezers de waarheid vernemen. DE WAARHEID. Natuurlijk was Achiel te Aalst geweest. Men had hem zeer spontaan en luidruchtig toegejuicht, omstuwd door een zee van dankbare mensen. En Mijnheer Vanderhey den, had het toch zo schoon gezegd. Zo sprak de waardin van het «Volkshuis», want... de radio had het toch zo gemeld en wij hadden het allen met onze eigen oren kunnen beluisteren. Dus was het de waar heid. Merci, Madame. Hiermede was de eer van Achiel opnieuw gered. «Vie van de bende» riepen wij ten af scheid en het Aalsters straatgewemel nam ons weer in zijn maalstroom op. «LE<?ON DE MORAL» Eens marsjeerden honderdduizend Belgen in de straten van Bruss^, en de radio heeft het nooit geweten. Voor veertien dagen huldigden enkele tientallen socialisten de Totentrekker Van Acker in de stad van de Carnaval en ALLE Belgen vernamen dat «de Aalstenaars hun patroon raassaal en geestdriftig» hadden toegejuicht. Wat eenieder beaamde, behal ve zij die er per toeval aanwezig waren. Maar raen moet natuurlijk socialist zijn om recht te hebben op een stille hulde ge volgd door een luidruchtige weergave in de radio. GASTON STEVENS Oude wijn behoeft geen krans, zal men bij «Arbeid en Kunst» gedacht hebben. En daarom werd Leo Fall's «LUSTIGE BOER» nog maar eens onder handen genomen en aan den volke voorgesteld als feestelijke seizoeninzet. De redenering zal wel juist geweest zijn, Want de belangstelling voor de opvoeringen blijkt reuzegroot te zijn. Voor een eivolle zaal ging zondag j.l. de eerste opvoering Van een reeks die getuigt van het optimis me van «Arbeid en Kunst». Orkestleider Roger Van de Wiele gaf het Startschot met een ouverture die al dadelijk alle gekende wijsjes door een entoesiast publiek binnensmonds liet meeneuriën. Ie dereen kent toch «De Lustige Boer» Maar toch is men in onze Vlaamse gouwen nooit moegeluisterd op «Ieder, ieder huisje» Heinerle, 'k heb geen geld «Boeren, boeren, boeren»... Als er ooit een operette populair is bij ons, dan is het deze... De zangers van «Arbeid en Kunst» en die mogen er zijn kregen natuurlijk het leeuwendeel van het werk. Als Slaapmuts- boer gaf Herman Slagmulder een prestatie die een zangrecitaal waardig is, zonder daarom te verwaarlozen een zeer geloof waardige Lustige Boer uit te beelden. Zijn humor gaf hij met kleine toetsen, en hij wist het tranerige van de rol, die in het der de bedrijf zo gemakkelijk naar boven komt, gaaf weg te werken, zonder daarom ook maar in 't minst te schaden aan de zin van het konflikt vader-zoon. Maurits Vinck ver tolkte de tenorrol Stefan, en in de finales van eerste en tweede bedrijf gaf hij de vol le maat van zijn krachten. Dochtertje An- namirl werd eerst met zeer veel gevoel, en later met kostelijke zin voor humor weerge geven door Christiane Slagmulder.Zij paar de een prima stem aan echt oorspronkelijk akteertalent, en in haar handen werd An- namirl een poting ding met zeer speciale charme, waarvoor Vincentz Van Geert eerder in een bedeesd vuur en vlammetje stond. Komisch werk in zuivere operettestijl kregen we te zien van Karei Schollaert. Die ouwe toneelrat weet waar de klepel hangt en het humorklokje luidde dan ook onop houdend. Dat hij zijn eigen zoon, die Héi- nerlei speelde op zeer verdienstelijke wijze, en mevrouw Schollaert een gemoedelijke en rustige Rode Lizzie op het toneel zon der verpinken verloochende, verwekte een plezierige hilariteit in de zaal Kleinere rollen van Georges Klinck, Ju- lien Tas en Joseph Nimmegeers waren flink verzorgd. De «pannes» van het derde be drijf werden gered door de zeer artistokra- tische verschijningen van Maria Hekkens en Jan D'Hondt. R. Berckmoes en G. Van Hauwermeiren twee nieuwe aanwinsten naar het mij Wil toeschijnen voelden zich volkomen thuis in de huid van hun person- nages. Tot zover de zichtbare bezetting, een flin ke en talrijke figuratie niet te na gespro ken. Zelfs peuters van een paar jaar hob belden door de Tirollse kermis in het twee de bedrijf en de paardjesmolen een ech te asjeblief bleef nooit onbezet. Maar wat gezegd van de «onzichtbare» werkers De dekors van I en II waren zeer. fris verzorgd een pluimje dus voor toneel meester Jan De Ridder m zijn helpers. Een gevarieerde belichting, die echter nog voor «timing» vatbaar is, schiep de nodige at mosfeer. Het derde bedrijf leek me eerder mager ingekleed, hoewel regisseur Karei Van Imcshoot zeer goed had gezien door de aktie enkele tientallen jaren achteruit te schuiven en aldus in het laatste bedrijf nog gelegenheid kreeg met mooie tijdperk-" kostumes uit te pakken. In de tekst bleven nochtans nog een paar reminiscenties aan meer moderne opvoeringen er was zelfs behoudens vergissing sprake van een telegram ter gelegenheid van Stefans huwe lijk. En ik die dacht dat het liefdadigheids telegram een uitvinding was van moderne regeringen die op extra verdiensten uitzijn! «Arbeid en Kunst» heeft «DE LUSTIGE BOER» flink uitgelucht aan zijn publiek geschonken. Fris, kleurrijk en opgewekt gaat het spektakel een vlotte gang met als populaire hoogtepunten natuurlijk het ge vecht in II en de boerenmars in III. Daar laaide het entoesiasme zo hoog op dat de hele zaal op het ritme der muziek in de handen ging klappen; het gekke toneel was dan ook op overtuigende wijze gemonteerd en onweerstaanbaar komisch gezongen door het trio muzikanten Lindoberer-Annamirl- Matheus. Als het moest bewezen worden dat er van een ouder stuk nog iets te maken is, dan heeft «Arbeid en Kunst» dat bewijs gele verd. De muzikale leider Roger Van de Wiele en de algemene leider Karei Van Im- schoot hebben zich terdege ingespannen en met hun flinke speelschare een volks suk- ses stormenderhand veroverd. Echt een opvoering om er regenweer en A-griep bij te vergeten LOON LENOT, Het ijzingwekkende ijzeren gordijn, dat vaak als beschermende muur optreedt voor feiten, die niet bedoeld zijn voor «kapitalistische landen», is door door boord. Niet met een dreigende tank, niet met een supersonische straaljager, maar eenvoudig met een nooit versagende ouderliefde, heeeft men de weg geeffend naar gewesten, die een betere toekomst in zich houden. Dat is nogal flagrant, op het eerste zicht. Waarom niet Maar, het is immer zo, wanneer men even naar het pakken verhaal luisterd, opgedist door een zeventigjarige Hongaarse vrouw. Ik was de eerste om te Erembodegem, bij de echtelingen Bombeeck, schoonzoon en dochter Locherans, het vrouwtje op de pijnplank te leggen figuurlijk na tuurlijk en werkelijk, nu pas weet ik wat zich daar in werkelijkheid voordoet: In korte woorden samengevat, het is onmenselijk, men moet daarom nog aan geen politiek doen. Alles komt zo recht uit het hart, dat het een waarheid is van achttien karaat, vermits de brave vrouw reeds zeventig jaar in de hel verblijft. Maria Csimazia behoorde tot de kleine bevolking van Monoster een dorpje in Hongarije, waar ze enkel nog twee meisjes en een zoon bij haar had. Een derde dochter vertoefde bij ons, en juist hier ligt het uitgangspunt van een lange weg, die heel wat zweet heeft gekost. De dertigste lente sinds beiden 'afscheid namen, was reeds voorbij, moeder en dochter, die enkel af en toe met een brief de brug konden werpen. VERRASSENDE FEITEN. Wat een gulheid straalde uit het wezen van de oude vrouw toen ik haar begroet te met haar dochter als tolk als nieuwe landgenote. Een diepgerimpeld ge laat, is het spoor, die de schrikwekkende gebeurtenissen bij het oudje heeft ach tergelaten. In Hongarije bestaan er geen mensen, maar wel werktuigen die in alle mogelijke richtingen kunnen gedirigeerd worden. De bangheid, heeft zich diep vastgeankerd in de menselijke gemoederen, niets mag spaak lopen in de alle daagse handelingen, of men wordt er op de vingers getikt. Veel uitleg wordt er niet verstrekt, men denkt dat iedereen er een hondenneus heeft om de toestand te vatten. Haar enigen zoon werd zo op een zekere dag van huis weggehaald om een drie uur lange vuurproef te doorstaan, die als doel had ook maar één kleinig heid op de kop te kunnen tikken, die zou overhellen naar de revolutionairen. Trouwens, dat de regering er niet recht in de schoenen staat, bewijst de bittere jacht die gemaakt wordt op iedereen, die misschien aan een touwtje van de revo lutie heeft getrokken. ZO VER TOCH ANGST Met een opvallende spontaniteit had het Hongaarse moedertje tot dan toe voort durend hoekjes van de rode sluier opgelicht, maar plots stopte ze. De reden Ik had het fototoestel voor de pinnen gehaald, wat voldoende was om het vrouwtje omiddellijk naar haar wrange heimat te doen terugdenken. Met aandrang wilde ze van haar dochter weten of men het in Hongarije niet zou te weten komen. Niets zou teveel zijn om de vertolker van de waarheid aan banden te leggen, wat niet alleen boekdelen spreekt, maar tevens ellelange epistels. Iedereen weet wat een vaderland uitmaakt in het leven van een mens, het is er de grondslag van. Wel, moet het dan geen loutering zijn, daar te verblijven, wanneer een oude vrouw be weert «Nooit of nimmer, treedt ik nog de hel binnen LODE PEETERS. Eerw. pater Diégo Van Schuylenberg, uit Aalst, capucijn, vertrok voor de 3e maal naar Panjab in Pakistan, na een eerste termijn van 12 en een twee de van 7 jaar. Cl. «Het Volk» GEMEENTE BAARDEGEM. ZAAL ST. MARGRIET. Zaterdag 5 oktober 1957 Rondgang in de gemeente met de muzie- ken van Baardegem en Moorsel. Spreker LEO VAN ACKERE, Nationa le Secretaris. Afvaardigingen van gans het kanton zullen aanwezig zijn. Aalst vertrekt op de Grote Markt te 7 u. 30 met personenwagens. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 451e trekking van de wederop- bouwlening 2e groep is een lot van 2 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 4605 nr. 202 en een lot van 1.000.000 fr. op obliga tie reeks 5789 nummer 784. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1000 frank.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1