en omstreken Komedie - Zonder - Schouwburg Bijna 3 miljard te Kort Wij moeten de gebroken potten betalen. De Wereld Rond Een beetje bescheidenheid. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AAL ST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14» JAARGANG: 1,50 Fr het Nr. DONDERDAG 10 OKTOBER 1057 NUMMER 82 van aalst BERT VAN HOORICK TOT ALLES IN STAAT. De komedie die Bert Van Hoorick voor het voetlicht van gemeenteraad bracht was een bursleske klucht met een melo-drama- tisch slot. Het komisch-burleske vindt zijn oorzaak in het feit dat onze nieuwbakken socialist lijdt aan kronisch geheugenverlies. Als men Bert Van Hoorick hoort spreken is het pre cies of hij geen verleden heeft; hij herin nert zich niets meer van wat hij eens ge daan of gezegd heeft. Stel U voor dat de socialisten Bert Van Hoorick uitkozen om de komedie-zonder- schouwburg in te leiden in de gemeente raad. Het scenario was zo opgebouwd dat uit het spel moest blijken dat de bestendi ge deputatie door een ongezonde obstruktie- politiek het bouwen van een schouwburg onmogelijk heeft gemaakt. Moeilijk hadden ze het zich zelf niet ge maakt en de gebruikte argumentatie leek veel op een kaartenhuisje; het stortte in een bij het eerste windje. Toen er in de gemeenteraad voor het eerst sprake was van een schouwburg in de Molenstraat en ik dat voorstel met afdoen de argumenten bekampte,onthield Bert Van Hoorick zich bij de stemming en bepaalde als volgt de reden van zijn onthouding «Ik heb niet neen gestemd omdat ik als be trokken partij (hij was toen nog komrnu- nist) het verwijt niet wil oplopen de aan koop te verhinderen; heb niet ja gestemd omdat ik akkoord ben met M. De Wolf dat het een lapmiddel is, en het is jammer dat het schepencollege geen geschikter gebouw heeft kunnen vinden..» En wat verwijt M. Van Hoorick nu de bestendige deputatie Val niet omver. Hij verwijt de bestendige deputatie dat zij een weigeringsbesluit ge nomen heeft op grond van de door Bert Van Hoorick zelf aangehaalde redenen Een kombel Inderdaad Neen, maak u niet kwaad.Heb kompassie. DE SOCIO'S LIJDEN DE LEIDING DER LIBERALEN. Ook de socio-fraktie zit genepen in smal le schoentjes omdat zij zich op sleeptouw laat nemen door de liberalen om een schouwburgske in de Molenstraat te bou wen niettegenstaande hun kiesplatform vóór de verkiezingen een schouwburg be loofde op de daarvoor best geschikte plaats: de Hopmarkt. Het zal dan ook niemand verwonderd hebben dat «De Aalstenaar» het socialis tisch bladje dat verschijnt als 't past «het schouwburg-komplex van het vorig C.V.P.-bestuur een «GROOTS PROJECT» noemde WAARIN ALLES VOORZIEN WAS. Nu zien de socialisten, bril, petieterig klein door de liberalen M. De Stobbeleir heeft altijd een zwak gehad om 't schouwburgprobleem op te lossen. Die zwak heeft hem al heel wat ontgoochelingen bezorgd omdat hij de op lossing steeds is gaan zoeken daar waar ze niet te vinden is. Zou de Aalsterse bevolking weten dat de huidige noodschouwburg op 't Vredeplein op zijn minst reeds een paar miljoen heeft gekost Na weinig dienst te hebben bewe zen zal men hem verhuizen van de tweede verdieping naar het gelijkvloers en zullen de mensen met een hartziekte er ook kun nen van genieten. Het is echter eigenaardig dat deze verhuizing in volle toneelseizoen moet gedaan worden Mijnheer De Stobbe leir houdt van onbegrijpelijke dingen. Dank zij de bestendige deputatie bleef Aalst gespaard van een schouwburg in de Nazarethstraat. Dat was ook een van die bevliegingen van M. De Stobbeleir; dat zou nogal een stadsschouwburg van keskes- schiet geweest zijn. M. De Stobbeleir liet de moed niet zak ken. Hij zocht en vond een groepje finan- tieel sterke mensen die met de stad wel een zaakje zouden willen doen hebben. Een ci nema bouwen waarin toneel zou kunnen gespeeld worden en dat op stadsgrond. Die stadsgrond was de Hopmarkt. De Hopmarkt die nu, volgens M. De Stobbeleir niet meer bruikbaar is Nu geloof ik nooit dat M. De Stobbeleir zo dom is om niet te weten dat een derge lijk voorstel onmogelijk kans had door de hogere overheid te worden goedgekeurd, 't Was voor de galerij dat hij deze komedie speelde en hij heeft er in de laatste ge meenteraad nog een bedrijf aan toegevoegd: Had men naar mij geluisterd; het schouw burgprobleem zou reeds lang opgelost ge weest zijn aldus M. De Stobbeleir. Inderdaad, het zou toch voor iemand goed geweest zijn DE LIBERALE ARGUMENTATIE. Ik geloof nooit dat de Aalsterse gemeen teraad ooit getuige is geweest van een ver zameling onzin als deze welke M. De Stob beleir ten beste heeft gegeven om zijn schouwburgske van de Molenstraat te red den. Of is het soms geen klinkklare onzin te beweren dat de muren van de uitgebrande feestzaal nog kunnen gebruikt worden en dat daardoor dat schouwburgske een finan- tieel voordelige grap voor de stad zal zijn. Twee men moet werkelijk een financier a la De Stobbeleir zijn om te beweren dat de 700 duizend frank die de zaterdagse markt voor de stad opbrengt reddeloos ver loren is als men het mocht aandurven een schouwburgkomplex aan de Hopmarkt te bouwen Truut is het ook te gaan denken dat het parkeer-probleem staat of valt met de Hop markt. De open ruimten moeten over gans de stad verdeeld worden en het esthe tisch gehalte der stad heeft niets aan een vormeloos groot plein zoals we de Hop markt nu kennen. DE OPLOSSING. Gedurende zes jaar heeft het C.V.P.-be stuur gewerkt voor een degelijke oplos sing van verschillende problemen die ver vat waren in het zogezegde schouwburg komplex aan de Hopmarkt. Zij heeft gans de huizenblok aldaar ont eigend en gesloopt; voorontwerpen doen opmaken tot er eindelijk een was dat de zegen kreeg van alle provinciale en minis teriele diensten die iets in de schouwburg pap te brokken hadden. Toen kwam het linkse Stadsbestuur. Ze vaagden alles weg en dachten het beter te zullen doen. Zoveel beter dat er nu nog geen sprake kan zijn van een eerste steen. En... wij zeggen zoals de socialisten «Dat de bevolking evenwel klaar ziet in dit schouwburg-schandaal zal de uitslag van de komende verkiezingen bewijzen HET MELO DRAMATISCH SLOT. Uit de kalmte werd een tumult geboren. Rood en blauw kon in de laatste ge meenteraad al hun gal uitspuwen over de bestendige deputatie die beladen werd met al de zonden van hun eigen lamlendigheid, zonder dat de C.V.P. fraktie haar kalmte verloor. Toen echter Mter Claus het aandurfde de stoute jongen uit te hangen, door hun argumenten stuk voor stuk te weerleggen, steeg de toorn van de in 't nauw gedreven schepen van finanties ten top; hij dreigde met een bundel papieren die, naar zijn ei gen woorden, niets anders was dan een dossier dat de C.V.P.-fraktie wel tot zwij gen zou dwingen. Reeds in een voorgaande zitting had hij dat dossier (zonder dreigen) bovengehaald, doch na het voor hem zo vernederends de bat, stak hij het stillekens zwijgend terug in zijn aktentas Ook ditmaal ging het, na een hevige schermutseling, dezelfde weg. Laat ons hopen dat M. De Stobbeleir on ze nieuwsgierigheid niet te lang meer op de proef zal stellen. Laurent DE WOLÏ, Gemeenteraadslid, i OP TWEE JAAR STEEG LEVENSDUURTE MET 7 De prijzen blijven maar stijgen. Al het gepalaber in prijzenkommissies, coördina- tiekomitees, het geschrijf in kranten en vaksbondbladen ten spijt. De prijzen stijgen en de lonen moeten volgen... en dan stijgen de prijzen opnieuw. Het is de klassieke spiraalbeweging. Het wordt duidelijk dat er iets ernstigs moet gebeuren om die geleidelijke devaluatie te gen te gaan. Het is niet genoeg op een of andere sek- tor drukking uit te oefenen om het in- dekscijfer niet over het kritieke punt te la ten stijgen. Er moet een aktie worden ge voerd die op gans de ekonomie een mati gende invloed uitoefent. WAAROM GEEN BEZUINIGING In de gegeven Belgische omstandigheid zou de enige goede maatregel geweest zijn een regime van algemene bezuiniging in de overheidssektor. De grotere opbrengst van de belastingen ingevolge de gunstige ekono- mische toestand moet in zulk een regime aangewend worden om de openbare schuld van het land af te lossen. Dan kan de indi- rekte belasting verlaagd worden, dan ver meerdert de koopkracht van het loon en verhoogt de welstand, zonder dat de geld circulatie toeneemt. Maar wat zien we integendeel gebeuren na veertig maanden slorcig liberaal-socia listisch beheer Van 19öi tot 1954 schom melden de jaarlijkse ontvangsten tussen 76 en 77 miljard. In 1956 en 1957 zijn we aan 89 en 90 miljard. Hierin zijn ongeveer 14 miljard welke hadden moeten dienen én om de investeringsuitgaven van de Staat te financieren én om de openbare schuld ge deeltelijk af te lossen. Had de regering zo iets gedaan, dan zou het prijzenprobleem thans niet bestaan. ,Maar laten we niet weeklagen en liever zien wat ons nog te wachten staat. De rege ring kan een keuze doen tussen twee uitwe gen Ofwel een drastische bezuiniging door voeren, die de overheidsuitgaven met mins tens 6 a 7 miljard inkrimpt, en een overeen stemmende verlaging van de onrechtstreek se belastingen mogelijk maakt, hetgeen de prijsstijging zal doen omslaan. De karige berichten die ons echter berei ken over de begrotingsontwerpen voor 1958, zetten ons er chter niet toe aan te ge loven dat de regering deze politiek van be zuiniging zal volgen. Spreekt men niet van een gewone begroting van 100 miljard en een buitengewone begroting van 20 mil jard Ofwel kan de regering allerlei schijnre- medies aanwenden die de ziekte wel tijde lijk verdoezelen, maar de kwaal laten voortwoekeren en zelfs verergeren. Tot de ze oplossing schijnen socialisten en libera len bij voorkeur hun toevlucht te nemen. FEITELIJKE DEVALUATIE MET 7% Gaan we dan naar een devalutatie Waarschijnlijk niet want het woord «deva luatie» dekt om zo te zeggen een verouderd begrip. Als de prijzen bijvoorbeeld met 25% gestegen zijn dan hebben de bezitters van onveranderlijke geldwaarden een overeen stemmend verlies geleden, en dan, zijn de inkomsten van de niet aangepaste pensioe nen, gezinsvergoedingen en dergelijke, ook dezelfde verhouding verminderd. Bekijken we in dit verband even de evo lutie van de kleinhandelsprijzen van de laatste twee jaar. Sedert twee jaar is de levensduurte gestegen met 7%. Welnu dat betekent dat 100 F die 100 F waard waren twee jaar geleden, er thans maar 93 meer waard zijn. De 10.000 F of de 50.000 F die gij of uw kinderen in 1955 op uw spaar boekjes hadden staan, zijn er nu nog maar 9.300 F of 46.500 F waard. In feite een de valuatie van 7% en dat op twee jaar tijds En dat onder het bewind van een socialis tische regering die er daarenboven nog niet voor terugschrikt de lonen te verminderen door verhoogde R.M.Z.-afhoudingen. «De prijzen stijgen, de kas is leeg, dus de toestand is gezond» riep een beroemde be woner van het Brugse Klaverstraatje eens in volle Kamer uit. Arme mensen, die door zulk een Eerste Minister moet geregeerd worden... en de gebroken potten moeten be talen, h. De Verenigde Staten hebben het Mac Cathisme gekend en God weet hoeveel na deel dit ziekteverschijnsel hun in binnen- en buitenland heeft veroorzaakt. Thans dreigt een even gevaarlijk, misschien nog gevaarlijker verschijnsel, het Faubisme, dat de innerlijke rust en de goede faam van Amerika reeds in aanzienlijke mate heeft aangetast. Eigenaardig genoeg hadden beide beroe ringen een gelijkaardige oorsprong, die de politieke zeden van Amerika geen eer aan doet. Mc Carthy had zijn strijd tegen de in filtratie van het communisme in Amerika opgevat. Als een politieke stut, als een mid del om befaamd te worden, om in de kran ten te komen en beroemd te worden. Hij had er even goed een ander kunnen kiezen. Hij heeft zich een roemloze notariëteit en zijn land de afkeuring van de hele wereld gebracht. Gouverneur Faubus heeft moeilijkheden gezocht bij de toepassing van de antigrega- tiewet te Little Rock en zijn verantwoorde lijkheid vooral wat daaruit is gevolgd en nog zou kunnen volgen, is verpletterend. Zijn houding werd ingegeven door zijn ver langen om een derde maal tot Gouverneur van de staat Arkansas te worden verko zen. Een derde manvianl vou Uit werd totnogtoe nooit aan eenzelfde perso naliteit verleend. En, daar Faubus noch be roep, noch inkomsten, noch bijzondere aan leg heeft, tracht hij zijn baantje te redden door het aanwenden van middelen, die in Amerika klassiek zijn, maar door alle ern stige lieden worden veroordeeld. Hij heeft het landsbelang gewild opgeofferd aan zijn persoonlijk belang en de ziekelijke driften van minderheid uitgebuit om als woord voerder op het podium te worden gehand haafd. Wij moeten hier de gebeurtenissen niet verhalen, die zich te Little Rock, evenals trouwens in andere gewesten van het Ame rikaanse Zuiden, hebben voorgedaan. Alle bladen hebben die in het wijd en in het breed bekend gemaakt. Wel mag daar wor den aan toegevoegd dat de grote meerder heid der Amerikanen ze als beschamend aanvoelen. Ze geven zich rekenschap van het nadeel dat aan het prestige van Ameri ka werd berokkend als mogendheid die de leiding van de vrije wereld heeft opgevor derd. Het wordt moeilijk, zo getuigde Walter Lippmann in de «New York Herald» van 26 September, van Amerika te gewagen als de leidende mogendheid die de vrije landen leidt en de verdrukte en achtergebleven vol ken naar de zelfstandigheid wil helpen op voeren, wanneer we in eigen land met inci denten zitten, zoals er zich te Little Rock hebben voorgedaan. Het geval is des te er gerlijker, daar de openbare macht werd ge bruikt om bestaande kastevoorrechten, die door de wet werden afgeschaft, te handha ven, in strijd met de bevelen van 's lands hoogsteigen president. Hoe wilt ge dat Amerika zijn zedelijk prestige tegen het «kolonialisme laten gelden waar het om de strijdige belangen van Fransen en Arabieren in Algerie, van Joden en Arabieren in het Midden-Oosten, van Pakistanis en Indiërs en zo meer gaat, wanneer het in eigen land federale troepen moet inzetten om de legaliteit te bescher- ien. Deze gebeurtenissen, zo ging Lippmann verder, wijzen op de noodzakelijkheid dat Eisenhower en Dulles, als woordvoerders der natie, een andere toon zouden aanslaan en, terwijl ze onze verheven idealen aan de wereld verkondigen, bescheiden en mense lijk onze eigen tekortkomingen erkennen. Waar grote macht met passende beschei denheid zou worden gepaard, zou de we reldreactie niet langer zo critisch-afwij zend maar veel sympathiek-begrijpender worden. Aan deze wijze woorden dient geen com mentaar te worden toegevoegd. Dr. B. Verleden week schrok het land op bij het vernemen dat het plafond der voorschotten doorbroken werd. Ieder tastte met zijn hand naar zijn hart, ik wil zeggen zijn portefeuille Want dat was zéér erg. Wat is dat juist met het zogenaamd pla fond van 10 miljard Op 14 september 1948, tijdens de regering Spaak-Eyskens, werd een overeenkomst gesloten tussen de regering en de Nationale Bank, waarbij deze laatste er zich toe ver bond om aan de minister van Financiën voorschotten op ontvangsten toe te staan voor een bedrag, dat echter niet de 10 mil jard mag overschrijden. Is dat verantwoord In zekere zin wel. De staat boekt zijn grootste ontvangsten in januari en juli; al de andere maanden van het jaar geeft de staat meer uit dan hij ontvangt. Het voorschot tot 10 miljard heeft tot doel de schatkist toe te laten het hoofd te bieden aan alle betalingen en de seizoen schommelingen uit te schakelen. Maar het is wel zo, dat de schatkist de voorgescho ten bedragen moet aanzuiveren, hetzij met belastingsontvangsten in de gunstige maan den, hetzij met de opbrengst van leningen. De huidige regering heeft echter het voorschot van 10 miljard gebruikt als een maneuvermassa voor de schatkist. Zij deed er bestendig beroep op, meestal tot bijna aan de grens. Zeer dikwijls werd het pla fond overschreden, doch dan wist men een middel te vinden, om het geval te camou fleren, hetzij door het daggeld van de pa- rastatale instellingen te mobiliseren, hetzij door te bekomen dat private banken tijde lijk een som naar de postchecks overschre ven, hetzij zoals voor nieuwjaar het ge val was dat de minister een kortlopende lening bij de banken aanging. Maar het feit is er het plafond werd doorboord, de grens is overschreden, de zonde werd bedreven. De heer Liebaert heeft het gehaald op de gouverneur van de Nationale Bank. Hij heeft de schuldbewijzen afgegeven, en de gouverneur heeft ze niet durven weigeren, omdat anders een reeks betalingen, onder dewelke de wedden en lonen van het staats- personeel op 1 oktober niet zouden gebeurd zijn. Niet-betaling van het overheidspersoneel zou een paniek in het land verwekt hebben, en hiervoor is de gouverneur van de N.B. teruggeschrokken. Maar nu is een toestand geschapen die niet alleen onwettelijk is, doch die erg zijn leen onwettelijk is, doch die erg kan zijn aan gevolgen. Om een beeld te gebruiken: er is een molspijp in de financiële dijk, waardoor het geld lijk water wegvloeit. Wordt dez pijp dadelijk gestopt, dan is de toestand gered; maar als de opening niet dadelijk wordt gedicht, dan gaan we de weg op van een financieel avontuur... Het .lek kan enkel gedicht worden door het heffen van nieuwe belastingen. Naar het heet, zullen automobilisten voor de stukken moeten instaan en de essence duurder moeten betaen. Een plezierig voor uitzicht voorwaar Na de mislukte Kleine Ring te Brussel, twee miljard belastingen. Wat volgt er dan? De regering haalt er eer van

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1