'ÜHMwnUtoHtieU r 7)e £u4üq& De zeven flessen van de Kanunnik. an boschmans. mmm SUKSES SUKSES SUKSES W w jj SUKSES I SUKSES! SUKSES j c. V. P.-ARRONDISSEMEN- Baaemamaam KEUKEN-GEHEIMEN. ALLERLEI. Wanneer er spinazie, peterselie of an dere groene kruiden gehakt zijn, vertoont het hakbord nadien een lelijke groene aan slag. Dit kan voorkomen worden door het hakbord of de -plank van te voren even vochtig te maken. De groene kleurstof heeft dan geen kans in het hout door te dringen, mits... het ommiddellijk na het werk onder de waterkraan wordt afgespoeld. En denkt U eraan het hout ook even af te drogen. Houtwerk, dat men kletsnat laat staan, trekt zo gemakkelijk krom. Vele huisvrouwen kampen met de moeilijkheid, dat gehakt tijdens het braden moeilijk samenhangt, dus uit elkaar valt of barsten vertoont. Hun zou ik de raad wil len geven het gehakt vlees eerst op de be kende wijze aan te maken en het daarna minstens een half uur te laten rusten alvo rens er ballen van te maken. Deze zullen nu veel steviger samenhouden. Wie" niets van paddestoelen kent, moet er nooit gaan plukken er zijn heel wat vergiftige soorten. Men kope dan liefst de gecultiveerde soorten in de handel. Een rest harde kaas, die moeilijk is te snijden, zal aan de broodmaaltijden niet veel aftrek vinden. U kunt zo'n stuk echter nog goed gebruiken. Doe het aldus Week de kaas gedurende enige tijd in melk en laat haar vervolgens goed uitlekken. tailleurs werd de taille gerespecteerd. De mantels blijven cape-achtig wijd van boven en worden, naar de zoom toe, iets nauwer. Zij hebben diep uitgesneden arms gaten. Vele hebben brede opstaande mon- 1# 4 nikskappen, welke zowel als kraag of als kleine blokies en maal hoofdbedekking kunnen dienen. Grote kno- de amandel of viesemolen. Gespen. draperieën. s™_e„_opge^e Of weg te krijgen en het beste is, in zon ge val, het lint te vernieuwen. UIT DE MODEWERELD. AMERIKAANSE WINTERMODE. Na Parijs, Rome en Londen, mogen we nu ook de nieuwe wintermode uit New-York begroeten. Terwijl de Europese ontwerpers onze deze herfst nogal wat buitensissige modellen voorschotelen, lijkt Amerika meer matigheid te betrachten, althans wat de modellen betreft. Waarschijnlijk moet dit worden toegeschreven aan de praktische zin van de Amerikaanse vrouw, die, hoewel zij meer kleren koopt dan de doorsnee vrouw in de overige wereld, de voorkeur geeft aan gemakkelijk te dragen kleding. Langs de andere kant moeten we toegeven, dat de «losse lijn», welke in de voorbije lente door Dior werd gelanceerd eerst nu doorge drongen schijnt te zijn tot de Amerikaanse mode-confectie. veling hierin een klein roostertje te plaat- 'sen of er enkele gaten in te boren, dit voor de verluchting. De wasmand of -bak moet in een droge omgeving gezet worden; vocht is namelijk funest voor het weefsel en heeft op het vuil een zeer slechte invloed. Daar om mag men ook nooit vuile handdoeken en dergelijken, die nog vochtig zijn, zomaar bij het overige vuile goed werpen. Vochtige stukken behoort men eerst volledig te laten drogen. Zo niet ontstaat er spoedig een vie ze muffe lucht aan het wasgoed en komt de «weer» in het weefsel.U weet toch wat «weer» is Het zijn van die lelijke grauwe stippeltjes, die alleen maar met heel sterke bleekmiddelen te verwijderen zijn, wat nu niet bepaald erg bevordelijk is voor de le vensduur van het weefsel. Wat is ons land nogal eens gebeurt is, dat de vuile was té lang blijft liggen alvo rens gereinigd te worden. Langer dan één maand zou dit nooit het geval mogen zijn en aan te raden is éénmaal in de 14 dagen te wassen. Laat het linnen nooit te vuil worden, dit bespaart veel werk op de wasdag en tevens voorkomt het een te sterk slijten. Het vuil ui W ui P UI WEGENS DE OVERGROTE TOELOOP ZESDE en ZEVENDE (Bijgevoegde) VERTONING Leo Fall's volksgeliefde operette in Feestzaal Groen Kruis door Toneelkring Arbeid en Kunst. U Cl GO H GO Het silhouet is, althans voor overdag, zo werkt namelijk op het weefsel in en boven- soepel los', en ongetailleerd dat er van een djen zullen veei scherpere wasmiddelen ge- min of meer goed vrouwelijk figuur niet j,ruikt moeten worden, veel is te zien. In de nieuwe japonnen en matelpakjes is de plaats van het middel slechts te raden; een afgetekende taille is »oer zelden te vinden. Slechts bij enkele UI co W UI ZONDAG 13 OKTOBER, om 19 u. MAANDAG 14 OKTOBER, om 20 u. Bestel Uw kaarten nu in lokaal GROEN KRUIS, Wanneer het wasgoed naar een wasserij wordt gestuurd, dan mag men van deze in stelling verwachten dat het linnen helder wit en keurig opgemaakt weer wordt thuis EL CONGRES te ZOTTEGEM bezorgd, """"f 1 bruik deze kaas verder op bij een warme maaltijd. Druiven zijn op het ogenblik, naai verhouding tot de appels en peren, nogal billijk in prijs. Profiteer daarom zoveel als in uw vermogen ligt van deze kostelijke gezonde vrucht. Maar denkt u eraan dat druiven eerst grondig moeten gewassen Dit is een zeer voornaam iets, druiven in de kassen dikwijls vloeistof worden daar de met het ene of het andere VICSCDIDI^". i- de boterham of ken zijn verder de kenmerken van de meu- we Amerikaanse mantels. Heel mooi en charmant voor jonge dames lijken ons de mantelpakjes van geribl flu weel in zachte herfstkleuren. Dc jasjes zijn wijd en recht geknipt en men kan er naar keuze een rok of een pantalon bij diagen. Fantastisch mooi is het materiaal waar uit de Amerikaanse ontwerpers een keuze deden grote dikke tweeds, die zo zacht als zijde aanvoelen, jersey, zelfs voor mantels en verder uiterst malse langharige wollen bespoten worden om het tieren van allerlei stoffen_ Voor garnering werd beroep ge- ongedierte tegen te gaan. En al geldt dit be spuiten dan niet zo zeer de vruchten, maar veel meer de bladeren, toch is het zaak dat men zich door het wassen der druiven zo veel mogelijk voor schadelijke bestandde len vrijwaart. NUTTIGE WENKEN. Zorg er steeds voor een kandelaar met kaars, een doosje lucifers en een paar nieu we zekeringen bij de hand te hebben. Dit voor het geval, dat ge u onmiddellijk kunt behelpen wanneer de zekeringen von de electrische leiding doorsmelten. Gebruik voor het afstoffen van schil derwerk, dat tegen water bestand is, een enigszins vochtige doek. Spoel de doek, die natuulijk proper moet zijn, regelmatig in schoon water uit. Dergelijke doek neemt het stof veel beter «op» en «verplaatst» hel niet zoals het wel eens gebeurt met een droge stofdoek. Kralen halssnoeren zijn zeer in de mo de. Maar, o, wat een last als het snoer breekt. En dat gebeurt nogal eens, want zelfs het sterke nylonsnoer is lang met on verslijtbaar. Van een lezeres kregen we het volgende idee rijg de kralen op dun radiodraad, dit is ijzersterk en buigt in alle richtingen. Het slotje wordt als volgt afgewerkt steek de uiteinden van de draad door de gaatjes van het slotje en dan om het laatste kraal tje. De scherpe uiteinde steekt u in een van de volgende kraaltjes. De ketting is in het begin nogal stijf, maar door het dragen wordt hij vanzelf soepeler. Wanneer het lint om een herenhoed. na een regenbui, wit is uitgeslagen, kunt ge dit verwijderen door er even met een wol len lapje overeen te wrijven. Zweet- of vet vlekken in een hoedenlint verdwijnen na tuurlijk niet met dit eenvoudig middeltje. Laatstgenoemde vlekken zijn zeer moeilijk daan op flateur bont. Vooral van panter- bont maakt men een ruimschoots gebruik. Er zijn ceintuurs, kragen en manchetten van panterhuid; men heeft er zelfs lange broeken en rokken voor een cocktailjurk van gemaakt. Ook ander bont is zeer in trek. Langharige pels, vos bijvoorbeeld, wordt veel gebruikt als zoom langs een zwart cocktailjurkje. Verder zijn er hoedjes van mink of mol, tassen van ocelot en schoentjes van persianer. Bontmoffen dUidelijker mits men er echter zelf voor zorgt dat de vuile was in goede staat de deur uitgaat. Pak uw wasgoed in een laken of in een tafelkleed, zodat er van buiten af geen vuil en stof bij het goed kan komen. Als verzendmateriaal is een stevige vierkante mand aan te bevelen. Een stevige zak van linnen kan ook dienst doen, maar het opge maakte goed komt er niet onberispelijk uit. Sorteer en tel uw wasgoed nauwkeurig voor het verzenden. Vul uw waslijst goed in en bewaar een afschrift thuis. Bij eventuele reclamaties komt dit altijd van pas. Moet een of ander stuk wasgoed een speciale be werking ondergaan, teken dit dan aan op uw waslijstje. De rest mag nu met een ge rust hart aan de wasserij overgelaten wor den. 0O0 OOST-VLAANDERENS BOEREN EN TUINDERS STAND KOMT NAAR GENT PROTESTEREN Dat de ontworpen protestbetoging in Gent beantwoordt aan de verlangens van de boeren- en tuindersbevolikng blijkt elke weer verheven tot een wintel-dracht, ter- wijl de baretten (waarvan ook vele uit bontvellen zijn vervaardigd) zeer in de gra tie van de Amerikaanse dames staan. VLUCHTIGE AANTEKENING. TOMAAT ALS GENEESMIDDEL Sinds kort is gebleken, dat de tomaat niet alleen een uitstekende vitaminebron is, maar ook als «geneesmiddelendepot» zeer nuttige diensten bewijst aan de mens. In de stam en de bladeren van de tomaat heeft men namelijk een substantie tomatine aangetroffen, die verwelking voorkomt en huidaandoeningen tegengaat. Bovendien is men tot de ontdekking gekomen, dat toma tine gebruikt kan worden voor de bereiding van tomatidine, een basisstof voor de fabri- kage van Cortison, het wereldvermaard preparaat tegen reuma en andere ziekten. ONS WEKELIJKS PRAATJE. WASGOED VRAAGT VERZORGING Wanneer we U de volgende vraag zouden stellen «Wat doet U met de vuile was?» zoudt ge ongetwijfeld antwoorden «Was sen natuurlijk 1» En dat is ook inderdaad zo. Maar er wordt toch niet elke dag ge wassen, dus moet het vuile linnen intussen bewaard worden. De ganse boerénstand, mannen en vrou wen, jongens en meisjes, komt geestdriftig in beweging. De boerenstandsraden, d.i. de gezamen lijke vergadering van de besturen van hoe rengilde, boerinnengilde, boeren- en boerin- nenjeugd, overleggen, bespreken, organise ren opdat alle landbouwers in Gent zouden Qp 8 Op zaterdag 19 en zondag 20 October houdt de C.V.P., Arrondissement Aalst, haar jaarlijks congres. Ditmaal gaat deze belangrijke bijeen komst, welke in deze preelektorale tijd een speciale betekenis krijgt, door te Zotte- gem in de Katolieke Kring. Oud-minister Gaston Eyskens, Vleugel voorzitter Jef Deschuyffeleer en volksver tegenwoordiger L. Delwaide nemen er het woord. oOo LENING TOT WEDEROPBOUW EERSTE GROEP Bij de 513e trekking van de Lening voor Wederopbouw, eerste groep is een lot van 2 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 723 nummer 513 en een lot van 1 miljoen fr. op obligatie reeks 463 nummer 160. DERDE GROEP Bij de 387ste trekking van de Wederop- bouwlening, 3de groep is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 9854 nummer 438. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1000 frank. oOo KOLONIALE LOTERIJ 14e TREKKING Uitslagen van de 14e trekking van de Koloniale Loterij, die zaterdagavond te Hoeilaart plaats had Winnen 200 F de nummers die eindigen opstappen Zij doen dit omdat zij aan den lijve voe len dat de boerenstand het verstoten stief kind van deze regering is geweest en blijft. Zij zullen marcheren omdat hun lijd zaamheid uitgeput is en zij niet langer ver dragen dat de strijd tegen het index-cijfer ten koste van hun levensbelangen en be staansmogelijkheden gevoerd wordt. Zij protesteren tegen de sociale-ekonomi- sche achteruitstelling waarvan zij het slachtoffer zijn. Zij weten wat zij willen en daarom zul len zij het eisenprogramma van de boeren stand steunen door hun aanwezigheid in de betoging en de openbare meeting. Zij zijn er zich van bewust dat zij hun plicht doen tegenover het land en de ge meenschap. Daarom eisen zij begrip voor hun noden Uit DOOR de ODrlogskronick van een Westvlaamse familie. Dit vuile goed wordt bij voorkeur be- b en strijden zij voor hun rechten, waard in een mand of houten bak. Ook de moderne korven van plastic zijn voor dit doel uitstekend geschikt. Wanneer een hou ten bak gebruikt wordt, verdient het aanbe- 39ste Vervolg. Wel. als er een gelijkenis bestaat tus sen den bediende van Jonathan Swift en broer kan het niet anders zijn dan dat ze zeiden te goed werden opgevoed om te brommen. Crossbie had den gansen dag nog geen hapje binnengekregen en toch morde hij niet. Broer gebruikt nu reeds twee maand lang confituur bij zijn ontbijt en vergeet ook te mopperen. De eerste brengt er bovendien den hemel bij te pas en de tweede, al zegt hij het niet luidop, heeft misschien ook het oog op zijn eeuwi ge zaligheid. Twee voorbeeldige christe nen... Sluit de bus, Fifien De strenge landbouwregentes daalt een paar treden uit haar duizelingwekkende hoogte omlaag Precies, kind, prijst ze gij ten minste weet waarvoor mensenhersens die nen kunnen. Het slimme Elsje straalt. Wij. de ande ren, die helaas het buskruit nog niet heb ben uitgevonden, kijken op onzen neus. Frans ontploft niet. Doodbedaard neemt hij terug zijn boterham op. Hij bromt 000©SS0?"5öe0«®5®55®®ï5®S5©5®®c Allemaal kool, met de haren er bij ge sleurd. Daarenboven vlakweg onjuist. In dien de confituur me de keel uithing, zou niemand me beletten op m'n poot te spelen, weest er zeker van Maar die confituur, bestaat er iets fijners, jongens God almachtig, is dat nu nog mijn bloed eigen broer Is dan werkelijk nog dezelfde kerel die, niet zo lang geleden, uit zijn ha ken schoot omdat er driemaal na elkaar bonen op de tafel kwamen. De invloed van de Vrouw Van dat mal se boerenkind, Clara Meersonne Zeg eens, Fifien, en hoe liep dat nu af met Crossbie, den nuchteren dienstknecht van den verstrooiden Dr. Swift Het is vader die met de vraag op het ta pijt komt. De baas stelt nu eenmaal geen prijs op verhalen die ongelukkig of hele maal niet eindigen. Kunt ge het niet gissen Watblieft Juist een Europeaan zou het op den langen duur beu worden met Fifien. Moe ten we dan altoos onze ongelukkige hersens gebruiken Of heeft de regentes het zich tot levenstaak gesteld, haar geliefde fami lie in het gekkenhuis te brengen Goed geeft ze dan maar toe, 't zal het vertellen. Het eindigde bijna als een sprookje. De edelman, getroffen door de snedige antwoorden van den puntigen Crossbie, vond dat hij den Anglikaansen geestelijke en zijn bediende niet van den rechten weg ter zaligheid afhield, door hen Op 20 oktober 1957, om 14 uur, zal Gent daveren onder het gedreun van de kloeke boerenstappen. Winnen 500 F de nummers die eindigen op 06. Winnen 1.000 F de nummers die eindigen op 732, 970. Winnen 2.500 F de nummers die eindigen op 8063 6921, 4125, 1467, 0546, 8818. Winnen 5.000 F de nummers die eindigen op 3389, 3831, 4834, 0907, 0660. Winnen 10.000 F de nummers die eindi gen op 6560, 7542. Winnen 25.000 F de nummers die eindi gen op 18733, 71251, 18087, 16919, 94207, 01632, 39735, 80447, 86976, 59603, 51829, 83133, 69130, 66954. Winnen 50.000 F de nummers die eindi gen op 83585, 26371, 50687, 60088. Winnen 100.000 F de nummers die eindi gen op 36886, 63959, 13392, 58369. Winnen 500.000 F de nummers 464585, 221339. het nummer LOTENLENING 1958 Bij de 235e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 5 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 187 nummer 302 en een lot van 1 miljoen fr. op obligatie reeks 1394 nummer 849. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID Tijdens de week van 22 tot 28 september werden er per dag gemiddeld 64.386 volle dige en 26.051 gedeeltelijke en toevallige werklozen gecontroleerd hetzij een totaal van 90.437 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering met 263 volledige en met 2.617 gedeeltelijke en toevallige werklozen genoteerd. De vermeerdering van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid is vooral te wij ten aan de ongunstige weersgesteldheid (zware regens) waarvan de activiteit in de openluchtindustrieën de weerslag onder ging. oOo STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Op de wegen of in de agglomeraties, waar het toezicht op het verkeer door de rijks wacht wordt verzekerd, hebben zich van 30 september tot 6 oktober 751 verkeersonge vallen voorgedaan, waarbij 21 personen ge dood, 131 zwaar en 373 licht gewond wer den. Tijdens het weekeinde eisten 249 onge vallen 9 doden ter plaatse en 44 zwaar ge wonden. De oorzaken van de dodelijke ongevallen waren overdreven snelheid, 2; niet stil houden bij het verkeersteken stop 1; andere vormen van niet-nageleefde voor- rangsregelen, 2; rijweg zonder voorzorgen oversteken, 1; niet rechts houden, 5; duide lijke oordeelf out of gebrek aan aandacht, 2; geen of onvoldoende verlichting, 1; verblin ding door ander voertuig, 1; klaarblijkelij ke dronkenschap, 1, slippen, 1; oversteken van voetweg zonder voorzorgen door voet ganger, 2; gaan op rijweg of berm, 2. De ongevallen worden als volgt per pro vincie verdeeld Brabant 137, West-Vlaan- deren 72, Oost-Vlaanderen 93, Antwerpen 74, Limburg 61, Luik 105, Luxemburg 43, Henegouwen 109, Namen 57. Wint 1.000.000 Wint 2.000.000 Wint 3.000.000 het nummer het nummer 303888. 166062. 106368. ©©©©©©©©©©©©©©©©ee©»©©©©©©©®® beiden op zijn kasteel uit te nodigen. Hij deed het en was er hoegnaamd niet rou wig om. De eerste vermaakte hem aldra met zijn bef aamden humor en de tweede door den reusachtigen eetlust, welken hij ten toon spreidde. Maar ik zou ook graag iets vernemen Excuseer, zus, maar wanneer kwam Dr. Swift nu eigenlijk aan in Waterford Het antwoord is als een klap van de zweep Punt vijf minuten over drie Dank u, geeuw ik, koud en koel. Peinzend schudt vader het hoofd In elk geval, is zijn slotbedenking, Swift en zijn knecht leefden in een meer jovialen tijd dan wij. Was het in onze da gen gebeurd, dan liep Swift misschien nog altoos met den neus in het boek en lag Crossbie ergens langs een sloot, dood van den honger. Honderdmaal heeft de baas het bij 't rechte eind. We moesten allen een paar eeuwen vroeger geleefd hebben, toen alles nog niet zo vreeselijk vlug ging en de men sen nog den tijd vonden om aan de ande ren te denken. Doch wat baat het te dromen van een oude of een nieuwe wereld Wat helpt het te wensen Alles boter, nee alles confituur aan de galg. 25. EEN VERONGELUKT OPTIMIST. (Andermaal een treurig kapittel) In St. Martinuskring op 3 november DE MUUR van SOTELO Toneelliefhebbers, iets voor U >©©©©e©©©S©0©©©©©©®©®©®©&®©®©©©« Hun zelfzucht is naïef het gaat hun niet zaken nog zalf te strijken aan iemand die gelooft, dat hij het morgen nog slechter zal stellen dan vandaag Een sigaret, Gillis Liever een biefstuk Hij kijkt door het raam naar den regen buiten, met een uitdrukking alsof de boel hem hoegenaamd niet aanstond. Is dat nu nog 'n leven vaart hij weer uit, een stier zou het zat worden. Bah-bah, zo erg is het alweer niet. We passen ons wel aan. Velen hebben het nog kwader dan wij. Als we ons daarmede moeten troos ten... Inderdaad. Zo'n troostrede is menselijk, doch klinkt niet nobel. Het is geen troost. Misschien zou het verstandiger wezen zijn gedachten afleiding te bezorgen. Wie tries tig is, is ziek of lijdt aan verstopping. Een morele kater is erger dan een bierkater. Gillis Vanderpereboom is een stuk van een materialist, iemand dus die volstrekt over tuigd is dat de Schepper hem alleen op de wereld gsplaatst heeft om, net als de vogels des hemels, er fluitend door te vliegen. In tijden als deze voelen dergelijke mensen zich diep ongelukkig. Ze geloven dat alle lijden nutteloos is, zonder zin noch beteke nis. En indie ze niet te vadsig zijn, dan zijn ze te eerlijk om uit den toestand munt te slaan. Ze bezitten een gevoelig hart, maar Tot nog toe, mijn vriend, zijn alle oor logen op vrede geëindigd. Oorlogen kunnen kort of lang zijn, boeiend of vervelend, bloedig, wreed, of minder bloedig en min der wreed één ding echter staat onom- stootelijk vast aan alle oorlogen kwam ten slotte een einde, zoals er helaas, ook altijd een einde kwam aan de vrede. En dan be weert men, dat de geschiedenis ons niets leert Het regent op de straat, het regent op de daken, op de boomen en op het gras. Het regent onverdroten, reeds den godgansen dag. Het regent, en alles is nat vochtigheid en melancholie. Daar, vlak vóór mij, in vaders knussen luierstoel, zit Gillis. Ik ben bezig hem op te kikkeren. Hard, danig hard heeft hij het nodig. Hij ziet er uit als iemand die reeds het touw op zak heeft om zichzelf een ge vaarlijke poets te bakken. De kerel drinkt zijn glas bier leeg, geeuwt en zucht hartgrondig Woorden, woorden bromt hij. Maar verduiveld, dat zijn toch geen woor den, dat zijn feiten. Toen hij binnenkwam, vroeg ik Gillis, naar oude geplogenheid Wel, hoe gaat het er mee En hij antwoordde Dank u, beter dan morgen Voor enkele maanden, op nieuwjaarsdag, was hij een optimist, thans is hij een pessi mist. Nu ziet hij er geen gat meer in, heeft 6611 hart dat enkel aan vreugde en genieten hij alle hoop opgegeven. Is er op stuk van I denkt. Nu de mensheid lijdt, lijden ze mee.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 2