eniomstreben SPOETNIK DOCET 7OMebufaUk I Terugblik op de Kompetitie. Jeugdavond EXPO '58 Bedanking Lnika mag ons Hongarije niet doen| vergeten. van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14® JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 17 NOVEMBER 1957 NUMMER 92 Een zware steen viel in de Westerse kik kerpoel. De Amerikaanse verwaandheid kreeg een diepe deuk, de Wersterse naïvi teit werd belachelijk gemaakt. De «achter lijke» Russen lanceerden de eerste sateliet. Verscheidene Paters Scheutisten, vele ja ren missionaris in China, zegden ons dat de Amerikanen toch zo naïef zijn ze denken met hun dollars alles te kunnen kopen, maar zien niet, dat hun geld voor het groot ste deel gebruikt om enkele familiën te verrijken. Amerikaanse zendelingen ka- tolieken en protestanten verwittigden de regering der U. S. gij onderschat de kom- munisten Uw geld wordt verbrast Die missionarissen klopten aan de dovemans- deur. Tchen Kaï Check moest vluchten; de kommunisten bezetten geheel China. In eigen land deden de Verenigde Staten liever aan negerverdrukking en ketterjacht dan aan het uitbreiden en verzorgen van het onderwijs. Mc Carthy ontketende een onmedogende jacht op kommunisten en gewezen kommu nisten. Het heden en verleden van tiendui zenden van wetenschapsmensen vooral werden onderzocht, minitieus onder zocht. Wie ooit met kommunisten had ge flirt, werd uitgeschakeld, soms gevangen, veroordeeld. Grote atoomgeleerden als Oppenheimer b.v. werden afgezet. Grote vrees maakte zich meester van vele weten schapsmensen, en diplomaten ver scheidene vluchtten naar de vreemde, ook naar Rusland, waar ze hun wetenschap in dienst van het kommunisme stelden. Grote onenigheid en naijver heersten tus sen leger, lucht- en zeemacht. In plaats van hun opzoekingen te coördineren, ging elk zijn eigen weg, zocht elk «ZIJN» satelliet. Rusland werkte het kommunistisch ideaal van de Griekse staatsman Plato uit Ieder burger werd tot dat éne bedrijf, waartoe hij 't meest geschikt is, gevoerd, opdat zij de burgers daardoor, ieder zich met vlijt toeleggend op dit éne, dat het best met zijn aard overeenstemt, niet velen, maar één worden. Alle wetenschapsmensen wa ren welkom. «De Nieuwe Rotterdamse Courant» geeft volgende bijzonderheden over het hoger onderwijs in de Sovjetrepublieken en V.S. In de Sovjetunie bestaan thans ongeveer 3000 wetenschappelijke instellingen, waar van de meeste zich aan z.g. speurwerk wij den in 1920 bedroeg dat aantal 1560. In 1929 bedroeg het aantal ingenieurs 40.000. In 1940 waren er zevenmaal meer, veertien jaar later, ondanks de oorlog, 430.000 en in 1954 had Rusland 540.000 ingenieurs. Telt men de landbouwingenieurs en de acade mici bij de ingenieurs dan bekomt men het reuzenaantal wetenschapsspeurders van 890.000 In 1954 waren er in de Verenigde Staten 500.000 ingenieurs en landbouwingenieurs, andere academici 210.000. Dus heeft Rus land 180.000 ingenieurs en academici meer dan de V. S. gelukkig 245.000 minder dan in de V. S. en West-Europa samen. Eindelijk heeft President Eisenhower begrepen, dat allen het samenbundelen van alle krachten uit de vrije wereld de achter stand tegenover Rusland kan laten inlopen. Zullen de Staten hem volgen Vorige maand weigerden ze de kredieten voor het bouwen van nieuwe schoollokalen. Walter Lipmann schrijft dat de open bare instellingen en met name het onder wijs en de research diensten worden ver waarloosd. In de Verenigde Staten is een overgroot tekort aan schoollokalen en leerkrachten. De leerkrachten worden zo slecht betaald, dat de onderwijzers na hun klasuren kell- ner spelen of babysitter, enz. om de twee eindjes te kunnen aaneenknopen. Weten schapsmensen die voor de Staat werken, maken van de eerste de beste gelegenheid gebruik om naar de privaat-nijverheid, die veel beter betaalt, over te lopen. Terecht betreurt Lipmann verder het gebrek aan eerbied, sterker nog, de achter docht tegenover oorspronkelijk denkende mensen. In een lezing voor de B.B.C. verklaarde Georges Kennan, beroepsdiplomaat Om het best het Russische gevaar te bestrijden moeten we onze eigen tekortkomingen be strijden op gebied van rassenpolitiek, de onderwijspolitiek, de jeugdmisdadigheid... Zou minister Collard die woorden niet willen overwegen en een einde maken aan zijn onzalige schoolstrijd SPOETNIK II ontmaskert de schijnheiligheid. In Spoetnik II zit(zat) een levende hond. Het «dier» zou zeer nuttige weten schappelijke gegevens overseinen o.a. over de invloed der verschillende stralen op het organisme van een levend wezen. Ieder mens weet dat de wetenschap de geneeskunde bv. dagelijks proefnemin gen doet op allerlei dieren en dat het aan die proefnemingen te danken is, dat de ge middelde levensduur der mensen meer dan verdubbeld is in de loop der XX eeuw. Een hond in een Spoetnik Schande De Britse dierenbescherming treedt in actie honderden honden krijgen plakkaten aan het lijf en moeten met hun meesters mani festeren vóór de Russische ambassade O schijnheiligheid Gedurende de oorlog werden miljoenen onschuldige vrouwen en kinderen door luchtbombardementen aan stukken gereten of levend verbrand in Engeland, Frankrijk, Japan, Nederland, België Leuven, Mort- sel, Meirelbeke, Kortrijk en MEN vocht voort. MEN juichte wanneer de verwoestingen gebeurden in vijandelijk land Moest het nu oorlog worden Wij eindigen met de woorden uitgespro ken door de kinderdoktores Dubois T.V. uitzending. Als men ziet wat er gedaan wordt om een kind in leven te houden moet ik met alle moeders uit alle landen en van alle rassen de schrijnende hartekreet sla ken, neen, uitschreeuwen NOOIT MEER OORLOG Mogen alle Spoetniken en alle ruimte vaartschepen gebruikt worden voor het wel zijn van het menselijk geslacht. C. B. Nu de feesten, ingericht op zondag i0de-| zer, ter gelegenheid van ons XV-jarig be-^ staan, achter de rug zijn houd ik er aan! iedereen te bedanken die meegewerkt heeftk om het welslagen hiervan in de hand tel werken, namelijk k het College van Burgemeester en Sche-™ penen, de fanfare Ste Barbara der Stedelijke^! Vrije Brandweer, het Vibratokwartet met de zangers Me-J juffer en Mijnheer Slagmulder. het amusementsensemble Willy Lievens,k de nijveraars en handelaars die bereid-^ willig prijzen hebben geschonken voor! onze tombola. de bevolking die ons bij de optocht haar! sympatie heeft geschonken. Aan allen nogmaals onze welgemeende! dank. Ns ALSO, De Voorzitter, G. YSEBAERT. Spoetnik en de hond Laika hebben ons! de Hongaarse revolutie doen vergeten. Een-J ieder van ons zal dit moeten bekennen als! hij even nagaat hoe hij vorig jaar dacht J over Rusland, het kommunistisch regime^ en het IJzeren Gordijn en hoe hij nu denkt^ over hetzelfde regime na het succesvol lan-B ceren van twee kunstmanen, een wonderk van techniek en nauwkeurigheid. «Als ze daartoe in staat zijn, moet het er! nog zo slecht niet zijn Hoe dikwijls hoor-N den we deze woorden gedurende de laatste! weken We zijn immers gemakkelijker ge-jj neigd het aangename te geloven dan het! tragische. Het is zoveel eenvoudiger en hetk bevrijdt ons als het w?,re van een zware^ verantwoordelijkheid. k Maar juist op dit menselijk zelfbedrog* hebben de kommunistische leiders gespecu-! leerd. Zij trachten de waarheid, de koncen-J tratiekampen, de godsdienstvervolging en! het schrikbewind achter glimlachjes, offi-J ciële communiqués en spektakulaire verwe-l zenlij kingen te verbergen. En wij lopen erk maar al te gaarne in. Maar stellen we tegenover de spoetniks,! tegenover de glimlach van Kroetsjev, tegen-" over de ontwapeningsvoorstellen eens de|l verklaring opgenomen in het aangrijpende! boek van de Noor Otto Larsen Night-J mare of the Innocents Op het ogenblik! dat deze Noor in juli 1953 ging vrijgelatenk worden uit het concentratiekamp van Pot-^ ma, zei hem een van zijn medegevangenen:^ 55E555E= ZATERDAG 16 NOVEMBER XE 19 U. ZAAL GROEN KRUIS AALST. Wanneer gij thuis zult zijn, kunnen de" ussen gemakkelijk aankondigen dat allel politieke gevangenen vrijgelaten werden uitj dit soort dingen» en hij wees op hetÉ kamp «en dat dit soort dingen niet meer^ bestaat. Geloof het niet. Maak dat er nie-B mand in gelooft. k Gij moogt er slechts geloof aan hechten1™ als het aan de arbeiders van de kapitalis tische landen toegelaten zal zijn hier te rei zen en het land te doorkruisen. En, hetgeen nog belangrijker is», voegde hij er aan toe, me bij de arm vattend, «wanneer eenvoudi ge Russische arbeiders gelijk waar zullen mogen reizen in de kapitalistische landen. Dat is de enige manier waarop de wereld de waarheid over Rusland kan vernemen. En luister ook niet naar de kletspraat welke de delegaties u zullen verkopen die van Rusland terugkeren na er goed gege ten en gedronken te hebben en er een har- jtelijk onthaal te hebben genoten. Want dat zijn de gevaarlijkste van allemaal...» H. SPOETNIK II NEEN. DE INDEX J BIJ EENDRACHT AALST ENKEL WILLY BELLON SPEELDE ALLE WEDSTRIJDEN OP ZIJN BACKPLAATS. Neen, we hebben geen statistiekbevlieging gekregen, om u een portie cijfers en dergelijke op te dringen, zover zullen we het niet drijven. Enkel hebben we het interessant gevonden om even alle Eendracht-ploegen on der ogen te nemen die tot hiertoe uit de bus kwamen. Maar, vooraf willen we u een kleine voorbeschouwing in het oor fluieteren; dat ge nu niet moet afleiden dat hij of een ander de beste was, neen, we doen dit enkel en alleen, om op de ak- tiviteit van het wit-zwart selektiekomité te wijzen. Daaruit vloeit natuurlijk voort dat men kan afleiden welke plaats het meest onder ogen moest genomen worden, dus, waarmee men het meest last had. BACK BELLON AAN DE TOP De grillige gegevens die cijfers heten, kunnen wel een verschil aan het licht brengen, doch al wat men erop baseert, kan dikwijls een grote nul betekenen. De linkerbackplaats is nochtans tot heden ten dage absoluut geen probleem ge weest, want van de eerste oefenwedstrijd af tegen Lierse tot de laatste officiële match, vonden we Willy Bellon als achterspeler. We zullen ons zelf zeker niet tegenspreken wanneer we Willy Bellon wel degelijk als één van de regelmatigste op het voorplan brengen. Maar draaien we de medailje om dan dringt zich de vraag op, wie er eigenlijk bekwaam zou zijn om Willy doeltreffend te vervangen, laat staan, beter te doen. OOK VAN VAERENBERGH MET HET MAXIMUM Haast nog voor de schaduw van Willy Bellon vinden we Kamiel Van Vaeren- bergh die over evenveel capes kan bogen als Bellon maar op twee posten moest optreden. Op alle tonen van de voetbalsnaren is het reeds bezongen dat hij het was die ons het vertrouwen schonk dat we wel degelijk een rol konden spelen in de kompetitie. De vondst van Van Vaerenbergh heeft het Eendracht-roer radikaal omgegooid, en is na een kleine zwenking terug helemaal in koers gebracht. Het was tegen Lyra dat Kamiel voor de eerste aanvalsleider speelde, wat voor ons de eerste overwinning was. We vergaten het bijna, maar vergeet niet dat men onlangs zijn rol als midvoor aan iemand anders schonk, zodat Van Vae renbergh nu binnenrechts speelt. Dit alles om u even aan te tonen hoe een klas sespeler als Van Vaerenbergh beslist op alle handen goed is, en door een bestuur zonder risiko overal mag geprobeerd worden. VOORUITGANG EN TEGENSLAG Onmiddellijk erachter nu volgt een vijftal met 2 selekties, waarin we weer eens belangrijke feiten kunnen naar voren brengen. Inderdaad, dat Van der Eist, Van der Meirsch, Palsterman en Lockef er erbij behoren, dat zal beslist voor iedereen normaal toeschijnen. Maar, dat Alain Van Langenhove dit aanvult, bewijst op en top welke vooruitgang hij heeft gemaakt sinds verleden jaar, en nu een van de steunpilaren is geworden. Nogmaals een wenk voor de reserven die wanhopen nooit een beurt te zullen krijgen, volhar ding moet men aankweken, want Alain Van Langenhove heeft ook lange tijd moeten zwoegen om te bereiken dat hij nu van iedereen het vertrouwen geniet. En de andere Ajuinen die verleden jaar de titel veroverden Wel, de tegenslag heeft door de rekening van velen een lelijke streep getrokken, zoals Wies Demae- re en Kapitein Flips die respectievelijk met vier en zeven capes beslist minder waren dan verleden jaar. Voor onze kapitein zal er nu weer geen verbetering aan te pas komen, met zijn enkelbreuk, terwijl Demaere opnieuw zijn blijde intre de heeft gedaan. Iemand die we verleden jaar slechts bij naam kenden, is ook achter het hoekje verschenen, Gilbert De Ridder, die liefst achtmaal als binnen- links in de aanval liep. Maar, het is opvallend, hoe hij verdwenen is samen het ver wijderen van Kamiel Van Vaerenbergh als center voor. Langzaam maar zeker plukt ook Jan Van Poel voorde de vruchten van zijn sterkere technische bagage, zodat hij nu als buitenspeler heel nuttig werk verricht. Als slot willen we nog even het bijzondere feit aanhalen dat van al de nieuwelingen die de wit-zwarte trui aantrokken, niet één in een officele wedstrijd uitkwam, daar ze allemaal na een korte, oefenwedstrijd te licht vielen. We zullen zeker geen ketterijen verkon digen, door te beweren dat we het tot hiertoe uiterst verdienstelijk hebben ge daan met ons eigen spelersmateriaal, dat desnoods op het einde van de kompeti tie, wanneer men frisse krachten vraagt kan aangevuld worden met een andere, jonge kracht, om hem even het ritme op te leggen. Wie zegt dat er in deze jeugdi ge jongens volgend jaar geen witte merel huist LOUIS DE PELSMAEKER. ENGELEN ZONDER VLEUGELS door DE CATHARINISTEN. Het tema van dit franse blijspel van Al- in staat in zijn figuur te doen geloven. Het bert Husson is werkelijk origineel, zoals het programma laat opmerken. En het is zeker een staat een aangename avond te bezorgen. Maar... er is een maar Want buiten de originaliteit van het te- ma heeft Husson zijn stuk verder niet zo heel veel meegegeven. Het plezierige van de handeling berust in hoofdzaak op het ko misch vermogen van zijn drie hoofdfiguren, drie veroordeelden in het franse bagno Cayenne, die karweitjes opknappen bij de burgerij, en aldus verstrengeld geraken in een familie situatie bij de niet heel eerlij ke maar tenslotte onschuldig-naieve Felix Ducotel. De drie boeven slagen erin met hun geheel onkonventionele metodes daar komen ondermeer twee zeer oorspron kelijke uit-den-weg-ruimingen bij te pas die men bezwaarlijk met Moord zou kun nen betitelen omdati ze o, zo onschuldig, en o, zo onbaatzuchtig zijn de hele situatie voor Felix Ducotel en zijn lieve dochter in het reine te brengen. De komiek berust dus praktisch alleen op de manier waarop deze drie boeven de si tuatie vóór de toeschouwer brengen. En daar liggen voor de liefhebbersgezelschap pen de meeste klemmen. Ook bij de opvoe ring van De Catharinisten kwam dat dade lijk tot uiting. Van de drie bagnards slaag de alleen Phil. Van der Taelen erin een zenlijk komische figuur op de planken te brengen, zonder daarom ook maar in het minst op effekt te spelen. Zijn rond debiet en zijn dienstvaardigheid waren de elemen ten die telkens weer de lachlust opwekten. Maar daar bleef het dan ook bij, want geen zijn beide kompagnons was ook maar is jammer want met een goede repliek zou Van der Taelen dat trio nog tot hogere ko mische regionen opgevoerd hebben. De familie Ducotel was samengesteld uit Jef De Jaegher, die uit zijn schapraai van karakterloze maar naieve toneelpersonna- ges een nieuw eksemplaar haast pasklaar had overgenomen; uit Mw Meert, die uit haar moeder-emplooi alles, en zeggen we zelfs, meer wist te halen dan erin zit; uit Mej. Slagmulder tenslotte, die naast een dosis vrouwelijke koketterie die hier alles zins op haar plaats was, vlot en simpatiek akteertalent ten toon spreidde. De Juste Trochard van A. Vandenbosche was als verschijning geslaagd, maar praat te voor een franse handelaar zeker niet vlot genoeg. Als Paul Cassagnon had Her man Slagmulder niet bijster veel werk. Hij liet zich graag afzoenen door Isabelle... Regisseur Robert Pauwels leverde flink werk. Beweging en opstelling waren vlot en gevarieerd. Uit zijn spelers haalde hij wat hij kon. Alleen ontbrak hier en daar de stof. Na een vertoning die zeker mag geklas seerd worden bij de middelmatige liefheb bersopvoeringen, vraag ik me toch eigen lijk af wat onze liefhebbers in zo'n licht frans werk nog kunnen gaan zoeken. Der- we- gelijke dingen liggen ons niet, ook al zijn - ze origineel en zelfs spiritueel. We kunnen er met onze speelstijl niet bij, en het wordt tenslotte haast zeker een minder goede voorstelling. De Catharinisten zijn ook aan dat lot niet kunnen ontsnappen, en zijn ons een revanche verschuldigd. TOON LENOT,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1