de 1 Van biernaar aikool Bij het zilveren Priesterjubileum van Eerwaarde Pater J. B. MOYERSOEN Sociale Kroniek V ROME IN KLEUR Monseigneur Kimbondo te Aalst Vrijwillige Brand weer Aalst. Heilige Barbara van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14e JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 1 DECEMBER 1957 NUMMER 96 Eerwaarde Pater J.B. Moyersoen, Provin ciaal van de Provincie Ranchi van het Ge- Gezelschap van Jezus in India is, na zijn deelneming aan de Algemene Vergadering van zijn Orde te Rome, voor een poosje naar België teruggekeerd. Door een gelukkig samentreffen heeft de ze terugkeer aan zijn familie en vrienden de mogelijkheid geschonken samen met hem de 25e verjaring te vieren van zijn priesterwijding. Pater Moyersoen werd tot priester gewijd in India, in St Mary's Theo logisch College te Kurseong, op 21 novem ber 1932. Toen had hij reeds 6 jaar in India door gebracht, waarvan 3 als «helper» in de Ben gaalse missiepost Morapai. Na de voltooiing van zijn theologische studies en van het voorgeschreven Derde Proefjaar» dat alle Jezuiëten in de hele wereld gemeen hebben, werd hij tot Pastoor benoemd van de parochie Morapai, tussen dé Bengaalse dorpslui die hij zo goed had leren kennen en beminnen. Maar de jonge Pastoor zou op deze post niet lang blijven. Begin 1938 werd hij aan gesteld tot Overste van de Jezuïtenmissie in Bengalen, en bekleedde deze plaats tot fe bruari 1947. Eveneens kwam hij in 1938 voor de eer ste maal terug naar Europa, om deel te ne men aan de Algemene Vergadering van zijn Orde. Terug in India als Missieoverste moest hij het hoofd bieden aan de talrijke moeilijkheden van de oorlogsjaren. Vanuit België konden geen nieuwe jonge krachten de missie bereiken, en weldra werden ook de betrekkingen met de Alge mene Overste in Rome bemoeilijkt. Zeereerwaarde Pater Ledokowski, Alge meen Overste, stelde toen Eerw. Pater Moyersoen aan tot zijn Bijzonder Afgevaar digde (Visitator) voor gans India, terwijl hij tevens Overste bleef van de Missie van Calcutta. Niettegenstaande de moeilijkheden door de oorlog veroorzaakt, aarzelde de Missie overste en Visitator niet nieuwe activitei ten in het leven te roepen, ten einde tege moet te komen aan de veranderde noden van het apostolaat in India. Het apostolaat onder de hoger ontwik kelde niet-Christenen en het sociaal apos tolaat lagen hem steeds, zoals nu nog, nauw aan het hart. Hij stichtte in Calcutta het «Oosters In stituut», waar speciaal opgeleide paters ingezet worden tot het apostolaat onder de ontwikkelde Hindoes en Mohammedanen. Na deze ambtsperiode als Missieoverste, was Pater Moyersoen tevreden weer pas toor te worden, ditmaal van het belangrijk spoorcentrum Karagpur, bij Calcutta. Maar weer kon het parochiewerk hem niet lang behouden. In 1950 werd hij In structor» van de jonge priesters-Jezuïeten tijdens hun laatste jaar vorming te Haza- 'ribagh. Drie jaar later werd hij opnieuw be- .noemd tot Missieoverste, nu van Ranchi, de Lievensmissie, die weldra de Vice-Pro- vincie Ranchi werd, en later, in maart 1956, de Provincie Ranchi van de Sociëteit van Jezus. Zoals voorheen in Calcutta, moest de Provinciaal van Ranchi de moeilijkheid overwinnen van sterk verminderde werk krachten uit België. Hij slaagde erin de in landse roepingen tot de Sociëteit te bevor deren, moedigde de sociale actie aan samen met het medisch apostolaat, alsmede het apostolaat onder de ontwikkelde midden- BEDIENDEN REAGEREN IN VERBAND MET DE BESLISSING VAN DE AANVUL-® LENDE PARITAIRE COMMISSIE. We konden nooit veronderstellen dat onsZ; artikel over het nieuw loonbarema voorB bedienden, van toepassing sedert 1-11-57,k dat verscheen in «De Gazet van Aalst» op! donderdag 21 november een zo grote be-' langstelling zou hebben verwekt. Tal van vragen werden gesteld, die een^ antwoord vragen. In sommige milieus ging de tekst vank hand tot hand... en gaf hij stof tot com-® mentaar. h Alhoewel het niet mogelijk is elke vraagw ,te behandelen willen we toch in de matei van het mogelijke aan de geinteresseerdenk voldoening geven. WAT BETEKENEN DE VIER CATEGORIES Deze bepalen de beroepsbekwaamheid® van de bediende. Een bediende die eenvöu-fe dig schrijfwerk doet zonder verantwoorde-® lijkheid zal geclasseerd worden in de eer-B ste categorie. Een dactylo zal kunnen aan-J spraak maken ofwel op het loon van cate-l O O l.-4 gorie 2 ofwel van categorie 3. Het h^ngt er} van af of ze tweetalig is en in welke mate^ ze de steno machtig is. De hoogste catego-^ dienden met een verantwoordelijke taak.Ij Bijvoorbeeld een boekhouder. De lezer zal reeds opmerken hoe moeilijk^ dat het is in algemene zin over een zo uit-k klassen. We wensen Eerw. Pater Provinciaal nog vele jaren van vruchtbaar apostolaat in het land van zijn uitverkiezing, in welke hoeda nigheid ook zijn Oversten hem mochten gebruiken. Ad muitos annos, Eerwaarde Pater Pro vinciaal. i u £siiÉ De Aalsterse Fotoclub geeft DINSDAG. 3 DECEMBER a.s. zijn jaarlijkse projec tieavond welke zal doorgaan in de grote feestzaal van het Stadhuis te 20 u. stipt. Dit jaar presenteert de Fotoclub een prachtige reeks kleurdiapositieven uit Italië onder de titel «ROME IN KLEUR», aangevuld met beelden uit Venetië, Florentië en Pestum. Deze reeks wordt voorafgegaan door een nieuwe serie kleuropnamen uit Portu gal en door een prachtige collectie macro-kleuropnamen. Er is tevens commentaar bij elke reeks. Zoals gewoonlijk is er tijdens de pauze gratistombola van fotos (stadsbeelden uit Aalst). Men houde deze avond vrij. gebreid probleem te schrijven.Elk geval zou individueel moeten onder de loupe wordenbj genomen en eerst dan kan er klaar worden geoordeeld. WIE IS NU BEDIENDE Op deze vraag is eenvoudig te antwoor den als volgt een persron die loontrek kende arbeid verricht in dienstverband voor een werkgever en een activiteit uit oefent en overwegend intellectuele aard dient beschouwt als bediende. Het is echter zo klaar niet meer wanneer dit moet worden afgestemd op de practijk. j Neem een VERKOOPSTER in een han- delszaak. Indien ze bestendig dienst doet achter de toog, de bestellingen opneemt, de 'gevraagde koopwaren aflevert en de reke- 'ning ontvangt is 'er geen twijfel mogelijk 'het is een bediende. Wat doet ge met een meestergast j Die man kan bediende zijn maar merk op dat de meestergasten in de textiel genie ten van het statuut «weeggoed», dus dat el- Jke begonnen week moet betaald worden. Alleen in uitzonderlijke gevallen zal hij worden beschouwd als bediende. Wat gebeurt er met een magazijnier Indien die man anders niets doet dan grondstoffen stapelen, de arbeiders bevoor raden en practisch geen schrijfwerk heeft te doen is het een arbeider. Is dat echter [een groot magazijn met enkele arbeiders tewerkgesteld die onder zijn leiding wer ken waarvan hij overwegend het schrijf- jwerk te verzorgen heeft dan moet die mae* worden beschouwd als bediende. I Die kwestie is zodanig van belang dat de Iwetgever de noodzakelijkheid heeft inge zien een bijzondere RECHTBANK genoemd de WERKRECHTERSRAAD in het leven te roepen die alleen bevoegt is bij betwisting de juiste classificatie vast te stellen. In deze rubriek komen we op de Werk- rechtersraden nog wel eens terug omdat ze van zo groot belang zijn in de middens van werkgevers en werknemers. OPGELET VOOR DE PENSIOENEN Stel U voor dat een bepaald werk door een patroon steeds is geclasseerd als func tie van een arbeider. Dat de stortingen aan de R.M.Z. steeds werden gedaan als arbei der. De man in kwestie wordt afgedankt na er jaren te hebben gewerkt. En dan blijkt het dat hij moest beschouwd worden als bediende. Hebt U zich al afgevraagd welke schade belanghebbende zich zal doen op ge bied van pensioen, want met de huidige nieuwe pensioenregeling voor bedienden is het pensioen van de bedienden heel wat ho ger dan dat van de arbeider. Bedienden waak op uw zaak. En vraag op tijd inlichtingen in uwe syndikale orga nisatie waarvan we U de raad geven de rangen te vervoegen. B. O. B. Dat onze Keizerlijke stede wijd en zijd is beroemd om haar heerlijk schuimend bier is voorzeker niets nieuws voor onze lezers. Inderdaad het is algemeen gewe ten dat onze Aalsterse Brouwerijen netjes aan de kop staan gedrukt op 't gebied van het heerlijkste gerstenat. Maar dat er in onze stad heftig de mouwen werd opgesloofd om ook de titel te halen als meest producerende alkooi stad is zeker iets dat weinigen onder U wel weten. U denkt onmiddelllijk op 1 april. Neen beste vrienden het is geen aprilvis, daarvoor is het nog te vroeg. Eerlijk echter willen we er aan toevoegen dat jam mer deze alkooi fabrikatie het daglicht niet mocht zien. U moet weten dat de producenten ervan vroeger nog in het Zwarte Land diep onder de grond als kolendelvers aan het werk zijn geweest en ze vonden het diep onder ons zo aardig dat ze met hun alkool produktie hetzelfde deden. U hebt het nu zeker wel beet dat we de geheimstokers bedoelen. Lange versla gen werden U reeds langs de dagbladen konde gemaakt over de bedrijvigheid van de alkoolstokers in en om onze Ajuinenstad. En hier komen we nu met ons verhaal. U weet wel wat pipe-lines zijn, buizen die onze bondgenoten Amerika en Engeland gebruiken om in de overzeese gebie den de petroleum naar zijn bestemde plaats te brengen. Onder onze stadsgenoten was er nu een vindingrijk man die reeds meermaals over deze pipe-lines had gelezen en op zijn beurt een leiding wilde aanleggen. Bij ons zit er toch geen petroleum in de grond om langs afvobr buizen te worden weggebracht, zult u opmerken.Natuurlijk niet maar wie zegt dat deze moesten dienen om petroleum te verwerken. Eenvoudig dit buizennet werd door onze slimme Aalstenaars om niemand te kwetsen zullen we geen namen noemen aangelegd om zijn alkoolproduktie te vergemakkelijken. Zo liep er zelfs een buis diep onder de aalput door. Jammer voor onze zeer verstandige Ajuin bleken onze Aalsterse accijnzen toch nog een beetje slimmer te zijn, want ze snuffelden zo lang tot ze het zaakje beet hadden. Naar 't schijnt zullen deze buizen door ons links stadsbestuur gebruikt worden om volgend jaar na de verkiezingen hun overvloedige tranenval naar de Dender te laten stromen. LODE PEETERS. I l oo° AALSTENAAR AAN DE EER Bij de nationale wedstrijd voor plakbrie ven uitgeschreven door het Bestuur van het Kongrespaleis te Luik bekwam onze stads genoot dhr. Etienne Bauwens, de eerste prijs. We wensen langs deze weg de winnaar vap harte geluk Zondag 8 december en maandag 9 de cember, zal Mgr. Kimbondo te Aalst ver blijven in het St. Jozefcollege. Het is de eerste inlandse bisschop van Belgisch Kon go, die we hier in Vlaanderen welkom he ten. Mgr. Kimbondo werd geboren te Mvun- zu, een dorp in de Kisantu-missie van de PP. Jezuiëten. Zijn ouders behoren tot de oudste christelijke families van het missie gebied. Zijn vader werd zelfs in 1900 ge doopt door E. P. Van Hencxthoven, de eer ste Jezuïet-missionaris in Belgisch Kongo. Het getuigt voor de snelle en toch diep gaande ontwikkeling van de missie die reeds in de tweede generatie christenen een priester gevonden wordt een bisschops titel waardig. Na zijn priesterstudies dacht men er aan hem naar Rome te sturen om verder te studeren aan de Gregoriana. De jonge priester verkoos echter zelf de gewo ne priesterarbeid tussen zijn volk. Twaalf jaar lang is hij pastoor van de streek rond Kisantu: een parochie die zich uitstrekt over 30 km. Omwille van zijn vriendelijk heid, naastenliefde en karaktervastheid is hij een man van groot gezag bij de zwarten. De andere zwarte abbé's verklaarden zelf dat men geen betere keuze had kunnen doen. Op het feest van St. Petrus Claver, de patroon van de Afrikaanse missies, stelde de H. Vader Pierre Kimbonde aan tot hulp bisschop van Mgr. Verwimp, Apostolisch Vicaris van Kisantu. Een grote vreugde voor de zwarten van de streek één van hun stam wordt door de H. Kerk verheven tot hoge waardigheid. Dankbaar zijn de zwarten ook dat de Kerk de vooruitstreven de positie inneemt op het gebied van het rassenprobleem. Terwijl zij in officiële diensten niet altijd op waarde geschat wor den, geeft de Kerk hen haar volle vertrou wen. Monseigneur Kimbondo zal in Aalst op zondag 8 dec. te 8 u. in de kerk van het St. Jozefcollege de H. Mis opdragen. Daarna zal hij het ontbijt gebruiken samen met de ouders der missionarissen en Jezuïeten uit Aalst en omstreken. Te 3 u. in de namiddag doet Mgr. een plechtig lof bij de Eerw. Zus ters van St. Vincentius te Gijzegem. Op 9 december wordt Mgr. een plechtige feest- zitting aangeboden door de voorbereidende i afdeling van het St. Jozefcollege. Van 2 u. tot 4 u. heeft er een academische zitting van de humamioraklassen plaats. Om 4.15 u. zal Mgr. zijn verblijf in Aalst j besluiten met een plechtige Pontificale Mis in de St. Maartenskerk voor al de leerlin gen van het college. Jaarlijkse viering barer Patrones FEESTROOSTER WOENSDAG 4 DECEMBER Te 17 uur in de St. Martinuskerk, Plech tig Lof met Sermoen en Processie. Vergadering in de kerk te 16,45 uur stipt. Na het lof, bezoek aan leden herbergiers. ZONDAG 8 DECEMBER Te 9,30 uur, bijeenkomst in het arsenaal, Te 10 uur Gesolemniseerde Krijgsmis, zang en orgelspel. Na de H. Mis optocht door de stad. Daarna op de koer van het Stadhuis Aanstelling van bevorderde Officieren Afroeping der dienstjaren. Uitreiking der eretekens Hulde aan de Jubelaris- sen en uittredende leden. Te 13,30 uur Banket in de zaal «Madeion» Grote Markt, aangeboden aan de Brand weermannen, Leden der Erewacht, Mu zikanten en Genodigden. ZATERDAG 14 DECEMBER Te 21 uur «'t Bal der Brandweer» in de zaal «Rink», De Ridderstraat, met het or kest «The Rangers». ZONDAG 22 DECEMBER Te 11 uur in de St. Martinuskerk, plech tige H. Mis met Offer tot lafenis der ziel onzer afgestorven leden. Plaatsen zullen in het hoogkoor voorbehouden zijn. Bij de Catharinisten te Aalst, werd de h. Edmond Coppens gehuldigd bij zijn zilveren toneeljubileum. Tevens mag aangestipt dat hij hoofd is van het technisch comité,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1