en omstreken OP ST-ANNAPAROCHIE Gestapometode onderwijs het Hicieel Gedenkdagen <T Sociale wantoestanden in onze stad... I Spoormarmen in Muziek Poezie in o feest. ■&É*i lening TOT WEDEROPBOUW gazet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JOR1SSTRAAT, 25. AALST. - TEL. nr. 241.14 - P. C. nr. 881.72 - 14- JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 15 DECEMBER 1957 NUMMER 100 Hebt Gij niets gelezen over de gestapo in het officieel onderwijs Misschien wel het opschrift, maar Gij hebt gedacht «dat is politiek en dus overdreven en Gij hebt niet verder gelezen. Wat is er juist ge beurt het Kindergasthuis Louiza Maria en was^ door heel het arme Antwerpen gekend alsl Juffrouw Constance. Heel Antwerpen ken-k de haar liefdadigheid zoals in het geval van^ het besmette schip op de Schelde, waarop^ ze zich begaf om de bemanning te verzor gen. De stad gaf als blijk van achting haarl naam aan een der straten, en er werd tej de school niet te Aalst gevraagd werd, zij het langs omwegen, of de vader van de leerling veel dronk, of de moeder veel geld uitgaf aan haar opschik, of de ouders goed overeenkwamen. Deze vraag moet ook aanleiding geven In de maand juli werd aan de overheid om vragen te stellen omtrent de politieke der rijksmiddelbare scholen een schrijven en godsdienstige gezindheid van het gezin, gestuurd waarin zij opdracht kreeg voor Hetzelfde kan gezegd worden van een an- alle leerlingen van de zesde middelbare dere vraag waarin men tracht te weten te een persoonlijk dossier op te stellen; dit komen hoe de vrije tijd doorgebracht wordt dossier moest worden opgesteld door de het gezin, welke bezigheden en de be- leraars die de leerlingen van dat studie-tangstellingspunten zijn van de familieie- jaar les gaven en dat zijn er minstens den- Het is 20 natuurlijk dat men op het dossier zal zetten niet «men leest een dag blad», maar wel «lezen «Het Volk» of de vader is veel buitenhuis, hij is bestuurslid van BSP en ABVV. Men verwachte dan toch niet van ons dat j verovering van de stad door Parma wij geloven dat dit dossier uitsluitend voor j openbare ambten neer. Hij speelde 5 en de prefekt zou het dossier bewaren. Er werd een vragenlijst bijgevoegd van meer dan vijftig vragen om aan te geven welke inlichtingen er werden gevraagd. Men moest aan de oplossingen van die vragen komen door de leerlingen zelf te ondervragen op een voorzichtige manier, door huistaken te geven waardoor men aan de waarheid kon komen, door links en rechts bij bekenden te luisteren. Waarom dat moest dienen Zogezegd om de leerling te helpen in zijn studies, het is inderdaad een uitgemaakte zaak dat de familiale toestanden een grote invloed kun nen hebben op zijn studies. Dus zeer on schuldig, ja zelfs een loffelijke zaak 14 dec. 1896 Overlijden van Constance^ Teichmann. Zij werd te Antwerpen geboren als dochter van de oud-gouverneur Teich-j mann. Ze was de liefdadige stichteres van! En toch zijn wij niet benauwd te spre ken over gestapopraktijken. Dit individueel dossier kan en moet aanleiding geven tot allerlei misbruiken. Indien het er om gaat algemene gegevens te kennen, dan is daar voor gewoonlijk geen speciaal onderzoek nodig; goede leraars die kennen hun leer lingen zonder dat dossier. Wij weten bij ondervinding dat de inlichtingen die ge- ,.VJ vraagd worden over het familiaal milieu en zin kunnen deze inlichtingen ook ingewon- die op het dossier zeer algemeen gehouden i nen worden, en veel veiliger en betrouw- zijn, aanleiding geven tot misbruiken. Zo baarder. wordt er gevraagd naar de levensvoorwaar harer eer een grafmonument in Sint-Eli-1 giuskerk opgericht. 15 dec. 1598 Overlijden van Marnix van St. Aldegonde. Hij werd in 1538 te Brussel geboren, studeerde te Genève onder leiding^! van Calvin en Beza, trad in Nederlandse» krijgsdienst, was vriend en helper van dej prins van Oranje en werd in 1883 burge-È j meester van Antwerpen. Hij legde na dej alle| een li schooldoeleinde zal gebruikt worden; on- 'hoofdrol in de opstand tegen Spanje en^ ze rode vrienden hebben ons gedwongen voor de Hervorming. Van zijn hand ver-fo het tegenovergestelde te aanvaarden: zij scheen «De Bijenkorf der H. R. Kerk», eenN zullen op tijd en stond die dossiers gebrui- satire tegen de kerk, verder psalmvertalin-a ken om persoonlijke inlichtingen te krij- 'gen. Hat hij de dichter is van het Wilhel-IJ gen over leerlingen en oud-leerlingen van i mus werd niet wetenschappelijk bewezen. het officieel onderwijs. Hij overleed te Leiden op 60-jarige leeftijd. Ei Er zijn ons inzien andere metodes om de dec. 1770 Geboorte van Ludwig van leerlingen te helpen in hun studies, dan de ze die Collard hier voorschrijft, metodes die niets hebben van een geheim dossier dat kan doordringen tot in de intimiteiten van een familie. Dat het in sommige uitzon deringsgevallen de kennis van die intimi teiten nuttig kan zijn, willen wij zeker Beethoven. Hij werd geboren te Bonn. Hij had een moeilijke jeugd. Hij komponeerde L reeds op dertienjarige leeftijd. In 1787 reis- de hij naar Wenen en ontving onderwijst van Mozart en Haydn. Zijn gezond heid was steeds wankel hij leed aan hard horigheid en werd later zelfs volslagen «W. ZAL EEN KLEIN SLACHTOFFERTJE DE OGEN OPENEN Langs alle zijden reeds werden vlijmscherpe klachten geuit over het gemis aan verantwoordelijksheidzin dat zo uitstraalt bij een blik op de barakken van Mijlbeke. Men moet geen flapredenen uitdenken, het is klaar en duidelijk, men durft in andere gevallen wel maatregelen treffen, waarom doet men het niet voor deze mensen Wanneer men enkele maanden terug begon met het slopen van de houten woningen, dan had iedereen moed dat men eindelijk betere woongelegen heid zou scheppen voor de bewoners van deze wijk. Sindsdien werd een zekere aftocht geblazen en heeft men een weinig de pijp aan Maarten gegeven. De le vensruimte die de bewoners van die wijk ter hunnen beschikking hebben is wer kelijk belachelijk, en het is slechts wanneer cr iets uitbreekt dat de drastische en rampzalige gevolgen niet uitblijven. DRIE GEZINNEN IN EEN HUIS Kijk naar de dramatische brand die de gehele stad in rep en roer heeft gezet, en waarbij een klein wicht van 18 maanden het slachtoffertje werd. Laat het on derzoek uitwijzen wat het wil, maar het is toch een feit dat het kleinste genstertje dat men in deze houten krotten veroorzaakt een groot gevolg kan hebben. Het gezin Vander Poorten-Madeleine Cornand, woonde met hun twee kinderen, Nico en Viciane, respektievelijk 3 jaar en 18 maanden oud, een derde verblijft in het gasthuis woonde in één barak samen met het echtpaar De Smedt en een derde huishouden. Het is werkelijk erbarmelijk wanneer men de plaats ziet, waarop deze 8 men sen zich moesten bewegen, en het is niet moeilijk te raden welke hygiene er daar moet heersen. Welnu, iedereen was uit huis, behalve de twee kinderen die al leen thuis waren, terwijl er een brand uitbrak. Zoals het eerste vluchtige naspo ren heeft uitgewezen zou de vuurhaard niet in de plaats uitgebroken zijn waar de kleintjes vertoefden, maar wel in een belendende plaats. Wel, alhoewel onze h brandweer weer eens als een weerlicht ter plaatse was, hoe zou men willen dat men daar iets kan tegen aanvangen. Het hout is een gretige prooi voor het vuur en men moet een volwassen persoon zijn om zich tijdig uit de vuurhaard te kun- J nen redden. De kleine Nico kon toch naar buiten stormen, maar het kleine wicht 5 werd de prooi van de vlammen. Zie vervolg blz. 2. t wjss&jaar jSebtA&r j£EVjtsttr ail? jzssy aannemen, maar nu maakt men er een doof- Hij is een der grootste toondichters systeem van, nu wordt de uitzondering ver- 1 aller tijden. Hij is de grootste meester van plicht algemeen. j de instrumentale muziek, de sonate, de Door het persoonlijk contact tus- symfonie en het .strijkkwartet. Hij schreef sen leerling en leraar, tussen school en ge- 133 stukken, waaronder grote symfoniën, zin kunnen Ho,e kiun:-•I 67 salonstukken voor "hiWvier, twee grote missen en de opera «Fiuelio». Hij overleed te Wenen op 26 maart 1827, waar hij 40 Maar ja, dan zou de partij bij een latere iaar verbleef. Op Kerstdagavond, te 9 uur, wordt nieuwe openluchtkribbc plechtig ingewijd, alle schikkingen zijn getroffen om het ge^ heel een enig kader te geven. Op kerstdag en de zondag nadien, na de Missen, worden kerst-gezangen uitgevoerd aan de kribbe. De kruisweg, nieuwjaarsgeschenk aan pastoor Biesemans, zal zijn plaats ingeno men hebben in de nieuw geschilderde noodkerk. Op 18, 19 en 20 januari 1958, krijgen we de dagen van de GROTE REVUE VAN LACH TOT LACH 1958 waarvoor 't Sint Annacomité beroep deed op JOHNY STEGGERDA met een schaar eerste rang artisten. Er zal gelachen worden van het begin tot het einde, het zal het succes van verleden jaar overtreffen. Lachen is gezond. De ingang is slechts 25 fr. ten bate van de noodkerk. Kaarten bij al de leden van het Sinte de I Annacomité en van het zomerfeest. van de lach die aange- Enkele artisten worven werden. Johny Steggerda van de T. V., algemene leiding. de fantaisiste Sylvia Van Loo, de werelberoemde clows Dussy en Bobo. de Vlaamse nachtegaal Linda Bay. de muzikale landloper Carson, de humoristen Billy en Rikske. de akkordeon virtuose Sterckx Louise, de parodisten Rol Mops, dames, Kortom VAN LACH TOT LACH 1958, de grootste nieuwe Succesrevue. was een leerling van Niccolo Amati, teken de zijn eerste violen met zijn naam, die hij voor zijn meester vervaardigde en trad in 1876 in het huwelijk. Zijn beide zonen werkten later met hem samen. De oudste tekende van 1725 af met zijn eigen naam, Daarbij de prachtig vernieuwde zaal de andere legde zich meer op de verkooD van de MEULESCHETTE. j toe. Antonio Stradivari overleed te Cremo- Komt niet te laat, de plaatsen zijn ge- na °P 93-jarige leeftijd. De door hem ver nummerd en er mag niemand binnen die niet een genummerde kaart heeft. Ook kaarten atelier, Welvaartstraat en huis De Winter, achter het Belfort. 17 dec. 1842: Geboorte van Frans Gittens. Hij werd geboren te Antwerpen, studeerde in België, Duitsland en Zweden. Van zijn 18de jaar was hij redakteur aan het Engels weekblad The Hobby Horse Hij was scheepsmakelaar en werd in 1879 gekozen als liberaal gemeenteraadslid van Antwer pen. Hij schreef in het Nederlands, Frans en Engels, biezonder toneelstukken zoals «De Maire van Antwerpen», «Jane Shore», «Parisina», «Arnold en Adolf van Gelder land. Hij overleed in 1911, op 69-jarige leef tijd. 18 dec. 1737 Overlijden van Antonio Stradivari. Hij werd in 1644 geboren te 'Achille, Galle Jozef, Hendrickx Alfons, Sur- Cremona uit een aanzienlijk „-geslacht. Hij diacourt Jules, Van Eeckhaut Jan, Ael- brecht Albert, De Landtsheere Victor. Na de spreekbeurt van de h. Bertin, sta tionschef, die hulde bracht aan de verere- merkten, werden de personeelsleden die in het verlopen jaar op rust gingen, nl. de hh. Baetens Maurice, D'Hondt Hector, Moens Jaarlijks wordt door het feestcomité van de Stelplaats-Locomotiefdepot in samen werking mot - heJ pergon eel.J3ta.tiont Aal st- Noord onder de leiding van de onvermoei bare voorzitter Lucien Van Sinay, ten voor dele der weduwen en wezen van de gesneu velde spoormannen een prachtig Kerstfeest ingericht. De feestelijkheden namen zaterdag een aanvang met de vereremerking van ver scheidene personeelsleden. Na het wel komstwoord van ingenieur De Roeck, sec tiechef, werden volgende eretekens uitge reikt Burgerlijke medaille 2e klas Bourgeois Polydoor, De Brouwer Albert, De Paepe Leon, De Schrijver Arthur, De Smet Frans, Janssens Remi, Ottoye Eduard, Versaen Jan.Baptist. Burgerlijke medaille le klas De Mey Toneelliefhebbers en bewonderaars van de edele woordkunst reserveren nu reeds. DINSDAG 7 JANUARI 1958 voor het Optreden van de superieure artieste DORA VAN DER GROEN het Harpenkwartet MIREILLE FLOOR. LOCATIE PRO ARTE, PARKLAAN, 89. TEL. 216.49. naast Bij «De jonge botvink» te Aalst werd Richard Boterbergh gehuldigd als kam pioen en koning. Tevens mag aangestipt worden dat dezelfde persoon kam pioen van het Verbond Aalst is. Cliché «Het Volk». vaardigde instrumenten worden met zeer hoge prijzen betaald. 19 dec. 1742 Geboorte van de Zweedse schekundige Carl Scheele. Hij werd geboren te Stralsund. Was achtereenvolgens apote- ker te Gothenborg, Malmoe en Stockholm. In 1773 richtte hij de apoteek op te Look in Upsala, weigerde een leraarstoel te Berlijn hem aangeboden door Frederik de Grote en trok zich terug te Koepig waar hij op 21 mei 1786 overleed, op 44-jarige ouderdom. Hij ontdekte de elementen zuurstof, stik stof, glycerine, chloor en mangaan. 20 dcc. 1858 Geboorte van de Nederland se schilder Jan Toorop. Hij werd geboren to Poerworedjo in Java. Hij kwam zeer jong naar Nederland, vertoefde een tijd in België, Parijs, en Londen en vestigde zich voor goed in Nederland, sinds 1886 Hij schilderde met voorliefde godsdienstige mo tieven en vooral portretten en kerkramen. Hij overleed op 3 maart 1928 .te Den Haag (Nederland), op 70-jarige leeftijd. 21 dec. 1844 Geboorte van de Franse In genieur Alfred Picard. Hij werd geboren te Straatsburg, studeerde aldaar en te Nancy Hij deed daarna grote reizen in Egypte Pa- lestina en Turkije. Van zijn hand versche nen verscheidene wetenschappelijke wer ken. Hij overleed in 1913. TWEEDE SNEDE Bij de 461e trekking van de Wederop- bouwlenmg 2e groep is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 4.409 nummer 672 en een lot van 500.000 fr op obligatie reeks 4.761 nummer 592. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Camille, Smetrijns Clement en Troch Char les met een prachtig geschenk bedacht van wege het solidariteitsfonds Aalst-Noord. De h. Vandepitte, groepschef bracht een welverdiende hulde aan de inrichters der feesten, de gedecoreerden en de personeels leden. Na.de erewijn en het Vaderlands lied hadden in een gezellige sfeer verscheidene prijskampen plaats. Zondag gingen de feesten voort. Deze begonnen met een plechtige Mis in de kerk van het H. Hart. Daarna ging het met de vlag voorop door de stad. Aan het monu ment van het Station werden bloemen neer gelegd door de stationschef, terwijl Inge nieur De Roeck bloemen neerlegde aan het monument van het locomotiefdepot. Voorzitter Lucien Van Sinay bood dan aan de weduwen en wezen en de personeels leden de erewijn aan. 's Avonds had in de feestzaal der stel- plaats een cabaret plaats met het gezel schap «De Varia» dat een groot succes oogstte. Op het feest waren verscheidene personaliteiten aanwezig, nl. de heren Van Maele, ingenieur van het locomotiefdepot Merelbeke, Beeckman, inspecteur; Bertin, stationchef; ingenieur De Roeck, burge meester Blanckaert, schepen De Stobbeleir en talrijke raadsleden. Tijdens de pauze deelde Sint-Maarten snoepgoed uit aan de kinderen. De h. Van Maele overhandigde dan het traditioneel geschenk aan de we duwen en wezen. Daarna werd de h. Van Sinay, de actieve Voorzitter, in de bloemen gezet door de h. Pieters die hartelijk dankte in naam van al de aanwezigen en in het bijzonder van j de gegunstigden. Deze was immers terug de I organisator van het feest en haalde de hon- derden prijzen voor de tombola bijeen teneinde zovele gelukkigen te kunnen ma ken Dan had nog een zijn plaats. puik gezellig samen- kijkt maar KUNSTSCHILDER FRANS COPPENS IN DE ZAAL VAN ONS BELFORT. (van 14 december tot en met 26 december) Een trammetje, en een kwartiertje later zit ik reeds in de gezellige studio van deze cymr.ruhiaka kunstenaar. Frans Coppens is een intellectueel met universitair diploma, hij is tevens een talentvolle koperdrijver.en een fijnzinnige etser en tekenmeester, doch vooraf en vooral is hij schilder, met gave en geest, met hart en ziel schilder. Wij voe ren een praatje als onder oude vrienden, en ik mag kijken als een bevoorrechte, kijken naar de lange reeks doeken die hier thans in ons belfort te prijken hangen, te prij ken in hun volle glorie, en te bewonderen. Als bij een kind in een wonderkaleidos- koop schuiven de schilderwerken aan mijn sterglanzende ogen voorbij, langzaam, zeer langzaam en toch al te vlug naar mijn ver langen, maar de beschikbare uren schuiven ook veel te vluchtig, helaas voorbij... Ik ken deze kunstschilder haast vanaf zijn eerste tentoonstelling; de Frans Cop pens van toen is nog de Frans Coppens van nu, hij heeft zichzelf niet verloochend zo als jammer genoeg zoveel anderen, maar excelsior was zijn leuze en het mag zonder enige overdrijving gezegd, zijn kunst blijkt thans tot volle rijpheid gegroeid als gouden tarwe, belofte van de rijkste oogst. Keek Frans Coppens bij zijn opgang noch links, noch rechts naar andere kunst strekkingen', bleef hij wars van mode snufjes, hield hij niet van «trukken noch tierelantijnen», hij bleef goddank wél met hart en ziel verbonden, bloed trekt, aan zijn roemrijke voorgangers de stichters en meesters van onze de wereld door befaam- I de Vlaamse schilderschool. Hij erfde hun I stijl. Zijn techniek is volmaakt, zijn kolo riet is rijk gevarieerd en steeds sterk ge nuanceerd, perfect geconstrueerd is zijn compositie, niets wordt er aan het toeval overgelaten, elk détail, hoe klein en nietig ook, blijft verantwoord. Landschappen, ja, alleen landschappen, maar elk stuk is een welbewuste synthese van een brok uit Gods heerlijke schepping, zijn ziel, ONZE ziel trilt als eeen harp in die luchten, juicht in die zon en leeft in die landschappen, elk is een stuk van onszelf, we leven er in mee naar de wisseling van de seizoenen. Wij kijken en kijken, en wij voelen ons daarin thuis, al zijn we er nooit geweest. De kunstenaar leidt ons langs die smalle kronkelende paden door de vruchtbare da len en over die deinende heuvelen, langs berg en dal, door sneeuw of zon, langs pa den die verdwijnen en weer verschijnen, paden die opgaan ginds in de verre einde loze horizonten van geluk... En bij het laatste werk, een weergaloze sneeuw Eenzaam en stil blijf ik een lange wijl roerloos zitten stil, stil, stil. Al leen de klok tikt, tikt, tikt. Een koude ril ling van ontroering of geestdrift vaart door mijn hoofdhaar, ik denk plots terug aan dat oude Vlaams lied Schoon is ons land geheel, Schoon als een lustprieel... i En dit, roep ik de vriend toe, dit is een j kunstjuweel van hoge artistieke waarde; Frans, dank om al dat schoons... En zo boeien ons al deze doeken, komt en Alb. BAEYENS.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1