de en omstreken Jan Baptist LUCSOC MILAC-AALST I Een heugelijke gebeurtenis in 1T LAND VAN RIEM Friet en Praat seinen Muziek Poezie C.V.P.-Voorlichtings vergadering te Mere. Ilii I van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14» JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 NUMMER 101 Op 30 september laatstleden was het 200 jaar geleden dat alhier in de Keizerlijke stede Jan-Baptist Luyckx geboren werd. Geen woord van hulde werd hem ge bracht noch door de besturende Commissie van Onze Tekenschool, waarvan hij lid is geweest, noch door de Openbare Onder stand der Stad Aalst, die zo veel aan hem verschuldigdis, noch door de een of andere folklorist waarvan hij een der verre voor lopers is. Het was een eigenaardig en zonderling man, die wat men niet vergeten mag geleefd heeft op een keerpunt der tijden. Hij groeide op en werd man onder het Oostnrijks regime, beleefde de wereldschok kende gebeurtenis van de Franse Revolutie kende Napoleon, leefde onder het Hollands regime en zag de jonge Belgische staat ge boren worden en opgroeien. De 9 maart 1836 stief hij te Aalst. Jan Baptist Luyckx was een rentenier, die teruggetrokken leefde als een kluize naar op het nu nog bestaande buitengoed «De Motte» gelegen op de Ledebaan in de praterij van Schaarbeek. Leefde hij terug getrokken, dat betekende niet dathij anti sociaal was. Integendeel de talenten, die hij gekregen had, en de goederen, die hij ver worven had, stelde hij ten dienste van de maatschappij. Zijn buitengoed had hij zelf aangelegd en beplant met de hulp van werklui. De muren ervan heeft hij eigenhandig met zonder linge taferelen beschilderd, die voorzeker een grote folkloristische waarde hebben. In een afzonderlijke studie hopen wij hier op terug te komen dank zij de welwillendheid van de familie Van Den Hende, die met grote zorg deze stukken bewaart voor on dergang en vernietiging. Binst zijn leven mochten de wandelende Aalstenaars 's zondags zijn zonderling bui tengoed bezoeken mits een inkomgeld van 10 centiemen. De opbrengst ervan schonk hij gedeeltelijk aan de armen en gedeelte lijk voor het oprichten van het Oudman nenhuis. Een herinneringssteen in de gevel van dit gesticht verkondigt nog steeds aan de Aalstenaars de mildheid van J.B. Luyckx. Het is niet te verwonderen dat de man die veel teken- en schildertalent bezat als een gegeerd lid van de Commissie van onze tekenschool fungeerde. In die tijd was hij een van de baanbrekers, die verborgen ta lenten trachtte te ontdekken, hun het be lang van hun vorming liet inzien en aanzet te tot artistieke scheppingen. Hij heeft ons ook twee werken nagelaten, die wel geen letterkundige waarde hebben maar ons schatten bezorgen op het gebied van de geschiedenis, de folklore en de dia- lectenkunde. Op zijn buitengoed schreef J.-B. Luyckx zijn rijmwerk «De Wedergekomen Pierla la» een handschrift van 380 blazijden. Het werd in 1928 uitgegeven te Aalst bij de Drukkerij «De Volksstem» dank zij de zor gen van Petrus Van Nuffel. Dit was een zeer verdienstelijk werk, want naar de schrijver Petrus Van Nuffel ons in zijn «Alostum Religiosum» uitgegeven in 1911 bij G. Van de Putte mededeelt op blz. 194 «De Wedergekomen Pierlala, rijmwerk van niet minder dan 380 bladzijden in het bezit van juffer Maria Van Den Hende» en in jzijn inleiding op de uitgave van het hand schrift «Daar schreef Luyckx zijn rijmwerk, een handschrift van 380 bladzijden thans in het bezit van de familie Van Den Hen de» blijkt het nu volgens het zeggen van de familie Van Den Hende zelf dat het handschrift jammer genoeg nu ook verdwenen is. Zo konden wij het genoegen niet smaken de uitgave van Petrus Van Nuffel aan een vergelijkende studie te on derwerpen met het oospronkelijk hand schrift. In een volgende bijdrage komen wij uitvoerig terug op de inhoud van dit boek. Hij liet ons ook een verzameling kin derspelen» na, het handschrift hiervan heeft gelegen op de Folklore Tentoonstelling te Antwerpen in het jaar 1930. Ook nu weet men niet met zekerheid waar het zich er gens bevindt. Op dit gebied der folklore is J.-B. Luyckx een der eerste verzamelaars geweest. Ligt er hier geen schone taak weggelegd voor de Vereniging voor Aalsters Cultuur- schoon om deze beroemde Aalstenaar te huldigen en wellicht een «Pierlala pad» uit te stippelen, dat de weg zou volgen van zijn «De Wedergekomen Pierlala» en dat zou eindigen op het «De Motte» goed zelf waar de schilderwerken van J.-B. Luyckx met een grote zorg bewaard worden voor het nageslacht. J. V. D. H. IK STA OP WACHT Mijn hart doet pijn. Verleden week had ik het over de uit zending voor de soldaten; en wat uw taak in dit opzicht omvat. En enkele maanden kunnen we tijdens deze uitzendingen een Vlaams liedje horen, op plaat gebracht door een Hollands korporaal en een solda- tenkoor «Ik sta op wacht». Dit liedje ver tolkt op enkele omstandigheden na, en tamelijk juist de stemming in een kazerne op feestdagen en dagen dat de anderen naar huis zijn. Slachtoffers zijn er altijd. Vandaag wens ik daarop nogmaals enke le woorden te richten tot U, ouders en vrienden van de soldaten. Deze dagen, ter gelegenheid van de ein dejaarsfeesten zult U uw jongen thuis ver wachten. Hij zal weken en weken uittellen, dat hij dan op die of gindse morgen de B. P.S.... mag verlaten om enkele dagen ver lof thuis door te brengen in familiekring. U zult hem opwachten vóór Kerstmis en vóór Nieuwjaar zult U hem weer de trein zien nemen, want niet allen hebben het ge luk beide feestdagen thuis te kunnen door maken. Kunt U nu voorstellen hoe de stem ming van uw jongen is als hij weet dat nu thuis alles vrolijk en feestelijk is. Hij zal in zijn verbeelding zijn stoel in de huiska mer zien, die men dan maar niet bij de ta fel geschoven heeft omdat hij er toch niet is. Hij voelt zich eenzaam en is bekwaam het «kot» af te breken of om het even wat uit te halen om toch maar thuis te zijn. Ziet U hem aan de toog van de kantine hangen- Herkent U daarin uw jongen Wist U wat heimwee kan teweegbrengen bij een sol daat Veel kunnen wij" daar niet aan ver anderen. Het enige wat we daar kunnen voor doen is onze sodate i te gedenken met een brief. Schrijf hem reielmatie Stuur hem het nieuw.s'u'it zijn familie en zijn vriendenkring, zeker ter gelegenheid van de eindejaarsfeesten. Hij heeft er nood aan, nu meer dan anders Want wat doet een soldaat op zondagen en feestdagen in ,de kazerne dan denken aan thuis, monter hem dus op met een briefje. Hij zal er u dankbaar voor zijn. PRO ARTE STED. FEESTZAAL DINSDAG, 7 JANUARI 20 uur. Het Harpen Kwartet MIREILLE FLOUR. De Actrice DORA VANDERGROEN. MIREILLE FLOUR geboren te Marseille, behaalde zij op 13 jarige leeftijd een eer ste prijs voor harp aan het plaatselijke conservatoire in de klas welke door haar moe der werd bestuurd. Zij studeerde nadien aan het nationaal conservatorium te Parijs waar zij nauwelijks 15 jaar oud, met brio de hoogste onderscheiding wegkaapt. Wanneer de beste harpenisten van bij ons in competitie treden voor een professo raat aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Brussel, wordt Mireille Flour uit verkozen. Het zal wellicht de eerste maal geweest zijn in de geschiedenis van dit eer biedwaardig instituut, dat een leraar op 21 jarige leeftijd debuteert en een zo schit terende carrière aanvangt. M. FLOUR trad als soliste op in Frankrijk, België, Engeland, Nederland, Luxem burg, Zwitserland, Italië, Duitsland, Denemarken, Zweden, Noorwegen. Zij verzorgde concerten voor Radio- en T.V. stations te Parijs, Brussel, B.B.C., Hil versum, Luxemburg, Sottens, Monte-Ceneri, Beromunster, Kopenhagen, Oslo, Stock holm, Keulen... LOCATIE PRO ARTE, PARKLAAN, 89. TEL. 216.49. Tijdens het jaarlijks feest in het locomotief depot en station Aalst, werden een 12-tal personeelsleden vereremerkt, nl. Bourgois Polydoor, De Brouwer Albert, De Smet Frans, Ottoy Ed., De Mey A., De Schrijver A., Galle J. Hendrickx Alf., Ael- brecbts A., De Landsheer V., Surdiacourt J. en Van Eerlaert J. (Cliché «Het Volk») -OQO- De Jubilarissen met hun dames in gezelschap van het Bestuur van «'t Land v. Riem». Op Vrijdag 13 december 11. hield de C.V. P. van het kanton Aalst een voorlichtings vergadering te Mere. Als spreker trad op de Heer Jef De Schuyffeleer, voorzitter van de Vlaamse vleugel van de C.V.P., die sprak onder de hoofding «Met de C.V.P. naar meer welstand. Spreker haalde een oorlogsherinnering op om te illusteren dat men gewoonlijk maar iets weet te waarderen wanneer men het verloren heeft. Nu weet men wat het bete kent gedurende vier jaar de politieke macht in de handen der linksen te moeten laten. Een marxistisch bewind heeft de verdwij ning op het oog van een aanzienlijk percen tage van onze huidige middenstanders en boeren. Aldus streeft het socialisme naar het scheppen van een nieuw proletariaat, waarvan men terug zal kunnen zeggen «Ze hebben niets, ze zijn niets, en ze wor den voor niets geteld Wat het probleem der werkloosheid aan gaat toonde spreker aan bij middel van cijfers dat de regering hoegenaamd niet heeft te boffen. Op het gebied van de schoolpolitiek is de C.V.P. niet met weer wraakgevoelens be zield tegenover de officiële scholen. Alle sectarisme is hier uit den boze, doch ieder een die bekwaam is moet de gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen. Spreker besloot met een enthousiaste op roep tot de aanwezigen om zich voor de komende verkiezingen in te spannen met de volle inzet van hun persoonlijkheid. Tot slot van de avond werd de volgende kantonale vergadering aangekondigd welke doorgaat te Lede op Vrijdag 20 december as. Om kwart vóór acht vertrek aan de zaal volkskring voor een optocht door de ge meente. Daarna spreekbeurt door Volksver tegenwoordiger Van Elslande in de zaal Volkskring. Ik heb zondag 15 dec. het jaarlijks Ste Ceciliafeest bijgewoond van het Toneelge- zeischap 't Land van Riem. Het was de eerste keer, en... ik hoop dat die vriende lijke gastheren mij nog zullen uitnodigen. Het was er werkelijk goed, aangenaam, ge zellig en het eetmaal idem. Ik wist niet dat die liefhebbers van toneel en een goede ta fel en ook van de... drank zich zo onder el kaar konden vermaken. Gewoonlijk ken nen wij die mensen slechts van op de to- neelscene, maar in hun eigen kring zijn zij voor ons, buitenstaanders minder gekend. En toch is het mij geweldig medegevallen. Ik werd doodeenvoudig beschouwd als een der hunne en dat heeft mij geweldig veel genoegen gedaan. Maar laat ik hu een kort relaas geven over hun feestelijkheden. Er werden dit jaar 3 jubilarissen gevierd, een enig feit omdat de drie jubilarissen ook dezelfde dag in 1932 hun intrede in de Ver eniging deden, 's Morgens werd dhr Apote- ker T. Renneboog, voorzitter, door het vol tallig Bestuur en de Leden van de Toneel commissie ten huize afgehaald en aan zijn achtbare Dame werden bloemen aangebo den. Vandaar ging men bij dhr Gust. Van der Eist, Lid van het Technisch Comité, ju bilaris en tevens de speciale gevierde van dit jaar aan hem werd de jaarlijkse nieuwjaarswens opgedragen; een werk van dhr Rumes P. Voorzitter-honoraris. Mid- derwijl waren de genodigden en de leden bijeengekomen in het lokaal om vandaar, met de vlag van 't Land van Riem aan kop, naar de St. Martinuskerk te gaan waar te 11 u. een H. Mis werd opgedragen voor de overleden Leden. Dit waardeer ik steeds bij onze Vlaamse Verenigingen eerst wordt aan de doden gedacht en daarna mogen de levenden vieren. Een schoon christelijke uiting van onze mensen. En 't was werke lijk ook schoon dat twee leden van de Kring, deftig in smoking, de H. Mis dien den. Het viel de mensen in de kerk op en ook dat er zoveel ten Offergingen. 's Namiddags feestmaal ten lokale. Ge zellige atmosfeer en gezellige feestzaal. Na het gebed richtte dhr Voorzitter Renneboog een welkomwoord tot de aanwezigen en bi zonder tot de Dames van de Jubilarissen. Tijdens de gerechten in werden verschil lende spreekbeurten gehouden. Dhr. De Block, de ijvervolle secretaris en de organi sator van de feestelijkheden, hield lezing van het jaarverslag, een verslag dat mij in- zonder opviel door de realiteit er werd gewezen op zwakke plekken maar er werd ook lof toegezwaaid aan deze die het ver dienden. Dhr Renneboog hield dan de hui derede voor de drie Jubilarissen een re- L E D E. C V P. KANTON AALST. Op vrijdag a.s. 20 december, te 8 u. gaat te Lede in de Volkskring de zesde kanton nale CVP-voorlichtingsvergadering door. Volksvertegenwoordiger Renaat Van Els- lande spreekt over »CVP, welvaart voor iedereen». Aan al onze vrienden een hartelijk wel kom. De Aalstenaars vergaderen te 7,30 u. stipt aan de «Beurs van Amsterdam». Voor ver voer wordt gezorgd. de die een staaltje was van optimisme en studentikoziteit... en van oprechte dank aan de drie gévierden, namelijk dhr De Rauw Fr. Ondervoorzitter, dhr Ongena G. pen ningmeester en dhr Van der Eist Gust. Lid van het Technisch Comité. De Dames werden bedacht met bloemen, nog bloemen en... zoenen. Aan de drie jubilarissen werd als blij vende herinnering een kunstschotel aange boden, een schotel die voor elk een bizon- dere betekenis had. Het was het werk van dhr Fritz De Coninok, medebestuurslid. Hij mag fier zijn over zijn werk. Het zijn ware kunststukjes. Verder werd aan de jubila rissen het Zilveren Ere-diploma van het Toneelverbond aangeboden door de secre taris. De Jubilarissen waren diep onder de in druk van de hulde die hen gebracht werd. Zij dankten dan ook oprecht en welge meend het Bestuur en hun talrijke vrien den, zowel de Riemers als de Buitenstaan ders die aan hen hadden gedacht op deze uitzonderlijke viering. Als buitenstaander 1 wil ik hier toch een kleine bedenking ma ken het is spijtig dat alle toneelverenigin gen van de stad zich niet aansloten bij deze j uitzonderlijke huldiging. Slechts eer» 3-tal hadden zich de moeite getroost een tele gram of brief van felicitaties te zenden. Als slot van deze hulde sprak dhj* Jozef Borreman, oud-burgemeester en Ere-voor- zitter van 't Land van Riem. Hij sloot zich aan bij sympathieke huldeblijken en, als Officieel Persoon, speldde hij, in naam van Z. M. de Koning de Zilveren Medaille van de Kroonorde op de borst van dhr Ongena G. Spijtig is het te noemen dat de regiemem ten voor het toekennen van een ereteken niet voorzien dat ook de andere gevierden er konden van genieten. Nog een paar gelegenheidspeechen wer den gehouden, die tussen haakjes, werke lijke pareltjes waren van spreekkunst... die mannen kenner er iets van. En als een verrassing werd dan nog Mej. De Geyseleer Godelieve gehuldigd omdat zij dit jaar het Gouden Eremetaal kreeg voor zang. Dat was voor allen de inzet dan ook van de verdere gezellige avond. Ik wens hier niets meer aan toe te voegen Ik stel alleen vast die Riemers kennen iets van feesten en te belonen wie beloont moet worden. Ik druk slechts twee wensen uit i ten eerste dat 't Land van Riem verder mo- gen bloeien en dat dergelijke feesten nog zullen gegeven worden: dat onderhoud de vriendschap. Vrienden - Riemers dank en tot toeko mend jaar. Goed heil. D. Sp. Dat er grote veranderingen op til zijn jn de schoot van de grootste wielerklub uit onze stad, met als inzet de verhuizing naar een nieuw lokaal. Wie als overwinnaar uit de bus zal komen, zal een geheime stemming met gesloten deuren moeten uit maken. Dat naar het schijnt een zekere Akademie uit onze stad gewapende mannen aan de uitgangspoort zal zetten, om te beletten dat de leerlingen zouden overlopen naar de nieuwe school op de Grote Markt. Anders zou het kunnen gebeuren dat binnen afzienbare tijd de lokalen ten dienst gesteld worden voor jonggehuwden die naar een woning zoeken. Dat zekere personen verlegen zitten met een brand in de achterbuurten van onze stad, waartegen onze mooie lanen en kerstbomen klein bier zijn. Dat in zekere kringen van onze stad plannen worden gesmeed voor een grote hulde aan het adres van mijnheer Oscar omdat hij zo een mooie job gevonden heeft.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1