0 mn m |Nog steeds de tragische brandt te üalst. Eeuwfeest van de Lourdes- verschijningen te Lourdes-Oostakker Onze Wens I alhier... Aan een al onze Zalig en lezers en Vredevol lezeressen Kerstfeest C.V.P.-Pollreglement Arrondissement Aalst V VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK Bur ilea St. J ORISSTR A AT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14" JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. NUMMER 102 ZONDAG 22 DECEMBER 1957 Er is maar één Lourdes-Oostakker in België. Eén enkel Mariaheiligdom van O. L. Vrouw van Lourdes, waar een der wonder baarste genezingen werd bekomen door de bijzondere hulp en aanroeping van O. L. Vrouw van Lourdes, namelijk het miraku- leus herstel van het been van Renaat de Rudder van Jabbeke. Dit voorval alleen zou volstaan, wat niet het geval is, om naar Lourdes-Oostakker de bedevaarders van gans ons land te doen toe stromen gedurende het Eeuwfeest van de Lourdesverschijningen. Daarom moest er verandering komen, VERRUIMING van dat enig-mooi heiligdom van Lourdes-Oostakker, teneinde er de be devaarten met tienduizenden deelnemers genoeg plaats te verlenen om een plechtige mis bij te wonen, om tevens er te kunnen roeren en bewegen, de geestelijke oefenin gen mogelijk te maken, én aan de Grot, én in de namiddag door de processie met het Allerheiligste en een solemneel Lof in open lucht. Wie nu Lourdes-Oostakker aandoet zal blijmoedig gestemd vaststellen dat nu ein delijk de tijd voorbij is dat men misstap pend over de hobbelige wegen riskeerde de benen te breken, er nu een Aibbele weg is aangebracht, zacht en glad om begaan. De 18 m. dubbele weg van de Calvarie naar het groot plein vóór de Basiliek met te midden zijn band van bloemen en groen voor de processie, op- en neerwaarts, geeft tevens rechtdoor aansluiting met het plein. Daardoor kunnen hier tienduizende ge lovigen de kerkelijke plechtigheden volgen op het vast hoogaltaar helemaal in de ach tergrond van dat wijds plein. Nu het onmo gelijk gebouw weg is ziet men zoveel te be ter de uitgestrektheid van de Esplanade voor de Basiliek. Wanneer nu het vast altaar gebouwd zal zijn en de grote schuur naast het Hotel de Lourdes afgebroken is, komen wij tot de eerste faze van de noodzakelijke verbete ringen die zich naar het algemeen oordeel van de bedevaarders te Lourdes-Oostakker opdrongen. Laten wij verhopen na 1958 naar de tweede en derde faze te gaan om ons Vlaams Lourdes te laten beantwoorden aan wat het MOET zijn. Wij mogen ons verheugen over de be haalde overwinning die van ons geliefd Oostakker nu gemaakt heeft het Mariahei ligdom van 't Vlaams Lourdes, waar wij met gerust gemoed mogen uitnodigen en een aangename bedevaart kunnen toezeg gen aan de 60.000 leden van de Chirojeugd; de 10.000 leden van de Boeren- en Boerinnenbonden, Boeren- en Boerinnen- Jeugd; de grootscheepse bedevaarten van A. C.W. en vooral de talloze leden van de christelijke Mutualiteiten; de duizende leden van de Katolieke Vrouwenbeweging en Katolieke Actie V.V.K.A. - Vrouwen verbond voor Katolieke Actie, Arbeidende Vrouwengilde, Midden standsvrouwen, V.K.A.J. V.K.ü.J., enz. de mannelijke jeugd V.K.A.J K.M.J., enz. de Middenstandsbewegingen, de ge- Als 't Oude gaat en 't Nieuwe daagt, 't Verleden langzaam a in vervaagt, Dan weeg op ons de zoete plicht Van dankbaarheid, tot U gericht. Want bloeit 't Si. Maartenswerk steeds zeer, En krijgen onze kindren meer, pensionneerden, de verminkten, de ouder- I 15 dat niet te nauw en ziet lingeri, de Rozekransbedevaart, enz. Zouden wij, benevens de Diocesane Bede vaarten er niet zien komen jubelen de Bon den van het H. Hart, ook de E. K. St. Vin- centiusgenootschap en in groter getal dan ooit al de parochiën, niet alleen van Groot- Gent, maar van het ganse Bisdom Gent en daarbuiten vooral het Bisdom Brugge, dat zo dankbaar is tegenover Lourdes-Oostak ker. Waarom zouden wij zelf niet verwachten gedurende het Jubeljaar een bedevaartdag belegd te zien door de Katolieke Scouts, de katolieke Turnkringen, de Vlaamse sport mannen en zelfs door het leger Wij hebben dan nog niet gewezen op de deelname van het Katoliek Onderwijs bij het Eeuwfeest. Laten wij hiervoor bondig aanhalen wat beslist werd in de Congregatie van de Zus ters Onbevlekte Ontvangenis-Apostolinnen van Gent. Een de eerste dagen van de Meimaand zullen de leerlingen van al de bij huizen, ook uit Brabant, Henegouwen en Limburg hun «schoolreis» hebben naar Lourdes-Oostak- ker. te 10 u. Plechtige heilige mis in openlucht met sermoen. De duizende leerlingen zullen de mis zingen. Na de Mis afzonderlijke groepen voor de oefeningen in Basiliek, aan de Grot, O. L. Vrouw van VII Weeën, enz. 's Middags worden de leerlingen verdeeld naar de verschillende spijshuizen op Lour des ,om zich aan hun knapzak te goed te doen. Te 2 u. processie met het Allerheiligste. Voorzang en samenzang verzorgd door de leerlingen, gans de processiegang door. (Er zullen intussen wel definitief luidsprekers zijn langs de weg, verhopen wij) en bij het einde van de processie, plechtig Lof, weer om aan het vast Altaar in openlucht. Daarna zouden enkele aangename num mers door de kinderen zelf worden uitge voerd, om elkander te vergasten en als be loning voor hun mooie bedevaartdag. Veronderstelt een ogenblik dat dit enigs zins aanlokkelijk voorbeeld nagevolgd wordt door de vele en machtige Congrega ties van het Onderwijs. Moesten enkel deze komen van het Bisdom Gent, er ware elke week van de Zomer een duizendkoppige bedevaart van het Katolieke Onderwijs. Om niet te spreken van de vele «Zieken- triduums» der onderscheidene dekenaten van het Bisdom. Mocht het Bisdom Gent met zijn gelovig volk waardig het Eeuwfeest der Lourdes verschijningen vieren; mocht het Vlaamse land, zelfs gans België toestromen om dank baar Maria, de Onbevlekte Maagd te huldi gen in haar zo mooi, zo aantrekkelijk en zo gezegend bedeoord van LourdeslOostakker. R. VAN BOSSUYT. J En waar de ster bleef stille staan... t Op kerstdagavond zal de ster te zien zijn J D- flikkerend van op het hoogste van de nood- bereid om af en toe voor de nodige kleren en voedingswaren voor zijn kinderen te b-Qi-lr iron Qir«+ Anna wriil hut errnnt ï-7nrppn Wa? hft Haarnm Hat hii nn Hp Ha? in Hp» «straat mpt 7iin mntor- Op wat Gij op ons checkske zet. Ontvangt ons hulde en dank tegaar Bij de uitvaart van het Oude jaar Dat 't Nieuwe U brenge licht en kracht Dan is ons hartewens volbracht. We wensen voort uw milde gift. Uw naam blijft in ons hart gegrift. We bidden langs Sint Maarten om, Bescherm, O Heer, ons helpers, kom 1 Comité Sint-Maarten Aalsterse Weeskinderen 25 december 1957. en de I Aalst, u NIEUWE BEZWARENDE FEITEN KWAMEN AAN 'T LICHT. Nog steeds is de zaak van de tragische brand, waarbij een houten barak op de wijk Mijlbeke in de vlammen opging en een 18 maand oud kindje om het leven kwam niet van de baan. Integendeel, meer dan ooit maakt deze tragische zaak de grootste belangstelling gaande, daar de moeder Madeleine Cornand, terug werd aangehouden en in de gevangenis van Dendermonde werd opgesloten. Ver van ons om de moeder van een misdadig opzet te beschuldigen, maar de jongste fei ten die aan 't licht zijn gekomen, zijn zeker voor haar bezwarend te noemen. Immers tijdens het scherp en doorgedreven onderzoek door het parket van Dendermonde kon worden uitgemaakt dat er een grote aanwezigheid van houts kool was in de kachel, terwijl het tevens verwondering wekte dat onder het wieg je van de kleine Viviane een grote partij boeken was opgestapeld. Gaven deze feiten reeds heel wat stof tot nadenken, dan kwam tijdens de lijkschouwing een nieuw feit aan het licht dat zeker niet ten gunste spreekt van vrouw Cornand. In derdaad, in het maagje van het slachtoffertje werden grote stukken aardappelen en selder aangetroffen. Onmiddellijk dringt zich een nieuwe vraag op. Heeft de moeder eerst getracht om op een andere manier haar kindje om het leven te brengen Steeds echter zijn dit alles maar veronderstellingen want vrouw Cornand zweert bij hoog en bij laag dat ze onschuldig is. Volgens de verklaringen van vrouw Cornand zou zij voetstappen hebben ge daan om terug het echtelijk leven te hervatten met haar man Frans Van der Poorten. Steeds volgens haar zou haar echtgenoot akkoord zijn geweest, maar stelde de strikte voorwaarden dat hij de kleine Viviane, kind van haar vriend Kamiel Ghijssels, met wie ze samenwoonde, niet aanvaardde. Dit was volgens haar de struikelblok voor het hervatten van het echtelijk leven. Heeft vrouw Cornand deze hindernis op een misdadige manier uit de weg willen ruimen Een vraag die in het niet verzinkt, als men de verklaringen van haar man aan hoord. Immers, Frans Van Der Poorten loochende ten stelligste dat hij voor een nieuwe verhouding met zijn vrouw te vinden was. Volgens hem was hij alleen kerk van Sint Anna wijl het groot Gebeu-^ ren zal herinnerd worden in de grote stall waar we zullen vinden het kindje Jezus," Jozef en Maria. Midden de verlichte dennebomen, omge-^ ven van engelen; kerstgezangen en -koren zal het geheel machti^aandoen midden de^ weide en bomen die men rond de kerk nogl aantreft. t Te elf uur gaan de poorten open van dek noodkerk die goed zal verwarmd zijn enj waar alle maatregelen getroffen zijn om del talrijke gelovigen een stoel te kunnen aan-J bieden. k Op kerstdag, na de Hoogmis en deze van^ elf uur zullen kinderscharen kerstliederenk zingen aan de kribbe. k Van op de Gentsesteenweg zal men ookj een ganse kijk hebben om de stal. Vergeten we niet dat in eene speciale boomholte nabij de kribbe, men het zijnek zal kunnen bijdragen tot het later uit-J groeien van dit initiatief. ART. 1. Komen als kandidaat in aan merking de leden der Partij die het pro gramma en de tucht van de C.V.P. aanvaar den, zich schriftelijk verbinden zo de uitspraak van de poll hun niet bevalt geen kandidatuur te aanvaarden op een andere lijst, alsook, ingeval zij als manda taris verkozen worden, het arrondissemen teel reglement van inwendige orde stipt na te leven. ART. 2. Hebben het recht kandida ten voor te dragen a) het Nationaal Comité; b) Het Arrondissementeel Hoofdbestuur; c) minstens vijf regelmatig bestaande werkende plaatselijke afdelingen, na be raadslaging der raadsvergaderingen; d) minstens 200 aangesloten partijleden. zorgen. Was het daarom dat hij op de bewuste dag in de straat met zijn motor fiets is geweest en er ook in gesprek is geweest met zijn vrouw Een verdacht element in deze zaak is zeker ook wel het feit, dat gebleken is dat vrouw Cornand pas enkele minuten vóór de brand haar woning heeft verlaten om bij een buurvrouw een boodschap te doen. Inderdaad, het is onbegrijpelijk dat op een paar minuten dusdanige vuurhaard is ontstaan, dat er aan blussen niet meer te denken viel. Elk zal toegeven, na al deze feiten, dat de schijn volledig in het nadeel is van de moeder, maar anderzijds mag toch worden aangestipt dat de vrouw spijts aan houdende ondervragingen steeds haar onschuld staande houdt. VROUW CORNAND VALT DOOR DE MAND BEKENT DE BARAK IN BRAND TE HEBBEN GESTOKEN. Latere berichten die ons bereikten, bevestigden het aanhoudingsmandaat van vrouw Cornand, die voor de Raadkamer verscheen die voorgezeten werd door rechter Van Wesemael. Na verslag door onderzoeksrechter Mosselmans, verzocht het Openbaar ministerie, bij monde van de h. Smetrijns, tot bevstiging van de aanhouding en de raadkamer besloot het mandaat voor 1 maand te bevestigen. Nogmaals op de rooster gelegd heeft vrouw Cornand overmand door de reeks bezwarende feiten niet langer haar onschuld weten staande te houden en is tot bekentenissen overgegaan. Ze gaf volgende versie over haar misdadig opzet Na een kast voor de deur te hebben geschoven verliet ze haar woning langs het vens ter, nadat ze met rubber in brand te steken de vuurhaard had gesticht in de om geving van het bedje van de kleine Viviane. met het gekende noodlottig gevolg. Zodat meteen klaarheid is gekomen in in deze tragische zaak, die zoals reeds zovele andere op de rekening mag worden geschreven van een ongeregeld leven. TONEELKRING door c ARBEID EN KUNST». Van een onbekend werk van de Hollander den Hertog gaf «Arbeid en Kunst» zondag een zeer flinke opvoering. Was het de ver rassing van het zeer oorspronkelijk onder werp, was het de aanblik van twee buiten gewoon geslaagde dekors, of was het het flink opgedreven speltempo en de gave uit beelding, maar ik heb de indruk dat ik be houdens vitterij, weinig op de voorstelling weet af te dingen. Zeker, het peil van een beroepsvoorstelling werd in deze salonko medie nog niet bereikt, maar wie durft dat aan liefhebbers ten kwade duiden Sommi ge spelers en speelsters reikten echter hoog en gaven aan het geheel die indruk van ui terste zorg en afwerking, die tenslotte de hoofdopgave van amateurs moet zijn. Het tema was ongewoon oorspronkelijk, dat zei ik al. Gesteld dat een moderne man zó aan het spel verslaafd zou zijn dat hij, zoals dat in de Middeleeuwen regelmatig ART 3. Het Arrondissementeel Hoofd- I gebeurde, bij gebrek aan geld en goed zijn eigen vrouw als inzet zou plaatsen, wat komplikaties zou zoiets meebrengen in onze twintigste eeuw In een zeer spirituele dialoog die noch tans best een ijverige régisseursschaar en een dik blauw potlood zou verdragen zon der iets van zijn direktheid te verliezen speelt de schrijver dan met de toeschouwer als een kat met een muis en zendt hem van de ene verbazing in de andere. Qua con- struktie is het stuk voorbeeldig, ik zou haast zeggen met Franse «esprit» geschre ven, en de pointes aan het eind van elk be drijf duiden op het vakmanschap van den Hertog. bestuur of zijn bureel stelt de datum vast waarop de kandidaturen dienen ingediend en maakt deze datum minstens 14 dagen te voren bekend aan de plaatselijke afdelin gen. De Kandidaturen worden overgemaakt aan het arrondissementeel Sekretariaat, op een lijst getekend door de volstrekte meer derheid van de leden van de raadsvergaae- ring der plaatselijke afdelingen, of door 200 aangesloten partijleden. oOo LENING TOT WEDEROPBOUW Bij de 462ste trekking van de Wederop- bouwlening 2de groep, is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 3635, nummer 461. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar met 1.000 fr. Van de spelers wordt in dit stuk ontzet tend veel gevraagd, vooral radheid van tong en normale en vlotte salongedraging. Regisseur Karei Schollaert heeft daar ont zettende zorg aan besteed en het resultaat was in verhouding met zijn inspanning. ,Als speler van de hoofdrol gaf hij een zeer goede prestatie weg, maar ik kan me niet van de indruk ontdoen dat zijn regiewerk zijn eigen prestatie als speler ietwat in de schaduw heeft gelaten. Zijn partner Chris- tiane Slagmulder daarentegen beheerste volkomen haar figuur; ze was spiritueel en verleidelijk naar wens en kwam ons op hei eind met een zeer ongewone verschijning verrassen. Hubert Van Geert was de spe ler bis zum bittern Ende. Van een zekere matheid in I kwam hij geleidelijk onder stoom, zodat hij zijjn grote scenes in II en IV kon spelen tot ieders voldoening. De sekretaris Fraser van Jan Dhondt was flink afgelijnd; het spreektempo had ik nochtans iets vlugger gewild bij deze intelligente man. De bijrollen waren in handen van rasak- teurs dat is een kompliment en voor de optredende kring én voor de spelers ervan. Een spittante vriendin kregen we van Mevr. Schollaert; iets minder direkt op het pu- bliekspelen moet nochtans haar prestatie aan fijnheid doen winnen. Imposant en on verstoorbaar speelde Marcel Crombeen zijn butler. En daar nog Herman Slagmulder in een prettige persiflage van de politikus- schoonvader, die een waarlijk volmaakte uitbeelding gaf. Het meisje van Godelieve Van Hauwermeiren deed onwennig aan en moet beter gestileerd. De gezamenlijke indruk is echter prima en ik kan regisseur Schollaert met zijn ploeg alleen maar feliciteren. Ook de uiter lijke verzorging in dekors, kledij en belich ting was van de bovenste plank. Een presta tie die ons Aalsters toneelleven tot eer strekt; samen met «Het Derde woord» van Groep Tijl zeker het beste wat we laatste tijd te zien kregen. Nog één ding kan er niets gedaan wor den tegen het hinderlijk binnen en buiten gedurende de voorstelling, achter in de zaal Of ligt het in de bedoeling ook in het teater de «séance permanente» in te voe- i ren? I TOON LENOT.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1