en omstreken 1 Friet en Praat seinen MUZIEK POEZIE De Wet op het Arbeidscontract en de j&aurnaval te Aalsï! praciische toepassing Pro Arte Onze propaganclatochten worden hervat. Nieuwe directeur bij de Dames van Maria Bericht aan de bevolking Baileybrug onbruikbaar te Erembodegem. de gazet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORIS STRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 16 JANUARI 1958 NUMMER 5 SOCIALE KRONIEK. VERPLICHTINGEN van DE WERKGEVER Hij moet de werkman laten arbeiden op de wijze, de tijd en de plaats bepaald bij middel van het werkplaatsreglement. De reedschappen en grondstoffen ter beschik king stellen die nodig zijn. Er met nauwgezetheid van een goed huis vader op waken dat de arbeid geschied on der behoorlijke voorwaarden ten opzichte van de veiligheid en de gezondheid van de werkman. De eerste hulpmiddelen dienen verstrekt wanneer een werkongeval plaats heeft. Een verfcandkist moet voortdurend ter beschik king zijn in de nabijheid van 't personeel. De goede zeden en de welvoeglijkheid moeten in acht worden genomen en het loon wordt uitbetaald op de wijze en de plaats zoals is overeengekomen. WELK LOON Normaal worden de lonen voor arbei ders en bedienden bepaald door de Paritai re commissies. Alleen bij uitzonderlijke ge vallen verschijnen deze in het Staatsblad en worden ze bekrachtigd door een Ko ninklijk Besluit. Een werkgever die de vraag stelt zijn die lonen wet, vergist zich in die zin dat beter de vraag zou gesteld welk is het ge bruik der streek betreffende de uitbetaling van het loon. Als algemene regel mag vermeld dat een werkgever VERPLICHT is de lonen te be talen door de Paritaire Commissie beslist. De arbeider heeft hier over zijn eigen belangen te waken. Hij heeft de plicht zich bij een vrijgekomen Syndikale Organisatie op tijd in te lichten over de staat van de lonen en de vrijgestelde te verwittigen wanneer hij van oordeel is niet te ontvan gen waarop hij recht heeft. Iedereen zal het logische van deze han delwijze inzien. In grote en belangrijke ondernemingen zal er hierover weinig worden getwist. De Syndikale sterkte zal er immers wel zo groot zijn dat het drukkingsmiddel voldoen de is om de beslissing van de Paritaire commissie te doen toepassen. In middelma tige en kleine bedrijven bestaan er onbe twistbaar nog wantoestanden waarmee de patroons op een onrechtvaardige wijze con curreren. Art. II zegt verder dat de werkman be hoorlijk moet gehuisvest en gezond gevoed indien de overeenkomst vermeld dat er huisvesting en voeding dient verstrekt. (Denk aan de landbouwarbeiders en de bouwvakarbeiders die een ganse week van huis zijn en waarvoor de patroon dient in te staan voor voedsel en slaping Denk ook aan de seizoenarbeiders in Wallonië.) S voor het werk aanbiedt, tenzij door een ge val van heirkracht, recht heeft op zijn dag loon. Een geval van heirkracht kan echter breed en zo eng mogelijk geïnterpreteerd worden. Het werk is twee uur begonnen en er ontstaat gebrek aan drijfkracht, de wens lieden worden naar huis gestuurd. Moet de werkgever de ontbrekende uren betalen V Alles zal afhangen van de interpretatie die aan de feiten wordt gegeven. Breekt de Dender door zijn oevers en wordt de fabriek door het water over stroomd dan is er geen twijfel dat men wel degelijk met een geval van overmacht te doen heeft. In dat geval is de patroon van de betaling der verloren uren ontslagen. MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID EN WETSVERZEKERING. De verplichtingen van de werkgever op gebied van stortingen voor de R.M.Z. en de verzekering tegen arbeidsongevallen zijn zeer streng. De arbeiders hebben er op te waken dat de verzekeringsbon tegen ziekte en invali diteit die per kwartaal dient voorgelegd aan Louis en Tavie zijn een reeds bejaard echtpaar van midden de zestig hij oud strijder van 14-18, zij een nog slanke, wel bewaarde en plezante huisvrouw. Ieder jaar bij het naderen van karnaval voelen ze we der iets kriebelen in hun binnenste en voe len ze zich weder jong worden want ze doen nog steeds mee en zijn er geren bij En nu zat er reeds volle acht dagen een haar in de boter om wille dat Louis weder na de vergadering was blijven plakken. Zij spraken elkander alleen toe met eenletter grepige woorden En 't was nu karnaval, elk zou deze maal zijn eigen gang gaan. Louis zocht en vond op de zolder zijn ge rief: zijn tenue van het negende piotten van 14-18; Tavie nam het moderner op zij zou zich verkleden in een prachtig kempisch boerinnetje met zeer korte en zwaaiende rokjes De ene wist van de andere niets af, bei den vertrokken afzonderlijk en totaal on herkenbaar gemaskerd. En zo in eens was het gekomen in een amusementgelegen heid bevond onze piot zich plots tegenover een kempisch boerinnetje om te stelen en dat het een stunt uit 't programma van onze linksen is dat Aalst tweetalig zal wor den, tenminste als we de aanplakbrieven van Carnaval even bekijken. Vermits de Ajuinenstad Aalst, nu ook Alost zal zijn, hebben alle herbergiers de gedachte op gevat om een bordje op te hangen «lei on parle le frangais dat er deze week op dat enig mooie betonnen doolhofje langsheen de Parklaan bij na een jongeling om het leven is gekomen; hij wou namelijk even zijn stuurvast- heid tonen op de «piste» die men heeft aangelegd en moest daarna uit de haag worden getrokken, wat was het doel weer van deze opvatting Een voorbeeld om veilig te zijn in het verkeer, zeker dat men het stadspark zal onderbuizen, maar dat het heel lang duurt, daar ze bijna bedolven zijn die buizen natuurlijk door het opwaaiende stof. En zeg gen dat men deze traditionele bezittingen binnenkort weer zal moeten opgraven om het kies verdriet in te stoppen. dat onze Keizerlijke stede zich wonderwel verstaan heeft met Erembodegem, in de heropknapping van de «Cesarachtige Kapellekensbaan». Inderdaad, Erembodegem herstelde op verrassende wijze uiterst knap, de rechterkant van de weg, zodat nu toch twee kinderwagens elkaar zullen kunnen passeren zonder in de modder af te dalen, terwijl men terug te Aalst links moet oversteken om een schoon plekje te kunnen vinden. de Mutualiteit wel degelijk het verdiende I dat maar steeds met zwaaiende rokjes rond loon vermeld. De gevolgen voor de twee partijen zijn gevoelig indien er wordt geknoeid. Moeten overuren worden vermeld aan de R.M.Z. Geen twijfel over ja. Nochtans worden de overuren gemakke lijk betaald «in de hand», de bedragen wor den verzwegen voor de R.M.Z. en de belas tingen. Hier zou men tot spijtige vaststel lingen kunnen komen. Nemen we bijvoorbeeld de vorstvergoe- i ding voor de bouwvakarbeiders. Vele bouw vakarbeiders vallen in een lagere categorie omdat de werkgever op de rose C. 4. A. wel vermeld dat ze geschoold of gespecialiseerd hem huppelde en steeds maar naar hem lonkte. Tavie had hare Louis herkend aan een paar knopen welke vroeger aan zijn uniform ontbraken en welke zij toen had verwisselt omdat zij geen echte vond.Angst- vallig droeg zij zelf zorg zich niet bekend te maken want 't kon nog schoon worden Onze piot voelde zich weldra veertig jaar jonger worden en weldra zwierde hij met het kempisch boerinnetje lustig rond'. Er werd weldra samen een fijn glaasje ge dronken want Louis zag op geen franksken als hij er in was Hij spr k van samen te gaan dineren, het boerri£§?ëje aanvaardde gezwind. En wanneer zij beiden in de inti- werk uitvoeren maar een uurloon aangeeft 1 miteit tegenover elk*ar zaten vroeg Louis dat hiermede niet in verhouding is. 1 om 0611 kusje uioest er immers van Vandaar over en weer geloop, achterstal- komen want is de liefde niet blind Daar len te betalen bij de R.M.Z. klachten bij gingen de beide maskers naar omhoog en Syndikaat en ten slotte moeilijkheden met stond Tavie voor haar Louis Tableau de sociale inspectie. i We beschrijven liever niet wat Tavie Een laatste woord over de arbeidsonge- daar aan Louis vertelde, alle reeds lang ge- vallen. Alhoewel het in onze bedoeling ligt ltrouwde lappen kennen deze litanie immers over deze wet een afzonderlijk artikel te schrijven willen we de werkgevers waar schuwen hiervoor uiterste voorzichtigheid aan de dag te leggen. Maakt elk ongeval op het werk of op de weg van en naar het werk onmiddellijk over aan de gekozen verzeke ringsmaatschappij Betaalt desnoods iets meer aan premie maar kiest een ernstige instelling waarvan U zeker zijt dat het slachtoffer behoorlijk zal worden vergoed bij ongeval. De gevolgen van vergissingen en tekort- De werkman heeft recht op de nodige tijd I komingen kunnen op dat gebied een gans om zijn godsdienstige plichten te volbren- mensenleven verwoesten. gen melkerijen EEN BEGONNEN DAG VALT TEN LASTE VAN DE WERKGEVER. Vermits de arbeider die zich geschikt KANTON AALST. C. V. P. Toekomende week wordt er gehandeld over het veel omstreden probleem van de wijze waarop de verplichtingen van de bei de partijen een einde nemen. B. O. B. Na een maand rust wordt zaterdag a.s. de reeks van Kantonale vergaderingen die verleden jaar met zoveel succes werd ingezet, hervat. Na Baardegem, Haaltert, Moorsel, Mere en Lede komt nu Welle aan de beurt. Daar hebben wij een bloeiende afdeling, waar niet alleen flink maar ook stelselma tig wordt gewerkt. De Heer VOLKSVERTEGENWOORDIGER VAN DEN EYNDE, een onzer beste spe cialisten van landbouwproblemen zal over het vraagstuk van de landbouw spreken. Dat moet ons allen interesseren. De maatschappij is nu eenmaal zo ingericht, en de C.V.P. meteen dat wij allen solidair zijn. De boeren zijn door deze Regering letter lijk achteruit gesteld geweest. Wij moeten dat allen weten, en allen moeten weten hoe de C.V.P. een landbouwprogramma opvat. Wij gaan dus naar Welle De verkiezingsstrijd is nu praktisch begonnen. Onze partij was er de eerste bij. Wij moeten niet alleen volharden, wij moeten onze actie bestendig laten aangroeien. Er wordt ten alle kanten veel gewerkt. Onze vergaderingen moeten de klankborden zijn van deze actie. Op voorhand, heten we u welkom te Welle. L. MOYERSOEN, De Kaartersclub van Mijlbeke te Aalst huldigde de kampioenen Van Cau- wenbergh A., Polijn F., Hutsebaut J., Willekens F., Moorgat O., Robeyn Fr. De Bondt R. van buiten Maar voor zij elkander verlie ten vond Tavie nog de gelegenheid haar piot een kaartje op de rug te spelden met de naam LOUIS. En dit was nog haar zoetste wraak. Overal waar onze piot nu verscheen klonk het steeds Ha daar is Louis; of Hoe gaat het met Louis; ofwel Alleen op schok Louis Louis kon er maar niets van begrijpen zo goed gemaskerd en iedereen die hem herkende En om zijn miserie en verdriet af te drin ken, want dat vond hij nog de beste reme die, bleef hij drie dagen rondzrwadderen want de karnaval duurt zolang in Aalst R. v. N. B. De makkers welke wensen derge lijke tafereeltjes mede te leven komen hier voor naar Aalst op 16 Februari en nemen van heden af alle schikkingen. Zij krijgen alle gewenste inlichtingen bij het lezen der rubriek onder AALST KARNAVAL oOo— Eerwaarde Heer Goubert, die in het Sint Martinusinstituut Engels en Duits onder wees, zal binnenkort het «klein college» verlaten. Inderdaad, hij werd benoemd tot direk- teur van de Dames van Maria, waar hij bin nen afzienbare tijd, in funktie zal treden. oOo— Het was zeker een gelukkig initiatief van Pro Arte om zijn muzikaal seizoen te be sluiten met een avond gewijd aan Muziek en Poëzie. Dat hiervoor beroep gedaan werd op artisten van formaat als harpenkwartet van Mireille Flour en op Dora Van Der Groen, pleit in het voordeel van de inrich ters, die nogmaals bewezen hebben noch moeite noch inspanning te sparen om hun programmas een niet alledaags artistiek ca chet te geven. De avond loonde werkelijk de moeite. De lof van Mireille Flour dient niet meer ver kondigd. Andermaal" gaf ze blijk van een uiterst verfijnde muzikaliteit. Men denke maar even aan haar zeer genuanceerde ver tolking van Poenitz'Nordische Ballade, van het concerto in si b van Haendel, van de valse romantique van Debussy, prelude van Prokofiew en van Salzedo's chanson dans la nuit, een stuk speciaal voor harp geschre ven. Deze uitstekende interpretaties ver goeden op ruime wijze een paar minder gelukkige bewerkingen voor harp. Wie trouwens in de gelegenheid was om van dichtbij het fijnzinnige spel te volgen, kwam ongetwijfeld nog meer onder de in druk van de mogelijkheden van dit instru ment dat men maar al te weinig hoort. Voor velen was het waarschijnlijk een eerste kennismaking. Dora Van Der Groen, die het aandeel van de poëzie voor haar rekening nam, die nen wij hier niet meer voor te stellen. De ze aktrice, die zich de laatste tijd een ge wettigde faam wist te verwerven neel-, noch aan de knappe prestatie van Mevrouw Van Der Groen; noch aan de kwaliteit van het voorgedragen werk. Alhoewel ze niet, zoals andere voordrachtkunstenaars over een rijk genuanceerde stem beschikt, weet ze ongemeen sterk te boeien door een ui terst natuurlijke manier van zeggen, een onmiddellijk kontakt met het publiek en een intuïtief aanvoelen en persoonlijk bele ven van haar tekst, die in het kleinste ge baar tot uiting komt. Mede dank zij een feilloze vertaling, kwam de sprankelende intimistische vertelkunst van Daudet ten volle tot zijn recht in «de dood van de dau phin» en voóral in «de arrondissementscom missaris in het groen. Men kan al dan niet van Pré ver t houden. Feit is dat de voorgedragen stukjes uit «Pa roles» zeker het beluisteren waard zijn, vooral wanneer ze gediend worden door ie mand die niet op goedkoop effekt uit is, waartoe sommige passages in de tekst zich wel zouden kunnen lenen. Een bijzonder woord van lof komt toe aan Lode Verstrae- ten, die voor een werkelik uitmuntende Ne derlandse vertaling zorgde. Een pareltje van voordrachtkunst was haar bisnummer, een jeugdherinnering van A.G. Smit, waarin ze met een tikje weemoedige humor, een schijnbaar onbe langrijke gebeurtenis uit de kinderjaren deed herleven. Het applaus van het zeer talrijk publiek was geen beleefdheidsapplaus maar een hartelijk toejuichen, die niet alleen voor de optredenden bestemd was, maar ook voor op to- I de inrichters. Het ontgaat ons niet dat rea- film- en TV-gebied door haar krea- lisaties als deze een maximum aan onspan- ties o.a. in het populair geworden stuk «De ning en voorbereiding van hen vergen, die regenmaker», en niet minder in «De Kamer (dan nog niet altijd met de gewenste belang- waarin we leven», «Maneschijn voor de i stelling beloond worden. Dit waardige slot Misdeelden», «Glazen Speelgoed» en «Meeu- van het seizoen bewijst nochtans dat ze ook wen sterven in de Haven», leverde nog- ,voor de komende jaren het vertrouwen van maals het bewijs van haar uitzonderlijk ta- |het kunstminnend publiek uit het Aalster- lent. Het feit dat ze hoofdzakelijk in de se waardig zijn. We kijken met belangstel- Franse literatuur ging putten, kan men mis- ling uit naar het volgende seizoen, schien betreuren. Dit deed echter niets af, I D1". J. V M. STAD AALST. Er werd vastgesteld dat vele huizen, voor al in de nieuw gebouwde wijken, niet van een huisnummer zijn voorzien, hetgeen de uitreiking van briefwisseling in grote mate bemoeilijkt. Derhalve zijn we genoodzaakt de bevol king er attent op te maken dat krachtens de bepalingen van het S'tedelijk Politiere- glement, de BEWONERS en GEBRUIKERS van huizen of gebouwen, verplicht zijn de nummers ervan goed zichtbaar te plaatsen en te bewaren. In geval van verandering der nummers, mogen de oude niet behouden blijven. De Schepen van de Burgerl. Stand, MISERIE MET HET VERKEER. Hoe dikwijls werd het niet reeds aan de kaak gesteld dat het onverantwoord is, op een drukke baan zoals deze van Aalst naar Ninove over de autosnelweg te Erembode gem zo een primitieve brug te leggen, dat de autovoerders steeds met vrees deze hang brug overschrijden. Inderdaad hoeveel on gevallen zijn er niet reeds gebeurd op deze smalle en zeer gladde brug We wisten zelfs op een namidag een zestal automobi listen in aanrijding komen met deze fameu ze Baileybrug. De bevoegde diensten slui ten hun ogen en besteden liever ons lieve geld aan talrijke misbaksels in de hoofd stad. Of wachten ze misschien tot er men senlevens zullen worden mee gemoeid. (Toen de autosnelweg werd geopend mocht er wel met fierheid worden verklaard dat alle werken volledig klaar waren Niet al leen bij het dwarsen van de brug zelf is de wagens tegen de pijlers terecht komen, die het gevaarte ondersteunen. Zo kwam er nog pas eergisteren een zware 15 tonner toebe horende aan de transportfirma Nuytens uit Marke bij Kortrijk tengevolge de nevel met volle geweld tegen een pijler terecht. Het mag een wonder geheten dat niemand hier bij werd gekwetst. Hoe hevig de aanrijding wel was zal u duidelijk worden als we er op wijzen dat een stalen pijler midden door brak. Nu meer dan ooit heerste er het groot ste gevaar om de brug te overschrijden. De politiediensten van Erembodegem de den er dan ook goed aan om formeel alle verkeer over de brug te verbieden. U kunt denken wat zulks teweeg bracht. Tientallen en tientallen voertuigen, met meest perso nen die op tijd met hun waren op de markt te Ninove moesten zijn, werden opgehou den aan de brug. Dat er gesakkerd werd kunt U best begrijpen, temeer dat er een gevoelige omweg moet worden gedaan om Ninove en omgekeerd Aalst te bereiken. Met geld wordt er gesmeten, er is er in overvloed als het bij de linksen gaat om hun politieke winkel te dienen, maar opge past als het betreft een werk van openbaar nut dan klopt men aan dovemansdeuren. De autogeleiders die regelmatig het traject uiterste voorzichtigheid geboden maar te- j Ninove-Aalst en omgekeerd aandoen zullen vens heerst er voor de autobestuurders ook zich tijdens de komende verkiezingen wel- Sociale Voorzorg en Volksgezondh., op de autosnelweg heel wat gevaar. Inder-I licht tweemaal bedenken vooraleer Ld. bAUKkYS. I daad bij mistig weer wisten we reeds velebolletje zullen zwart maken. AJUIN.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1