'UlöuifreKMïó-Kiek De kareeloven ONS KEUKENGEREEDSCHAP. IETS OVER PANNEN. Goed gereedschap is het halve werk Dit geldt zeker ook voor de huisvrouw en haar keuken. Ditmaal willen we het eens hebben over de pannen, die gebruikt wor den voor koken, stoven, bakken en braden. Welk materiaal We hebben keus uit gietijzer emaille, aluminium en roestvrij staal. Allen hebben voor en nadelen. GIETIJZEREN PANNEN, die van bin nen met een laagje emaille bedekt zijn, zijn: 1. Redelijk goedkoop, 2. Sterk, 3. Tamelijk gemakkelijk te onderhou den. 4. Volkomen onschadelijk. Vooral de pannen van Silitstaal zijn zeer sterk. Bij deze pannen bestaat er zeer wei nig gevaar voor afschilveren van het email le, waardoor ze biezonder geschikt worden voor bak- en braadpannen, die uiteraard om een hoge verhitting vragen. NADEEL zeer zwaar en daardoor on handig; een stoot of een val kunnen nood lottig zijn. GEEMAILLIEERDE PANNEN zijn eigen lijk ook ijzeren pannen, maar veel minder zwaar en die van binnen en van buiten met een laagje emaille bedekt zijn. Ze zijn 1. Niet overdreven duur 2. Sterk, mits ze doelmatig behandeld worden; 3. Zeer gemakkelijk te onderhouden; 4. Volkomen onschadelijk zolang het emaillen laagje aan de binnenkant onbe schadigd is. Angst dat emaille lood zou bevatten, be hoeft men de dag van vandaag niet meer te hebben. Daarvoor is de controle te scherp. HET ENIGE NADEEL, dat deze pannen nog hebben is dat het emaille bij een on doelmatige behandeling, zoals plotselinge temperatuursverandering of schrappen met een scherp voorwerp, kan barsten of af schilferen veroorzaken, waardoor de pan beslist onbruikbaar wordt. Bij aankoop van emaillen pannen lette men er op, dat hèt emaille gelijkmatig ver deeld is en dat de oppervlakte geen putjes, blaasjes of barsten vertoont. Indien electrisch gekookt wordt is het no dig pannen met een dikke vlakgedraaide bodem te kiezen. ALUMINIUM PANNEN zijn 1. Tamelijk duur, indien men een goede kwaliteit wenst; 2. Licht en sterk; 3. Meestal volkomen onschadelijk; Goede warmtegeleiders, waardoor de spijlen zeer snel koken. Wanneer we schrijven «meestal» onscha delijk, bedoelen we hiermee dat men alu minium pannen beter niet gebruikt voor het klaarmaken van vanillevla en schuimi ge sausjes, omdat deze spijzen tijdens het kloppen met de garde een minder mooie kleur krijgen. Aluminium pannen zijn ook minder ge makkelijk in het onderhoud. Soda mag men er nooit voor gebruiken. Men schure de pannen van buiten liefst van tijd tot tijd af met fijne staalwol en zeep. Aanslag van binnen verdwijnt door er iets zuurs, b.v. appelmoes in te koeken. PANNEN VAN ROESTVRIJ STAAL zijn: 1. Ideaal, 2. Onverslijtbaar, 3. Goede warmtegeleiders, 4. Duur bij aankoop, maar daar ze praktisch onverslijtbaar zijn relatief goed koop. Op deze pannen valt niets af te keuren. Zij worden nagenoeg door niets aangetast en laten zich gemakkelijk onderhouden door een periodiek afschuren met staalwol. Het enige nadeel is de grote uitgave bij aankoop, doch dit uitgegeven geld is goed belegd. EEN KOEKEPAN moet een vlakke bo dem hebben en een houten steel. Deze, die SOOOOOOOOSOOSOOOOOOOOSOOCOSOOOO1 ONS KORT VERHAAL. door COR DE WIT lste Vervolg. Toen de bewoners zekerheid gewonnen hadden, waren ze over de dubbelhartigheid van Vergauwen niet te spreken. Zijn stil zwijgen stond voor hen met schuldbekente nis gelijk. Men hield vol dat indien hij zich tegen de onteigening ten scherpste verzet had, de wegencommissarissen hierover een rapport naar Brussel zouden gestuurd heb ben en men naar alle waarschijnlijkheid de plannen in een voor hen gunstiger zin zou gewijzigd hebben. Maar voor het goud zwicht de duivel, zegden ze gemelijk en in de grond liet de nood van anderen Vergau wen onberoerd. Op de steenwerf deden de mensen uit die huizen hun werk met een soort van onge noegen en lusteloosheid. Flip stond gewoon lijk met Fred aan de handpers. Flip schopte de aarde in de vorm terwijl Fred de klei in de vorm drukte, met rood zand bestrooi de en nadien de zware pers dichtgooide. Maar nu stonden ze meestal te praten over de aanleg van de autostrade en de sloping van de huizen. In hun gedachte stond de tijd zo angstwekkend nabij waarop dit al les zou gebeuren. Van de mensen die verderop woonden vernamen ze dat men met de aanleg van de autostrade in vlug tempo vorderde. Het zou 'n bodem hebben die verwerkt is met kleine I putjes, zijn de beste. De putjes dienen na- I melijk om de vette substantie en hitte zo j gelijkmatig mogelijk onder het baksel te verdelen. EEN PRESSURE COOKER (Snelkook pan is een getrokken of gegoten aluminium of roestvrije stalen pan, die berust op het principe dat de spijzen gekookt worden bij een druk, de groter is dan 1 atmosfeer (nor male druk van de buitenlucht) waardoor de temperatuur hoger is dan 100 graden. Het gevolg hiervan is een zeer korte kook tijd. Een snelkookpan is tamelijk duur om aan te schaffen, maar door de besparing op de brandstof, betaalt zo'n pan, na verloop van tijd, zichzelf. Let bij de aankoop op het volgende 1. dat er een goede beveiliging aanwe zig is; 2. dat de pan een voldoende capaciteit be zit ten opzichte van het aantal personen waarvoor gekookt moet worden (een snel kookpan mag maar voor gevuld zijn). 3. dat de pan gemakkelijk te reinigen is. 4. dat alle onderdelen ook afzonderlijk verkrijgbaar zijn. Vooral de gummiring moet nogal eens vervangen worden (doch kost slechts een paar frank). Tenslotte nog een voordeel koken met een snelkookpan betekent ook weinig wa terdamp in de keuken, terwijl de onaange name etensluchtjes tot een minimum be perkt blijven. KLANKKJES UIT DE MODEWERELD. ORLONBONT Een paar jaar geleden hebben wie de aan dacht van onze lezeressen al eens gevestigd op een nieuw soort «bontmantel», namelijk op een product dat zijn oorsprong vond in de geageerbuis en vervaardigd werd uit... steenkool. U hebt het geraden, we spreken hier over «orlon-bont». Toen, enkele jaren geleden dus, zagen we wel hier en daar zo'n mantel, maar tot een werkelijke dracht kwam het niet. Boze tongen beweren dat de bonthan delaren zelf deze mantels opkochten om te voorkomen, dat ze onder het publiek zou den verschijnen. Hoe het ook zij, het is be slist een feit dat de bonthandelaren tegen Orlon-bont gekant zijn. Zulks blijkt wel uit de volgende, van hen afkomstige, woorden: «Orlon-bont Grove imitatie, stuk en het glimt gemeen. Geen vrouw met smaak koopt ooit zo'n mantel Daarop antwoor den de Orlonverwerkers «Orlon-bont is geen echt bont, maar een nieuw product, licht, motvrij, opverslijtbaar en goedkoop!» Het ziet er dus wel naar uit, dat het een strijd zal worden tussen de bewerkers van de echte dierenvelletjes en de mannen van het laboratorium. Wie zal die strijd win nen Ongetwijfeld zal het echte bont met zijn weelderig uitzicht nooit door een imi tatie verdrongen kunnen worden. Maar dat het synthetisch bont zijn plaats in het mo debeeld zal opnemen is iets dat zeker is. Net zo zeker als de glasvezel (nylon) de plaats van zijde en katoen heeft ingenomen j voor het vervaardigen van onze kousen en onderkleding. De rijke dame zal wel altijd een mantel van echt bont blijven dragen. Maar de tijd, dat ook de vrouw met een bescheiden beurs zich in een warme «orlon»-bontmantel zal kunnen hullen, is niet meer ver af. En dat deze mantels in de smaak zullen vallen staat als een paal boven water. Immers dit nieuwe product is niet alleen mooi, maar te vens warm en licht in gewicht (veel lichter dan echt bont) absoluut bestand tegen mot ten, vraagt vrijwel geen onderhoud, is nau- gelijks aan slijtage onderhevig en de prijs ervan is laag. Om te besluiten moeten we echter een «sprookje» over deze mantels de wereld uit jagen. Namelijk als zouden Orlon-bontman- tels gewoon in een zeepsopje gewassen kun nen worden. Dit is niet waar. Deze mantels niet zo heel lang meer duren of die baan zou reeds tot hier doorgetrokken worden. Bij die geruchten werd hun hart beklemd door angstige verwachting, want dan, dan zouden ze hier moeten vertrekken. Maar waarheen, waarheen zouden ze hun kleine have moeten slepen Voor wie in armoede zijn brood eet wekt elke levenswijziging slechts kommer en angst. Wie aan zijn zor gen van elke dag méér dan genoeg heeft vreest dat door een verandering in zijn le ven, de zorgen nog merkelijk zullen toene men. Alleen hij die in weelde en onbezorgd heid zwelgt, kan ernaar haken dat zijn le vensomstandigheden eens een ander verloop kennen. Bovendien klampten ze zich verbe ten vast aan hun grond, die kleine grond buiten de stad, en aan de afbrokkelende huizen die hun bescheiden geluk en leven omsloot. De waarde van deze dingen drong scherp tot hen door in het besef dat ze al les hier zouden moeten verlaten. En ook de oneindigheid van de blauwe lucht boven hun schamel bestaan, de eindeloosheid van het omgevende land en de vrije lucht kre gen ze dubbel lief. In hun angst voedden ze een haat tegen de steenbakker, die dit al les goedwillig had laten gebeuren, die en kel handelde uit berekening en voor wie het bestaan van anderen niet telde. Waarom had hij voor hen niet gesproken Onuitroeibaar wortelde in hen de ge dachte dat hij schuld had aan alles. Indien hij maar gewild had, zou het hen anders I zijn vergaan. En dan nog, wannneer zijn inzichten onkreukbaar waren kon hij toch i met de schadeloosstelling die hem uitgereikt moeten in princiepe net behandeld worden als gewone bontmantels, dus ook gereinigd worden bij speciale bontreinigers. Kortom, de Orlon-bontmantel is nieuw, in veel steden zelfs nog niet eens verkrijg baar, doch hij zal in de toekomst veel ge dragen worden. ONS WEKELLIJKS PRAATJE. TIEN GEBODEN VOOR OUDERS Uit ons vorig praatje Hoe denken zij over pa en ma is gebleken dat de mo derne jeugd meer behoefte heeft aan liefde en begrip dan aan Coca-cola, een cine- maatje en zakgeld. Van de 100.000 kinderen, die in ge noemde enquête betrokken werden, waren er slechts 350 helemaal gelukkig. Een be droevend klein aantal, vooral als men in aanmerking neemt, dat ruim 75% van de antwoorden volkomen zakelijk en wel over wogen was ingevuld. De antwoorden lieten duidelijk aanvoelen op welke punten de ou ders tekort schoten. Als gevolg daarvan heeft men de volgende tien geboden voor ouders kunnen samenstellen 1. Maak geen ruzie met elkaar in aanwe zigheid van de kinderen. 2. Vader en moeder moeten elkaar hoog achten. 3. Lieg niet tegen de kinderen. 4. Geef de kinderen geen standjes als er vriendjes of vriendinnetjes bij zijn kinde ren hebben ook hun trots. 5. Verkies het ene kind niet boven het andere kinderen merken dit heel goed op. 6. Geef op vragen van de kinderen een goed en redelijk antwoord. 7. Laat de kinderen niet lijden onder uw slechte humeur. 8. Geef de kinderen niet het gevoel, dat U ze niet «au sérieux» neemt. 9. Wees ook hartelijk tegen de vrienden van uw kinderen. 10. Prijs het kind voor een prestatie, geef hem alleen maar standjes voor domme of verkeerde handelingen. Nu U weet hoe nauwkeurig kinderen op U letten, is het natuurlijk niet aan te raden van deze tien geboden een lijstje te maken en dit in uw kamer op te hangen. Wij zou den U alleen de raad willen geven bekijk dit lijstje hierboven eens goed en vraag uzelf af op welke punten U pleegt te zon digen. Tracht U dan terwille van uw kin deren te beteren VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. VROUWELIJKE DOKTERS Zeven pro cent van de geneesheren in West-Duitsland bestaat uit vrouwen. Verder is ruim 33 pro cent van de studenten in de medicijnen van het vrouwelijk geslacht. EEN VROUWELIJKE SCHEIDSRECH TER BIJ BOKSEN Mevrouw Margareta Sjoelin, 25 jaar moeder van drie kin deren, heeft in Stockholm voor het eerst haar nieuwe professie, scheidsrechter voor bokswedstrijden, uitgeoefend door een ama teur uit te tellen. Mevrouw Sjoelin is de echtgenote van Stig Sjoelin, een Europees kampioen mid dengewicht. In haar familie komt men tal rijke pugilisten tegen. Als zij in de ring staat past een babysit ter op haar kinderen. ooo LOTENLEN1NG 1953 Bij de 249e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks nummer 774 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 3009 num mer 62. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar tegen 1.000 fr. oOo LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP. Bij de 401e trekking van de leiing voor Wederopbouw, derde groep, is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 10426 nummer 75 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 10450 nummer 688. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. was drie nieuwe huizen laten bouwen. De gunst, die zij vroeger genoten hadden toen ze voor een geringe huur zijn woningen mochten betrekken, beschouwden ze nu als een plicht van Vergauwen. Ze spuwden hun gal en bitterheid tegen de steenbakker uit; ze voelden woede en verontwaardiging in zich opstijgen; maar wat konden ze berei ken tegen hem uit wiens hand ze leefden Zwijgend moesten ze dit alles verkrop pen, hun verzet tot zwijgen brengen want ze waren zijn ondergeschikten. De arbeid maakt de mensen laf en vreesachtig. Arbeid maakt mensen mak als dieren. Hij moest slechts spreken en van stonde aan waren ze ontslagen. Waar moesten ze dan heen Dan werden ze nog eerder uit hun huizen verdreven en waar vonden ze werk Waar de arbeid het bestaan zou moeten verlichten wordt hij thans veelal de grootste zorg en last in het leven. Door die strijd om werk te vinden schijnt de arbeid het al opvorderende doel van het bestaan. Ze voelden diep in zich het vuur van de opstand opschroeien tegen hun meester, j maar wie in de onderworpenheid leeft be- seft dat elke opstand vergeefs blijft vunzen I als een vlam in dove as. Dat vuur zou al- j leen hun diepste wezen leegbranden en nooit de kracht bezitten om naar buiten uit te slaan. De opstand van minderen is een vorm van onmacht. Slechts wanneer de op stand in vélen begint te ontgloeien kan hij groeien tot een kracht. De onmacht van de werkman uit zich in blinde woede, bij de intellectueel echter in vinnige humor, waarmede hij zijn gekwetste gevoelens-op- DE POSTBESTELLING VAN DAGBLADEN OP ZON- EN FEESTDAGEN KONINKLIJK BESLUIT In het Staatsblad van 12 januari 1958 verschijnt een K.B. dd. 7 januari 1958 hou dende opheffing van de postbedeling der dagbladen op zon- en feestdagen. Het K.B. voorziet. Uiterlijk op 1 januari 1959 zullen de dag bladen, bedoeld in artikel 4, 2°, van het koninklijk besluit van 26 december 1956, op zon- en wettelijke feestdagen niet meer door de post uitgereikt worden. Nochtans, indien twee wettelijke feest dagen op elkaar volgen, zal de uitreiking van dagbladen op de tweede dezer dagen door de post verzekerd worden; indien een zondag voorafgegaan is of gevolgd wordt door een wettelijke feestdag zal deze uitrei king doorgaan op de feestdag. Dit regime treedt in werking op 1 april 1958, wat betreft de Antwerpse en de Luik se agglomeraties, zoals deze bepaald wor den bij artikel 5 van het besluit van de re gent van 16 maart 1950 houdende toeken ning van een haardtoelage of een stand plaatstoelage aan zekere kategorieën van het door de Staat bezoldigd personeel. Het regime zou 1 oktober 1958 voor de Brusselse agglomeratie van kracht worden. oOo BISDOM GENT BENOEMING. E. H. Edmond Philippe, directeur der Dames van Maria te Aalst, is benoemd tot pastoor te Ronse, Sint Martinus. KRISTELIJKE LANDSBOND DER GEPENSIONEERDEN oOo STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN DE BALANS OVER 1957 In het jaar 1957 hebben zich 41.624 ver keersongevallen voorgedaan op de wegen en de plaatsen waar de rijkswacht toezicht hield. Bij deze ongevallen kwamen 730 per sonen ter plaatse om het leven, terwijl 6.484 ernstig letsel en 21.155 lichte ver wondingen opliepen. De oorzaken van de verkeersongevallen met dodelijke afloop waren de volgende voorbijsteken 38; overdreven snelheid 114; kwesties betreffende de voorrang 95; manoeuvers, oordeelfout of onachtzaam heid 152; kwestie verband houdende met de verlichting 19; vermoeidheid 9; dron kenschap: 30; technisch defect van het voer tuig 2; slippen 42; voetgangers die de rijweg overstaken of op de rijweg of de berm gingen 122; andere omstandigheden: 107. Per provincie was de indeling als volgt Brabant 6970; West-Vlaande) en 4406; Oost-Vlaanderen 4901; Antweipcn 3811: Limburg 3349; Luik 5468; Luxemburg 2200; Henegouwen 6752; Namen 3767. STATISTIEK VOOR DE LAAI STE WEEK In de week van 6 tot 12 jan lari hebben zich op de wegen of in de gemeenten onder toezicht van de rijkswacht 756 verkeerson gevallen voorgedaan met 19 doden ter plaat- 118 zwaargewonden en 339 lichtgekwet sten. Tijdens het weekeind waren er 313 on gevallen met 5 doden en 49 zwaargewonden. De oorzaken van deze ongevallen, zijn gevaarlijk voorbijsteken 1 dode; nkt stop pen aan het teken «stop» 1 dode; v eige- ring voorrang te verlenen 1 dode; niet rechts houden 1 dode; oordeelfouten of on achtzaamheid 2 doden; gebrekkige of on voldoende verlichting 1 dode; klaarblijke lijke dronkenschap 1 doden; slippen 1 dode; de weg zonder voorzorgen overste ken 4 doden; op de rijweg of berm gaan: 1 dode; andere omstandigheden 4 doden. Per provincie ziet de spreiding er als volgt uit Brabant 125 ongevallen; West- Vlaanderen 84; Oost-Vlaanderen 118; Antwerpen 86; Limburg 43; Luik 105; Luxemburg 23; Henegouwen 119 en Na men 53. gewekt door het besef van zijn onvermo- gen-bemanteld. De herfst viel met zware regens over het land en het bedrijf werd vroeger dan ande re jaren stilgelegd. Een tijdlang sijpelde er i ook geen nieuws meer door over de werken aan de autostrade. Het punt waar men reeds het vedst gevorderd was, lag wel niet ver meer van hun woonst maar iets onbe- i paalbaars weerhield hen om zelf te gaan i kijken tot hoe dicht men genaderd was. Het was of ze door die zekerheid het uur van hun dood zouden achterhalen. Later bleek dat men de werken hard stopgezet de aan houdende regens verhinderde elke verdere bedrijvigheid en het zou tot het volgende jaar aanlopen vooraleer men verder door zette. Dit nieuws verhelderde hun gedach ten. Het was of de wolk van het noodlot voor lange tijd was weggedreven. Zelden nog streek hun gesprek over de autostrade. Ze bewaarden hierover een schroomvallig stil zwijgen alsof ze de kwade luim van het noodlot niet wilden tarten. Angst voor wat de toekomst kan brengen sluit de mensen in een dof zwijgen op. Op de duur scheen het somber vooruitzicht voor wat gebeuren zou gans uit hun gedachten te wijken. (De opschorting der gebeurtenissen doet licht geloven dat alles ten slotte bij het oude zal blijven. Men gelooft geredelijk datgene wat men heimelijk hoopt.) Tot Maart vroor de winter zijn koude aan de grond. Laat de winter nu maar lang aan- duren .dachten de huurders in stilte. Maar in April hing de zuiverheid en een zachte De Nationale Raad van de Kristelijke Landsbond voor Gepensioneerden verga derde op vrijdag 10 januari, onder voor zitterschap van de Heer Staatsminister Hendrik HEYMAN. De voorzitter stuurde zijn welgemeende wensen voor het jaar 1958 toe aan al de le den van de Nationale Raad en hun familie, alsmede aan al de plaatselijke bestuursle den en leden van de Kristelijke Bonden voor Gepensioneerden. Hij sprak de wens uit dat de Kristelijke Landsbond voor Gepensioneerden, de sterk ste groepering voor bejaarden in ons land, nog dit jaar de 100.000 leden zou mogen be reiken. Dat dit geen ijdele wens is werd aangewezen door de sekretaris die daarna verslag uitbracht over de werking in het af gelopen jaar. Wij wllen hier vooral de aan groei met meer dan 10.000 leden onderlij nen. De Nationale Raad hield zich vervolgens bezig met de voorbereiding van de Alge mene Vergadering van de Landsbond die plaats heeft op zaterdag 25 januari e.k. Er werd besloten de volgende punten op de dagorde te plaatsen. 1. Het programma van de Kristelijke Landsbond voor Gepensioneerden inzakt de pensioenen. 2. Problemen en voorstellen inzake be j aardenhuisvesting. Na afhandeling van enkele bijkomende punten werd besloten in verband met de achterstand in zake afhandeling en uitbe taling van de pensioenen der zelfstandigen, volgende motie te zenden aan de Heer Mi nister van Middenstand, en hiervan de per:, in kennis te stellen. MOTIE. De Nationale Raad van de Kristelijke Landsbond voor Gepensioneerden verga derd op vrijdag 10 januari 1958 betreurt de belangrijke achterstand in de afhandeling van de pensioendossiers dei- gewezen zelfstandigen door het Solidari teits- en Waarborgfonds. stelt vast dat op dit ogenblik nog dui zenden dergelijke dossiers niet opgelosl zijn, niettegenstaande de uitdrukkelijke be lofte van de Heer Minister van Midden stand, tijdens de zitting van de Kamer op 28 november 1957, dat al de eerste aanvra gen voor pensioen nog vóór 1 januari 1958 zouden afgehandeld zijn. klaagt aan dat sinds meerdere weken de achterstallige pensioenbedragen aan de nieuwe gerechtigden niet meer uitbetaald j wordt, als gevolg van de finlnciële politiek I van de Regering, die de Rijkskas vooi I Rust- en Overlevingspensioen heeft ver plicht belangrijke reserves vast te leggen. besluit zijn aktie voort te zetian met al zijn beschikbare middelen, om lo: een oplossing op dit terrein te komen en a^ dus aan de 200.000 zelletandige arbeiders v!e voordelen van de pensoenwet voor zelfstan digen, waarop zij sinds meer dan twee jaar wachten te verzekeren. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID MERKELIJKE STIJGLNG. Tijdens de week van 29 december 1957 tot 4 januari 1958 werden er per dag ge middeld 109.210 volledig en 121.512 gedeel telijk en toevallig werklozen geconti oleerd hetzij een totaal van 230.632 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd oen vermeerdering van 6.807 volledig en 30.3. 3 gedeeltelijk en toevallig werklozen geno- teerd. j De stijging van de volledige werkloosheid tiei: voornamelijk de takken bouw, metaal- verwerking, textiel, kleding en voeding. De vermeerdering van de gedeeltelijke en toevallige werkloosheid is vooral te wij ten aan de invloed van het jaareinde op dit tijdstip liggen talrijke ondernemingen het werk tijdelijk stil en anderdeels aan de voor het werk in de bouwnijverheid on gunstige weergesielaheid. r©c©s©«©©©eo©©o©csi ©©©©©©©osc warmte in de lucht. En op eer. morgen von den ze als een onverwacht feest de twee kerselaren voor hun huizenbiok gepaleerd met de stof sneeuw der bloesems. Wat hen andere jaren met hoop en verwachting ver vulde, de lauwe adem van de lente, r. aai te hen nu plots onzeker en angstig. Zou net niet voor de laatste maal zijn dat de ie ker selaren hun bloesemwolk zouden torsen en zouden deze niet door de blinde bijl w irden geveld aleer ze hun bloesems aan de onge durigheid der winden hadden prijsgege ven Was hun leven niet gelijkwaardig aan deze bomen Bij die gedachten konden ze ternauwer nood nog de bloesemen van de b >men ge dogen. Hun angst was bij dit bit eien ont waakt en kort nadat ze hun werk op de steenoven hadden hervat, verbreidde zich het nieuws dat de werken aan de autostra de in een sneller tempo doorgevoerd wer den. Naar men vertelde had de slaat aange stuurd op een bespoediging van de uitvoer en in aansluiting met deze wens had de aanlegonderneming meer werkvolk aange worven. Een paar maanden later hovirden ze het geronk van de graafmachines en zagen ze in de verte de hoge kranen, die de uitge holde aarde bezijden de weg ophoogden. Er zouden nog slechts een paar dagen overheen gaan en dan zouden de wegenar beiders ter plaatse verschijnen. Met de angst om het hart keken ze de richting uit waar de machines de streek reeds een an der uitzicht hadden gegeven. 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2