en omstreken m\m t 11 Sprokkelingen Friet en Praat seinen T HET TONEEL. U flflLJT Mevrouw C or nana weer op het toneel C.V.P. - Vrouwenactie. van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 19 JANUARI 1958 NUMMER 6 De laatste tijden zijn er al zoveel veran deringen voorgevallen 't Gebeurt mij meer dan eens er om te lachen Wat laten de mensen zich toch ge makkelijk bedotten door... schone woorden. Nog altijd hoor ik de «bekeerde Moscovie- ter» uit onze gemeenteraad uitroepen al hoewel het jaren geleden is «Men moet het geld pakken waar het is Natuurlijk was dat met de bedoeling om te laten geloven aan hun «volgelingen» dat de coco's en de sosjen eens energieke maat regelen gingen treffen en dan... een alge mene uitdeling van «centen» gingen houden en dat alle arme sukkelaar rijk gingen worden Maar... de «arme sukkelaars» zijn nog arm Maar... de kapitalisten van La Couver ture en andere bedrijven hebben ook dat woord gehoord... en hebben «het geld ge pakt waar het was» en... zij die geen «ar me sukkelaars» WAREN, ZIJN het nu. Maar... er begint zich in Europa en in Congo een nieuwe «vette kaas» te vormen van dik betaalde postjes en wat zien wij Spaak en andere socialistische Rey's laten de arme Belgische sukkelaars zonder spijt, schieten die zullen wel hun plan trekken die hebben ze voorzien van goede Leninistische Marxistische principes en «pakken liever het geld waar het is -Maar van de uitdeling van centen door rijke, anti-kapitalistische sosjen of andere coco's... nog geen spoor Toen ik nog een kind was hing er aan de Belgische postzegels een klein afscheur- baar strookje waar op gedrukt stond, in twee talen, «niet bestellen op zondag. Dat was KATOLIEK, düs voor socialisten en liberalen ONDULDBAAR Dat was kwe zelarij Leve de Vrijheid Nu is dat strookje verdwenen... maar de sosjen en de blaa hebben «iets nieuws»... gevonden. Men zal voor niemand meer be stellen op zondag... uit compassie voor de facteurs Wat brave mensen, welke volksvrienden die sosjen en die blaa En wanneer zullen de spoorwegmannen eens mogen rusten 's zondags. Dat zijn toch ook werkmensen En de café-gargons En de winkeldochters en de huismoeders Dat zal komen, beste lezers, als 't past in hun kraam evengoed als vaderlands liefde en «gebroken geweren toen zij er in pasten 'k Moet altijd lachen (in mijn eigen) om de bokkesprongen van die mensen Al wat katoliek is willen ze belachelijk maken... en nadien ziet men dat ze juist hetzelfde doen... maar onder een anderen naam. Zij willen van de «Roomse» heerscj^p- pij niet, maar ze plakken de muren vol om 40 jaar «arbeidersmacht» in de «U.S.S. R.» toe te juichen 't Juk van «Moscou» is «zoeter» dan dat van «Rome» Ze spotten met «de Vasten»... maar lo pen dan bij een dokter en volgen «angstval lig» een «regime» Ze noemen zich «breeddenkend» «ver draagzaam», «eerbiedig voor de opinie van iedereen Maar. Ik krijg stilaan de indruk dat de B.S.P. een partij wordt van plaatskesjagers en profiteurs... Of zij met die «elite» VER zullen komen dat zal de toekomst leren. LOUIS KEN. BEZORGDHEID OM DE SCHUINE TOREN VAN PIS A Als onverwijld geen werKer. worden uit gevoerd aan de schuine toren van Pisa, zal hij in het begin van de volgende eeuw in storten, tenzij grondverschuivingen zijn einde nog zouden vervroegen Deze waar schuwing laten vooraanstaande deskundi gen horen in een verslag aan de Italiaanse ministeries van Schone Kunsten en van Openbare Werken. Prof. Letterio Donato, van de universiteit van Pisa, stelt daarom voor, dat binnen het gebouw een betonnen onderbouw zou wor den gegoten. Dit zou een bedrag overeen stemmend met 60 miljoen frank kosten. Een andere oplossing, voorgesteld door .de Romeinse professor Penta, zou erin be staan grote hoeveelheden cement te spuiten in de huidige grondvesten alsmede in het omringende onvaste terrein. De uitvoering van dit werk zou slechts 50 miljoen frank vergen. Met de bouw van de scheve toren van Pisa, ook Campanille genoemd werd in 1173 begonnen. Tijdens de werken begon het gebouw al scheef te hangen en thans helt het bovenste gedeelte vijf meter naar buiten. Ieder jaar neemt deze afwijking met zes milimeter toe. Voor de bouw van de toren waren 15.000 ton marmer en steen nodig. BIJ EEN SCHANDAAL IN ITALIË. Het is oud nieuws op 2 januari 1958, tijdens een uitzonderlijk grote gala-avond in de opera in aanwezigheid van presi dent Gronchi, vrijwel alle ministers, diplo maten, exponenten uit de kunstwereld, de voltallige adel en alles wat maar enigszins naam heeft in Rome tijdens dewelke de wereldberoemde Italiaans-Amerikaanse so praan Maria Maneghini Callas de hoofdrol zou zingen in de Norma van Bellini, ver klaarde de zangeres, na de eerste akte, dat zij ziek was en niet verder zou zingen, kort om dat de voorstelling was afgelopen Dit is het grootste schandaal geworden, dat de geschiedenis van de opera kent... In verband met dit schandaal werd nu een sluier opgelicht, waardoor het leven van sommige «sterren» in een minder glans rijk licht werd vertoond. De 34-jarige La Callas, die over een bui tengewoon fraaie sopraan beschikt, werd in Amerika uit straatarme Griekse ouders geboren, blijkt een uitzonderijk capricieus karakter te beschikken en laat haar moe der in schandelijke armoede leven. Gina Lollobrigida liep enkele jaren gele den nog op blote voeten in Subaco, waar ze vandaan komt, op de vervuilde piazza wa ter kwam halen aan de fontein. Sofia Loren, die niet kan lezen noch schrijven, spreekt zulk treurig Italiaans, dat «anderen» haar rol moeten «opzeggen»: zij krijgt voor één film honderd miljoen lire (8 miljoen frank En Coppi Zijn huwelijkstragedie, zijn grillen en buien, zjjn luxe villa, zijn race- j wagens enz... worden meestal verzwegen: 'hij is alleen beroemdom zijn bundels kuit- 1 spieren Over al die sterren worden nu schanda- len verteld LIEFDE IN EEN UI. Een twintigjarige tuindersknecht in De Rijp (Nederland) had onlangs voor de grap een grote, bijna geheel doorgesneden ui, een briefje gestopt, waarin stond «Ik ben gek op lieve meisjes; zoek kennisma king; ben een knappe verschijning, sportief, enz.» Hierna volgde zijn naam en adres. Vorige weeg ontving hij uit Assendelft (Nederland) een schrijven, waarin het ver zoek stond, zo spoedig mogelijk een brief je te sturen aan een Assendelfts meisje, dat zich als volgt aandiende «Heb de ui ont vangen; ben iets ouder dan u: heb blond krullend haar en ben uiterst sportief. Zend mij uw foto, opdat we de kennismaking kunnen voortzetten. En nu wacht men af in De Rijp en in As sendelft of deze ui tranen van geluk zal brengen. HET GEWEIGERD VOORSCHOT. De patiënt overhandigde de psychiater een cheque van 500 dollar. Tien visites bij vooruitbetaling. De dokter nam echter geen genoegen met die cheque, omdat die de on dertekening «Napoleon» droeg. Waarop de patiënt zei «Dokter, als ik met mijn eigen jnaam ondertekende, dan had ik u niet no- idig Sedert men de zaak Cornand in de dool- pot heeft gestopt, dacht men dat alles van de baan was. Niets was echter minder waar, want naar we uit Dendermonde vernamen werkt men steeds even koortsachtig verder om deze onwaardige moeder volledig door de mand te doen vallen. De jaarwisseling heeft deze aktiviteit niet gemilderd en deze week mag men zich beslist aan iets spe ciaals verwachten. Inderdaad het parket is in de loop van de voorbije dagen weer ter plaatse verschenen en heeft Mevrouw Cor nand nog eens grondig op de rooster gelegd, evenals verschillende buren. Naar het schijnt zouden deze mensen haar volstrekt niet sparen, en zal ze weldra voorgoed in handen van het gerecht vallen, Het is na tuurlijk een bewezen feit dat men kan hui chelen zoveel men wil, maar juist totop het punt dat men in een straatje zonder einde j komt en men bots op een muur loopt. In dergelijke toestand is Mevrouw Cornand thans beland, en ondanks al haar toegevin- gen die de strop steeds dichter toehalen, J moet het fatale moment nog steeds vallen. En juist daarop zinspelen we wanneer we deze week iets bijzonders verwachten over deze snode daad, want alles laat voorzien dat men alles definitief zal trachten af te sluiten. EN TOCH GELOOFT ZE NOG De omstandigheden waarin het kindje om het leven kwam zijn al genoeg uitgebazuind geworden, men wacht enkel op het ultieme ogenblik waarop mevrouw Cornand zich definitief zal gewonnen geven. Met alle mo- I gelijke middelen tracht ze nog door de ma- zen van het net te glippen, en steunt zich daar op het feit dq^^e beweert dat de brand zou ontstaan zijn gedurende haar afwezigheid. Een zaak die van kapitaal belang is, heeft men echter nog niet op de kop kunnen tik ken dat er tot hiertoe niemand met zeker heid de vrouw heeft zien vertrekken en sa men ook de toestand van de barak heeft nagekeken. Het is precies daarop dat het parket aanstuurt, dat men tot het kritieke ogenblik komt dat men de laatste reddende tak die mevrouw Cornand nog boven water, houdt, definitief kan afhakken. De vier buren die men nu weer op de rooster legde, doen natuurlijk al het mogelijke om de ver sie kracht bij te zetten, en de beschuldigde de echte waarheid te doen inzien. Wat brengen de komende dagen dat men maandag een ogenblik gedacht heeft alle huizen van de Eendrachtsuppor- ters te Mijlbeke, te bevlaggen om de prestatie van Pol Corthals uit de match tegen Ukkel te vieren. dat een automobilist die over de hangbrug moest te Erembodegem, enkele uren na de buiten-gebruikstelling, te zes uur te Ninove arriveerde, en juist te tien uur te Erembodegem stond. Een traagheidsrekord werd geklopt, en., hij stapte nergens af. dat men een onderzoek heeft ingesteld om een nieuwe brug aan te leggen en dat het besluit van dit onderzoek is «Kijk naar de hoofdstad, twee boveneen of geen - dat de Eendracht-spelers gedurende de hele week een maagkuur hebben gevolgd, om beter de vlaaikens van Lier te kunnen verteren. Met of zonder nederlaag erop! dat er in de uitwisseling die Volharden en Adelaars zullen doorvoeren ook het volgend zullen inschakelen de groen-zwarten zullen hun tweede helft omwisselen voor de eerste helft van de oranjen. Inderdaad, de mannen van Volharden wonnen in de tweede time terug wat ze in de eerste verloren hadden, terwijl de Adelaars in de tweede verspeelden, wat ze in de eerste opgebouwd hadden. LET OP! Het CIRCUS-VARIETE ten bate van het Apostolaar onder de Reizenden heeft plaats ep 18 en 19 januari, te 19 u. in Sint Marti- nuskring. Kaarten, 25 fr. Voorbehouden plaat- een, 30 fr. Pater GILBERT VAN BALEN. ARRONDISSEMENT AALST. Een algemene vergadering der C.V.P.-ver- antwoordelijke vrouwen, leidsters, bestuurs leden van sociale organisaties en katolieke actiegroeperingen gaan door op zondag 19 januari te 14 u. 30 in de zaal van het Groen Kruis, St. Jorisstraat, onder voorzitterschap van juf. Simonne Otte, arrondissements se cretaresse. Agenda Inleidend woord. De betekenis en de inzet der verkiezingen, door mevr. Van Daele-Huys. Voorstel van activiteit in de gemeenten, met bespreking en besluiten door mevr. F. Broekaert-De Somer. Slot woord door adv. Gilbert Claus, C.V.P.-voor zitter van arrondissement Aalst. Film. Deelname in de kosten voor een tas kof fie en een versnapering tussenin 10 fr. ter plaatse te betalen. Einde der vergadering rond 17 uur. EEN OPERETTE DOOR 'T LAND VAN RIEM MONIKA. 't Land van Riem heeft deze operette aangepakt naar het systeem dat door de Kring al meermaals toegepast werd voor de eerste plan-rollen werd beroep gedaan op beroepszangers, terwijl het gezelschap zelf instond voor de overige bezetting, zo zang- als speelrollen. Dat systeem kan tot zeer goede resultaten leiden als de versmel ting van beroeps- en amateurkrachten door een sterke leiding zodanig wordt verwezen lijkt dat deze tweeslachtigheid voor het pu bliek verborgen blijft want het publiek krijgt alzo flinke stemmen voor de grot4 rollen wat met liefhebbers alleen slechts bij uitzondering het geval is terwijl in zijn geheel genomen de prestatie nog de stempel blijft dragen van de Kring die in de generiek vermeld wordt. Dit amalgaam van professionele en lief hebberskrachten werd nochtans voor deze Zwarte Woudse Monika niet verkregen. En dat is wellicht het zwaarste punt waaraan deze opvoering mank liep. Behalve een paar uitzonderingen waarover straks meer, slaagde geen enkele amateur erin zich tot een behoorlijk peil op te werken. Ik ben niet zo zeker dat dit uitsluitend t e wijten is aan het feit dat de eerste tenor hier re gie voerde en zich als zodanig minder aan zijn leiding kon geven. Ik vrees dat de ele menten op zichzelf niet de nodige stof beza ten voor het op de planken brengen van ge loofwaardige personages. In een dekor dat in I kleurrijk maar ma ger gestoffeerd was, en in II en III was sa mengesteld uit veel te disparate elementen (zogenaamd moderne zetstukken met «stijl» meubilering) evolueerde een talrijke maar matte figuratie. Visueel diende ze uitslui tend als dekoratief element en had geen deel aan de aktie. Koorleider en dirigent Willem Kiekens haalde nochtans uit het aanwezig stemmenmateriaal een flink resul taat. Muzikaal gesproken stond de hele op voering trouwens op een meer dan behoor lijk peil, dank zij dan vooral Lea Crauwels, die Monika vertolkte en op een flink suk- ses mag terugblkken; tenor S. Adriaens- sens gaf een vlotte Horst Dietrich. Hun so lo's en duetten uit II werden op krachtig bis- en bravogeroep onthaald; verdiend trouwens. De liefhebberszangkunst werd goed ver tegenwoordigd door Godeliëve De Geyse- leer, die voor Rosel haar figuur totaal te- genhad. Haar tweede rol Horst-Dietrichs moeder in II kreeg van haar zeer mooie aksenten. Willy De Swaef moest voor de komische noot zorgen; hij deed dat uitste kend maar de inspiratie van tekstschrijver Herman Hermecke had hem stiefvaderlij k bedeeld; hij kreeg trouwens twee komische gezellen mee, waarvan ene, Onkel Geislin- ger ,nog alles te leren heeft. Luc Noël deed zijn best alsschoolmeester Grüber, maar hij kon er ook niets aan veranderen dat zijn fi guur onhoudbaar was. Zijn effekt uit zijn beide dansjes haalde hij echter, pantomi misch gezien, op een zeer fijne manier Wat gezegd van de andere tamelijk talrijke en vooral zeer vage rollen Hier ontbrak zonder twijfel een krachtige hand, die allicht nog iets had kunnen modelleren, behalve dan voor Georges Klinck die met zijn ervaring zijn zaak handig voor mekaar bracht. Voor mijn smaak kunnen al deze figuren gerust hun banbliksems naar de librettoschrijver sturen, die bij zijn werk zeker iets had kunnen gebruiken van de rijke inspiratie die de programmaschrijver van 't Land van Riem ten toon spreidt. Het zou mij spijten moest de lezer uit mijn bespreking opmaken dat mijn mening over deze opvoering zuiver negatief is. Ik sprak al mijn eerbied uit voor de muzikale resultaten die behaald werden. Ik geloof d'at met een sterker gebouwd spel ook uit het voorradig spelersmateriaal meer zou ge haald zijn. Wie dus mij, arme reporter, wil treffen, die sture eenvoudig kopij van de ze bespreking naar de man Herman Her mecke, die aan Nico Dostal gelegenheid gaf een volkse muziek te schrijven,, maar van toneelschrijven nog het A. B. C. moet le ren. De uitdaging voor een tweegevecht komt dan prompt terecht in de brievenbus van TOON LENOT. -»o»- LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 466e trekking van de Lening voor Wederopbouw, tweede groep, is een lot van 1 miljoen fr. gévallen op obligatie reeks 3815, nummer 1. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr. «'t Land van Riem» te Aalst behaalde veel bijval met de opvoering van de operette Monica Hier een opname der acteurs. Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1