1hoMtwtkbatUeU ¥an ikrist naor Congo De kareelovea KEUKENGEHEIMEN. WAT WEET U VAN SPECERIJEN Specerijen hebben zelfs weliswaar geen voedingswaarde, maar ze zijn in onze keu keuken toch onmisbaar niet alleen omdat zij aan de gerechten een speciaal smaakje geven, maar ook omdat zij de afscheiding van de verbeteringssappen stimuleren. De meest voorkomende specerijen in on ze keuken zijn CAYENNEPEPER is de verpulverde ge droogde bes van de plant Capsicum fasti- giatum. De peper is zeer sterk van smaak en men moet er wel even aan gewoon wor den voor men de smaak ervan volkomen waardeert. FOELIE is het gedroogde netvormige vlies van notenmuskaat. In verse toestand heeft foelie een oranjerode kleur. Na het drogen in de zon wordt de kleur bruingeel. Foelie wordt vooral gebruikt voor het geu rig maken van bouillon, soep en saus. fijnst van smaak, maar kan ook niet zoals de zwarte, vervalst worden met afval. De beste smaak wordt verkregen en deze is ook d'e voordeligste door peperkorrels te kopen en deze, juist voor het gebruik, zelf te malen met behulp van een pepermo lentje. VANILLE komt van de lange vruchten van een oorspronkelijk in Mexico voorko mende orchideeënsoort. Tijdens het drogen heeft er een fermentatieproces plaats, waar na de vanille haar fijne geur en smaak krijgt. Het vanille-stokje bevat van binnen vele kleine zwarte zaadjes. Daarom is het aan te bevelen het stokje voor fijne gerech ten altijd in zijn geheel te laten meetrek ken, anders komen de zaadjes los en ver spreiden zich in kleine zwarte stipjes. TIJM tenslotte is een kruid van eigen bodem, die in de dtiinstreken en in het wild voorkomt. Een matig gebruik van tijm geeft een aromatische geur aan allerlei bereidin- KANEEL wordt in de handel gebracht als j Sen van groenten, vlees, vis en wild. poeder en als zogenaamde pijpjes. Deze laatste zijn zeer dunne gedroogde, aan de randën omgekruilde in elkaar geschoven stukjes binnenbast van de kaneelboom. Ka neelpoeder is hetzelfde in zeer fijn gema len toestand. KERRIE is een poedervormig geel-ge- kleurd mengsel van verschillende spece rijen, zoals koriander, kruidnagelen, gem- Specerijen zijn niet aan bederf onderhe vig. Aan te raden is het 'evenwel ze steeds te bewaren op een koele plaats in goed af gesloten busjes of glazen bokaaltjes. KLANKJES UIT DE MODEWERELD BEST GEKLEDE VROUWEN Zoals ieder jaar is door het Instituut voor Elegantie te New York een lijst opge steld van de best geklede vrouwen ter we dingen tot het «goede moment» Laat me toe u te verzekeren, dat u zich niet alleen bevindt met uw diplomatische kunstgrepen. Bijna negentienden der huis vrouwen sorteren zoals u de onaangenaam ste berichten van de dag. Tenslotte gebeurt zulks om geen ergernis te verwekken, om de vrede te bewaren, ja... uit liefde Want jawel, waarom zou hij zich moeten opwin den en boos maken voor niets, en nog eens niets In Amerika werden tienduizend huisvrou- wen gelukkige, ongelukkige en normale gevraagd hoe zij met de waarheid in het huwelijk omsprongen. En niet minder dan 89 procent verklaarden, ten dele verlegen, dat men soms al een keertje iets voor de man moest verzwijgen. Kleine noodleugen tjes vonden zij geoorloo fd om de rust in het huishouden te beveiligen. «Algehele openhartigheid is een gevaar voor de liefde meenden vooral jonge vrouwen. Geldzorgen waren vooral de oor zaak van het verzwijgen van sommige din gen. Een beetje eigen geldoverleg bespaart warring en onenigheid brengen en de poli- getwist en geeft meer zekerheid oordelen tiekers willen het niet inzien, verscheidene huisvrouwen. Doch natuur- i 3) de halve évolués zijn een gevaar on> lijk mag hij niets van mijn zwarte kas af- 'dat ze denken hun volk te kunnen leiden, w^ten - I 4) Het islamisme, genre Nasser van Egyp- Zal ik mijn man vertellen hoe ik bij de te die de inboorlingen kan meesleuren. Stel aankoop van iets gefopt werd, en daardoor q voor d.at Nasser zegt de bronnen van de verdubbelen overleggen 7de Vervolg. DE GROTE VRAAG. In afwachting van een verder relaas der reis, riskeer ik het een onderwerp aan te raken dat ons allen aan het hart ligt HOE LANG NOG IS KONGO BED- GISCH (op eigen verantwoordelijkheid en reeds door mezelf gecensureerd). Geen enkel van de personen die ik raad pleegde ontkende het gevaar. Dit gevaar wordt bevestigd door volgen de bestatigingen 1) Er is een geheime kommunistische werking gesteund door Moskou met agita tiecentrum te Brazzaville, dicht tegen Leo. 2) De partijpolitiek die men hier wil bin nen brengen onder vorm van syndikat.en met politieke kleur, zal onvermijdelijk ver- ber, curcumawortel, cardamum en lichte en reld. Voor het jaar 1957 ziet deze er uit als donkere peper. Zijn speciale smaak dankt kerrie vooral aan de curcumawortel. Men gebruikt kerrie om soep. vlees- en rijstscho tels te kruiden. In ons land heeft kerrie vooral bekendheid verworven door de smakelijke «kip met kerriesaus»-schotel. KRUIDNAGELEN zijn de gedroogde knoppen van een tropisch gewas (Eugenia- caryophyllata,. De kruidnagel wordt zowel in zijn geheel als vermalen gebruikt. Een goede kruidnagel moet zinken als we hem in een kom water werpen. Blijft hij drij ven, dan heeft hij zijn kracht verloren. De kruidnagel wordt gebruikt voor vlees- en koolgerechten en voor het aromatiseren van warme dranken (bisschopwijn en warme wijn). LAURIERBLADEN zijn de jonge blaadjes van de laurierkers. Deze gedroogde blade ren worden vooral gebruikt bij het berei den van vleesgerechten, soepen, sausen, bij de inmaak van vis en bij sommige groen ten. Om een werkelijk fijne smaak te beko men dient men laurierbladeren slechts in zeer kleine hoeveelheid te gebruiken. NOTENMUSKAAT of KRUIDNOOT is de vrucht van een tropische boomsoort. De vrucht is omgeven door een vlezige bolster, een netvormig vlies (foelie) en een harde volgt 1. Mevr. William Paley, New-York. 2. De Hertogin van Windsor en Mevr. Winston Guest uit New York. 3. Gravin Consuela Crespi uit Rome. 4. Koningin Elizabeth van Engeland. 5. De filmster Andrey Hepburn te Holly wood. 6. Mevr. Henry Ford II, Amerika. 7. Burggravin Jacqueline de Ribes uit Parijs. Daarna volgen Claudette Colbert, mevr. William R. Hearst, gravin de Quintanilla uit Madrid, gravin Mona von Bismark, ex-mevr. Harrison Williams uit New York, mevr. Norman K. Winston uit New York en mevr. Thomas Nacrof jr. uit New York. mijn ergernis sommigen. Mijn man is te streng tegenover de kinderen, en daarom verzwijg ik sommige moeilijkheden met de kinderen was het standpunt van menige moeder. Uit dit onderoek bleek eveneens dat sommige vrouwen hun gevoelens als een persoonlijk gezit beschouwen, die zij in een goed huwelijk niet mogen prijsgeven. «Ge dachten moeten ook tussen man en vrouw talvrij zijn was een algemene opvatting.» Zal ik hem zeggen, dat ik ieder morgen te vreden ben, wanneer hij het huis uit is vroeg een huisvrouw, die uitdrukkeaijk ver zekerde gelukkig in haar huwelijk te zijn.» Ik zou hem dan eerst erop moeten wijzen, dat ook een geliefde man lastig kan zijn en uiteindelijk zou hij toch beledigd zijn De wens hun man niet te krenken ofwel misverstanden te vermijden, doet veel huis vrouwen een en ander verzwijgen. Menig gehuwd man, die niet geloven kan dat vrouwen iets voor zich kunnen houden, zou den ten zeerste verbaasd zijn, wist hij Het is de eerste maal, dat de Engelse ko ningin op deze lijst voorkomt. Haar zuster, 1 alles wat hij niet weet. prinses Margaret en de huidige prinses van De gehuwde mannen dienen het Nijl zijn d'onze en merk op dat Araben en gearabiseerde inlanders zich in alle centra bevinden. 5) De gemeenteverkiezingen door de staat uitgechreven zijn te Leo anti-blank uitge vallen. Wat zullen de andere verkiezingen geven Er zijn ook redenen tot een zeker opti misme. 1) De staat doet goed betaalde posten toe te vertrouwen aan inlanders; om hun func tie te vervullen moeten deze beroep doen op de diensten van de blanken en dat is be ter dan die diensten op te leggen. Het is tevens een goede manier om de zwarten koes te houden en daar komt het op aan. 2) Tegeniver het gevaar def halve évo lués komt een nieuwe generatie van meer geleerden met kristelijke grondslag die hoger staat dan de eerste; het zijn op zijn minst geen opstandelingen. 3) De massa in het binnenland trekt zich dit probleem niets aan. 4) de invloedrijke werking der missie's I die de vrede en de naastenliefde prediken aldus 1 en *00% ten goede komt aan het vader- Monaco, Grace Kelly, die verleden jaar wél niet té erg op te vatten, wanneer zij een- lanc^- als één der eleganste vrouwen ter wereld maai achterhalen dat hun vrouw hen iets Conclusie, genoemd werden, zijn van de befaamde lijst verzweeg; dan dienen zij veeleer te beden- gevaar is niet onmiddellijk. Wat in ken hoeveel ergernis en ontgoochelingen'^ hun huisvrouw hen dagelijks door hun vrouwelijke diplomatie weet te besparen. Eh voor deze prijs loont het wél zo een paar kleine uitvisten in de koop bij te nemen'. 'j 1 verdwenen. GEEN ZAK-JAPON VOOR DE KONINGIN Hardy Ames, de ontwerper die, met Nor man Hartnell, zorgt voor de kleding van koningin Elizabeth II, heeft verzekerd dat dop. Eerst wordt de bolster voorzichtig hij geen enkele zak-japon voor haar heeft verwijderd, waarna men de foelie losmaakt, j ontworpen. Ook voor haar zuster, prinses Vervolgens worden de noten door verwar- Margaret, is geen enkele japon in zaklijn ming gedroogd tot de pit los in de dop zit,ontworpen. welke laatste tenslotte wordt stukgeslagen. Een goede nootmuskaat mag niet gerimpeld zijn, geen aangevreten delen vertonen en er mag geen vettige plek op de nootjes ont staan als men er met een stopnaald een prik ingeeft. De kruidnoot is in onze keu ken een goede bekende en heeft er zich on misbaar gemaakt. PAPRIKA in poedervorm is afkomstig van de gedroogde en daarna gemalen pa prikavrucht, die vooral in Hongarije veel gekweekt wordt. Het wordt gebruikt voor zeer pikante sausen en voor op Hongaarse wijze bereide vleesgerechten (Goelasj). PEPER wordt bereid uit de peperplant, die o.m. gekweekt wordt in Indië. De witte en de zwarte peperkorrels zijn beide af komstig van één en dezelfde plant. De RIJ PE rode besjes worden in de zon gedroogd, waarna men de schil er af weekt;; de witte kern, die dan overblijft, is de witte peper korrel. De zwarte korrel komt van onrijpe bessen. Na het fijnmalen van genoemde korrels ontstaat de ons zo bekende witte en zwarte peper. Witte peper is niet alleen het oooooogooooooogooooogooooooooco* ONS KORT VERHAAL. door COR DE WIT 3e Vervolg. In deze streek wilde hij zijn bedrijf vesti gen de grond scheen naar zijn expert ver zekerd had hiervoor uitermate geschikt. Maar voegde hij eraan toe, wilde hij ande ren niet benadelen, te meer daar hij een vreemde was. Waarom ook een onnodige concurrentie in het leven roepen wanneer men met vereende krachten een zeer ren derend bedrijf op gang kon brengen. Met de technische middelen waarover men thans beschikte kon men de productie steil om hoog voeren. Vergauwen begreep toch dat met de ouderwetse steenoven en de machi nes, die hij nog in gebruik had, de zaak nooit tot hoge bloei kon komen. De veld- oven had niet de productiecapaciteit die men moest nastreven. Alhoewel het over grote aantal steenbakkers nog altijd over een veldoven beschikten, zou binnen zeer korte termijn blijken dat ze door de eige naars van een mechanische oven werden voorbijgestreefd. De moderne methode had thans reeds alle ouderwetse midddelen overtroffen. Men moest in deze tijd de weg op van de vooruitgang en die lag enkel in een doeltreffend gebruik van de technische apparaten. Wie dit inzag kon de anderen kelderen. Want dat moest men betrachten: anderen kelderen om zelf niet gekelderd te worden. WEL VOOR DE HERTOGIN VAN WINDSOR De goedgeklede Hertogin van Windsor houdt van rustige elegante japonnen. Maar zij heeft onlangs te Parijs toch toegegeven, dat zij drie zak-japonnen in haar garderobe heeft opgenomen een korte, rode avondja pon van Dior, een cocktailtoilet van Balen- ciaga en een namiddagjapon van een onge noemde couturier. ONS WEKELIJKS PRAATJE. WAAROM VROUWEN DIKWIJLS ZWIJGEN. Vertelt u uw man alles Dat Kareltje in het rekenen slechts een vijf op zijn rapport had Dat er met de Peeters wegens de kip pen weer harde woorden waren Dat u de zeer voorkomende en beleefde stofzuiger reiziger vanmorgen een tas koffie hebt aan geboden en er bijna een uur hebt zitten mee praten Dat... dat... Zegt u alles aan uw man Verzwijgt u hem nooit iets Ook dat niet wat hij eigen lijk niet hoeft te weten En... zegt u hem alles dadelijk, of wacht u voor sommige Hij wilde zakelijk zijn en stelde het vol gende voor Vergauwen zou zijn werf ter beschikking stellen en slechts voor de helft tussenkomen in de kosten voor het bouwen van de mechanische oven. De nieuwe ma chines zouden door Leroy zelf besteld en betaald worden. Gunstiger konden de voor stellen niet zijn. Aldus zou een naamloze vennootschap tot stand gebracht worden, waarvan zij de enige vennoten waren; de baten en de winsten zouden door beiden ge deeld worden. Vergauwen had met een duidelijke ge dwongenheid, misprijzen en terzelfdertijd onverschilligheid naar het voorstel van Le roy geluisterd. Er trok een scherpe rimpel van misnoegen rond zijn mond. Dat gebeur de telkens wanneer hem iets dwars zat. Vóór Leroy ten einde gesproken had, lag zijn antwoord reeds klaar. Neen, hij kon met dit voorstel niet instemmen. Hij wilde zijn volledige zelfstandigheid behouden en deze met geen andere delen. In het leven was het verkieslijk dat iedereen zijn eigen zaken beredderde. De plannen van Leroy loos zelfvertrouwen van deze man maakte DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede tijdens de week van 12 tot 18 januari werden er per dag gemiddeld 114.328 volledige en 69.852 gedeeltelijke en toevalllige werklozen ge controleerd, hetzij een totaal van 184.180 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 55 volledige en van 10.773 gedeeltelijke en toevallige werklozen geno teerd. De vermindering van de werkloosheid tijdens de beschouwde week betreft alleen de gedeeltelijke en toevallige werkloos heid en is vooral te danken enerzijds aan het aanhouden van de gunstige weersge steldheid voor het bouwbedrijf, en ander zijds aan de schommelingen die te wijten zijn aan het arbeidsstelsel dat in de textiel- en kledingn ij verheid van kracht is. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 251e trekking van de lotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op ogligatie reeks 3064 nummer 852. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1000 fr. .-©-©©©o©©®© ©®©©©©©©©©©©©©g©©©©©©( fendheid bewezen. Hij wenste geen risico's te lopen. De jeugd meent in haar onbesuisd heid alles anders te moeten proberen en daarom ook beschouwt ze een zaak nooit met rustig overleg maar alleen als een waagspel. Voor waaghalzerijen echter kon Vergauwen niet meer gevonden worden. Leroy liet zich echter niet uit het veld slaan vol kranigheid en vuur en met on- Kongo zal zegevieren is het kristianisme, het kommunisme of het islamisme. Daarom moeten de missie's gesteund, buiten alle partijpolitiek om, door de staat, de maat schappijen en de partikulieren. Dan alléén, blijft Kongo Belgisch. 1 januari 1958. NIEUWJAARSMIJME RING. Gedachten en wensen gaan naar familie leden, vrienden en kennissen van Aalst. Ze defileren een voor een voorbij. Er is bezoek STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN In de week gaande van 20 januari 0 u. tot 26 januari middernacht hebben zich 754 on gevallen voorgedaan op de wegen of in de bij hen thuis en er is feest in de familie kring; de versierde kerstboom staat er nog en het stalleke. 's Middags is er een fles wijn aan vast, men moet het jaar goed be ginnen, en 's avonds gaat men 'n pot pak ken of eens biljarten (niet waar, Clément?) ofwel eens belotten met de habitués van de Middenstand... Nieuwjaar wordt in België best binnen gevierd. Hier in Banga-Bola is het ook Nieuwjaar maar een andere. In de schaduw was het vandaag 32° de natuur is in feest; de bo men staan in volle bloei; vers geplukte bloe men staan op tafel en de Zusters hebben voor de gelegenheid koekskens gezonden. Een zwarte vrouw in haar rafiarokje komt mij «Bonne Anna» wensen. Ik gaf haar een frank; tien minuten nadien ston den er 25. Een groep heidense meisjes, die hier 6 maand moeten blijven vóór het doopsel, komt al zingend Nieuwjaarswen sen aanbieden onder de leiding van zwarte onderwijzeressen. Wat kunnen die mooi zingen Zo gaat de eerste dag van 't jaar hier voorbij in kalmte warmte, en vrede en met een goede whisky. OP JACHT. Het nat seizoen is beter geschikt dan het droge om op jacnt te gaan bizonderlijk voor antilopen maar als afwisseling gingen we er maar op uit. Een kleine zwarte werd meegenomen want die mannekens lopen nooit verloren zelfs in het oerwoud; daarbij verwittigen zij voor slangen (;t is het geval geweest) en in voorkomend geval dragen zij de buit. Onder het hoge struikgewas baant men zich moeilijk een weg en de dorre takken kraken onder de voet wat vogels en apen doet wegvluchten. Maar onze kleine leider ziet en hoort de buit veel sneller dan wij: ginder een grote vogel met een hoorn op zijn grote bek: een schot weerklinkt en loodrecht valt hij beneden; waar wij on mogelijk door kunnen, gaat onze zwarte recht op de vogel af. Zo gebeurde het enke le keren en we kwamen met een rijke buit vogels (kataka's) terug. Er waren ook apen in het bos die hebben wij wel gehoord maar niet gezien. Meer dan wij zijn zij vertrouwd met. de duizend geruchten van het bos en zij kunnen zich zo stil houden We kwamen terug als drenkelingen de broek was nat van de bladeren, en het hemd was nat van het zweet, zelfs mijn stekskens waren nat en 't was onmogelijk een sigaret aan te steken. Er moeten ook olifanten in de streek zijn want op de weg naar Kawa vonden wij vi- sietkaartjes van respectabele grootte. 's Avonds liep het «gesproken dagblad» over jachten en een zwanzer zei d^it hij eens een kanarifant geschoten had. Algemene nieuwsgierigheid. Kanarifant De uitleg was een kruising van een kanarie met een olifant 'T VERVOLGT. LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 403de trekking van de Wederop- agglomeraties, waar het verkeer onder het bouwlening, 3de groep is een lot van 1 mil- toezicht van de rijkswacht staat. Hierbij joen fr. gevallen op obligatie reeks 9313 vielen 6 doden, 60 zwaargewonden en 238 lichtgewonden te betreuren. Gedurende het weekeinde waren er 192 ongevallen met 3 doden en 21 zwaargewon den. De zes dodelijke ongevallen zijn te wij ten aan onvoorzichtigheden van voetgan gers. De verdeling van de ongevallen per pro vincie luidt als volgt Brabant 118. West Vlaanderen 86, Oost- Vlaanderen 104, Antwerpen 60, Limburg 49, Luik 115, Luxemburg 49, Henegouwen 119, Namen 54. - w O-C. ten dat hij de meeste kans maakte in een streek waar reeds een steenbakkerij opge richt was. De bouwondernemers wisten waar ze hun materieel konden kopen. Daar was dan ook het afzetgebied verzekerd. Zijn enige toeleg was hém, Vergauwen, te kelderen Ja, zó had hij het ook verstaan. Van lieverlede begon hij in Leroy alleen de sluwe indringer te zien, die er heimelijk op gemene volubiliteit somde hij de voordelen loerde zijn onderneming te ondermijnen. op die geopend werden wanneer volgens zijn plannen de onderneming op het getouw zou gezet worden. Maar Vergauwen bleef doof voor die voortvarendheid, waarvoor hij zich altijd gehoed had. Hij wedervoer dat ook de schoonste berekeningen na en kele tijd veelal bedrog en begoocheling blij ken te zijn. Tegelijk had hij echter angst opgevat voor deze onbekende, die ondanks de weigering zijn plannen niet zou opgeven en desnoods alleen zou verder ijveren. Deze nog jonge man scheen voor niemand uit de weg te gaan en te allen prijze zijn wil ten uitvoer te willen brengen. Het mate- betiteld hij als stoutmoedig, hersenschim mig en fantastisch. Wie nog niet de rijpheid der jaren kent droomt alleen van groot scheepse ondernemingen en denkt tot grote re verwenlij kingen in staat tezijn dan de ouderen. Wellicht zou Leroy in de leer school der ondervinding achterhalen dat de vrije beschikking over kapitaal en aller hande technische middelen daarom nog geen schot brengen in een onderneming. De middelen welke hij, Vergauwen aanwend de waren beproefd en hadden hun doeltref- hem sterk en ook gevaarlijk. Vergauwen zag ogenblikkelijk in hem een gevaarlijke tegenstrever. Hij maakte bij zichzelf de bedenking dat indien deze man zich hier kwam vestigen de ontwikke ling van zijn bedrijf in gevaar kwam. Al kon deze ook moeilijk zijn teloorgang be werken, toch kon hij deze streek dan uit kiezen. Omdat deze grond naar hij zegde het meest geschikt was De reden lag veel dieper dan Leroy voor wendde. Hij was wel vlug genoeg om te we- Hij moest zich hoeden al was het niet ge heel zeker dat Leroy op eigen hand zijn plannen zou uitwerken, toch moest hij hem het voornemen ontraden om zich hier te vestigen. Langs listige omwegen trachtte hij hem ervan te overtuigen dat beiden er het mees te profijt zouden uit halen wanneer ze el kander uit de buurt bleven. Alzo zouden ze een groter afzetgebied kunnen bestrij ken. Maar Leroy bleef bij zijn plannen. Al leen hier zou hij zich nederzetten. Wanneer hij Vergauwen dit voorstel deed was het enkel om hem een kans te geven. Nadien zou hij hem die gelegenheid niet meer bie den. Maar Vergauwen bleef halsstarig bij zijn nummer 242 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 10.471 nummer 917. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar met 1.000 fr. oOo— LEVENSLUST en LEVENSVREUGDE; JEUGD en JOLIGHEID GELUKKIGE DAGEN opgevoerd door GROEP TIJL op zondag 2, maandag 3 en zondag 9 flbruari soooeoeooseoosGSGsooccsoooesooo een levensgewoonte. De regelmaat en on veranderlijkheid van dit werk was als een ritus van het leven. Bovendien beschouwde hij de uitbating van het steenbakkersbe drijf hier als een natuurlijk alleenrecht van vader op zoon was dit bedrijf overge gaan en nooit had men de wedijver van anderen gekend. Nu echter was een vreem de verschenen, een Waal. Deze zou trach ten hem te overvleugelen en te kelderen. Daar viel niet aan te twijfelen. In Vergauwen groeide een kern van on verholen vijandigheid tegenover die indrin ger. Hij sloot zich in een star zwijgen. Leroy drong niet langer aan. Hij begreep dat Vergauwen niet meer naar hem luis terde. Toch verloor hij zijn gemoedskalmte en voorkomendheid niet. Bij het afscheid drukte hij nog de wens uit dat de moderne steenbakkerij de oude niet zou verdringen. Hij wilde met alle mensen in vrede leven en voor niemand een put delven. Dit laatste sprak hij met meer emphase uit, hierdoor bij Vergauwen de wrange indruk wekkend dat hij hiermee zijn zelfzuchtige inzichten van daareven trachtte uit te wissen. Een paar dagen later kwam de ploeglei- weigering. Aan zijn steenbakkerij was hij der terug. Ditmaal waren de wegenarbei- gehecht. Als knaap had hij gezien hoe de ders begeleid door drie gendarmen. Thans steen gevormd en gebakken werd; zijn va der had het hem zó voorgedaan en hij was algeheel vergroeid geraakt met de wijze voelden ze zich sterk en zeker. Onder het waakzaam oog van de dienders gingen ze dadelijk over tot het slopen van de drie waarop het werk gedaan werd. Het was huizen. De mensen zagen in dat elk verzet voor hem als een ongeschreven wet van het leven en daarom ook voelde hij elke veran dering hierin als een profaan breken van luttel zou baten. 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2