en omstreken =t®4 1 Sovfjet-infiltratie op de Molendries MILAC - AALST Friet en Praat seinen Het regent niet.... De Vereniging van Aalsters Kultuurschoon vraagt uw aandacht. Bericht aan onze Lezers WH TONEEL ie L^T van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15* JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 16 FEBRUARI 1958 NUMMER 14 Dat een socialist reeds een halve kommu- nist is wordt algemeen aanvaard. Sinds Sovjet-Rusland daarenboven van taktiek veranderd is en naar het woord «socialis me» grijpt om «kommunisme» te beduiden, staat de socialisticshe partij weerlozer dan ooit tegen kommunistische insijpeling. Zo werd de ex-kommunistische minister Demany redacteur van «Le Peuple». Een ganse lijst «bekeringen» zou men al dus kunnen opmaken, om tenslotte te be landen op de Aalsterse Molendries, waar dhr. Van Hoorick carrière maakt. De vraag welke ieder Aalstenaar zich bij dit alles met reden stelt is de volgende IS DE VIJAND NIET HET MACHTIGST BINNEN DE BURCHT of duidelijker ge zegd «Is Bert je niet gevaarlijker binnen de Molendries, dan er buiten Als sluwe taktikus begint de kommunist met zijn ondermijningswerk onderaan de jonge wacht der Socialistische Partij is het gemakkelijkst te beïvloeden, temeer dat de socialistische leer op dit ogenblik een ern stige crisis doorstaat. Kd. Ray De Smedt werd derhalve uitge nodigd om aan de jonge socialisten van de partij-van-Bert Van Hoorick» de buiten landse politiek der Sovjet-Unie uiteen te zetten. Bert je, dit keer is uw spel toch te door zichtig. Ziehier wat «Het Volk» over deze kome die schrijft (van harte opgedragen aan de socio-liberalen die niet zien willen) COMMUNIST TRAD OP IN HET SOCIALISTISCH VOLKSHUIS TE AALST Een typisch staaltje van de communis tische ondermijningstactiek kwam ons te ore. Verleden woensdag had in het Volkshuis te Aalst een vergadering plaats, ingericht door de Jong-socialisten. Spreker was niemand minder dan Ray mond Desmet, hoofdredacteur van «De Ro de Vaan» en communistisch gemeenteraads lid voor Aalst. Deze bekende communist onderhield de Jong-socialisten over de buitenlandse poli tiek van de Socjet-Unie. Voorzitter van bedoelde vergadering was een zekere mijnheer Steenhoudt, werkzaam bij de Sabena, de man die enkele maanden geleden het initiatief nam voor een motie, waarbij de Jong-socialisten van Aalst openbaar stelling kozen tegen de hulde aan Eerste-minister Van Acker. Zij weigerden trouwens naar Brugge te gaan om hun gro te voorman te vieren, maar zij weigeren niet hun tribune open te stellen voor een woordvoerder van Moskou. Schijnbaar is Raymond Desmet nochtans de aartsvijand van Bert Van Hoorick. On derduims schijnen zij nochtans aan hetzelf de touw te trekken. Waarlijk de communistische komedie wordt flink gespeeld, maar de socialisten schijnen stekeblind. De communistische worm zit in de vrucht, en zij krijgen er hem niet meer uit. GASTON ST. Rêêds zijn meer dan vijf jaar verstreken sedert een eerste vergadering werd belegd waartoe alle kulturele verenigingen van Aalst uitgenodigd werden met de bedoeling van gedachten te wisselen omtrent de op richting van een vaste organisatie wier taak hoofdzakelijk zou bestaan in het be veiligen van het kunsthistorisch uitzicht van onze stad. Aanleiding hiertoe was de spijtige teleur gang van het Begijnhof hetgeen nog fris in ieders geheugen ligt. Op 16 december 1952 ging dus, op initia tief van Bolaska, deze eerste kontaktname door, die traag maar zeker 2ou uitgroeien tot de definitieve stichting van de Vereni- gng voor Aalsters Kultuurschoon. Tien maand later, op 21 oktober 1953, hechtte de algemene vergadering van de WAK, bestaande uit de afgevaardigde van 25 aangesloten kulturele verenigingen van de meest diverse opvattingen en akti- viteiten, met eenparigheid van stemmen haar goedkeuring aan de statuten van de nieuwe vereniging. Inmiddels was uit deze afgevaardigden een bestuurskomitee samengesteld hetwelk, het weze in alle nederigheid gezegd tijd noch moeite spaarde om de WAK te laten uitgroeien tot een vereniging die haar taak tot een doeltreffende ontplooiing wil brengen. De WAK heeft sedert haar ontstaan een •waakzaam oog gehouden op alles wat er in estetisch opzicht in onze stad gebeurt. Van in den beginne heeft de WAK geijverd voor het volledig herstel van het Oud- Gasthuis, dit met een tweevoudige bedoe ling enerzijds een kunsthistorisch gebouw van de totale ondergang redden, anderzijds het zien uitgroeien tot een centrum van kunst en kuituur. Plans werden aan de be voegde instanties voorgelegd en het dient gezegd dat zowel de stedelijke als de pro vinciale diensten hun steun toegezegd heb ben. Kontakten worden genomen met openba re besturen teneinde zekere verdwijningen afslopingen te voorkomen, ongelukkige ini tiatieven te doen spaak lopen en herstel lingswerken en restauraties te doen uitvoe ren. Diverse publikaties over Aalst werden verspreid in dagbladen, weekbladen en tijdschriften. In samenwerking met de Aalsterse Foto club werden verscheidene projektieavonden met kleurdias ingericht die het schone en het karakteristieke over Aalst en omgeving leerde kennen. Een tentoonstelling onder het motto Aalst in de XlXe eeuw» werd in juli 1956 in de Belfortzaal ingericht. Een retrospektieve over het werk van de grote Aalsterse schilder Valerius de Saede- leer wordt op initiatief van de WAK en met de steun van het Stadsbestuur in het vooruitzicht gesteld, in het kader van de Wereldtentoonstelling. Dat dit alles onvermijdelijk geld kost hoeft zeker niet te worden beklemtoond. Totnogtoe werden de allernoodzakelijkste onkosten gedekt door de spontane bijdragen van verscheidene kulturele verenigingen. Een paar weken geledien stuurde het be stuur van de WAK een omzendbrief aan ongeveer 300 vooraanstaande figuren uit de kulturele, politieke, sociale, ekonomi- sche, religieuse en onderwij smiddens van Aalst met de bedoeling deze mensen te overtuigen van de noodzakelijkheid van het bestaan van de WAK en hiervoor hun fi- nantiele en morele steun te verkrijgen. In deze omzendbrief werd in grote lijnen uiteengezet waarin het opzet van de WAK bestaat en welke resultaten tot op heden j werden bereikt. 1 Het bestuur van de WAK is van mening 7 dat het wenselijk ware tot individuele le denwerving over te gaan. De bijdragen voor het lidmaatschap werden als volgt vastge steld 50 Fr. voor gewone leden, 100 Fr. voor ereleden en 250 Fr. voor steunende le den. Naast de bijdragen van individuele leden zullen de toetredingen van bestaande ver enigingen, groeperingen en vennootschap pen als steunend lid worden aanvaard. De bijdragen kunnen overgemaakt wor den aan één der bestuursleden van de WAK of rechtstreeks gestort worden op postrekening 50.59.10 van advokaat Remy Moreels, Steenweg op Dendermonde, 98. Aan de nieuwe leden zal als tegenpresta tie een eksemplaar van onze laatste bro chure, van de hand van onze sekretaris Fritz Courteaux, en handelend over De oudste bidplaats te Aalst» worden toege stuurd. Wij danken bij voorbaat alle sympathi santen die ons werk willen steunen; slechts met de daadwerkelijke steun van alle wel denkende Aalstenaars zullen wij ons doel kunnen verwezenlijken, nl. Het behoud en de ontwikkeling van het Aalsterse kuituur- schoon. Het bestuur van de V. V. A. K. De voorzitter Raymond De Schaepdrijver. De sekretaris Fritz Courteaux. De bestuursleden Ben Blanckaert, Jean De Gheest, Antoon Machiels, Remy Mo reels, Leo Singelijn, Jozef Van Herrewe- ghe, Emiel Van Schuylenbergh, Raymond Vernaeve. De pater, zijn volk en een schamel kap- pelieken... dat vindt ge overal in onze mis sie. De tegenwoordige «kerk» van Narowal is een langwerpig zaaltje waar geen lucht in kan. Het is sinds vele jaren veel te klein. Elke zondag wordt de mis opgedragen in open lucht. Het zou anders moeten zijn. Het zou anders kunnen zijn, indien het maar eens geld regende en... het regent niet Om een «kerkje» te bouwen van 35 m. lang zijn 500.000 F nodig. Wie in België bouwt, weet wat hij met zo'n som doen kan. We hoopten 500.000 F bijeen te halen. Het heeft echter niet geregend Slechts enkele duizenden franks, niet eens genoeg om een effen muur op te trekken... En nochtans die kerk is onze grote zorg. P. Xaveer De Vooght zaliger wilde een kerkje bouwen. Nu is hij bij de Heer. Zal hij het ooit aanschouwen uit den hoge Wij, missionarissen, moeten nog lange jaren betrouwen op het goede hart van on ze landgenoten. Kon deze spreuk toch eens belogen worden Uit het oog, uit het hart Wij hebben nog zorgen... En kon het maar eens regenen, anders verdroogt het graan. Wij hopen er op veel mensen zullen zich bedenken en de oproepen langs verschil lende bladen van het land beantwoorden. Onze goede mensen van Vlaanderen kun nen het droge seizoen hier veranderen. Zij kunnen het doen regenen. Al waren het maar druppelkens... als het lang genoeg re gent, wordt de grond wel nat... U bijdrage zal alles veranderen ter ere van God en van zijn Kerk en van uzelf. Onthoudt Wie een steen geeft, die krijgt een beloning en wie er meer geeft, krijgt beloning naar gave. Dat zei Sint Frans en die bouwde ook met zijn hart en met... stenen. Het MOET NU REGENEN, anders kan de gedachteniskerk niet worden gebouwd. Wie geen Postcheck zenden kan op nr 9, Prokurator der missie, Antwerpen, kan zijn gift ook geven aan een Pater, Broeder of Ijveraarster. Akkoord P. Diëgo Van Schuylenbergh. oOo REIS 402. Berichten aangaande de MILACKARA- VAAN, reis gaande naar de le Jagers te paard BPS6 Datum 28-30 Maart. Reisroute van AALST over Asse, Brussel, Leuven, Tienen, St. Truiden, Tongeren, Moarsticht, Aken, Keulen, Siegen. Prijs 355 Fr. vovor de reis en 18 Dm voor Hotel en Eetmalen. Mogelijkheid tot het meemaken van de Bataljonsfeesten te ARNSBERG in de ka zerne der ESK A BPS 37. De ouders en familieleden van militairen, gekazerneerd in BPS6 2e TTR; BPS 10 le Bon Med.; le Bon Ord.; 2e Bon TPT 10E Kie TPT en 14e Kie TPT kunnen eveneens deze reis meemaken, maar echter geen be zoek brenken aan de kazernes, daar er op dit ogenblik geen bataljonsfeesten zijn. De hotel- e% eetmaalsosten bedragen in dit geval 19 Dm. Alles is voor U geregeld zonder verder moeilijkheden docr het Reisagentschap O. V.I.T. Burgstraat 57 te GENT. Daar kunt U, mits toevoeging van een postzegel voor het antwoord bij uw vraag te steken alle nuttige inlichtingen krijgen. Weet U wat een bataljonsfeest betekent En weet U wat het zou betekenen voor Uw jongens, moes. U daarop aanwezig zijn? Maak die dagen eens uw jongen speciaal gelukkig door hen in de kazerne te bezoe ken. Schrijf in VOOR 5 MAART; aldus be wijs U dat U hel moeizaam opgebouwde werk van MILAC waardeert. In dienst van liJw jongen. Milac. Wanneer De Jazet van Aalst U soms niet, of onregelnatig, door de postbode besteld wordt, grieve U ons hiervan ten spoedigste kennis te geven. Wij zorgen er tan voor dat de afleverin gen regelmatig gtschieden. De Redactie. GROEP TIJL BELEEFT GELUKKIGE DAGEN Neen, dat is geen woordspeling die met heel wat moeite uit het brein van uw repor ter werd geperst; de uitdrukking kwam zó bij me op bij het genieten van deze voor treffelijke vertoning. Ja, Groep Tijl beleeft gelukkige dagen: deze jeugdige kring kan het zich immers permitteren zes jonge mensen in het strijd perk te sturen, waarvan er sauf erreur et emission, vijf praktisch aan hun proefstuk zijn. Daarbij werden deze onervaren we zens dan nog toevertrouwd aan de hoede van een regisseur, die als akteur naam heeft, maar nog geen regiewerk leverde. Als er iets van jeugdige overmoedige durf getuigt, dan is het wel deze planning Nou moet het mij direkt van het hart dat de leiding van Tijl allicht wist wat voor vlees het in de kuip had vooraleer deze I sprong te wagen. En misschien werd het stuk wel opzettelijk gekozen om deze kers verse elementen hun kans te gunnen. Want «Gelukkige Dagen» van de franse auteur Claude-André Puget (co-auteur met Paul Bost van «Un nommé Judas» dat onlangs voor de Vlaamse T. V. verscheen) is een stuk over de jeugd. Gedurende 48 uren worden vijf jonge mensen tussen de zestien en de twintig door hun ouders alleen gelaten omdat ze aanwezig moeten zijn op een begrafenis. Dat buitenkansje wordt natuurlijk waarge nomen om een en ander uit te leven dat normaal bij aanwezigheid der ouders nog een paar jaartjes onderdrukt zou moeten blijven kalverliefde en romantische Schwarmerei kris-kras dooreen onder het vijftal. En om het de nuchtere Olivier, die niet zo happig is op een flirt, wat moeilij ker te maken, wordt zelfs voor de charman te Marianne een pretendent uitgevonden, zo maar met stukken en brokken uit je reinste fantazie ineengehakt; dat geeft ech ter aanleiding tot heel wat komplikaties als bij dat vijftal een jonge man in huis komt vallen, die evenals de gefingeerde verloofde jong, elegant, charmant en... pi loot is. Twee meisjesharten brengt hij al i dadelijk aan 't kloppen.een derde ook, maar ernstiger, trager, dieper. De wraak- lust van de jongens brengt hij integendeel j op kookpunt, wat tot een paar heftige sce- I nes zal uitgroeien. Maar tenslotte zal er j toch een oplossing komen, behalve voor het trage, ernstige hart... Er gebeurt inderdaad niet veel in dit stuk. Maar het eigenaardige is dat ik nog maar zelden zo'n springlevende vertoning heb gezien. Regisseur Emiel Van Cleemput liet zijn spelers op stoelen hangen, huppe len, stoeien, plagen en lachen zoals alleen echte jonge mensen dat kunnen. Om dan het volgende ogenblik te vervallen in een pseudo-ernstige en Werther-achtige filoso fie, die bij alle adolescenten weelderig bloeit. Kregen de spelers flinke en persoonlijke leiding, dan brachten ze ook individueel de nodige toneelkracht op om hun personnage naar het leven te tekenen. De drie zusjes De Ro neen, geen toneelzusjes, maar de drie actricetjes die de rollen van Pernette, Ma rianne en Francine voor hun rekening na men blonken uit door hun natuurlijk heid Godelieve-Francine kalm, rustig en wijs, met een diepdoorvoeld slot van III; Nelly-Marianne koket, lief en toch rap-van- de-wijs; Annie-Pernette tenslotte een zeer oorspronkelijk geziene mengeling van kor- j date bakvis en diep-ernstige droomster... O neen, geen drie volleerde aktrices, maar frisse jonge meisjes met vele mogelijkheden voor hun jeugdig talent Zie vervolg blz. 3. dat er op de laatste gemeenteraad zekere personen waren die morden wanneer men hun boekje openlegde over de organisatie van hun Jaarbeurs. De donderslag kwam met de aankondiging van een verhuring van de Esplanade voor 100.000 fran ken, die nog schappelijk zou zijn in verband met de gevraagde prijzen. Schone liedjes duren niet lang Dat Dendermonde en Sint Niklaas een omhaling zullen doen om iets te verzamelen Voor hun vrienden van de stad Aalst opdat deze iets zouden kunnen doen voor de wereldtentoonstelling. Zij als vooraanstaanden moeten dat zeker willen doen voor hun zusterstad, denk maar aan die 13 miljoen... dat- er bij alle Aalstenaars die Aalst hebben verlaten om naar de buiten te gaan wonen, zal gevraagd worden waarom ze de stad hebben vaarwel gezegd. Het schijnt dat daar iets speciaals de reden zou van zijn, of hebt ge het reklameblad van Carnaval niet gelezen dat ze de raad geven aan alle carnavalvierders op te passen met wat ze zeggen, daar ze wel eens een hoop «recht op antwoord» zouden krijgen. Er zijn mensen die daar een bijzondere voorliefde voor hebben... dat er een nieuw comité zal opgericht worden, dat zal bestaan uit al de voornaam ste vertegenwoordigers van de «aanzienlijke, maar niet interessante steden van de provincie». Met grote guirlandes zal men optrekken hier zijn de vissers achter het net dat Waegeman het gevonden had midden al dat droeve nieuws dat Aalst nu eens niets zou krijgen voor de Expo 58 een telefooncel midden op de Markt... spitsvon dig, nu het Aalsters telegraafkantoor toch geheel en al vernieuwd is... dat er op de Grote Markt een prijskamp zal uitgeschreven worden, om het grootste Carnaval masker op te hangen. Er is iets te verdienen voor het stadhuis... dat de Eendrachtspelers speciale onderrichtingen hebben gekregen in het teken van de wedstrijd op Brugge «Arbeid adelt, plezier na de arbeid.» Dit omdat men niet zou denken «Carnaval adelt, arbeid na de Carnaval... jSSy Het ensemble «Super-Accordeonica» uit Aalst is wel enig in zijn soort. Dit orkest telt 28 spelers, knapen en meisje van 7 tot 15 jaar. Leraar-componist Jean-Pierre Raman is fier op zijn groep, te meer daar hij reeds aanbiedingen heeft ontvangen om op te treden voor de radio en op de w ereldtentoonstelling. Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1