Ifo o. smesp!'Mmsk De kareeloven KEUKENGEHEIMEN. ZILVER GEEN TOETSSTEEN VOOR DE GIFTIGHEID VAN PADDESTOELEN. Dat het zwart worden van een zilveren lepel, indien deze tezamen met paddestoe len wordt gekookt,zou aantonen dat de pad destoelen vergiftigd zijn, is volgens het De partement van Landbouw der Verenigde Staten een drogreden. Maar... deze woor den worden verder gedragen door de wind, die zucht over talloze graven. De beste me thode om zeker te zijn dat de paddestoelen GOED zijn is ze te kopen in een blikje, al dus het Amerikaanse oordeel. Van SPINAZIE kan men de smaak en kleur verbeteren door een deel van de groente rauw te houden en deze zeer fijn gehakt bij de gekookte spinazie te voegen. BLOEMKOOL behoudt haar mooie blanke kleur wanneer rqen bij het kookwa ter een weinig melk giet. AANGESNEDEN CITROENEN houden zich langer goed wanneer men de vrucht met het snijvlak op een bordje legt waarop men vooraf een weinig azijn heeft gegoten. EEN AANGESNEDEN UI legt men met het snijvlak in wat zout. De ui zal dan veel minder vlug uitdrogen of verschrompelen. DE BEREIDING MET PARMEZAAN SE KAAS mag in de oven alleen maar een strogele kleur krijgen. Want wordt ge noemde kaas bruin, dan krijgt zij een on aangename bittere smaak. MODE VOOR DE HEREN. Het Amerikaans Instituut voor Heren- en Jongenskleding heeft 160 vooraanstaande heren uit het bedrijfsleven, de voorzitters van verscheidene maatschappijen, onder vraagd betreffende de samenstelling van hun garderobe. Hoewel de resultaten van deze rondvraag verbazend uiteenlopend wa ren, kon als algemene regel worden vastge steld, dat de Amerikaanse bedrijfsleiders het groot belang van een uitgebreide gar derobe erkennen. Volgens de Manchester Guardian be vat de kleerkast der ondervraagde voorzit ters van 3 tot 60 (ja zestig!) kostuums gemiddeld 14,3. Het aantal hemden gaat van tien tot honderd, met een gemiddelde van 29. Verder bleken deze heren tot hon derd paar sokken te bezitten gemiddeld 30 en tot 200 dassen gemiddeld 65. Wat cle nachtkledij betreft verklaarde een der ondervraagden dat twee pyjama's voor hen voldoende zijn, terwijl een ander er 20 nodig heeft om zich een comfortabele slaap te kunnen verzekeren. Dat de garderobe van de gemiddelde man in ons land tyeel wat minder bevat is iets dat zeker is. Over het algemeen heeft de heer in België 3 tot 6 kostuums. Maar juist daarom dient hij bij het aanschaffen van nieuwe kledingstukken met veel overleg te werk te gaan. Het kiezen van een gewoon alledaags kostuum zal voor niemand moei lijkheden meebrengen. Wanneer het echter gaat om een uitgangskostuum staan de meeste mannen met de handen in het haar. «Stadskledij» staat er op de de ontvan gen uitnodiging. Wat betekent dat nu Stadsklederen draagt men toch elke dag Nee heren «Stadskledij sluit in eerste plaats alle fantasiepakken uit, de twee stuks waarvan vest en pantalon uit ver schillende stof of kleur zijn, sportkostuums met opgestikte zakken en alle licht- of fel gekleurde kostuums. En dan wil het nog helemaal niet zeggen dat alle donkere kostuums voor een min of meer officiële gelegenheid geschikt zijn. Wanneer U werkelijk smaakvol en ele gant voor de dag wil komen, kiest U een donker en sober kostuum met één rij kno pen, waarvan slechts één knoop deze ter hoogte van de taille gesloten wordt. Wat de kleuren betreft, negerbruin, an- thracietgrijs, marine blauw en bruin met zwart zijn momenteel zeer modern. Bij een stadkostuum behoort men een ondervest te dragen, maar het is niet bepaald nodig dat OSOOOOOOOOOC-.QOOOOCOOSSOCo^oooa ONS KORT VERHAAL. dit in dezelfde stof is als het kostuum. In tegendeel vooral door jonge mannen wordt tegenwoordig zeer veel een onder vest gedragen in een harmoniërende, doch beslist niet té felle kleur. Dit brengt een vrolijke noot in de ietwat sombere heren mode. Het is vanzelfsprekend, dat zo'n on dervest niet van tricot of gebreid mag zijn. En denkt U er vooral aan dat Pullovers nooit of te nimmer bij een stadskostuum gedragen mogen worden. Uw onberispelijk voorkomen, Mijnheer, hangt evenwel niet uitsluitend af van het kostuum dat U draagt, maar evenzeer van de bij horigheden. Zo hoort U een smette loos wit hemd te dragen in katoenpopeline of zijde (liever geen nylon) met dubbele manchetten. Manchetten en manchetknopen komen duidelijk zichtbaar onder de mouw van het kostuum uit. De kleur van de das wordt bij die van het kostuum aangepast. Schreeuwende kleuren bij een sober kos tuum getuigen van slechte smaak. Zonder hoed is een heer niet «gekleed». Het spreekt vanzelf, dat de hoed, liefst van klassiek model, wat kleur betreft ook wordt aangepast bij het kostuum. Kies bij dit alles zwarte boxcalf schoenen met dunne lederenzolen en sokken, die de kleur van het kostuum benaderen. Tenslot te steekt U een netjes geplooid hagelwit lin nen zakdoekje in uw borstzak,U trekt hand schoenen aan, die gemaakt zijn van mus kusvarken of leder... en U mag er zeker van zijn dat er wat uw kleding betreft niets op U aan te merken is. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. EN NU POETSEN MAAR 75.000 Duitse schoolkinderen zullen op 21 maart een tandenborstel, een tube tand pasta en een bekertje krijgen. Alle kinde ren, die in Hessen in de eerste klas zitten delen namelijk mee in de grote campagne, die door de tandartsen ©n de overheid in Hessen op touw is gezet ter bevordering van de tandhygiëne. Een voorbeeld, dat navolging verdient. FRANKRIJK GROEIT. Statistieken hebben aangetoond, dat de bevolking van Frankrijk gedurende de laatste tien jaar met vier miljoen zielen toenam tot een totaal van 44.288.400. De natie verjongt zich ook steeds meer. Waren er twintig jaar geleden 295 op de 1000 Fransen beneden de twintig jaar, van daag zijn er dat 316 op de 1.000. 310.000 paartjes werden in 1957 in de echt verbonden en 805.000 kinderen werden uit hen geboren. GEWONE KOST. Een Zweeds gerechtshof deed onlangs de uitspraak, dat een dienstbode als onder deel van haar kost vier flessen bier PER DAG van haar werkgeefster kon eisen ZWARTE KOUSEN RACE IN BERLIJN. Onder de Westberlijnse bakvissen is een zwarte-kousen-woede uitgebroken omdat, volgens haar, zwarte kousen eerder de blik van het manvolk vangen dan kousen van andere kleur. De lingeriezaken denken er echter anders over. Men meent dat de meisjes zich heb oen laten beïnvloeden door een film, die onlangs in de Berlijnse theaters heeft gedraaid on der de titel De vrouw met de zwarte kou sen ZIJ WERKEN TEVEEL Duitse mannen werken téveel, denken alleen aan zichzelf en zijn fysiek onaan trekkelijk. Ziedaar het vernietigend oor deel, dat een grote meerderheid van de Duitse vrouwen over haar mannen heeft volgens een onderzoek door het Westduitse boulevardblad «Bild». Eli Schneider uit Remscheidt bijvoorbeeld meent, dat Duitsland het flirtloze land bij uitstek is. Christa Rudnick uit Frank- fort-Main beklaagt zich, dat de Duitse mannen alleen aanhun werk denken en ver geten dat vrouwen naar een beetje liefde en warmte haken. door COB DE WIT 6de Vervolg. Koortsachtig gingen hun gepeinzen naar hun vrouw, die met zulk onweer steeds de angst op het lijf kreeg en wier verlangen steigerde naar hun terugkeer. En Fred hij wist dat zijn vrouw veilig in huis zat, maar hij moest zich weer andere zorgen om het hoofd halen. In de grond heeft de mens steeds iets waar zijn zorgen en onrust aan kluiven. Ons leven schijnt alleen maar uit vrees en bezorgdheid te bestaan. Maar schijnen deze niet juist op te staan wan neer men niet zo vér van de welput van geluk en liefde woont Wie het geluk bezit voelt zich als een rijke man die bij een te genheid vreest dat dit bezit hem zal ont roofd worden. Hij die zonder geluk en liefde leeft, voelt zich zelden verontrust of beangstigd. De donkerte verschraalde allengs een fosforische klaarte vloeide aan de kim en liet het uitzicht over het overstroomde land vrijer. Ze zagen hoe het water in palpite rende en krachtige gulpen de hil afsloeg en bruisend neerstortte in de glooiing. Be neden woelde nu het water sterk als een rivier tussen de opgehoogde aardestroken, aan weerzijden van de autostrade. Woest en met ongehoord geweld spoede hier het water en ze begrepen dat het voor zijn kracht een uitweg zocht. Plots bemerkten ze hoe de stroming in deze bedding een bres geslagen had en meer naar de diepte stroomde. De bres verbreedde onder het gestadige wassen en schuren van het wa ter. Met gebonden geweld golfde het naar de laag-gelegen ste.enwerf van Vergauwen toe. Onthutst keken ze naar deze schuimende en bruisende vloed. Ze hadden het gevoel dat hun gedachten stilstonden en dat ze zich niet ogenblikkelijk rekenschap konden geven van wat er gebeuren ging. Het wa ter stortte als een wilde waterval het ter rein van Vergauwen op. Leroy was de eerste die begreep welke verwoestingen op de nederzetting van Ver gauwen kon aangericht worden. Hij was koelbloedig en vastberaden nooit had hij geaarzeld om een beslissing te nemen op kritieke ogenblikken. Het was of hij op die momenten zijn sterkste krachten terug vond. Indien enkelen van u de bermen op an dere plaatsen willen doorbreken, kan de steenoven nog gered worden. Zo vindt het water elders een uitweg en bestaat er veel kans op reddinjj. Wellicht willen enkele zich hiervoor inzetten. Niemand res .geerde. Ze bleven wezenloos naar het doorgebroken water staren. Ze voelden er weinig voor om een reddende hand uit te steken. Wat kon het hen sche len dat gans h-et gedoe van Vergauwen door het water zou vernield worden. «Ik wil niemand dwingen,» aarzelde Le roy. «Alleen persoonlijke gronden geven mij die voorslag in. ONS WEKELIJKS PRAATJE. HET GELUK LIGT IN UW EIGEN HART Op het gezicht van een mens is heel wat te lezen daarop staat geschreven of hij het leven als een zegen of als een vloek draagt of beter ondergaat. De ogen, de mond en vooral de rimpels in de huid ver raden zulks. Daarbij onderscheiden zich scherp de jaartienden-voorhoofdsrimpels, de lachrimpeltjes op zij van de ogen en in de mondhoeken en harde lijnen van de neusflanken. Dagelijks kunnen wij vrouwengezichten zien op straat, in tram en trein en ook in de winkels die de kenmerken van on tevredenheid vertonen. Hun ouderdom is zonder enig belang. Er zijn 20-jarigen, die, met de gelijke verbittering van veertigjari gen, door het leven gaan. Zij zien steeds slechts schaduwen op hun levenspad en be schouwen met afgunst de zonnestralen op dit van hun g'ebuur.« De vrouw van hierne- ven mag wel lachen grolt het in haar hart. Haar man heeft een vetbetaalde plaats, bezit een auto en schenkt haar zo veel geld, dat zij zich ieder jaar een nieu we mantel kan kopen. Geen wonder dat zij steeds welgeluimd is en dat eenieder graag met haar praat. Doch wie voelt er iets voor, om te zorgen van een door het noodlot be- nadeligde vrouw te delen Dat is juist Eenieder heeft genoeg aan zijn eigen moeilijkheden, ook wanneer bui tenstaanders daar niets van merken. Aldus worden de verbitterde vrouwen steeds een zamer Ze hebben namelijk één levenswijs heid niet erkend «Het geluk ligt in uw ei gen hart Geen enkel leven is zonder problemen. Gelukkiglij k niet, want een eeuwig hemels blauw ware onverdraaglijk. Het ligt aan onszelf hoezeer wij ons eigen hart met pro blemen willen belasten. Het verstand is de reddende zeef voor onze levensvreugde. Het goedkeurend woord van de man of van de chef, de goede schoolcensuur van het kind, het plezierig filmbezoek en het wellicht niets eens gemeende compliment mogen tot in het hart doordringen. Doch de erger nis met de dienstmeid, het toevallig verno men lasterpraatje, de woordentwist, de ja loersheid of de geldzorgen dienen door het verstand te worden opgevangen. Niet steeds zal men hierin gelukken, want de zachte zeef rijst bij vele te «zware brokken» ook weiééns té hoog. Doch een tot geluk bereid hart vermag het vlug in kleine, lichter te dragen deeltjes op te lossen, zoals een schei kundige een hard metaal tot vloeistof kan herleiden. De brokken echter, die in de verstands- zeef zijn blijven hangen, moeten vlug ge sorteerd worden. Onbelangrijke voorbij gaande dingen worden in de bodemloze korf «vergeten» geworpen." De andere worden in de molen «Levenswil en Eenergie» gedaan, die door het verstand in werking wordt ge bracht. Het lichaam, de geest en de ziel van ieder mens zijn een eigen gans op zich ingestel de onderneming, die geen hulp van buiten- uit te verwachten heeft. De ene verwerkt daarin wel overdacht het dagelijkse leven tot zonnestralen; de andere overlaadt het lusteloos en maakt er koude mistwol ken van, waarin het zeer pijnlijk te leven is. Licht en warmte in het hart integendeel, maken het leven tot een vreugde en schen ken een geluksgevoel. Jawel het ligt aan ons zelf in welke at mosfeer we leven oOq BISDOM GENT BENOEMINGEN. E. H. Gabriël Verheggen, licentiaat in wijsbegeerte en bacc. in godgeleerdheid, is benoemd tot onderpastoor te Moerzeke. E. H. M. Backaert, onderpastoor te Moer zeke, is benoemd tot onderpastoor te Wieze. De h. Cesar Van Remoortel, koster te Verrebroek, wordt benoemd tot koster te Vrasene. STERFGEVAL De h. Adolf Reyn, oud-koster te Burcht, is aldaar overleden op 7 febr. INTERPELLATIE VAN OUD-MINISTER MOYERSOEN OVER DE CRISIS IN BEPAALDE TAKKEN VAN HET TEXTIELBEDRIJF. VERVOLG EN SLOT. ALGEMENE MAATREGELEN Het onderzoek dat we gewijd hebben aan verschillende sectoren laat blijken dat ze op ongelijke wijze zijn getroffen, en dan ook op verschillende wijze moeten verhol pen. Maar er dringen zich ook algemene maat regelen op. FISCALE MAATREGELEN 1) om de modernisering en eventueel de reconvertie van de nijverheid in de hand te werken. Wij vragen dat de wet van 1 Juli 1956 zou verlengd worden mits herleiding van het minimumbedrag der investeringen van 250.000 tot 50.000 (wetsvoorstel Dequae). 2) om de prijzen neer te drukken of de verhoging te beletten. Het forfaitair karak ter van de overdrachttaks moet geëerbie digd worden. Het gaat niet op dat de con- fectionneur een aanvullende taks van 5% moet betalen die tegelijk het reeds belaste weefsel, dat hij verwerkt heeft, vermeer derd met het bedrag van de taks, treft en de confectie. Eindelijk en vooral dringt zich op een verlaging van de overdrachttaks. Ze werd in Oktober 1956 op 1% teruggebracht voor de katoenweefsels, voor sommige weefsels vanartificiele vezels en voor sommige ge confectioneerde artikelen. In Oktober 1.1. werd ze opnieuw op 11% gebracht. De gevolgen daarvan mogen niet onder schat worden. We hebben getoond hoe dat het verbruik van textiel-artikelen verminderd was, en hoe we wegens onze prijzen op eigen markt geconcurrenceerd worden. Deze verhoging werkt de prijstijging in de hand en de prijsstijging heeft invloed op het verbruik. Over het verband tussen prijs en ver gestegen. Ze is op twee maand tijd verdrie dubbeld. De rayonne-fabriek van Aalst heeft namelijk onmiddellijk haar bedrijvig heid met een vierde verminderd. De taxatie in den vreemde. Andere landen hebben in tegendeel gede- taxeerd Zweden, Finland, Zwitserland, met het gevolg dat de uitgaven voor kle ding gestegen zijn. In Nederland werd de overdrachttaks voor de textielartikelen in 1955 op 4% ge bracht. Op 1 september werd ze tijdelijk ge schorst. Die schorsing is tot nu toe genand- haafd. Het gevolg daarvan is een vermin dering van 6% op de prijzen en een verho ging van het verbruik van 4,5% in 1956 tegenover 1955. Reeds op 20 februari 1957 had de bedrijfs- raad voor textiel en kleding ook voor an dere artikelen van textiel de afschaffing van de taks bepleit. Er is naar deze verma ning niet geluisterd geweest. In tegendeel, de regering heeft de taksen verhoogd en dit om louter redenen van finantiele aard. We hebben daar onmiddellijk tegen ge- iprotesteerd tijdens de bespreking van I 's lands middelen. De Minister van Finan ciën heeft me niet eens geantwoord. We moeten dus de nuchtere vaststelling doen dat het de meest bedreigde tak van onze industrie is die de eerste is om de slechte gevolgen te dragen van het finan- tieel wanbeheer. Het grieft ons dat de Regering enerzijds zoveel geld uitgeeft om ten dode opgeschre ven bedrijven in Wallonië recht te houden; en dat zij voor deze politiek voort te zetten als ze in geldnood verkeert, bij ons op de rug van een zo bedreigde industrie als de textiel, het nodige geld komt kloppen om elders uit te geven. De honderden miljoenen die u deze taxe bruik, dit is over de elasticiteit, werden moet opbrengen zullen wellicht opgeslorpt studies gedaan door het Centraal Plan-Bu reau van Den Haag, over een periode van 1923 tot 1939. Die studie kwam tot het be sluit dat de elasticiteit in textielwaren 0,8 bedraagt. Dit beduidt dat een modificatie van 1% op de prijs een invloed heeft van 0,8% op de aangekochte hoeveelheden. Voegen we hierbij dat een hoge taks ge lijk deze van 11% de fraude in de hand werkt. Die fraude kan voor gevolg hebben dat tijdelijk de prijsstijgingen in bedwang worden gehouden, maar brengt dan de ren tabiliteit van de eerlijke bedrijven op nul. We beschikken nog niet over de nodige gegevens om vast te stellen welke de gevol gen geweest zijn op de detail-prijzen van de verhoging van de taks. Voor de katoen en de rayonne is de in dex van de industrieel-prijs onmiddellijk worden door de uitgaven voor de werkloos heid die u zelf zult hebben verwekt. Aan de angst niet in staat te zijn de ver valdag van einde December te kunnen over leven, hebt u alles opgeofferd, ook onze tex tielindustrie. Tijdelijk is de Regering over hare finan tiele moeilijkheden heen; voor de textiel blijven de gevolgen voortduren en dreigen onherstelbaar te worden. Daarom vragen wij dat de overdracht- taxe onmiddellijk voor de textiel zou wor den verlaagd. BESLUIT. De toestand van het textielbedrijf moet met zin voor werkelijkheid worden onder zocht. De regering moet deze bedrijven be schermen tegen oneerlijke concurrentie en gestegen. De verhoging van de detail-prijs ze helpen om zonder te grote schade in de is tijdelijk wellicht gedeeltelijk geremd om- Euromarkt te treden. dat vele handelaars in het vooruitzicht van Zij moet hare eigen maatregelen in trek- de verhoging stocks hebben aangelegd. Ze- ken, waar deze op onrechtvaardige en zeer ker is het dat vanaf November en vooral schadelijke wijze de textiel voor haar eigen December, de werkloosheid aanzienlijk is finantieel wanbeheer doet boeten. DE STAND DER WERKLOOSHEïD Tijdens de week van 2 tot 8 februari wer den per dag gemiddeld 116.574 volledig en 75.751 gedeeltelijk en toevallig werklozen gekontroleerd, hetzij een totaal van 192.325 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 745 volledig en een ver mindering van 18.414 gedeeltelijk en toe vallig werklozen genoteerd. De stijging van de volledige werkloosheid betreft vooral de textielnijverheid. De afneming van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid is in hoofdzaak te danken aan de zachte weersgesteldheid die de aktiviteit in de industrieën waar buiten gewerkt wordt gunstig beïnvloed heeft. Bovendien heeft er zich tijdens de be schouwde week in de kolenmijnen geen ge deeltelijke werkloosheid voorgedaan. 9oe©©C5Cöeö5ö8©oöo#®a®s Alleen Fred Verstichelen wilde zich met die karwei gelasten. Hij wist dat Vergau wen voor enkele dagen op reis was vertrok ken en dat hij zijn bedrijf zo goed als on beheerd had achtergelaten. Vandaag of morgen zou deze terugkeren. Toen hij en kele ogenblikken later aan zijn plotseling besluit dacht, kon hij er de preciese beweeg redenen niet van achterhalen. Want van Vergauwen, die hem niet erg toegezind was, had hij nooit een dienst moeten verwach ten. Maar wellicht was het de koortsige spanning, waarin hij de godganse dag ge leefd had, die hem die beslissing ingaf. Hij zocht zich van die ondraaglijke spanning te bevrijden in een daad, die roekeloos en stoutmoedig en tevens gevaarlijk was. Door een andere emotionele spanning te tarten, geloofde hij die andere drukkende last van zich af te schudden. Wie te veel toegege ven heeft aan zijn onrustige gedachten, vermeent met een roekeloze daad zijn kalm te te hervinden. (De strijd met een gevaar helpt ons gemakkelijk over andere zorgen heen: de roos van het waagstuk smoort de kommer van het hart.) Daarom wilde hij de bijna hopeloze strijd tegen het wassen de water aanbinden. Hij vergat hierbij de hulp die zijn vrouw elk ogenblik van hem kon opvorderen. In de eerste plaats wilde hij de trillende spanning uit zich roeien, zich vergeten in een grootse, meelepende en ook gevaarlijke strijd. Maar hij zag algauw dat niemand met hem die strijd wilde leveren. In die stroelende, lijfelijke regen en dan nog voor Vergauwen Hij drong zelf bij enkelen aan om hem te helpen, maar ze weigerden kort en scherp. Wat kon hen heel het kareel- werk van Vergauwen mieteren. En heel al leen vermocht hij ook niets om het water te keer te gaan en het naar een andere afvoer- geul te leiden. Hij was dan wel gedwongen werkeloos en met lede ogen toe te zien hoe het water hartstochtelijk en schuimend bezit nam van de karreeloven en ook de fundamenten van de nieuwe oven onder mijnde. En in hem brandden de onrust en de spanning waarvoor hij geen uitweg wist. De schade door de ontheisterende water vloed aangericht bleek groter dan men ver meend had. Nog dezelfde avond was Ver gauwen van zijn reis teruggekeerd. Met de wanhoop in de ogen keek hij naar het hoge water dat de zenk vulde, waar zijn steen- werf gelegen was. De haagvormig opgetaste stenen waren onder de druk van het water neergestort. Het water was tot boven de stoel van de oven gestegen en had het vuur gedoofd en de reeds gebakken stenen weg gespoeld. En van de in aanbouw zijnde steenoven waren de juist gemetselde stenen losgewrikt en weggespoeld. De bouwarbei ders die door de hevigheid van het onweer verrast waren, hadden bij de doorbraak van het water ijlings redding gezocht. Ze hadden er niet aan gedacht een bres te slaan in de ophoging rond de autostrade om aldus het water een andere afvoer te geven. Wie in de diepte werkt en aan het gevaar blootstaat heeft niet diezelfde flitsende ge dachten, die bij anderen opkomen, die op de hoogte staan deze kunnen met één rus- KONSUMPTIEIVÏELK Ü,5Ü Ir. GOEDKOPER De beroepsorganisaties van de Belgische zuivelnij verheid delen mede, dat van 15 fe bruari af, de prijs van de verbruikmelk met 0,50 fr. is verlaagd geworden. HET PROBLEEM VAN DE BOTERPRIJS. Nog steeds is geen overeenkomst bereikt omtrent het probleem van de boterprijs en de boterstoks. De minister van landbouw zou de richt prijs voor melk en boter voor heel de perio de April-September op 3 fr., resp. 78 fr. wil len vaststellen. De boterstocks zouden opgeruimd worden met een toelage van 14 fr. per kilo onder voorwaarde, dat de grossiers-stockeerders zich ertoe verbinden voor iedere kilo ge stockeerde boter die afgezet wordt, er een kilo verse op te slaan. De grossiers zouden geneigd zijn op dit voorstel in te gaan. OGOÖCOCCCSOCÖO'OÖOC 090999<M»S00d tige oogopslag de toestand overzien en voelen aanstonds welke expediënten er nog kunnen aangewend worden. Vergauwen voelde een woede, machte loos en bitter, in zich opstaan. Maar alléén de woede, die tegen een mens gericht is, kan men blijven voeden; de woede opge wekt door de vernielende natuurkrachten moet echter algauw plaats ruimen voor een gedrukte stemming en een lijdzaam onder- gaan van het noodlot. Waar een tegenslag door toedoen van een mens tot verzet prik- kelt, voelt men elk verzet verbrokkelen I wanneer men beheerst wordt door de mach- I ten, die buiten de mens wonen. Want voor deze donkere en demonische machten koes tert men vrees en onderdrukt men zijn op standigheid. Voor hetgene buiten de mens ligt, voelt men zich niet opgewassen. Verslagen en mistroostig waarden zijn blikken over het overstroomde terrein. Ver dwazing en mismoed beknelden hem. Over al zag hij onherstelbare verwoesting. Maar dan vroeg hij zich af waarom het noodlot hem moest treffen, waarom zijn steenbak kerij vernield werd terwijl die van Leroy niet de minste schade had geleden. De wan hoop drijft tot vragen, waarvoor men geen antwoord kan vinden en dan voelt men zich geneigd eeen kwaadwilligheid in men sen en dingen te zien. Indien Leroy door dezelfde tegenslag ware getroffen geweest, zou dit een verlichting voor hem geweest zijn. Het ongeluk van anderen dat zich bij het onze voegt maakt de tegenslag draaglij ker. Maar wat baatten deze overwegingen 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2