en omstreken 1 Gemeenteraad Na-Eamavalfiits 1958 Priet en Praat seinen De Aalsterse Stal wordt gereinigd. azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. ZONDAG VAN IEDERE WEEK. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15e JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 NUMMER 17 Dhr. Gustaaf De Stobbeleir, .schepen van financiën en van de middenstand, patrio- tard en commercant is tenslotte moeten aftreden. Er zijn nu eenmaal nog rechters te Gent Tot het einde toe heeft onze zwansbaron zijn rol uitgespeeld voor enkele dagen nog steeds vooraan, aan de rechterkant van onze goede Prins-Carnaval tot onze man in zijn eigen netten verstrikt geraakte. Zo verliest Aalst één zijner «historische monumenten» en dat op de vooravond van verkiezingen en expo '58. Vaarwel recepties, vaarwel blabba en kartonnen tralala. Wij hadden de indruk Gustaaf, dat gij zelf Uw einde hebt voelen naderen. Uw zelfzekerheid was onnatuurlijk en een tikje meer nog geforceerd dan vroeger. Overal had men U reeds laten vallen. Uw eigen partij zat verlegen met Uw geval. Het was slechts een kreupele rood-blauwe meerderheid die U het politieke leven rekte. En ze heeft én aan U, én aan onze stad een slechte dienst te meer bewezen. Want van zodra ge in het gedrang kwaamt had ge moeten kunnen vaarwel zeggen aan het openbaar leven van Aalst. Ge hebt dat niet gekund omdat het in de lijn ligt van de verschrompelde liberale partij onzer dagen, eerst zichzelf vóór alles te dienen. Wat betekend dan nog het woord «civisme» dat vooral in uw rangen zo graag wordt uitgesproken Uw partijgenoten hebben nochtans wel ingezien dat het partij-prestige buiten schot moest worden geplaatst, derhalve dwongen ze U ontslag te nemen als liberale senator. Voor Aalst was een besproken schepen echter goed genoeg Wat hebben uw liberale vrienden dan nog te verwijten aan de socialisten, die hun partij boven stad en staat verheffen Het is voor iedereen duidelijk dat de oneer van uw ongelukkige verdwijning door de ganse linkse meerderheid aan onze stad werd aangedaan. Vrijdag a.s. komt onze gemeenteraad samen, waarin na Debunne nu ook De Stobbe leir zich onmogelijk heeft gemaakt. In naam van de Aalstenaars moet de rechterzijde de krachtdadige taal spreken. Zij kan er op wijzen dat de linksen haar voorgestelde motie, waardoor aan De Stobbeleir werd duidelijk gemaakt dat zijn plaats niet langer meer aan het hoofd van onze stad was, zonder meer hebben afgewezen. De houding van de meerderheid was duidelijk. Daartentegen hebben de socialisten en liberalen de verwarring en dubbelzinnigheid laten verder duren. Laat Van Hoorick nu maar afkomen met zijn klassieke drogredenen. Ais kommu- nist kan hij er zich in verheugen wanneer de demokratie aanleiding geeft tot wan toestanden Er zijn echter nog ernstige mensen in onze stad, die de knoeistal van de linkse ge meentepolitiek zullen reinigen tot in de verste hoek. Want iedereen begrijpt dat alles niet altijd volledig juist gaat, maar de laatste jaren ging men toch te ver. Er zal hier nog wel een woordje over gezegd worden bij gelegenheid GASTON STEVENS. HET RODE HAANTJE KRAAIDE... GERINGE BRAND.... GROTE GEVOLGEN... Pompier Eugeen Van de Velde ernstig verbrand. In de stallingen van de h. De Bouck, wonende te Erpe, Onegem, was er een lich te brand uitgebroken, die in een minimum van tijd door de Stedelijke Brandweer werd overmeesterd. De schade was betrek kelijk klein te noemen, en mag op hoogs tens 12.000 fr. gerekend worden, maar naar het einde van de blussingswerken deed er zich een spijtig ongeval voor. Inderdaad een ketel asfalt die in de buurt van de vlammen vertoefde, werd door de vuur haard gloeiend gemaakt en werd zo vloei baar. De Aalsterse brandweerman Eugeen Van de Velde, werd verrast door deze hete massa en kreeg er zo een deel van op de linkervoet. Na de eerste hulp ter plaatse ontvangen te hebben van een brandweer ambulancier werd hij door de Stedelijke wagen naar het Hospitaal overgebracht, waar brandwonden van de derde graad werden vastgesteld. Het is werkelijk jam mer hoe bij zulk een kleine brand een brandweerman moet als slachtoffer vallen, door een onverwachte aanwezigheid van gevaarlijke stoffen. Vrijdag 28 februari 1958, te 20 uur, ten stadhuize, gewone zittingszaal, openbare zitting van de gemeenteraad. DAGORDE 1) Ontslag van een schepen bij het stads bestuur; 2) Verkiezing van een schepen; Eedaf legging. 3) Goedkeuring van het proces-verbaal der gemeenteraadzitting van 7 februari 1958; 4) Grondafstand cp het stedelijk kerk hof; Het is een publiek geheim dat alle aalste- naar met hunne karnaval begaan zijn, dat iedereen met die dagen de zorgen op zi] zet en dat allen er maanden op voorhand van spreken. Jong en oud draaien in de karnavalmo- len mede, willens of niet... Maar ook in andere steden en dorpen heeft men begerig naar onze drie dagen omgekeken en aan kopij gaan doen. Sinds den tweeden oorlog vooral duiken overal karnavalstoeten op en betwisten ons «onze dagen». Toen we nu vijf jaren geleden met de verkiezing van de prins van wal staken wa- 5) Proces-verbaal van nazicht van de kas j ren we al een heel eind ver boven onze na- van het stedelijk zelfstandig bedrijf voor ij veraars gesprongen. Maar sindsdien is waterbedeling over het le kwartal 1958; 6) Lening met het Gemeentekrediet van België van 42.000 F, op korte termijn, voor de aanwerving van een eigendom aan de Oude Gentbaan; 7) Lening met het Gemeentekrediet van België van 542.000 F, op lange termijn, voor de financering van het vermoedelijk stads- aandeei in de wegenis en rioleringswerken wijk «Immerzeeldreef 8) Lening met het Gemeentekrediet van België van 250.000 F, op korte termijn, voor de financiering van het vermoedelijk aan deel van de aangelande eigenaars: in de we genis- en rioleringswerken wijk zeeldreef 9) Afsluiten van een contract tot het hu- i ren van een lokaal, dienstig als inlichtings bureau voor Toerisme en Vreemdelingen verkeer, alhier; 10) Verkoop bij openbaar opbod van bui- ten dienst zijnde TOoituigen en materialen j er duchtig 0 los toebehorend aan het stadsbestuur; 11) Verkoop uiterhand stadsgrond gelegen hoek Bevrijdingsstraat- Pieter Daensstraat (sektie D deel nr.834/B) alhier, (zie beslissing Raad dd. 4 oktober 1957); Kuisen van onbevaarbare waterlopen, 2e categorie, nrs 5073 en 5051; goedkeuren van het desbetreffend lastenboek; 13) Ontwerp van algemeen rooiingsplan voor de Rijkswegen nummers 55 en 60, ge naamd Geraardsbergsestraat, in de door tocht van de stad Aalst; goedkeuring na on derzoek der commodo en incommodo. oOo men overal aan prinsenverkiezing gaan doen, zodat we waarlijk vasten voet ver liezen en door sommige steden voorbij ge sprongen zijn. We moeten dan ook vast en zeker naar iets nieuws uitzien, iets groots, iets omvangrijker, iets waaraan gans de stad kan medewerken, waarin we alle aalst enaars betrekken. Zonder personen te willen aanvallen moe ten we eerst en vooral zeggen dat de verkie zing van de prins een ware supportersstrijd aan het worden is. Wanneer ik met de verkiezing van wal stak dan stelde ik me voor als bezonderste «Immer- doel» de °Peninë van de foor luister bij te zetten en door vertoon op straat volk op de been te brengen. Gerust mag ik zeggen dat ik met de kliek trommelaars van Sint Ga briel van Liedekerke succes oogsste en om de woorden te gebruiken van de ver slaggever van een groot dagblad «Aan de ingang der zaal roffelden de trommelaars Waar ik dan geen subsiede kreeg van van percelen stadsbestuur, feestcomité, noch uit onze ei gene kas der politieke gevangenen (inrich tend comité) was ik toch in staat en stads bestuur en feestcomité door gemaskerde commissarissen en trommelaars feestelijk af te halen. De talrijke bezoekers aan de foor genoten van dit vertoon en het was maar een begin. DITMAAL OP DE MOS EN DPI ES.... Minder erg... Vijf jaar zijn sinds voorbij, sinds mijn wegblijven uit het comité en hoe succes vol het ook afliep op de verkiezing het be paalde zich tot een feest in een zaal zonder vertoon op straat noch op de foor. We zitten na de verkiezing met de prin sen kandidaten, zeer mooi en smaakvol aan gedaan en die zo maar hun plan moeten trekken na deze voor hen ontgoochelenden avond en nochtans... we moeten die figu ren gebruiken... maar hoe En hier laat ik een nieuwigheid geboren worden die gaiis het land door en tot buiten onze grenzen DIOCESANE BEDEVAART NAAR O. L. VROUW VAN LOURDES. GROTE FILMAVOND ten voordele van het WERK VAN DE ZIEKEN. LOURDES EN ZIJN MIRAKELEN op WOENSDAG 5 MAART 1958, TE 20 UUR. Feestzaal van het St. Jozefscollege. Ingang langs de Hoogstraat. dat zijzelf verbroken werden in het mislukt verbrekingsproces van onze ex-sche- pen De Stobbeleir, doordat iemand alle verbindingen verbrak met de Aalsterse gewezen senator. (Menslief wat een reeks titels met ex ervoor dat de inrichters van de Handelsfoor zullen beven wanneer ze de kandidatuur horen van de heer Steleman, in verband met de Esplanade. Immers, weet ge nog hoe deze het bouwen van een hall door het stadsbestuur zelf voorstelde, waarin naast de handelsfoor (ingericht door de stad), ook nog aan sport zou gedaan wor den. En zeggen dat het hier juist om het ambt van schepen van Financiën gaat... dat ge niet moogt vergeten welk een kabaal de motie van de heer Claus in ver band met het ontslag van De Stobbeleir als schepen veroorzaakte. En zeggen dat nu zonder meer daartoe moet overgegaan worden wie zei ook weer «de toekomst kunnen inzien betekent gelukkig leven dat men in het distrikt Ninove en Oudenaarde bijzonder behoefte heeft aan be- kwame mensen die weten wat Financiën zijn. Werd onze ex-schepen, ex-senator, daarvoor hier als kandidaat voor de verkiezingslijst vooropgezet dat de uitspraak van de rechtbank een week telaat is gekomen, anders had men nog een komische groep meer kunnen zien in de stoet. Slogan zou ge weest zijn, DE BREKINGSGEVOLGEN VAN HET GELD... dat de Aalsterse loebassen tijdens de wedstrijd op Eendracht gerust de kalle- kes» hadden mogen meebrengen om de ongure Waalse elementen even naar het kot over te brengen... dat de Waalse journalisten (of pretentiemakers, wat waren het nu geen goede indruk zullen meegedragen hebben van het Eendrachtterein. Eerst moeten vech ten voor een plaatsje, daarna bijna twee potloden opeten van aandoening, om vervolgens de autobus te missen naar Charleroi. De Aalsterse Ajuinen waren bij zonder bitter... dat Eendracht niet het genoegen had kennis te maken met de kleine vrouwelijke mascotte van onze schitterende Sign or Alostino... Dat zowel de Adelaars als Volharden besloten hebben volgend' jaar met Karnaval op reis te gaan, kwestie van acht dagen nadien geen bittere nasmaak in de mond te krijgen zoals nu... Voor de ongelukkige brand op de Onegem was er op de Molendries eveneens door het ophef zal maken rode haait je gekraaid geworden, ditmaal j Wij hebben voor het eerst en we moeten s nachts. De vuurhaard ontstond in de i het zeggen een goed gelukte étalage wed- achterkeuken van het huis bewoond doqr strijd gehad, die getuigd dat onze mensen de echtelingen Raymond Vande Vijver-De er meer voor voelen dan we denken, We Smet. Gelukkig konden de bewoners de hebben onze dekenijen, en wijkcomité's, we brandgeur tijdig waarnemen zodat ze sa- hebben de middenstandsbonden. Wel indien men met hun drie kinderen het huis konden we nu van wal steken met de wijkcomité's verlaten. Ook hier bewees de stedelijke waar zich winkels bevinden om te vormen brandweer zijn doeltreffendheid door op tot dekenijen, een verbond ervan te stich- zeer korte tijd de vlammen te blussen en ten, vergaderingen met de hogervermelde verdere uitbreiding te voorkomen. middenstandsbonden te beleggen en het zo ver te krijgen dat op de zaterdag vóór •en de zondag der verkiezing in zovele deke nijen als er kandidaten prinsen zijn juffers en jonge dames te laten mededingen naar den titel van Koningin der dekenijen en hare hofdames Het is wel te verstaan dat deze kandidaten in ene etalage dier deke nijen zullen te zien zijn. Bemerk dat na reusachtige maandenlange reklaam de massa zich zal bewegen om naar die juffers en dames te gaan zien en alzo een oogslag werpend op de uitstallingen der verschillende winkels dier dekenijen wel ker ter dezer gelegenheid zeer mooi zullen versierd worden. Wat vangen we nu aan met deze -juffers of dames Hiervoor stichten we weer een nieuwig heid, namelijk DE ORDE VAN DE RID DERS VAN DE AJUIN. Deze orde zou be staan uit ten hoogste zes personen waardig bevonden zich om de karnaval te bekomme ren, zich willende onderwerpen aan het sta tuut der orde die voorziet dat de ridders voor hun eigen tenue moeten zorgen, pik- fijn, rijkelijk, met op het hoofd het motief der orde, namelijk een ajuin met prachtige pluimen dienstdoende voor het groen van den ajuin. Slechts met de Zondag der verkiezing van de Prins Karnaval, op de Zondag van de stoet en den Dinsdag zullen deze ridders te zien zijn. Ze worden aangesteld op voorstel van de voorzitter van de feestcommissie, hunne benoeming bekrachtigd door deze le den en aanvaardt door Heren Burgemees ter, Schepenen en gemeenteraadsleden. Ze i zullen aan geen politiek mogen doen, ze zullen niet betaald of vergoed worden, ze zullen de waardige ridders zijn van de orde van de ajuin. Op de eerste Bevrijdingsver jaardag (Sep tember) en dit na hunne aanduiding zullen ze plechtig worden aangesteld. De oudste onder hen zal het voorzitterschap waar ne men en bij diens overlijden zal het oudste lid hen opvolgen. De plaatsvervanger zal op zijn beurt dan plechtig worden aange steld. Wat zal hun ambt wezen Ze zullen de zondag van ae verkiezing al de kandidaten (mannelijke) plechtig met d'e feestcommis sie, stadsoverheden en genodigden en met volle muziek langs de foor om naar het verkiezingslokaal overbrengen. Na deze, die ten hoogste te 20.30 uur moet eindigen, zal dezelfde stoet zich begeven naar de deke- nijen om aldaar de vrouwelijke kandidaten te verzoeken zich ook aan de optocht aan te sluiten. Deze l -geeft zich naar de Grote Markt waar proklamatie zal gedaan wor den van de koningin van de dekenijen. Hier komen de ridders van de ajuin uit hun schelp, want zij hebben hun dekenij-kandi daten intussen gewogen en gewikt. De zondag van de stoet krijgen wij een enik spektakel. Bij de aanstelling van de Prins koppelen wij deze aan de Koningin van de dekenijen en de overige kandidaat prinsen aan hare hofdames. Deze plechtig heid ba ridde.i'd do)r de ridders zal alles in luister overtreffen wat tot heden in Aalst op karnaval te zien was. Er zullen duizende zitplaatsen zijn. Drie nieuwe praalwagens worden opgetimmerd en om voor altijd te Zie vervolg blz. 4. Vorige week had op de Heizei een proefneming plaats der verschillende verlichtingen, opdat de leiders der Wereld tentoonstelling zich een idee zouden kunnen vormen van het effect. Zo brachten zij een bezoek aan het helverlichte paleis der Elegantie, het groot auditorium, de verlichte watertrappen, de Vlaamsse tuin en de verlichte sterren der luchtbrug. De proefneming schonk voldoening. (Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1