en omstreken Schuldig verzuim wordt strafbaar Friet en Praat semen 25 fr. meer vanaf_ tweede kind MOYERSOEN contra Vermeylen Op bezoek bij de Electriciteits- maatscbappij van Noord-België HH Burelen van aalst I VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTKAAT, 25, AALST. - TEL. 241.14 - P. 281.72 - 15- JAARGANG. 1,5. Fr. .et Nr. ZONDAG 8 MAART 1958 NUMMER 29 Recente verkeersongevallen hebben aan- I getoond, dat ook na twintig eeuwen kriste- lijke beschaving, de barmhartige Samari taan een uitzondering blijft. Allen hebben we reeds horen spreken van aanrijdingen waarbij gekwetsten langzaam doodbloeden terwijl geen der voorbij razende autovoer ders het nodig acht te stoppen om hulp te bieden. Deze en soortgelijke gebeurtenissen heb ben er de wetgever, zo wat in alle landen, toe aangezet de strafwetten in dit opzicht aan te vullen. Ook de Belgische Senaat heeft thans een wetsontwerp op de dagorde staan waarbij sommige gevallen van schul dig verzuim strafbaar worden gesteld. Dit ontwerp werd reeds twee jaar geleden in de Kamer besproken, maar de Senaat is het ontwerp zo aan het wijzigen dat het te rug naar de Kamer moet na de goedkeuring in de Senaat. Tot nog toe werden in ons land slechts enkele gevallen van schuldig verzuim ge straft. Een typisch voorbeeld van straf baar verzuim treffen we aan in de zee- vaartwetten. In de artikelen 62 en 63 van het «Tucht- en Strafwetboek voor de Koop vaardijvloot» wordt met gevangenisstraf van één maand tot twee jaar en met geld boete van 500 tot 5.000 F gestraft de kapi tein die iedere, zelfs vijandelijke persoon, die op zee of in de kustwateren in nood verkeert, niet te hulp is gekomen, of die, na een aanvaring, verzuimd heeft alles in het werk te stellen om het andere schip te redden, wanneer hij dit zonder ernstig ge vaar voor zijn schip of voor de opvarende kon doen. OMZICHTIGHEID BIJ BEOORDELING Volgens het in de Senaat besproken ont werp wordt met gevangenisstraf van acht dagen tot drie maanden en met boete van 50 tot 500 F of met een van die straffen al leen, gestraft hij die, zonder enstig gevaar voor zichzelf of voor anderen, aan iemand die in groot gevaar schijnt te verkeren, hulp kan verlenen of verschaffen, en verzuimt het te doen. Die straffen worden gesteld op drie maanden tot twee jaren en op 50 tot 1.000 F of een van die straffen alleen, in dien het verzuim de dood van die persoon tot gevolg heeft gehad. Het is duidelijk dat in sommige gevallen de rechter bij de beoordeling van de fei ten de grootste omzichtigheid aan de dag zal moeten leggen. De menselijke reakties zijn immers zeer ingewikkeld. Het verzuim om iemand die in^ gevaar verkeert te helpen moet niet noodzaken] aan zelfzucht worden toegeschreven. Er zi]n gevoelsmensen die zich uit bloedvrees of schuchterheid onthouden of die hun koel bloedigheid verliezen wanneer zich plots een tragische toestand voordoet. Sommigen kunnen in onzekerheid verkeren over het geen hun juist te doen staat; anderen vre zen, veelal terecht, een gewonde verkeerd te zullen behandelen of willen het parket niet hinderen. Met dit alles zal de rechtbank rekening dienen te houden. AUTOVOERDERS EN DOKTERS Voor wie zal dit ontwerp vooral van be lang zijn Het blijkt uit de rechtspraak in Frankrijk, waar het schuldig verzuim reeds een tiental jaren strafbaar is gesteld, dat vooral de autovoerders en dokters hierbij betrokken worden. Ziehier enkele uitspraken Schuldig verzuim kan worden ten laste gelegd aan een dokter, die vrijwillig heeft nagelaten naar een in stervensgevaar verkerende zie ke te gaan. Of... Van misdrijf kan worden beschuldigd een ziekenhuisbestuurder die weigert een zieke op te nemen van wie een geneesheer heeft verklaard dat hij in ge vaar verkeert. Of nog Is schuldig aan het misdrijf van strafbaar verzuim de automo bilist die, verzocht wordt twee ernstige ge kwetsten naar een naburig ziekenhuis te voeren, rechtsomkeer maakt en er zich er mede vergenoegt het geval te melden aan een Rijkswachter. Het ontwerp dat thans in de Senaat be sproken wordt en in België dus nog geen wet is bevat een artikel waarin een spe ciaal geval van schuldig verzuim wordt voorzien nl. hij die van iemand die tot een criminelestraf is veroordeeld, een bewijs van onschuld kan aanbrengen dat de be schuldigde of veroordeelde zelf niet in staat was hulp te leveren, en verzuimd heeft daarvan kennis te geven aan de rechterlijke of poiitieoverheid, wordt gestraft. Bij dit laatste artikel zijn nochtans enkele uitzon deringen voorzien. Dit wetsontwerp waarbij sommige geval len van schuldig verzuim strafbaar worden gesteld, is ongetwijfeld ingegeven door ge zonde menslievendheid. We hopen slechts dat het vlug door beide Kamers zou wor den gestemd. H. VOOR LOONTREKKENDEN. AANPASSING GEZINSVERGOEDINGEN VANAF 1 APRIL 1957. In het Staatsblad van Woensdag is een Koninklijk Besluit verschenen waarbij de kindervergoedingen voor loontrekkenden verhoogd worden met 25 fr. per maand voor het tweede kind en de volgende. Deze maatregel treedt in voege met terugwerken de kracht vanaf 1 April 1957. Van verschillende zijden o.m. door het A.C.V. en de Bond der Kroostrijke Gezin nen was er herhaaldelijk aangedrongen op een rechtmatige verdeling van de 230 mil joen frank die beschikbaar waren geworden door de vroeger ook door het A.C.V. geëiste verhoging van het fonds voor gezinsvergoe dingen. Door het besluit van April 1957 werden de gezinnen met één kind bevoordeligd en de vrees bestond, dat de regering ander maal een onsociale maatregel in die zin zou treffen. De protesten na de maatregel van April 1957 hebben echter blijkbaar toch ge hoor gevonden en op enkele maanden van de verkiezingen heeft de legering het niet meer gewaagd, andermaal de verontwaar diging der gezinnen uit te lokken. De ver hoging, die thans is uitgevaardigd geldt voor de families met minstens twee recht hebbende kinderen. In het Staatsblad is ook een kon. besluit verschenen betreffende het gezins verlof geld 1958 voor loontrekkenden Het verlof geld wordt vastgesteld op het twaalfde van het globaal bedrag der werkelijk voor 1957 toe gekende kinderbijslag. Hieronder laten we ilr^lrvve kinaertoe- lagengetallen volgen naast de vroegere. VROEGERE BEDRAGEN Kind. Kind. 1 2 3 4 Dat de geschiedenis van het gestolen Ros Balatum een aardig staartje schijnt te krijgen. De anderen van het Ros dat Beiaard heet zouden er voor niets tussen zit ten. Het schijnt immers zo te zijn dat het van kwajongens uit onze stad zelf is uitgegaan. Men zoekt nu de knoop te ontwarren op welke wijze deze sensatie lief hebbers doorheen de stevig gesloten poort van het stadsmagazijn zijn geglipt... Dat er een gepeperde open brief werd gericht aan de Rode Aalsterse voorman Bert. U denkt dat er daar iemand van rechts tussen zit... glad mis het zijn de stevige jongens die zich de Jong Socialisten noemen die dit zaakje op hun gewe- hebben. Wat zou daar achter schuilen Dat men niet mag verwarren met een onderschepte brief dat de moeite loont te lezen verder in dit blad. dan 6 tot 10 10 j. 6 3 jaar en meer 425 425 425 425 525 600 500 600 675 575 675 750 volg. 745 845 920 NIEÜWE BEDRAGEN dan 6 tot 10 10 j. 6 3 jaar en meer 425 425 425 450 550 625 525 625 700 600 700 775 volg. 770 870 945 De bespreking van het budget van Bin nenlandse Zaken heeft aanleiding gegeven tot een SCHERPE AANKLACHT van wege oud-Minister MOYERSOEN, tegen het par tijdig beleid van Minister Vermeylen. M. MOYERSOEN drukte zich als volgt uit: De minister heeft vier jaar beleid achter de rug. Het betaamt m.i. dat beleid aan een grondig onderzoek te onderwerpen; te meer daar de regering de toestand wil ver doezelen, vooral op financieel gebied, en wil huichelen tot na de verkiezingen. De minister had twee grote taken voor zich toen hij aan het bewind kwam de Grondswetsherziening. Ja, ik zal er overspreken. En ten tweede, de taairegeling in bestuurszaken. Het doorvoeren van de Grondwetsherzie ning was vooral uw taak. Dat vereiste een grote meerderheid. Het was nodig dus dat u zich zou onthouden van een politiek waarbij de beginselen zelf van onze Grond wet in het gedrang kwamen. U hebt de sa- menwerking onmogelijk gemaakt door uw agressieve politiek tegen de katolieken in dit land. U zijt verantwoordelijk voor de ongelijke behandeling van de onderwijzers uit het vrij onderwijs. Een bedrag van 260 miljoen wordt ingeschreven voor de beta ling van de bijwedde in het officieel on derwijs. Zal de regering ervoor zorgen dat een nieuwe Constituante kan worden bijeenge roepen en derhalve een politiek van verzoe ning zal worden gevoerd Inzake het taalgebruik in bestuurszaken heb ik niets toe te voegen aan de rede van de heer Verroken. De verslaggever voert aan dat de minister nog geen ontwerp in diende omdat er nog geen meerderheid zou voor te vinden zijn. Dat was het vierde voorwendsel, want elk jaar vond de minis ter een nieuwe uitvlucht. De heer Verroken toonde aan dat ook dit voorwendsel geen steek houdt. Bij de aanvang van deze rege ring had de minister zich mijn ervaring ter zake te nutte moeten maken. Inzake de benoemingen breng ik in herin nering dat er in 1954 in de eerste categorie (van de graad van directeur af) elf Vlamin gen waren onder wie de secretaris-gene raal en dertien Franstaligen. Vandaag is de verhouding twaalf Vlamingen en zeven tien Franstaligen. u hebt het aantal ambtenaren aanzien lijk verhoogd, en niet geaarzeld om links- 1 gezinde ambtenaren uit andere departemen ten te doen overkomen. U moogt nochtans geen mensen van uw opinie bevoordelen ten nadele van anderen. U hebt gepoogd de on middellijke medewerkers van uw voorgan ger te treffen. De lagere beambten die sinds jaren in het kabinet waren, hebt u verwij derd, omdat ze geen lid waren van het so cialistisch syndikaat. Een gewezen adjunct kabinetschef werd voorbijgestreefd door een ambtenaar die vijftien jaar later op het departement was gekomen. Er zijn nog meer gevallen van die aard. Zo werdesn zes bedienden achteruit ge steld. Twee beambten (onder wie één met vijf kinderen) verloren 60.000 frank op hun wedde. Men bestraft ambtenaren omdat zij het vertrouwen genoten van de vorige minister! i Inzake de provinciale financiën voerde de minister in 1956 een diepgaande hervorming I door, die wij toen scherp hebben bestreden I omdat bepaalde provincies erg zouden wor den benadeeld. In de Senaat hebben de he- I ren Orban en Lagae mijn cijfers aange haald. De minister heeft ze bestreden, maar sedertdien is gebleken dat onze cijfers wel degelijk juist waren. De minister zei dat Brabant minder zou ontvangen om ons de pil te doen slikken. Welke is de toestand Alle Vlaamse pro vinciën ontvingen in 1956 minder dan in 1955, af schoon het Fonds der provinciën werd verhoogd met 44 miljoen frank. Als ik 1953 met 1957 vergelijk, dan blijkt dat de verhoging 117 miljoen bedraagt. Al le C.V.P.-provinciebesturen ontvangen min der dan in 1953, behalve Limburg.1 Maar ui de linkse provinciën slorpen die 117 mil joen op. De Vlaamse provinciën verliezen 15 miljoen, vergeleken met vroeger. Slechts een deel daarvan gaat naar Limburg. Henegouwen, dat 1.666.000 inwoners telt, ontvangt 23 miljoen meer dan Brabant dat 100.000 inwoners meer heeft. Ze ontvangt ook meer dan Antwerpen en meer dan het dubbele van Oost-Vlaanderen hoewel het verschil in bevolking gering is Vervolg blz. 2. Dank zij het initiatief en de edelmoedig heid van prinses Liliane vertrokken woens- dag acht landgenoten naar de Verenigde Staten. Zij zullen er een hartoperatie on dergaan door de beroemde hartchirurg, Dr. Gross. Van Links naar rechts bemerkt men Marlène Mathy uit Brussel, Anny Sal- mont uit Montigny, prof. dr. Lequime, prin ses Liliane, met op de arm de kleine Luc Mertens uit Menen en naast haar Agnes Bail uit Brussel, de hh. Jan Lambrecht uit Antwerpen en Frans De Schrijver uit Gent, Freddy Van Autryve, eveneens uit Gent en de chirurgen d. A. Gelin en d. R. Veroft. INFORMATIEDAG. Op woensdag ,5 Maart j.l. hebben wij beantwoord aan de vriendelijke uitnodiging, tot het bijwonen van een informatiedag voor de pers, ons toegezonden en georgani seerd door de Electriciteitsmaatschappij van Noord-België E. N. B. welke door ging te Sint-Niklaas-Waaseen der plaatse lijke zetels van de E. N. B. In de mooie en prachtig ingerichte confe rentiezaal worden alle aanwezigen op har telijke wijze verwelkomt, door de heer in genieur Lindemans, onder-directeur, in naam van het beheer. Namen deel als leden van het bestuur 1 de Heren Ourvert, L. E. A., Ingenieur, ge- I westoverste Edas; R. Hermans, E.A. Inge nieur, diensten propaganda-ver koopP. Van Mulders, Ingenieur, AdjunktiGewest- overste Edas; P: Fantoli, Doctor in de rech ten; M. Walckiers, Sectieoverste St.Niklaas; J. Frérot, Technisch ingenieur, Sectieover ste Denderland (Dendermonde-Aalst). Mulders,, werd een bezoek gebracht aan de transformatiepost van Sint Niklaas. Hier konden wij., met de gegevens ons verstrekt door de Heer ingenieur Van Mulders, in werkelijkheid beter nog de verschillende stadia volgen van het elektriciteitsbedrijf. Ook onder geleide van voornoemde heer werd een bezoek gebracht aan een trans formatiecabine bij het station van Sint- Niklaas en een andere nabij de brug van Dendermonde. Een bezoek werd ook gebracht aan een toonzaal waar allerhande elektro huishou delijke toepassingen ingesteld waren. In de namiddag vergaderden allen op nieuw en het was wederom de Heer Linde mans die ons nadere inlichtingen verstrekte over beheer en controlecomité. Het beheer, aldus spreker, heeft als op dracht de controle en de coördinatie van de nieuwe investeringen inzake productiemid delen en koppelleidingen de coördinatie van de verschillende Maatschappijen, het opleg gen van bepaalde eenvormige tarieven, als- Onze aandacht, zegt dhr. Lindemans, is ,mecie opdracht de tarieven in de zin van een voornamelijk gericht naar de pers, omdat de electriciteitsmaatschappij en pers, de zelfde doeleinden nastreven, informatie van het publiek; door ook beide doeleinden of activiteiten streven het openbaar nut te be vorderen. Om deze reden vraagt, de geach te spreker een sympatieke samenwerking tot stand te brengen. Het E. N. B. stelt haar diensten steeds ter beschikking om regelmatige informaties b.v. over langdurige stroom onderbreking, vragen van instellingen of particulieren, op richting van nieuwe installaties, enz.; wat dan ook niet verward mag worden met pu bliciteit. Daarna gaf de heer Lindemans een vol ledige beschrijving van de verschillende stadia van het elektriciteitsbedrijf. Van aan de centrale naar de turbines, daarna overgebracht naar de transforma teurs, vervolgens naar de distributieposten vermindering te unificeren. Het controlecomité is samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende ondertekenaars van de overeenkomst en uit waarnemers van het Ministerie van Econo mische Zaken, Binnenlandse Zaken en Mid denstand. De opdracht van dit comité ligt in de con trole van de resultaten der bedrijvigheid van het Beheercomité, alsook het formule ren van alle aanbevelingen, studie van alle problemen met betrekking tot de verbete ring van de productie en de distributie der elektrische energie, en dit ten voordele van het algemeen belang. Vervolgens werden praktische mogelijk heden voor samenwerking tussen pers en E. N. B. besproken. De Heer Lindemans drukt zijn vertrou- 'wen uit in de goede verstandhouding van van waaruit de kabels vertrekken naar de dit eerste contact en is ervan overtuigd dat verschillende nijverheidsinrichtingen en ge-1 deze samenwerking beslist vruchten zal af- wone verbruikers van electricitéit werpen en het gemeenschappelijk doel het Onder geleide van de heer Ingenieur Van publiek in te lichten, zal bevorderen. E. 8.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1