en omstreken De politiek bekommert zich om U... Gij moet U om de politiek bekommeren IETS OVER HARTHEELKUNDE Nieuws van het schoolfront Klokken wij ding Het ernstig probleem van onze kolenvoorraden MM van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 211.14 P. C. nr. 881.72 15° JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 16 MAART 1958 NUMMER 22 VAN DE WIEG TOT HET GRAF. (Oproep van V. K. A. J. bij monde van «Lenteleven» tot alle vlaamse meisjes. «Politiek Dat kan me nu eens juist niks schelen zei Annie. Zwijg me daar van t Is al genoeg als ons vader en onze peter daarover beginnen en terwijl ze dat met veel nadruk zei, hield ze haar handen voor de oren. Vertolkte Annie daarmee misschien ook uw mening Ik kan het verstaan men heeft de meis jes en de vrouwen veel te lang daar buiten gehouden en hen daarvoor te dom gehou den Maar dat verandert Meer en meer zijn er jonge mensen die begrijpen dat «poli tiek» iets anders is dan discuteren over 's lands beleid, veel beloven en weinig ge ven, mekaar uitmaken en hard liegen. Wel, neen. De politiek is verwezen met heel ons gewone dagelijkse leven, van de wieg tot het graf. Daarvan vindt ge enke le voorbeelden hieronder... Hebt ge er ooit aan gedacht dat juist de «politiek» zich met al deze kwesties bezig houdt Het zijn immers de «politiekers» die de wetten in het land bepalen. «Andere meesters, andere wetten zegt een vlaams spreekwoord. We kunnen even goed zeg gen «Goddeloze meesters, goddeloze wet ten Daarvan kregen we nog maar een I klein staaltje tijdens de schoolstrijd van de voorbije jaren Het is dus wél van belang dat wij ons met de politiek moeien, dat we er een me ning over hebben, dat we op de hoogte willen zijn, dat we ons woord durven zeg gen en onze mening verdedigen. Het is van het grootste belang dat we binnen enkele weken zullen weten HOE stemmen, VOOR WIE stemmen, en WAAR OM we onze stem geven... WAAR DE POLITIEK ALLEMAAL VOOR TE ZORGEN HEEFT. In een moderne Staat, zoals de on ze, regelt de politiek, door de wetten, vele tussenkomsten in het gewone, dagelijk se leven van elke burger. Dat begint reeds vóór de geboorte regeling van de prena tale raadplegingen. Bij de geboorte ge boortepremie in sommige gevallen Kindskorf de regeling van de burgerlij ke stand het begin van de kindertoeslag en gedurende drie jaren de zuigelingen- konsultaties Voor de kleuter wordt de koepokinen ting geregeld en reeds vroeg trekt hij naar de kleuterschool... De belangrijke schooltijd grondslag voor heel de verdere toekomst Of de politiek zich hiermee bemoeit, heb ben we in de voorbije jaren voldoende on dervonden.... Als de werktijd nadert, staan de Diensten voor Beroepsoriëntering ter be schikking. De werknemer krijgt zijn werk boekje en wordt tot 21 j. onderworpen aan geneeskundig toezicht. Is er wel één terrein waarrond de poli tieke strijd zich sedert meer dan honderd jaar sterker afspeelt dan de arbeidswereld? Van 14 tot 65 jaar slijten de meeste men sen hun tijd op hun werkmidden. Honder den wetten hebben daar langzamerhand tot betere bescherming geleid. En dan is daar de boer, de middenstander, de burger, enzL waarvoor de politiek ook te zorgen heeft. Buiten de problemen voor de afzonder lijks bevolkingsgroepen bemoeit de politiek zich met de uitrusting van het land ver keerswegen, havens, spoorwegen, enz. Han del en nijverheid, binnen- en buitenlandse betrekkingen, beheer van de kolonie, verde diging van het land, allemaal uitzichten van de veelzijdige taak van de politiek. Komt de «oude dag», dan is daar weer de politiek die waakt op de ouderdomspen sioenen, op de zorg voor de oude en zieke mensen. En hospitalen, krankzinnigenge stichten, weeshuizen, ...zonder te spreken van gevangenissen en verbeteringsscholen. En loopt de levensweg ten einde, dan is er nog de wet die de begraafplaatsen re gelt en de erfenissen. Hebt ge er ooit aan gedacht dat op élk van die terreinen en op nog vele ande re de politiek een woordje heeft mee te spreken wettelijke regeling, of toekennen- of weigeren van toelagen U. M. HET VREDEGERECHT TE AALST WIJDT EEN IN MEMORIAM AAN DE NAGE DACHTENIS VAN WIJLEN VREDERECHTER GHIJSELEN TE AALST Dinsdag namiddag werd de openbare burgerlijke zitting van het Vredegerecht voorafgegaan door een rouwhulde ter nage dachtenis van de overleden vrederechter Jozef Ghijselen. Onder het eikenhouten kruisbeeld, in de kunstig gebeeldhouwde zetel van de voor zitter ligt de toga van de overledene uitge spreid, op de tafel ligt zijn baret. De bijgevoegde vrederechter de heer La- housse leidt de plechtigheid. De aanwezig heid wordt vastgesteld van de stafhouder der Balie van de Rechtbank van Dender- monde, dhr. De Schaepdrijver en Bonner onderscheidenlijk voorzitter van de Koop handelsrechtbank en Werkrechtersraad, de heer Burgemeester Blanckaert en politie commissaris Bombeeck. Over enkele ogenblikken zal het een week geleden zijn dat de vorige zitting diende geschorst bij het vernemen van het overlijden van de heer Jozef Ghijselen aldus de inleiding van de bijgevoegde vre derechter de heer Lahousse. Op een diep- ontroerende manier wijdt de magistraat verder uit over de heerlijke mens en hoog staande rechtsgeleerdde die ons komt te ontvallen die een schoon mens was omdat hij zijn kracht putte bij God en de liefde voor de evenmens. Deze diepontroerde rouwhulde wordt ge volgd door de Heer De Schaepdrijver, de heer staf houder van de Balie en de heer politiecommissaris Bombeeck die allen het zelfde thema behand&id3< namelijk het ver dwijnen van de heer Ghijselen betekent een groot verlies voor de magistratuur en het rechtvaardigheidsprinciep. In stomme smart neemt een der zonen, priester Louis Ghijselen, het rouwbeklag voor de familie in ontvangst, ineengedoken in zijn zetel. Hiermede wordt het gordijn geschoven over de loopbaan van de overledene die veel te vroeg, op 56-jarige leeftijd, uit dit leven werd weggerukt. Mogen de vele blijken van deelneming die bij de zeer achtbare familie toestroomden voor hen een balsem op de zo diepe wonde Tachtig jaar geleden kon een beroemd chirurg, Dr. Billroth nog zeggen dat diege ne die het coit zou wagen operaties uit te voeren op het hart, het misprijzen zou ver dienen van alle medici; en al zijn collega's gaven hem teen gelijk. Sindsdien heeft de hartchirurgie enorme sprongen gemaakt, alhoewel een operatie op het hart nog steeds een zeker risico in houdt voor de patiënt. Alhoewel dient ge zegd dat tot dergelijke operaties slechts wordt overgegaan indien de zieke anders geen de minste kans meer overschiet. Want het hart is een zeer ingewikkeld en zeer de- likaat orgaan.Het is als een goed gespannen veer, die zowat 100.000 maal per dag klopt, of 36 miljoen keer per jaar, of, voor een le ven van 50 jaar, in totaal 1.825 miljard kloppingen verricht. De geleerden weten :ons te vertellen dat het hartweefsel een ienergie bevat die vooraleer uitgeput te zijn .gemakkelijk tct 3 miljard kloppingen zou kunnen komen, wilden we maar een hygië nisch leven gaan leiden. Ieder minuut vloeit vijf liter bloed door het hart en dit debiet kan soms tot 30 en zelfs 40 liter stijgen. Het kart heeft bij het samenkrimpen en uitzetten voldoende kracht cm het bloed tot op een hoogte van 2,5 meter te jagen in een vertikaal opge richte glazen buis. En op het einde van een tamelijk lang leven heeft het hart voldoen de energie ontplooid om een zwaar geladen trein op de Mont Blanc te drijven. Wordt dit rusteloos hart dan nooit moe Jawel, maar men mag niet vergeten dat tus sen twee samentrekkingen, hoe snel deze zich ook voltrekken, een voldoende rust pauze is om de hartspier weer op gang te brengen. Dit krachtig orgaan is echter meteen ook zeer teer. Wat een hartoperatie zo gevaarlijk maakt is het feit dat het hart de motor is van de bloedsomloop en voortdurend met bloed wordt gevuld. Het stilleggen van het hart zou de dood voor gevolg hebben, omdat be paalde cellen, zoals de hersencellen, na drie minuten bloedarmoede uitsterven. En noch tans, om te kunnen overgaan tot een hart operatie, moet het hart «drooggelegd» wor den. Om dit te bereiken dient een kunstma tig hart ingeschakeld te worden. I>ergeiijk kunstmatig hart is tenslotte niets anders dan een grote glazen pot,waar in onderaan 72 kleine gaatjes zijn aange bracht. Het aderlijk bloed van de patient wordt er in opgevangen, en door de gaatjes wordt, onder druk, zuurstof ingepompt. Het vuile bloed neemt de zuurstof op, scheidt tevens de koolstof af, en de andere schadelijke afvalstoffen en is weer gerege nereerd. Een speciale pomp, zoals er o.m. aange bracht zijn op de brouwerij ketels, verhin dert het vormen van gasbellen, die dode lijk zouden kunnen zijn. Een derde zeer sterke pomp jaagt het bloed vervolgens weer in <een slagader van de patient, op een ritme dat evenwijdig loopt met dat van het hart. Dank zij dit apparaat, dat dus terzelfder- tijd «hart» en «long» «speelt», kan het ech te hart van de patient gedurende 45 minu ten worden drooggelegd. Hoe sterk het hart ook is in zijn presta ties, toch blijft het altijd een zeer week or gaan, het ondervindt gemakkelijk letsels, niet alleen van zware ongevallen, maar j meestal ten gevolge van buitensporigheden in het gebruik van alkool en tabak, die zon- der men er zich van bewust is het hart ge leidelijk aantasten. De meest voorkomende hartziekten zijn echter te wijten aan organische afwijkin gen. Zo is daar de gevreesde blauwe ziek te, waarbij de longslagader vernauwd is. Thans wordt ook dit letsel weggenomen door heelkundig de aorta met de slagader te verbinden. Een andere afwijking bestaat in een ver nauwing van de aorta zelf, waarbij in het hoofd te hoge bloeddruk en in de onderste ledematen een te lage bloeddruk veroor zaakt wordt. Ook hier wordt heelkundig ingegrepen door het wegnemen van het vernauwde gedeelte. Dit is trouwens on langs nog gebeurd bij Prins Alexander van België. Dat dergelijke operaties niet door om het even welk chirurg kunnen worden uitge voerd ligt voor de hand al was het maar omdat daartoe de zeer dure en zeer inge wikkelde apparaten zijn vereist waarover de eerste en beste kliniek zo maar niet kan beschikken. Maar ook hierin komt met de tijd wel verbetering. Médard KLAÜK. Heden, zondag 16 maart, te 3,30 u. in St. Martinuskerk, wijding van drie klokken door Z. H. Exc. Mgr. Calewaert. De plechtigheid zal opgeluisterd worden door het voltallig koor van de kerk. Een klokkencantate, getoonzet door Renaat Mo res wordt uitgevoerd. Gezien het uitzonderlijke van deze plech tigheid wordt een talrijke opkomst ver wacht. Die dag wordt in al de missen een bij zondere omhaling gedaan om de zeer hoge kosten van klokken en elektrifikatie te hel pen dekken. SCHOOL EN GEZIN Het komitee «School en Gezin» bestaat nu twee jaar en zet in alle dorpen en ste den van het land zijn aktie onverminderd voort. Na ruim driehonderd miljoen te heb ben ingezameld tot einde 1957, som die reeds volledig aan subsidies werd uitge keerd, brengen de 100.000 kollektanten door hun nederige maar bewonderenswaardige aktie maandelijks ruim twaalf miljoen bij elkaar voor onze getroffen scholen. Deze edelmoedige bedeltochten, vermoeiend en lastig zijn de schoonste uitingen van de ka- tolieke offervaardigheid. Vele generaties zullen later met ontzag opkijken naar die honderdduizend bedelaars die in de periode 1955-1958 hebben gestreden voor de vrijwa ring van de schoolvrij heid. We kunnen deze aktie gerust «het won der van orize tijd» noemen. Midden in een wereld van materialisme en opportunisme zulkdanige aktie te beginnen en Vol te hou den, iedere dag een half miljoen te verza melen, getuigt van de besliste wil van ons volk de vrije school te redden. Men moet werkelijk alle politieke wijsheid vaarwel hebben gezegd, om hieruit niet af te leiden, dat de volstrekte meerderheid in dit land zich iedere maand uitspreekt tegen de link se schoolpolitiek. NATION ALLE SCHOOLBETOGING TE BRUSSEL Aan het verzet tegen de schoolpolitiek zal nogmaals uiting worden gegeven tijdens de nationale schoolbetoging. Het Komitee voor Vrijheid en Demokratie dat in 1955 op 26 maart 100.000 personen in de hoofdstad wist te verzamelen en op 10 juli meer dan 200.000 zal een laatste maal voor de ver kiezingen alle kristelijke organisaties op roepen om eensgezind op zondag 18 mei te Brussel te manifesteren onder het motto «Over de toekomst van uw kinderen wordt NU beslist Terwijl het linkse front zich in België hechter aaneensluit om een anti-kristelijke schoolpolitiek te kunnen voortzetten, zal deze manifestatie aantonen dat het katoliek front minstens even eendrachtig kan zijn als het er op aan komt de vrij scholen te verdedigen. Maar als de betoging verboden wordt «omwille van de wereldtentoonstelling» Dan zal ze des te beter lukken... meer zeg ge we nog niet I. D. De plotse ommekeer in de konjunktuur doet de laatste weken de kolenvoorraden van de mijnen op onrustwekkende wijze stijgen. Er liggen thans reeds meer dan 2,5 mil joen ton kolen in voorraad, en deze voor raad vermeerdert nog a rato van 700.000 ton per maand, tenminste indien dë pro- duktie niet wordt geremd. Enkele maanden geleden nog waren er kolen te kort. Nu zit men met de handen in de haren omdat men ze niet meer kwijt raakt. Welke zijn de oorzaken van deze omme keer Eerst en vooral natuurlijk de ekonomi- sche teruggang. De industrie krijgt minder bestellingen, produceert minder en gebruikt bijgevolg minder kolen. Ten tweede is het huiselijk verbruik van steenkolen sterk gedaald, enerzijds omwille van het feit dat we een tamelijk zachte winter hebben gekend en anderzijds omdat zoveel andere brandstoffen aan bod komen. En tenslotte is er de invoer van ameri- kaanse kolen. Dat mazout en andere stookolie meer en meer de plaats innemen van kolen, zowel in onze kachels als in de industrie, ligt voor de hand. Ook de elektrische centrales gebruiken minder kolen. Zij leerden eerst schlamm branden, daarna de gewone schisten die sommige centrales nu uit Duitsland betrek ken omdat de prijs ervan daar ongemeen laagt ligt. Hierbij mag niet worden verge ten dat gedurende jaren, onze regeerders i de industrie hebben aangezet andere brandstoffen te gebruiken, omdat er toen kolen te kort waren Wat de amerikaanse kolen betreft, het gaat hier om kontrakten welke tijdens de Suez-krisis werden afgesloten en waar we moeilijk kunnen aan ontsnappen. Trouwens de Kolen- en Staalgemeen schap is van die aard dat om het even wel ke kolen in Frankrijk, Duitsland, Holland' of Italië aanwezig zijn, vrij België binnen mogen. Moesten wij deze amerikaanse kolen toch weigeren, dan kan men er mede naar Holland of Duitsland, waar ze kunnen wor den aangekocht, en zo krijgen wij Holland se en Duitse kolen binnen die veel goed koper zijn dan de onze. Ondertussen is, naar het zeggen van de bevoegde minister, de toestand dramatisch geworden. Vele kolenmijnen zitten in gro te geldverlegenheid, de werkloosheid staat voor de deur. Het is alleen maar te betreu ren dat de vijf jaar die we van de K.S.G. als overgangsperiode hebben bekomen om onze mijnen aan te passen, verkwanseld werden en zo mede de vele miljarden die door deze Gemeenschap als kompensatie aan België werden uitbetaald. Het helpt niet, naar verantwoordelijken te zoeken. De vraag is, of onze laatste en grootste bron van energie en grondstoffen ons gaat ontglippen, en wat er dan van onze ekono- mie wel zal geworden Op deze vraag dient de regering een ant- woord te geven, en zonder verder dralen. Nu helpen wel geen plaasters op houten benen meer... L. B. Wereldtentoonstelling Brussel 1958 Genomen vanaf het Atomium ziet men het vrijwel voltooide pittoreske Belgie 1900.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1