DE WINDROOS GEDURIGE AANBIDDING 0t0.CX)rouw ter ^Druiven S NOG DE BRAND IN DE BARAK TE MIJLBEEK op DINSDAG 25 MAART UITSLAG RUBRIEK VOOR KUNST- EN GEESTESLEVEN DE OOGST VAN KAÏN God verleent aan het bloed van Abel de macht van het reinigen de water en het bloed van Abel zal de oogst van Kaïn de haat vrijkopen. In zijn voorwoord op De Oogst van Kaïn van Rosalina Coelho Lisboa schrijft André Maurois o.m. dat onderhavig werk bij hem gedachten heeft opgeroepen aan Oorlog en Vrede» van Tolstoj. De Brazi liaanse schrijfster is inderdaad van roman conceptie uitgegaan die Tolsjoj aankleefde: tussen de geschiedenis van een familie door, de historie van een volk te verweven, of andersom. Het heeft m. i. echter geen zin de waarde van beide kunstwerken aan el kaar te toetsen zoals sommigen gemeend hebben te moeten doen. Een vergelijking tussen kunswerken loopt altijd' mank, voor al wanneer deze in een andere tijd en voor een ander volk geschreven werden. De Oogst van Kaïn beschrijft het leven van drie geslachten van een groep mensen, die aan elkaar gehechte plantages (fazen- das) bewonen. Ieder voelt, op ZIJN ma nier, de wervelwind van de onbarmhartige tijd voorbijtrekken; eenieder voelt ook, in zijn kleinheid en broosheid, de adem van de geschiedenis nabij. De onrust en de per manente ontwikkeling van het Brazilianse volk uit zich in de snelle opeenvolging van de revoluties. Overal heerst verdeeldheid en animosi teit; er vormen zich twee kampen in het ene houdt met het bij de traditie, in het andere bundelt men alle krachtsinspan ningen op het ontdekken van een nieuwe toekomst. Men doet het met latijnse harts tocht met de volle inzet van het tempera ment, en niemand kan vooral bepalen of de liefde niet omslaat in haat nergens ter wereld wellicht groeit de liefde zo dicht naast de haat. Maatschappelijke orden worden in deze duistere stroom weggevaagd en door nieu we vervangen; de menselijke onrust en on- bevredigheid kent, onder deze zon van hartstocht en geweld, geen grenzen. Twee spalt en haat ten spijt bindt een gemeen schappelijk integer gevoel deze elkaar be vechtende mensen samen, nl. de liefde voor het vaderland. Als met in Brazilië de psy chologie van de geschiedenis bestudeert, dan herkent men direct de oorzaak van de Braziliaanse revoluties het idealisme. Al onze revoluties zijn eerlijk en oprecht, gemaakt door mensen, die het als hun ideaal beschouwden, de ongelukkigen te beschermen en te helpen. Nooit streed een revolutioanair om zichzelf te verdedigen, maar altijd om anderen te beschermen. En Uitg. P. V. Vink, Antwerpen/Tilburg, 272 blz., geb. in reeks 130 F, los 160 F. dat is de politieke en morele kracht van onze burgeroorlogen... Uit deze behoefte om te dienen en te be- j schermen groeit de offergezindheid; groeit finaal ook het heldendom. En een volk dat I helden voortbrengt schept gewoonlijk my- then en symbolen. Voor het symbool van de vlag hebben de Brazilianen alles, ook hun leven, veil. Het was zonder twijfel een groots en stout opzet het epos of de tragedie van het Braziliaanse volk te willen schrijven. On vermijdelijk bijna moest door deze gewel dige greep een zekere onevenwichtigheid ontstaan in de bouw van de roman of een minder gelukkige samenhang in het ver haal. Maar de totaalindruk blijft ander deels zo overweldigend en aangrijpend, zo onweerstaanbaar is de evocatie van land en volk en zo fascinerend de flitsende tafe relen, dat men dit werk als hoogst belang rijk moet bestempelen. Sommige bladzij den blijven scherp in de geest geprent, ik denk hier o.m. aan de brief van Fabio Al buquerque aan zijn oom Jorge, de strijd van de achttien rebellen van Copacabana, de dood van de vrijheidsheld Antonio Si- queira Campos en deze van de Paraguaan Bich. Een groot .en beklemmend boek. Zelden kan dit van een historische roman worden getuigd. R. d. R. Millioenen christenen over de gehele we reld maken zich klaar de bedevaart naar Lourdes te ondernemen. 950 bijzondere treinen, waarvan 450 uit sluitend voor de vreemdelingen zullen deze grote massa bedevaarders naar Lourdes brengen. Voor het ogenblik wordt een reusachtige onderaardse basiliek gebouwd waarin twin tig duizend gelovigen zullen kunnen plaats nemen. De inhuldiging zal plaats hebben op 25 maart a.s.; dit is op de honderdste verjaardag van de Verschijning waarbij de Heilige Maagd aan Bernadette haar naam bekend maakte Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis Ten einde de kinderen in deze grootse feesten te Lourdes te betrekken, of om hen voor te bereiden op een gebeurlijke deelne ming aan een Lourdesbedevaart schenkt hun het prachtige album. «DE HEILIGE BERNADETTE» speciaal voor de jeugd geschreven door Mi chel de Saint-Pierre. Het boek is rijk geïllustreerd door Michel Gérard en wordt aangeboden onder geplas- ticeerd omslag. Verschenen bij de Uitgeverij Casterman, het is ongetwijfeld het geschenk bij uitstek voor de honderste verjaring van de Ver schijningen te Lourdes. (75 Fr., te verkrijgen bij alle boekhande laars). DE WETGEVENDE VERKIEZINGEN C.V.P.-LIJSTEN TE AALST VERVOLLEDIGD Op de vergadering van de Raad van Af gevaardigden die Zaterdag werd gehouden en zeer druk werd bijgewoond, heeft dhr Gilbert Claus, arrondissementeel voorzitter, mededeling gedaan van de namen der kan didaten,, welke, na de poll, door het hoofd bestuur werden aangeduid om de lijst aan te vullen en van diegenen, welke als plaats vervangers zullen fungieren. Voor de Parlementsverkiezingen zal de C.V.P. derhalve volgende lijsten voordra gen KAMER Moriau Eugeen, Aalst. Vanden Berghe Albert, Nederboelare. Moyersoen Ludovic, Aalst. Vindevogel Piet, Mere. Pierard Robert, Geraardsbergen. De Swaef Theofiel, Vlierzele. Plaatsvervangers Otte Roger, St. Lievens-Houtem. Van Muylem Hector, Nederhasselt. Van Melkebeke Leonce, Zottegem. Jw. Vereecken, Geraardsbergen. Van Welden Luc., Aalst. De Cock, Erembodegem. SENAAT Van Oudenhove Edgard, Denderhoutem. Coppens Edmond, Denderleeuw. N. B. Deze kandidaturen hebben be trekking op de eerste en derde plaats op de lijst, daar de tweede en vierde plaats voor behouden zijn aan het arrondissement Ou denaarde. Plaatsvervangers De Riemaecker Armand, Ninove. Matthijs Juul, >Zottegem. De Bisschop Marcel, Aalst. De voorzitter besprak uitvoerig de poll- verrichtingen en gaf percentsgewijze het aantal partijleden dat deelgenomen heeft aan de poll. Wij geven hierna de cijfers van 1958 en 1954 (tussen haakjes) Kanton Aalst 55% (55%); kanton Ge raardsbergen 73% (73%); kanton Herzele 67% (62%); kanton Ninove 65t.h. (55 t.h); kanton Zottegem 56% (58%) Gemiddeld percent 62%, (56%). Madeleine Cornand ontoerekenbaar. Elkeen herinnerd zich nog wel de tragi sche brand in een barak te Mijlbeek, waar bij een kindje om het leven kwam. Nadien kon worden uitgemaakt dat er hier sprake was van een misdadig opzet en de moeder Madeleine Cornand werd dan ook onder aanhoudingsmandaat geplaatst. Reeds bij de eerste ondervragingen had onderzoeksrechter Mosselmans kunnen be- stadigen dat vrouw Cornand niet over al haar geestesvermogens beschikte. De Raadkamer van Dendermonde heeft haar dan ook opnieuw door deskundigen aan een onderzoek doen onderwerpen,waar bij definitief werd uitgemaakt dat de vrouw aan zinsverbijstering lijdt. De kamer van inbeschuldigingstelling zal haar dan ook hoogstwaarschijnlijk voor een onbepaalde tijd doen interneren. FEESTDAG VAN MET PLECHTIG OKTAAF IN DE KAPEL VAN DE WERF TE AALST. Te 7,u. H. Mis ter intententie van al de leden van de Erewacht. Na de Mis uitstelling van het Allerheiligste. Te 10,u. Plechtige H. Mis ter intentie van al de leden van de Broederschap. Te 19,30 u. Solemneel Lof met sermoen en Te Deum. ONDER HET OKTAAF, behalve op zondag, alle dagen te 7 u. Communiemis en te 19,30 u. Lof met Rozenkrans. De Communiemis wordt opgedragen voor de volgende intenties Woensdag voor Varkensmarkt, Moutstraat, Houtkaai, Borluutstraat en Pier re Corneliskaai. Donderdag voor Molendries, Hoveniersstraat en Hoge Vesten. Vrijdag voor Kapellestraat, Rozemarijnstraat, en Academieplaats. Zaterdag voor Fritz De Wolf kaai, Gheeraerdtslaan, Walstraat en IJzeren wegstraat. Maandag voor Van Wambekekaai, Eilandstraat, Iwijnstraat en Burchtstraat. SUITEN VAN HET OKTAAF, DINSDAG 1 APRIL. Te 7,u. Communiemis voor de leden van het Hoofdbestuur. Te 10,u. Plechtige H. Mis ter intentie van de Dekenij van Molenstraat, en Werf, ook voor de Coninck straat. Te 20,u. Plechtig Lof, waarna Kaarskensprocessie met het Allerheiligste naar St. Martinuskerk. Ter gelegenheid van het Mariaal Jubeljaar verwachten we een machtige 'opkomst; de Kaarskensprocessie weze een grootse triomftocht ter ere van de Onbevlekte Hemelkoningin. Elke zaterdag, het jaar door, wordt in St. Martinuskerk een H. Mis opge dragen met de opbrengst van de offerblok van de kapel. Heel het jaar door staat de kapel open voor alle devote Mariavereerders. ST JOZEFSKRING. UITSLAG BELOTTEPRIJSKAMP. Van Dorpe Monique (3525 punten), Z.E. H. Biesemans, Maur. Nimmegeers, Fern. Jansegers, Joz. Biebaut, Fritz Lelong, An dré Delbaere. Kam. Bonner, Fr. Verbeiren, Mw Alb. Haeleydt, Jean Limbourg, Fr. De Petter, Raym. De Man, Karei Schockaert, Dom. D'Haese, Alb. Haeleydt, L. Smekens, E. H. Mussche, Fr. Van Mulders, Cl. Rom- baut, Jan Van den Brand, G. Stalpaert, Rob. De Bond, Em. Temmerman, P. Tom- beur, H. Matthieu, Mw R. Bael. TWEE AALSTENAARS DEDEN VAN ZICH SPREKEN Twee oud Koreastrijders uit onze Keizer- Lijke stede hebben zaterdag de Brus. randge meente Wemmei in rep en roer gezet. Stel u inderdaad voor dat ze een afgelegen boer derij binnendrongen om er een overval te plegen teneinde natuurlijk een beetje «mo ney» binnen te palmen. Maar het waren geen eerste rangsbandieten want nadat ze langs de eerste verdieping het huis bin nenslopen, hield niemand een oogje in het zeil en bekommerden ze er zich maar om de oude man zo stevig mogelijk op een stoel vast te binden om te weten waar zijn geld vertoefde. Er was echter nog een an dere persoon in de woning aanwezig die de politie ging verwittigen en die niet eens moeite moest doen om hen aan te houden. Inderdaad, ge moet niet vragen nog steeds legden ze de oude man op de pijn bank om te weten waar zijn geld vertoefde tot zij zelf vastgebonden werden maar dan in ijzeren koordjes. Nadat we wisten dat het twee Koreastrijders waren hebben we navorsingen gedaan om de twee namen op te sporen en zijn er tenslotte in gelukt, zodat het hier een Willy Corthals betreft wonende op de Onze Lieve Vrouwplaats en Alfons Declerck wonende op de Varkens- markt. Naar de vroegere levenswandel van beiden hebben we niet gevraagd, maar feit is dat ze toch nog heel wat moesten leren, daar ze tijdens hun opzet juist zo lang aarzelden tot ze zelf mochten reken schap geven aan de politie. KARNAVAL 1958. VERSIERINGSWEDSTRIJD Naam, voornaam, adres, Benaming drankhuis Behaalde punten op 100 1. Schollaert Louis, Pontstraat, 1, 't Half Maantje. 2. Van Melkebeke Antoine, Bur gemeesterplein, 18, Touring. 3. De Backer René, Grote Markt, 4, 't Land van Riem. 4. Podevijn Julia. De Ridderstraat 't Vosken. 5. Van Geert Godelieve, Albert Lié- nartstraat, 1, Magneet. 6. Van den Brempt Suzanne, Nij verheidstraat, 4, Monaco 7. Van Stijvendael Roland, Diepe- straat, 70, St. Kristoffel. 8. De Schrijver Arthur, Korte Zout- straat, Centrum. 9. Vertongen Hortense, Kerkstraat, 1, Zwarte Kat. Van de Velde Eugeen, Molen straat, 1, De Klok. 10. Verbestel Albert, Hoge Vesten, 64, Catchouken. 11. Dierickx Hortense, IJzeren weg straat, 1. 12. Van Hemden Leopold, Grote Markt, Pompierken. Thybaert Jozef, Korte Zout straat, 43, Parking. De Wit Maria, Pierre Cornelis kaai, 1, Vismijn. 13. Goossens Constant, Grote Markt, 6, De Tijger. 14. Cis Raymond, Statieplein, 1, In de Stad Geraardsbergen. Permentier Isidoor, Schoolstraat, 2, Palace. 15. Henninck Theo, St. Jobstraat, Amor ETALAGEWEDSTRIJD. Naam, voornaam, adres, Behaalde Benaming winkel punten op 100 1. De Backer Camiel, Binnenstr. 10 88,5 Paarden beenhouwerij. 2. Beeckman Jan, Priester Daens- plein, 3. Parfumerie. 3. De Neve Frans, Lange Zoutstr., 23-24. Binnenhuisversiering 3. Van Herreweghe, Korte Zoutstr., 34. Meubels «De Kroon» 4. De Sutter willy, Kapellestraat, 4a Tabak-Sigaretten. De Ridder Jan, Gentsestr., 110 Zuivelhandel «'t Ridderken» 5. De Wolf Jozef, St. Jobstraat, 162 Fruit en Groenten. 6. Lootens André, Kattestraat, 78. Super-Shop. 7. Van Opdenbosch J., Gentsesteen weg, 40. Drukkerij. 8. Saey Frans, Molenstraat, 66. Re genmantels. The Buffalo Shoe, Lange Zout- straat, 10, Schoenen. 9. Kieckens Paul, Molenstraat, 68. Confectie. 10. De Saedeleer Lucien, Grote Markt, 14. Haarkapper. 11. Van de Maele-Liebaut, Grote 78,5 15. 75,5 74 71 16. 70 68 17. 64,5 18. 64 19. 63 20. 63 21. 62 22. 61 23. 58 24. 58 25. 58 56 26. 54,5 27. 54,5 54 82 82 79,5 79 79 78,5 78 77,5 75 75 74 73,5 Het interclubkampioenschap van Vlaanderen, 3de afdeling, bracht een finale tus sen Palace Aalst en Gulden Sporen Kort rijk. Aalst won de eindstri jd met Hey- vaert, Kerckvliet en Schouppe, eerste drie van links naar rechts op deze foto. BHHMi i - BÜÉSË i Markt, 7. Kunstvoorwerpen. 12. Van der Schueren, Bunnenstr., 71 33, Likeurhandel. Luyckx-Van Migerode, Lange 71 Zoutstr. 21. Stoffen «Parisiana» 13. De Meyere p.v.b.a, Nieuwstraat, 70,5 64. Kruidenierswaren. 14. Kieckens Désiré, Lange Zoutstr., 70 40. Fonoplaten. De Saedeleer Jozef, Molenstraat, 68,5 2. Sanfor. Lambert André, Molenstraat, 40 68,5 Optiek. Van Den Berghe, Geraardsber- 68,5 genstraat, 64. In de Raap. De Bisschop, Gentsestraat, 35. 68 Huishoudartikelen. Van der Vorst Georges, Katte- 68 straat, 6. Beenhouwerij. Van der Schueren Paul, Gentse- 67 straat, 28. Likeuren. Electriciteitsmaatschappij, Elec- 66,5 trische huishoudartikelen. De Muynck, Korte Zoutstraat, 6 66 Lustrerie L.D.V. Van Lambergen Theo, Kattestr., 65 Zilverwerk «Empire» Van Impe Kamiel, Korte Zout- 64 straat, 44. Corsetten «Gandukor» Cuvelier Hermine Fr. H. Hart- 63,5 laan, 54. Ijzerwaren. Firma De Ryck, Gentsestraat, 3 62,5 Specerijen. Phlippe Bracary, Grote Markt,9. 62 Regen- sport- en reiskleding. Eldoradio, Molenstraat, 78. 61 Electriciteit. Hoeveeck Arthur, Ledebaan, 662 61 Kunstsmeedwerk «St. Elooi». De Wolf-Van Poel voorde, Ge- 60,5 raardsb.str., 75. «Het Hoefijzer» Pauwens Albert. Gentsestraat, 4 60 Beenhouwerij Troupin Marcel, Hopmarkt, 43. 60 Coiffeur. V. Schandevijl Albert, Esplana- 60 destr.,20. Lingerie Yvonne» 29. Blancquaert René, Vrijheidstr., 59,5 8. Kantoormachines. Van Molle, Kattestraat, 75. 59,5 Corsetten-Lingerie. 29. Maatschappij «Singer», Kattestr. 58 10. Naaimachinen 30. De Saedeleer Jozef, Molenstraat,8 57,5 Textiel waren. Tas G., Hoogstraat, 2. Confectie 57,5 «Edelwess». 31. Firma De Bisschop, Esplanade- 57 plein, Ijzerwaren. De Neve-De Smet., Geraardsber- 57 genst., 10. Publiciteit. 32. Omer Meert-Vinck, Molendries, 56 25. Schoensalon. 33. De Boeck Albert, Twijnderstraat 55,5 Likeuren, Zuivelhandel, Charcut. 34. Steenhaut Robert, Hovenierstr., 55 18. Coiffeur. 35. Louies Herman, Nieuwstraat, 24 54 Fotograaf. 36. De Leenheer, St. Jobstraat, 138 52,5 Likeuren - Specerijën. 37. De Bisschop, Lange Zoutstraat, 51 35. Huishoudartikelen. 38. Van Molle Yvonne, Korte Zout- 50 straat, 41. Lingerie-Corsetten 39. Bonner Irène, Zonnestraat, 28. 35 De Troubadour. straat 227, Liedekerke. Marielle Rogghé, Immerzeeldreef, 200, Aalst. Christa Temmerman, Kapellenhoek, 5, Smetlede. Marleen Matthys, Muisstraat, 30, Haaltert. Eddy Van Der Brugge, Kwalestraat, 12, Bambrugge. Marie-Therèse Van Impe, Hoeksken, 4, Erondegem. Hilde De Boom Brusselbaan, 37, Erembodegem. Anne-Marie Daghuyt, Brilstraat, 12, Haaltert. Hilde Coen, Kasteellaan 6, Gij- zegem. Bernadette Vanderstraeten, Stw. op Brussel, 41, Merchtem. Karine De Backer, Resschebekestraat, 19, Erembode gem. Georges Van Schuerbeeck, Natte- straat, 27, Ternat. Hans Goossens, Bin nenstraat, 313, Aalst. Eddy Callaert, Hoeksken, 5, Wieze. Geert Scheirlinckx, Naarstigheidstraat 65/1, Aalst. Karine Claus, Koning Albertlaan 23/A, Lede. Albert Bavrén, Kerkstraat, 107, Heldergem. Luc Van den Bossche, Rozendreef, 29, Aalst. Peter Owen, Parklaan, 147, Aalst. Anita Pyck, Oude Dendermondsesteen- weg, 4, Aalst. Hubert Lissens, Katoen straat, 12, Aalst. Aldo Faelli, Jasmijn straat 14, Aalst. Gaby De Beul, Nieuw- beekstraat, 54, Aalst. Paul Raymond Du bois, Grote Baan, 94, Herdersem. Mari- na De Geyter, Zwarthaar, 22, Haaltert. Marie-Rose De Strycker, Keizerstraat 16, Tarnat. Johny Coppens, Bossestraat 24, Erpe. Rik Pinnoo, Dirk Martensstraat, 28, Aalst. Eric De Boom, Hogeweg, 113, Erembodegem. 72 GEBOORTEN BINNEN DE STAD AALST VAN 10 TOT EN MET 16 MAART 1958. Herwig Van den Bossche, Doolhofstraat, 123, Aalst. Gunther Schollaert, Scherre- veldstraat, 29, Aalst. Martina D'Haese, Kreupelveldstraat, 62, Aalst. Rudi Re- dant, Laarstraat, 8 Nieu werker ken. Lut- garde Van Heddegem, Koutergatstraat, 20, Mere. Johny Herman De Wolf, Hoge- brug, Nieuw Huis, Denderbelle. Daniel Ghysels, De Keyzerstraat, 9, Aalst. Hilde De Bundel, Bredestraat, 55, Aalst. Da nielle Heymans, Kleemputtenstraat, 123, Liedekerke. Alfons Pfaff, Gemeentehuis Z.N., Holsbeek. Mare Tilley, Vekenstraat 2, Opdorp. w Lutgarde Barrez, Edward De Kosterstraat, 166, Evere. Ludwig Karei Broekaert, Dries, 30, Burst. Ann Jacob, Overimpestraat, 17, Lede. Lutgarde An- naert, Markiezeetstraat, 11, Lede. Kris- tine Van der Hoeven, Bosstraat, N.H. Haal tert. Christine De Corte, Kerkveldstraat 31, Mere. Marijke Breynaert, Opper-

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 3