en omstreken In memoriam de Heren Med. De Kezei en Jozef Ghyselen zg. üorvée Vivres Sociale Kroniek De Boer zal 'tal betalen ^Vreüe aan a@ mensen van goede wii. H I de gazet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,5» Fr. het Nr. DONDERDAG 27 MAART 1958 NUMMER 25 Op korten tijd verloor de Davidsfondsaf- deling Aalst en Omstreken twee "an haar verdienstelijkste bestuursleden; het is meer dan passend te onderstrepen wat zij gedaan hebben voor de groei en de bloei van het Davidsfonds in onze stad. De heer Medard De Kezel, apoteker, ont viel ons op 23 januar.' 11., in de gezegende leeftijd van 71 jaar, doch nog in de volle kracht van zijn leven en in de schone rijp heid van zijn geest. In het jaar 1929 werdiiïg TIeer De Kezel opgenomen in het bestüus-Van het Davids fonds Aalst en in 1935 werd hij mandataris van zijn gouwbond in het Hoofdbestuur. Geen schoner hulde kan men hem brengen dan die welke uitgesproken werd bij zijn graf door Mkr. Prof. Dr. A. Janssens, de al gemene Voorzitter van het Davidsfonds Met zijn persoonlijkheid, met zijn on wrikbare katolieke en Vlaamse overtui ging, met zijn wijsheid, zijn offervaardig heid en zijn verlangen om het goede te doen en het kwade te bestrijden, kon het niet an ders of zijn liefde tot zijn evennaaste, op de eerste plaats ons volk, kwam tot uiting in een voortdurende en trouwe medewerking in de leiding van de vereniging die op het kulturele vlak ijvert voor Godsdienst- Taai-Vaderland God zij gedankt dat wij daar ruim 20 jaar mochten van genieten. Ook loofde hij de afgestorvene. als een man met grote zin voor ver antwoordelijkheid en daardoor steeds en ononderbroken vol belangstelling voor alles wat in de bespreking gezegd werd; hij volg de de gedachtenwisseling met nauwgezet heid en nam er bedachtzaam deel aan als een man van wijs oordeel en goede raad als een man, om het kort te zeggen, die zijn kennissen, zijn bevoegdheid, zijn ondervinding, bereidwillig ten dienste stel de voor het algemeen nut. Een voortrekker van ons Davidsfonds. Al die jaren heeft hij innig samengewerkt met de Heer Jozef Ghyselen, vrederechter alhier, die de Heer tot zich geroepen heelt op 4 maart 11. De Heer advokaat Jozef Ghyselen werd reeds in het jaar 1925 opgenomen in het bestuur van het Davidsfonds Aalst, drie jaar later werd hij reeds Voorzitter van de afdeling. Onder zijn bestuur kende de afdeling een geweldige bloei en reeds telde de afdeling 935 leden terwijl er in 1926 maar 345 wa ren. In het jaar 1929 steeg het aantal leden nog tot 1180. Onder zijn bestuur in het jaar 1930 werd de zelfstandige afdeling Aalst-Mijlbeek op gericht. Het ledenaantal van afd. Aalst en omstreken bedroeg nog steeds over de 900. Onder zijn krachtdadig voorzitterschap werden er ook regelmatig Guldensporen- herdenkingen gehouden en met de opstel prijskampen werd van wal gestoken in het jaar 1932. Het aantal ingerichte conferen ce Het was gedurende de winter van 1916 op 17, wij bezetten de zeer gevaarlijke sek- teur van Boesinge. Sedert weken vroor het dat het kraakte en elke avond vóór we de wacht optrokken in de loopgraven, kregen wij, elke soldaat, een maatje cognac om ons wat op te warmen en om de «cafard» te verdrijven. Elke avond trok een korporaal vergezeld van drie soldaten om het ravitaillement en de cognac voor een ganse sektie van om trent dertig man. Na veel gesakker en ge- sleur door de verbindingsloopgraven ge raakten zij dan terug in de eerste linie met een zak brood, een bidon papatten met ra tatouille of bouletten, twee veldflessen warme koffie per man en slechts twee fles sen cognac voor de ganse sektie. Het was een zeer lastige karwei maar voor velen had zij een aangename kant want reeds HET CHRISTELIJK SYNDIKALISME EN HET NIEUWE EUROPA. Met de meeste belangstelling volgden we verleden week het Welsprekendheidstor- nooi ingericht door de Europakring en ge noten er met volle teugen van de knappe wijze waarop de zes kandidaten zich van hun zware taak kwijtten. Nochtans is het ons opgevallen dat het piobleem zo complex is dat we gaarne in onze sociale kroniek de grote rol willen bepalen die de Vakbeweging te spelen heeft bij de opbouw van het nieuwe Euro pa. STRUCTUURHERVORMINGEN DER CHRISTELIJKE VAKBEWEGING Sedert het einde van de oorlog, beleven wij, Europeanen, een ononderbroken reeks i j i van revoluties en avoiuties in al de wereld meermaals was het gebeurt dat de karwei- j christelijke vakorganisaties is het Interna tionaal Christelijk Vakverbond een grote wereldorganisatie geworden. Het I. C. V. kent een merkwaardige op gang trots zeer moeilijke omstandigheden, niet alleen in Eelgisch Congo, maar in heel Afrika, Azie, en Zuid-Amerika. Overal is de Christelijke Vakbeweging daar in volle ontwikkeling. Zij speelt daar van nu af dezelfde beslissende rol in het bevorderen der arbeidersbelangen, als de pioniers der eerste christelijke vakbonden en hun op volgers in Europa hebben gespeeld. VAKBEWEGING EN EUROPESE INTEGRATIE. Op wereldschaal zijn de economische en politieke organisaties nog helemaal ontoe reikend. Trots haar merkwaardige presta ties en haar werkelijke bijdrage tot behoud onze I van vrec*e' blijkt de Organisatie der Ver- internationale politiek moeten hierdoor een I spraken zodat de sergant deze mannen ver- volledige wijziging ondergaan. i J delen. Onze opvatting, onze houding, mannen bij hun terugkomst met losse tong enigde Volkeren U. N. O. ernstig ver dacht en aan hun adem ging rieken want sedert enkele tijd was de cognac toch zo flauw en begon naar koffie te smaden Sol- daat Raskin welke van de knepen op de ties steeg voortdurend. Geleidelijk aan hoogte was, zwoer, wanneer het zijne beurt kreeg het ledenaantal een grote deuk, van zou zjjn om COgnac af te halen, de twee van 837 in 1943 daalde het geleidelijk aan flessen alleen naar binnen te lappen. Ik zal in 1939 tot 553. In de oorlogsjaren steeg het (jan in QQn maai hebben wat mij hier sedert aantal leden terug van 505 in 1941 naar 893 veie dagen wordt ontstolen, sprak hij. in 1945. Het aantal leden C nam ook een hoge nam ook vlucht en bleef wel gedurende drie jaren (1943-1944-1945) boven de 500. In het jaar 1945 nam de Heer Voorzitter ontslag wegens te drukke werkzaamheden en een algemene vermoeienis, met de in stemming van alle bestuursleden werd hem het Erevoorzitterschap van de afdeling Aalsi en Omstreken aangeboden. In die hoe danigheid wist hij nog steeds de afdeling te steunen door zijn goede en wijze raad, En nu was het de beurt van Raskin. Hij zou de pullen met koffie vullen en dragen en ook de twee flessen cognac bijhouden. Daar het vullen der gourdes te lang duurde vertrok de korporaal met de twee mannen en liet Raskin alleen achter. Wel een half uur na zijn makkers belandde hij eindelijk kreunend en vloekend bij de sergant. Hij had de ene hand gans omwonden met een noodverband, in de andere hand droeg hij de scherven van de gebroken flessen. Hij was gevallen en de scherven hadden hem vooral in de moeilijke en benarde omstan- erg gekwetst verklaarde hij. Van wacht op- digheden die de afdeling toen moest door- trekken was er natuurlijk geen spraak voor maken. Raskin, hij zou volgende morgen de dokter Dit zijn de talrijke redenen waarom onze raadplegen. vereniging de nagedachtenis van de Heren Midden de nacht steeg er uit de abri van De Kezel en Ghyselen zg. dankbaar in ere onze held een luid gezang op. De sergant zal houden en een vroom gebed bidt voor spoedde zich er heen en vond er onze mak hun eeuwige zielen. Dat de politiek gevoerd door onze huidi ge blauwe minister van landbouw ene tota le mislukking is moet men aan onze boeren niet meer vertellen, zij ondervinden het alle dagen aan den lijve. Nemen wij de huidige prijzen van de volle melk. Sedert 15 maart betalen de mel- kerijen aan onze landbouwers 2,50 Fr. voor een liter volle melk Wanneer men bedenkt dat een zeer goede koe gemiddeld voor een gans jaar 15 liters melk geeft per dag dit komt op 37,50 Fr. per dag. Het voeder van een volwassen koe kost hedendaags nog minstens 40 Fr. per dag. Gerekend dat elke koe minstens een uur werk per dag vraagt, hoeveel legt de boer hier dan bij Wij ne men zelfs geen nota van de duizenden fran ken welke de landbouwer er bij mag tellen wanneer hij zich een ander dier dient aan te schaffen, of bij gebeurlijke verliezen door ziekte of ongevallen. Voor landbouwers wel ke dit tegenwoordig tegenkomen is dit een ware ramp Onze blauwe minister verklaart er zijn 50.000 koeien te veel in België en deze moe ten verdwijnen Zeer gemakkelijk gezegd. De eigenlijke oorzaken van de rampspoedi ge prijzen van de melk zijn de volgende Men heeft vroeger te veel vreemde boter ingevoerd uit Holland en Denemarken en om deze bij tijds te kunnen verkopen was men dan verplicht onze eigen boter te sto- Volgende dag moest Raskin bij de kap- keren. Liever dan onze eigen produkten aan per op het rapport komen. Hij vertelde deze een lonende prijs te laten verkopen voerde ,dat hij na een eerste slok die hem bijzonder men maar in. Waarom zocht men geen uit- goed smaakte, zich niet meer kon inhou- ker de Madeion aan 't bulderen terwijl hij met een halve pulle cognac boven het wag gelend hoofd zwierde Het verband aan zijn hand was spoorloos verdwenen en er waren geen kwetsuren te zien Bij een op merking van de sergant brulde hij voor U allen was het maar een bagatel, voor mij was het nu eens genoeg en 't was toch zo goed Santé den en de rest dan maar sloeg zijn botten voer als er te veel kwam De smokkel in boter neemt waarlijk zeer grote afmetingen. Dagelijks leest men in de Onze kapper was het met deze eksplika- dagbladen dat men autos met honderden ki- tie niet eens: het koste Raskin acht dagen los boter heeft in beslag genomen en wan- en hoeft het gezegd dat hij nooit meer de neer men bedenkt dat dit maar een klein gedeelte is van wat wordt binnen gesmok keld kan men zich een gedacht maken hoe veel boter er nog dagelijks ons land bin nenstroomt. Dat men begint met onze dou- anenposten te versterken opdat aan dit bo- terschandaal een einde kome. Deze twee punten samen maken meer dan de produktie van de 50.000 koeien welke moeten verdwijnen. Dat men deze in acht neemt en de overproduktie zal wel verdwij nen en dat men de melkerijen verplicht lo- j nende prijzen voor de melk aan onze land- I bouwers uit te betalen. cognac heeft mogen afhalen OQO- R. V. De wederzijdse afhankelijkheid van de volkeren der verschillende werelddelen, na melijk op het economisch gebied, is geen nieuwe feit. Immers, sedert de industriële omwenteling en de ontwikkeling van het in ternationale verkeerswezen, hangt de eco nomische expansie van Europa in grote mate af van de bevoorrading uit, en de af- zetgebieden in andere werelddelen. Sedert dien ook wordt de mogelijkheid tot econo mische en sociale vooruitgang in die we relddelen grotelijks beinvloed door de gun stige of minder gunstige toestand der Eu ropese economie. Tot het begin dezer eeuw waren de Euro pese staten bij machte hun wil aan de vol keren der andere werelddelen op te dringen in functie hunner nationale belangen, ter wijl men thans getuige is van een geleide lijke verzwakking hunner politieke macht. Heden ten dage wordt de politieke macht niet uitsluitend meer bepaald door de rijk dom der volkeren. De stem der arme, onvoldoende ontwik kelde naties, die voorheen dikwijls werden geexploreerd, klinkt thans op. Dank zij de scheiding der industriële landen in twee blokken, het Westen en het Oosten, gebrui ken de naties drukkingsmiddelen waarover zij vroeger niet beschikten om te eisen dat er zou rekening worden gehouden met hun belangen en dat de rijke volkeren ze zou den helpen om hun aandeel in de sociale en economische vooruitgang te verwerven. Het is omdat ze die drukking ondergaan, en soms bedreigd worden, dat de Europea nen zich bewust worden van hun onderlin ge afhankelijkheid en internationale soli dariteit. De Europese arbeiders nochtans, heb ben niet gewacht op die drukking en be dreigingen om de arbeiders der andere we relddelen ter hulp te komen, waar nog ar- beids- en levensvoorwaarden bestaan, lager dan die van het Europees proletariaat der 19e eeuw. Dank zij de solidariteit der Europese lamd door de wedijver der blokken. I Onder de druk der communistische be- dreiging kwamen talrijke regionale organi- saties ter wereld die zich beijverden de mi litaire, economische en sociale krachten te bundelen en concentreren. Benelux zag het licht gevolgd door de I Europese Organisatie voor de Economische samenwerking die bijna al de landen van West-Europa omvat. Haar komt de grote verdienste toe het herstel te hebben bevor derd van de door de oorlog verwoestte Eu ropese landen, en de handel dier landen van een reeks hinderpalen te hebben be vrijd. Daarna kwam de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tot stand, beperkt tot zes landen, Benelux, West-Duitsland,Frank rijk en Italië. Zij nam de hinderpalen weg voor het ruilverkeer van kolen en staal en ondernam geleidelijk de coördinatie der economische politiek in die twee indus triële basissectoren. Vanaf dit jaar zullen de ZES de geleide lijke afschaffing van de tolrechten en ande re hinderpalen voor het ruilverkeer door voeren. Binnen hun grenzen willen ze aldus een grote gemeenschappelijke markt tot stand brengen, hun economische politiek coördineren en een gemeenschappelijke houding ten overstaan van sommige vraag stukken toepassen. Het Christelijk Syndikalisme bleef niet passief toezien maar nam bij de oprichting van deze belangrijke instellingen haar vol ledige verantwoordelijkheid. Het Europa van morgen zal zijn wat de Europeanen er van maken. We kunnen ons niet voorstellen dat er in de toekomst nog over lonen en arbeiders- voorwaarden zou worden onderhandeld zon der het I.C.V. Het Christelijk Syndikalisme is de weg van het Europese syndikale integratie be slist opgegaan. N. B. Van af toekomende week publi ceren we in de Sociale Kroniek De Wet op de Gezinsvergoedingen. BIJ EENDRACHT-AALST. op De verloren schaapjes zullen naar de Endrachtstal terugkeren, alle opscheppers? LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 24ste TREKKING Een lot van 500.000 fr. is gevallen obligatie nr. 788.131; Een lot van 100.000 fr. is gevallen obligatie nr. 185.752; k venoren scnaapjes zuuen naar de Endrachtstal terugkeren, alle opscheppersk Een lot van 50.000 fr. is gevallen op obli-"zullen neties de m°nd mogen dichthouden, u hebt het al geraden, Jan Van Poelvoor-" gatie nr. 200.361. kde en zijn broer Antoon zullen naar Eendracht Aalst terugkeren. Op zichzelf genomen De andere obligaties der groepen 788.101 Jbetekent dit een stunt van belanS voor de wit-zwarte kleuren, nadat men al tweemaal^ tot 788.200, 185.701 tot 1885.800 en 200.30llop de neus mocht hijken met de proefnemingen van Hooghe en Dewael als buiten-l tot 200.400 zijn terugbetaalbaar aan pari. ?sPelers- Straks zullen we u alles van naaldje tot draadje vertellen, eerst en vooral? ^wensen we een kleine opklaring te brengen in wat we hier verleden week schreven. 1 Immmers, we wisten van dan af reeds hoe er iets broeide bij de Eendrachtfamiliek "en hoe het misschien mogelijk was dat dergelijke initiatieven die men wou nemen," |mogelijk zouden stopgezet worden, wanneer men wat te veel ruchtbaarheid zou ma-| .ken over de zaken. Een feit staat vast, wij persoonlijk zijn volledig tegen zogenaam- de waarheden, want hoe kan men als buitenstaander zeggen wie er in het gelijk is,fc dat gaat eenvoudig niet. Men is veel beter dat men alles rustig zijn gang laat gaan,? |°m zoals nu, tot verbluffende resultaten te komen, en alles weer netjes werd opgelost.! DE OPLOSSING k Men moet iemand kunnen zien in het licht van zijn gebreken en verdiensten, enfcj Jper slot van rekening zijn zij gelukkige sportmannen die water in hun wijn kun-® In Sint-Baafs te Gent werd de in tegrale uitvoering gegeven van de Mattheuspassion van J.S. Bach. Dit concert werd door de radio uitgezonden. Verleenden hun medewerking, naast vermaarde solisten uit binnen- en buitenland, het symfo nie-orkest van het N. I. R., de Gentse Oratoriumvereniging en de Schola Cantorum van St—Baafs. Cliché «Het Volk» k """Vi m "UU WIJ 11 AUG- 4 |nen gieten. Wel, wanneer we ons antwoordje stuurden aan de reporter uit Ninove,| J dan was dit eenvoudig omdat we wisten hoe de spelers onderling van plan waren bij J hun vrienden te Ninove want dat zijn ze toch te gaan aankloppen, omdat zei k tevens wisten welk belang het nu heeft kameraadschappelijk met elkaar te kunnenk ^omgaan. Een paar bestuursleden wisten ook vanwaar de wind moest komen en sloe-® Lgen de handen in elkaar, om eveneens naar de Stekjesstad te gaan, waar ze zeer vol-k !daan van terugkwamen. De wagen was aan het rollen, de weg naar het vergelijk lag® open, en voorzitter Mertens ging zich nu met de zaak bemoeien, evenals de oud-| J voorzitter de Hovre, met als gevolg dat de poorten van 't Pierre Cornelisstadion wa-' gewijd openstonden voor de gebroeders Van Poelvoorde. Een voorwaarde is er nu k nog dat trainer Pelsmakers, die van de hele zaak op de hoogte is, met zijn sterkste spe-kj J lerspotentieel kan uitpakken om regelrecht met de Eendrachters naar de redding tei stevenen. k Wie had zulk een wending verwacht Beslist weinigen, maar velen zullen nu wel? een knap seizoeneinde verwachten van de Ajuinen LOUIS DE PELSMAEKER.I

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1