en omstreken Radio-toespraak gehouden door Oud-Minister Moyersoen. Met de snorrende wieltjes doorheen het Ajuinenland. De regering heeft niets gedaan voor de Vlamingen van aalst Burelen VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 20 APRIL 1958 NUMMER 32 WAARDE LUISTERAAR, Vandaag werd de Wereldtentoonstelling met veel luister geopend. Deze indrukwek kende onderneming waartoe door de C.V.P.- regering werd beslist, zal, hopelijk, ons land tot eer strekken. Is het dan niet jammer op deze heuglijke dag U te moeten spreken over zoveel din gen die de Belgen zo jammerlijk verdelen? Het ware voor ons land veel beter ge weest, dat op deze dag de verkiezingen reeds voorbij waren. Ee regeringspartijen hebben er echter ander over beslist. Ze koesteren de illusie dat het uitwendig vertoon van welstand dat noodzakelijk door een wereldtentoonstel ling wordt verwekt, haar ten goede zou komen. De regering tracht thans haar bestaan met kunstmatige middelen te rekken om de vrede te bewaren in het rood-blau- we huishouden, stelt zij de kiese problemen op zij; denkt aan het alkoholvraagstuk, waarin de liberalen en de linkse kamerle den zich hopeloos belachelijk maken; om te k .innen voortwerken in het parle ment, moet ze rekenen op de aanwezigheid van de 4 fommunistische gekozenen; om het vereisto aantal te bereiken; op financieel plan, redt zij zich dank zij het geld dat de Duitsers en andere vreemde lingen haar tegen hoge intrest en op korte termijn willen voorschieten; tenslotte dcet ze alles om de ware toe stand op gebied van werkloosheid, duur le ven, industriële achteruitgang zoveel moge lijk te verduiken. De regering vergist zich echter wanneer zij denkt dat de bevolking zich door deze schijn-welstand laat beetnemen... De bevolking weet zeer goed dat België het eerste Europese land is, dat door de ekonomische achteruitgang het diepst werd getroffen; dat er reeds 3 miljoen 400.000 ton onopgebruikte kolen zich opstapelen rond onze mijnen; dat er reeds in maart 1958 203.574 werklozen waren, tegen 112.400 in 1957 en vooral in het vlaamse land; en dat nu uit vrees voor de catastroof de regering de verkiezingen tracht te bespoedigen. Zij weet zeer goed dat de regering gedu rende vier jaren dank zij de hoogkonjunk- tuur en de stijging der belastingen, over reusachtige inkomsten heeft beschikt, die met meer dan 40 miljard de inkomsten der C.V.P.-regering overtreffen. Zij weet zeer goed dat geen enkel der strukturele vraag stukken werd opgelost. Dat, nu de krisis daar is, de Minister van Financien moet antwoorden dat er geen geld is om de tex tielnijverheid te helpen, geen geld om de landbouw uit het slop te halen; integendeel, hij verhoogt de overdrachttaks op de tex- tielprodukten. Zij weet zeer goed dat de regering, om de schijn te redden, om geen tweede maal het plafond te doorbreken, de belastingen over het jaar 1958 in der haast binnen haalt, ten allen kant geld ontleent op kor ten termijn en tegen hoge intrest. Zij weet zeer goed dat de betalingen van de R.M.Z. aan de apotekers, de betalingen van de Staat aan zijn leveranciers en onderne mers, worden uitgesteld, de betaling van de pensioenen van de onafhankelijke werd verdaagd en dat met deze politiek de on middellijke toekomst op angstwekkende wijze wordt bezwaard. De regering vergist zich wanneer zij ge looft, dat wij haar vijandig optreden tegen het christelijk volksdeel vergeten. Verleden week verkondigde de onder voorzitter van de socialistische partij met zelfvoldaanheid, dat de regering haar kies- oeloften had gehouden en zelfs verder was gegaan. Inderdaad zij is veel verder gegaan Ze heeft de onzalige schoolstrijd ontke tend op het ogenblik dat de staatszorg drin gend en dwingend naar de volksopvoeding moest gaan. Zij heeft op een hardvochtige wijze diegenen die zich tot de christelijke overtuiging bekennen, alle mogelijke na deel berokkend. Dit werd nochtans door de socialisten en nog meer door de libera len tijdens de verkiezingsstrijd van 1954 zorgvuldig verzwegen. Hardvochtig is wel het juiste woord. Het lijkt werkelijk ondenkbaar dat in de tweede helft van deze eeuw openbaar hulde zou worden gebracht aan een patroon die zijn ondergeschikten zonder vooropzeg af zet. En toch is dit gebeurd, en dan nog wel door de socialistische partij In november 1954 in de Kamer veerde gans de linkerzij de recht om Minister Collard toe te juichen. Waarom Omdat hij de triestige moed had gehad honderd leerkrachten uit het offi cieel onderwijs, dus zijn ondergeschikten, i op staande voet af te danken, uitsluitend omdat zij hun diploma hadden gehaald in een vrije Katolieke instelling. Op het einde van hetzelfde onzalig jaar 1954 interpelleerde oud-minister Harmei de regering over haar beslissing, de wedde-toe- lagen van meer dan 10.000 leerkrachten van het vrij onderwijs met 20% te verminderen. Hij wees op aangrijpende wijze op de pijn lijke verrassing die deze nieuwjaarsbood schap in zovele families brengen zou. De socialistische partij had toen maar één woordvoerder van doen om haar standpunt over dit sociaal onrecht uit te drukken. En die woordvoerder had maar vier woorden nodig om dit standpunt te belichten. Die woordvoerder was Mijnheer Jos Van Eyn- de, ondervoorzitter van de socialistische partij, en zijn-woorden waren on s'en fout Nog nooit is het «rood of geen brood» zo stelselmatig toegepast. Neen, wij vergeten niet het onrecht dat aan de ambtenaren werd aangedaan, die in alle ministeries op de meest schandelijke wijze worden voor bij gestreefd, ja zelfs achteruitgesteld, uit sluitend omdat ze niet socialistisch gesyndi- keerd zijn of omdat ze zelfs weigeren zich aktief met de politiek in te laten. Zie vervolg blz. 2. BIJ HET BEGIN VAN DE WERELDTENTOONSTELLING De grote en langverwachte dag is voor-^ bij. E>e Koning omringd door Ministers ink smoking, die allen hun mooiste dekoraties droegen, heeft het simbolische lint doorge-fc knipt... en de poorten voor de miljoenen be-J zoekers staan open. J w Nu de allerlaatste blaadjes van de voetbal en basketball kalender worden af ge Ischeurd zullen we van volgende week af met het beschikken van meer plaatsruim-J De regering wacht waarschijnlijk op defcte onze sportkolommen openstellen voor een wekelijkse wielerrubriek die we o-k duizenden flashes van kino en dergelijke Tvengemelde titel gaven. Denk nu niet dat we U wekelijks een ommen om de verkiezingskampagne te openen. Als kien opdissen met het citeren van deze of gene uitslag van tien a en p aa ri r men wel ingelichte kringen moet geloven Jneen, oude en onsmakelijke kost willen we U besparen en zu en s ee s eze re w zal deze verkiezingsstrijd zeer kort zijn en ^bewieroken die het wegens een niet alledaagse prestatie weinig aantrekkelijk. ki kmen met enkele "Jpech werd gezift, op het ogenblik dat hij reeds op het notaboekje van de journalis-| Q'ten stond genoteerd als mogelijk overwinnaar. kbeeld de knal verrichting van een MauritsMeuleman die in Aalter-Brussel-Aalter sa- anderen de wedstrijd geschiedenis schreef maar jammerlijk door Hier en daar is er nog wel een besluitlo ze die nog tot beraad moet komen, en mis schien nog wacht op een doorslaggevenderten stond geno eer gebeurtenis of wie weet waar vandaan nog^ Zoals van een Michel Van Aerde de blonde krullebol uit Zonnegem, die reeds bij dej inspiratie verwacht maar alles bij elkaarfcprofs zoveel adelbrieven kon voorleggen dat hij met een vaste aanduiding voor dek genomen staan de meningen ogenschijnlijkvan Frankrijk op zak loopt. Aan stof zal het ons zeker niet ontbreken omj vast. |steeds een uitgebreide rubriek neer te pennen, daar zullen de vele sterke renners ui 1 t Ajuinenland, met knappe wielerstaaltjes aan de K m 'd Op de Markt te Brugge plaatste de publiciteitsdienst van de W. T. een inlich tingskantoortje. De vriendelijke fair-hostessen volgden prompt. De leeuwen op het pui van het gouwpaleis kijken wel wat grimmig, maar de mensen houden van een elegante verschijning. Buiten Brugge vindt men ook dergelijke posten te Antwerpen, Oostende, Adinkerke e. a- (Cliché «Het Volk» Alle attrakties van Vrolijk België tenk spijt zijn er nog steeds te veel kolen in J weten voor te zorgen, voorraad, te veel boter, te veel werkloos heid, en komt een ekonomische krisis aan de horizont opduiken. Zo het moest waar zijn dat M. Van Acker M. Van Acker opvolgt, dan kan hij best, op het einde van het jaar uit een mooie droom ontwaken en voor de bittere werkelijkheid komen te staan. De enige gebeurtenis van belang tijdens de verkiezingsstrijd zal waarschijnlijk de schoolmaniiestatie van 18 mei zijn. Dit vooruitzicht doet vele linkse ministers de eetlust verliezen. Sommige linkse bladen hebben reeds voorgesteld de verkiezingen op die dag te houden, zodat de manifestatie vanzelf zou wegvallen}.-» Ook voor de regering wordt het verve lend dat daar op een mooie zondag 200.000 Belgen in de straten van Brussel aan alle vreemdelingen zouden diets maken dat de regering hier een onrechtvaardige school politiek volgt. Ook M. Van Acker is waarschijnlijk bang voor dergelijke propaganda, en zou er heel wat voor over hebben om die manifestatie af te lassen. Hoe zal hij dat klaar spelen Laten we op de gebeurtenissen niet voor uitlopen, maar tevens ook niet vergeten dat dhr Van Acker menige poets in reserve houdt, en die op het gepaste ogenblik zou kunnen... bakken. L. B. 0O0 VERKIEZINGEN GAAN DOOR OP1 JUNI. In de bijzondere kamerkommissie voor de herziening van de Grondwet, heeft dhr Van Acker, eerste-minister, Woensdag ver klaard dat de verkiezingen beslist zullen doorgaan op Zondag 1 Juni. Hij legde deze verklaring af op verzoek van dhr. De Schrijver die in de kommissie protesteerde tegen de geheimzinnigheid rond de datum van de verkiezingen. De eerste-minister liet verstaan dat het technisch niet mogelijk zal zijn de verkie zingen op 18 Mei te houden, omdat de ver klaring over de grondwetsherziening, die de wetgevende arbeid moet besluiten, niet voor het begin van volgende week door de Senaat kan goedgekeurd worden en er min stens 26 dagen nodig zijn tussen de ontbin ding van de Kamers en de verkiezingen. #QO DOKTER HEMERYCKX EN ZE NOEMEN DAT REGEREN... TE AALST. Wij herinneren dat, op initiatief van Pax Christi, Dr. Hemeryckx op dinsdag 22 april, een voordracht houdt in de feestzaal van het stadhuis te Aalst, te 8 uur 's avonds over «DE STRIJD TEGEN DE MELAATSHEID» De voordracht wordt toegelicht met licht beelden en film. Dr. Frans Hemeryckx, na twintig jaren gewerkt te hebben in Congo, heeft thans de strijd aangebonden tegen de melaatsheid in Indië te POLAMBAKKAM. Zijn optre den te Aalst zal voor ons allen de gelegen heid zijn om hulde te brengen aan een on zer verdienstelijkste tijd- en streekgenoten, die met bewonderingswaardige zelfverloche- ning zijn leven heeft gewijd om de ongeluk kigste onder de mensen bijstand en gene zing te brengen. Inkomprijs 15 F. Leden van jeugdbewegingen en studen ten 10 F. In 1954 waren er sommige mensen, die van de nieuwe regering iets verwachtten voor de Vlamingen. Ze waren wel naief. Want de samenstelling van de ploeg alleen bewees, dat ze geen illuzies moesten koes teren. In de regering zelf is er altijd een franstalige meerderheid geweest, met een sterk wallingant element. Niet minder dan zes ministers behoorden tot het Waals na tionaal Kongres... In ieder geval, hun be leid was een aaneenschakeling van kaaksla gen voor de Vlamingen. DE VLAMINGEN TWEEDERANGSBURGERS Voor de huidige regeerders waren de Vlamingen tweede rangsburgers. Zie maar hoe de Vlamingen en hun taal in het raam van de Wereldtentoonstelling werden be handeld. Dezelfde geest spreekt uit de be noemingen van de linkse ministers. Behalve misschien de minister van Landsverdedi ging, deed niemand een poging om de taal toestanden in zijn departement recht te zetten, wel integendeel. En in departemen ten waar de Vlamingen onder de vorige regering gekregen hadden wat hen toe kwam, (als Arbeid en Volksgezondheid) werd het vroegere franstalige overwicht al spoedig weer hersteld. GEEN ZETELAANPASSING. Natuurlijk, dezelfde regering was pas aan het bewind, of ze paste de vervalste talentelling van 1947 toe. Daardoor gingen weer tal van gemeenten voor Vlaanderen verloren. Van de beloften die minister Ver- meylen toen aflegde, is niets in huis geko men. De regering wist, dat rond 400.000 Vla mingen in het Parlement niet vertegen woordigd zouden zijn in 1958. Ze heeft niets gedaan, om aan die 400.000 en 100.000 an dere staatsburgers in hetzelfde geval hun rechten te geven. Wel integendeel. Ze heeft zich verzet met hand en tand tegen voorstellen van de C.V.P. eerst om een volkstelling in 1957 te houden, vervolgens om het aantal zetels aan te passen aan de jaarlijkse cijfers van de bevolking. Vlaam se socialisten hebben een lelijke rol ge speeld om deze voorstellen te kelderen. Dit bewijst dat de Vlamingen van die kant niets te verwachten hebben. KARIKATUUR VAN AUTONOMIE. Volksvertegenwoordiger Van Elslande had een uitstekend voorstel voor kulturele autonomie. Het werd door minister Col lard eenvoudig op de lange baan geschoven. Collard zou zelf een ontwerp indienen. Hij heeft het gedaan. Maar dat Collardprodukt verdient nog niet eens de naam van karika tuur van kulturele autonomie. De kuituur-' raden hebben niet de minste echte macht. Gans de bedoeling van dhr. Collard is, in die raden zowel langs Waalse als langs Vlaamse kant, een linkse meerderheid te hebben. NIETS VOOR NIEUWE WERKGELEGENHEID TER PLAATSE. De economische problemen in België zijn geen Vlaamse of Waalse, mar nationale pro blemen. Dat is waar. Maar het is even waar dat de linkse ministers ze altijd hebben aangepakt, alsof het Waalse problemen wa ren. Vier jaar lang staken ze honderden miljoenen toelagen in Waalse marginale mijnen! maar naar de Kempen keken ze niet om. Ze deden niets om dit land van de toekomst, met zijn kanalen, zijn banen en zijn talrijke werfkrachten, te industrialise ren. Van nieuwe nijverheden kwam niets in huis meneer Lieoaert deed liever 3,5 miljard kadeau aan de grote bazen van de gevestigde bedrijven. Geen nieuwe nijver heden, dus geen nieuwe werfgeiegenneid dient bijnuis. Van Acker zingt liever de lof 'van de «mobiliteit» die onze werfmensen dwingt hun brood uren ver te gaan verdie nen. En de liberale minister Lefeovre ver heugde zich in het vooruitzicht, de mobiele Vlamingen goede Walen te zien worden. Intussen steeft het spoof van de werfioos- heid zijn hoofd weer op... DE MILJOENEN WAREN VOUK DE ANDEREN. Waar ge ook kijkt, de Vlamingen werden door Van Acker en zijn medeplicntigen achteruitgesteld. Dezelfde René Lelebvre van daarstraks verdeelde de miljoenen van het Landbouwfonds aan zijn Waalse vrien den. De zogezegde Vlaming Vermeylen ver deelde de miljoenen van het Gemeente fonds aan de linkse Waalse gemeenten en deed in onze Vlaamse dorpen de opcentie men verhogen. De zogezegde Vlaming Van- oudenhove bouwde tunnels en zelfs een via- dukt in Brussel, en legde wegen aan rond Diest (voor zijn kiezers); voor de rest mochten de Vlaamse gewesten, en tal van Waalse, stikken. TEGEN DE VLAAMSE GEZINNEN. De wet Collard doet de burgers die de vrije school verkiezen, tweemaal betalen. Als bij toeval hebben de vrije scholen hun meeste aanhangers in het christelijke Vlaanderen...Daarbij, Busei zegt het duide lijk iedere Collard-school is een bastion voor het socialisme in Vlaanderen. De 300 miljoen van de kinderbijslagen gingen vooral naar de kleine gezinnen, en de verhoging der geboortetoelagen diende om Wallonië meer kinderen te bezorgen twee vliegen in één slag. De wet De Taeye, genoemd naar de be treurde ex-minister van Volksgezondheid, ontsnapte met een haarbreedte aan de af braak minister Leburton vond ze te guns tig voor de Vlamingen. Hij kapte dan ook flink in de premies; die daalden van 18.000 tot 11.000 per jaar. NIETS VOOR DE NATIONALE EENDRACHT. Tenslotte heeft de Regering niets gedaan voor de getroffenen van repressie en epura- tie. Van die schaamteloze uitbuiters van het patriotisme viel ook niets anders te ver wachten. Daardoor zijn zij de verantwoor delijken voor die etterende wonden in ons volk, die Vlaanderen noch België ooit enig goed kan doen. Daardoor hebben zij ook een kans verkeken, om het lastige probleem van na de oorlog op menselijke wijze op te lossen. En DAT noemt Van Acker dus regeren En Jos Van Eynde wil ons wijsmaken dat we 4 jaar goed geregeerd zijn Als Jos er mee kontent was, de Vlamingen niet Maar de Vlamingen stellen hun hoop op de ver kiezingen van 1 juni. Dan zal DAT veran deren. Al zal het Jos Van Eynde geen ple zier doen.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1