en omstreken mm DIT IS HET C.V.P.-,PROGRAM MM De aanstaande verkiezingen Regen brengt geluk. Aalsterse dame in de kijker op de W.T. als miljoenste bezoeker. Van een veelbesproken ontslag. 1 van aalst Burelea VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.12 15e JAARGANG. 1,50 Fr. het N'r. DONDERDAG 1 MEI 1958 NUMMER 35 1. Voor ALLE jongeren de volledige vorming waartoe zij bekwaam zijn Gratis onderwijs tot 18 jaar. Toegang tot de universiteiten door studiebeurzen. 2. Gelijkheid voor ALLE burgers, tot welke opinie zij ook mogen behoren, en schoolvrijheid door gelijkheid voor ALLE ouders. 3. Twaalf maanden dienst in een gemoderniseerd leger. 4. Werk en verhoogde koopkracht door een actieplan voor economische herop leving Een urgentieprogramma voor grote openbare werken. Systematische ontwikkeling van de activiteit en tewerkstelling in bepaal de gewesten. Voor een dynamische landbouwpolitiek 1 miljard meer per jaar. 100.000 nieuwe woningen; afbraak der krotten; modernisering van oude huizen. 5. Een programma voor volkswelvaart Versterkte familiale politiek. Hervorming der belastingen geen belasting op een behoorlijk minimum inkomen; aanpassing der belastingsschijven aan de levensduurte en fiskale gelijkheid. Voor de ouderen van dagen arbeiderspensioen van 36.000 fr. hervor ming en verbetering der pensioenstelstels voor bedienden en zelfstan ï- gen; meer arbeidsvrijheid voor gepensioneerden. Ten gunste van de vrouw voor gelijk werk, gelijk loon; gevoelige ver betering van het weduwenpen sioen. De sociale zekerheid goed beheerd, financieel gezond en veilig gesteld te gen inpalming door de Staat. 6 ALLE Belgen vertegenwoordigd in het Parlement door aanpassing van het aantal zetels. 7. Erkenning der gewettigde eisen der oorlogsgetroffenen. 8. Opruiming van de nasleep van repressie en epuratie. 9. In Kongo en Ruanda-Urundi uitroeien van het sectarisme om plaats te ma ken voor een politiek van vertrouwen, vooruitgang en ontvoogding. 1mmr~-"»==■ MANIFEST VAN DE KATOLIEKE VLAAMSE LANDSBOND De Hoof draad van de katolieke Vlaamse Landsbond, vergaderd te Brussel de 24 April 1958, heeft een onderzoek gewijd aan de inzet van de aanstaande wetgevende ver kiezingen. Alhoewel de Katolieke Vlaamse Landsbond traditioneel zich niet mengt in de konkrete partijpolitiek, heeft de Hoofd- raad gemeend van deze gewoonte uitzonder lijk te moeten afwijken, gezien het buiten gewoon gewicht van de aanstaande verkie zingen, zo in katoliek als in Vlaams opzicht. De Hoofdraad kwam tot de volgende be sluiten 1. Het vierjarig bewind van de socialis- tisch-liberale regering betekende een eerste onrustwekkende greep naar het leven van onze vrije scholen, werken en instellingen. Het lijdt geen twijfel dat, bij een voortzet ting van het links bewind na de aanstaande verkiezingen, die greep zou nauwer toege haald worden met al de rampspoedige ge volgen daaraan verbonden. Derhalve is het voor ieder katoliek meer dan ooit gebiedende plicht zo te stemmen dat aan de linkse koalitie een einde wordt gesteld. 2. De poging van de marxisten om door het samentrekken van al hun krachten een doorbraak te forceren, stelt ons bloot aan het onmiddellijk gevaar van een volks- front»-bewind. Het feit dat de kommunis- tische partij geen lijsten zal voordragen in de kiesomschrijvingen, waar zij moeilijk een gekozene kunnen behalen, en aan haar leden de opdracht geeft in die arrondisse menten voor de socialistische lijst te stem men, is in dit opzicht veelbetekenend. Derhalve is het voor ieder demokraat, voor iedereen die in België wenst te leven in vrijheid, gelijkheid en orde, gebiedende plicht zo te stemmen, dat de opgang van het socialisme in ons land gestuit wordt. 3. In Vlaams opzicht is het liberaal-socia listisch bewind al even rampspoedig ge weest. Geen enkel van de aktuele Vlaamse vraagstukken werd opgelost, geen enkele nood werd gelenigd. Integendeel heeft deze regering, door de publikatie van de onaan vaardbare uitslagen van de talentelling van 1947, het vlaams grondgebied rond Brussel en langs de taalgrens aangetast en meteen een aanzienlijk aantal betrekkingen en ambten aan de Nederlandstaligen onttrok ken. Door een partijdige benoemingspoli- tiek werd niet alleen aan het kristelijk, doch ook aan het Vlaamse volksdeel een onnoemelijke schade berokkend. Ook in Vlaams opzicht is het derhalve gebiedende plicht zo te stemmen, dat aan het liberaal-socialistisch bewind een einde wordt gesteld. 4. Anderzijds is het verheugend dat de Christelijke Volkspartij thans een kon- kreet Vlaams werkprogramma heeft vast gesteld. Dit praktisch programma dat de mogelijkheid van verdere hervormingen in de toekomst vooralsnog onberoerd laat behelst enkele dringende verwezenlijkingen, tot dewelke ieder rechtgeaard Vlaming moet bijdragen onder meer Wettelijke afbakening van de taal grens overeenkomstig de besluiten van het Harmel-centrum, en opruiming van de ge volgen van de talen tellingen; tweetalig hoofdstedelijk statuut van de agglomeratie Brussel (ontwerp Moyersoen). 2. Kultureel zelfbestuur (voorstel Van Elslande). 3 Oprichting van een nationaal fonds voor 's lands ekonomische uitrusting tot le niging van de ekonomische noden van de Vlaamse gewesten (voorstel De Saegher). 4 Uitbreiding van de maatregelen van decentralizatie en deconcentratie. 5 Afschaffing van de transmutatie klassen in Vlaanderen (voorstel Vanden- berghe) 6. Aanpassing van de parlementaire zetels aan het werkelijk bevolkingscijfer (voorstel Van dei Daele) 7. Opruiming van de al te buitenspori ge gevolgen van repressie en epuratie, door de goedkeuring van de hangende voorstel len op de automatische opheffing en op de beperking van het verval van burgerrech ten, en van het voorstel De Grijse op de da ding over de schadevergoeding jegens de Belgische staat. Anderzijds door nieuwe initiatieven, on- der meer strekkend tot teruggave van alle wettelijke voordelen aan diegenen die op nieuw in hun rechten hersteld worden en tot opheffing van de gevolgen van de ver oordelingen uitgesproken tegen meer dan 50% oorlogsinvalieden. Tenslotte door uit voering van de wetten van 24 December 1953 op de herziening van de bestuurlijke epuratie die tijdens het links bewind dode letter is gebleven. 5. Even verheugend is het feit, dat de Christelijke Volkspartij dit programma door gans de partij OP VOORHAND heeft doen goedkeuren. Er dient onderstreept te worden dat zowel de Waalse als de Vlaam se vleugel van de partij door dit program ma gebonden zijn, zodat de uitvoering van dat programma automatisch voortvloeit uit het heroveren van het bewind door de Christelijke Volkspartij. Derhalve is het voor ieder Vlaamsgezinde gebiedende plicht, zo te stemmen dat Chris telijke Vokspartij alléén de macht kunne veroveren. 6. Een overwinning van de C.V.P. be tekent de laatste kans om de levensmoge lijkheden van onze godsdienst en levensbe- schouwing te vrijwaren. Zij alleen biedt ons bovendien de waarborg van praktische verwezenlijkingen in het belang van Vlaanderen. Zowel vanuit kristelijk als vanuit Vlaams standpunt ware het derhalve misdadig, in de gegeven omstandigheden, te stemmen voor snipperpartijen, die des te gemakkelij ker verstrekkende doelstellingen aan het papier kunnen toevertrouwen omdat zij er van verzekerd zijn dat zij in het parlement nooit iets te verwezenlijken zullen krijgen Zelfs in de gewaagde onderstelling, dat zul ke snipperpartij een paar gekozenen zou kunnen tellen, dient de Vlaamse kiezer er rekening mee te houden, dat het behalen van een zetel in die voorwaarden zou ge paard gaan met een belangrijk stemmen verlies, dat onrechtstreeks ten goede komt ZO ZIJN ZE INDERDAAD ALS ZE ER MAAR BIJ ZIJN In de «Volksmacht» van 26 April las ik, met veel genoegen «Ik ben er niet naar toe geweesi (blz 1). Schrijver van dat artikeltje verdient een pluimpje Die zou ik willen kennen. Wat hij daar over de SOCIALISTEN ver telt, is zeer juist gezien en fijn gezegd. Hij schrijft, namelijk, dat hij naar «het bal aan het Hof» niet geweest is... omdat hij vreesde... (lach niet lezer) dat de «SO CIALISTEN» die er wel waren zou den geroepen hebben LEVE DE REPU BLIEK...» Goeie God ...DAT HEBBEN ZE VER GETEN Ware het voor hun kiezers ge weest dan... maar hier... hier was er im mers feest... en zij «waren er bij Dat is gans het HUICHELACHTIGE van hun gedrag Als zij er niet «bij zijn», dan hebben zij hun «domme kiezers» nodig om er «bij te geraken». Maar als zij er bij zijn... dan laten ze liefst dat potje gedekt. Waren ze in de Regering niet geweest... ge zoudt wat gehoord hebben over de schrikkelijke mijnramp die ons land trof. Maar nu zij er «bij waren» is alles zo rus tig verlopen... Waren zij aan het hof niet er bij ge weest» ...ge zoudt «Le Peuple» en andere «Van Eindes» gehodfd hebben Gij kunt hun woordenschat nietwaar «Kapitalistische s....lappen; v,..zakken; uit buiters van de werkman, enz. enz,...» Maar nu waren zij «er bij» en... alles bleef... rustig Zoals «schrijver» zegt Zij (de socialis ten) vonden zelfs geen aanstoot aan de «LUXE» die daar vertoond werd Waren zij er niet geweest Herinnert gij u nog ik houd het toch nog in mijn geheugen, van vroeger met wat voor liefde zij vroeger atgaven op de kapitalis tische h(ik durf het niet schrijven maar er was sprake van een soort geiten Nu lieten ze dat potje gedekt... want ze «waren er bij Ja, inderdaad, er is veel veranderd bij de socialisten Vroeger stonden ze op straat... en de kasseistenen waren niet hard of zwaar ge noeg...; nu waren «zij er bij»... en alles bleef rustig. Zij schijnen bijlange niet vies te zijn van «kapitalistische feestjes»... als zij er maar bij zijn. In het modern Museum van Brussel hing een schilderij «Boemelaars (pas op... ik wil niet zeggen dat men aan het hof geboe meld heeft) komen, 's morgens laat, uit een nachtbar, en rondom staan enkele, naar hun werk gaande, arme mensen toe te kij ken. Ik weet niet of die schilderij daar nog hangt. Maar die was, in den tijd, bedoeld als een satire op de gedragwijze van de rijken en 't droeve lot van den armen en eerlijke werkman. Zou men nu niet eens die gezichten kun nen ...moderniseren of actualiseren Ja... die schrijver van «De Volksmacht» verdient een pluim 1 Die heeft er een handje van weg... om de SOCIALISTEN (de lei ders wel te verstaan) eens in hun hemd te zetten Totentrekkers 1! De werkman 1 bah 1 daar hebben zij al tijd hun mond van vol... maar zij gaan toch liever..., alle principes ten spijt, naar «luxe» tentoonstellingen. En, zoals weer eens de schrijver zegt, hoe meer prinsessen, barons en baronessen er daar zijn, hoe liever de SOCIALISTI SCHE bourgeois het hebben... Voor de anderen... de woonkazernes Voor hen de schone villa's en de... bals... zelfs aan 't Hof... als 't moet 1 Hoe held haftig Want de verkiezingen naderen. Gij moet maar durven LOWIEKEN. Mevrouw Dons-De Grauwe de miljoenste bezoekster van de Wereldtentoonstelling. Als de h. en mevr. Frans Dons-Lydie De Grauwe, uit de St. Annalaan 116 te Aalst, bij hun vertrek uit de Ajuinenstad het roetzwarte wolkendek zagen, waaruit de re gen als pijpestelen naar beneden pletste was hun aangezicht als een zon. Wie kan daar nu plezier in vinden zult U vragen ?'t Is waar, maar U moet weten da het voor het Aalsters echtpaar de regen wat een talisman is, ze leerden elkaar in derdaad onder de regen kennen en ze huw den ook onder een flinke bui. Als ze deze gedenkwaardige zaterdag hadden ««i om een bezoek te brengen aan de We reldtentoonstelling was het omdat ze wis ten dat het op deze dag zou zijn dat de mil joenste bezoeker een ontvangst zou krijgen, een koning waardig. Toen ze tijdens hun reis dan ook de re gen als bondgenoot kregen twijfelden ze er geen ogenblik aan of deze maal zou hun talisman hen geluk brengen. Amper hadden ze uit de handen van de h. Jef Savenberg, direkteur van het coördinatiekomité van de W T. het toegangbewijs ontvangen o Mevr. Dons was niet eens verrast als ze bemerkte dat het nummer 1.000.000 op haar biljet voorkwam. Eens te meer was het ge bleken dat de regen haar niet in de steek had gelaten. BESTORMING in regel Wel waren de H. en Mevr. Frans Dons- Lydie De Grauwe wat onthutst als ze on middellijk een bestorming in regel door een leger journalisten en fotografen te verduren kregen. Iedereen wist het trouwens dat de W. T. miljonair zaterdagmorgen tussen 11 en 12 uur aan de Beneluxpoort verwacht werd. Onmiddellijk werd het Aalsterse echtpaar op sleeptouw genomen wat aan de Heer Dons de bedenking ontlokte «Van mijn vooropgesteld programma zal al vast vandaag weinig in huis komen. Ik zou zo graag het Hollands paviljoen ik ben na melijk Nederlander hebben bezocht. en van de Beneluxpoort ging het naar een paviljoen alwaar de heerlijkste champa gne op de hoge gasten lag te wachten. Onze stadsgenoten hadden handen te kort om al de geschenken in ontvangst te nemen. Zo ondermeer gingen ze gebukt onder bloe men, filmtoestel, een miniatuur-atomium, een asbeker, een zijden halsdoek, een grote doos corned-beaf, een,pop, boeken, enz. enz. Ook kregen ze beiden 500 fr. op hun spaar boekje. Van gelukkige tappen gesproken ONTVANGSTEN De ontvangsten gingen verder zowat aan de lopende band en ook door luitenant ge neraal Baele, directeur generaal van de Wereldtentoonstelling werden de gevierden ontvangen. Natuurlijk dat de journalisten niet afhielden om de miljonairs op de pijn bank te leggen en zo werd vernomen dat mevr. Dons, te Serskamp geboren werd in 1929, een tweejarig zoontjl heeft, dat Jo- han heet, dat zij bediende is op het minis terie van Economische zaken, dat zij vlot Nederlands, frans en Engels spreekt, en dat haar echtgenoot technisch tekenaar is bij een grote Brusselse firma. Als eredame trad op mej. Elisabeth Goris uit Antwerpen die als fair-hostess op de W. T. werkzaam is. Natuurlijk dat men on ze beide stadsgenoten ook vergastte op een rijkelijk feestmaal dat opgediend werd in het Franse wijnpaviljoen. Nadien toog de ganse groep met beide miljonairs in het miden naar de paviljoe nen van Argentinië, Iran, Japan, de Spaar kas, de boekhandel Hachette, en Vier Sei- zoentuin. In de namiddag werd een T.V.-ge- sprek afgenomen voor de Vlaamse, Franse en Britse televisie. Nog was de karwei daarmee voor onze Aalstenaars niet van de baan want tegen de avond werden de mallemolens van het attractiepark bezocht en later werden de echtgenoten door twee wagens 1902 en door de fanfare van Vrolijk België naar het «Bierstadje» gebracht. Alles wijst er dan ook op dat de h. en mevr. Dons nog eens naar de W.T. zullen moeten terugkomen teneinde de h. Dons toe te laten zijn programma eens op rustige wijze af te werken. Waarom zouden ze dat Daar moesten de miljonairs in de verste verte niet aan denken, want zowel de men sen van de publiciteitdienst van de W. T. iuuerai als deze van de informatiedienst, die samen te iajen zjjp programma eens op de ontvangstplechtigheden van de mil- I af te werken. Waarom zoudi joenste bezoeker op touw hadden gezet, bezoek niet een paar maanden uitstellen, hadden een flink gevuld programma in me- tegen dan zal inderdaad de 25e miljoenste kaar gestoken, dat aanstonds na de eerste bezoeker worden gevierd, en wie weet re- kennismaking met de Expo miljonairs een I aanvang nam. Driewieltaxi's waarop men nog moeilijk de uitgeregende letters «Miljoenste bezoe ker» kon lezen dienden als vervoermiddel gent het dan ook niet... wat voor onze bei de Aalstenaars dan het gepaste moment zou zijn om weer met succes hun talisman on der de arm te nemen REMI DE PELSMAEKER. aan de linkse kandidaten. Tegenover het eenheidsfront van de mar xisten roepen wij gans het katolieke Vlaan deren op om zich eendrachtig te scharen rond de Chrietelijke Volkspartij, om met haar de weg naar geestelijke en stoffelijke welvaart te gaan. BOUWERAERTS, Voorzitter K. V. L. trainer Staf Pelsmaekers léén jaar was aangeworven niet meer te Dat het met bij Eendracht Aaslt sinds geruime tijd niet al koek en deeg was, is algemeen geweten. Zijn voetbalopvattingen schenen inderdaad te veel te verschillen met deze van sommige spelers en bestuursleden. Misschien zal het geval Jan Van Poelvoorde voor hem mis schien wel voor goed de deur hebben dicht gedaan. In elk geval tijdens de laatste ver gadering heeft het Eendrachtbestuur beslo ten het contract van Pelsmaekers die voor hernieuwen. In de stemming die hierover werd gehouden won de meerderheid het met 7 tegen 2 stemmen en. één onthouding. Naar 't schijnt had de Antwerpse oefen- meester reeds voordien voelen aankomen uit welke kant het windje kwam en had hij ondertussen reeds zelf zijn ontslag aan de Eendracht-dirigenten aangeboden. REMI DE PELSMAEKER.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1