en omstreken 18 M Welgeslaagde C V.P.-Meeting te Halst. cc Ik ben er. Priet en Praat seinen Thuiskzijii ii\Congo HtT TONEEL, ■W van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. 4 Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15e JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 4 MEI 1958 NUMMER 36 Voor een talrijk aanwezig publiek ging in de zaal Modeion de Eerste C.V.P-Meeting door voor de komende verkiezingen. Na het afdraaien van de film van de mars op Brussel nam voorzitter Moyersoen het woord en heette de talrijke aanwezigen welkom. Het besluit van de kamerontbin ding is nog niet verschenen en toch zitten wij reeds volop in de kiesstrijd. Socialisten en liberalen strijden gezamenlijk tegen de C.V.P. en thans hebben zij nog als bondge noot de kommunisten gekregen. Met ver dubbelde ijver moeten wij strijden. Hij brengt hulde aan Gilbert Claus, de opposi tieleider in de gemeenteraad en de stuw kracht in het arrondissement. Gilbert Claus zegt dat Aalst steeds een strijdende stad was. De tegenstrevers kre gen harde slagen in de laatste jaren. Hij vraagt de aanwezigen deze kiesstrijd met takt en overtuiging te voeren opdat de C. V.P. een klinkende overwinning zou mogen behalen. Onder luid applaus betreedt dhr Theo Lefèvre, nationaal voorzitter, het spreekge stoelte. 1 Juni, datum der verkiezingen, werd gesteld omdat het de linksen onmoge lijk werd nog verder te regeren. 5 jaar links bewind heeft ons ten onder gebracht. De C.V.P. heeft met een zeer concreet kiesplatform uitg epakt. Ook dat van de so cialisten werd bekend gemaakt. Hun daden zijn daar. Zij hebben voortdurend twee ma ten en twee gewichten toegepast. Voor hen de voordelen en voor ons de nadelen. Hun programma dat zij voorstellen wordt niet uitgewerkt, zij komen met iets anders naar voren, zie schoolstrijd. De spreker handelt dan over de ver scheidene bijzondere punten van het kies platform van de C.V.P. voor alle jonge ren de volledige vorming waartoe zij be kwaam zijn, gratis onderwijs tot 18 jaar en toegang tot universiteiten door studiebeur zen. Gelijkheid voor alle burgers, tot welke opinie zij ook mogen behoren en schoolvrij heid door gelijkheid voor alle ouders. Twaalf maanden dienst in een gemoderni seerd leger. Werk en verhoogde koopkracht door een aktieplan voor economische her opleving. Een programma van volkswel vaart, versterkte familiale politiek, hervor ming der belastingen, voor ouden van da gen, sociale zekerheid, verbetering van het weduwenpensioen. Alle Belgen in het par lement vertegenwoordigd door aanpassing van het aantal zetels. Erkenning der gewet tigde eisen der oorlogsgetroffenen. Oprui ming van de nasleep van repressie en epu- ratie. Het land moet als beste geldbeleg ging hebben, de opvoeding van haar jeugd. Snippergroepjes kunnen niets verwezen- lijksn want zij kunnen geen daden stellen. De scheurlijsten in 54 hebben de C.V.P. verzwakt. Meerdere malen werd deze gloedvolle spreekbeurt door handgeklap onderbroken. Met een Vlaamse Leeuw en een optocht door de straten werd deze eerste meeting in het vooruitzicht der verkiezingen te Aalst besloten. U weet het reeds dat de laatste koers die aankwam op de Grote Markt er alle schuld aan heeft dat de handelaars uit de omliggende straten heel wat minder recette hebben gemaakt dan op andere zaterdagen. Vandaar dan ook het hevig protest Naar 't schijnt is er hier ook weer de nodige mouw gevonden om aan het ganse zaakje te passen. In deze zin dat dat de inrichters in 't vervolg bij het in nen van het inkomgeld aan elkeen een aankoopbon zullen uitreiken waarvoor dan voor hun rekening bij de omliggende handelaars voor een zeker bedrag gratis aankopen zullen mogen worden gedaan. Deze beslissing werd getroffen om elkeen te laten genieten van de overtollige winst, die biezonder tijdens bedoelde koers op de Grote Markt, zo formidabel groot was dat men met drie man tegelijk op de kas moest zitten om deze kun nen dicht te houdenjammer was de druk op de koffer daarbij zo hevig dat er een groot gat ingekomen is Alle gekheid op een stokje, wat heeft deze koers toch een boel herrie uitge lokt. Inderdaad, eerst de verbroedering tussen politie en pers, dan het zaakje met de handelaars, nog een geluk dat er nu zoals verleden jaar geen luidspre ker uit de hemel is gevallen, anders zou er zoals toen nog het ziekenhuis bij te pas gekomen zijn... wat een moppentapper dan wel de bedenking zou hebben ontlokt Alle goede dingen bestaan toch uit drie DOKUMENTATIE VOOR HET GRIJPEN Kongo heeft een oppervlakte van 2.345.400 Km2 en is dus 80 maal zo groot als België! Het aantal inwoners bedraagt (of bedroeg begin 1957) 12.843.574 inlanders en 113.376 blanken uit Europa, Azië en mulatten (halfbloeden). De bevolkingsdichtheid was (of is) 5,47 per Km2. Kongo dankt zijn naam aan de Kongo- stroom; spreken van «de» Kongo is taal kundig verkeerd Kongo is Kongo kort weg Sedert 1929 is Leopoldstad de hoofdstad van Kongo; zijn telt 18.056 Europese en 348.763 Kongolese inwoners (samen dus 366.819). Kongo is verdeeld in zes provin cies Leopoldstad, Kasaï, Katanga, Kivu, de Oost provincie en de Evenaarsprovincie. Ruanda-Urundi, vroegere Duitse kolonie, staat onder Belgisch mandaat sedert 1922; Kongo wordt bestuurd door een Gouver neur-generaal, Ruanda-Urundi is een vice Gouvernement-generaal. De Europeanen die Kongo bewonen zijn niet allen Belgen slechts 78,62% zijn onze landgenoten; er zijn in Kongo onder de blanken 4,93% Portugezen (Angola, het land ten zuiden van Kongo is Portugese ko lonie) en 3,13% Italianen. Onder kerkelijk opzicht is Kongo inge deeld in 34 apostolische Vikariaten en 7 Prefekturen; Mgr Bigirumwami is de eerste inlanse bisschop van Ruanda-Urundi, Mgr Kimbodo de eerste inlandse bisschop van Kongo. Het aantal katolieken in Kongo be draagt 3.933.382 of 31% van de bevolking; de protestanten maken 6% van de bevol king uit; méér dan een derde van Kongo is dus kristelijk, de rest heidens en Moham medaans. Kongo telt op dit ogenblik 26.535 scholen voor algemeen onderwijs voor Kongolese kinderen: 1.282.646 - JK^gplese scholieren volgen deze scholen waaraan 3.471 Euro peanen en 40.054 Kongolezen les geven; en zijn daarenboven 353 technische scholen met 13.214 leerlingen en 33 landbouwscho len met 1.903 leerlingen. Daarnaast zijn er 93 scholen met Europees regime, waaraan ook geimmatrikuleerde Kongolezen mogen studeren en 4 technische scholen op Euro pese basis; ze tellen samen 21.771 leerlingen en 1.450 leraars. Te Leopoldstad bezit Kon go een katolieke universiteit, genaamd «Lo- vanium» gesticht door de Universiteit van Leuven, en te Elizabethstad bezit Kongo een staatsuniversiteit; aan beide universi teiten mogen zowel zwarten als blanken studeren, wat dan ook het geval is. Er zijn in Kongo 115 hospitalen en mater- niteiten voor Europeanen en 273 voor Kon golezen, 1.952 dispensaria en 179 inrichtin gen van gespecialiseerde aard (slaapziekte, melaatsheid, tuberculose). In 1956 werden in Kongo 445.633 inlanders gehospitaliseerd, onder wie 2.35% stierven. Er zijn 643 ge neesheren, 62 apotekers en 37 tandartsen, allen Europeanen; er zijn 1.665 geneeskun dige assistenten, gezondheidsagenten en ziekenverpleegsters eveneens allen Europe anen, met nog 4.600 collegas-Kongolezen. Kongo heeft thans 5.048 kilometer spoor wegen, 13.744 Km waterwegen en 139.051 Km wegen van algemeen, lokaal en privé belang; er zijn in Kongo 53.000 autos en motos en 730.000 fietsen. Op het Kongolese luchtnet werden in 1956 niet minder dan 109.766 personen vervoerd en 71.836 over de luchtlijn België-Kongo De voornaamste landbouwplantages van Kongo zijn katoen, paddy, urena lobata, elais en hevea; Europese landbouwkulturen zijn de natuurlijke palmerijen, elaisbeplan- tingen, koffieplantages en deze van cacao, hevea, sisal, reukplanten, pyrèthrum, kina boom, thee, tabak, suikerriet en aleurieten. De voornaamste nijverheden zijn deze van het bouwvak, de scheikunde, de voedings nijverheid, textiel, leder, tabak en metaal. De voornaamste mijnprodukten zijn koper, diamant, magnesium, kolen, zink, goud en uranium. (Kongo behoort tot de grootste leveranciers van uranium van de wereld In 1956 voerde Kongo 618.938 ton goederen uit alléén naar België, of 41,31% van de to tale uitvoer; 16,63% van de uitvoer ging naar de Verenigde Staten, 10,69% naar Duitsland, 4,11% na.ar Nederland. Al deze gegevens werden verstrekt door de Voorlichtingsdiejnst van het Gouverne ment-Generaal. =$m NU HET DORP NIET MEER BESTAAT DOOR ARBEID EN KUNST. Het ziet er naar uit dat het einde van liet seizoen nog een paar interessante werken brengt. Want naast de Nederlandse kreatie van Abel Hertzberg's HERODES door Groep Tijl, gaf Arbeid en Kunst een reeks opvoeringen van Tone Brulin's bekende NU HET DORP NIET MEER BESTAAT. Algemeen wordt aangenomen dat Brulin zijn voorbeelden gaat zoeken bij de grote Amerikanen Thornton Wilder, Arthur Mil ler, Tennessee Williams en dies meer. Maar afgezien van een zeker paralleel in de vorm geving wat tenslotte geen monopolie van de Amerikanen is vond ik in dit werk niets terug van de temata die de Ameri kanen zo dierbaar zijn. Waar deze laatsten onze aandacht vragen voor de uitrafeling van boeiende, maar zuiver individuële ge vallen, neemt Brulin in zijn stuk een serie mensen onder de loupe, aan de hand van wier bestaan en problemen hij de tragiek van de hedendaagse mensheid schildert op een breed plan. Het tema van NU HET DORP NIET MEER BESTAAT is tenslotte een konden- satie van de vraagstukken waarvoor de westerse mens zich geplaatst ziet de ver antwoordelijkheid van de «aristokraat», de «ontwikkelde» tegenover de gemeenschap (Dr. Lozi), de kracht van het kristelijk denken en handelen (Andreas) het onvoor waardelijk geloof in de taak en de zending van het kommunisme (Karien), de strijd tussen de menselijke zwakheid en de reus achtige verantwoordelijkheid gelegd op on geoefende en onvoorbereide schouders (Ga- lenka), het zoeken naar een zoenoffer voor misdaden begaan in de algemene oorlogs- verdwazing (Palov-Schmidt). Uit wat voorafgaat zou de lezer wellicht kunnen opmaken dat het hier minder om toneel dan wel om tendens te doen is. Niets is minder waar. Brulin is een zeer gedegen toneelauteur en hij zorgt er voor dat wij in al zijn figuren kunnen geloven; dat we van dichtbij met hen kunnen meeleven. Voor een amateursgroep is dit werk na tuurlijk geen gemakkelijke aanpak. De be zetting is weliswaar beperkt, maar elk van de personnages vergt uitzonderlijke tipe- ringskracht en présence. Zo waren Hubert Van Geert, Willy Arijs en Jan D'Hondt hier de grote tegenspelers, als de aristo- kratische socialist Karl Lozi, als de kom- munistische politie-inspekteur en oud-par- tisaan Galenka, en als de vaderlandsloze oude Poolse huisbewaarder. Was hun sa men- en tegenspel met sterke en vaardige regisseurshand geregeld, dan bleven zij el ke ondeelbare sekonde in de huid van hun personnages en wisten aldus de geboeide toeschouwer onvoorwaardelijk in hun figu ren te doen geloven. Hetzelfde dient gezegd van de enige vrouwenrol, Karien Galenka, vertolkt door Christiane Slagmulder. Plastisch sterk, en toch diskreet binnen het kader van het spel, tekende zij haar door zettende strijdster. Ook wanneer ze niet direkt aan het woord waren lieten deze vier hun sterk geborstelde karakters nog opeen- botsen. wat voor liefhebbers uitzonderlijk presteren mag gerekend worden. Als Palov ontbrak Jozef De Ridder juist deze «présence». Of wellicht kwam het kon trast met voornoemde vier nog meer tot ui ting door hun grote klas. Van de schrijver krijgt de Palov-rol trouwens niet veel mee, tenzij de grote scene aan het slot van het eerste bedrijf, met Werner Poeck. Juist de ze scene is één der minst geslaagde van het stuk, en voor mijn gevoel kan 9/10 van dit gefilosofeer geschrapt worden; het stuk kon er alleen maar bij winnen. Ook Werner wordt door Brulin minder goed bedeeld. Hij schijnt me eerder een spreekbuis van de schrijver toe dan een fi guur die past in het raam van de aktie. Willy Van Bockstael, hoewel zo jong ais de rol het vergde, gaf zijn tekst iets te veel relief, zodat hij aan echtheid en direkt- heid te kort kwam. Deze jonge man lijkt me anders een zeer geschikt element en heeft voorzeker stof genoeg voor een flinke toneelloopbaan. Als regieopgave is dit werk een droom. Marcel Cauwenberg heeft dat goed aange voeld en een regie opgebouwd die als een bestudeerd keurslijf om het stuk zat. Voor de dekormoeilijkheden vond hij vlotte en aanvaardbare oplossingen en de belichting was goed; zeer goed zelfs voor wie weet hoe onvolmaakt, ja, hoe onbestaande de technische uitrusting is van het toneel in het Groen Kruis. Een suggestieve klank band schiep sfeer, en dat met een «timing» die af was. Mijn bewondering voor de tech nische verzorging. Het wil mij voorkomen dat er bij deze toneelgroep een aktieve kern aan het werk is, die niet terugschrikt voor zware op gaven. Als die resultaten opleveren, zoals we die nu hebben mogen bewonderen, dan kijk ik halsreikend uit naar het volgend seizoen. Alleen vrees ik dat dan voor het publiek één of ander vermend middel zal moeten gevonden worden, want in bepaalde delen van de zaal leek me de belangstelling op het niveau «vriespunt» te staan. Kun nen de verantwoordelijken niets doen voor de veelvuldige storingen door krakende stoelen, kuchende, kommentaar leverende en zuchtende toeschouwers De toneellief hebbers, die van deze vertoning genoten hebben, zullen er hen dankbaar voor zijn. TOON LENOT. LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 Bij de 29e trekking der Lotenlening van de Tentoonstelling 1958 won obligatie 972.734 een bedrag van 500.000 frank, obli gatie 485.018 een bedrag van 100.000 frank en de obligaties 16.8/00 en 1.101.503 elk 50.000 frank. Alle andere obligaties van. de groepen 972.701 tot 972.800 285.001 tot 485.100 16.701 tot 16.800 L.101.501! tot 1.101.600 zijn terugbetaalbaar pari. door LOUIS DE PELSMAEKER. Het gevleugelde gezegde «j'y suis, j'y reste,» heeft al in vele gevalletjes de nagel op de kop geslagen, en ja, waarom zouden ook de wit-zwarten deze zinsnede niet aankle ven. De redding is bewerkt, het hoofddoel is in de zak, volgend jaar zullen de Ajui nen terug op het treintje van lie Nationale dokkeren. Wanneer men heel langzaam het filmpje laat afrollen, dan kan men zeer interes sante zaken aan het licht brengen. Nochtans is er één grote hoofdzaak, die het optreden van Eendracht geheel typeert,, we hadden een tweede plansrol in handen. Let wel, daar is niet de minste oneer aan verbonden, want was de gezonde gedachte van de Eendrachtdirigenten niet het behoud verzekeren Heel zeker, en het pleit geheel voor hen dat ze. niet verder wilden springen dat hun voetbalstok lang was. Precies daarin werd de hoeksteen gelegd voor het reddingsge bouw want een doordachte grondtoon kan een gans werk beïnvloeden. HOOGTEN LAAGTEN HET TOPPUNT Geschraagd door die te prijzen mening hebben de wt-zwarten een hele weg afge legd die hen in verrassingen leidde, maar eveneens in voldoeningen. De balans schommelde, maar stopte op het verhoopte punt, de redding, verder wilde men niet zien. En zo heerst er een vreugderoes bij de Eendrachters, die zeker te verantwoorden is, want na allerhande perikelen luwde de storm en scheen de zon Proficiat, Eendrachters, waarmee we de hele wit-zwarte familie bedoelen, van de kleinste tot de grootste.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1