1htHuv-mHófiiek. Het land van Aalst is i elevisiegezind.. DE TOEKOMST BEGINT «VANDAAG Sociale Kroniek HUISHOUDELIJKE WENKEN Voordat ge uw nieuw katoenen bloesje of kleedje gaat wassen, is het aan te raden even te controleren of het kleurecht is. Daartoe haalt ge een draadje uit een naad en dompelt dit in een glas met warm wa ter. Als het water na enige tijd kleurt, be tekent dit dat ge heel voorzichtig moet zijn met het wassen. Laat het kledingstuk dat eerst een poosje weken in water waaraan ge een flinke greep zout hebt toegevoegd, was het daarna vlug uit in een lauw zeep- sopje, drukt er na het spoelen het water zoveel mogelijk uit, door het in een sponshanddoek te rollen en laat het snel drogen. Wanneer het water in het glas, waarin het draadje is gedompeld, helder blijft, is dit een bewijs dat het weefsel beslist kleur vast is. Nu het vruchtenseizoen in aantocht is, willen we er nog eens op wijzen dat verse vruchtenvlekken behandeld moeten worden met citroensap. Daarna uitwassen. Niets zo vervelend als piepende deu ren. Een druppeltje olie verhelpt dit euvel. Maar hebt u dit toevallig niet bij de hand, neem dan een zacht potlood en ga met de punt hiervan langs de scharnieren. Vismessen en vorken behouden zelfs n$ herhaald afwassen een minder aange name geur of smaak. Om dat te verhelpen wrijft men er vooraf met een citroen over of met warme azijn. Daarna afwassen in licht zeepsop. Koffiedik is ontsmettend en reukwe- rend wanneer het in de gootsteen gegoten wordt en daarna met kokend water wegge spoeld. De vette laag, die zich altijd rond de afvoerbuis samenzet zal erdoor verdwij nen. WEL EN WEE IN DE VAKANTIE WAARHEEN Weldra begint het vakantieseizoen Mo ge we U een beetje helpen om deze tijd zo aangenaam en nuttig mogelijk te maken Misschien zult u zich afvragen Waarom nuttig De vakantie is er toch voor ons plezier en ons genoegen Pardon, Me vrouw, Uw vakantietijd is ook en wel in de eerste plaats een gezondheidskuur. Daarom is de vraag: «Waar gaan we heen?» van groot belang. De zeelucht bijvoorbeeld zal in het ge heel geen heilzame invloed op U uitoefe nen, wanneer u zeer zenuwachtig bent. Ook personen, die lijden aan reumatiek, jicht, hart-, Lever- en nierziekten, doen er veel beter aan hun verlof niet aan zee door te brengen. En de zee is zelfs zeer sterk af te raden voor longtuberculose-patienten. Daarentegen is een verlof aan zee ten zeerste aan te bevelen aan stadsbewoners, die een zittend leven leiden, aan zwakke mensen, aan kinderen die aan rachites lij den en aan patiënten van huid-, beender en gewrichtstuberculose. Een verblijf in het gebergte, waar het klimaat gekenmerkt is door de zeer zuivere lucht, is vooral aan te raden voor lijders aan bloedarmoede, longtering, chronische bronchitis, allerlei huidziekten en zenuw achtige overspannen personen. De berg- lucft is niet goed voor hartpatiënten, men sen met een verhoogde bloeddruk en be jaarde personen. Lijders aan chronische aandoeningen van de luchtwegen zullen voordeel halen uit een verblijf in een bosrijke streek. BRUIN WORDEN Een vurige wens van de meeste vakantie gangers is zo gauw mogelijk bruin worden. Dit is nochtans verkeerd, zowel voor de ge voelige huid als voor de gezondheid. Beter is het de huid langzaam aan de zonnestra len te wennen. Vooral in de eerste verlof dagen mag men niet te veeleisend zijn en is een kwartiertje zonne meer dan genoeg. Be gin met de minst gevoelige delen als de be nen, voorarmen, slapen, voorhoofd en kin. Slechts de vierde dag stelt men het hele lichaam aan de zonnestralen bloot. In te genstelling met wat vaak gemeend wordt, is het tegen 17 en 19 uur dat de stralen het gunstigste zijn, evenals het begin van de zomer. Neem er nota van dat bruin worden in beweging zijnde 100% doeltreffender is dan de onbeweeglijke houding. Wandel, speel met de bal, doe lichaamsoefeningen of neem verscheidene korte baden. Tussenin, heen en weer lopen op het strand. Zeer gevoelige plaatsen als bovenste dijen, schouders, sleutelbeenderen, boven deel van de rug, neus, dikte van de armen, zullen dan van zelf bruin worden, zonder dat ge zulks merkt. Wanneer uw huid op de ultra-violette zonnestralen reageert door rood worden, sproeten of ongelijkmatig bruin worden, ge bruik dan een zonnebrandcrème, die uw huid van de stralen afsluit. Zij, die slecht bruin worden, kunnen zich op de zon voorbereiden door een kuur met vitamine PP VOORKOM NARIGHEID Proef u aan het strand zout wanneer u met uw tong langs uw mond gaat Voelen uw lippen dan steeds droog aan en wordt dat met het uur erger Bescherm dan uw tere lippenhuid met een weinig vette crè me en breng, nadat deze ingetrokken is en het overtollige weggewreven, het lippen rood aan. Vernieuw zonodig tussendoor even deze perfecte lippenbescherming. U zult zo geen last van vellerige lippen krij gen... Een zonneslag is meestal toe te schrijven aan een té lang verblijf in de zon. Zonne slag (zonnesteek) verwekt koorts, hartklop pingen en andere onaangenaamheden. Men kan zonneslag vermijden door het dragen van ruime kleren, een strohoed, veel gesui kerd drinken en de alcohol vermijden. De zieke moet in een duistere en frisse kamer worden gelegd, in afwachting dat de dokter komt. Opgepast voor drinkwater Er is niets zo gevaarlijk als besmet drinkwater. Drink daarom geen water uit beekjes en rivier tjes. De hitte kan nog zo drukkend zijn, de dorst groot, oppassen blijft steeds de bood schap. Drink alleen drinkbaar water of mi neraalwater uit flessen. Gebruik evenmin verdacht water om uw tanden te poetsen. Ook al schijnt de zon achter de wolken, bescherm toch uw ogen tegen het felle licht ,en draagt een zonnebril. Uit ijdelheid hoeft u het beslist niet te laten er zijn charmante exemplaren in overvloed. VOOR AANSTAANDE MOEDERTJES. Weet U dat al in de zeventiende week van de zwangerschap de basis gelegd wordt voor het melkgebit van de baby en dat al in de vijf-en-twintigste week een begin wordt gemaakt met de.vorming van de eer ste blijvende kies Of een doelmatige voe ding ook van belang is KLANKJES UIT DE MODEWERELD. PARUS WEER ZONDER ZAKLIJN Misschien nooit in de geschiedenis der mode is het voorgekomen, dat een model zo snel verouderd en uit de mode is geraakt als dit met de zak jurk het geval is ge weest. Komt dit door het heengaan van Dior, die dit model juist voor zijn overlij den creerde Oi door het sukses, dat zijn opvolger oogstte met de trapeziumlijn Hoe het ook zij, in Parijs is de Ligne Sac» totaal verdwenen. In de plaats daar van zijn er weer die flatteuze «cnemisiers» gekomen. U weet wel, die heerlijke zitten de, wat bloezende japonnen, met een cein tuur gewoon strak om het middel. Eigenlijk een Kdassiexe japon, die altijd en overal distinctie heelt. Vooral van iijnbedruKte shantung ol van een zachte pastelxleunge jersey gemaakt is dergelijke japon zeer mooi. Slank afkledend bovendien zijn de tot zoom doorgeknoopte modellen. Een bre de contrasterende gordel vormt praktisch de enige garnering. Meteen zijn we dan op het gebied van de cemtuur beland, waar we steeds mooiere exemplaren van aantrelten. Een echt leren ceintuur, want leer is en olijft het mooiste materiaal, doet het eenvoudigste kleedje dadelijk veel eleganter lijken. De moderne ceintuur is niet meer recht, maar in vorm gesneden. Deze zit niet alleen veel pretti ger, maar doet ook de taille beter en sian- xer uitkomen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. I EEN EIGENAARDIG BEROEP EIIERBREEKSTER De positie van de geschoolde eier- breekster in de industries is meer benij denswaardig dan beklagenswaardig al dus verzuchtte onlangs de Manchester Guardian» in een artikel, waarin onthuld wordt dat Engeland op het ogenblik twintig fabrieken rijk is, waar bijna niets anders wordt gedaan dan eieren breken. Een geschoold meisjes kan het best «eieren breken», stelt bovengenoemd blad vast, en tenzij een machme met een reukorgaan» wordt uitgevonden hoeft zij van een automatisering niets te duchten Er zijn wel al eier-brekende machines ge construeerd, maar geen daarvan kon vast stellen of de ei al dan niet bedorven is. Op het hoogtepunt van het seizoen, zo vervolgt het artikel, worden er in Engeland per week ongeveer tien miljoen eieren ge broken, alles ten behoeve van de banket bakkers, die dit werk niet zo ekonomisch en goed schijnen te kunnen doen als de ge- scnoolde eierbreeksters. Deze arbeidsters verdienen tussen de 5 pond 10 shillings en zes pond per week, meldt het blad, en zij worden gekozen naar de kwaliteit van hun reugorganen. Maar aangezien dit een zmtuig is, dat snel afstompt, moet zij zich bij haar detec tive-werk in grote mate verlaten op haar kennis van het uiterlijk van verschillende vormen van de bedorven eieren. Zij plaatst het ei op een roestvrij stalen blad, breekt het open met één slag van een scherp in strument, ruikt en neemt het volgende ei. Het breken van 6,240 eieren per dag wordt beschouwd als een redelijk goed ge middelde aldus het artikel in de Man chester Guardian. I Wanneer we dit geval even nader ontle- 1 den, vinden we 6240 eieren breken per dag, betekent 780 per uur en dertien per mi nuut en dit onafgebroken gedurende acht BOEREN HOE LANG NOG Boeren kent U wel goed het landbouw fonds Kent U deze kas waar uit de fond sen komen om U gebeurlijk te steunen bij rampen of erge tegenslag Weet U dat Gij zelf onrechtstreeks deze kas vult Deze kas wordt gevuld met het geld komend van de verdriedubbeling van de taks op het slacht vee. Voor een stuk slachtvee waar men vroeger bij het afslachten ongeveer 330 fr. voor betaalde, betaalt men heden circa 1000 Fr. Boeren dit slachtvee is een eigen produkt van U, het wordt door U gevet, U draagt er de lasten en kosten van om het in de ge wenste voorwaarden te brengen om het aan de slachtbank te leveren. Wanneer men de slachttaksen verdriedubbelde stelde men terzelfdertijd maxmium prijzen vast voor het vlees. Kent U hiervan het gevolg De tussenpersonen welke het vlees aan de verbruiker brengen, sterker verenigd dan de boeren, wilden niets van hun winst la ten vallen om deze verdriedubbelde taks te betalen. Het was veel gemakkelijker dit onrechtstreeks door de boer te laten doen, hem eenvoudig weg 1000 Fr. minder te be talen per kop want boeren zijn toch licht tevreden en er was toch keus genoeg Boeren herinnert U de veeprijzen van vóór de verdriedubbeling van de slachttaks, vergelijkt ze met de huidige prijzen en U zult zien dat U zelf onrechtstreeks deze kas vult, dat U heden minstens zoveel min der van uw slachtvee ontvangt als de ver hoogde slachttaks bedraagt Wat baat het U een aalmoes te geven bij erge ramp op 't land of in de stal wanneer men U eerst on rechtstreeks het tiendubbele ontneemt Het is zeer gemakkelijk riemen te snijden uit het leder van een ander en deze dan koste loos uit te delen; dat kost inderdaad niets aan de uitdeler en gewoonlijk blijven er wel enkele riemen achter Waarom vult onze Minister van Financiën zelf niet deze kas vermits hij door de huidige hoge kon- jektuur toch tientallen miljarden meer ii> komen heeft Het gaat gans anders voor de andere takken onzer samenleving. Wan neer bij kolen of bier of gelijk welk ander produkt meer kosten en taksen komen is het de verbruiker die kan betalen; is het echter een produkt van de boer dan zet men de frein er op, de index mag niet stijgen en de boer wordt hiervan het eeuwige slacht offer Voor enkele jafen gaf ons Ministerie van Landbouw gedurig aan onze boeren de raad Kweekt vee, kweekt veel, U zult er wel bij varen Heden schreeuwt onze Mi nister Er zijn 50.000 koeien te veel in het land Er is overproduktie in melk, boter en vlees, de prijzen kunnen niet behouden blijven Wat men importeerde uit vreemde landen verzwijgt dit zelfde minieterie ech ter angstvallig Boeren hoe lang nog gaat u dit dulden DAT moet veranderen DAT zal verande ren Gebruikt nu uw verstand en uwe macht Kiest voor dezen die met U mede leven,voor dezen die uw toestand heel goed kennen en begrijpen, voor dezen die U zul len helpen Boeren U wilt DAT het verandert wel stemt dan voor uw ware verdedigers onder N° 2. NEN BOER. -oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid deelt mede Tijdens de week van 11 tot 17 mei wer den er per dag gemiddeld 98.894 volledig en 70.684 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 169.578 werklozen. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 3.661 volledig en een vermeerdering met 1.003 gedeelte lijk en toevallig werklozen genoteerd. De afneming van de volledige werkloos heid betrof vooral de landbouw wegens het vertrek van seizoenarbeiders voor de bie- tenhakcampagne in België en in Frankrijk, ook in het bouwbedrijf werd een uitbrei ding van de activiteit waargenomen, doch alleen in de provincie. De stijging van de gedeeltelijke en toe vallige werkloosheid is het resultaat van diverse schommelingen. Enerzijds is de bedrijvigheid toegenomen in de haven van Antwerpen en werden er minder werkonderbrekingen opgetekend in de steenkolenmijnen, anderzijds is de ge deeltelijke werkloosheid gestegen in de me taal-, textiel- en ledernijverheid. BETWISTINGEN RONDOM DE PRATISCHE TOEPASSING VAN DE WET OP HET ARBEIDSKONTRACT. Het Hof van Verbreking heeft gunstig het geval geinterpreteerd van arbeiders die zonder hun schuld te laat komen op het werk. Dat betekent dat de patroon verplicht is het volledig dagloon te betalen. Een ander recent arrest werd nu geveld waarbij art. 12 gunstig wordt toegepast voor de werkman die zich normaal op het werk aanbiedt doch in de loop van dat werk ziek wordt en niet verder kan arbei den. Ook in dat geval is het volledig dagloon i verschuldigd. Alhoewel er dus over deze zeer omstre den onderwerpen werd gevonnisd zijn we toch van oordeel dat het niet steeds gemak kelijk zal zijn om juist te oordelen over de rechten van de werkman. Nemen we bijvoorbeeld de grondverzak king op de spoorlijn Aalst-Brussel die ie dereen zich herinnert en waar er reeds ar beiders met een vertraging van een uur op het werk te Brussel waren anderen in de namiddag arriveerden en sommigen zich eenvoudig die dag niet aanboden. Voelt ge hoe lastig dat het is om de kwes tie juist te interpreteren Persoonlijk zijn we van oordeel dat het best is deze kwesties nauwkeurig te laten onderzoeken ofwel door de Ondernemings raad ofwel door de Syndikale delegatie in dien er een is natuurlijk. Daar is nog een andere aangelegenheid die de geintereseerden bzeig houdt BETALING VAN EEN FEESTDAG TIJDENS DE EERSTE TWAALF DAGEN ZIEKTE Hierover bestaat er een ongelooflijke ver warring. Het is maar wanneer er iets moet EEWEZEN worden met de wettekst op ta fel dat de kat op de koord komt. De Wet op de betaalde feestdagen zegt dat een patroon een feestdag bv. de tweede Sinxendag moet betalen op voorwaarde dat er 1 dag in de loop van de 12 dagen voor de feestdag werd gewerkt. Maar wanneer de werkman ziek is op het ogenblik van de feestdag verandert het onderwerp volledig van uitzicht. Tot voor korte tijd en ingevolge de om zendbrieven van het R.V.Z.I. nrs. 154 en 228 was het gebruik van toepassing dat de Mutualiteit de feestdag betaalde als ge wone ziekteververzekeging en de werkge ver legde op tot het normale dagloon. Minister Troclet, door zijn nota 51.720 (10/83) van 27 juli 1957, deelde aan het R. V. Z. I. mede dat het hier een verkeerde toepassing gold van de wetgeving en dat de werkgever hem volledig diende te betalen vermits de arbeider in de loop van de 12 dagen voor de feestdag een dag had ge werkt. Hiertegenover nam het Verbond der Belgische nijverheid stelling dat absoluut niet accoord ging met de minister zich steu nende op art 15 van het uitvoeringsbesluit op de betaalde feestdagen. Slachtoffer van gans de herrie is van zelfsprekend de zieke arbeider die wordt afgewezen door zijn Mutualiteit en voorlo pig van de partroon niets ontvangt. Het is nóg niet pover genoeg gesteld met de ziek tevergoeding dat er ook dat nog moet bij komen. Juridisch lijkt men moeilijk uit de slop te geraken. Sommigen hebben voorgesteld J dat het beheerscomité van het R.V.Z.I aan de minister Troclet zou vragen zijn nota in te trekken en de betaling als vroeger te laten doorgaan. Voorlopig stelt zich de vraag krijgt men een meerderheid in het beheerscomité. VONNIS VAN HET ARBEIDSGERECHT. Dat men zich niet late vange door een verkeerde voorstelling van het vonnis van de Werkrechtersraad1 van DOUR van 20 maart 1958. In dat geval (BLAT, vertegenwoordigd door de secretaris van de Centrale des Me- tallurgistes du Borinage tegen de Corderies et Cableries Laurent Freres, werd de eis van BI at afgewezen tot betaling van de feestdag van 11-11-1957. I De wettigheid van artikel 15 werd door de volmachtdrager van BLAT niet betwist. De Werkrechtersraad heeft dus alleen on derzocht of de ziektevergoeding verschul digd was en vond dat zij op een feestdag niet expliciet geweigerd wordt in het Orga niek besluit van de ziekteverzekering. Het is daarom dat deze Werkrechtersraad arti- i kei 15 heeft toegepast. B. O. B. Nadat Lydie Dons als de miljoenste be zoeker van de wereldtentoonstelling voor een paar ogenblikken een ware T.V.-ster geworden was, heeft het Land van Aalst opnieuw een hoofdrol gespeeld in een T.V. programma. Het ging deze maal niet om een loutere verrassing, neen, het was een voudig in het kader van het auizspel 100.000 of niets, dat er reeds een paar weken een buitengewone prestatie werd geleverd door de Ledenaar Maurice de Lannoy. Voor hem was Sinksenzondag dus van vitaal belang en wanneer hij er zou in slagen om in de T. V. lens gehuldigd te worden, dan was dit het geval van een wekenlange inspan ning. Daarin verschilden beiden dus van elkaar dat mevr. Dons helemaal onver wachts in handen viel van het geluk, terwijl de heer de Lannoy er werkelijk moest voor zwoegen. Wat is er nu allemaal van de kwestie. Op het eerste zicht heel simpel, een quiz over het leven en het werk van Peter Paul Rubens, maar in praktijk na tuurlijk gesaust met de wolfijzers en schiet geweren van dit soort programma. MOEILIJK TE VANGEN In elk geval de Leden aar moest al een flinke dosis zelfvertrouwen in pand gehad hebben wanneer hij schitterend door de eliminatieproef kwam, en daarna vriend en vijand begeesterde door zijn Rubens ken nis Zo kon hij o.a. ook eens het kunst stukje verwezenlijken om in de kortste tijd van al de voorbij onderwerpen de 21 pun ten te veroveren die beslissen over de quiz kompetitie. Dat was veertien dagen geleden en toen mocht hijzelf een aardig stukje mu ziek aanhoren van Francis Bay, die niet blind gebleven was voor de brillante heer de Lannoy. In elk geval dan al begreep men dat hij heel moeilijk zou te vangen zijn, en iedereen bouwde grote verwachtingen op hem om nog eens een winnaar te mogen toejuichen. Het dient gezegd dat de opgave bijzonder zwaar was en dat velen die de pretentie hebben hele pieten te zijn werke lijk de neus zouden optrekken, wanneer ze de omvang zien van de definitieve eind vraag Oordeel u zelf maar eens even Vijf werken van Rubens diende als volgt om schreven te worden 1. de naam van de in stelling of van de persoon die de bestelling had gedaan; 2. de naam van de instelling of de persoon waarvoor de schilderijen be stemd waren; 3. het jaar waarin de werken werden gemaakt Eerst en vooral liep de jury hier voor de zoveelste maal een groot risiko, want het is niet te loochenen dat men over minder bekende werken van de grote meester niet de zekerheid heeft, die in staat is deze drie punten onweerlegbaar voor te schotelen. Zo dient men o.a. maar twee verschillende werken van Rubens na te gaan om te zien welk een verschit er al bestaat over de plaats waar het kunstwerk berust. Maar, de Lannoy stond sterk op ;zijn benen en had zo grondig zijn kennis doorgewerkt dat hij niet eens de vijf mi nuten nodig had om alles correkt te beant- woorden. Een razende ovatie brak los toen i de jury de symbolische ja knik deed, en I meteen zijn zegen gaf over de massa elek- trische apparaten ter waarde van 100.000 franken. Hoe mooi dit alles ook is, voor de gelukkige winnaar zal nu de zorg zich op dringen waar alles moet geplaatst worden, want geloof ons vrij, de vracht is geen kleinigheid. Remi De Pelsmaeker. LENING VOOR WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 420e trekking van de lening van wederopbouw, 3e groep, is een lot van een miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 7378 nummer 259 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 8715 nummer 101. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. 7 0 3 1 gezinnen van ons arrondissement hebben hun eigen huis te danken aan de wet De Taeye-Moyersoen. Te samen ontvingen ze meer dan drie honderd miljoen. De provincie Oost-Vlaanderen met haar homogeen C.V.P. bestuur betaalde aan ieder een aanvullende premie van tien duizend frank en meer. Te samen 79.656.867 F. DAT is regeren. De christelijke bevolking van dit land heeft een waardig ant woord gegeven op de regeringspolitiek van verdrukking en kleinering. Ze heeft niet geaarzeld onmiddellijk de bedeltocht te beginnen om haar scholen in het leven te houden. Maar kan men dat nog een nationale regering noemen, die burgers die zo goed als anderen belastingen betalen, tot dergelijke ver nederingen dwingt, om hun recht op de grondwettelijke vrij heid te handhaven Nog niet tevreden met de resultaten van een schoolstrijd in het moederland, waar de toekomst van de jeugd en van de natie wordt opgeofferd aan lage partijdige berekeningen, plant de regering haar politiek van verdrukking en kleinering over naar de overzeese gebieden. Ook in Kongo wordt het grootse werk van de vrije scholen aangetast en verminkt. Aldus wordt de toekomst van Kongo zelf in het gedrang gebracht.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2