D-ïoutoetokfasüeü Sociale Kroniek KEUKENGEHEIMEN. VIS BAKKEN. Sommige huisvrouwen hebben bij het bakken van vis nogal eens last, dat de vis aan de pan blijft kleven. Dit is met alleen zeer onaangenaam, maar de vis verliest er ook door aan uitzicht. Dikwijls vindt dit euvel zijn oorzaak in de pan en kan verhol pen worden door als volgt te werk te gaan. Veeg de vispan eerst uit met een stuk grauw papier, doe er dan een soeplepel zout in en zet haar op het vuur, zodat ze goed heet wordt .Maak de pan daarna scnoon met een droog borsteltje en verwijder ai het zout. Om mooi gebakken vis te krijgen moet echter ook gezorgd worden, dat de vis bij het bakken niet vochtig is. Ze wordt dus na het wassen eerst gezouten en daarna goed afgedroogd. Om het zout goed in de vis tè laten trekken hebben we vooraf aan beide zijden een inkerving gegeven. De afge droogde vis wordt dan door wat droge bloem gewenteld, bij de staart opgetild en even heen en weer geschud om het overtol lige meel te verwijderen. Gebruik voor het bakken van vis liefst slaolie, maak dat de bodem der pan ruim schoots bedekt is, en leg de vis er pas in als er blauwe damp afkomt. Schuif de vis on der het bakken voorzichtig heen en weer, maar prik er nooit in met een vork. FILTREREN VAN KOFFIE. Het wil bij het filtreren van koftie nog al eens voorkomen, dat de gaatjes van de fil ter verstopt raken, doordat de fijngemalen koffie er zich in vastzet en zodoende het water belet er behoorlijk door te lopen. Dit zal niet meer voorvallen indien ge alvo rens de gemalen kofne m de mier te uoen er eerst een zeer dun laagje kristalsuiicer instrooit. HUISHOUDELIJKE WENKEN Hoewel de weefsels tegenwoordig kleur- en wasecht zijn, komen we toch, vooral wat de bedrukte zomerstofjes oe- treft, nog wel eens voor de onaangename verrassing te staan, dat deze stof afgeeit. We doen dan best deze stofjes direct na het wassen, enige malen flink af te spoelen in een 5% aluinoplossing, dus 1 deel aluin op 20 delen water. Dergelijke bewerking neeit dikwijls een gunstig resultaat, daar de aluinoplossing de kleurstof fixeert, net is best eerst een proef te nemen met een lapje van de stof. Het is opmerkelijk, dat vliegen een bijzondere «sympatme» schijnen te voelen voor de vergulde lijsten van schilderijen en spiegels. En dit zou nog zo erg met zijn, doch meestal laten ze hierop sporen acnter. Men kan deze sporen evenwel op twee een- .„avuge manieren verwijderen. Ten eerste kan men de lijsten inwrijven met eiwit en vervolgens opwrijven met een zacnte bor stel. En ten tweede kan men de lijsten af wassen met water waarin ajuin is gekookt. Wie aluminium pannen van binnen mooi blank wenst te houden, kan dit door er af en toe water met citroensap in te koken. KLANKJES UIT DE MODEWERELD NACHTJAPON EN KLVIONO IN EEN Iets nieuws is een nachtjapon, die tege lijk als kimono of ochtend- of kamerjas kan worden gedragen. U stapt zo uit uw bed naar deur toe om de melkman te be groeten... Het betreft hier een uitvoering in celwol, met heel kleine dessins in ver schillende kleuren door elkaar heen. Voor jonge dames worden in dit genre een soort pyjama's in de handel gebracht van hetzelf de materiaal, doch dan wordt de broek in effen tint gedragen. De laatste heboen het moderne, nauwsluitende model, de jasjes zijn royaler en langer dan van gewone py jama's. Daar kan een mantietje overheen gedragen worden met driekwart mouwen, grote opgestikte zakken en een brede cein tuur, die van achteren vastgenaaid zit. MODERNE HUISHOUDSCHORTEN In Wiesbaden woont een textielfabrikant, die zich verdienstelijk heeft gemaakt door de vraag te stellen «Waarom wel in de fa brieken en op de ateliers werkkleding van sterke syntetische stoffen, en niet in de keuken OOOOOOOOOOOO O O DE BRAVE MOORDENAAR door JOS. JANSSEN (Copyright bij «OMNIUM-PRESS») Hij is huishoudschorten en stofjassen gaan maken van «perlon»-popeline. Nee, niet zomaar wat naar het klassieke model, doch eerst in studie gegeven bij een paar modehuizen en huishoudverenigingen. Het resultaat is hypermoderne huishoudschor ten, met ruimte op plaatsen waar dat bij bukken en rekken nodig is en plooien, die de elegantie van de draagster bevorderen, 't Hangt niet, maar 't zit werkelijk, met daarbij de bekende eigenschappen prima wasbaar, zer snel drogend, kreukherstellen- de, geen krimpen of rekken, mooie matte glans, geen behoefte aan strjken. Er zitten praktische, grote zakken op en er is een losse, brede ceintuur met gesp bij. Iets heel anders dan dat we op dit gebied gewend ge weest zijn. CAMOUFLAGE. Een ovaal gezicht is eigenlijk - ideaal. Daarbij kunt u iedere halsuitsnijding in uw kleren dragen. Maar niet iedereen heeft nu eenmaal een ideaal gezicht en daarom zult u kleine afwijkingen met wat make-up moeten maskeren. Eén diepe V-hals doet uw gelaat langer lijken hier zullen uw lippen dan het tegenwicht moeten vormen. Door ze aan te zetten tot aan de mondhoeken en de onderlip in het midden iets voller te ma ken kunt u het accent goed verleggen. Een boothals daarentegen trekt de aan dacht naar uw oren, die dus een heel klein rouge op lelletje krijgen. De lijn van uw boothals dient u in uw onderlip te herhalen. Hooggesloten kleren leggen veel nadruk op uw neus. Hier helpt een goed aangezette bo venlip (cupidoboogje). VLUCHTIGE AANTEKENINGEN VOORTAAN GEHU*\DE AIR-HOSTESSES De air-hostesses van de Transworid Air linies zullen mogen trouwen zonder hun be- j roep te moeten opgeven. Die kleine revolu tie in de luchtvaart is door het Londens kantoor van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij bekendgemaakt. Mevr. Miriam Filkins, directrice van het kantoor verklaarde dat die maatregel vooral om ekonomische reden was getrof fen. Van de 1.300 air-hostesses bij de maat schappij trouwen er gemiddeld 300 per jaar. De opleiding van hun opvolgsters be tekende een zware post op de begroting van de T.W.A. De maatschappij voegt er echter bij dat de eisen van stiptheid, houding en hoffelijkheid ten opzichte van de passagiers dezelfde als vroeger zullen blijven voor de air-hostesses, zowel voor de gehuwde vrou wen, de weduwen of gescheiden. BELASTINGONTDUIKING DOOR FILMSTERREN Het inkomen van Gina Lollobrigida en andere toneel- en filmsterren is opnieuw het onderwerp geweest van een vinnig de bat in de Italiaanse Kamer. De socialistische afgevaardigde Preti, die vroeger reeds ophef maakte heeft zijn be schuldigingen tegen Gina Lollobrigida en een zeker aantal andere artisten herhaald. De afgevaardigde maakte gewag van het geschil tussen de ster en de Milanese uitge ver Rizzoti van wie zij 200 müjoen lire schadeloosstelling eist, omdat zij een film niet speelde en vroeg zich af wat zij zou verdiend hebben, indien zij de film had ge speeld. Welnu, aldus Preti, Gina Lollobri gida heeft zowel voor de rijksbelasting als voor de gemeentebelasting een belachelijk laag globaal bedrag aangegeven. De minister van financiën, Andreotti, verzekerde dat de controleurs van het be stuur reeds waren verzocht gebruik te ma ken van de persberichten tot een steeds grote fiscale billijkheid te komen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. PRETTIG IN DE TUIN. De zomer is in aantocht en de gelukkige bezitters van een tuin kunnen daar weer ten volle profijt van trekken. Immers het is zeer prettig de maaltijden op warme dagen in de tuin te gebruiken, er 's middags thee te drinken, er bezoek te ontvangen, er 's avonds limonade of iets anders te drin ken Het spreekt echter van zelf, dat we de tuin voor dergelijke doeleinden in moeten richten, al klinkt dit ook een beetje dwaas. Niemand zal het gezellig vinden in een tuin te zitten, waar onkruid welig groeit, waar de paden of paadjes bedekt zijn met prop pen papier en allemaal «rommel, die men liever niet in huis heeft Ook is het dwaas om meubelen uit de kamer naar de tuin te sleuren; een pluchen stoel en een donkere eiken tafel horen niet bij het frisse groen en de vrolijke kleuren der bloemen. De tuin stelt nu eenmaal andere eisen dan een kamer. Nu schrikt u natuurlijk al en denkt bij u zelf, dat om de tuin dus goed in te rich ten, U een hele ruime beurs nodig hebt. Ja, maar goed inrichten met een ruime beurs is geen kunst, mevrouwtje. De kunst I is juist om met zo weinig mogelijk uitga- ven met de dingen die we reeds hebben, al les in te richten. Daarvoor gaan we eerst eens een in spectietocht op zolder houden, of zo we geen zolder hebben, in de plaats waar we oude rommel, die om de een of ander re den niet meer gebruikt wordt, bewaren. Daar vinden we vast wel verscheidene voor werpen, die prachtig van pas komen. Daar zijn bijvoorbeeld een paar oude rieten stoelen, die jaren geleden mode waren en hun plaats hadden in een waranda. Toen de mode echter zakelijker en strenger werd,, 1 werden ze als ouderwets naar de rommel plaats verbannen. Nu halen we ze echter weer te voorschijn ze zullen prachtige tuinmeubelen vormen. Eerst moeten ze schoongemaakt worden. Zijn de stoelen zeer j smerig; dan maakt men ze schoon met zeepsop en vernist ze in het uiterste geval met spiritusvernis. Ook het rieten of bam boetafeltje, dat in diezelfde tijd mode was, wordt een onderdeel van het tuinmeuble- j ment. In de donkere kleur die het heeft, 1 kunnen we de tafel echter niet gebruiken. Daarom kopen we een potje witte dekverf en schilderen het meubeltje daarmede. Is i één keer niet genoeg, blijft de kleur wat groezelig, wel geen nood, een tweede laagje verf brengt stellig het gewenst effect. Heel goed kunnen we ook de ouderwtese rieten of houten langwerpige bloembak ken gebruiken, die vroeger in geen enkele kamer ontbraken. Witte verf is hét middel, waarmede we tot ons doel komen; nl. een fleurig tuinmeublement. Heeft men vol doende meubeltjes (vergeet niet de kleine voetbankjes, die ook een schilderbeurt krij gen), dan gaan we aan de completering. Een tuinmeublement zonder vrolijke cre tonnen kussens en een aardig tafelkleedje is niet volledig. Maar ook hiervoor be hoeft u geen grote uitgaven te doen cre tonne, was-, licht- en zonecht, kost tegen woordig niet zoveel meer. Iedere vrouw, of ze er al of niet aanspraak op maakt handig te zijn, kan wel kusseno vertrekjes en een tafelkleedje maken. Willen we ons b^chermen tegen de bran dende zon, dan hebben we hiervoor een prachtmiddel in de roosachtige parasols, die buitengewoon vrolijk staan. Wil men 's avonds een poosje in de schemering blij ven zitten, en en het aanbrengen van elec- trisch licht niet mogelijk, dan nemen we een paar lampjes die altijd modern en... ro mantisch zijn. oOo DE STAND DER WERKLOOSHEID Tijdens de week van 18 tot 24 mei wer den er per dag gemiddeld 97.476 volledig en 66.008 gedeeltelijk en toevallig werklozen gecontroleerd, hetzij een totaal van 163.484 werklozen. Vergeleken met de vorige week, werd een vermindering van 1418 volledig en van 4.676 gedeeltelijk en toevallig werklozen op getekend. De vermindering van de volledi ge werkloosheid betreft vooral de landbouw (bietencampagne) het bouwbedrijf en de hotels-spijshuizen (Pinksterfeesten) De afneming van de toevallige en gedeel telijke werkloosheid is te danken aan een regelmatiger octiviteit in het textielbedrijf, die vooral de in Noord-Frankrijk werkzame grensarbeiders ten goede kwam. Daaren tegen is de werkloosheid gestegen aan de haven van Antwerpen en in sommige ko lenmijnen van de Borinage en van Lim burg. DE MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID VOOR BEDIENDEN. Daar is in de bediendenmilieus een grote twijfel vast te stellen over datgene de ge- j interesseerden werkelijk aan de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid hebben. Een bediende weet dat hij 8% wordt af gehouden en dat dé werkgever er ook een bedrag heeft bij te leggen, maar hoe dat al les juist ineen zit is nog altijd een raadsel. Om nu practisch te zijn ziehier de ta bel Bedienden Patroon Totaal Rust- en overle- j vingspensioen 2,25% 6,10,25% 1 Verzekering - ziek te - invaliditeit 2,75% 3,25% 6, Werkloosheid 1,1,2,c{ Gezinsverlofgeld 9,5 0,5 cy Gezinsvergoedingen 8,5 8,5 ct Totalen 8,—% 19,25% 27,25% De weddegrens tot waarop de afhoudin gen voor de R.M.Z. moeten verricht worden is bepaald op 6.000 frk per maand voor alle sectoren, behalve voor het pensioen. DE PENSIOENBIJDRAGE Op de totale bijdrage van de R. M. Z. van 27,25 blijft de pensioenbijdrage 10,25 als volgt onderverdeeld 4,25% ten laste van de bediende. 6,ten laste van de patroon. De pensioenbijdrage wordt berekend op: maximum 8,000 frk per maand sedert 1-7-1957 maximum 10.000 frk. per maand van af 1-1-1960. WAAR TE STORTEN EN HOE Voor de bediende die lid is bij de Natio nale Kas voor het Bedienden pensioen wordt de globale bijdrage voor de R.M.Z., door de werkgever driemaandelijks gestort Voor de bediende die lid is bij een privé- pensioenkas a) 4,20% op maximum 5.000 frk, maan delijks te storten aan de privé-pensioen- kas, b) overige pensioenbijdrage 6% samen met de andere bijdrage te storten aan de R. M. Z. Alhoewel het niet in onze bedoeling ligt breedvoeriger uit te wijjden over de kwes- o O 'O O O O O O Wie voor de bewoners van onze goede stede Veurne de spotnaam «Veurnse sla pers» verzonnen heeft, heeft deze brave mensen onrecht gedaan. Dat de eerzame burgers van de hoofdstad van ons weelderig Veurne Ambacht 's avonds intijds naar bed gaan, na hun zwa re dagtaak gewetensvol te hebben vol bracht, hebben zij daar niet het volste recht op? Als Bomtje in onze stoere Sint Niklaas- toren 8 uren slaat, dan geldt dat voor onze Veurenaars als 'n gebod om vensterluiken en deuren dicht te doen en onverwijld hun slaapsteden te gaan opzoeken. Maar wanneer dan datzelfde Bomtje de volgende morgen vlijtig het zevende uur ankondigt en zijn zware stem plechtig weergalmt over onze Grote Markt en door onze Noord-, Oost-, Zuid- en Weststraat, dan gaan als bij toverslag de deuren terug open en worden de vensterluiken weer te gen de muur gedraaid. Kijk, Dora onze groenselvrouw, is reeds bezig met de helft van haar winkel voor de deur op te stellen. Wegens de kilte op d«ee vroege sept.-och- tend heeft zij haar wollen neusdoek zo heet men in Veurne de grote schouderdoek, waarin onze huisvrouwen zich hullen om in de gauwte haar boodschappen te gaan doen, omgeslagen en er de tippen van in haar schorteband gestoken. Om haar hoofd heeft j zij 'n doek geknoopt; want Dora's haarbos van zeer onbepaalde kleur is niet meer voldoende om haar te vrijwaren van weer en wind, vooral als die wind vanuit zee komt; opgepast dan voor de verkoudheden en de zinkingen. Ha, daar hebben we Floor, onze beenhou wer, die nu ook zijn streuvelkop buiten zijn deur steekt en de blaffeturen van zijn win kel opendraai. Dora Floor Floor heeft zijn wit schort voorgebonden. Als we zeggen «wit» dan is dat bij manier van spreken. Geheel wit is Floor's schorte nooit. Dat zou trouwens niet staan bij 'n se rieuze beenhouwer, gelijk Floor er één is. Vanmorgen schijnt Floor niet bijzonder haastig te zijn. Wat wilt ge, halven de week is het stil in de beenhouwerijen van Veurne. Om alle dagen vlees op tafel te krijgen moet men al 'n schoon inkomentje hebben, en minstens «jugepé» zijn van onze Rechtbank. Doka is klaar met haar étalage. Zij wendt zich tot Floor. Hoe zou 't vandaag zijn met het ge vang I Lusteloos haalt onze beenhouwer de beenhouwer de schouders op. Ik verwacht er niet veel van. Wat wilt ge met maar één prisonnier meer Ik ga toch eens kijken. De Cipier en Anneke moeten óók eten Wat moet Floor daarop antwoorden Op onze Grote Markt (Veurne heeft nog 'n Appelmarkt, 'n Houtmarkt, 'n Vismarkt, enz.) heeft Schallier, de patron van ons «Hotel du Palais de Justice», nu ook zijn deur ontgrendeld en zijn kop buiten gesto ken. Men stelle zich Schallier niet voor als als 'n platgestreken maitre-d'hötel in 'n min of meer keurig zwart habiet, gereed om met 'n servet over de arm zilveren schotels rond te dragen. De baas van ons «Hotel du Palais de Justice» ziet er zeer demakratisch uit met zijn ietwat versleten streepjes broek, zijn wit vest, zijn jasje in glanzende popeline en zijn onafscheidbaar bolhoedje. Stilaan ontwaakt nu ook onze Grote Markt met de aanpalende straten. Oude vrouwtjes in zwarte kapmantels gehuld, de witte muts op, schuiven langs de huizen kerkewaarts voor de eerste mis. Maantje Bruneel zet uit met zijn zandkarretje, ter wijl Dis Lazeure de Markt oversteekt om zich te gaan ontnuchteren met 'n borrel «fransen» in «De Krone». Kijk, zegt Pietje Kinget, ons kleer- makertje tegen de lange David, onze kolen- marchand, bakker Verlent heeft zich verslapen. Sofie zal op zijn slip liggen merkt David droogweg op. RUITERFESTIVAL VAN DE_ LANDELIJKE JEUGD PRINS ALEXANDER OP HET RUITERFESTIV AL Het Ruiterfestival van de Landelijke Jeugd dat op 15 juni in het Terkamsrenbos te Brussel doorgaat, kent nu reeds een on gewone bijval. Zoals men weet heelt het Zijne Majes teit Koning Boudewijn behaagd zijn hoge bescherming aan dit festival te geven. Na deze grote blijk van interesse van onze vorst, komt ons het bericht toe dat Prins Alexander zal aanwezig zijn op het Ruiter festival zelf. De belangstelling van ons vorstenhuis voor deze grootse prestatie van de landelj- ke jeugd, zal deze er voorzeker toe aanzet ten het beste te geven van haar kundighe den. Kaarten voor dit Ruiterfestival kunnen bekomen worden op het Secretariaat van het Ruiterfestival, Diestsevest 26, Leuven en door storting op P.C. 61.93.84 van het Festival. Vermelden adres, alsmede aantal en aard van gewenste kaarten. Te Brussel zijn kaarten te bekomen op adres Visverkopersstraat 13, Brussel. oOo BIJ DE N. M. B. S. De aandacht van de reizigers wordt ge trokken op het feit dat van 1 juni af de trein M. 2831 (Schaarbeek V. 8 h 03 naar Denderleeuw A. 8 h 27) uit Brussel Noord (V. 8 h 02) in plaats van uit Schaarbeek zal vertrekken en dit laatste station niet meer zal bedienen. OOOOOOOOOOOO O O Pietje Kinget verkneukelt zich in he beeld van de ronde, struise Sofie in bec naast ons nietig bakkertje. Maar het ver- 1 wondert hem toch, dat Verlent vanmorger nog niet present is, hij, altijd de eerste om zijn blaffeturen open te gooien en de straa. wakker te hoesten. Ha, daar komt Karei Lombaert met zijn hondengespan dat blaffend en jankend de Noordstrate inrijdt, recht naar De Panne om verse vis voor vandaag. In zijn versle ten soldatenkapote, het is er nog een van de eerste laatste oorlog, toen Veurne vier jaar lang vol krijgsvolk stak, die riekt naar de vis van 'n uur ver, zit Karei in zijn karretje weggedoken, midden de manden 1 en de bennen, zodat men nauwelijks het deksel van zijn hoedje ziet, dat op zijn hoofd vastgevezen staat. In de Pannestrate kijkt Karei even rechts en links, links naar onze Gendarmerie om te zien of geen van de gendarmen op de loer ligt om hem 'n proces-verbaal te lappen, omdat hij op zijn hondenkarretje zit inplaats van er naast te lopen, zoals de reglementen dit voorschrij ven, (zouden zij dit doen in zijn geval lings naar ons gevang, dat daar staat streng en vierkant met in 't midden de zware in rijpoort, geflankeerd door de gebouwen, waarin de Direkteur met zijn personeel hun burelen hebben en langs de andere kant de woning van onze Hoofdcipier met de loge van waaruit hij de bewaking verzekert. Karei Lombaert voelt zich altijd gerus- tie van de bediendenpensioenen valt het toch onmiddellijk op dat de wijze waarop de bediende voor zijn pensioen heeft ^e zor gen een peperdure aangelegenheid wordt. Er zal worden opgeworpen wie veel ver diend kan veel storten en het is maar lo gisch dat er onderscheid wordt gemaakt tus sen hoge en lage maandlonen. Accoord hierover, maar men mag toch niet vergeten dat een bediende met een jaarloon van 100.000 frk vanaf 1-1-1960 voor het pensioen zal te storten hebben 100.000 X 10,25 10.250 fr. Aan het bediendenpensioen zal eerst daags een afzonderlijke kroniek worden gewijd zodat het onnodig is er nu verder te blijven bj stilstaan. WERKLOOSHEIDSVERGOEDING Het is zeker waar dat een bediende die zijn bediening verliest en aangewezen is op werklozensteun maar een dagelijkse vergoe ding wordt toegekend die als minderwaar dig mag worden beschouwd. Ongeacht wat ook zijn verdiend loon mag zijn kan hij maar aanspraak in Aalst op 88 frk per dag en dan moet de vrouw nog huishoudster zijn. Dit bedrag wordt verhoogd met de wettelijke gezinsvergoedingen. Een andere onrechtvaardigheid zijn de zones die nog steeds worden toegepast. Het voorbeeld dat wordt gegeven betreft Aalst-stad (dus een grote gemeente) Maar indien onze afge dankte bediende te Brussel moest verblij ven dan ontvangt hij 96 frk. De hierbijgsvoegde tabel zal voor velen klaar te ogen openen. BEDRAG PER DAG. ZESDAGENWEEK gr. aggl. gr. gem. kl. gem. Gehuwde mannel. be diende waarvan de echtg. niet werkt frk. 96,88,80, Vrouw werkt 87,40 8073, Alleenstaande man. bed. 21 jaar 85,50 78,— 71,— van 18 tot 21 jaar 64,59,55, 18 jaar 40,— 37,— 34,— Vrouw, bedienden 21 jaar 64,— 59,— 55,— van 18 tot 21 jaar 51,47,43, 18 jaar 33,— 30,28,— B. O. B. STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN Van 27 mei tot 1 juni hebben zich op de wegen of in de agglomeraties die onder het toezicht van de rijkswacht staan 801 ongevallen voorgedaan met 18 doden 150 zwaargewonden en 480 lichtgekwetsten. Tijdens het weekeinde waren er 13 do den en 87 lichtgewonden. De oorzaken van de ongevallen met do delijke afloop waren gevaarlijk voorbij steken 1 dode; overdreven snelheid 2 do den; niet stilhouden aan het verkeersteken «stop» 1 dode; geen voorrang verleend bij een omgekeerde driehoek 1; geen voorrang verleend aan het verkeer van rechts 1; af geslagen zonder voldoende aandacht 2; niet rechts gehouden 3; oordeelfouten of ge brek aan aandacht 1; klaarblijkelijke dron kenschap 1; technisch defect aan het voer tuig 1; oversteken van de rijweg zonder voorzorg door voetgangers 1; andere om standigheden 3. Per provincie ziet de spreiding van de ongevallen er als volgt uit Brabant 155, Oost-Vlaanderen 95, West-Vlaanderen 59, Antwerppn 71; Limburg 72; Luik 111, Lu xemburg 40, Henegouwen 118 en Namen 80. ooo BISDOM GENT BENOEMINGEN. In het bisdom Gent werden benoemd tot pastoor-deken van Hamme Z. E H. E. De Maeyer, pastoor-deken van Herzele; tot pastoor te Smetlede, in vervanging van E. H. E. Cooreman, die op zijn aanvraag eer vol ontslag bekomt E. H. P. De Keukelae- re, onderpastoor te St.-Niklaas-Waas, pri maire kerk. OOOOOOOOOOOO O O ter, als hij met zijn viskaretje voorbij de twee gbouwen geraakt is. En toch, zoals el ke veurenaar, Karei is fier op deze stads- monumenten. Iedereen in Veurne is er trouwens fier op. Al even fier als op ons Stadhuis, ons Ge rechtshof, onze Sinte Walburga en op alles wat Veurne als merkwaardigheden telt. Is ons gevang minder merkwaardig, omdat het niet zo oud is als het Spaans Paviljoen, of als onze Schouwburg, b.v. Ieder inwoner van onze goede stede zou dan ook zonder aarzelen die smerige hond van Manse uit «De Drie Gapers» wegjagen moet hij zien hoe dat onbeschaamd beest zijn poot opheft tegen de poort van ons ge vang. Wie van ons zou dat durven doen Daar moet men hond voor zijn en geen respekt hebben voor een zo eerbiedwaardig iets als ons gevang, 'n Geluk, dat onze Ci pier niet bij toeval buitenkomt. Manse's hond zou dat onwelvoeglijk spelletje niet langer voortzetten en zeker nooit meer her halen. Op dit ogenblik heeft onze Cipier ander werk. Werk, dat hij altijd gaarne verricht heeft; want onze Cipier heeft 'n goed hart, trots zijn iewat stuurs uiterlijk. Vanmorgen evenwel is het met lome stappen, dat hij zich in de lange witte ge vangenisgang begeeft, met de ontelbare deuren met valluikjes erin, 'n kijkgat erbo ven en bekroond met 'n sierlijk nummer. 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 2