en omstreken HET VERSCHIL De evolutie in het kiezerskorps Traditionele Ruitersommegang en Processie te Lede Na de uitspraak Algerië und kein Ende... ffw-,, azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15e JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 12 JUNI 1958 NUMMER 47 DOCUMENTATIE In onderstaande tabel, die de verkiezingsuitslagen van de Kamer weergeeft voor de jaren 1949-1958, werd slechts rekening gehouden met 4 partijen C. V. P., socialisten, liberalen en kommunisten Jaar Geldig uitge brachte C. V. P. B. S. P. stemmen Liberaal Liberalen socialis- Kommunisten tisch kartel 1949 5.030.886 2.190.898 1.496.539 767.180 (historisch maximum) 376.765 (historisch maximum) 1950 4.942.807 2.356.608 1.705.781 556.102 87.252 234.541 1954 5.160.486 2.123.408 1.927.015 (historisch maximum 626.983 108.175 184.108 1958 5.300.636 2.464.924 (historisch maximum) 1.897.303 585.620 111.243 (historisch maximum) 100.113 Vooruitgang 1949-1958 C. V. P. 275.000 stemmen, hetzij 12,4%; Liberalen 181.500 stimmen, hetzij 23,6%; Socialisten kommunisten 173.000 stemmen, hetzij 11,5%. Wij nemen hier kommunisten en socialisten samen omdat 1. in zes provincies de kommunisten hun kiezers hebben aangezet op de socialistische lijsten te stemmen; 2. omdat het verlies van de kommunisten in de drie overige provincies voor het groot ste gedeelte is ten goede gekomen aan de socialisten. 1950 1954 1958 1954 in vergelijking met 1950 1958 in vergelijking met 1954 1958 in vergelijking met 1950 C. V. P. 243.000 342.000 108.000 Soc.-liberalen-komm. 252.000 145.000 110.000 Zondag kende Lede haar grote dag. Van in de vroege morgen was er reeds een over grote belangstelling toen de 215 paarden in de Hoogstraat verzamelden, om van daar uit in stoet met de biddende Ruiters en be devaarders de Ommegang langs de zeven kapellekens mee te maken. Ter hoogte van het H. Graf, stelde de rui ters zich op om er de plechtige H. Mis bij te wonen opgedragen door Eerw. H. Wauters, proost van de B. J. B. Ruitersklub St. Mar- tinus. Na deze plechtigheid ging het naar de kerk waar de ruiters de zegening ontvingen. RENE NIJS UIT ERPE VIJFTIGSTE TOCHT Bij de ruiters bevond zich de heer René Nijs uit Erpe, die zeker geen onbekende was, aangezien hij sinds 50 jaar de tocht medemaakte. Hij werd dan ook gevierd en op het ge meentehuis ontvangen. De h. Mathijs, veearts en ere-voorzitter van de Ruiterklub sprak het welkom woord uit, waarna ook E. H. Wauters de kranige 69-jarige landbouwer van harte gelukwenste. Daarop dankte de gevierde, waarna hem een gewijd beeldje van O. L. Vrouw van Lede, werd aangeboden door Schepen De Smedt. Ook Dr. Gabriëls en de E. H. pastoor Go- vaerts hielden een korte toespraak. Met het drinken van de Erewijn werd deze ontvangst besloten. Ook de Vlaamse televisie was ter plaats om enkele opname van deze traditionele ge- DE H. RENE NYS UIT ERPE. beurtenis op het scherm te brengen. DE PROCESSIE In de namiddag ging onder grote belang stelling de aloude processie door de straten der gemeente. De vernieuwing aangebracht aan enkele groepen droeg nog meer bij aan hare vroe gere luister. Het mirakuleus beeld van O. L. Vrouw van Lede werd gedragen door B.J.B.ers, ge huld in paarse mantels en maakte een grote indruk op te toeschouwers. Lede kende weer haar grote dag. O. L. Vrouw ter ere Een gezicht tijdens de bedevaartmis in openlucht te Lede. (Cliché «Het Volk») De h. Hendrik Deville uit Aalst die verere- merkt werd met het gouden ereteken van St-Bavo wegens vijftig jaar activiteit in dienst van de kerk. Cliché «Het Volk» De uitspraak van het kiezerskorps is ge vallen als een vonnis van een jury in een assisenzaal. De beklaagde wordt onvoor waardelijk veroordeeld V Er zal nog lang nagepraat worden over de redenen die de mensen hebben aangezet om aan de CVP een zo klinkende overwin ning te bezorgen. Een en ander wordt opge somd en men kan aldus tot in het oneindige voortgaan met over de zaak te praktizeren. Het ware ons inziens veel eenvoudiger te zeggen dat de bevolking de sectaire politiek van de coalitie, die sinds vier jaar het be wind voerde, heeft afgekeurd. En het heeft daarbij weinig belang of de Liberalen een percent meer of minder verliezen dan de socialisten. Laten we eenvoudig zeggen dat de beide linkse partijen er moesten aan geloven en meteen het blad omdraaien. Want nu wordt een tweede episode ge schreven. Die van de vorming van een re gering. En deze zal wel niet van een leien dakje lopen. Normaal moet de C.V.P. die onder geen enkele voorwaarde buiten de regering kan worden gehouden, omdat deze partij de absolute meerderheid in de se naat heeft behald normaal dus moet ze samengaan met één der linkse of met beide partijen. Enkele mensen staan een driele- dige regering voor. Onder die mensen telt men onze vroegere eerste minister Van Ac- I ker die nog maar niet wil geloven dat hij j weg moet uit de Wetstraat. De les schijnt hem weinig te hebben geleerd want hij be weert bij hoog en bij laag dat hij de leider moet zijn van die drieledige regering. Ge lukkig zijn er, ook in zijn partij, nog men sen met een tikje gezonder oordeel, die wel begrijpen dat de zaken zich wel enigszins anders zullen voordoen. Men moet zich anderszijds niet verhelen dat wij een moeilijke tijd tegemoet gaan. Het is niet omdat de kiezers links of rechts stemmen dat meteen de vier miljoen ton kolen verkocht worden of dat de 6 miljoen kilo boter wegsmelten. De komende re-< gering zal lastige problemen moeten op lossen, ondermeer het sluiten van bepaalde kolenmijnen en de opkomende economische recessie. Indien bijgevolg de linkerzijde moest weigeren deel uit te maken van de regering, dan ware het best terug beroep te doen op het kiezerskorps en de zaken klaar en duidelijk uiteen te zetten zoals ze zijn. De Belgen hebben nog genoeg gezond ver stand om dan op volkomen duidelijke wij ze te zeggen waar hun voorkeur ligt en die genen te bestraffen die zich aan hun ver antwoordelijkheden onttrekken. Ondertussen gaat de vorming van deze regering het gewone sukkelgangetje. Een informateur werdt aangesteld, die dhr. De Schrijver is, de wijze man uit de CVP met als opdracht de baan te effenen voor de for mateur. Intussen is dhr. Eyskens door de Koning met de opdracht belast. Of de regering liberalen als bondgenoten krijgt of socialisten,zullen we wellicht eerst daags weten, tenzij de halstarrigheid zover wordt gedreven dat het tot nieuwe verkie zingen komt. L. B. NA DE VERKIEZINGEN. De C.V.P. bedankt zijn kiezers. M. D'Haeseleer dankt voor de 22.000 en zoveel voorkeurstemmen. Voila. Hebt U het verschil begrepen De grondslag van de C. V. P. is haar pro gramma het geheel van wat de C.V.P. wil in 't belang van de ganse gemeenschap. Personen is bijzaak. Het sociaal dienstbetoon wordt gedaan door organisaties. Machtige organisaties. Die organisaties steunen de partij; de partij steunt de organisaties. Groot en sterk is dat Een storm kan zoiets niet vernietigen. V- H- Het liberalisme is dood, programmaloos, voorbijgestreefd door de tijd. De liberale partij krijgt haar stemmen van enkelen die blauw geboren zijn en blauw zullen sterven. Soms worden haar rangen aangevuld door malkontenten die niet VOOR iets stemmen maar TEGEN iets. En tenslotte, en in hoofdzaak, van mensen die stemmen voor een persoon. Een per soon die niet tot hun gezindheid behoort. Weinigen hebben liberaal gestemd. Zij stemden D'Haeseleer. De reden Het dienstbetoon. Het dienstbetoon wordt niet door de li berale organisaties gedaan, want de orga nisatie is D'Haeseleer en D'Haeseleer is de organisatie. Het doel dat nagestreefd wordt is niet het sociaal dienstbetoon; dit laatste is enkel een middel van een persoon voor zijn per soon. Bedienden van mutualiteit en syndikaat werken niet voor de organisatie maar voor een persoon. Een persoon... dé persoon die de cultus wordt. En vermits de organisatie aan de partij is verbonden zo wordt dan ook D'Haeseleer de partij en de partij D'Haeseleer. Klein en zwak is dat. Een windje kan zoiets vernietigen, zelfs als zoiets 22.000 en zoveel stemmen op brengt. Een mens kan niet zo sterk zijn als een partij en organisaties die zich onderling steunen Laurent DE WOLF, Gemeenteraadslid. BEROEPSVERBOND HOUT EN BOUW JUBELVIERING 60 JAREN BEROEPSWERKING VLAGGEWIJDING AALST ZONDAG 15 JUNI 1958 FEESTROOSTER 9,30 u. Verzameling der leden, genodigden en muzikanten, Lokaal Groen Kruis St.-Jorisstraat, 26, te Aalst. 9,45 u. Opstappen met Muziek «Kunst en Vermaak». Afhalen der nieuwe vlag bij dc Ere-Voorzitter. 10,00 u. Plechtige H. Mis en Vlaggewijding in de kerk van Sint Martinus te Aalst. 10,45 u. Optocht door de stad en bezoek aan de Parochiale Lokalen. 12,15 u. Taptoe in het Lokaal Groen Kruis 12,30 u. Democratisch Middagmaal voor de ingeschreven deelnemers en de ge nodigden. Tijdens het middagmaal Toespraken vanwege de Centrale Vertegenwoordigers. Gelegenheidstoespraken. Huldiging aan verdienstelijke wer kers. Uitreiken van Eretekens. Verrassingstombola tot slot. oOo DE PROVINCIALE SENATOREN IN OOST VLAANDEREN Nadat de provincieraad van Oost-Vlaan- deren vorige week bijeenkwam voor de eed aflegging der raadsleden, de samenstelling van het bureau en de verkiezing van de be stendige afgevaardigden, moet eerstdaags overgegaan worden tot de verkiezing van de zes provinciale senatoren. De C.V.P.-fractie van de provincieraad van Oost-Vlaanderen heeft bij eenparigheid beslist de kandidatuur te steunen van de vier uittredende provinciale C.V.P.-senato- ren. P. Orban (St. Niklaas), L.Lagae (Gent) O. Van den Storme (Oudenaarde) en Gil bert Pede (Melle). Bijaldien door de andere partijen niet meer kandidaturen worden voorgedragen dan er uittredenden zijn,zouden de zes kan didaten door de bestendige deputatie als verkozen uitgeroepen worden. Worden ech ter meer kandidaten voorgesteld dan er ze tels te verdelen zijn, dan wordt de provin cieraad tegen maandag a.s. bijeengeroepen om tot de verkiezing over te gaan. Nog steeds zijn het Algerië en Frankrijk die in het brandpunt van de belangstelling staan. Generaal de Gaulle zit nu stevig aan het stuur tenminste te Parijs. Uit het oude en door hem zo misprezen «systeem» heeft hij enkele mensen gehaald die hij rond zich heeft geschaard. Maar dat wil nu precies niet zeggen dat het «systeem» zegge de Vierde republiek, daarmee weeral uit de nesten is geraakt. De vierde republiek is goed en wel dood, want daarover hoeft men zich geen begoochelingen te maken: van het oude stelsel der assemblée met investituur en almacht van het parlement blijft niets meer over. Wanneer over drie maanden het Franse volk en nu ook de Algerijnen uitspraak zullen moeten doen over de nieu we grondwet, zal het blijken niet alleen of de Gaulle de meerderheid achter zich heeft wat niet te betwijfelen valt en of het werkelijk om een revolutie is gegaan, zij het dan een onbloedige. De Franse geschiedenis heeft, tenminste tweemaal, bewezen dat een dergelijk refe rendum uitloopt op alleenheerschappij. Dit was zo onder Napoleon I en later onder Na poleon III. «Le plébiscite, c'est l'empire» wordt er wel eens gezegd. Zou de Gaulle keizerlijke ambities hebben Helemaal niet, want dergelijke vorm van regering is niet meer van onze tijd. Het is trouwens opvallend dat gedurende het ganse Franse en Algerijnse drama, geen enkele stem is opgegaan om over de Graaf van Parijs te spreken, de troonopvolger van Frankrijk. Wij geloven niet dat er nog veel mensen in Frankrijk op een koningdom zinnen. Maar wel bestaat het gevarar dat de Gaulle na dit referendum zou trachten de macht naar zich toe te halen. Dat zal de toekomst wel uitwijzen. Ondertussen heeft de Gaulle zijn reis door Algerië volbracht waar hij op uitbun dige wijze werd verwelkomd, zoals dat te voorzien was. Maar of daarmee de Alge rijnse kwestie is opgelost, blijft een open vraag, de Gaulle heeft openlijk de volledige integratie voorgestaan. Maar hij heeft er wijselijk laten opvolgen dat, na de raad pleging van het volk, samen met de geko zenen van Algerië, zal worden uitgemaakt hoe de toekomst van dit land zal zijn. Een feit staat echter vast de Gaulle verwerpt openlijk en kategoriek elke idee van volle dige onafhankelijkheid. Het is trouwens he lemaal niet zeker of de Algerijnen de Muzulmaanse dit in de grond zelf wel willen. Hun is het er voor 't ogenblik im mers veel meer om te doen gelijke rechten te krijgen als de Fransen, want gelijke rechten betekenen gelijke lonen, gelijke voorspoed, gelijkberechtiging inzake sociale veiligheid enz. zodat de Gaulle wel de juis te toon zal hebben getroffen in Algerië. Nochtans blijft een groot vraagteken be staan. Zullen de nationalisten de strijd voortzetten en zal de Gaulle die eventueel kunnen beëindigen Het is waarschijnlijk over dit probleem d'at heel zijn regering zal worden getoetst. Gelukt hij er in een eind aan de strijd te maken, hetzij door onder handelingen, hetzij militair, dan kan hij ge rust van het Franse volk een nieuw man daat vragen. Mislukt hij of sleept de strijd aan, dat riskeert hij te vervallen in de stuiptrekkingen van het door hem zozeer versmaadde «systeem». Heel zijn toekomst en wellicht de toekomst van Frankrijk zal zich gedurende de eerstvolgende weken en maanden afspelen. L. B.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1